r J Zang en gemopper in kosmos van Amerikaanse astronauten oiipnna curupd moe yan maagzuur? Ontmoeting met denkbeeldige raket uitstekend gelukt Aardbevingen Tibet wordt een autonoom gewest Vietcong valt met mortieren vliegbasis Bien Hoa aan WERELDNIEUWS Van dag tot daq j V oediogsbodem T elef oonschandaal in Engeland Schroder weigert elk commentaar Zuid-Vietnams premier wil verbond van anti-communisten Gesprek in Djedda eindigt vandaag Nieuwe scheuring in Federatie Maleisië? Britse regering gaat vergaderen over Maleisië Brits hof gaat bezuinigen <=^racitótcel neem natuur-grijze Aanslag op dominee in Mississippi DINSDAG 24 AUGUSTUS 1965 3 Scherpe aanval Zwart-wit in Mexico en Griekenland 1 Jemen beschuldigt Londen /V eer gestort (Op c/e Valk Maps Rassenscheiding op Amerikaanse scholen V. Het intussen berucht geworden proces over de Auschwitz-misdaden, dat gevolgd zal worden door een reeks andere pro cessen tegen Duitse oorlogsmiddadigers, heeft in West-Duitsland wel het een en an der wakker gemaakt. Aan de ene kant afschuw en bezinning, aan de andere kant wrevel en verzet. De afschuw geldt de onvoorstelbare wreedheid van de gepleeg de en nu nog eens in herinnering geroe pen misdaden, waarbij duidelijk blijk| dat de omvang daarvan in de afgelopen twintig jaren nog steeds niet volledig tot vele Duitsers was doorgedrongen. De wrevel en het verzet komen voort uit de neiging, de oorlogsjaren en hun gruwelen te vergeten en op rekening van een voor bije generatie te schuiven. Een deel van de Duitse pers neigt in zijn commentaren tot deze wrevelige hou ding, waarbij de overweging geldt dat de huidige generatie blijk gegeven heeft het gepleegde onrecht te herstellen en op recht spijt heeft van de fouten, die Duit sers in het verleden hebben gemaakt. Een ander deel van die pers en he laas een aanmerkelijk kleinere categorie blijkt verder en dieper te denken. Op merkelijk is daarbij de stem van Chris- toph von Imhoff in het „Handelsblatt", die betoogt dat er geen sprake van kan zijn dat de huidige Duitse generatie de misdaden kan afdoen met een verwijzing naar de justitie, die de misdadigers be straft. Hij haalt de uitroep aan van een toeschouwer in de Frankfurter rechtszaal, na afloop van het Auschwitz-proces: „Dit zijn geen Duitsers!" en tekent daarbij aan, dat men in West-Duitsland zeker niet mag uitgaan van de veronderstelling, dat daarmee de kwestie van de baan is. Het uitstoten van de oorlogsmisdadigers uit de Duitse gemeenschap delgt de schuld niet, die het Duitse volk op zich geladen heeft. „Het Duitse gelaat is en blijft ont sierd door de littekens van runen (oerte- kenen) wat een blind nationalisme ver raadt. Pas wanneer wij begrijpen wat het vonnis van Auschwitz betekent en pas wanneer wij ervoor willen waken dat zo iets nooit meer gebeurt, dan pas heeft het proces voor ons volk zijn zin gekre gen", zegt Von Imhoff. Men kan dit op vatten als een protest tegen een geldende Duitse opvatting, dat de misdaden van de oorlogsperiode op zichzelf stonden en op rekening van een verdwenen nationaal socialistische kliek kunnen worden ge schreven. Hij raakt daarmee duidelijk het tere punt van de huidige Duitse poli tiek, die niet alleen overvloeit van nieuw nationalisme maar bovendien figuren uit de „periode van de misdaad" op hoge posten de gelegenheid geeft hun nationa listische illusies weer als nieuw gif te verspreiden. De zaak-Conring (die intus sen een vertrouwensvotum van de C.D.U.-leiding heeft gekregen!) kan daar bij als sprekend voorbeeld dienen. De komende processen tegen oorlogs misdadigers, die opnieuw de meest fan tastische gruweldaden zullen openbaren, zullen voor de Duitsers van vandaag hun zin missen, als zij niet bijdragen tot het besef dat er maar één weg open ligt voor het winnen van vertrouwen in de rest van de wereld: de weg zónder na tionalisme, met aanvaarding van de fei telijke toestand. Een harde werkelijkheid maar een onveranderlijke, die opgeroe pen is door het „Duitse beest dat natio nalisme heet". Die werkelijkheid van een verdeeld Duitsland is een boete, een straf zo men wil, maar ook een garantie. Het neo-nationalisme van Adenauer, van de C.D.U., van diverse kleinere politieke groeperingen en van een grote groep ac tieve politici is in feite een even vrucht bare voedingsbodem voor misdadige prak tijken als het nationaal-socialisme. Het nationalisme van Amerikaanse activisten van Zuidafrikaanse fanatici, van Chinese communisten, van Soekarnisten in Indo nesië en van alle personen, groepen of regeringsklieken overal ter wereld vormt de voedingsbodem voor misdaden die geen maat of norm kennen. Zelfs een Europees federalisme dat «treeft naar een Europees nationalisme te genover andere blokken, begeeft zich op die gevaarlijke weg. Elk nationalisme mondt uit in misdaden tegen recht en menselijkheid. Het „beest" heeft niet spe ciaal een Duitse nationaliteit. Het wroet overal met politieke politie, geheime diensten, intriges, terreur en begoocheling Wie het voedt en koestert, legt de kiem voor misdaden a la Auschwitz. HOUSTON (Reuter en AP) De twee Amerikaanse ruimtevaarders Cooper en Conrad waren gisteren een beetje uit hun humeur. Ze beklaagden zich erover dat zij door de grondleiding in Houston met werk werden overstelpt. „We heb ben geen tijd om in de cabine van de Gemini-5 waar allerlei dingen rondzweven orde op zaken te stellen", mopperden ze. Maar daarna heeft de Amerikaanse ruimtetweeling tien uur kunnen slapen zodat de goede stemming in de capsule is teruggekeerd. En omdat de controlepost in Houston vond dat Conrad te veel praat, zei deze: „Wat willen jullie dan. Zang?" Waarna hij opgewekt een zelfge maakt lied zong, dat volgens Cooper vals klonk. De poging van Cooper en Conrad om een denkbeeldige aansluiting tot stand te arengen van de Gemini-5 met een niet werkelijke raket in de ruimte, is met succes bekroond. IMVWWVWWVVWVWWVVVVWVVWVWWWWWWWWMWWWWWVWWWV CHIPPENHAM (Engeland) (AP) - Een telefoniste in Wiltshire in Engeland is geschorst na een onderzoek door Schot land Yard naar de beschuldiging dat er telefoongesprekken afgeluisterd zouden zijn. Engelse kranten meldden vorige week reeds dat telefonisten gesprekken van de koninklijke familie afluisterden, evenals van prinses Margaret en andere notabelen. De koninklijke familie komt vaak in het nabij gelegen Badminton. Het onderzoek wordt voortgezet. Voor lopig is volstaan met het schorsen van een telefoniste. Haar naam is niet be kendgemaakt. Ze derft geen loon. (Vervolg van pag. 1). Hij weigerde eveneens commentaar te leveren op Adenauers uitlatingen in Mün- ster, dat door de Amerikaanse plannen de NAVO in „klassen" verdeeld zou wor den van landen met meer en met min der rechten. Officieel blijft het erbij dat de Amerikaanse plannen in Genève „een belangrijke bijdrage tot de ontwapening" opleveren. De ontwapeningsconferentie in Genève werd op initiatief van de Sovjet-Unie eind vorige maand heropend. Welke reden de Russen hadden weer aan de conferentie tafel te gaan zitten, staat tot op heden niet duidelijk vast. Zowel Amerikanen als Russen zoeken echter naar een mid del om te verhinderen dat nieuwe landen de kernclub zouden gaan uitbreiden. Men zoekt dan ook naar een akkoord om dit te verhinderen. De Westduitse regering is er altijd op uit bij Amerikaans-Russische besprekin gen de hereniging van Duitsland in het geding te brengen. Ook nu weer verwacht ze van het Westen in Genève stappen, die aan de deling van het land een eind kunnen maken. De regering in Washing ton is hierdoor, in verband met haar ver regaande verplichtingen en beloften aan Bonn, aan de conferentietafel in Genève in een lastig parket geraakt. Het is echter voorbarig het voor te stel len, alsof de nu in Genève gebrachte kwesties door een eenvoudig proces van geven en nemen tot een succesvolle oplos sing kunnen worden gebracht. De grenzen van ieder onderhandelingsobject verlie zen zich in het duistere krachtveld van de beide machtsblokken. En terwijl niet alleen het werkelijke effect van een even tueel akkoord hoogst onzeker is, alleen al door de weigering van Frankrijk en communistisch China om tot enig verdrag op dit gebied toe te treden, kan men zich nog afvragen, of het de deelnemende re geringen helemaal duidelijk is waar het in Genève nu precies om gaat. De enige zekerheid is, dat men confereert. De socialistische kandiaat voor het kan selierschap Willy Brandt, heeft maandag opnieuw aangedrongen op Westduitse ini tiatieven bij de Sovjet-Unie voor bespre kingen over het Duitse vraagstuk. In een in scherpe bewoordingen gestelde ver strekkende aanval op kanselier Erhard, zei Brandt, dat de positie van de rege ring in Bonn met betrekking tot dergelij ke initiatieven „onlogisch" is. Brandt, eerste burgemeester van West- Berlijn en leider van de Westduitse socia listen sprak tijdens een lunch die hem aangeboden werd door de buitenlandse persvereniging in Berlijn. Hij deed een aanval op Erhard op alle punten vanaf de kwestie van de Westduit se initiatieven, de breuk in de partij van Erhard, de C.D.U., over een Ameri kaans voorstel voor toezicht op de kern wapens tot de verwerping door de rege ring in Bonn van een verlenging van de kerstpasjes voor West-Berlijners om een bezoek aan Oost-Berlijn te brengen. Van 27 september tot en met 23 ok tober zullen op alle postinrichtingen in Nederland de Europazegels 1965 verkrijgbaar zijn in de waarden van 18 en 20 cent zonder toeslag. Als voorstelling voor de Europazegels 1965 is door de organisatie van de Europese posterijen het ontwerp van de IJslandse kunstenaar Hoerdur Karlsson gekozen: een boomtak met drie bladeren. De zegels zijn gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen. Grafi sche Inrichting N.V. te Haarlem en blijven voor frankering geldig tot en met 31 december 1966. Het ruimtevaartuig werd gisteren op de derde dag van de ruimtevlucht, door mid del van vier manoeuvres op 27 kilometer afstand van de „hypothetische Agena-ra- ket", waarvan de baan nauwkeurig be kend was, gebracht. De verrichting van de Amerikaanse astronauten kan be schouwd worden als een oefening voor de poging die in oktober met de Gemini-6 zal worden gedaan om aansluiting te krijgen met een werkelijke Agena-raket. De twee astronauten hebben voorts ge tracht na te gaan hoeveel zij op aarde kunnen zien. Daartoe zijn speciale kaar ten in zwart en wit uitgelegd op de aarde. Conrad kon ze niet zien, maar Cooper, een veteraan-vlieger, onderscheidde de vierkante blokken van 600 meter in Texas duidelijk. Toen Cooper twee jaar geleden een ruimtetocht maakte zag hij huizen, dor pen op de toppen van de Himalaya, stof- sporen van auto's op stoffige wegen, trei nen, het zog van schepen. Cooper heeft verder gemeld dat hij de lanceerbaan in Kaap Kennedy kon zien, vliegvelden en steden in Zuid-Amerika en Australië. De astronauten hebben inmiddels ruim SAIGON (Reuter) De premier van Zuid-Vietnam, Ngoejen Cao Ky, zal bin nenkort naar Zuid-Korea en Maleisië gaan om zijn plan uiteen te zetten voor een anti-communistisch verbond van Zuidoostaziatische landen. Cao Ky keerde zondag in Saigon terug van een reis naar Formosa en Thailand, waar hij met nationalistisch-Chinese en Thailandse ministers het plan besprak. De Zuidvietnamese premier zou ook aan de Philippijnen een plaats in dit verbond wil len geven. Het is echter niet bekend, of hij naar Manila zal gaan. veertig omlopen om de aarde voltooid. De moeilijkheden met de zuurstofbatte rijen lijken voorbij te zijn en vluchtleider Kraft verklaarde in Houston geen hin derpalen meer te zien, die een achtdaags verblijf in de ruimte zouden kunnen be lemmeren. De Amerikaanse ruimtevaarder Scott Carpenter gaat het nu onder water proberen. Met een team van negen man gaat hij diepzeeonderzoekingen bij de kust van Californië verrichten vanuit Skalab 11, een zogenaamd diepzee-laboratorium. Op de foto geheel rechts Carpenter. MEXICO (AFP) In de Mexicaanse hoofdstad is gisteravond een aardbeving van uitzonderlijke kracht geregistreerd, de hevigste sedert verscheidene jaren. Het blijkt dat er in Mexico-stad geen slachtoffers zijn gevallen. Ook de schade is niet groot. De beving duurde twintig tot veertig seconden. Men gelooft niet dat de beving elders in het land slachtoffers heeft gemaakt, maar de verbindingen zijn nog niet overal hersteld. Een aardschok van matige sterkte, die vier seconden duurde, trof gisteren Noord- oost-Griekenland. De schok werd sterk gevoeld in Alexandroupolis dicht bij de Turkse grens. Er ontstonden scheuren in enkele huizen maar er vielen geen slacht offers. PEKING A.F.P.) De Chinese staats raad heeft maandag besloten van Tibet een autonoom gewest te maken. De eer ste bijeenkomst van de raad van dit ge west zal 1 september gehouden worden. Dit besluit van de staatsraad moet nog bekrachtigd worden door de Chinese volksvergadering. Een voorbereidende commissie heeft zich sinds 1959 met de oprichting van een autonoom gewest Tibet beziggehouden. Op grond van een in 1951 getekend ver drag nam China het bestuur over Tibet over. De geestelijke leider, de Dalai Lama, vluchtte in 1959 naar India. SAIGON (Reuter en AP) Guerrilla strijders van de Vietcong hebben gister avond mortiergranaten afgeschoten op de luchtmachtbasis Bien Hoa, twintig kilometer ten noordoosten van Saigon. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder veroorzaakte het vuur, dat een kwartier duurde lichte verliezen onder de Amerikaanse manschappen. Dertig vliegtuigen werden beschadigd. Het was de eerste keer sinds novem ber van het vorige jaar dat de guerrilla strijders de zorgvuldig bewaakte Ame rikaanse luchtmachtbasis beschoten. Destijds werd een aantal vliegtuigen door een vernietigend mortiervuur ver nield. Gisteren hebben Amerikaanse bommen werpers een brug aangevallen op slechts DJEDDA, (Reuter en A.P.) Presi dent Nasser van Egypte en koning Fei- sal van Saoedi-Arabië hebben gisteren in Djeddah hun eerste bespreking gehou den om een einde te maken aan de nu al drie jaar durende burgeroorlog in Jemen. Koning Feisal zei, dat de besprekingen bemoedigend zijn geweest en dat goede resultaten kunnen worden verwacht. Van daag wordt het overleg besloten. Zegslieden in Caïro deelden mee dat president Nasser een gezamenlijke waar- nemirtgsstrijdmacht van Saoedi-Arabië en Egypte heeft voorgesteld om de vrede te bewaren in Jemen terwijl daar ver kiezingen worden voorbereid. Koning Feisal zou met dit plan inge stemd hebben op voorwaarde dat ook an dere Arabische landen aan de vredes macht zouden deelnemen. Na de verkie zingen zou Nasser bereid zijn de Egypti sche troepen uit Jemen terug te trekken. Tot dusver heeft Saoedi-Arabië de roya listische strijdkrachten van Imam Mo hammed al Badr gesteund. Egypte heeft ongeveer 50.000 militairen in Jemen, die het republikeinse bewind van president Abdoella al Sallal steunen. Jemen heeft Groot-Brittannië beschul digd van schending van zijn gebied door Britse vliegtuigen uit Aden en de Zuid arabische Federatie. Britse troepen zou den op Jemenitische grensposten gescho ten hebben. 50 kilometer afstand van China gelegen. Het was de tweede keer deze maand, dat Amerikaanse toestellen zo dicht bij de Chinese grens zijn gekomen. Amerikaanse straalbommenwerpers hebben gisteren een waterkrachtstation op 130 kilometer van Hanoi gebombardeerd. Het was de vijfde aanval in drie dagen op deze centrale te Ban Thach, aan de rivier de Tsjoe, ten zuid-westen van de Noordvietnamese hoofstad. Er was geen luchtdoelvuur en ook geen tegenstand in de vorm van vliegtuigen. Verder is gisteren een hevig luchtoffen- sief ondernomen tegen de Vietcong in de delta van de Mekong, ten zuiden van Sai gon. Een Amerikaans militair vliegtuig met 65 passagiers en twaalf bemanningsleden aan boord is vanochtend kort na het op stijgen van het internationale vliegveld Kaitak in de baai van Hongkong neer gestort. Tot dusver waren slechts dertien overlevenden gered. Zij zijn allen gewond. Er is een lijk geborgen. Het toestel, een C-130, had Amerikaan se militairen aan boord die naar Vietnam terugvlogen na een rustperiode. Het was op weg naar de grote Amerikaanse lucht machtbasis Da Nang, het centrum van de luchtaanvallen op de Vietcong-guerrilla's. Van het vliegtuig, dat ongeveer honderd meter uit de kust neerstortte en in brand vloog, steken alleen de staart en een deel van de romp boven water. DJAKARTA, (A.N.P.) De Indonesi sche tweede plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, Harsono, heeft voor radio-Djakarta gezegd dat Sabah en Serawak erover denken zich uit de fede ratie Maleisië terug te trekken en met Brunei een nieuwe federatie te vormen „via een volksstemming om Indonesische argwaan te vermijden". Harsono zei in lichtingen uit Londen gekregen te heb ben dat de sultan van Brunei, Sir Omar Ali Saifoeddin, aan het hoofd van de nieuwe federatie zou komen te staan. In verband hiermee was de Maleisische pre mier Abdoel Rahman dezer dagen naar Noord-Borneo gegaan. Korporaal stal benzine. Twee maanden militaire detentie en ontslag uit de mi litaire dienst is bij het Hoog Militair Ge rechtshof gevorderd tegen een 34-jarige korporaal-chauffeur, die in de leger plaats 't Harde in 5 maanden 400 liter benzine had gestolen en deze voor zijn eigen auto had gebruikt. Van onze correspondent) LONDEN Het Britse kabinet zal vol gende week beraadslagen over de toekomst van de federatie van Maleisië. Athur Bot tomley, de Britse minister voor Gemene bestzaken, heeft op een persconferentie verklaard dat in defensief opzicht de po sitie van Singapore dezelfde is als toen het deel uitmaakte van de Federatie. Bottomley voegde er optimistisch aan toe dat hij het niet uitgesloten acht dati Singapore opnieuw in de Federatie zal worden opgenomen, „indien we blijven zorgen dat ze samenwerken". Bottomley zei dat hij geen bijzondere moeilijkheden verwacht wat betreft het gebruik van Singapore voor de doeleinden van de Zuid oostaziatische Verdragsorganisatie. Over berichten over de toekomstige po sitie van Sabah op Noord-Borneo in de Fe deratie, zei Botombley, dat daarin meer wordt gelezen dan gerechtvaardigd is. Er liepen geruchten dat Sabah ook uit de Fe deratie zou willen treden. Die geruchten ontkende de Britse minister. Wel heerst er in Jesselton, de hoofdstad van Sabah, wrevel over het feit dat Groot-Brittannië Abdul Rahman zou steunen tegen Sabah bij zijn streven naar meer armslag. Maar in feite hebben Groot-Brittannië en ande re gemenebestlanden alle tot de Federa tie behorende gebieden, en niet Sabah al leen, gewaarschuwd voor de consequen ties op defensief gebied, indien zij met de Federatie breken. SANDRINGHAM (AP) Koningin Eli zabeth II van Engeland heeft aan zes van de elf werksters van haar landgoed San drinham in Norfolk ontslag aangezegd. De ontslagen moeten worden gezien als een bezuinigingsmaatregel, die mogelijk is geworden door arbeid besparende ver nieuwingen, zoals stromend water in de slaapkamers. Vroeger waren er wastafels uit de tijd van koningin Victoria en een dienstbode moest warm water rondbrengen. San dringham dat alleen met Kerstmis en tijdens de fazantenjacht wordt bewoond heeft 350 kamers, waarvan de meeste nooit worden gebruikt. Voortaan zullen vijf dagelijkse hulpen en vier werkvrou wen de boel in orde houden. Ze verdie nen ongeveer 2 gulden per uur. Onduidelijk Het zal wel komen door de broertjes, ouder dan ons dochtertje, dat de visite haar altijd oversloeg met de vraag wat de kinderen worden wilden. Men richtte zich om te beginnen tot de jongens met deze geijkte informatie van bezoekers in een gezin met kinderen. En omdat zonen hun leven lang kordate plannen hebben ontspon zich het gesprek verder rond hun antwoord en kwam het kleine meisje er nooit aan te pas. Van tramconducteur, autoracer testpiloot tot, bij het naderen van het eindexamen, de serieuzere vormen van architect, eco noom, kunsthistoricus, dat alles behoorde tot het terrein van de broers. De visite wendde zich daarmee tot hen wanneer ze, eerst als kleine broekemannen in hun pyjama's welterusten kwamen wensen, wanneer ze later hun grote handen toe staken ten groet voor ze aan hun huis werk gingen. Bovendien sliep ons dochtertje dikwijls al voor die tijd of werd hoogstens even half wakker van het geroezemoes en de vele lichten plotseling. Een toekomst beeld gold alleen de jongens. Zo zal zij het in haar hoofdje gerangschikt hebben. Dat meisjes, hoe dan ook, eveneens een toekomst ingaan, onttrok zich aan haar verbeelding. Meisjes blijven het dochter tje, dat op pappies arm, in haar nacht ponnetje naar bed gedragen wordt, dat, haar handje in moeders hand ,meestapt naar de groenteman en de bakker. Daar komt geen verandering in, want wat zou, moeder alleen bij de groenteman en da bakker doen en welk meisje in een nacht ponnetje zou pappie anders hebben? Het verbaasde ons dochtertje dan ook uiter mate toen die ene vriend van ons tijdens de vakantie en de afwezigheid van de broers aan haar vroeg wat zij worden wilde. Ze keek met die rechte, klare kinder blik omhoog naar die volwassen man met zijn vraag zonder antwoord te geven. „Of word je niets en blijf je bij mam mie?" vervolgde onze vriend, braaf het vaste patroon van de conversatie in der gelijke gevallen volgend. Ons dochtertje zei geen ja of nee. Ze staarde onze vriend aan alsof hij iets heel merkwaardigs had gezegd. Ook niet? Of ga je schrijven, net ah pappie en mammie? Dat ga je zeker doen, hè? Word je ook schrijfster?" Ons dochtertje liet langzaam haar blik over het gelaat van onze vriend gaan. Eindelijk schudde ze haar hoofd. Nee, ze werd geen schrijfster, ze kon geen schrijf ster worden. ,Ik schrijf zo onduidelijk" zei ze. Advertentie Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. Oü® Wees goed voor uzelf (en uw maag) JACKSON (MISSISSIPPI) (AP) De 59-jarige blanke dominee Donald Thomp son, werd zondagavond in Jackson, dicht bij zijn huis, in de rug geschoten. Zijn toestand is ernstig. Dominee Jackson is actief in het comi té voor de burgerrechten. Hij had juist een gekleurd lid van zijn kerk na een bij eenkomst met zijn auto naar huis ge bracht. Hij vertelt gezien te hebben dat er vanuit een auto waarin drie blanken zaten op hem geschoten werd. WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft maandag verklaard dat er aanzienlijke vorderingen zijn gemaakt in de strijd tegen de rassenscheiding op de Amerikaanse scholen. In een door het Witte Huis gepubliceerd rapport wordt gezegd dat 75 percent van de schooldis tricten in zuidelijke en daaraangrenzen- de staten aanvaardbare plannen tot op heffing van de rassenscheiding heeft in gediend. De overige districten moeten voor het begin van het nieuwe school jaar, volgende maand, aanvaardbare plan nen indienen. Zij zullen anders geen fede rale steun meer krijgen. Film. Paus Paulus VI heeft in gezel schap van een aantal priesterstudenten in zijn zomerverblijf te Castelgandolfo een voorvertoning gezien van de film over zijn voorganger, wijlen paus Jo- annese XXIII.. De film, getiteld „En er kwam een man", is vervaardigd door de Italiaan Ermanno Olmi. Snoepje. Ruim tachtig kinderen en negen volwassenen zijn in de Hongaarse hoofd stad Boedapest in een ziekenhuis opge nomen met een voedselvergiftiging na het eten van snoepgoed. Explosie. In een zagerij in de Mexicaan se stad San Cristobal is een ketel ont ploft. Tien arbeiders werden gedood en dertien zwaar gewond. Spoorlijn. In de Sovjet-Unie wordt dit jaar bijna 2.000 kilometer nieuwe spoor lijn aangelegd, voornamelijk in Sibe rië, de Oeral en in het Verre Oosten. Talenkennis. Op het ogenblik spreekt 24 percent van alle Westduitsers Frans en 26 percent Engels. Afscheid. De Chinese vice-premier en mi nister van Buitenlandse Zaken, maar schalk Tsjen Ji, is uit Djakarta vertrok ken na een officieel bezoek van 'n week aan Indonesië. Nahas. In Caïrio is Moestafa Nahas over leden. Hij was voormalig leider van de ontbonden Waafd-partij en vijfmaal premier van Egypte. Nahas werd 86 jaar oud. Hoop. Een ultra-linkse partij, de Duitse Vredesunie, die wordt gesteund door de Westduitse communisten, wier partij is verboden, heeft de verwachting uitge sproken, dat de op 19 september te hou den Westduitse verkiezingen haar voor het eerst een vertegenwoordiger in het Westduitse parlement zullen verschaffen Misdaad. De benen van een vrouw, wier romp zaterdag in Parijs ir. een koffer werd gevonden, zijn in een kanaal nabij de Franse hoofdstad gevonden. De kof fer werd door een sluiswachter opge haald.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3