G. D. Gratama, oud-directeur Frans Halsmuseum, overleden M A In memoriam G. D. Gratama (1874-1965) Voorlichting over kanker De vier zuilen verloren 160.000 leden Lassie grijpt in DINSDAG 24 AUGUSTUS 1965 7 II. P. Baard Martha Argerich licht gewond hij auto-ongeluk Schouwburgplan Hoorn Toon Hermans naar New York Boekje over de zeven waarschuwingstekens Gay Twentiesvan Cor de Groot KRO over de nieuwe competitie tussen omroepen De radio geeft woensdag HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. T elevisieprogramma Zeeuws Volkstoneel naar Amateurtoneelfestival in Monaco Zomerhutspot Ad Interim TOEN 52 JAAR GELEDEN de kunst schatten van het gemeentemuseum van het stadhuis werden overgebracht naar het monument aan het Groot Heiligland, was directeur Gratama reeds beheerder der verzamelingen en als zodanig de eer ste functionaris, aan wie het directoraat werd toevertrouwd over het museum in zijn tegenwoordige behuizing, sedèrt 1913 bekend als Frans Halsmuseum. Gratama is de belichaming van het tijdsbestek tussen de beide wereldoorlo gen en het is begrijpelijk dat slechts wei nigen zich hem nog zullen herinneren uit die eerste jaren, toen hij de gemeente lijke verzamelingen gestalte moest geven in haar nieuwe omgeving. Zelfs de tijd genoten, die daarvan wèl getuigen waren, zullen veelal onbekend zijn geweest met de moeilijkheden waarmee de jonge di recteur te kampen kreeg. Want in veler lei opzicht heeft hij de wind niet mee gehad. In feite is het zo dat het aanzien van het Frans Halsmuseum anno 1946, toen Gratama als laatste taak de uit de schuilkelders teruggevoerde museum schatten weer op de vertrouwde wijze had gearrangeerd, het bewijs leverde van wat hem in zijn carrière niet gegeven was geweest te bereiken. Vooreerst had hij te kampen met de omstandigheid dat hij door enkele gezaghebbende kunstautoriteiten moeilijk werd aanvaard als museumdirec- feur, aangezien het hem als kunstschilder aan een museale of dieper gaande kunst historische opleiding had ontbroken. De hieruit voortvloeiende, gestadig critische instelling en agitaties van deze autoritei ten moeten deprimerend hebben gewerkt en in gesprekken liet Gratama daarvan dan ook soms wel iets doorschemeren. DE ZWAARSTE HANDICAP voor zijn ontplooiing als museumdirecteur was echter de welhaast onbegrijpelijke reali teit, dat het kostelijk instrument dat hem ter bespeling was gegeven geen klankbord vond nóch bij de overgrote meerderheid van het gemeentebestuur dier dagen, nóch bij de Haarlemse bevolking in haar totali teit. In 1909 kon de latere directeur van het Rijksmuseum, dr. F. Schmidt-Dege- ner, reeds baanbrekend werk verrichten op het stuk van museale hervormingen, door reorganisatie van het oude Boymans te Rotterdam. Deze vormde overigens een prélude op zijn grandioze hervorming var} het Rijksmuseum, aangevangen in 1922. Het aanschijn van het Frans Halsmuseum anno 1946 daarentegen, was nog dat van een overladen oudheidkamer, waar het ge brek aan depotruimte zich onder meer manifesteerde in overvolle wanden en vensterbanken, onder bewaking van sup poosten met geklede jas die bij gebrek aan licht 's winters om klokke 3 hun dienst beëindigden Kortom: Grata ma is de voldoening onthouden Haarlems onwaardeerbaar kunstbezit in harmonie te brengen met het monument, waarin het zulk een gelukkig onderkomen had gevon den. Eerst na de tweede wereldoorlog ver mocht de overheid begrip en inzicht te tonen voor de plicht, de verzorging en ex positie van Haarlems schoonste erfenis in overeenstemming te brengen met de cul turele waarde die zij vertegenwoordigt. VONDEN DE organisatorische kwalitei ten van Gratama dus onvruchtbare grond voor ontplooiing, hoezeer hij het museum een warm hart toedroeg, is gebleken uit de talrijke aankopen van kunstwerken, waarmee hij trots ongunstig klimaat met steun van de „Vereeniging tot Uit breiding der Verzameling van Kunst en Oudheden op het Stedelijk Museum" de verzamelingen heeft verrijkt. Een verdienste van even duurzame be tekenis was het initiatief tot restauratie van Hals' groepsportretten, waarmee in 1919 werd aangevangen en die mede onder zijn supervisie geschiedde. Thans is zulk een restauratie inherent met museumbeheer en wordt zij be schouwd als de gewoonste zaak van de wereld, maar in de jaren twintig vereiste zulk een onderneming durf. Deze durf heeft Gratama aanvaard en we mogen niet vergeten dat de verantwoordelijkheid voor de consequenties daarvan des te zwaarder drukte. Tal van publicaties in binnen- en buitenland, waaronder ook van Gratama zelf, bewijzen van welk een im portantie dit initiatief is geweest. Duur zaam van betekenis is ook zijn publicatie over Frans Hals, die in 1943 het licht zag en nog steeds in de litteratuur over de grote meester wordt geraadpleegd. Legio zijn voorts zijn bijdragen aan tal van vak bladen, die getuigen van zijn brede be langstelling op het gebied der beeldende kunsten. De nog onvoltooide quivering" van het levenswerk van Frans Hals door de toen nog jonge kunsthistorische wetenschap alsook zijn uitbundig enthousiasme heb ben Gratama parten gespeeld bij de sa menstelling van de Frans Halstentoonstel ling in 1937. Het is bekend dat de 115 bij eengebrachte werken uit binnen- en bui tenland niet alle op authenticiteit konden bogen, maar dit doet niets af aan de lof waardigheid van het initiatief en aan de impuls die Gratama daarmee heeft ge geven aan de faam van het museum. VONDEL HEEFT ONS gemaand de dingen te toetsen naar „heuren tyd". Zo ook waar het de beoordeling betreft van Gratama's mérites. Hij is de karakteri stieke museumdirecteur geweest van een voltooid verleden tijd, waarin dikwijls ge streden moest worden tegen vooroordelen, waarover wij ons thans zelfs kunnen ver maken, maar die voor de verantwoorde lijke man in kwestie dikwijls hopeloos moeten zijn geweest. Gratama's persoonlijkheid, robuust als zijn naam, blijft in onze herinnering als ten niet onverdienstelijk kunstenaar, die vooral in zijn jonge jaren werken schiep van grote begaafdheid en die deze be gaafdheid heeft opgeofferd aan een niet altijd voldoening schenkend museum-di rectoraat. Onverbrekelijk verbonden blijft zijn naam aan ZIJN museum, dat hem veel zorg, maar ondanks alles ook veel vreugde heeft geschonken. Hij ruste in vrede. De heer G. D. Gratama, die zaterdag jongstleden is overleden en wiens be grafenis hedenmorgen in stilte heeft plaatsgehad, was de eerste directeur van het Frans Halsmuseum. Hij is de man die de overbrenging van het gemeentelijk kunstbezit naar het voormalige Oudemannenhuis heeft geleid, hij heeft als eerste gepleit voor restauratie van de Halsen, waarin hij letterlijk en figuurlijk de hand heeft gehad. Vorig jaar werd in alle rust zijn negentigste verjaardag gevierd waarbij men kon constateren dat hij zich zeer goed gezien zijn leeftijd her steld had van de ziekte die hem in november 1963 aan het bed had gekluisterd. GERRIT DAVID GRATAMA was 38 jaar toen hij zijn ambtelijke intree deed in het bijna voltooide maar nog niet in gerichte museumgebouw, dat eens het oudemannenhuis was waar Hals genade brood at en later het weeshuis werd waar Jaapje van Looy zijn tries te indrukken opdeed. Eigenlijk was Ger- rit David Gratama voorbestemd voor een juridische carrière, zoals zovele van zijn voorzaten uitgezonderd zijn vader, die officier van gezondheid was die had den gemaakt. Maar tijdens zijn h.b.s.-tijd in zijn geboorteplaats Groningen besloot hij te gaan studeren voor Oostindisch ambtenaar. In diezelfde jaren tekende hij echter al in het Academische Minerva te Groningen onder leiding van Egenberger en later, in Deventer, onder Liemur. Op aandringen van de schilder Van Sande Bakhuyzen, aan wie hij zijn werk had ge toond, zwichtten zijn ouders voor zijn verzoek schilder te mogen worden. Van de h.b.s. ging hij naar de Haagse Aca demie, waar hij werkte met Simon Maris en H. Buisman. Zijn leraar daar was Frits Jansen. Hij behaalde er de akte M.O.-tekenen. Willem Maris, vader van Simon, adviseerde de jongelingen naar Antwerpen te gaan waar zij twee jaar werkten onder leiding van De Vriend. In Nederland teruggekeerd werd hij leraar tekenen en kunstgeschiedenis aan de Haagse Academie en het Nederlands Ly ceum (van prof. Casimir). Hij was toen al drie jaar „pensionaire" geweest van de koningin (thans noemt men die toelage Koninklijke Subsidie). TOEN HIJ op 1 oktober 1912 benoemd was tot directeur van het Frans Halsmu seum slaagde hij er in zeven maanden in het oudemannenhuis te herscheppen in een museum, dat van de aanvang af ge roemd werd om zijn intieme atmosfeer. Gratama, die in het kunstweekblad „De Hofstad" tot „de beste en beloftevolste schilders van deze tijd" werd gerekend, deed zich onmiddellijk ook kennen als een man met een mening, die organisato risch èn artistiek geen moeilijkheden uit de weg ging. Toen bleek dat de Halsen in hun nieuwe omgeving vaal en geel ble ven, besloot hij ze te laten reinigen. Dat is een behoorlijke rel geweest, waaruit Gratama als triomfator te voorschijn kwam, al duurde het nog jaren voor kunstkenners hun bezwaren moesten offe ren. IN ZEKERE ZIN is de Frans Halsten toonstelling van 1937 het hoogtepunt van Gratama's carrière geworden. Zij viel sa men met het 75-jarig bestaan der verza meling en Zijn 25-jarig directeurschap. Het gemeentebestuur huldigde zijn ver diensten door de aanbieding van 'n zilve ren schaal. Hoewel hij op 1 januari 1940 gepensioneerd zou worden, besloot de ge meenteraad directeur Gratama's ambts periode te verlengen. In de oorlogsjaren heeft de heer Gratama aan de catalogus gewerkt terwijl zijn geliefde kunstschat ten, waarvoor hij zoals hij zelf zei zo vaak als advocaat en als bedelaar in het krijt was getreden, in hun bomvrije kelders de bevrijding verbeidden. IN DE nauwgezetheid waarmee direc teur Gratama zijn museum heeft gemaakt en beheerd, de kunstliefde waardoor hij met zijn restaurerende arbeid bewaarde wat verloren dreigde te gaan, moet men I De heer Gratama als directeur zijn Heiligland. De Argentijnse pianiste Martha Arge rich heeft verleden week in Zuid-Amerika een auto-ongeluk gehad. Een telegram aan haar manager in Nederland is niet aangekomen. Iedereen verkeerde toen in het ongewisse. Op het allerlaatste ogen blik sprong Daniel Wayenberg voor haar in; hij speelde donderdag met het Resi dentie-Orkest het vijfde pianoconcert van Beethoven. De concertdirecteur dr. G. de Koos uit Den Haag heeft nu vernomen dat het on geluk minder erg is dan aanvankelijk werd verondersteld. Martha Argerich zal op 15 oktober de vrijdagserie van het N.Ph.O. openen. De gemeenteraad van Hoorn zal zich op 14 september uitspreken over een door B. en W. ingediend plan voor een nieu we schouwburg. Het ontwerp hiervoor is van de architect H. M. Koldewey en voor ziet in een volledige en moderne accom modatie, met 700 zitplaatsen. De kosten van de nieuwe schouwburg, die zal komen te staan op de plaats waar thans een volkomen verouderde toneel zaal staat, worden geraamd op twee mil joen gulden. De helft hiervan heeft de gemeente reeds beschikbaar door reserve ring en uit subsidies van rijk en provincie. Hedenmiddag is Toon Hermans aan boord van de „Nieuw Amsterdam" naar New York vertrokken. In New York zal de cabaretier een aan tal shows bezoeken om het Amerikaanse publiek te bestuderen, en een beter be grip te krijgen van de Amerikaanse op vattingen van humor. Hij doet dit als voorbereiding van zijn one-man show, waarmee hij volgend jaar op Broadway zal beginnen. De oriëntatiereis zal een maand duren. Na zijn terugkeer uit Ame rika zal Toon Hermans zich op de uit werking van zijn Amerikaanse show con centreren. Het is echter niet uitgesloten dat hij tegen het eind van dit jaar ook nog met een nieuwe Nederlandse show begint. Yehudi Menuhin. De Amerikaanse vio list Yehudi Menuhin is tot ereburger van Edinburgh benoemd. Hij kreeg deze on derscheiding voor zijn verdiensten als musicus en mens en zijn steun voor het Edinburgh Festival. Andere ereburgers zijn generaal Eisenhower, Koningin Eliza beth en Prins Philip. de verklaring vinden, dat de schilder de belofte, waarvan men in 1912 sprak, niet is nagekomen. Zelfs na zijn vertrek als directeur is hij jarenlang als adviseur werkzaam gebleven. Ook zijn arbeid als publicist (vooral over Frans Hals) heeft hem faam bezorgd en dat geldt ook voor de vele lezingen die hij in binnen- en bui tenland (onder andere het congres voor kunstgeschiedenis in Parijs, 1921) heeft gehouden. Werk van hem bevindt zich in onder meer Teylers Museum, Frans Hals museum en het museum van Belgrado. Het Bureau Kankervoorlichting van de stichting Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding zal in september een boekje „Kanker-feiten" verspreiden, om dat volgens dit bureau bij velen talrijke misverstanden bestaan over kanker en de mogelijkheden van voorkoming en be handeling van deze ziekte. „Iedere man en iedere vrouw moet de zeven waarschuwingstekens leren ken nen en overtuigd worden van de absolute noodzaak van behandeling bij de eerste tekenen van de ziekte", zegt de schrij ver, dr. L. Meinsma, in het voorwoord van dit boekje. De Katholieke Radio Omroep heeft in anderhalf jaar tijd een verlies van 65.000 leden moeten incasseren. Per 31 decem ber 1963 telde deze omroep bijna 626.000 leden; op 31 december 1964 was 't ledental 595.000 en bij de huidige stand telt de K.R.O. 561.000 leden. De AVRO verloor over dezelfde periode 43.000 leden, de VARA ruim 42.000 en de V.P.R.O. 9000. De totale achteruitgang van het ledental van deze vier omroepen gezamenlijk is dus ongeveer 160.000. De N.C.R.V. daarentegen heeft sedert 31 december 1963 een ledenwinst geboekt van ongeveer 11.000. Op 1 april van het vorig jaar bedroeg het aantal leden bij deze omroep 460.970, tegen 450.518 op 31 december 1963. De beer Van Amelsfoort in Eindhoven heeft alle reden om de faam van de Schotse collies, die onder de naam Lassie bekend zijn geworden, te bevestigen. Zijn eigen driejarige collie heeft zondag nacht een inbreker bewaakt en in bedwang gehouden totdat de politie arriveerde. De heer Van Amelsfoort werd zondagnacht wakker en zag een man in zijn slaapka mer rondscharrelen. Toen deze merkte dat de bewoner was ontwaakt nam hij de vlucht. Hij rende weg en sprong door een raam boven op het plastic dak van het hondehok van de familie Van Amelsfoort, en zakte daardoor. Daarmee was zijn vluchtkans verkeken want Lassie liet hem niet verder komen. Even later kon de gealarmeerde politie een bibberende inbreker inrekenen, die in een hoekje van het grote hok was gekro pen met een grommende collie voor zich. Godfried Bomans heeft maandag in Velp het Jeugdfestival geopend met een toespraak over de plaats van de kunstenaar in de samenleving. Hij las tevens een nieuw sprookje voor ,.De Vleugelman". Na de opening zochten vooral vrouwelijke festival- Iers de auteur op om zich te laven aan een gesprek met hem. Een repetitie van Pieter Langendijks „De Wiskunstenaars"waarmee het Reizend Zeeuws Volkstoneel zal trachten een overwinning te behalen in 't Internationaal Amateurtoneel- festival, dat volgende week in Monaco gehouden wordt. V.l.n.r. Louis Lockef eer, Camiel Roctus, Han de Backer, Fons Roctus, George de Maeyer, Wim Borgsteijn en Jo de Block. Camiel Roctus en George de Maeyer spelen de hoofdrollen, die van de wiskunstenaars. Het Promenade Orkest van de Neder landse Radio Unie heeft in de Kurzaal te Scheveningen gisteravond voor het eerst de „Gay Twenties" (selection nr. 1) uit gevoerd van Cor de Groot, tijdens het concert in het kader van het Noordzee Festival. s Het Promenade Orkest stond onder lei ding van Gijsbert Nieuwland. Het werk van Cor de Groot werd gecomponeerd in opdracht van de N.R.U. Op het program ma voor het concert stonden voorts wer ken van Sidney Jones, Leonard Bern stein, George Gershwin, Ed Kunneke en Eric Coates. Solisten waren de sopraan Els Bolkestein, de bas-bariton Henk Smit en de pianist Pierre Palla. In het nieuwe omroepbestel wordt als nieuw element de competitie tussen de omroepen ingevoerd. Aldus de KRO in een verklaring die de omroepvereniging heeft uitgegeven ter inleiding van een le denwerfcampagne bij gelegenheid van haar veertigjarig bestaan. „Met overgrote meerderheid hebben regering en parlement zich uitgesproken voor een omroepbestel met een open structuur. Daarmee is een einde geko men aan een periode van jarenlange on zekerheid", zo zegt de K.R.O. „Het nieu we bestel is gebaseerd op een* systeem van vrije onafhankelijke omroepen, zoals de K.R.O. er een is". De K.R.O. acht de beslissing van regering en parlement van groot belang, onder andere omdat daar door de Nederlandse katholieken blijven beschikken over een eigen onafhankelijke radio- en televisieomroep. In de verkla ring zegt de K.R.O. verder dat, wanneer men het element van competitie op zich zelf wenst, dit nog niet betekent dat men ook bereid zou zijn in deze competitie zijn eigen plaats prijs te geven. De K.R.O. wenst gelijke rechten, ook voor de andere, onder handhaving van het eigen recht, en heeft deze eerlijke wedijver gewild om ieder in alle openheid en in volle vrijheid zijn eigen keuze te kunnen laten maken." Compositie-opdracht. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft naar aanleiding van het feit, dat de heer Joep Straesser aan het Am sterdams Concervatorium de Prijs voor Compositie heeft behaald, deze compo nist opdracht verleend voor het schrij ven van een orkestwerk. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klassieke grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte grammofoonmu ziek. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmuziek en praat je. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstan den. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Blaas- kwintet: moderne muziek (opn). 10.30 Morgendienst. 11.00 Geestelijke liederen. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Twaalf-uurtje, cabaret. 12.00 Touring- Club: toeristische wenken voor buitenlan ders. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Kerkdienst. 13.00 Instrumentaal Trio: licht-klassieke werkjes. 13.30 Lichte grammofoonmuziek. 14.10 Voor de kinderen. 14.55 Radio Fil harmonisch orkest en solist: klassieke muziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Licht instrumentaal kwartet. 17.15 Eurojazz. 17.50 Overheidsvoorlichting: Meer hygië ne, minder narigheid: gesprekken over onze hygiënische gewoonten. 18.00 Het Spektrum: impressies van een congres. 18.10 Klassieke gewijde koorzang (opn). 18.30 Radio Volksuniversiteit: Nieuwe we tenschappelijke gegevens inzake de aar de, door Drs. A.A. Manten. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van Het Leger des Heils (gr.) 19.50 Wereldpanorama. 20.00 Knapen koor: geestelijke liederen. 21.00 Omtrek van de stilte, klankschets. 21.20 Lichte grammofoonmuziek. 21.50 Metropole-or- kest en solist: amusementsmuziek. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Moderne orkestmuziek (gr). 23.15 Centrum van de stilte, docu mentaire. 23.30 Lichte grammofoonmu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnas tiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lich te grammofoonmuziek. 7.25 Van de voor pagina. 7.30 Lichte grammofoonmuziek grammofoonmuziek met reportages (ver volg). 9.00 Van alle markten thuis, praatje. 9.05 Klassieke kamermuziek (gr.). VPRO: 9.40 Momenten van mense lijk bestaan (II), gesprek. VARA: 10.00 Romantische orkestwerken (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Geknipt voor herhaling, ge varieerd programma. 12.00 Stereo: Rit misch strijkorkest. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Voor het platteland. 12.35 Lichte grammofoonmu ziek. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest: amusementsmu ziek. 13.45 Hun wereld ging voorbij (3), lezing. 14.00 Klassiek oratorium (gr.). 14.55 Kalender. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Nieuws. 16.02 Cello en piano (gr.): klas sieke muziek. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snip perdagen. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansorkest en zangsolisten. 19.00 Elektronisch orgelspel: lichte mu ziek. 19.20 Voor de kinderen. 19.30 Artis tieke Staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest. 20.35 Socialistisch commentaar. 20.50 Op de vlucht, hoor spel. 21.25 Lichte grammofoonmuziek. halverwege. 22.30 Nieuws. 22.40 Holland Festival 1965: Klassieke en oude muziek (opn.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Festivaria. 12.40 Weerbericht, mededelingen en berichten. 12.45 Grammofoonmuziek. 12.50 Beursbe richten en programmaoverzicht. 13.00 Nw en weerbericht. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Jeugdkoorzang. 15.00 Nws. 15.03 Grammofoonmuziek. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursbe richten. 16.09 Gevarieerde muziek. 16.45 Jeugdkoorzang. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Lichte muziek. Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Sportkro niek. 18.54 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Lichte orkestmuziek. 20.00 Openbaar kunstbezit. 20.15 Lichte muziek. 20.30 Folkloristische uitzending. 21.00 Noordzeefestival: opera muziek. (22.00 Nieuws en berichten). 23.00 Nieuws. 23.05 Gevarieerde muziek. 23.55 met reportages. 8.00 Nieuws. 8.10 LichteNieuws. 24.00-0.45 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Ba rend de Beer. 19.06 Journaal voor gehoor gestoorden. 19.33 Eva's herinneringen: programma over de emancipatie van de vrouw. 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Hazel: Dorothy's obsession, T.V.-film. 20.45 Het decor is een tempel, documentaire over twee jonge mensen, 21.15 Zomercarrou- sel: gevarieerd muziekprogramma. 22.00 Zuid-Afrika, reisindrukken. NTS: 22.30- 22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Cara Williams getrouwd onge trouwd, T.V.-film. NTS: 20.25 Hoe maakt u het?, reportage. AVRO: 21.20 Inspec teur Gideon, T.V.-film. RKK: 22.10-22 35 Contemplatie Waarom zijn er nog mon niken? vraaggesprek. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I VARA: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Ba rend de Beer. 19.06 Angkor, filmreporta ge uit de serie: Image of the East. NCRV: 19.35 De Beverly Hillbillies, TV- film. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 500 Miles away from home: Country and Western-muziek. 21.05 Stiefbeen en Zoon, TV-spel. 21.40 Zing er eens uit, showpro gramma. 22.05 Attentie. 22.30 Dagsluiting. NTS: 22.35-22.40 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.01 Theater thuis Avontuur in de nacht. TV-film. 20.30 Genadeloze jungle, film. 22.00-22.30 Speurtocht in het verle den: Lodewijk XIV, de Zonnekoning, do cumentaire. Het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst vertegenwoordigt Nederland in het Internationaal Amateurtoneelfestival dat begin september in de Opera van Mona co gehouden wordt. Dit amateur-toneel gezelschap is door het Werkverband Ka tholiek Amateurtoneel (W.K.A.) en d« Nederlandse Amateurtoneel Unie (NATU) voor deze gelegenheid uitgekozen naar aanleiding van drie door het gezelschap achtereenvolgens behaalde successen in de afgelopen twee jaar. In 1963 won het Reizend Zeeuws Volkstoneel (R.Z.V.T.) het landjuweel van het Werkverbond Ka tholiek Amateurtoneel met een interpre tatie van Michiel de Swaen's „De ge croonde Leersse"; in 1964 won het gezel schap op hetzelfde landjuweel met „Vol- pone" van Ben Jonson. In datzelfde jaar behaalde het R.Z.V.T. de tweede prijs op het Nationaal Landjuweel in Haarlem gehouden. HET ZEEUWSE GEZELSCHAP treedt in Monaco op met de kluchtige éénakter „De Wiskunstenaars" van Pieter Langen- dijk op 6 september. De reis naar en het verblijf in Monaco kosten ongeveer tienduizend gulden. De groep zal ruim drie dagen in Monaco blijven om de to neelstukken van andere amateurgezel schappen te kunnen zien. De voorbereidingen voor de reis naar Monaco zijn al enkele maanden geleden begonnen. De regisseur drs. Louis Locke- feer heeft de „Wiskunstenaars" bewerkt. Het stuk is voor deze gelegenheid voor zien van een Franse proloog, maar wordt opgevoerd in het Nederlands. Louis Lockefeer heeft in zijn regie de nadruk gelegd op een zo levendig mogelijke mise- en-scène om de taalmoeilijkheden minder zwaar te laten gelden. Vijftien personen spelen mee in „De Wiskunstenaars". De voornaamste rollen worden vertolkt door Camiel Roctus, George de Maeyer, Fons Roctus, Wim Borgsteijn, Jo de Block en Riet Hageman. Het Reizend Zeeuws Volkstoneel, een streekvereniging, werd ongeveer twaalf jaar geleden opgericht op initiatief van Louis Lockefeer. Het speelde in de be ginperiode veel regionaalgetinte stukken waarvan sommige door de regisseur ge schreven waren, maar legde zich geleide lijk toe op het meer klassieke repertoire. Het toneelgezelschap won zes keer het Zeeuws Landjuweel. De groep van dertig personen vertrekt op 3 september per autobus naar Monaco. Het was op Nederland II gisteravond een zeer internationaal van-alles-wat-pro- gramma. Na de tweede aflevering van een Engelse filmserie, een kwartiertje Franse volksdansers en een Duits kome- dietje over duellerende heren, presen teerde Herman Emmink in een program ma, dat door Fred Benavente werd gere gisseerd, The Marvelettes. drie Ameri kaanse neger-zangeressen, die in het va kantiecentrum De Woudstee te Hierden optraden. Een goedbedoeld, maar tame lijk zielloos programma, voor wie het op zijn televisiemerites wilde testen. De da mes hadden hun liedjes namelijk net zo goed voor een radiomicrofoon kunnen zingen. Aan hun stereotiepe marionetten- gebaren en aan Herman Emminks volko men onnodige in het beeld verschijnen zouden de luisteraars in dat geval wei nig gemist hebben. Vervolgens was Zweden aan de beurt, waar de Duitse cineasten Hans Rolf Stro bel en Heinrich Tichawsky in Stockholm een documentaire bijeen hadden gefilmd, die een levendig beeld van de Zweedse hoofdstad gaf. Een tv-filmpje, dat overi gens ook best te genieten zou zijn geweest zonder de wat zware aankondiging, dat „hier nu onze welvaart onder de loep werd genomen" en dat „Stockholm een venster op de welvaartsstaat en zijn in vloed op onze menselijkheid opende". Deze door de NCRV op Nederland II opgediende tv-hutspot werd besloten met opnamen van een Australische zang- en tamboerijngroep van het Leger des Heils, die op een wereldreis ook ons land had aangedaan. Op het eerste net was het filmavond en dat maakte het voor de tv-beschouwer gemakkelijk. Over Jean Negulesco's „Jon gen op een Dolfijn" met Sophia Loren, Clifton Webb en Alan Ladd hebben onze filmcollega's jaren geleden hun zegje na melijk al gezegd. Die film werd echter gevolgd door de 21ste aflevering van de serie documentaires over de Eerste We reldoorlog, die door de BBC zijn ge maakt en die ook voor ons land zijn be werkt. Ditmaal ging het over het wan hoopsoffensief dat de Duitsers in maart 1918 inzetten en -dat hen aanvankelijk door de Brits-Franse linies deed breken. Het was voor ons het interessantste, dat deze weinig-schokkende televisie-avond opleverde.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7