Voorgetrokken bollen een probleem Frankrijk en Duitsland willen goedkope bollen uit Nederland IN DE VISHAL EN OP ZEE BON tot hogere funkties in de produktie VOORLICHTINGSDAGEN Inwoonster van IJmuiden met een beitel toegetakeld Verkeersongevallen in Beverwijk Havenberichten Vrouw viel van rijdende trein Dank aan leiding kindervakantiefeest Autocross in Beverwijk Duitsers mishandelden Beverwijker V erkeer songevallen in de gemeente Velsen Ontvreemde bromfiets teruggevonden Veel processen- verbaal bij verkeerscontrole Inbreker te Beverwijk ging er vandoor MAANDAG 23 AUGUSTUS 1965 4 i Engeland Met smart Kort nieuws Dreigement WELLICHT 00K VOOR U EEN SNELLE PROMOTIE... BRUTO AANVANGSLOON VANAF 25 JAAR CIRCA f 156.- WOONPLAATS: KONINKLIJKE PAPIERFABRIEKEN VAN GELDER ZONEN N.V. (vervolg van pag. 1) Het gebeurde heeft zaterdagnacht in de omgeving van de Willebrordstraat veel opschudding teweeggebracht. De schoon dochter van mevrouw H. vertelde ons: ,,Mijn man en ik lagen al in bed toen we hoorden dat de voordeur met een sleutel werd geopend. In het halfdonker wisten we eerst niet wat er aan de hand was. Toen zagen we moeder staan. Ze zei met een klagende stem: Jo zo heet mijn man ze hebben me zo geslagen. We schrokken natuurlijk ontzettend toen we zagen hoe moeder er aan toe was. We hebben haar op de grond gelegd en in een .(Jeken gewikkeld. Terwijl mijn man de politie béide héb ik haar höofd ver bonden. Hoe iemand een vrouw zo ver schrikkelijk- kan toetakelen is mij een raadsel. Hij moet door het dolle heen zijn geweest uit vrees dat hij gepakt zou worden." Dé rijksspeurhond van adjudant Groot Op het kruispunt Laan der Nederlan- den-Hoflanderweg heeft zaterdag om streeks 18 uur een bromfietsbestuurder geen voorrang verleend aan een automo bilist, waarbij de eerste, een 21-jarige jon geman uit Uitgeest zijn linkerpols brak. Hij werd voor medische behandeling per politieauto naar het Rode Kruis-ziekenhuis vervoerd. Beide voertuigen werden vrij ernstig beschadigd. De auto werd be stuurd door een 37-jarige Velsenaar. Zon dagnacht te half twaalf botsten bij een inhaalmanoeuvre nabij het Westerhout plein en de Westerhoutweg twee brom fietsen tegen elkaar. De bestuurder van de aangereden bromfiets, een achttienja rige Beverwijker, en zijn duopassagier, een 22-jarige jongeman uit Castricum, kwamen te vallen en liepen een lichte her senschudding op. Na in het Rode Kruis- ziekenhuis te zijn behandeld, zijn zij naar hun respectieve woningen gebracht. De bestuurder van de andere bromfiets ls na de aanrijding doorgereden. Hij wordt door de politie gezocht. Zaterdag kwamen ln IJmuiden aan: Markab van Great Yarmouth; Meppel, Great Yarmouth; Nordsee-Karin. Vlaardingen, IJmuiden; Bern, Plymouth; Mackinac, Newcastle; Waverstroom, Londen: Tarzan, Londen, IJmuiden; Ystroom, Portsmouth; Lonsi Consience, IJmuiden; Jean E Londen; Hoe Vinces, Londen; Natal, Ham burg; Peter L., Koeping; Wolanda, Londen; Aubade, Baltimore; Hontstroom, Grangemouth; Mare Liberum, Dagenham; Corsica, Londen; Gerhard Elfring, Mantyluoto; Neth. Coast. Newcastle; Willemyn, Teignemouth; Christine, Hamina. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Globe Progress naar Norfolk; Sasaa, San Thomas; Kuhlingsborn, Alphen a. d. Bijn; Result, Rot terdam; Lato, Ahus; Bertha Entz, Port Etienne, IJmuiden; Juv, Rendsburg; Thea, Londen, IJmuiden; Frans Boememer, Casablanca; Hoe- dur. Narvik; Alkmaar, Curasao; Bram, Dagen ham; Hinde, Londen; Berkelborg, Delfzijl; Zaanstroom, Leith; Bern, Plymouth; Yewforest, Goole; Arnfinn Stange, Duluth; Celebes, Ham burg. Willy Huber, Avilez, IJmuiden; Dinkel- «troom, Londen; Triton, Barbados; Vliestroom, Hull; Adrian Maris, Lissabon. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Hollandta van Swansea: Asta, Kotka; Edda, Gefle; Gany- medes. Paramaribo; Rhuys, Kemi. Velsen; Res Nova, Boston, Zaandam; Eemland, Teneriffe; Imber, Manchester; Prinsenborg, Lunsvik, Zaandam; Tasman, Norwich; Greenfield, Barry; Skauborg, Baie Comeau; West Riding, Goole; Arkadia, Bremerhafen; Blink, Kragero; King Fisher, Felixtowe; Minos, Kopenhagen; Draco, Le Havre; Vesta, Ipswich; Eos, Bremen; Strabo, Aarhus; Perseus, Bremen; Boffa, Le Havre; Otava, Kotka, Velsen; Lucy, Par; Joseph Came- ret, Dakar; Oldesloe, Malmö; Ostrobotnia, Bre men; Lanrick; Grangemouth; Avedat, Baie Co- meua: Stella Maris, Hamburg. Maandag kwamen ln IJmuiden aan: Love- iteyn van Helsingborg; Meta, Swansea; Saint Marc, Le Havre; Texteistroom, Hull; Helicon, Duinkerken. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Berkel- itroom naar Londen; Spaarnestroom, Sheernes; Linde. Bremen; Athene. Le Havre; Camroux 3, Rochester, IJmuiden; Nordsee Karin, Heroya, IJmuiden; Arkadia, Cobh; Sahel 2. Tunis. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Dit is de woning aan de Willebrord straat in IJmuiden, waar in de nacht van zaterdag op zondag de 57-jarige weduwe mevrouw G. H.A. door een insluiper ernstig werd mishandeld. uit Santpoort volgde een spoor dat naar het centrum van IJmuiden voerde. Daar raakte hij echter het spoor bijster. De politie is zaterdagnacht en ook de gehele zondag bezig geweest met het zoeken naar aanknopingspunten, die meer klaarheid in deze zaak zouden kunnen brengen. Het ondervragen van de buurt heeft geen re sultaat opgeleverd. Dit deel van het on derzoek is nu afgesloten. Niemand heeft blijkbaar in de naaste omgeving van de woning, waar het misdrijf zich voltrok, iets verdachts gezien. De politie blijft evenwel een beroep doen op ieder die zaterdagnacht tussen kwart voor twaalf en half een in of bij de Willebrordstraat iets verdachts heeft Waargenomen, dit te melden aan de recherche op het hoofd bureau van politie in IJmuiden-Oost. Zelfs een ogenschijnlijk onbetekenend feit zou voor de oplossing van dit afschuwe lijke misdrijf waardevol kunnen zijn. Een 55-jarige vrouw uit Leeuwarden zou zaterdag op het station Driehuis-zuid in de laatste wagon stappen van de reeds rijdende trein. Zij viel en kwam via het perron op de rails terecht. De vrouw brak haar linkeronderbeen. Zij is ter verple ging opgenomen in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden. Doordat de Duitsers en de Fransen niet tot de grondstoffen kunnen worden toegelaten ontstaat er een geprikkelde stemming op het moment, dat Neder landers met goedkope bloemen van tulp- en narcissebollen aan de markt komen. Dat die goedkoopte voor een groot gedeelte ontstaat door een soms onbegrijpe lijke vakkennis van de forceerders van bloembollen en een nog onbegrijpelijker lange arbeidstijd wordt de buitenlanders niet verteld. Men is er wel mee bezig om Rijnsburg economisch door te lichten en er zullen verbazingwekkende cijfers te voorschijn komen. De buitenlanders denken, dat de Rijnsburgse bloemisten alleen maar zo goed koop kunnen werken, doordat hun inkoopprijzen zo laag liggen. Dit is gedeelte lijk ook zo. En daar Nederland de buitenlanders niet tot onze markt kan toelaten is gezocht naar een systeem om het verschil in de aankoopprijzen weg te heffen op het moment dat de bloemen worden uitgevoerd. De Nederlandse en de Duitse regering hebben dat in eendrachtige samenwerking in de Europese Commissie er door gekre gen. De ontwikkelingen staan echter niet stil. Bollen van tulpen en hyacinten met een bloem vielen buiten deze correctie heffing. Daarvan is verleden jaar voor het eerst met tulpen op een wat veront rustende schaal gebruik gemaakt. Ze val len niet onder kwaliteitsnormen, mimi mummaten, minimumprijzen, kortom, men kan op de markt brengen wat men wil. De bloembollenexporteurs probeer den daarvan profijt te trekken. Ze laten zich de laatste jaren constant voorlichten door verkoopdeskundigen en hebben ge leerd, dat zij voor de klant moeten wer ken. De ruimte hebben ze, de bollen hebben ze en afzetkanalen ook, zodat de heren in hun exportschuren hyacinten en tulpen gaan „voortrekken". Ze brengen ze dan met een neus op de markt waar een bloem inzit. Geen leek kan er dan nog veel aan verknoeien. Proeven hiermede zijn zeer gunstig verlopen. Men kon met deze voorgetrokken bollen („lm Wachs- tum begriffen") eigenlijk doen en laten wat men wilde. Maar wat hebben mini mumexportprijzen voor bollen zonder neus zin, als die met neus vrij zijn? En dus hebben Duitse en Nederlandse organisaties moeten besluiten de Duitse minister van Landbouw te verzoeken een door Nederland uit te rekenen heffing op voorgetrokken bloembollen in Brussel aanhangig te maken voor 1 november 1965. Daar men tegenover Engeland mini mumexportprijzen moet handhaven en door het ontbreken van een gemeenschap pelijk beleid bij gebrek aan tijd in de Europese Commissie probeert men de kool en de geit te sparen. Intussen wordt weer een initiatief voor een nieuwe afzet met goede perspectieven bemoeilijkt, zo niet onmogelijk gemaakt. Men heeft el kaar niets te verwijten, ieder kent de oorzaken. De Engelsen laten zich niet uit de markt prijzen. De Nederlandse siergewassensector wacht met smart op de eerste raamver- ordening van de Europese Commissie. De vroegere secretaris van de Bond van Bloembollenhandelaren, mr. F. J. D. Theyse, een keiharde realist ,wist, dat deze sector niet groot is. Er waren al internationale organisaties van producen ten, maar nog niet van handelaren. Hij heeft de eerste gesticht. Met elkaar heb ben produktie en handel plannen opge- Aanvoer van maandag Te IJmuiden zijn maandagmorgen door 68 vaartuigen aangevoerd 11.500 kisten vis, 9000 kilogram tong en 460 stijve kabeljau wen. Bij de aanvoer waren: 1580 kisten schelvis, 980 wijting, 90 gul en kabeljauw, 1950 torregullen, 140 koolvis, 2800 haring, 1700 spanharing, 1980 kleine kisten haring, 100 toters, 110 makreel, 1380 schol, 35 tar bot en 455 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: tarbot 5.50 4.90, grote tong 6.68-6.47, grootmiddel tong 6.336.19, kleinmiddel tong 6.216.13, tong I 6.286.11, tong II 2.642.51, zalm 12—9.50. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 136 78, middel kabeljauw 12480. Per tien stuks: grote kabeljauw 10892, middel kabeljauw 5547. Per 50 kilogram: middel schelvis 4136, kleinmiddel schelvis 3626, schelvis I 2518, schelvis II 2115, gul I 5232, gul II 2825, gul III 2215, grote en middel schol 5654, kleinmiddel en schol I 56 Op de Heerenduinweg te IJmuiden stond een grote tent, daar neergezet door de Velser Jeugd Centrale. Menigeen heeft niet geweten wat zich in en bij die tent achter de groenstrook heeft afgespeeld.. Ik heb het genoegen gehad dit vakantiefeest van dichtbij mee te maken. Mijn kinderen en honderden andere kinderen zijn hier (en op meer plaatsen in de gemeente) 14 dagen door jonge mannen en vrouwen, die hun vakantietij d belangeloos hebben opgeofferd, liefdevol en hartelijk ver zorgd. Ik kan er niet goed de woorden voor vinden maar mijn hart is vol dank baarheid jegens deze jonge mensen. Een onvergetelijke 14 dagen hebben de kinderen gehad. Vooral de laatste dag zullen zij niet licht vergeten met een ech te kermis en een verkleedpartij. Ik geloof dat ik namens heel veel ouders spreek die net zo dankbaar zijn als ik. Het laatste uur toen ik mijn kinderen weer op kwam halen vroeg ik aan een van de leidsters of ze nu niet moe was. Welnee zei ze, ik zou nog wel een week mee willen doen. Heerlijk klonk dat. Hartelijk dank leidsters en leiders voor alles wat u voor de kinderen hebt gedaan! T. VISKIL-SLINGS. IJmuiden. 52, schol II 4938, schol III 4031, schar 2821, poon 13.50, haai 3324, gestripte wijting 2115, dichte wijting 10.60, haring 17.20—12.50, makreel 41—28, tarbot 228— 176, griet 11694, tongschar 8476, kleine kreeft 37, inktvis 10076. Scheveningen De aanvoer te Schevenigen bestond he denmorgen uit: 600 kisten schelvis, 300 wij ting, 250 gul en kabeljauw, 2500 haring, 400 kleine kisten haring, 80 makreel, 70 kleine kisten makreel en 100 varia. Katwjjk KW 159 met 366 en KW 85 met 509 kantjes haring. Maatjesharing van 87 tot 114, volle haring van 68 tot 73 en steur- haring van 53 tot 70 gulden per kantje. Duizenden toeschouwers omzoomden zondag in Beverwijk het parcours waar de auto-cross werd gehouden. Het was buitengewoon druk aan de Parallelweg. In een spectaculaire wedstrijd die om half drie begon en pas kwart voor zeven afge lopen was heeft men vele spannende rit ten gezien. Er kwam een internationaal gezelschap aan de start en onder hen wa ren wederom vele streekgenoten die echter niet in de finales wisten te komen. Natuurlijk kwamen de toeschouwers om naast de wedstrijd wat spectaculairs te zien en dat kreeg men dan ook. Meer dan tien maal zat er een wagen in de sloot en vele toeschouwers kwamen er niet al leen met een drijfnat pak van af, maar velen zaten ook nog onder de modder die opspatte van de zich diep in de prutsloot dringende crossauto's. Men startte nu met een vliegende start. Via de series en halve finales kwam men tenslotte tot de finale waar het span nend toe ging. Er werd ook een aan trekkelijke afvalrace verreden. In café Sport werden 's avonds de prij zen uitgereikt, die naast de gebruikelijke geldprijzen uit grote bekers bestonden. De uitslagen waren: 1. A. Groot, An- dijk; 2. Meulemans, Gent (België); 3. G. Eyssen, Amsterdam; 4. D. Coopaert, Maas- eyk; 5. I. van der Wal, Rozenburg; 6. Smit, Koog aan de Zaan; 7. H. Steevens, Heemstede; 8. Altena, Heemstede. Uitslag van de afvalrace: 1. Pico, Roo- zendaal: 2. Groot, Andijk; 3. Grapendaal, Beverwijk. steld voor de E.E.G. De Europese Com missie heeft echter groter werk onder handen en zodoende bleven de siergewas sen onderling een beetje rondtobben. Het wachten is op een beleid ten opzichte van de handel met derde landen. Zo lang dat er niet is moeten de E.E.G.-partners met lapmiddelen werken, die net zo min in de E.E.G. thuishoren als een luchtballon in een straaljagerrace. Mr. Theyse heeft dit jaren geleden zien aankomen. Men moet de handel in siergewassen, hoofdzakelijk bedoelt men de bloembol len, in twee delen splitsen. Een deel E.E.G. en een deel er buiten. De verhou ding is ongeveer fifty-fifty. Beide delen werken uiteraard wel op elkaar in. Een demonstratie daarvan is de houding van Engeland. Dit land heeft in de crisis jaren rust op zijn markt gewenst. Dat was een redelijk verzoek. Sindsdien pro beert Nederland door middel van mini mumexportprijzen, en een sleep van maat regelen om deze te waarborgen, aan het traditionele verlangen van deze belang rijke afnemer te voldoen. Niet omdat de Engelsen zo teder bemind worden, maar meer omdat Engeland dreigt de invoer rechten drastisch te verhogen. Zou deze verhoging de verkoop van bloembollen grotendeels verhinderen dan zou het „Engelse deel" op de Europese markt komen, die dat beslist niet zal kun nen opvangen. De Engelsen hebben een grote kwekerij van tulpen en narcissen opgebouwd. Nu schrijft het blad „The Horticultural Trade Journal" dat er een verschuiving is in de inkoop door de Engelsen. Men koopt meer bloembollen van eigen bodem. „De Nederlanders prij- Twee Duitsers, respectievelijk 22 en 20 jaar oud, hebben in de nacht van zater dag op zondag omstreeks halfdrie te Wijk aan Zee een negentienjarige Beverwijker mishandeld. De jongeman uit Beverwijk liep een bloedneus, en een blauw oog op. De twee Duitsers zijn door de politie te Beverwijk ingesloten. Door een vanwege de regen glad ge worden wegdek en door twee gladde ban den is zaterdag aan de zuidzijde van de Velsertunnel een auto geslipt en in de sloot beland. De wagen werd voor nader technisch onderzoek in beslag genomen. Op de zuidelijke oprit van de Velser tra verse is zaterdag ook een personenauto geslipt en in het talud terecht gekomen. De auto's zijn door een kraanwagen weer op de weg gezet. Op het kruispunt HeerenduinwegVel- serduinweg te IJmuiden verleende de be stuurder van een personenauto zaterdag geen voorrang aan een motorrijder. De motorrijder en zijn echtgenote, die als duopassagiere meereed, werden bij de botsing zodanig gewond, dat zij in het Antoniusziekenhuis zijn opgenomen. In de Kennemerlaan te IJmuiden botste een 17-jarige bromfietser tegen een ge- parkeerdstaande auto. Hij en zijn zestien jarige duopassagiere liepen verwondingen op, die in het ziekenhuis werden behan deld. Zaterdagavond moest de bestuurder van een busje sterk afremmen toen een inwoner van Maasland, die in een auto voor hem reed, plotseling linksaf sloeg. De bestuurder van het busje sloeg bij de bot sing met het hoofd tegen de voorruit. Ook hij werd in het ziekenhuis behandeld. Bij de gebruikelijke zondagse ketting botsing in de westbuis van de Velsertun nel liep een van de hierbij betrokken auto mobilisten een shock op. Hij is via het ziekenhuis naar zijn woning te Heemskerk vervoerd. De gemeentepolitie van Velsen trof zon dagochtend in de westbuis van de Velser tunnel een onbeheerde bromfiets aan. De bromfiets werd meegenomen. Hij bleek te zijn ontvreemd in Alkmaar. Machinist-inbreker. In Groningen is de 23-jarige machinist van een kustvaar der aangehouden, die, 12 inbraken of pogingen daartoe heeft bekend. Hij pleegde inbraken in Temeuzen, Zwijn- drecht, Amsterdam en Groningen, als de kustvaarder waarop hij voer daar lag. Het was hem alleen om geld te doen. De totale buit was ongeveer 1600 gulden. zen zichzelf uit de markt" aldus dit Engelse blad. Indien de Nederlanders zich zelf weer in die markt zouden willen prijzen wordt dit wel voorkomen door de verhoging van de invoerrechten. Intussen zweeft dat dreigement boven de E.E.G.-bloembollen. Nederlanders enerzijds zijn gedwongen om minimum exportprijzen te handhaven en Fransen en Duitsers staan te trappelen om bij de bron van grondstoffen te kunnen komen en net zo goedkoop te kunnen inkopen als de Nederlanders. Indien zij zouden garan deren, dat er geen bloembollen beneden de door Nederland gewenste minimum exportprijzen naar de derde landen zou den worden geëxporteerd dan zouden de Nederlanders hen tot hun binnenlandse markt kunnen toelaten. Het heeft name lijk helemaal geen zin om voor Engeland wel de minimumexportprijzen vast te houden, als ze in de E.E.G.-landen niet zijn. Zonder een controle van de zes lan den zou men in alle havens buiten de Nederlandse heel goedkope bloembollen op de Engelse markt kunnen brengen. Die controle is er echter niet. Tijdens de technische verkeerscontrole door de gemeentepolitie te Velsen, zon dag uitgevoerd op de rijksweg Velsen-Am- sterdam, is tegen 22 automobilisten pro ces-verbaal opgemaakt. Er werd een sca la van defecten en overtredingen gecon stateerd: rijden met gladde banden, stuur inrichtingen met teveel speling en onvol doend werkende remmen. Er waren ook automobilisten die geen rijbewijs hadden, geen belastingkaart konden tonen en die helemaal niet verzekerd waren. Vijf auto's zijn in beslag genomen. Op de Heeren duinweg te IJmuiden is ook weer eens een snelheidscontrole gehouden. Het resul taat was: proces-verbaal tegen zes te haastige automobilisten. In de nacht van zondag op maandag heeft een tot dusver onbekende ingebro ken in het zustershuis van het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk. De man werd op heterdaad betrapt door een van de zusters en ging er toen snel vandoor. De zuster, wier kamer hij was binnenge drongen, mist een portemonnaie met wat geld erin. Zij kon geen ander signalement van de inbreker geven, dan dat hij heel erg zwart was. MOTIE BIJ VAN OELDEF ~'ONFv U weet: vakmensen hebben de toekomst. Vooral in de papierindustrie, waar de produktie jaar in jaar uit stijgt. Bij Van Gelder Zonen ligt een goede kans om vakman te worden. Ook al hebt u tot dusver totaal ander werk gedaan, u kunt direkt aan de slag aan onze papiermachines. Als het werk u ligt bestaat de mogelijkheid voor een OPHIDINES Deze kans staat open voor mannen van 18 tot ca. 35 jaar. Momenteel wordt er nog in 3 ploegen gewerkt, maar binnen afzienbare tijd wordt gedeeltelijk begonnen in een 4-ploegendienst. BIJ INVOERING VAN 4-PLOEGENDIENST WORDT DIT CA. f 174.- (42-urige werkweek, 17 dagen vakantie 19 extra vrije dagen per jaar). Bij jongere leeftijd aantrekkelijke jeugdlonen. Hebt u interesse Kom dan voor uitgebreide inlichtingen op een van de volgende voorlichtingsdagen of kom eens praten op de afdeling Personeelszaken of bel nr. 23841 (02510) op voor het maken van een afspraak of vul de onderstaande bon in. 24 augustus van 19.00 tot 20.00 uur in DIE RAECKSE, Raaks 1, HAARLEM. 26 augustus van 19.00 tot 20.00 uur in het GEWESTELIJK ARBEIDSBU REAU, Prins Bernhardlaan 5, BEVERWIJK. 26 augustus van 20.15 tot 21.00 uur op de AFDELING PERSONEELSZAKEN van Van Gelder Zonen N.V., Doodweg, VELSEN-NOORD. H IJ Graag ontvang ik vrijblijvend inlichtingan over het werk bij VAN GELDER ZONEN in de Papierfabriek Deze bon uitknippen en op- NAAM', opaturen naar Ven Gelder vi Zonen N.V. efd. Personeels zaken, Postbus 54, Beverwijk. AD R ES FABRIEK TE VELSEN

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4