CDU wil de Duitse hereniging in Genève laten meespelen Bejaarde Adenauer bond in Münster kat de bel aan HET WEER Opstand in W est-Irian onderdrukt Auto's botsten in Renswoude: zeven doden STOP 'N TIJGER IN UW TANK! Nieuwe toelatingseisen voor gymnasium, h.b.s. en m.m.s. Politiechef in Athene ontslagen VS £sso G. D. Gratama overleden WVJ' Mevrouw H. maakt het na operatie goed Nasser gaat naar Joegoslavië Schakende lezers Zaak-Conring is voor Den Haag afgedaan Benzine 5 tot 10 cent per liter goedkoper Drie inbraken in IJmuiden 50e JAARGANG NUMMER 245 DINSDAG 24 AUGUSTUS 965 Weer kans op regen Aan het strand Kloof Zang in de ruimte pagina 3 Achtergronden van de Griekse crisis pagina 6 KLM stijgt verder in Wallstreet pagina 11 Djakarta bevestigt: i# <t Het woord is aan Bij P.E.N. en twee slagerijen aan Kennemerlaan FABER HAARD en BRANDSTOF bij één adres, de Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN- IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Van onze correspondent BONN De Duitse kwestie moet naar de mening van de Bondsregering bij de ontwapeningsonderhandelingen in Genève ook aan de orde komen. Dit is een on derdeel van een verklaring van vijf pun ten, die gistermiddag door het bestuur van de C.D.U., en in overeenstemming met de inzichten van de bondsregering werd opgesteld. De vergadering werd door oud-kanselier Adenauer voorgezeten. Deze had vorige week, tijdens een van zijn verkiezingsreizen, in Münster, zijn scherpe afkeuring uitgesproken over de Amerikaanse voorstellen op de ontwape ningsconferentie in Genève. De vroege- Op eenennegentigjarige leeftijd is te Haarlem overleden de heer G. D. Grata ma, oud-directeur van het Frans Halsmu seum te Haarlem. Op 90-jarige leeftijd. In de loop der jaren ontving de heer Gratama verscheidene buitenlandse on derscheidingen. Hij was ridder in de orde van het Legioen van Eer (Frankrijk), officier in de orde van Leopold II van België, officier de l'Instruction publique et des beaux arts (Frankrijk) en com mandeur 111 C.B. Caba, Joegoslavië. Het stoffelijk overschot is vandaag te Westerveld ter aarde besteld. (Zie ook pag. 7). W eerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving4,5, 10 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Ferdinand 10 Beurs 11 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Topsy 14 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met tijdelijk enige regen of motregen, maar later van het westen uit en kele opklaringen. Zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind, later rui mend naar west tot noordwest. Weinig verandering in temperatuur Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen kans op regen door het pas seren van een oceaanfront, daarna weer wat zon. Matige wind tussen zuidwest en noordwest. Middagtemperaturen 16 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: Wisselvallig en nog iets koeler. ré kanselier, die nog voorzitter van de Christen-Democratische Partij is, had bij die gelegenheid de Amerikaanse plannen „verschrikkelijk" genoemd, omdat hier mee „Europa aan de Russen uitgeleverd" zou worden. Het was de eerste keer, dat Adenauer op zijn verkiezingsreizen door het land de actuele politiek van zijn land aansneed. Negentien september vinden de algemene verkiezingen voor een nieuwe Duitse Bondsdag plaats. De vergadering van het bestuur van de C.D.U., die naar aanleiding van Ade nauers uitlatingen belegd was, werd ook door kanselier Erhard bijgewoond. De re- gering-Erhard had over de plannen van de Amerikaanse regering in Genève die door de Russische afgevaardigde Zarap- kin „een slechte grap" waren genoemd „met genoegdoening" gesproken. De Westduitse regering had er een „nieu we inzet van de Verenigde Staten voor de politiek van de Bondsrepubliek" in ge zien. De uitlatingen van Adenauer in Münster gingen niet onopgemerkt voorbij dank zij een duidelijke hint van de C.D.U. aan de voornaamste correspondenten en de pers bureaus, dat in deze stad opzienbarend nieuws zou worden gemaakt. In een ge- improviseerde persconferentie had Ade nauer zijn standpunt over de Amerikaan se plannen nogeens herhaald, zodat er geen twijfel over de ernst van zijn uitla tingen kon bestaan. De socialistische oppositie wees er me teen op dat de oude kloof tussen de groep- Erhard en de groep-Adenauer opnieuw was blootgelegd. Ter gelegenheid van de verkiezingsstrijd was besloten de verre gaande verschillen van mening binnen de partij niet meer aan het daglicht te la ten treden.Zoals gebruikelijk in ruzies tus sen de huidige en de vorige kanselier, werd de negentigjarige Adenauer na het be kend worden van diens uitlatingen meteen gesteund door de voorzitter van de Bonds- dag Eugen Gerstenmaier, en door het be stuur van de C.S.U. van Frans Jozef Strauss in Beieren. Hoewel men in Bonn aanvankelijk de indruk kreeg, dat de scherpe uitlatingen van Adenauer afgesproken waren met de kabinetsleden, die hun de opvatting niet zo hard en duidelijk meenden te moeten formuleren, met name met kanselier Er- hard in eigen persoon, kwam men op de ze opvatting later weer terug. Een onduidelijke rol speelt minister van Buitenlandse Zaken Schroder in de nieuwe affaire-Adenauer. In een opzienbarend interview zei hij vóór het begin van de Geneefse conferentie, dat de Bondsrepu bliek tot de aankoop van kernwapenen kon overgaan, wanneer het niet met een zeker recht van medezeggenschap in de M.L.F. zou worden opgenomen, of voor het geval het plan van deze multilaterale kernmacht door de Verenigde Staten ge heel zou worden opgegeven. Nu het er in Genève naar uitziet dat de Amerikaanse bondgenoten zich steeds minder om de Duitse kwestie en de Duit se wensen in verband met de MLF zullen kunnen bekommeren, hoort men de West duitse minister van Buitenlandse Zaken uitsluitend in lovende bewoordingen over de Anglo-Amerikaanse voorstellen spre ken. Vooral zijn pro-Amerikaanse instel ling en zijn vriendschap met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk die voor een doorvoering van het MLF-projekt zou zijn maken het Schroder nu moeilijk tegerr de ontwikke ling openlijk stelling te nemen. (Vervolg pagina 3). DJAKARTA (AP) Officieel is maan dag bevestigd dat Indonesische troepen in West-Irian een gewapende opstand hebben onderdrukt. Brigade-generaal Soetjipto, coördinator voor het bestuur van West- Irian, heeft in een verklaring de neo- kolonialisten, imperialisten en kolonialis ten er van beschuldigd de troebelen te hebben aangesticht. Soetjipto zei, dat de onlusten in Manokwari, aan de noordkust van West-Irian, plaats vonden. Deze plaats is ook in berichten uit andere bron nen genoemd. De verklaring van de gene raal is de eerste officiële erkenning dat er een gewapende opstand is geweest. Uit andere Indonesische bronnen is ver nomen dat de opstand het gevolg was van ontevredenheid der plaatselijke bevolking over het gedrag van de Indonesische auto riteiten, die thans de provincie West-Irian besturen. Soetjipto zei ook dat de centrale re gering in Djakarta was ingelicht over klachten tegen een aantal Indonesische autoriteiten in West-Irian die het hun toe vertrouwde gezag hebben misbruikt. Soet jipto zei dat de toestand thans weer nor maal is. X:\' :3t mmMzm. m Herakleitos: Als het kwaad niet bestond, zou men het goede niet kennen. Overval in Willebrordstraat De 57-jarige weduwe H.-A., die zater dagnacht ernstig werd gewond door een in sluiper in haar woning aan de Wille brordstraat in IJmuiden, is maandag in Leiden geopereerd aan het hoofdletsel dat zij had opgelopen. Haar toestand is op het ogenblik vrij goed. De politie heeft diverse tips gekregen van IJmuide- naren. Het onderzoek naar de dader heeft echter nog niet tot een positief re sultaat geleid. BELGRADO (AP) President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek zal van 1 tot 4 september op uitnodiging van president Tito, een staatsbezoek aan Joegoslavië brengen. Aangenomen wordt dat de twee presi denten, die voorstanders zijn van een niet-gebonden politiek, onder meer zullen spreken over de kwestie-Vietnam en de mogelijkheid van vredesinitiatieven door niet-gebonden landen. In een baai even buiten Hongkong stortte gisteren een Amerikaans transportvliegtuig neer. Dertien van de 71 inzittenden konden worden gered. Aan boord van het toestel bevonden zich militairen op weg naar Vietnam. Vanmorgen omstreeks helfelf is op rijksweg 12 onder Renswoude bij de buurtschap Emminkhuizen een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat zeven slachtof fers heeft geëist. Twee ernstig gewonden zijn opgenomen in het Julianaziekenhuis in Veenendaal. Het ongeluk is waarschijnlijk gebeurd doordat de bestuurder van een grote wa gen, die uit de richting Utrecht kwam, een zeer langzaam rijdende auto achter op reed en bij het plotseling naar links sturen de macht over het stuur verloor. De auto schoot door de middenberg te gen een kleine auto, die uit Duitsland kwam. Van de vier inzittenden van de grote wa gen zijn er drie om het leven gekomen. Van de vijf inzittenden van de kléine wagen vier. De jaarlijkse krachtmeting tussen de schakende lezers van de IJmuider Cou rant en de schaakclub Kijk Uit is dit keer vastgesteld op vrijdagavond 27 au gustus, 's avonds om 8 uur in het wijk- gebouw van de Bethlehemkerk aan de Radarstraat 5 in IJmuiden. De wedstrijd is toegankelijk zowel voor geoefende als ongeoefende schakers. Het verdient aanbeveling uw opgave zo spoedig mogelijk in te zenden aan de re dactie van ons dagblad aan de Lange Nieuwstraat 427 of aan onze schaakme dewerker, de heer Tj. de Jong, Santpoortse Dreef 104, Santpoort-Noord. De elk jaar toenemende belangstelling voor deze gezellige wedstrijd doet vermoe den dat ook dit jaar een grote toeloop te verwachten is. Als u nog vandaag uw aan melding verstuurt bent u zeker van een plaats. Om u een ongeveer gelijkwaardi ge tegenstander te geven is het gewenst dat u tevens vermeldt of u beginnend, ge oefend of gevorderd schaker bent. Behal ve een prettige schaakavond wordt u een consumptie aangeboden en ligt een aantal prijzen gereed voor goede prestaties aan lezerszijde. Inschrijvingen moeten uiterlijk binnen zijn op de speeldag, 's middags om 12 uur. Prins Bernhard brengt momenteel een bezoek aan Tanzania. President Nyerere, die vorig jaar een officieel bezoek aan Nederland bracht, be groette de prins op het vliegveld van Dar-es-Salaam. Prins Bernhard vergezelde de president bij de ope ning van een Nederlands-Duitse sisalspinnerij, de derde die dit jaar in Tanzania in werking is gesteld. De prins vloog daarna naar zijn lan derijen in Arusha in Noord- Tanzania. De Nederlandse regering beschouwt de zaak-Conring als afgedaan, nu Conring, hangende het onderzoek door de Duitse bondsregering, de hem verleende onder scheiding heeft teruggegeven. Dit deelt premier Cals als minister van Buitenland se Zaken ad interim mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Scheps (P.v.d.A.) over het verlenen van een Duitse onderscheiding aan dr. Con ring. Dr. Conring wordt er van beschul digd zich in de oorlogsjaren te hebben misdragen, toen hij in Groningen gevol machtigde van Seyss Inquart was. Advertentie TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA Bij Koninklijk Besluit van 22 juli zijn nieuwe eisen vastgesteld voor toelating tot openbare gymnasia, hogereburgerscho len en middelbare scholen voor meisjes. Dit besluit komt in de plaats van de tot dusver geldende regeling, die van 1938 da teert en alleen betrekking had op de ho gereburgerscholen. De toelating tot deze scholen zal afhan kelijk worden gesteld van een verklaring van het hoofd van de lagere school waar de kandidaat het onderwijs heeft ge volgd en bovendien van een onderzoek Ons land telt op het ogenblik zo'n 300 benzinepompen, die buiten de grote con cerns benzine verkopen tegen een prijs die ongeveer vijf tot tien cent per liter lager is dan elders. De vorige week schre ven wij over zo'n „oorlog" in Loosdrecht. Waar komt deze benzine vandaan en wat gaan de grote monopolisten hiertegen doen, een vraag die wij hebben trachten te beantwoorden in een artikel, dat u zult aantreffen op de pagina financiën en economie. ATHENE (AFP en Reuter) Het hoofd van de veiligheidspolitie in Athene is vervangen. Een reden voor deze maat regel werd niet genoemd, maar men brengt dit in verband met de recente on lusten in de Griekse hoofdstad. Uit protest tegen de arrestatie van de afgelopen dagen zijn stakingen in Athene aangekondigd. In de afgelopen nacht zijn aan de Ken nemerlaan in IJmuiden drie inbraken ge pleegd. Waarschijnlijk heeft hier dezelf de inbreker de hand in gehad. Ingebro ken werd in het kantoor van het PEN, en in twee slagerijen. De inbraak in het PEN-kantoor werd vanochtend vroeg ontdekt door de beman ning van een surveillancewagen van de politie. Bij het onderzoek bleek dat de dief via de achterzijde van het gebouw is binnengekomen door een raam naast de deur te vernielen. Alle kasten en bureaus in het kantoor waren doorzocht. Er wordt slechts een klein bedrag aan geld ver mist. Om kwart voor zeven vanmorgen deed slager Van Vliet aan de Kennemerlaan aangifte van een inbraak in zijn winkel. Hier verschafte de dader zich toegang door de via een openstaand bovenlicht aan de voorkant van de slagerij naar binnen te klimmen. Uit de kassa werd 170 aan klein geld ontvreemd. De derde inbraak werd gepleegd in de slagerij van de heer Eeken, eveneens aan de Kennemerlaan. Ook hier kwam de da der binnen via een bovenlicht. De achter kant van de kassa werd verbroken en daaruit verdween 575 waarvan een zak je met 275 zilveren guldens. door een toelatingsexamen dat zich mag beperken tot de vakken Nederlandse taal en rekenen; een proefklasse; een onder zoek naar de kennis en het inzicht van de kandidaat gedurendé zijn laatste school jaar aan de lagere school, of een psycho technisch onderzoek. De keuze uit deze mogelijkheden berust voor een rijksschool bij de minister van Onderwijs en Wetenschappen, voor een gemeentelijke school bij het college van burgemeester en wethouders en voor een bijzondere school bij het schoolbestuur. De nieuwe toelatingsregeling gaat op 1 oktober in. Op twee jaar na kan deze man uit NewYorkzich honderdjarige noemen. Maar hij blijkt nog zoveel energie te bezitten, dat hij zijn 78-jarige hos pita met een stok te lijf ging. Oor zaak van zijn woede: een menings verschil over geld. De 98-jarige wordt op de foto door een agent naar het politiebureau gebracht. Advertentie NR. 24. Capaciteit nootjes 3 18.000 kcal. Afm.: hoog 75, breed 85, diep 40| Kleur: grijs/beige - ivoor. Prijs: 545,—. ••CENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN PW TELEFOON 4643

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1