Hanoi protesteert tegen Amerikaans Bacteriologisch en chemisch militair instituut in Zuid-Vietnam Noodweer in Zuid-Europa en sneeuw in Engeland Regering-Tsirimokos morgen naar het Griekse parlement De strijd in Kasjmir Vreemd huwelijk in Engeland WERELDNIEUWS J Fa. B. ENGELENBERG Turken willen kruiser verkopen Labour-meerderheid weer iets kleiner Ontploffingen in Spanje en India eisen 13 levens Regering-Verwoerd trekt passen in Voorzichtig Hulp-sheriff Coleman op borgtocht vrij <=Qraatótoel Natte betoging na IJzer-bedevaart 0p de MAANDAG 23 AUGUSTUS 1965 Onderhandelen OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN MANOMETERS KRANEN Incident in Berlijn Rassenstrijd in T S - verdacht van moord Cri Stellweg SAIGON, (Reuter en AP) Noord-Vietnam heeft gisteren bij de Internationale Controlecommissie geprotesteerd tegen de vestiging van een Amerikaans mobiel onderzoek-instituut voor bacteriologische en chemische oorlogvoering in Zuid- Vietnam. Hiervan is melding gemaakt door het Noordvietnamese persbureau dat berichten uit het Westen aanhaalde, volgens welke dit militaire instituut van Japan naar Zuid-Vietnam was overgebracht. De ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken in Washington weigerden commentaar te geven. Gisteren is in Moskou door het Russische parijorgaan Pravda een oproep gedaan aan alle kunstenaars van de wereld en om zich te verenigen voor een vredesoffensief voor Vietnam. Sinds een wek of twee, aldus onze cor respondent in Washington, hoort men hier steeds optimistischer geluiden over de oorlog in Vietnam. Ondanks de regen tijd boekt de Vietcong lang niet die successen, die men. algemeen had ge vreesd. En de grote slag bij Vantuong vorige week, waarbij het voor het eerst tot een massaal gevecht kwam tussen Vietcong-eenheden en Amerikaanse ma riniers waarbij volgens de Amerika nen zeker 600 communisten om het leven kwamen heeft bewezen hoe superieur de tanks, vuurwapens en de technische kwaliteiten van de Yankees zijn. Maar dat de communisten niet voor de poes zijn, bleek ook vorige week toen de Vietcong een Amerikaanse colonne van zeven gevechtswagens met dertig man schappen vrijwel geheel vernietigde. De tendens van de recente berichten uit Vietnam is echter onloochenbaar dat de strijd goed gaat voor de Amerikanen. Een aanwijzing dat Hanoi wel zou wil len onderhandelen lijkt te vinden in de uitlatingen van de Britse socialist Lord Brockway, die in Moskou gesprekken heeft gehad met de Noordvietnamese ambassadeur en de plaatsvervangende vertegenwoordiger van de Vietcong. Volgens Brockway zouden de commu nisten hun eis willen lSten vallen dat de Advertentie Doelstraat S9 Haarlem - Tel. 15252 PARIJS (AP) De Turkse regering biedt een gebruikt oorlogsschip te koop aan, compleet met kanonnen en al. Het is de lichte kruiser „Yavoes", een vete raan uit de eerste wereldoorlog die vroe ger de vlag van de keizerlijk Duitse vloot voerde. Het Turkse ministerie van Financiën heeft in een advertentie in een Parijs blad meegedeeld, dat het schip dat 22-350 ton meet, uit de dienst is genomen. De „Yavoes" is zijn loopbaan begonnen ais de „Göben", die aan de Britse Middel- landsezeevloot wist, te ontsnappen en in augustus 1914 een toevlucht zocht in de wateren van het toen nog neutrale Tur kije. Het werd overgedragen aan de Tur ken en kreeg zijn nieuwe naam. Twee maanden daarna voerde de „Yavoes" een flottielje naar de havenstad Odessa aan de Zwarte Zee aan, waar het Turkse eskader Russische schepen beschoot en vernietigde. De volgende dag verklaarde Turkije formeel de oorlog aan de weste lijke geallieerden. INDONESIë EN CHINA ZULLEN SINGAPORE NIET ERKENNEN DJAKARTA (Reuter) China en In donesië zullen de nieuwe staat Singapore in de nabije toekomst niet erkennen. De confrontatiepolitiek van Indonesië tegen over zowel Maleisië als Singapore wordt voortgezet. Dit heeft de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Soeban- drio, zaterdag aan buitenlandse corres pondenten, die hem daarnaar vroegen, te kennen gegeven. Soebandrio heeft drie langdurige gesprekken gehad met zijn Chinese collega, maarschalk Tsjen-Ji. Amerikanen al hun troepen uit Vietnam moeten terugtrekken voordat zou kunnen worden onderhandeld. Een symbolische Amerikaanse troepenmacht zou nu aan vaardbaar zijn voor Hanoi en de Vietcong. Verder zouden de communisten vooral uit zijn op herstel van de bepalingen van de Geneefse overeenkomst over Indochina van 1954 en zouden zij akkoord willen gaan met voorlopige neutraliteit van een door een coalitieregering geleid Zuid-Viet nam. Volgens Brockway spraken zijn ge sprekspartners voorts over een algemene wapenstilstand in Vietnam en sopzetting van de Amerikaanse bombardementen als een onderdeel daarvan. Dit komt in de buurt van de standpunten in Washing ton. Te hopen is nu maar dat aan de ene kant de communisten eindelijk zullen be sluiten hun geluk aan de onderhande lingstafel te beproeven en dat aan de an dere kant de Amerikanen door hun groei ende militaire kracht niet verleid zullen worden in de Vietnamese situatie, waarin hun rol toch al zo omstreden is, eisen te gaan stellen, die een op de volkswil geba seerde stabiele oplossing onmogelijk zou maken. BERLIJN (AP) Een man en een vrouw uit West-Berlijn, die zondag in een boot een tochtje op de Havel maakten, kwamen op Oostduits grondgebied terecht. Onmiddellijk werd er uit een Oostduitse patrouilleboot geschoten. De man werd in zijn arm gewond, de vrouw bleef onge deerd. De man werd naar een ziekenhuis gebracht. Op het ogenblik van het inci dent waren duizenden Westberlijners in de Havel aan het zwemmen en varen. NICE (AFP/Reuter) De Franse Ri- vièra, die drie weken geleden door het vuur van enorme bosbranden geteisterd werd, heeft nu van een ander element het water te lijden. Rond Nice staat een uitgestrekt gebied blank, nadat er zondagmorgen een zware onweersbui van vier uur woedde. Ook nu weer zijn de kampeerders het ergst gedupeerd. Vrijwel alle kampeer terreinen bij Nice zijn ondergelopen. Het vliegveld van Nice moest voor het eerst sinds het twintig jaar geleden werd aan gelegd tijdelijk worden gesloten. In de haventjes zonken verscheidene boten. De schade, ook in Nice zelf, is aanzienlijk. Bij Barcelonnette, in de zuidelijke al pen, viel zondag een flink pak sneeuw. De Col de Restefond moest worden geslo ten. Ook in Boston in Oost-Engeland sneeuw de het zondag. Degenen die van een zon nebad aan de kust terugkeerden konden in het dorp Holdingham sneeuwmannen maken. Grote delen van Noord- en Midden-Ita- lië zijn zondag door een zware regenval en stormen geteisterd. Hier en daar ont stonden springvloeden, die kampeerders noopten hoger gelegen terreinen op te zoe ken. Door aardverschuivingen werden we gen geblokkeerd. Bij het Lago Maggiore stortte een brug in, waardoor alle verkeer urenlang geblok keerd werd. In Viareggio stak plotseling een storm op. Bij Livorno dreven twee Italianen met een kano naar zee af. Ze werden door een vissersboot gered. Het beroemde Sint Marcusplein in Venetië kwam onder water te staan. In de Alpen rondom Sondrio sneeuwde het boven tweeduizend meter. Vanmorgen vroeg lag Verona voor een groot deel in donker als gevolg van een onweersbui. DARTFORD (AP) Norman Dodd, lid van het Lagerhuis voor Labour is zondag aan een hartaanval overleden. Hij was 61 jaar oud. De meerderheid van Labour in het Huis is daardoor gedaald tot twee zetels. Bij de jongste verkiezingen had Dodds een meerderheid van bijna 9000 stemmen. Er is nu een tussentijdse verkiezing nodig in het district Erith and Crayford, een be trekkelijk veilig distrikt voor Labour. De leiders van het Gemini-project in de Amerikaanse stad Houston hebben een bijzonder zwaar week einde achter de rug. De moeilijk heden met de elektriciteitsvoorzie ning aan boord van de Gemini-5 eisten van uur tot uur hun aandacht. Op de foto de vluchtleiders dr. Robert Seamens (rechts) en Christopher Kraft. Verwacht wordt, dat het slechte weer nog enkele dagen zal aanhouden. Sneeuw en ijskoude winden hebben zon dag Zuid-Amerika geteisterd. Deze ver schijnselen deden zich zelfs voor tot op de hoogte van Rio de Janeiro. In Argentinië moesten door de overstro mingen vijfduizend mensen worden over gebracht naar hoger gelegen streken. Zij worden bevoorraad uit vliegtuigen en he likopters. De overstromingen zijn er ver oorzaakt door water van gesmolten sneeuw na een hevige sneeuwval in een streek, waar gewoonlijk een tropische temperatuur heerst. In Chili is thans officieel het aantal slachtoffers vastgesteld van de rampen van de laatste tijd: orkanen, lawines, overstromingen en scheepsrampen. Zij eisten 92 doden en 102 gewonden. 29 men sen worden vermist. In Zuid-Peru veroor zaakte een sterke aardschok paniek. Zij duurde zeventig seconden, maar richtte weinig schade aan. Ernstige overstromingen in de Mexi caanse staat Nayarit hebben tot dusver aan drie mensen het leven gekost. Bij Tampico, aan de Golf van Mexico, zijn enkele honderden gezinnen met helikop ters geëvacueerd. LEON (AP) In een kolenmijn van Leon in Spanje heeft gisteren een ont ploffing plaatsgevonden, waardoor een mijngang werd vernield. Drie mijnwer kers kwamen om het leven en vier wer den gewond. BOMBAY Tien arbeiders zijn vol gens een officiële mededeling uit Bombay om het leven gekomen bij een explosie in een fabriek voor .explosieven te Kirkee, op 8 kilometer van de stad Poona. De ontploffing gebeurde bij het uitvoeren van een experiment. De slachtoffers behoren allen tot het fabriekspersoneel. JOHANNESBURG (Reuter). De Zuidafrikaanse regering heeft de paspoor ten ingetrokken van Laurence Gandar, redacteur van het anti-regeringsgezinde blad „Rand Daily Mail", en van Benja min Pogrund, schrijver van artikelen in dit blad over mishandelingen die volgens hem in Zuidafrikaanse gevangenissen plaatsvonden. CARACAS (AP) Elias Hernandez en Socorro Perdomo uit de Venezolaanse stad Caracas hebben na een lange ver kering eindelijk besloten met elkaar in het huwelijk te treden. Hernandez heeft juffrouw Persomo vijftig jaar lang het hof gemaakt. Hij is 90 en zij 75. ATHENE (Reuter en AP) De grote vraag voor de Grieken in het afgelopen weekeinde was of de nieuwe regering-Tsirimokos morgen het vertrouwen van het parlement zal krijgen. Tsirimokos heeft er zelf het grootste vertrouwen in en sommige waarnemers denken dat de ernstige rellen die zich vrijdagavond in Athene hebben voorgedaan een aantal afgevaardigden ertoe zal brengen voor de regering te stemmen als reactie op de dreigende „heerschappij van het ge peupel". Qud-premier Papandreoe trok de afge lopen dagen door het land om de bevol king op te wekken nieuwe verkiezingen te eisen. Hij noemde het paleis „een werkplaats voor de vervaardiging van schijnregeringen". Het heeft de aandacht getrokken dat Papandreoe in zijn openbare redevoerin gen niet meer als oplossing voor de poli tieke crisis aangaf, dat hij zelf weer met de vorming van een regering belast wil worden. Nu hij die hoop heeft opgegeven hamert hij voortdurend op het thema van nieuwe verkiezingen. Papandreoe sprak zaterdag in Volos en zondag in Larissa, twee steden in het midden van het land. In zijn kielzog trokken vijfenzeventig van de 135 parle mentaire afgevaardigden van de Cen trum-Uniepartij mee. Tsirimokos, die vroeger al eens een hartkwaal heeft gehad, hield zondag op advies van zijn arts rust ergens buiten Athene. Hij zou zich bezig hebben gehou den met het opstellen van een regerings verklaring. De politie in Athene heeft meegedeeld, dat er van de 226 betogers die vrijdag avond werden aangehouden nog 106 in hechtenis worden gehouden. Zij zullen met nog vijf anderen maandag voor de officier van justitie worden geleid. Ook zondag was het nog verre van rustig in de Griekse hoofdstad. HAYNEVILLE (Alabama AP AFP) Tom Coleman, een hulp-sheriff in Hay- neville in Alabama, is zondag in staat van beschuldiging gesteld voor moord met voorbedachte rade. Hij zou hebben bekend vrijdag een 27-jarige student te hebben doodgeschoten en een 26-jarige rooms-katholieke priester zwaar te heb ben gewond. Beiden waren ijveraars voor gelijke burgerrechten. Coleman is later op borgtocht vrijgelaten. De borgsom van 12.500 dollar was snel bijeen. De minister van Justitie van Alabama, Flowers, heeft verklaard dat Coleman vermoedelijk lid is van de Ku Klux Klan. Flowers heeft gezegd er naar te zullen streven dat de moord wordt vervolgd. De 26-jarige neger James Elwood Hen derson is zondag in Hollywood doodgescho ten. Hij zat op een bank bij een bushalte. De politie heeft geen getuigen kunnen vinden. Het is niet bekend of deze moord verband houdt met de recente onlusten in Los Angeles. De 42-jarige negerpredikant J. Brown is zondag plotseling in de gevangenis van Dallas overleden. Hij zat daar sinds zes dagen in verband met een belastingdelict. Er wordt een onderzoek naar de doods oorzaak ingesteld. \t Vergane glorie In Frankrijk heet een huis dat een stuk je groter is dan zomaar een huis maar altijd nog wel belangrijk kleiner dan een waarachtig chateau, in Frankrijk heet zo'n huis een manoir. Daarvan wordt be halve die bepaalde inhoud aan kubiek ver wacht dat het zich niet al te dicht in de buurt van bebouwde kommen op zal hou den, zich er tenminste niet mee bemoeien zal en zich waardig op afstand houdt van 's werelds gewoel temidden van het hem toch meestal wel omringende aantal ares of hectares. Manoir de Bugeat voldoet aan al deze eisen. In de achttiende eeuw werd het ge bouwd als jachthuis maar niets wijst meer op die sportieve bestemming. Ma noir de Bugeat nu maakt een broze en verwerlkte indruk, met het kopje tussen de schouders staat hij grijs en teer tus sen zijn bejaarde paladijnen: de me tershoge ceder, de knoestige blauwe re gen, de grote beuken en acacia's. Laat me met rust, ik ben 't meer dan zat, zegt de manoir, twee eeuwen, zeg, me dunkt twee eeuwen enkele maanden 's jaars voor vakantiekoloniehuis spelen en de rest van de tijd alleen, onbewoond en onverzorgd achterblijven.me dunkt t is welletjes! En hij laat vast wat lui ken zakken, een deur, een sponning hier en daar, hij buigt door in de rechterpoot- van de veranda, in een daklijst, de flan ken van een balkonnetje, alsof hij zich gereedmaakt voorgoed ter ruste te gaan. Maar hoezeer hij daar zelf naar snakt, voorlopig wordt nog van alles gedaan om hem dat te beletten. De zeer levendige familie res Combes heeft de Manoir in bezit en is niet van plan hem op te ge ven. Gedurende zomermaanden komen alle drie nog levende generaties als sprinkhanen op de Manoir af, peppen hem weer wat op; ondeskundig maar en thousiast sjorren ze de daklijsten weer omhoog, slaan een plank tegen de door knikkende verandapoot, spijkeren wat aan een deur die niet meer dicht wil en zetten bedden in alle hoeken en gaten van de veertien vertrekken, om ze vervolgens te beleggen met de vele, door elk voor zich genodigde magen en bekenden, bu ren en beminden. Zo vullen ze met z'n allen en makkelijk de oude Manoir met groot rumoer, gekwebbel, gediscussieer, gesnauw, gezang, jong en oud rennen en kakelen door elkaar onder de lage gebo gen plafonds, over de oude trap, door de krakende deuren en daartussendoor knallen lustig de kurken want de familie bezit in Noord-Frankrijk wijngaarden en de zoons houden van de opbrengst een champagnefabriek draaiende, zodoende knallen hier de kurken makkelijker en eerder dan elders en het edele vocht bruist door de gesprekken, tintelt in de gebaren, bij de kleinste des Combes die 3 is, zo goed als bij het piepkleine, pluis- koppige dametje dat 76 en hoofd van de familie is. Men is blij, men is entre-nous, men is met vakantie en buiten, men is heel Frans en nogal slordig maar het blijft de vraag hoelang die oude grijze Mamoir, groter dan een woonhuis, klei ner dan een chateau, die zich met de laatste krachten en moeizaam overeind houdt aan de heuvel in het glooiende oude Franse land, daar nog staan stal, gam mel monument van een vergane glorie. (Van onze correspondent) BRUSSEL Enige tientallen toeristen die zondagmiddag tijdens een van de schaarse ogenblikken met zon op de ter rasjes voor de cafe's aan de haven van Oostende zaten, hebben met een nat pak het gelag moeten betalen van enige hon derden betogende jonge Vlamingen. De zen werden nadat zij het de politie en de rijkswacht enige uren hadden lastig gemaakt achtervolgd met „waterka nonnen" door de politiemannen. De betogers gaven uiting aan hun mis noegen over de voortdurende voorlopige hechtenis van twee Vlamingen. Dezen had den enige weken geleden de orde ver stoord in een roomskathoiieke kerk in de Belgische kuststreek, omdat daar een deel van de dienst voor de buitenlandse en Waalse badgasten in het Frans werd gehouden. De betoging van gisteren was door de burgemeester van Oostende niet toegestaan. Maar de betogers die 's morgens de IJ zer-bedevaart hadden bijgewoond hebben zich daardoor niet laten weerhouden, 's Middags om een uur of drie probeerden zij rondom de hoofdkerk van Oostende een optocht te formeren. Toen hun dat, door het optreden van de rijkswacht die met veel materieel, spaanse ruiters, over valauto's en waterkanonnen plus een bo ven de stad rondvliegende helikopter was komen opzetten, niet gelukte, probeerden zij langs de havens te betogen. Daar werden zij tenslotte uiteengedre ven zonder dat er* verder veel incidenten waren. Enige betogers die nogal veel la waai maakten, werden gearresteerd, doch later weer vrijgelaten. Voor alle zeker heid heeft de rijkswacht nog de gehele nacht door de stad gepatrouilleerd, doch incidenten hebben zich niet voorgedaan. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van hel abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—6 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE KARATSJI (Reuter) Volgens het ra diostation „De stem van Kasjmir" zijn bij de gevechten in Kasjmir van de afge lopen twee weken 772 Indische militairen gedood en ruim 200 gewond. „Vrijheidsstrijders" hadden de wegen tussen de hoofdstad Srinagar en Kargil, Poontsj, Jammoe en Baramoela afgesne den, veertig bruggen opgeblazen en grote hoeveelheden wapens en munitie buitge maakt. Het vliegveld van Poontsj is zwaar beschadigd. Een Indisch vliegtuig, dat juist van een verkenningsvlucht was teruggekeerd, is door de „revolutionai ren" vernield, aldus het radiostation dat fel tegen India is gekant. Ralph Bunche, de plaatsvervanger van secretaris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties, zal de komende weken Pa kistan en India bezoeken om met de lei ders van deze landen over het vraagstuk- Kasjmir te spreken. TAVISTOCK (AP) De 21-jarige Lon- dense typiste Mavis Upton wil van de week in het huwelijk treden met de 26- jarige Barry Tomkys die in de gevange nis van Dartmoor een levenslange straf uitzit. Hij is veroordeeld wegens moord op de vriend van Mavis Upton in 1963. Tomkys zal waarschijnlijk onder politie geleide naar Tavistock gaan waar een ambtenaar van de burgerlijke stand het huwelijk zal sluiten. Onmiddellijk daarna zal hij weer worden teruggebracht naar de cel. Ontslagen. Drie Spaanse professoren zijn ontslagen. Twee zijn voor de duur van twee jaar geschorst wegens de steun, die zij hebben verleend aan de studenten actie die in het begin van dit jaar aan de Spaanse universiteiten werd gevoerd voor de vrijheid van vereniging van studenten. Ongewenst. Een lid van een Tsjechische handelsmissie'in Buenos Aires moet Ar gentinië verlaten. De Tsjech, Jaroslav Suttner, wordt ervan beschuldigd zich in de binnenlandse aangelegenheden van Argentinië te hebben gemengd door geheim besprekingen te voeren met tegen de regering gekante vak bondsfunctionarissen. Rioolwater. Ongeveer 400 inwoners van het dorp Palagonië op Sicilië lijden aan typhus. Er is tot dusver nog niemand aan de ziekte overleden. De infectie haard is een defecte waterleiding, die met een riool in verbinding stond. Neuswijs. Het Amerikaanse bureau voor de burgerluchtvaart heeft een apparaat besteld waarmee in vliegtuigen verbor gen explosieven kunnen worden opge spoord. Het wordt de „elektronische neus" genoemd. Mis. Volgens de organisatoren van een in ternationaal zigeunercongres, dat op 26 september zal worden gehouden in de omgeving van Rome, zou paus Paulus VI daarheen komen en een mis voor de zigeuners opdragen. Uitstel. Algerije wil proberen de Afrikaan se topconferentie, die op 21 oktober in Accra zal beginnen uit te stellen. De reden daarvan zou zijn dat de Azia- tisch-Afrikaanse conferentie zo kort daarna volgt. B(rlommen. In Rome zijn drie jongeman nen gearresteerd omdat zij in hun auto een grote hoeveelheid springstoffen ver voerden. Zij zijn lid van een uiterst rechtse organisatie. Noodweer. De Braziliaanse staten Rio Grande do Sul en Santa Caterina heb ben te lijden van ernstige overstromin gen als gevolg van zware regenval. Dui zenden mensen zijn dakloos. Ook is in deze streken een zwaar pak sneeuw ge vallen. Goudsmokkelaars. Een Brit, een Zweed en een Libanees zijn in Japan gearres teerd voor het binnensmokkelen van 72 kilogram goud. Zij maken volgens de Japanse politie deel uit van een interna tionale goudsmokkelbende, die haar zetel in Beiroet heeft. Vrij. De 38-jarige Westberlijnse journa list en medewerker van Radio „Rias", Herbert König (pseudoniem Heinz Ker sten), die in mei 1964 bij zijn terug keer uit Praag in Oost-Duitsland werd gearresteerd en begin 1965 tot vijf jaar tuchthuis werd veroordeeld, is tezamen met een groep andere politieke gevan genen vrijgelaten. Zij zijn allen in de Bondsrepubliek aangekomen. Executie. De Litause nationalist Alfonses Stonis is „wegens rechtstreekse deelne ming aan het doden van honderden on schuldige mensen tijdens de Duitse be zetting van Litauen" ter dood veroor deeld en geëxecuteerd. Ontploffing. Bfj een explosie in een staats fabriek van ontplofbare stoffen in Kir kee. enkele honderden kilometers van Bombay in India, zijn tien mensen om het leven gekomien. Opslag. President Johnson van de Ver enigde Staten heeft een wet onderte kend tot verhoging van de militaire sol dijen met een bedrag van een miljard dollar.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3