Insluiper takelde inwoonster van IJmuiden met beitel toe HET WEER Gemini-5 blijft rondcirkelen nu elektra-batterij weer werkt Reis van Cooper houdt wereld in en Conrad spanning Provo-rellen bij Lieverdje barstten pas laat los Suede en Nappa kleding UST MORRIS Naaste buren sliepen bij het gestommel rustig verder Fokker hoopt nog op intrekking Britse boycot Schroefje Vrouwen van Italianen teruggestuurd Amsterdamse politie verrichtte zaterdagnacht twee arrestaties am Protest van Hanoi pagina 3 Toon Hermans: even voetbalshow meepikken pagina 9 IN DEZE KRANT Enkele opklaringen Aan het strand A f wijking Geen antwoord Het woord is aan Meedogenloos Hond reageerde niet Gewonden MODEHUIS TEL. 8166 LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN 50e JAARGANG NUMMER 244 MAANDAG 23 AUGUSTUS 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Op Schiphol arriveerde van ochtend de delegatie van de Fokker vliegtuigfabrieken, die in Indonesië een contract met de Indonesische re gering heeft getekend over de bouw van een aantal „Friendships". Foto v.l.n.r.: H. A. van Doorn (export manager), F. J. L. Diepen (comm. directeur) en H. Duering (financieel directeur) In haar woning: aan de Willehrordstraat in IJmuiden-Oost is de 57-jarige mevrouw G. H. -A. zaterdagnacht aangevallen door een insluiper die haar met een beitel ernstige verwondingen toebracht. Na zijn daad nam de man door de achterdeur de vlucht. Mevrouw H. die weduwe is wist, hoewel zwaar gewond, de aan de over kant van de straat gelegen woning van haar zoon te bereiken. Na eerst naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden te zijn Bij zijn terugkeer op Schiphol heeft van morgen de Fokker directeur F. J. L. Die pen verklaard, dat Fokker nog steeds hoopt op de intrekking van de Britse boy cot. Zoals bekend heeft de Britse rege ring beslist, dat aan Fokker geen Britse motoren, onderstellen of pneumatisch ma teriaal meer mag worden geleverd voor F 27 vliegtuigen, die voor Indonesië zijn bestemd. De heer Diepen was er niet bang voor dat ook de V.S. tot een boycot zouden besluiten. „Ze leveren zelf DC-8 vliegtui gen, Elektra's en Convairs 990 aan Indo nesië," zo zei hij. De technisch directeur van Fokker ir. H. C. van Meerten voert begin deze week besprekingen in de V.S. over de levering van Amerikaanse motoren voor de Friendship. Meer over zijn verklaringen bij zijn vertrek zaterdag op Schiphol op de pagina financiën en economie. Weer rapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 14 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving .4, 5, 13 Radio en tv 6 Kunst 6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Topsy 8 Sport 9—13 Feuilleton 15 Ferdinand 16 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele op klaringen en geen regen van beteke nis. Vannacht hier en daar in het binnenland mist. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen droog met af en toe wat zon en een zwakke wind tussen noord en zuid. Middagtemperatuur 18 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: wisselvallig. gebracht is zjj later naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Zij had een diepe steekwond in haar hoofd, een gebroken arm en ander letsel opge lopen. De politic zette onder leiding van hoofdinspecteur A. Kuntkes van de Vel- sense recherche direct een uitgebreid on derzoek in, waarbij gebruik werd ge maakt van een speurhond van adjudant Groot uit Santpoort. Mede doordat mevr. H. niet in staat was een duidelijk signa lement van de gevaarlijke indringer te geven is de politie er tot dusver niet in geslaagd een aanknopingspunt te vinden dat tot de oplossing van het misdrijf zou kunnen leiden. Vanmorgen was de toe stand van mevr. H., die nog steeds in het Leidse ziekenhuis wordt verpleegd, vrij goed. De insluiper de politie neemt aan dat zijn opzet diefstal was moet tus sen kwart voor twaalf en twaalf uur za- HOUSTON (Reuter, AP en AFP) De vooruitzichten dat de Amerikaanse Gemini-astronauterv acht dagen in de ruimte zullen blijven zijn weer gunstiger geworden. Het hele weekeinde hebben Cooper en Conrad in hun Gemini-capsule het radio- en televisiepubliek in de Verenigde Staten in spanning gehouden. Zou den ze volhouden of niet? Maar de elektriciteitsvoorziening aan boord herstelde zich dank zij het ingrijpen van de ruimtevaarders zelf. „Als het een onbemand ruimtevaartuig was geweest, wat de proef mislukt", deelde de leider van het pro ject, Kraft, in Houston mee. Over de gezondheid van de twee ruimtevaarders zijn de artsen op de grond zeer tevreden. Men maakt zich alleen zorgen over het feit dat de twee mannen zo weinig hebben geslapen. „Dan moeten jullie ons maar niet zo veel laten doen" was het lakonieke antwoord uit de kosmos. Cooper en Conrad tonen verder weinig eetlust. V an een aantal proeven, onder andere met het radarbaken „schelmpje", heeft men moeten afzien. Dit is wèl een ernstige tegenslag. Gezegd is immers dat het beheersen van de enteringstechniek in de ruimte een onmisbare voorwaarde is voor het uitvoeren van de tegen 1970 voorziene bemande ruimtereis naar de maan en terug. Het radarbaken „Little Rascal" is inmiddels ook te ver afgedwaald van de Gemini-5. Er wordt een ontmoetings-proefneming uitgewerkt met een gefin geerde raket. Zaterdagmiddag om 3 uur Nederlandse tijd. op de seconde af volgens plan, ging de Gemini-5 zeer vlot van start. Het was prachtig weer boven de lanceerbasis Kaap Kennedy. De aftelling verliep ditmaal zonder haperingen. Wel bleek de baan waarin het ruimtevoertuig terecht kwam niet helemaal met de berekende overeen te stemmen maar dat kon met enig ma noeuvreren worden verholpen. De tweede trap van de draagraket volgde de cabine in haar baan om de aarde. Na de uitstoting van „Schelmpje" (met een iets grotere snelheid dan de bedoeling was) werd de afwijking in de baan ver holpen om de Gemini-5 in een gunstige stand te krijgen voor het rendez-vous dat enkele uren daarna moest worden onder nomen. Maar toen kwam het bericht dat die ontmoetings-poging een half uur was uit gesteld omdat er iets aan de batterij ha perde. Een van de twee elementen van de zuurstof-waterstof-batterij werd uitge schakeld. Er bestond maar weinig hoop dat de vlucht zou kunnen worden voort gezet, zei men. De Gemini-5 beschikte wel over een ge wone reservebatterij, maar die heeft slechts een werkduur van veertig uur. Een groot voordeel van het nieuwe ener gie-apparaat is het aanzienlijk geringere gewicht. De grondleiding in Houston begon al voorbereidingen te treffen voor een spoe dige terugkeer van de ruimtecabine. Vliegtuigen op Hawaii kregen opdracht de lucht in te gaan om de ruimtevaarders eventueel uit zee op te pikken. DE BRANDSTOF-(gas) druk viel tij dens de tw'eede ronde, drie uur na de lan cering, terug. Het grondstation gaf de ruimtevaarders opdracht zo zuinig moge- Vanuit alle hoeken van de Verenigde Staten ontving het Gemini-controle- centrum in Houston dit weekeinde te lefonische raadgevingen om de moei lijkheden aan boord van de Gemini-5 op te lossen. Een vrouw beweerde dat ergens in de cabine een schroefje los zat. Als Cooper en Conrad dit zouden kunnen vinden zou alles weer spoedig normaal zijn, zei zij. Ze noemde zich helder ziende. lijk met energie te zijn. James McDivitt, die vanuit een tussenstation met zijn col lega's in de ruimte in contact trachtte te komen, kreeg dan ook geen antwoord op zijn vragen. De leider van het Gemini-project, Kraft, overwoog intussen of men de vlucht toch nog een dag langer zou kunnen laten du ren. Punt van overweging was daarbij on getwijfeld dat uit de „noodlandingsgebie- den" in het westelijke gedeelte van de Stille Oceaan, waarvan de astronauten bij een daling tussen de zesde en de achttien de ronde gebruik zouden moeten maken, berichten kwamen over slechte weersom standigheden. Om elf uur zaterdagavond kwam toen bericht dat de vlucht in elk geval toch tot de achttiende ronde, zon dagavond zou worden voortgezet. Deskundigen zeiden dat de toestand van de energiebatterij met het verstrijken van de tijd kon verbeteren. Deze ver wachtingen kwamen in de loop van zon dag uit. Conrad meldde zondagochtend vroeg al dat de zuurstofdruk van 60 tót 76 pond was toegenomen en met de stuur- stofdruk steeg ook het optimisme ten aan zien van de kansen op voortzetting van de ruimtevlucht. Het ruimtevaartcentrum in Houston heeft nu bekend gemaakt dat in elk geval 32 omwentelingen gemaakt mogen worden. SCHIPHOL Hete Italiaanse tranen zijn vanochtend gestort toen de gezinnen van twee in ons land werkende Italiaan se arbeiders op Schiphol noodgedwongen afscheid van hen moesten nemen om naar Napels terug te keren. „Ja, in Nederland is wet wet," zie Na- politano berustend, „in Italië zou er, als je de consul inschakelde of wat relaties had, nog wel iets aan te doen zijn. Hier helaas niet." Op het platform barstten de beide vrou wen, de 33-jarige Anna Napolitano en de 23-jarige Tereza Choccarelli, in hittere tranen uit toen het moment van afscheid kwam. Als speciale gunst hadden de auto riteiten toegestaan, dat de twee mannen hun gezinnen tot aan de vliegtuigtrap uit geleide mochten doen. Vorige week besliste de overheid dat de beide vrouwen (ieder met twee kinderen) ons land moesten verlaten, omdat zij zich hier al maandenlang zonder vergunning bij hun mannen ophielden. Dat mag pas officieel als deze arbeiders een jaar in ons land gewerkt hebben. Ondanks de vele protesten bleef de overheid onver murwbaar. Bij alle ongeluk kwam echter een finan cieel gelukje: Schreiner Airways, die om de 14 dagen een chartervlucht met toe risten uitvoert naar Napels, had in de machine van deze ochtend nog wat plaat sen vrij. Schreiner bood hun de reis terug gratis aan. Over vier maanden zal al het leed achter de rug zijn. Dan is de periode van een jaar om en kunnen de beide vrouwen met de kinderen met officiële toestemming bij hun mannen in ons land gaan wonen. Van Schiphol vertrokken van ochtend de gezinnen van twee Itali aanse arbeiders terug naar hun ge boortegrond. De foto toont het hart roerende afscheid van Ferdinando Chioccare en zijn vrouw Maria The- resia en de kinderen Antonio en Paola. J onathan Swift: Geen wijs mens wil ooit jonger zijn. terdagavond het huis zijn binnengekomen. Dat werd hem gemakkelijk gemaakt door dat een van de ramen aan de voorzijde van het huis niet was afgesloten. Een schilder was die dag bezig geweest het raam een nieuw verfje te geven. Vermoe delijk dacht de indringer dat er niemand thuis was. Mevr. H. die in de serre van de ach terkamer sliep werd wakker van gestom mel in de voorkamer. Later bleek dat de insluiper een bloempot van de venster bank had gestoten en een plantenbak had omgegooid. Mevr. H. pakte een stok en begaf zich daarmee gewapend naar voren. De inbre ker sloeg daarop meedogenloos met de 50 cm lange beitel die hij bij zich had op de vrouw in. Door een van de slagen die mevrouw H. probeerde af te weren werd haar rechterarm gebroken. Waar schijnlijk is zij na de brute aanval een poosje bewusteloos geweest. Daarna slaagde ze er in de woning van haar zoon, die schuin aan de overkant woont, te be reiken en met de sleutel die zij bij zich had de voordeur te openen. „Ze hebben me zo geslagen," was alles wat de vrouw tegen haar hevig geschrokken zoon en schoondochter, die zich al te ruste had den begeven, kon uitbrengen. Terwijl haar schoondochter een noodverband om haar hoofd legde belde haar zoon de politie op. Mevrouw H. was tijdens de overval al leen thuis. Haar kostgangers die op de bovenverdieping kamers hebben waren nog niet thuis gekomen. De naaste bu ren verklaarden omstreeks middernacht, wel een gerucht in de woning van me vrouw H. gehoord te hebben, maar ze had» den er verder geen aandacht aan be steed. Ook het hondje van mevrouw H,, dat anders tegenover vreemden flink te keer placht te gaan, had niet op de bin nenkomst van de insluiper gereageerd. Daaruit zou afgeleid kunnen worden dat de onverlaat geen onbekende is en meer in het huis is geweest. Het onderzoek van de politie richtte zich danook in het bij zonder op de kostgangers die mevrouw H. in de laatste tijd heeft gehad. Daaruit is echter tot dusver niets bezwarends naar voren gekomen. Mevrouw H. kon tegen over de politie slechts vertellen dat zij bij het betreden van de voorkamer in het donker slechts een vage schim heeft ge zien en dat er plotseling een man met een staaf ijzer op haar insloeg. Van wat er daarna gebeurde kon ze zich niets herin neren. (zie vervolg pag. 4) (Van een onzer verslaggevers) Het Amsterdamse Spui en de omgeving daarvan zijn zondagochtend rond twee uur weer het strijdtoneel geweest van door „provo's" uitgelokte rellen die tot 's ochtends half vier hebben geduurd. Juist toen het er de schijn van had dat de dreigende provocaties zonder noemens waardige incidenten zouden aflopen be stormden ongeveer vijftien nozems, die zich bij de Spuistraat hadden opgestejd, het Amsterdamse Lieverdje, het middel punt van de happenings van provo's en anti-rookdemonstranten. Zjj beklommen onder luid geschreeuw het beeldje en voerden er een wilde dans om uit. De politie, die juist bezig was zich ge leidelijk van het Spui terug te trekken moest toen wel optreden. Tot dusver had zij zich weinig aangetrokken van het ge treiter van enkele opgeschoten jongelui, die op veilige afstand opmerkingen schreeuwden en fietsbellen over de straat gooiden. Met getrokken sabel achtervolgde de po litie de provo's, die zich over het Spui naar alle kanten uit de voeten maakten. De anti-rookmagiër Robert Jasper Grootveld en de „anarchist" Roel van Duyn hadden zich de gehele avond ach ter de ruggen van de nieuwsgierigen schuil gehouden. Al om half twaalf had een grote nieuws gierige menigte Amsterdammers de oproep van burgemeester Van Hall om op de provocaties van de herrieschoppers geen acht te slaan ten spijt zich ver zameld rondom het Lieverdje van beeld houwer Carel Kneulman, zodat normaal voetgangersverkeer onmogelijk was ge worden. Veertig agenten hielden de straat rondom het Lieverdje (dat verboden was voor de „happenings" van de anti-rook- demonstranten en de provo's) en de rij weg vrij, zodat "het verkeer van de men senmenigte nauwelijks hinder ondervond. De politie heeft zaterdagnacht een negentienjarige middelbare scholier en Een beeld uit de Griekse hoofdstad Athene, waar de politie op oorlogs sterkte is gebracht om betogingen tegen het koningshuis en de nieuwe regering van Tsirimokos te onderdrukken. een 29-jarige fysicus, beiden uit Amster dam-Zuid, gearresteerd. De eerste zal waarschijnlijk wegens opruiing aan de officier van justitie worden voorgeleid. De fysicus is inmiddels vrijgelaten. Hij zou aan een verzoek van de politie om zich in een bepaalde richting te verwijde ren geen gevolg hebben gegeven. Hij zou per se naar een broodjeszaak op het Spul hebben willen gaan. Tegen beiden is pro ces-verbaal opgemaakt. De charges, die de politie na het los breken van de nozems op het Spui en naaste omgeving, zoals Nieuwe Zijds Voorburgwal, Kalverstraat, Rokin en Sin gel tot nabij het Koningsplein uitvoerde, zonder dat nog arrestaties werden ver richt, hebben een gewonde tot gevolg ge had. Een bejaarde man, die zich niet on middellijk uit de voeten kon maken en daarbij kwam te vallen, brak een arm. Advertentie BarteljorisstrHaarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1