Dr. Ebeling van Marinehospitaal in Overveen deed ontdekking: Dolman gebruikte neusdruppels die indruk van doping gaven Nederlandse poloploeg bleef Spanjaarden en Fransen de baas Henk Groot Meike de Vlas roeide zich naar de Europese skiffinale Telstar speelt zonder het duel tegen FC in Liptak T wente Wij moeten veel waar(d) maken De opstellingen SPOR TIEF BEZIEN Doping Wereldrecord voor Patty Caretto Goed programma op Duindigt Ook Nikkessen naar Spanje duurste prof van Nederland: SEMI-PROFS TREKKEN WEER TEN STRIJDE EDO moet het nog doen zonder Van der Zon C J ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1965 9 Engelse korfbalploeg te zwak voor Nederland ,1 Gemist Outsiders Begin Jan Dassen Derde duel Feijenoord- Real Madrid in Brussel Ebben zegevierde in Utrechts jachtconcours Er is een verrassende ontwikkeling ge komen in de doping-zaak Dolman. Het hoofd van het laboratorium van het ma rinehospitaal in Overveen, dr. Ebeling heeft ontdekt, dat neusdruppels de oor zaak kunnen zijn van de verkregen in druk, dat Dolman doping heeft gebruikt bij de nationale wielerkampioenschappen. Voor Eef Dolman èn voor de KNWU kan deze ontdekking een gelukkige ontknoping betekenen van een vervelende zaak. Als de feiten zo liggen, zal Dolman natuur lijk gerehabiliteerd worden. Deze affaire- Dolman heeft inmiddels weer diverse punten ter overweging opgeleverd. Er moet nog intensiever gewerkt worden aan de totstandkoming van een medi sche begeleiding van sportbeoefenaren. Het laboratorium-onderzoek blijkt op het punt van aantoning van wekamine-ge bruik niet waterdicht te zijn, hetgeen in feite betekent, dat een doping-onderzoek zoals dat thans gedaan wordt weinig zin heeft. Tenzij men stringente voorwaarden stelt voor het gebruik van alle medicij nen, al of niet op doktersrecept verkrijg baar. Zoals de zaken nu liggen kan iede re renner zeggen: ik heb efedrine (de be wuste neusdruppels) gebruikt. Het is practisch onmogelijk, als het om kleine hoeveelheden gaat, uit te maken zo is ons verzekerd of het efedrine dan wel amfetamine (doping) is, omdat de stoffen chemisch zeer nauw aan elkaar verwant zijn. De jonge Amerikaanse zwemster Patty Caretto heeft gisteravond tijdens een zwemwedstrijd tussen een Britse en een Amerikaanse ploeg te Cardiff het wereld record op de 1650 yards vrije slag ver beterd en gebracht op 18 min 51,1 sec. Het oude record stond met 19.12.4 sedert 21 februari van dit jaar op naam van de Australische Kathy Wainwright. Behalve de Derby, die zondagmiddag op Duin digt het klassieke hoogtepunt betekent in het drafseizoen, komen de liefhebbers voorts nog volop aan hun trekken met het kampioenschap van Nederland en de ren om de Gold Cup. DRAVERIJEN: 1. Quicksilver S-prUs, 1. Do- mina n, 2. Dandy H, 3. Dazy H, outsider: Dixy. 2. Theo Messidor-prtfs, 1. Anne Emilie, 2. Azuro Pluto, 3. Zaïta Hanover, outsider; Crony v. d. Lente. 4. Derby D, 1. Diana R, 2. Dirk de V, 3. Dea Alkestis VE, outsider: Damsel D. 5. Madame B-prijs, 1. Zippora, 2. Xuthus T, 3. Vincent Hol- landia,outsider: Yberflöte. 7. Kampioenschap van Nederland, 1. Jour de Java, 2. Pigh Life II, 3. Auerhen S, outsider: Olivier B. 9. Hairos II- prijs, 1. Carla van IJmuiden, 2. David v.d. Lente, 3. Captain Kinley, Charles H (outsider). 10. Dou ble Six M-prijs, 1. Stal Haarzelhorst (Zita H, Apollo H), 2. Captain Double K, 3. Aristo Scotch, outsider: Zarak. RENNEN: 3. Regal Ruby-prijs, 1, Iliona, 2. High Hat, 3. Divisie, outsider: Remus II. 6. Gold- Cup, 1. Pasje, 2. Miss Willy, 3. Miss Pixie, out sider: Keuze van Dijk (Evian, Whitefoot S). 8. Regal Ruby-prijs, 2e afdeling, 1. Beautiful Girl, 2. Aquillian, 3. Cherokee, outsider: Cam- brousard. I Een Nederlandse judoploeg heeft giste ren de Britse nationale ploeg verslagen in Crystal Palace bij Londen. De Neder landers wonnen drie partijen en verloren er een. De vijfde partij eindigde onbeslist. De veel besproken dopingzaak-DoI- man heeft vrijdag een onverwachte wending genomen, die als ze door de K.N.W.U. wordt aanvaard tot rehabi litatie van een dan ten onrechte gestraf te wielrenner kan leiden. Men weet, dat Eef Dolman is be schuldigd van doping. Na het behalen van het kampioenschap hij de amateurs in Zandvoort zou dit bij het onderzoek na afloop zijn geconstateerd. Men weet ook, dat Dolman steeds hardnekkig ont kend heeft en ook een advocaat, mr. J. Janssen van Raay in de arm heeft ge nomen om te trachten zijn onschuld te bewijzen. Bij toeval is nu een ontdekking gedaan, die de beschuldiging met een klap kan vernietigen. Dr. Ebeling uit Driehuis, die hoofd is van het laboratorium van het Marine-hospitaal in Overveen, bij wie Dolman nog eens is geweest voor een on derzoek, is namelijk al pratende aan de weet gekomen, dat Dolman een fervent gebruiker is van endrine-neusdruppels, die in elke apotheek verkrijgbaar zijn. Toen ging dr. Ebeling een licht op, want deze endrine bevat efedrine, die een grote verwantschap vertoont met amfetamine, welke tot één groep behoort met wekami ne. En zo kan bij het urine-onderzoek de noodlottige vergissing begaan zijn. Dr. Rolink, hierover gevraagd zei: „dat verklaart alles. Dom dat ik er niet aan gedacht heb. Ik heb kort geleden Dol man nog aangeraden zijn amandelen te laten knippen". Aan de hand van deze verklaringen heeft de raadsman van Dolman, mr. Janssen van Raay, gezien zijn contact met de K.N.W.U., het volste vertrouwen dat de zaak opnieuw ernstig zal worden bezien. Vandaag zou Dolman zelf de brieven weg brengen bij de leden van de protestcom missie in Amsterdam, Haarlem en Den Haag. De Nederlandse waterpoloploeg heeft gisteren twee wedstrijden gewonnen in het zeslandentoernooi, dat in Londen ge houden wordt. In de vooravond versloe gen de oranjespelers Spanje met 4-1 en later op de avond moesten de Fransen het hoofd buigen voor de Nederlandse for matie (5-2). In de wedstrijd tegen Spanje was er soms een vlaag van vlot combineren, dat op de juiste wijze werd afgesloten. Dat waren de momenten, waarin de reacties van geest en lichaam voldeden aan de eisen van snel, modern waterpolo. Zulke vlagen waren er o.a. in de derde speel periode nadat de wankele 1-0 voorsprong door een doelpunt van Wouda verloren was gegaan door een doelpunt van Mas, die gebruik kon maken van het ten on rechte uit het water zenden van Van der Kolk. Toen ineens kwam er tempo in het samenspel, waarbij alle spelers meegin- Theo Nikkessen, runner-up in het Neder lands kampioenschap voor amateur-stay ers, is alsnog toegevoegd aan de ploeg voor de wereldkampioenschappen op de baan in San Sebastian. Zijn gangmaker zal zijn Joop Stakenburg. Voorts zullen twee meisjes de Nederlandse eer verdedi gen in het wereldkampioenschap op de weg voor dames. Het zijn titelhoudster Ineke van IJken (Eemnes) en Bella Ha- ge (St. Maartensdijk). Deze laatste maakt de reis op eigen kosten. Chef d'équipe voor de baanploeg in San Sebastian is de heer A. Zwartepoorte. Jan Derksen is coach van de baanploeg. Voor de wegploeg is mr. J. van Ballegoyen de Jong chef d'équipe en Joop Middelink coach. De Nederlandse korfbalploeg heeft vrij dagavond te Londen een ruime overwin ning behaald op Groot-Brittannië. Hoewel de Britten meer tegenstand boden dan in de wedstrijd van vorig jaar, die zij met 13-4 verloren, waren zij ook dit keer weer duidelijk te zwak voor onze landgenoten. Nederland, zonder aanvoerder Gerard Bos die bij de training een beentje in de voet had gebroken, won met 8-2. De „oude hap" weer hijeen. V.l.n.r. Sjaak Swart, Henk Groot, Co Prins en Piet Keizer, vier Ajaxieden, die met veel geld en moeite weer zijn samengebracht om samen met Klaas Nuninga de gevaarlijkste voorhoede van dit seizoen te vormen. gen in de aanval, zodat er wel gaten moesten vallen in de Spaanse defensie. De drie treffers (van Aalbers, Van der Kolk en Van der Voet) hieruit werden luid be groet door de Nederlandse korfbalploeg, die evenals de judoka's tegen Engelse teams zullen uitkomen. De jonge Franse ploeg heeft zich goed geweerd tegen Nederland. Het werd ten slotte een 5-2 zege voor Oranje, maar het heeft heel wat moeite gekost voor het zo ver was. Vooral in de laatste minuten van de tweede en gedurende de gehele derde speeltijd was de tegenstand hevig en het scheelde maar heel weinig of de 3-0 voor sprong door treffers van Van der Kolk, Leenaards en Van der Voet, die in het tweede kwart was verkregen, was geheel verloren gegaan. De malaise begon toen Wouda er voor de tweede maal werd uitgezonden en Bu sing voor Fraknrijk doelpuntte. Mareel maakte er even later 3-2 van en toen Leenards voor de goed fluitende Span jaard Bayari naar de kant werd verwe zen zag het er lelijk uit voor Nederland, maar Cuvelier maakte even later de zelf de fout en het evenwicht was hersteld Van der Kolk opende de laatsje pgriode met een onhoudbaar schot en nieuwe kan sen kwamen bij numeriek voordeel, maaf zij ging evenzovele malen verloren tot dat aanvoerder Fred van Dorp aan alle spanning een einde maakte: 5-2. Overige uitslagen: Gr. Britt.Frankrijk 1-0, België—W. Dtsld 5-4, W. Dtsld—Span je 6-0, Gr. Britt.België 2-1. Nederland en Groot-Brittannië leiden met 6 punten uit 3 wedstrijden. Oud-skiffeur Rob Groen is coach van Meike de Vlas. Hier feliciteert hij haar met de sterk geroeide serie. Meike de Vlas toonde zich in haar serie tijdens de Europese kampioenschappen roeien ongenaakbaar. Slechts een mo ment scheen de triomf van de blonde, viervoudige Nederlandse skifkampioene op de eerste dag van de kampioenschap pen in Duisburg in gevaar. Dat was toen amper 100 meter voor de finish van de voorwedstrijd de Amsterdamse, die met zeker twee volle lengten leidde, zich ver stuurde en de balisering dreigde te raken. De Nederlandse kampioene zag het ge vaar op tijd, corrigeerde haar baan en stelde een finaleplaats voor Nederland veilig. De tijd van Meike de Vlas(4.04.84) was ruim één volle seconde sneller dan die van Anna Domonkos, de winnares van de andere serie. De Amsterdamse studente, gecoached door oud-Aegir-skiffeur Rob Groen roeide een prachtige race. Met een tempo van 31 slagen bouwde ze rustig en regelmatig een voorsprong op. Karen Ulrich Wolf, de Duitse kampioene, noch de Frangaise Re- nee Camus konden de blonde skiffeuse bedreigen. Slechts Elisabeta Vorindin kon de Nederlandse op korte afstand blijven volgen. Maar zelfs de Roemeense lag na 500 meter al een volle lengte achter. Steeds groter werd het verschil. Meike de Vlas liet in de laatste fase het tempo nog iets zakken zonder dat haar concur renten ook maar op haar konden inlopen. Met twee en een halve lengte voorsprong ging zij door de finish, waar roeibond- praeses dr. Dokkum als eerste zijn pupil kon gelukwensen. De overige twee Nederlandse deelne mers, die gisteren nog in actie kwamen, moesten, zoals eigenlijk wel te verwach ten was, met bescheiden klasseringen ge noegen nemen, zodat ze vandaag hun kansen in de repêchages moeten verdedi gen. De gestuurde vier van De Vliet werd derde in de series en de dubbelvier van Nautilus kwam niet verder dan een vierde en laatste plaats. Rusland was beslist de grote verliezer op de sombere openingsdag van de Euro pese kampioenschappen. Weliswaar won het land, dat al elf jaar oppermachtig is bij het damesroeien, de gestuurde vier en .de dubbeltwee, doch Europees skiffkam pioene Galina Konstantinova en de sterke dubbelvier werden naar de herkansingen verwezen. De nederlaag van Konstantino- wa was de grootste verrassing die de Wedaubaan, waar de enkele honderden toeschouwers zorgvuldig de droogste plekken van de spaarzaam bezette tribu nes opzochten, vrijdag te verwerken kreeg. Het werd geen nederlaag in een spannende race, ruim zes seconden be droeg het verschil met de Hongaarse Anna Domonkos. (Van onze sportredactie) De Velser club Telstar zal de eerste competitiewedstrijd niet in de sterkste op stelling spelen: Liptak is nog geblesseerd. Evenmin zullen de twee Haarlemse twee de divisieclubs Haarlem en EDO met die formaties in het veld komen, zoals zij zich gedacht hadden. Bij Haarlem im mers heeft Scharrighuizen een pink ge broken en is daardoor voorlopig uitge schakeld, terwijl de overgang van Van der Zon naar EDO nog niet geheel gere geld is. RCH daarentegen heeft niet met dergelijke moeilijkheden te maken. Liptak zal waarschijnlijk nog drie we ken niet kunnen spelen. De Hongaar wordt in de achterhoede vervangen door Van Egmond. In de Velser ploeg heeft voorts de Braziliaan Wilson geen plaats gekregen; hij speelt in het tweede. Daar in komt ook Van der Kuil uit. Tegen stander van Telstar is FC Twente, dat op eigen terrein het competitiedebuut tege moet gaat. De nieuwe formatie mist Ne- mes, ook al een Hongaar, die met een liesblessure tobt. De opstelling van FC Twente is: Warringa; Vondeling en Hoo- mans; Ter Beek, De Vries, Plageman; Höher, Ter Mors, Kohn, Bulatovic en Ten Donkelaar. Fortuna Vlaardingen is de eerste com petitietegenstander voor EDO, dat de ex- Alkmaar-speler Van der Zon nog niet mocht opstellen. Fortuna heeft weinig op zienbarende transacties tot stand gebracht. De opstelling van de ploeg is Van Ho- rik; Baksteen en Brilleman; Jansen, Rob- bemond en Van de Borden; Kuipers, Van de Zwan, Van der Graaf, Verweel en Don. RCH en Haarlem hebben Limburgse „We moeten veel waar maken of beter gezegd waard maken", zegt Henk Groot, de man die weer voor het hoogste transferhedrag van voetbalclub veranderde. „Het quintet aanvallers dat vanaf zondag de thuiswedstrijden dit seizoen in het Ajax-stadion speelt is met elkaar meer dan een miljoen waard, zeggen ZE. Dat moet er zo gauw moge lijk weer uit komen, zeggen ZE ook. Maar die Ze vergeten, dat je met een eenvoudig optelsommetje geen kam pioen kan worden. Goed, ik geloof wel, in alle bescheidenheid dat AJAX op pa pier nu de gevaarlijkste voorhoede heeft, maar voorlopig moeten we alle doel punten eerst nog maken, zie je!" Drijfnat van het zweet zit hij na de training in de kleedkamer, waar de Am sterdamse kwinkslagen over en weer vliegen. Klaas Nuninga, de voetballende onderwijzer uit Winschoten ontbrak op deze middagtraining omdat de schoolva kantie voorbij is. Gert Bals, de van PSV gekochte keeper is er ook niet, omdat het Amsterdamse filiaal van die bekende gloeilampenfabriek hem 's middags geen vrij kan geven. Die twee „buitenlanders" zoals de Amsterdammers hen geksche rend noemen trainen trouw 's avonds o.l. v. oud-Ajax-speler Rinus Michels. Maar de rest is er. In een hoek van de kleedkamer zitten ze bij elkaar: Co Prins, Piet Keizer, Sjaak Swart en Henk Groot, alsof ze nooit uit elkaar zijn geweest. „Weet je wat dit seizoen een sterk wa pen van Ajax zal zijn? Het clubklimaat. Ik wil niks ten nadele van Feyenoord zeggen, ben daar altijd goed behandeld, had vele vrienden, alle spelers van het eerste mag ik wel zeggen, maar toch Dat ligt natuurlijk helemaal aan me zelf, maar nu ik weer terug ben in het vertrouwde Ajax-nest, nu merk ik pas wat ik in Rotterdam gemist heb. Ik kan het niet onder woorden brengen. Maar Rotterdammers zijn toch anders dan Am sterdammers. De sfeer onder de Feye noord-jongens is toch anders dan bij Ajax. Hoe anders? Kun je niet zeggen, alleen maar voelen. Het is sfeer, milieu, kli maat. Ja, dat is het goede woord: kli maat. Weet je waardoor DWS vorig jaar landkampioen werd? Door het klimaat onder de jongens. Het heeft toch iets te maken met clubliefde, al lijkt dat woord in de tegenwoordige zakelijke voetbalwe reld vaak een vloek. Het bestaat nog. Ik heb er met Co Prins over gesproken. Die is net als ik gewoon blij om weer in Ajax te spelen. Co waarschijnlijk nog meer dan ik, omdat hij in het buitenland is ge weest en omdat hij al veel langer in Ajax speelde dan ik. 't Is gewoon weer fijn om naast hem, Sjakie en Piet te staan. Klaas Nuninga is eigenlijk de vreemde eend in de bijt, maar die past zich fan tastisch aan. Let- maar eens op hoe die dit seizoen gaat groeien. Die is van de zware last van het doelpunten-mbeten- maken af „Wie er mee zullen doen om de boven ste plaats? Moeilijk te zeggen, moeilijker dan ooit, omdat er meer gevaarlijke out siders zijn dan normaal. Feijenoord, PSV en Ajax zie ik wel bovenin meespelen. Maar wat denk je van het DWS-profelf tal? Goed ze zijn Daan Schrijvers en Bennie de Roode kwijt, maar hoe zal dat volledig prof-zijn uitpakken? Vlak dan ook Sparta niet uit, dat altijd al enorm sterk geweest is en nu in die Deen Ole Madsen ook een doelpuntmakende mid denvoor heeft. En dan Fortuna'54. Die Geleense .club kwam aan het eind van elke competitie adem te kort om de titel te pakken, maar ze bleef met hun over het algemeen oudere en ervaren spelers toch steeds heel lang meespe len. Joosten heeft zijn team behoorlijk verjongd, dus wie weet„En dan F.C. Twente? Wat gaat die nieuwe com binatie doen? Je zag het vorig jaar aan Heracles hoe een outsider heel lang je voor de voeten kan blijven lopen. En dan GVAV, de importclub? Al die clubs be schouw ik als outsiders, die je in ieder geval lekker kunnen laten struikelen. En dan clubs als Willem II, Elinkwijk, Telstar, MVV, Go-Ahead, DOS en ADO— waar ik met een beetje meer zekerheid van durf te zeggen, dat ze eerder om de onderste dan om de bovenste plaatsen zullen strijden die kunnen je toch even fijn een paar punten afhandig ma ken, punten die in deze competitie vooral in de eerste helft waardevoller zullen blijken te zijn dan ooit, omdat el ke misstap door twee, drie of nog meer concurrenten uitgebuit zal worden". „Wij hebben het zondag als het weer menens gaat worden makkelijker lijkt mij dan onze op papier grootste concurrenten PSV en Feyenoord, die di rect al tegen elkaar in het veld moeten. Interessant in die wedstrijd zal zijn hoe die jonge Eindhovense voorhoede het te gen de geroutineerde Rotterdamse defen sie met jongens als Kraay, Veldhoen en Pieters Graafland zal doen. Belangwek kend lijkt me ook de vraag of Daan Schrijvers in het PSV-shirt, zonder de vertrouwde steun van zijn DWS-kornuiten Coen en consorten in de hand kan hou den. Voor mij persoonlijk is qatuurlijk interessant hoe die nieuwe rechtervleugel van Feyenoord het zal doen Hoewel we nog niet draaien zoals het moet maar dat zal geen enkel elftal al doen moeten we toch van DOS hier kunnen winnen. Ik ben alleen nieuws gierig of dat met grote cijfers zal zijn. Zo ja, wees er dan van overtuigd dat we elkaar gevonden hebben: Klaas, Piet, Co, Sjakie en ik. Er is iemand geweest, die me zei, dat ik dit seizoen een mooie kans maak weer eens topscorer te worden. Die man denkt te eenzijdig, want alle vijf voorhoedespe lers bij ons hebben die kans. „Maar voetbal blijft gelukkig voetbal", zegt Henk Groot zijn voetbaltas dicht snoerend, „en daarom kan alles wat ik nu gezegd heb wel eens averechts uitko men". Telstar (uit tegen FC Twente): Stuy, Van Egmond, Althof, Kort en Pirova- no; Van Wijk en Brom; Carlos, De Vries, Dikstaal en Clement. RCH (thuis tegen Roda JC): Van de Meeren; Croes en Honout; Nanai, Ko ning en Koers; Van Doesselaar, Fransz, Hoet, Maslo en Meijer. EDO (thuis tegen Fortuna VI.): Dek ker; Nijman, Krooder, Krijgsman en Van der Putten; Hup en Van Seggelen; Koek, Slisser, Peters en Breeuwer. Haarlem (uit tegen Limburgia): Van 't Kruis; Van Duffelen, Koster, Beren- dregt en Wentink; Kruyer en Versluis; Smit, De Kluyver, Couperus en Jonker. clubs als tegenstander. De club uit Heem stede speelt thuis tegen Roda JC, Haar lem heeft Limburgia als tegenstander, maar in een uitwedstrijd. De Haarlem- ploeg moet er een lange reis voor ma ken. De Kluyver, die in Den Helder woont, wordt zondagmorgen al om half zes van huis gehaald om in Haarlem tijdig op de trein te stappen. Haarlem heeft thans ook een vaste masseur aangesteld: T. v. d. Zwaard jr. Die heeft in de afgelopen week het meeste werk gehad aan Aad Smit, die geblesseerd was en wiens meespelen ook nog niet vaststaat. Bosdijk is zijn eventuele vervanger. Roda JC, dat naar RCH komt, speelt de laatste jaren steeds een belangrijke rol in de tweede divisie. Het heeft zijn elftal weer wat versterkt dat is althans de opinie in Limburg. In de achterhoede vindt men Mommers, die na zijn periode in Rapid JC en Fortuna amateur werd, maar nu weer semi-prof is geworden, en Vrösch, die van een amateurclub komt evenals Bosma. In de voorhoede zijn Haan (van amateurvereniging) en Stevel- mans (Limburgia) nieuwe aanwinsten. Verder bestaat de ploeg uit routiné's. De opstelling luidt: Pinkers-Gnielka, Mom mers en Vrösch Bosma en Fischer Gielissen, Kriescher, Haan, Stevelmans en Custers. Limburgia is de gastheer van Haarlem. Het heeft een sterk vernieuwde formatie, o.a. met Maurits van Vitesse en twee Duitse amateurs Lipka en Klostermann. De opstelling is: Wings-Wezolek, Maas, Van Trigt, Klostermann-Stalman, Van Munnikom-Dormans, Lipka, Kooien en Maurits. Wanneer Feijenoord en Real Madrid in hun eerste twee duels voor de eerste ron de van het toernooi om de Europese be ker voor landskampioenen niet tot een be slissing mochten komen, zal een eventue le derde wedstrijd in het Heyselstadion te Brussel worden gespeeld. Als datum is vastgesteld woensdag 29 september. Op de eerste dag van het concours hip- pique in Utrecht won Anton Ebben met Kairouan een jachtspringconcours in de tijd van 10,7 sec. De uitslag was verder; 2. Jan Maathuis met Fliegette 72,2 sec., 3, Tjeerd Velstra met Good Luck 73,1 sec.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9