„Er is een moord gepleegd" Lof voor Nederlandse anti-rookcampagne Boeiende nevenverschijnselen van het Salzburgse festival Lees dBÜpieij?! en blijf bijl Première bij de Haagse Comedie Orgelconcert NEGEN MUZEN Het weekeinde Het exclusieve nieuws achter het nieuws! Elke week in De Spiegel WIJ ONTVINGEN MAANDAG 23 AUGUSTUS 1965 6 Juzveel van een rol van Ida Wasserman Simon Koster Wansmaak Oostduitse cabaretière naar Westen ontweken Successen voor Hin- drumband in Egmond nabeschouwingen Ad Interim Receptie met Europese high society De radio geeft dinsdag T elevisie pro gramma nl nl DE TRADITIE van de laatste jaren getrouw is het ook nu weer de Haagse Comedie geweest die het nieuwe toneelseizoen nog vóór de eerste bladeren van de bomen vallen heeft geopend. Dat is dit weekeinde in de Haagse Konink lijke Schouwburg ^gebeurd met een vrolijk speurspel van de Engelsman Jack Popplewell, „Busybody", door Alfred Pleiter vertaald onder de weinig fantasie rijke titel „Er is een moord gepleegd„Busybody" (letterlijk vertaald: Bemoeial) heeft het vorige seizoen maandenlang volle zalen getrokken in het Londense Duke of Yorks Theatre. Dat was bepaald niet omdat het in de categorie der speurspelen zo n bijzondere uitblinker was de Engelsen zijn nogal verwend en kritisch op dat gebied maar wel omdat Popplewell een juweel van een rol had geschreven voor een juweel van een comédienne, Irene Handl, die er een mees terlijke komische creatie van maakte. Nu bezit ons toneel in Ida Wasserman een juweel van een actrice (die zowel tragédienne als comédienne is) tegen wie zelfs een Irene Handl het niet kan opnemen en het ligt dus voor de hand dat, met Ida Wasserman in de hoofdrol, het succes van „Busybody" ook in Nederland verzekerd is. DE ROL IN KWESTIE is die van een werkster in een Londens kantoorgebouw die op een avond tijdens het schoonmaken ontdekt dat er in de kantoren van Richard Marshall, makelaar in onroerende goede ren, een moord is gepleegd. Zij alarmeert de politie en de man die met het onder zoek wordt belast, hoofdinspecteur Harry Baxter, blijkt een oud schoolvriendje van haar te zijn met wie zij vroeger, toen hij nog maar een gewone politieagent was, wel eens een avondje uit is geweest. Bax ter, die niet alleen eigenwijs en kortzich tig (hoe wordt zo iemand in Londen hoofdinspecteur?) maar bovendien in de periode van het onderzoek snip-verkouden is en liever in bed was gebleven, is maar weinig verheugd over dit weerzien. Want Lily Piper, de werkster, spreekt hem voortdurend in nogal vrijmoedige termen toe en wat het nog erger maakt is hem telkens weer een paar stappen vóór bij het oplossen van de raadselachtige moordzaak. Het is duidelijk dat dit gege ven tot een reeks hoogst komische scènes kan leiden en dat doet het danook maar bij vele daarvan moet de toeschou wer zijn gevoel voor wat in werkelijkheid kan en niet kan wel even uitschakelen. Want de schrijver bekommert zich niet erg om de realiteit en ook maar weinig om de eisen van de dramatiek; des te meer echter om de humoristische moge lijkheden van zijn intrige en om een dia loog vol grappige pointes, die voorname lijk worden gelanceerd door de niet tot zwijgen te brengen Lily Piper. HET STUK STAAT of valt. zoals ge zegd, met de vertolking van die rol, en met Ida Wasserman als de werkster met speurzin staat het natuurlijk, als een baken in zee, en ik wil wtpdden dat het aan het einde van het komende speelsei zoen nog even muurvast overeind zal staan als nu. Want van de twee en een half uur dat de voorstelling duurt staat Ida Wasserman zeker twee uur en vijf entwintig minuten op het toneel niet al tijd pratend, sóms ook wel eens een kort ogenblikje luisterend en al die tijd houdt zij de zaal vast met haar heerlijke humor en haar verbluffende na tuurlijkheid. (Dat haar „Amsterdams" soms- wat vreemd gemêleerd is met Vlaamse ondertoontjes is een kleinigheid waarover alleen een nurks kan vallen). Zij "krijgt daarbij uitstekend partij van Joris Diels die een mooie en zelfs geloof waardige figuur maakt van de voortdu rend in zijn eer aangetaste hoofdinspec teur. De voorstelling als geheel, met wel wat weinig vuurwerk geregisseerd door Eric van Ingen, was niet zo in alle opzichten af als we dat van de Haagse Comedie gewend zijn. Dolf de Vries was een aar dige jonge rechercheur en Carl van der Plas een bokkige makelaar, maar Man fred de Graaf heeft noch het uiterlijk, noch voldoende talent voor de moeilijke rol van de lady-killer en gladde zakenman Westerby. Trins Snijder en Anne-Marie Heyligers maakten als echtgenote, respec tievelijk privé-secretaresse van de make laar een nogal onzekere indruk. Anne Oostveen was aardig als een flirtend ty piste t je. Hep van Delft had voor een bij zonder smaakvol decor gezorgd. JACK POPPLEWELL heeft in het be gin van dit jaar bij een bezoek aan ons land in een interview grif toegegeven dat zijn stukken geen enkele pretentie van diepgang hebben. „Ik houd me aan de woorden van Noel Coward," zei hij, „Wat je ook doet, zorg dat de mensen zich niet doodvervelen." In dat opzicht is hij met zijn nieuwste stuk voortreffelijk geslaagd. Dat bewees het onafgebroken schater lachen en het daverende applaus in de Koninklijke Schouwburg gisteravond over duidelijk. In de Grote of St. Bavokerk geeft dins dag 24 augustus, 's avonds van 8-9 uur, de stadsorganist Albert de Klerk een orgelconcert. Zijn programma vermeldt van Joh. Seb. Bach (1685-1750) Ricercare a 6 voci aus dem „Musikalischen Opfer"; van Jacques Boyvin (1653-1706) Suite du Troisième Ton; van Elsa Barraine (geb. 1910) Pré lude, Fugue sur un chant de prière Isra elite; van Hermann Schroeder (geb. 1904) Partita über „Veni Creator Spiritus". De kunstenaars Paul van Solingen en Ton Weerheijm hadden Adèle Bloemen- daal hun expositie van mozaïeken en foto's bij Esher Surrey aan het Lange Voorhout in Den Haag laten openen, waarvoor zij het onderwerp „dood" had den gekozen. De kunsthandel is met zwart en zilver als een rouwkamer inge richt. Adèle Bloemendaal kwam in stem mig zwart. Begeleid door orgelklanken declameerde zij een toeopasselijk gedicht. Tot besluit van de plechtgheid dook zij in een gereedstaande lijkkoets, compleet met zwart-omfloerste paarden en koetsier met zwarte steek. De actrice vlijde zich dwars in de koets en werd geflankeerd door Paul van Solingen en Ton Weer heijm. Omstanders trokken bedenkelijke gezichten, tot politieagenten de kun stenaars aanspraken met het gevolg dat het resterende deel van de tocht werd afgelast. Annemarie Heyligers, Anne Oost veen, Ida Wasserman, Joris Diels, Manfred de Graaf en Trins Snijders in „Er is een moord gepleegd" van Popplewell. D Oostduitse cabaretière Ingrid Ohlen- schlager, in het bezit van de nationale prijs van de Duitse Democratische Repu bliek, heeft van een bezoek aan Joegosla vië gebruik gemaakt om naar het Wes ten uit te wijken. Ze is nu in München. Ingrid Ohlenschlager, die in Oost-Ber- lijn optrad met het cabaret „Die Distel", heeft verteld dat ze allang Oost-Duits- land de rug had willen terugkeren. Voor al sinds de oprichting van de müur. Ze zei met opzet in februari een officieel be zoek van „Die Distel" aan Hamburg niet voor een vlucht te hebben willen benut ten, omdat ze er niemand door in moei lijkheden wilde brengen. Oudheidkundige vondsten. Oudheidkundi gen hebben in Nubië vierduizend fres co's en reliëfs van grote historische be tekenis gevorden. Sommige muurschil deringen, die in grotten zijn aangetrof fen, dateren uit prehistorische tijden. Er zijn inscripties gevonden in hiëro glyfen, demotisch, koptisch, Grieks, Latijn en Aramees, die nieuw licht wer pen on de ontwikkeling van het gebied. De aicheologen hebben twee maanden tijd om de vondsten in veiligheid te brengen voordat de streek, als de dam van Assoean gereed is, onder water komt. De anti-rookcampagne van dr. L. Meinsma, die zich vooral richt tot de Nederlandse jeugd, heeft bijzondere lof gekregen in een rapport, dat is opge steld voor de commissie voor de volks gezondheid van de raad van Europa. Deze campagne is wellicht de interes santste, die de laatste jaren tegen het roken van sigaretten is gevoerd, zo meent de rapporteur van deze commissie, de Brit John Wakefield, deskundige op het gebied van sociale research te Manches ter en consulent van de wereldgezond- heidsór'garifëatie. D'e" "rapporteur heeft vooral waardering voor de matiging die in Nederland bij de anti-rookcampagne wordt betracht. „Het beste is natuurlijk helemaal niet te roken, maar als je dat niet kunt be reiken zie dan tenminste af van de siga ret en bepaal je tot minder gevaarlijke vormen van roken: sigaar of pijp," zo vat Wakefield de strekking van de cam pagne samen. Hij tekent hierbij aan dat dit advies aantrekkelijk is gemaakt door de accijnsverhoging van 25 percent op de sigaretten in Nederland. In andere Europese landen bepalen de anti-rookcampagnes zich voornamelijk tot het publiceren van feiten omtrent samen hang tussen roken en gevaarlijke kwa len. Het publiek moet dan zelf maar zijn conclusies trekken. Wankelfield is niet erg geestdriftig over dergelijke campagnes, die zijn gebaseerd op vrees en die vol gens een /bekende psychologische wet in vele gevallen ertoe kunnen leiden dat de gelaakte gewoonte met nog meer hard nekkigheid wordt gehandhaafd. Het rapport verklaart met nadruk dat de propaganda tegen roken alleen kans van slagen heeft als zij zich niet beperkt tot activiteit van deskundige opvoeders of instanties. Het voeren van die propagan da is in feite een zaak van iedereen. Door persoonlijk voorbeeld en door het beperken of staken van gewoonten en ge dragingen die het in stand houden of ver der verbreiden van de rookgewoonte kun nen bevorderen zal uiteindelijk kunnen worden bereikt dat er een „klimaat van openbare mening" ontstaat, waardoor een geleidelijke verandering van opvat ting ten aanzien van het roken, zowel bij de jeugd als volwassenen, kan worden be vorderd, aldus Wakefield. De Hin-drumband uit Haarlem heeft in het voorbije weekeinde op een concours in Egmond aan Zee in de afdeling uit muntendheid een eerste prjjs behaald met 71,5 punten. De tamboermaitre, Leo Bon- kerk, kreeg met 18 punten een eerste prijs. De drumband nam ook in de ere-afde- ling deel en behaalde daar een eerste prijs met 78 punten. Ook hier behaalde de tamboer-maitre een eerste prijs, nu met 20 punten. De drumband behaalde van de veertig verenigingen het hoogste aantal punten en verwierf tevens de pu- bliekprijs- Woensdag 25 augustus zongit de drum band voor de muzikale omlijsting bij de aankomst van de Henri Dunant. Zondag 29 augustus neemt men deel aan een in ternationaal concours in België. Het is geen opwindend weekeinde ge weest voor wie het uitsluitend van het tv-scherm moest hebben. En dat terwijl vooral zaterdag Cooper en Conrad in de capsule van hun Gemini-5 spannende uren doormaakten. Doorgaan of landen? Steeds werd de beslissing uitgesteld. Het eerste net besloot de uitzendingen zelfs met de beste wensen aan het voortrazen de tweetal. Een heel sympathiek „ge baar" en meer afgestemd op functie en mogelijkheden van de televisie dan het ge sprek dat Niek Heizenberg had met de correspondent in New York. Minutenlang zat hij minzaam knikkend aan te horen wat er aan de andere kant van de Atlan tische Oceaan werd verteld. Toegegeven, het zat hem niet mee, want als er iets meer was gezegd dan dat men in Ameri ka het gebeuren via de televisie volgde, had men het starre beeld nog wel voor lief genomen. Hoewel het op zichzelf geen briljant werkstuk was, interessant vergelijkings materiaal leverde „De Pioniers", zondag avond via Nederland II, toch wel op. In 1919 was de eerste vlucht over de Atlan tische Oceaan minstens zo hachelijk als nu de tocht van Conrad en Cooper, en zeker minder comfortabel. Ook toen al was het meer organisatie dan avontuur, maar desondanks brak een uitlaat af en zaten Alcock en Brown de rest van de tocht in een oorverdovende herrie, moes ten ze met een mes tussen hun tanden de vleugels op om het ijs van de motoren te krabben, kregen ze na een stuurloze val pas dertig meter boven de zeespiegel het toestel weer onder controle. De techniek is veranderd, verbeterd, de eenzaamheid van de mensen in de voorste linies van de beschaving is gebleven. Het is de con stante waarmee in ieder experiment reke ning moet worden gehouden. De „Don Pasquale" die zondagavond over" Nederland I werd uitgezonden, was een tv-bewerking door Frans Boerlage. Voor deze uitvoering waren de leden van de inmiddels ter ziele gegane „Neder landse Opera" ingezet. Nog een paar losse kanttekeningen: .Achter het Nieuws" vertrouwt erop dat Advertentie Verolme de strop van zijn aandeelhouders zal vergoeden; wie sinaasappel of anijs wil ruiken kan daarvoor behalve bij groenteman of kruidenier ook terecht bij steendrukkerij De Jong in Hilversum; en er was een klacht van een detaillist die vond dat een hem bezoekende vertegen woordiger te zeer naar geestrijk vocht rook. De NCRV brengt vanavond op Ne derland II een vrolijk kwartiertje zang en dans uit West-rankrijk, ge presenteerd door Les Compagnons de la Claire Fontaine. Dit folkloris tische ensemble heeft een bijzonder succesrijke tournee door Europa ge maakt en daarbij ook ons land be zocht; het optreden in het Bloemen- daalse Openluchttheater moest we gens slecht weer worden afgelast. Het gezelschap bestaat nu bijna twintig jaar. In 1946 nam Guy Casteuble het initiatief een groep jongens en meisjes enthousiast te maken voor de folklore van zijn landstreek. Eerst waren er maar een paar gegadigden, maar nu zijn er al meer dan honderd. (20.25-20.40 u.) SALZBURG In het festival van Salzburg zijn nu nauwelijks nog nieuwe hoogtepunten te verwachten. Over 't algemeen is men van mening dat de op voering van de opera Boris Godoenow onder directie en regie van on Karajan het hoogtepunt is geweest. Maar intussen is Karl Böhm uit Bayreuth gekomen, waar hij onvoorstelbare successen heeft behaald en dit zou zich nu in Salzburg nog wel eens kunnen herhalen, omdat hij de grenzen van het kunstwerk kent en respecteert. Men had G. Sellner uit Berlijn uitgenodigd als regisseur voor de op voering van de twee Oedipus-drama's van Sofokles. Op initiatief van Sellner had de beroemde Weense beeldhouwer Wotruba hier de decors voor ontworpen die uit een aantal geometrisch-hoekige en verplaatsbare stukken bestaan. Wie weet hoe Wotruba een menselijke gestalte in geometrisch vlakken en blokken pleegt te ontleden en uit te beelden, kan zich voorstellen hoe zijn decor in Salzburg is uitgevallen. Zijn ontwerpen vielen in deze „zachte' stad niet in de smaak. boeiende reportages interessante feiten prachtige foto's spannende verhalen Komende weken: Muzikale kleuren-reportages over uw favoriete Edison winnaars. Deze week: De slapeloze nachten van HERMAN KREBBERS HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Lichte grammofoonmuziek (7.30-7.40 Nws. 8.00 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Lich te grammofoonmuziek en berichten voor de vrouw. (9.00 Weeroverzicht). 9.35 Wa terstanden. 9.40 Voor de jeugd. 10.00 Sex- tuool: gevar. muziekprogramma. (10.30 Weeroverzicht). 11.50 Volaan. vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Populaire grammofoonmuziek. 12.20 Voor de boe ren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualitei ten, eventueel grammofoonmuziek. 12.50 Lichte muziek en zang. 13.30 Lichte gram mofoonmuziek voor de tieners. 14.00 Voor plattelandsvrouwen. 14.10 Licht muziek programma. 15.10 Grammofoonmuziek. 15.20 Muziësta: gevarieerd muziekpro gramma. 16.00 Voor de zieken. 16.40 On derweg: programma voor oudere luiste raars. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. (17.50-18.00 Overheidsvoorlichting: Cultureel leven op St. Maarten. Vraaggesprek met de heer Lindeboom.) 18.20 Voor de kleuters. 18.30 De Springplank: jonge artiesten. 18.50 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualiteiten. 19.30 Metropole-orkest en zangsolist: amusementsmuziek. 20.00 Ra diokoor: klassieke liederen. 20.20 Te oud voor ezeltje rijden, hoorspel. 21.30 Klas sieke kamermuziek (gr.). 22.00 Geestelijke liederen. 22.20 Aktualiteiten of grammo foonmuziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Hart, hoofd en hand vragen om woord en wijs, want leven moet je met een lied: volksliedjes programma. 23.25 Lichte grammofoonmu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (Om 8.25 De groenteman). 8.45 Morgenwijding. 8.55 Klassieke grammofoonmuziek. 9.00 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Lichte grammofoonmuziek. (Om 11.00 Nieuws.). 12.00 Licht orkest. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzen ding voor de landbouw. 12.40 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten en gram mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Stereo: Klassieke en moderne kamermu ziek (gr.). 14.30 Voor de jeugd. 15.30 Lich te grammofoonmuziek. (Om 16.00 Nws.). 16.30 Licht orkest. 17.00 New York calling, praatje. 17.05 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 Ac tualiteiten. 18.25 Licht orkest. 19.00 Joego- slavisch Partisanenkoor (opn.). 19.30 Ga melan, Indonesisch programma, 20.00 Nieuws. 20.05 Leg eens aan in Loosdrecht, gevar. programma. 21.40 Kunstrubriek. 22.00 Licht ensemble met zangsolist. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Stereo: Operamuziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Festivaria. 12.40 Weerbericht, mededelingen, SOS-berich- ten. 12.45 Cadenza. 12.50 Beursberichten en programmaoverzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Rigoletto, opera (15.00 Nws. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten). 17.00 Nieuws, weerbericht, mededelingen. 17.15 Lichte orkestmuziek. 17.45 Harmoniemu- ziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Ever- grrens. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Licht pro gramma. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Grammofoonmuziek. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Klankbeeld. 20.32 Operettemuziek. 22.00 Nieuws, en berichten. 22.15 Amerikaanse volksmuziek 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig gemengd avondprogramma. 23.55 Nieuws. 24.00-0.10 Voor de scheep vaart, VOOR MAANDAG NEDERLAND I. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 De kermis, film. 19.25 Rij maar aan.autoraces met oude vehikels. 19.35 Huckleberry Hound, tekenfilm. 20.00 Journaal en weerover zicht. 20.20 Jongen op een dolfijn (Boy on a Dolphin), film. 22.05 de Eerste We reldoorlog The great War, filmdocu mentaire. 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Nul één, TV-film. 20.25 Zang en dans uit West- Frankrijk. 20.40 De heren duelleren, TV- comedie 21.00 Amerikaans zangtrio 21.25 Stockholm: voorbeeld en waarschu wing, documentaire. 22.00-22.10 The Eas tern Australian Timbrellists: zang- en tamboerijngroep van het Leger des Heils. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Ba rend de Beer. 19.06 Journaal voor gehoor gestoorden. 19.33 Eva's herinneringen: programma over de emancipatie van de vrouw. 20.00 Journaal KRO: 20.20 Hazel: Dorothy's obsession, T.V.-film. 20.45 Het decor is een tempel, documentaire over twee jonge mensen, 21.15 Zomercarrou- sel: gevarieerd muziekprogramma. 22.00 Zuid-Afrika, reisindrukken. NTS: 22.30- 22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Cara Williams getrouwd onge trouwd, T.V.-film. NTS: 20.25 Hoe maakt u het?, reportage. AVRO: 21.20 Inspec teur Gideon, T.V.-film. RKK: 22.10-22 35 Contemplatie Waarom zijn er nog mon niken? vraaggesprek HOE GEHEEL ANDERS is de interpre tatie van Böhm, ook al staat hij wel de gelijk open voor het nieuwe, anders had Wieland Wagner hem niet voor Bayreuth uitgenodigd. Zonder de prestaties van Von Karajan te willen verkleinen vraagt men zich toch of de eerste niet de meer om vattende en de fijner voelende dirigent is. Na zijn optreden met Mózart's „Cosi fan Tutte", „Ariadne" van Richard Strauss en een aantal concerten kon hij een applaus in ontvangst nemen waar Von Karajan hem om kan benijden. Overigens is Böhm al 71 en houdt hij zich privé meer op de achtergrond dan zijn rivaal. AL SEDERT JAREN geeft de Griekse consul in Salzburg, Pappas, tijdens het festival een gala-receptie met staand bub fet in het kasteel Klessheim. Deze keer heeft hij 650 personen van de zogenaamde Europese high society uitgenodigd. Pap pas kan zich zo iets permitteren, omdat hij de algemene en exclusieve vertegen woordiger van het automerk Mercedes in Oostenrijk is. Een kleine vijftien jaar ge leden had men dit van Pappas niet ver wacht. Hij deed toen alle moeite om lid te worden van de buitenlandse persver eniging in Wenen en liet daarbij artike len zien die hij in een Griekse krant had gepubliceerd. Hij werd als lid opgenomen en telkens wanneer ik hem in Salzburg ontmoet, maken wij een praatje, als zo'n gala-receptie voor de deur staat krijg ik van hem een uitnodigingskaart. Verreweg de meest vooraanstaande gast was Von Karajan, die deze keer meer indruk maakte op de mode-ontwerpers dan zijn vrouw Eliëtte. Hij verscheen in een smo king-colbert van donkergroene kleur en hij droeg geen schoenen met gespen, maar een geheel apart schoeisel van lak. MEN ZOU HET GEZELSCHAP in vier groepen kunnen indelen. Vooreerst de geld- en bankmensen, waaronder ook Hjalmar Schacht die het ondanks zijn adviezen aan Hitier toch langer heeft uit gehouden dan de „Führer", want hij ziet er met zijn 89 jaar nog patent uit. Poli tici zag men weinig of niet. Zelfs de Bondspresident van Oostenrijk was niet verschenen en eveneens ontbraken de mi nisters die hun vakantie schijnbaar hard nodig hebben. Ook de derde groep, die van de kunstenaars, was dun gezaaid. Men zag de bekende zangeres Gabriëlla Sci- utti, de Oostenrijkse acteur Reyer alsook de directeur van het Burgtheater Haus- sermann. De vierde en grootste groep be stond uit de Europese adel die nog heel wat juwelen gered schijnt te hebben. Het is onmogelijk om ook maar de voor- naamsten van deze groep te noemen, maar de beste namen waren er vertegen woordigd: Fürstenberg, Croy, Liechten stein, Thurn-Taxis, Bourbon, en Bourbon- Parma. prinsen van Beieren, Württem- berg, Baden en zelfs een neef van de Griekse koning, Prins Michael. Het was een illuster, maar niet belangrijk gezel schap. De enige die hard werkte was Ira von Fürstenberg, die wanneer ze niet met haar vroegere man sprak alle mo gelijke kenissen vrienden met papier en potlood afliep om materiaal te verzame len voor een mode-reportage in een Frans blad. JAREN GELEDEN HEEFT de Oosten rijkse schilder Kokoschka op de vesting de zogenaamde „Schule des Sehens" in het leven geroepen. Deze werd in de af gelopen jaren door honderden aankomen de jonge kunstenaars bezocht ook uit ons land. Het onderricht werd er door bekende kunstenaars gegeven, zoals Ko koschka, Manzu, Moore e.a. Vrijwel alle takken van de kunst zijn er vertegen woordigd, maar de toeloop is te groot en de lokaliteiten blijken te klein te zijn. KOKOSCHKA HEEFT zich nu terugge trokken, maar deze zomerakademie be schikt ook nu weer over uitstekende gang makers. Voor de architectuur had men de Rotterdamse architect Bakema weten te strikken. De aanloop van studenten was hiér zo groot dat van de 116 kandidaten er 71 moesten worden afgewezen. In de afdeling „etsen" doceert de Oostenrijker Moldovan. Maar de meeste aandacht trekt de Italiaan Vedova die even explosief is als zijn werk. Ook deze „Schule des Se hens" kan men een randverschijning noe men in Salzburg, maar het gaat er ern stiger en vakkundiger aan toe dan op de receptie van consul Pappas. nl boekenboekenboekenboekei boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken' boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboeken: boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken i „THEATER DER PUBLICITEIT" door C. F. van Dam is een boek dat (het mis leidende omslag ten spijt) in het geheel niet over theater en slechts voor een deel over publiciteit gaat. Wel bevat het de memoires van C. F. voor talloze journalisten en kunste naars „Kees" van Dam, een man die weliswaar heel wat van publiciteit en van public relations afweet maar die zich toch ook nog op diverse andere gebieden heeft bewogen en over al die gebieden smakelijke verhalen weet te vertellen. Na boeken over Afrika en Is- real, over sportvliegen, staalfabricage en konijnenfokkerij te hebben geschre ven is Van Dam nu in zijn eigen ver leden gedoken en daaruit heeft hij een reeks kostelijke herinneringen opge diept. Veel van zijn memoires hebben betrekking op wat hij beleefd heeft in zijn eenentwintig jaar als redactie-se cretaris van de Groene Amsterdammer (waar hij met mensen als Frans Coe- nen, Frederik van Eoden, Johan Braa- kensiek, Herman Heijermans en prof. Van Hamel samenwerkte); maar ook over zijn avonturen als perschei van het amateurcircus Kavaljos, als hoofdredac teur van het zondagavondblad Cetera, als chef van de propaganda-afdeling van de Hoogovens en vooral als kenner bij uitstek van de Amsterdamse dag- en weekbladwereld gaan tal van amusante hoofdstukken in dit boek. Mensen met ook maar een greintje be langstelling voor de wonderlijke wegen en zijpaden van de journalistiek kunnen er, veel genoegen aart beleven. (Uitg. Broekman De Meris, Amsterdam). VAN! „GOUD UIT OUDE LEGEN DEN" door André Peters is bij de Uit geverij W. P. van Stockum en Zoon in Den Haag een tweede druk verschenen. In dit lezenswaardige boek worden de legenden die Wagner tot vier van zijn opera's hebben geïnspireerd (Parsifal, Tannhauser, Tristan en Isolde, en Lohengrin) en bet Faust-verhaal dat Goethe tot dramatische stof heeft ge diend, als schatkamers van wereldbe schouwelijke symboliek gezien en ver klaard. De schrijver, die in een voor woord verklaart geen „proefschrift op wetenschappelijk terrein" te hebben willen leveren, is tot zijn studie van deze materie gebracht door de mysticus Max Heindel.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6