Alsof er geen tijd bestond Eeuwenoude balladen herleven in de Ruïne van Brederode De kermispret viert weer hoogtij in IJmuiden Vlootuitbreiding van Smit Lloyd Rotterdam Van heinde en ver komen bezoekers naar symfonie van klank en licht Zusters Franciscanen verlaten Wijk aan Zee „T oonkunsf-concerten in Vredevorstkerk te Beverwijk CAO-studiecommissie voor papierindustrie MAANDAG 23 AUGUSTUS 1965 5 door Gé van Berkel Gemis Stilte als in een kerk foto's: Hans de Boer Bewondering Veel buitenlanders De zusters Franciscanen, die van 1920 af in de r.k. parochie van Wijk aan Zee werkzaam, zijn geweest vanuit het kloos ter aan de Voorstraat en andere tehuizen, zullen de badplaats gaan verlaten. In gaande 1 september is het bekende kloos ter opgeheven, na vijfenveertig jaar van dienstbaarheid aan de mensheid. Het besluit tot opheffing van dit kloos ter is na rijp beraad door het provin ciaal bestuur van de Orde der Francisca- nenzusters genomen in verband met het teruglopen van het aantal roepingen, zo als dit ook het geval is bij andere congre gaties. De zusters Franciscanen van Wijk aan Zee hebben zeer verdienstelijk werk ge daan. Eerst in dienst van herstelbehoe- vende volwassenen en kinderen in het huis „Maris Stella"; daarna voor het lager onderwijs en toen voor het kleuteronder wijs en de wijkverpleging. Zondag is een speciale hoogmis opgedra gen in de parochiekerk ter intentie van de vertrekkende zusters. Daarna is in de pastorie nog een afscheidsreceptie gehou den door de zusters. Goudgeel licht, uitgestrooid in de fluwelen avond, heeft bladeren en takken veranderd in kooien vol geheimzinnigheid. Hier glinstert het als lieflijk brokaat in de boomtoppen, ginds bespringt het met jolige vrijpostigheid een bonkige toren om vervolgens verstoppertje te spelen in donkere nissen en gaten. De als met zwarte olie gevulde gracht laat een lome rimpeling los. Het klossen van voetstappen op het houten bruggetje, de „we-zijn-hier-toch-niet-in-een-kerk"- conversatietoon van enige bezoekers noch het aanzwellend geloei van een brom fiets op de weg dichtbij kan de betoverde Ruïne van Brederode tot de nuch tere werkelijkheid van overdag terugroepen. Een lage gevoileerde vrouwenstem (van hoorspelactrice en televisieomroepster Els Buitendijk) vertelt de „Ballade van den groenen papegaai". Op de banken langs de slotgracht, op de afgebrok kelde wallen luisteren groepjes bezoekers met een bijna devote aandacht. Muziek van eeuwen her, de zang van een minstreel, clavecimbel, fluit en fagot voeren in het feeërieke schijnsel van tientallen verdekte lampen een harmonisch spel van klank en licht op. Alsof er geen tijd bestond Met het zoeler worden van de zomer avonden is het aantal mensen dat de in strijklicht badende Ruïne van Bredero de in Santpoort bezocht met sprongen gestegen. Reeds vele honderden bezoe kers kwamen onder de bekoring van ro mantische sfeer, opgeroepen door de ge raffineerde belichting en het uitgelezen programma van muziek en voordrach ten, dat ongeveer gedurende een uur ten gehore wordt gebracht. De tevredenheid van de heer Th. Mooy, toezichthoudend ambtenaar der gemeente Velsen, vindt danook haar grond in deze stijgende belangstelling. Dat wil niet zeggen dat de huidige ver lichting van de ruïne met muzikale op luistering niet voor verbetering vatbaar zou zijn. De heer Mooy hoeft niet lang naar deze wenselijkheden te zoeken. Hij kent ze uit de gesprekken die hij met talrijke bezoekers heeft gevoerd, sinds 1 juni toen burgemeester Bührmann van Velsen als slotvoogd van de ruïne van Brederode de verlichting officieel ont stak. „De mensen vinden het hier fantas tisch mooi, zowel de verlichting als de muziek", zegt de heer Mooy. „Maar toch missen ze sommige dingen. Kijk eens, de meeste mensen willen graag iets meer weten over de geschiedenis van het kasteel van Brederode zoals het vroeger was. Dat vinden ze interessant. Maar zoiets kunnen ze alleen over dag bij een rondleiding horen. Ook wil len ze 's avonds wel eens het gebouw van binnen bekijken, de trappen beklim men en op de torens staan. Maar dat kan nu eenmaal niet. Dat is met al die lampen en elektrische leidingen le vensgevaarlijk. Ook zijn er mensen die prompt weggaan als ze die elektroni sche muziek horen. Ieder zijn smaak natuurlijk." hun spel van licht en schaduw spelen. De heer Mooy dempt zijn stem als over de roerloze gracht, uit de hoeken van de binnenhof en van boven uit de tinnen de „Samenspraak tussen een Ha zelaarsboom en een jong meisje" begint. „U moet eens opletten," zegt de heer Mooy, „hoe stil de mensen plotseling worden zodra ze hier binnen komen. Het in de ruïne van Brederode niet onder stoelen of banken. „Mijn man en ik vinden het hier fan tastisch", vertrouwde ze ons tussen twee programmaonderdelen toe. „We hebben Elke avond biedt de Ruïne van Bre derode een sprookjesachtige aanblik wanneer de talrijke schijnwerpers er de vrij lange rit met de bus graag voor over. Zo'n verlichte ruïne ziet er toch heel anders uit dan bij daglicht. En die muziek en vertellingen vinden we ook is net of ze een kerkgebouw betreden. Toen we dit met de ruïne van Brede rode op touw zetten hebben ze me ge waarschuwd dat er mogelijk ook jonge lui zouden komen om hier een beetje herrie te schoppen. Nou, er zijn hier al heel wat jongelui geweest maar ik heb er nog geen één tot de orde behoeven te roepen. Natuurlijk zijn het meest de ouderen die hier komen kijken en luiste ren. Negen van de tien mensen vinden het erg mooi. We moesten eigenlijk meer banken kunnen neerzetten. De paar die hier staan zijn in een mum bezet". Op een van de lagere gedeelten van de ruïne nodigen van biervaatjes ver vaardigde zetels uit tot gezellig verpo zen bij koffie of frisdrank. De IJmuide- naar J. Drijver maakte als pachter dit originele terrasje dat zich qua stijl pre cies bij zijn omgeving aanpast. Een dame uit Haarlem stak haar be wondering voor het licht en klankfestijn erg mooi." En vervolgens lachend: „We zijn wel niet zo piepjong meer, maar voor de romantiek zijn we toch nog wel gevoelig." De romantiek van de oude ruïne in het licht der schijnwerpers blijkt ook aan trekkingskracht uit te oefenen op tal van buitenlandse toeristen. Fransen, Duit sers maar ook Australiërs, Amerikanen Een hoek van de Ruine van Brede rode is als terrasje ingericht. De bezoekers kunnen zich er laven aan koffie en frisdrank. Oude biervaatjes dienen hun daarbij tot zetels. en Spanjaarden behoorden in de afgelo pen weken tot de bezoekers die zich prijzend over het attractieve evenement bij Santpoort uitlieten. En al zullen zij weinig begrepen hebben van de inhoud van de oud-Nederlandse balladen voorge dragen door Els Buitendijk en Johan Wolder, de taal van de muziek zullen ze zeker niet misverstaan hebben. Wie na een drukke, vermoeiende dag behoefte heeft lichaam en geest, al was 't maar voor een uurtje op een „laag pitje" te zetten, zal deze heilzame ont spanning bij „Klank en Licht in de Ruïne van Brederode" kunnen vinden. Het is alleszins de moeite waard. „Papa" vroeg het jongetje, met zijn vingertje wijzend naar de rondsuizende zweefmolen, „pappa, mag ik daarin?" „Nee jongen", zei de vader, „dat is veel te ge vaarlijk voor jou". Even later bij de roetsjbaan: „pappa, mag ik daar nou in?" Het antwoord was: „nee, daar word je maar misselijk van". Voor de hel verlichte, bonte gevel van een show-geval, waarvan de luidsprekers boven het omringende lawaai probeerden uit te schetteren, vroeg het jongetje: pappa, gaan we daar in?" Vader keek de tent eens in maar kon niets ontwaren wat zijn nieuwsgierigheid kon bevredi gen. Hij keek naar het bord met de toe gangsprijzen en besliste toen: „ach dat is toch allemaal maar nep daar binnen. Bovendien is het me te duur": Vader en zoon slenterden verder over de kermis op het IJmuidense marktplein. Bij de schiettent stond de vader stil. Hij keek aandachtig naar de mannen die stoer de buks aan de schouder zetten. Met een ketsend geluid gingen de gewe ren af. Plotseling stond het jongetje al leen. Hij keek naar zijn vader die zich een buks had laten aanreiken. Vijf minu ten later stond hij er nog. De schoten volgden elkaar in snel tempo op. Het jon getje keek naar de draaimolen en daar na weer naar zijn vader die nog steeds probeerde een voltreffer te plaatsen. Hij was, al aan zijn vierde gulden toe. Het jongetje wachtte geduldig. Zo gaat dat op de kermis Ondanks het niet zo beste weer trok de IJmuidense kermis zaterdag op de eerste dag van het een week lang durende ver tier flinke belangstelling, 's Avonds, toen de honderden lampen aanfloepten, heer ste er een gezellige drukte. Onze foto graaf legde de kermispret op deze twee foto's vast. Smit-Lloyd N.V. te Rotterdam heeft vrijdagmiddag een nieuwe eenheid aan haar vloot van bevoorradingsschepen toe gevoegd. Het is de Smit-Lloyd 6, die werd gebouwd door N.V. Scheepswerf Gebr. Pot te Bolnes. De Smit Llo.vd 6 is gechar terd door International Drilling Co. (Con tracts) Ltd. ten behoeve van Philips Pe troleum Group en zal diensten gaan ver richten in het Engelse gebied van het continentale plat. Met de indienststelling van de Smit- Loyd 6 heeft de rederij thans 4 bevoor radingsschepen in gebruik. Voor oktober 1965 zal de totale vloot Lloyd 6 heeft de rederij thans 4 bevoor- dingsschepen en één bemanningsvaartuig. Zaterdag is de Smit-Lloyd 4 tewatergela- ten bij scheepswerf De Hoop te Lobith. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw E. Stheeman-Ledeboer, echtge note van dr. ir. H. A. Stheeman, oud directeur van de Nederlandsche Aardolie Maatschappij N.V. De Smit-Lloyd 4 is gecharterd door International Drilling Co. (Contracts) Ltd. ten behoeve van Atlantic Oil Pro ducing Co. Ltd. Group. De Smit-Lloyd bevoorradingsschepen hebben de volgende hoofdafmetingen: lente 59.76 m.; breedte 11.72 m.; holte 5.15 m.; geladen diepgang 4.10 m.; totaal draagvermogen 750 ton. De voortstuwingsinstallatie bestaat uit twee 6-cilinder Industriemotoren met een totaal vermogen van 3000 IPK bij 300 omwentelingen per minuut. Elke hoofd motor drijft via een Simplex drukblok met de nodige tussenassen driebladige Lima bronzen schroeven aan met verstel bare spoed. De schepen zijn eveneens voorzien van een boegpropeller met een vermogen van 200 PK en daardoor bijzonder goed ma- noeuvreerbaar. De dienstsnelheid bedraagt 14 tot 15 knopen. Het laadvermogen op het achterdek (32 x 8,89 m.) bedraagt 400 ton, terwijl 300 ton olie en 400 ton water in tanks kunnen worden vervoerd. Voor het vervoer van cement en bariet zijn onderdeks verticale Halliburtontanks met een totale capaciteit van 120 ton aangebracht. Het lossen van water en olie langszij het booreiland geschiedt door middel van sterke pompinstallaties die grote opvoer- hoogten kunnen bereiken. Het lossen van cement geschiedt met lagedrukcompres- soren van hoge capaciteit, waardoor de cement door slangen naar het booreiland wordt geblazen (70/80 ton per uur). De motoren, boegpropeller, lieren en ankerwinches zijn alle van de brug af te bedienen. Behalve moderne navigatiemid delen, zoals radar, Decca, girokompas en automatische stuurinrichting zijn de sche pen voorzien van een uitgebreid beveili gingssysteem. De bevoorradingsschepen zijn eveneens uitgerust voor het assisteren bij het ver plaatsen van booreilanden bij verandering van locatie. De vaartuigen zijn gebouwd onder su pervisie van Scheepvaart Inspectie en American Bureau of Shipping, terwijl tevens rekening is gehouden met de eisen van Ministry of Transport. De afdeling Beverwijk en omstreken van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, die haar concertenreeksen van het winterprogramma aanvankelijk in het Luxor theater, doch in de latere jaren wegens de grotere ruimte in het Kennemer Theater heeft gehouden, zal in het nieuwe seizoen vijf concerten gaan houden in de Vredevorstkerk aan dn Laan der Nederlanden in de woonwijk Meerestein. Reeds geruime tijd zijn in de papier industrie onderhandelingen aan de gang om te geraken tot één c.a.o. voor uurlo- ners en beambten, die temeer de belang stelling heeft wegens de in deze tak van industrie in te voeren volcontinudienst, welke bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. voor haar fabriek te Renkum reeds is begonnen en per 1 oktober aan het bedrijf te Velsen voor lopig voor een papiermachine zal worden ingevoerd. Teneinde tot een oplossing voor de ene c.a.o. te komen is een studiecommissie ge vormd uit de onderscheidene werkne mersorganisaties, welke bij de papier industrie zijn betrokken en wel van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, het Nederlands Katholiek Vakverbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond. In deze studiecommissie hebben zitting de heren A. Lochhorn te Zwanenburg; B. M. Bo- denstaff te Arnhem; F. de Vries te Voor burg; B. A. de Jong te Apeldoorn; J. M. Nooy te Voorburg; C. Loomans te Alk maar; G. M. de Heus te Maastricht Het is gebleken, dat het interieur van dit kerkgebouw aan zeer behoorlijke akoes tische eisen voldoet, waardoor de concer ten volledig tot hun recht zullen kunnen komen. Bovendien beschikt dit kerkge bouw over goede' stoelen. Het bestuur van de afdeling van Toonkunst, dat het concertbezoek wil stimuleren, zal voor da liefhebbers het busvervoer van het cen trum van Beverwijk naar Meerestein ver zorgen. In de pauze van de concerten zal gelegenheid zijn om een kopje koffie ta gebruiken. Het programma van de concertenseria. te geven door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, luidt als volgt: 13 oktober werken van Schubert, Chopin, Jaques Ibert en Strawinsky on der directie van Henri Arends; soliste Martha Argerich, piano; 24 november werken van Rossini, Haydn, Lutoslwsky en Beethoven onder directie van Jerzy Katlewiez; solist Ber nard Michelin, cello; 16 februari 1966 werken van Jan Mul, Mozart en Mendelssohn onder directie van André Rieu; soliste Carmencita Lozada, viool; 30 maart 1966 werken van Handel, Britten- Rossini, Boieldien en Bartok on der directie van Henri Arends; soliste Suzanna Mildonian, harp. Voor 27 april 1966 zal het programma nog nader worden vastgesteld.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5