Telstar moest de FC Twen voorsprong tegen handen geven Dure voorhoede van Ajax had grootste moeite met DOS (2-1) Twentse voorhoede viel tegen Bouwmeester bracht stemming èn zege in Feij noord-stadion Sittardia en Xerxes haalden zwaar geschut voor de dag Paquito Carlos gelukkig man Goede entree van Willem II (1-0) m$ °i"+ê Keeper FC Twente in ziekenhuis van IJmuiden r5 SPOR TIEF GVAV niet productiever Rotterdamse supporters weer hand-in-hand BEZIEN J Toon Hermans bij RCH-Roda op de tribune nog even een wedstrijdje zien en dan naar VS PSV zakte na de rust weg (3-2) Geurtsen op schot in Geleen Anglade werd Frans kampioen MAANDAG 23 AUGUSTUS 1965 9 ■I mJHIaMHi Elinkwijk hield MW in bedwang ADO en Sparta deelden de .buit Zes Telstar-spelers in nationale jeugdselectie F Willem II heeft de rentree in de ere divisie gevierd met een verdiende over winning op Go Ahead, dat in enkele we ken nog heel wat aan zijn vorm zal moe ten bijschaven om op 29 september ook maar enige kans te hebben tegen Celtic, de eerste rivaal in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Wil lem II speelde vooral in de eerste helft een technisch gaaf en beweeglijk spelle tje voetbal, waarvan Go Ahead niet te rug had. Het ontbrak de Tilburgers ech ter aan een „killer" en daarom lever de het veelbelovende aanvalsspel niet meer op dan één doelpunt. Go Ahead's rechtsback Butter werkte een voorzet van Timmermans in eigen doel. De sterren van Ajax hebben nog niet geschitterd in de Watergraafsmeer. De Amsterdamse „miljoenvoorhoede" kwam maar tot de magere hoeveelheid van twee doelpunten. Een tegenvaller dus voor de 25.090 kijkers, die gekomen waren om DOS een pak slaag te zien krijgen. Maar de Utrechters voelden daar helemaal niets voor en verdedigden zich met man en macht. Zij waren het veld ingestuurd met de opdracht door een consequente dekking de vijf dure jongens van het zegepad af te houden of in ieder geval te voorkomen, dat het op een debacle zou uitdraaien. Een debacle is het niet geworden, want Ajax won slechts met 2-1. Pas een kwartier voor het einde konden de Amsterdammers hun (winnende) slag slaan. Toch hebben de toeschouwers wel aar- Paquito Carlos kon tevreden zijn na de wedstrijd FC Twente—Telstar. De slanke Braziliaan kreeg schouderklopjes van zijn clubgenoten en van trainer Oli ver Gaspar. Carlos had het enige doel punt voor Telstar gemaakt, had nog een keer het houtwerk onder vuur genomen en doelman Warringa herhaalde malen het voetballeven zuur gemaakt. Dat het ten slotte op een gelijk spel was uitgelo pen (1—1) was natuurlijk wel een tegen valler voor de Velsense ploeg, die tot ver na de pauze een voorsprong had. Maar Telstar had op het beslissende moment niet doorgedrukt. En juist in de periode, dat de kansen op een Noordhollandse zege er lagen, werkte de nieuwe ooste lijke club de achterstand weg. Omdat dit alles bijeen beschouwd toch wel ver diend was, kan toch wel van een juiste uitslag gesproken worden. De 17.000 toeschouwers in het stadion Diekman hadden overigens meer van de wedstrijd verwacht na de goede oefenwedstrijden van beide teams. Telstar, dat niet geïmponeerd was door de namen Kohn, Bulatovic, Ter Mors en Höher (die samen FC.Twentes internationale voorhoede vormen), kwam nog tot de beste prestaties. In het Velsen se elftal viel althans meer harmonie te bespeuren. De verdediging kreeg het ove rigens ook niet erg moeilijk tegen de veel al van elke verrassing gespeende com binaties van FC Twente. Bulatovic mocht in de Enschedese voor hoede wel de beste man zijn waarin hij listige passes uitdeelde, ploeggenoten die daarvan profiteerden waren er niet en van glanzend samenspel zoals hij dat sa men met rechtsbuiten Höher liet zien in het oefenduel tegen Aston Villa, was geen sprake. Bij Telstar zorgde het binnentrio De Vries, Carlos, Dikstaal wel voor een aan trekkelijke combinatie, die dan door een van drieën met een schot werd besloten. Vooral de Braziliaanse midvoor zette ge regeld een voet onder de bal en doelman Warringa heeft heel wat met zijn inzetten te stellen gehad. Nadat de eerste poging van Carlos zon der succes was gebleven leek het er even op dat FC Twente de slechte start te- boven was. Ter Mors, die op het midden veld deel uit maakte van de „2" schoof met een lange pass de bal door het cen trum waarna Ten Donkelaar er achter aan sprintte. Maar in plaats van zelf te schieten toen hij voor de weer zeer be kwame en betrouwbare doelman Stuy was gekomen, volgde er een tikje naar de wel goed meegekomen maar buitenspel Ten Donkelaar en Kohn maken het de defensie van Telstar lastig, maar Althoff, Pirovano, Kort en Stuy houden het hoofd koel. Doelman Henny Ardesch van FC Twen te is zaterdagmiddag opgenomen in het Antoniusziekenhuis in IJmuiden. Ar desch speelde op Schoonenberg mee in het tweede team van zijn club tegen Tel star 2. Bij een botsing werd hij zodanig gewond, dat opneming in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Men vreest dat een nier geraakt is. Van hard of grof spel was geen sprake. staande Plageman. Scheidsrechter Brou wer kon de treffer niet accepteren. Telstar deed het in de 23ste minuut handiger en doeltreffender. Dikstaal kreeg alle tijd om na een meters lange solo vanaf de achterlijn voor te zetten naar Carlos, tegen wiens schot Warringa vol komen kansloos was (0-1). FC Twente, bouwde daarna op het mid denveld wel 'aan aardige aanvallen, maar zodra men het doelgebied van Stuy na derde ontbrak een man die voor de af werking kon zorgen. Kohn, anders dik wijls succesvol in dit opzicht, zag dan ook geen kans om tot een behoorlijk schot te komen en slechts door oprukken van Plageman en Ter Mors kwam FC Twen te tot tegenschoten. Een maal moest doelman Stuy bij een voorzet van Höher de bal loslaten maar toen was er geen gevaar, want niet één Enschedeër bevond zich in de nabijheid. Aanvankelijk zag het er na de rust naar uit dat de Twentse formatie fel zou terug slaan. Nadat de eerste vrije trap was geëindigd in een „muurtje" voor Stuy kwam Kohn in de achtste minuut in een uitstekende combinatie met Plageman en Bulatovic alleen voor de Velsense keeper. Deze verliet zijn doel en via zijn handen rolde de bal enkele centimeters naast de paal over de corner-lijn. Uit de daarop volgende hoekschop schoot Kohn buiten het bereik van Stuy tegen de paal waar na Ten Donkelaar zijn inzet zag afstui ten op het lichaam van de goed spelen de Van Egmond. Toen Telstar dit offensief had bedwon gen om het vervolgens over te nemen met een geweldige kogel van Carlos te gen het Twentse houtwerk, een kopbal van Dikstaal die juist naast ging en nog enkele goede mogelijkheden meer, die de Twentse verdediging in grote moeilijkhe den brachten, kwam iet-wat onverwacht de gelijkmaker. Bulatovic bracht bijzon der knap de bal binnen schietbereik van Ter Mors die Stuy daarop onhoudbaar passeerde. Er waren toen 24 minuten ge speeld en hoewel vooral Telstar nog kan sen kreeg veranderde de stand niet meer. Even leek het in de laatste minu ten harder te gaan dan over het alge meen gewenst is, maar scheidsrechter Brouwer hield de zaak goed in handen. FC Twente: Warringa. Vondeling en Hoomans, Ter Beek, De Vries en Plage man; Höher, Ter Mors, Kohn, Bulatovic en Ten Donkelaar. Telstar: Stuy, Van Egmond en Piro vano; Althoff, Kort en Brom; Van Wijk, De Vries, Carlos, Dikstaal en Clement. Sjaak Swart temidden van de ver slagen Utrechters. Het winnende Ajax-doelpunt is gemaakt. dig voetbal gezien, want als Groot, Nu- ninga en Keizer zich konden vrij spelen volgden er sublieme passes of verrassen de acties. De afwerking van de Amster damse aanvallen was echter niet altijd even gelukkig. Bovendien verrichtte Rui tenbeek prachtig werk in het Utrechtse doel. Hij speelde zekerder dan zijn col lega Bals. De voorhoede van DOS moest het vooral hebben van Van der Linden en de jeugdige Loffeld. Het zag er plezierig uit voor Ajax, toen „ster" Prins, die als een schaduw door „bewaker" Aarts werd gevolgd, na een kwartier al zijn team de leiding gaf. Prins gleed langs Rooders en Agterberg alsof zij er niet stonden en uit een moei lijke hoek schoot hij de bal in. Maar nog voor de rust had DOS zijn gelijkmaker. Van der Linden was de grondlegger en Loffeld de uitvoerder. Na de hervatting pakte Ajax de zaken nog energieker aan en slechts met de grootste moeite konden de Utrechters stand houden. Veertien minuten voor het einde viel de beslissing, toen Groot een prachtige pass gaf aan Swart, die in vol le ren het leer met de buitenkant van de voet in schoot, 2-1. De hoop van GVAV dat een ingrijpend gewijzigde voorhoede de geringe produc» tiviteit van de Groningers zou opvoeren is niet in vervulling gegaan. De noorde lijken hadden zelfs een dosis geluk no dig om op de valreep naast Heracles te komen, want zonder dat Van Tilburg er zelf veel van wist trof zijn hoge bal vier minuten voor het einde via de paal en het lichaam van Van de Wint doel. Veen had Heracles de leiding gegeven. Feijenoord heeft de eerste krachtproef voor eigen publiek (dat, wil men het geloven, bepaald niet ingenomen is met het aankoopbeleid van het bestuur) goed doorstaan. Ten slotte valt het óók niet voor Feijenoord mee om de Eindhovense formatie te,verslaan. Goed, het werd een overwinning met 3—2. Maar hoe was het spel van de landskampioen na het ver trek van Groot en Bergholtz? Wel, ook dat werd (na de rust) een meevaller. Vooral in de tweede helft speelde Feije noord weer zo plezierig en vlot, dat het legioen van 51.000 voetballiefhebbers de bekende krijgs- en aanmoedigingsliede ren ging zingen. De voetbalcompetitie is begonnen en daarmee ook de sporttoto. De toto heeft direct al een record opgeleverd. Er is op de eerste dag van dit totoseizoen 749.700 ingezet. Dat is ƒ300.000 meer dan vorig jaar. Dat is voor de sportwereld een ver heugend geluid, want met meer geld kunnen er ook meer accommodaties ge bouwd en verbeterd worden. Ongetwij feld is deze enorme stijging (ongeveer 45 percent) te danken aan de grotere prijs, die nu gewonnen kan worden. (Begin vorig seizoen was die 50.000, nu 100.000). Wat zou er niet binnenkomen, als de prijzen ongelimiteerd waren Er is het afgelopen weekeinde trouwens ook in de hippische centra veel geld om gezet bij de totalisator. In totaal 670.761 (Groningen 157.569, Eenrum ƒ27.935, Duindigt 327.246, Hilversum 158.041). Dat betekent, dat er dit weekeinde in de toto's voor bijna anderhalf miljoen is omgezet. Het voetbalfestijn is gisteren weer begonnen, of eigenlijk zaterdag al. Rot terdam wilde (als voetbalstad) natuur lijk de „voorpremière" hebben. Die kwam er met XerxesHolland Sport. Het werd een glorieuze opening voor Xerxes en een pijnlijke start voor de Hagenaars, die geleid worden door De- nis Neville, de coach van het Neder lands elftal. Onder de ogen van tien duizend toeschouwers werd Holland Sport met 7-0 verpletterd door een prachtig draaiend Xerxes. De grote triomfator op Spangen, waar de blauw- witten nog steeds zijn ingekwartierd, was Piet Hoogenboom, leider van het betaalde voetbal van Xerxes. Hij had op de valreep nog de ex-midvoor van het Joegoslavische elftal Radovic aan zijn team contractspelers toegevoegd. De Joegoslaaf maakte niet alleen twee doelpunten. Hij was ook de grote man achter de andere treffers. Arm Hol land Sport, dat bij de rust al met 6-0 achter stond, arme Denis Neville Maar er was baas boven baas. Want Sittardia trok naar Volendam. De ploeg die uit de eredivisie degradeerde, heeft zich geducht versterkt, zoals de Noord hollanders ondervonden. De nieuwe aankopen deden het als volgt: Van der Linden (ex-Hélmondia) 4 doelpunten, Netten (ex-NOAD) 3 doelpunten, Ma res (ex-MVV) 1 doelpunt, 't Werd uit eindelijk 1-9. De grote zondebok was de Volendamse keeper Kemper. De Volen- dammers zullen nu wel spijt hebben, dat zij Tol niet hebben geruild voor Plekker van ZFC. De start van de clubs uit Kennemerland was niet slecht. Telstar behaalde een gelijk spel bij FC Twente in Enschede, RCH en EDO wonnen in Haarlem. Alleen Haar lem liet het afweten. De roodbroeken moesten de punten bij Limburgia la ten. Dat gebeurde na een wedstrijd, waarin doelman Van 't Kruis heel on gelukkig voor de dag kwam. Haarlem was beter en sterker, maar verloor toch met 3-2. Wat triest ook voor De Kluiver, die gisterochtend al vóór half zeven de deur uitstapte in Den Helder en pas gisteravond heel laat thuis kwam. Bij Telstar was men niet ontevreden over het gelijke spel van 1-1, al heeft er meer in gezeten. Vol goede moed kijkt men al uit naar a.s. zondag. Dan komt Feijenoord zijn opwachting ma ken. Nu al is de vraag naar kaartjes voor Schoonenberg groot. Trainer Van der Gevel was niet in Enschede, wel in Rotterdam. Hij bekeek de kansen en mogelijkheden voor Telstar. Hij zag een paar zwakke plekken bij Feije noord. Stuy zal zondag wèl, Liptak niet van de partij zijn. Het meespelen van Stuy tegen FC Twente was ook even een vraagteken. De Velsense keeper was nl. in het militaire elftal gebles seerd aan een enkel. Zaterdagmiddag nog zat Stuy met de voet in een teil water. Gelukkig kreeg hij in Enschede weinig te doen. Liptak speelt de eer ste vier weken nog niet, verwacht men. Bij RCH en EDO was men uiter aard goed te spreken. Het bestuur van EDO had de spelers op het belang van een goede start gewezen, juist onder de gewijzigde omstandigheden. „Er is twee maanden hard gewerkt achter de schermen, nu is het jullie beurt." De spelers begrepen het, waren ook ner veuzer dan anders. En het lukte. Na een slecht begin ging het na de rust beter en werd er zelfs, zij het fortuin lijk, gewonnen. Dat betekende een winstpremie van f60 (f 10 meer dan vorig jaar). Ook Doby Peters ontving dat bedrag. Hij had verzocht om niet mee te hoeven spelen, omdat hij coach van een softbalploeg was, die naar Wiesbaden ging. Maar EDO zei te recht nee. De bestuursleden van Roda JC wa ren onder de indruk van het spel van RCH en dan 'in het bijzonder van Koers, Doesselaar en Fransz. De Lim burgers waren natuurlijk wel teleurge steld over de eigen prestatie en het zigen verlies. Roda JC oefent nog wel dagelijks, waarvan twee keer 's mor gens (op kosten van de industrie). Op de tribune van het Heemsteedse Sportpark was ook Toon Hermans. De :abaretier wilde nog even een pittig Nederlands wedstrijdje zien, voordat dij naar Amerika gaat. Dat vertrek is norgen. Dan begint Hermans aan een ournee door de Verenigde Staten. RCHRoda JC was een goede ontspan ning, zoals hij ook in de afgelopen we ken de wielerwedstrijden in het Olym- oisch Stadion heeft bijgewoond. Toon Hermans vond het bij RCH wel een ïardige wedstrijd. De nieuwkomers, die onder een sper vuur van critiek hebben gestaan, alsof men het hun kwalijk kon nemen, dat ze voor Feijenoord wilden spelen, hebben zich goed geweerd. Fransen deed het pri ma op het middenveld en Weering maak te een schitterend doelpunt. Dat de show aan Rotterdamse zijde gestolen werd door de vleugel Moulijn-Bouwmeester was niet zo verwonderlijk. Vooral kwikzilverman netje Bouwmeester speelde weer zeer listig. Nu hebben we nog niets gezegd van PSV. Ook de Eindhovense ploeg kwam (maar dan vóór de pauze) goed voor de dag. De basis, die van Wissen reeds in de derde minuut met een goed doelpunt legde, was evenwel niet sterk genoeg voor de totaalbalans. De kansen kreeg PSV in het begin wel, maar het profiteerde er niet van. Feijenoord moest lang wachten op de gelijkmaker. Pas na de rust kon Bouwmeester de aanhang tevreden stellen. Dat gebeurde in de ne gende en dertiende minuut. De tegenstand van PSV was gebroken en toen Weering met een prachtig diagonaal schot de stand op 3-1 bracht, was de strijd beslecht. Feijenoord ging op zijn lauweren rusten en Giesen profiteerde hiervan door nog een tweede Eindhovens doelpunt te sco ren, 3-2. Alle overige Rotterdamse aan vallen strandden of op Schrijvers of op de voortreffelijke Duitse doelverdediger Strich. De full profs van DWS hebben zich in een matige wedstrijd de betere ploeg ge toond tegen Fortuna. Nadat de rust door doelpunten van Geurtsen' en Coenen met een 1-1 stand was ingegaan schakelden de Amsterdammers in de tweede helft op een hogere versnelling en verkegen aldus een veldmeerderheid. De druk op het Fortu- na-doel werd sterker en de altijd attente topscorer Geurtsen voltooide een knappe hattrick (1-3). Bij Elinkwijk is men niet ontevreden 'over de start in de eredivisie: een ge lijk spel tegen MVV. Toen de Utrech ters waren ingespeeld kregen de Limbur gers het moeilijk. De voorsprong van MVV door een doelpunt van Geurtsen (voor de pauze) werd na de rust door Van Straalen weggewerkt, 1-1. Het werd zelfs 2-1 door Van Egdom, maar Berg- stein zorgde voor de gelijkmaker, 2-2. Het slot was zeer spannend. Schrijvers van PSV trapt de bal weg voor de voeten van Moulijn. Scheids rechter Van Ravens houdt het goed in de gaten. Een puntenverdeling was de beste uit slag voor de meermalen in een onvrien delijke stemming gespeelde wedstrijd ADO -Sparta. Villerius stelde Sparta door Bos veld in de gelegenheid om door een straf schop de score te openen toen Horn een aangeschoten hands iets te zwaar beoor deelde (0-1). In de 26e minuut verander de Lazeroms een schot van de goed spe lende De Zoete van richting zodat doel man Doesburg tevergeefs dook (1-1). Na rust scoorden Aarts (strafschop) 2-1 en Bouman 2-2. Zes jeugdspelers van Telstar zijn uit genodigd deel te nemen aan de centrale training, welke woensdag start in Zeist. De spelers zijn Van Essen, Bruinzeel jr., Geels, Verstraten, Koopman en Kijlman. In Zwitserland, Frankrijk en Spanje hebben de profrenners gestreden om de nationale wegtitels. In Rennes behaalde Henri Anglade on danks een tegenaanval van het duo Anque- til-Poulidor het kampioenschap van F-ankrijk. Anglade, die met een minuut voorsprong finishte, legde de 253,3 km af in 6 uur 52 min 38 sec. Poulidor werd tweede, Anquetil derde. Het Spaanse kampioenschap leverde een zege op voor de jonge Antonio Gomez del Moral. Na een zware rit, die over 214 kilometer en bergachtig terrein voerde, toonde hij zich de snelste van een kop groep van zes man. Kampioen van Zwitserland werd Robert Hagmann, die de 237 km aflegde in 6 uur 12 min en 18 sec.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9