Drs Den Uyl spreekt morgen over de prijzen Maatregelen waarschijnlijk Margarine maandag drie cent per pakje goedkoper lezers schaken HET WEER Washington is optimistisch over regeling in Vietnam Autohandelaar drie dagen onschuldig in gevangenis Gordon Cooper is oudste kosmosmens geworden 1mèèêêèSèêéëÈ liia Misverstand tussen prof. Lieftinck en Den Uyl opgehelderd Caféhouder had valse aanklacht met zijn klanten ingestudeerd Nederlands schip gezonken Vandaag stemming over nieuwe Griekse regering W.A. VEI WOERD en ZONEN 50e JAARGANG NUMMËR 246 WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1965 Nog veel wind Aan het strand Hanoi over Brockway: „Geen concessies Nauwkeurig Pi»iph® iff mm Wapenstilstand in Jemen pagina 3 Filmfestival in Venetië geopend pagina 9 iiMxafstfttii Het woord is aan Computer aan boord van Gemini hapert Militair doel KOLEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het beeft er alle schijn van dat de van vakantie teruggekeerd zijde minis ter van economische zaken drs J. M. den Uyl een halt zal gaan toeroepen aan de sterke prijsstijgingen van de afge lopen maanden. Gisteren heeft de be windsman al een gesprek gehad met vertegenwoordigers uit de Horecaf, een sector waar zoals bekend is de laatste weken nog al wat met de prijzen is ge rommeld, terwijl morgenmiddag om vier uur de minister op een persconferentie in Den Haag uit de doeken zal doen wat hij van plan is met het prijzenfront. In Haagse kringen werd het vanmorgen waarschijnlijk geacht dat drs Den Uyl een aantal prijsmaatregelen zal afkon digen. Een gunstig resultaat heeft de be windsman in ieder geval gisteren al be- riekt toen na een uitvoerig overleg met de margarinefabrikanten werd bekend ge maakt, dat mede ook als gevolg van een daling op de wereldgrondstoffenmarkt de margarine met ingang van maandag drie cent per pakje van 250 gram goedkoper wordt. In een publikatie in ,,De Gids", het or gaan van het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV) wordt minister Den Uyl verantwoordelijk gesteld voor het wat wordt genoemd weinig succesvolle prijs beleid dit jaar. „In 1965 is aanzienlijk meer tot doorberekening aan de consu menten overgegaan dan in het laatste ;aar, waarin prof. Andriessen de scepter iüfil Vrijdagavond 27 augustus, 's avonds om 8 uur wordt in het wijkgebouw van de Bethlehemkerk aan de Radarstraat 5 in IJmuiden de traditionele schaakwedstrijd tussen de lezers van de IJmuider Cou rant en de schaakclub Kijk Uit gehouden. Zowel geoefende als ongeoefende scha kers kunnen meespelen want Kijk Uit zal voor elke lezer (es) zoveel mogelijk ge lijkwaardige tegenstanders inzetten. Uw opgave dient uiterlijk vrijdagmid dag 12 uur in het bezit te zijn van onze redactie aan de Lange Nieuwstraat 427 of bij onze schaakmedewerker, de heer Tj. de Jong, Santpoortse Dreef 104, Santpoort- Noord, Verzuimt u niet te vermelden of u beginnend, geoefend dan wel gevorderd schaker bent. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland ...2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee 5 Radio en tv 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Topsy 14 Sport 15 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk buien. Krachtige tot ma tige wind uit westelijke richtingen. Aanhoudend koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen aanvankelijk wellicht nog vrij zonnig, maar later weer meer be wolking en een tot matig afnemende zuidwestelijke wind. Middagtempera- tuur 17 graden, evenals die van het zeewater. VOORUITZICHTEN: Zeer wisselval lig, doordat oceaanstoringen snel naar West-Europa doordringen. zwaaide over het ministerie van econo mische zaken." Als inderdaad de hand wordt gelicht met de bestaande afspraken dan wenst het CNV streng optreden. Het vakverbond wenst ook een herzie ning van de prijsindexcijfers. Zij geven geen juist beeld van de gevolgen, die prijsstijgingen hebben voor gezinnen met lagere inkomens. In het vervolg zal het CNV elke maand een commentaar geven op de desbetreffende cijfers. De drie vakbonden hebben intussen ook laten doorschemeren dat zij een verdere verhoging van de indirecte belastingen, waarover het de laatste weken in Den Haag gonst van de geruchten niet zullen nemen. Men wijst met name op de toch al grote verhogingen van overheids- en semi-overheidsbedrijven. Zoals bekend zijn praktisch overal in ons land de ta rieven van het water verhoogd terwijl posterijen, draadomroep, tram, bus enz alle fors hun prijzen verhoogden. Verder maken de textielsector en de tabaksin dustrie zich zorgen over van regerings zijde voorgenomen wederinvoering van de omzetbelasting en hogere accijns. WASHINGTON (Ap, AFP en Reuter) Amerikaanse topfunctionarissen in Washington zijn voorzichtig optimistisch over de vooruitzichten voor een vreed zame regeling in Vietnam. Men gelooft dat de tegenpartij in Vietnam steeds meer onder internationale druk komt te staan om aan de conferentietafel plaats te nemen. Ook is men van mening dat de Ame rikaanse bereidheid om te onderhande en en de communistische weigering om zonder voorafgaande voorwaarden on derhandelingen te voeren, als een gun stige beïnvloeding van de internationale openbare mening, in het bijzonder die van de niet-verbonden landen geldt. De Noord Vietnamese ambassade in Mos kou heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de Noordvietna- mese voorwaarden voor een regeling van de kwestie-Vietnam onveranderd blijven. Berichten over Noordvietnamese con cessies missen elke grond. Het in april door Hanoi naar voren gebrachte vredes plan vormt nog steeds de basis voor een oplossing" zo wordt gezegd. Dit is het antwoord op uitlatingen van de voorzitter van de Britse vredesraad voor Vietnam, lord Brockway, die heeft gezegd dat de Noordvietnamese ambas sadeur in Moskou hem had meegedeeld dat Hanoi nooit had gezegd dat alle Amerikaanse strijdkrachten uit Vietnam moeten worden teruggetrokken, alvorens vredesonderhandelingen kunnen beginnen Volgens radio-Peking zijn gisteren boven Noord-Vietnam vijf Amerikaanse straal vliegtuigen neergeschoten. De controverse tussen de democratische regering en de republikeinse oppositie in de Verenigde Staten over Vietnam is weer aangewakkerd door de publikatie van een republikeins witboek waarin het ini tiatief voor de Amerikaanse bemoeienis met Vietnam aan de democratische pre sident Truman wordt toegeschreven. Ove rigens betreurt de republikeinse partij het, dat de politiek van de regering Johnson te vaak onzeker is. Lord Brockway, die op het ogenblik met vakantie is in Sotsji in de Kaukasus, heeft gisteravond telefonisch meegedeeld, dat hij bij zijn verklaring blijft. „Ik ben er heel zeker van dat, wat ik zei, in overeenstemming was met wat mij werd gezegd. Ik heb dat heel nauwkeurig in me opgenomen", aldus lord Brockway. Een vliegtuig van de Amerikaanse ma rine is gisteren vermoedelijk door een Russische luchtdoelraket neergehaald op ongeveer 145 kilometer ten zuiden van Hanoi. T* V SMM •v' "i Het misverstand tussen minister Den Uyl van Economische Zaken en prof. Lief tinck over de Breedbandtransactie is te ruggebracht tot een zinsnede in de rede van de minister over het kader, waarin de bepaling winstcapaciteit van Breed band heeft plaats gevonden. In een vandaag verschenen mededeling van minister Den Uyl en prof. Lieftinck wordt wederzijds uitdrukkelijk erkend.dat in het advies van prof. Lieftinck met de betaalcapaciteit van Hoogovens op gener lei wijze rekening werd gehouden en dat de minister dit ook niet heeft gesteld. Ge let hierop acht prof. Lieftinck een nade re rechtzetting door minister Den Uyl overbodig. Aan de hand van de handelingen van de Eerste Kamer hebben beiden nagegaan in hoeverre de telegrafische reactie van prof. Lieftinck op een verslag in de N.R.C. hieromtrent gegrond was. Daarbij is vol komen opheldering bereikt. Voor het aan vankelijk gevoelen van prof. Lieftinck, dat door de uitspraken van minister Den Uyl onbedoeld zijn integriteit zou zijn aangetast bleek geen reden aanwezig. Een 54-jarige Nijmeegse autohandelaar heeft drie dagpn onschuldig in de cel ge zeten. Een caféhouder had de man be schuldigd van poging tot zware mishande ling en vernieling. Drie klanten bevestig den het verhaal van de cafébaas, na het, naar later is gebleken, ettelijke keren met hem te hebben gerepeteerd. De caféhouder had verteld dat de auto handelaar 's avonds om kwart over vijf zijn zaak was komen binnenrennen met een zware moker in de hand. De man, die kennelijk dronken was, zou naar hem hebben geslagen en hem later met een biljartkeu te lijf zijn gegaan. Vervolgens had de man met de moker de granieten vloer voor het etablissement aan gruizels geslagen en ten slotte zijn fiets door het café gegooid. Dit verhaal werd door drie ooggetuigen, die in net café zaten, woor delijk bevestigd, waarop de man werd in gesloten. Men had geen enkele reden aan deze toedracht te twijfelen. Drie dagen later evenwel kwam een van de getuigen naar het politiebureau om zich te ontlasten van zijn beschuldigende verklaring. Hij zei er al nachten niet van te hebben geslapen. Ook de twee andere getuigen bekenden nu vlot dat het hele verhaal van A tot Z was gelogen. De waarheid was, volgens hen, dat de caféhouder en de autohandelaar ruzie ge had hadden. De cafébaas had toen een biljartkeu gegrepen en de ander naar bui ten gewerkt, waarbij hij een aantal rake klappen had uitgedeeld. Daardoor had de autohandelaar zijn fiets, waarop een mo- De aan de westkust van Australië nabij Brisbane gezonken Deense hopperzuiger „Kaptajn Nielsen" is gisteren in Amsterdam gearriveerd. De ramp met de zuiger kostte negen mensen het leven. De zwaar be schadigde hopperzuiger wordt bij scheepswerf Verschure en Co te Am sterdam gerepareerd. Daar is hij ook gebouwd. De Kaptajn Nielsen" is uit Brisbane naar Amsterdam ge bracht door de zeesleepboot Tasman zee van L. Smit en Co, een reis van ruim 13.000 zeemijlen. ker was vastgebonden, laten vallen. Hii had de losgeraakte hamer gegrepen en de ander uitgedaagd nu maar eens op te ko men. Toen de caféhouder daar niet op in was gegaan, had hij met zijn fiets naar hem gegooid. Teruggekomen in het café had de eige naar zijn verhaal aan de klanten verteld en het enige malen met hen gerepeteerd voor men gezamenlijk naar de politie toog om een verklaring af te leggen. Volgens de getuigen hadden zij toen al geweten dat de man stond te liegen. Ondanks de belastende verklaringen van de tot inkeer gekomen getuigen blijft de caféhouder nog ontkennen. Op het doen van een valse aangifte staat een maximum gevangenisstraf van een jaar. Op 25 september zal minister Den Uyl het nieuwe complex van de raf finaderij van de Gulf Oil Corporation in Europoort officieel openen. Een onderdeel van het complex is de smeeroliefabriek, die met een jaar productie van 152.000 ton tot de grootste van Europa mag worden gerekend. H or a tius Ieder mens is iedere dag een ander. De vijfhonderd ton metende Nederlands kustvaarder „Spolanda" is omstreeks middernacht in de buurt van Le Havre in aanvaring geweest met het 5.105 ton me tende Belgische vaartuig „Bruges" en kort daarop gezonken. Alle opvarenden tien mannen, een vrouw en een kind konden door de „Bruges" worden opgepikt. Het Belgische schip is doorgevaren naar Cherbourg. De Rotterdamse eigenaar van de Spo landa, de rederij Dammers en Van der Heide, had vanmorgen nog geen inlichtin gen ontvangen waaruit de oorzaak van da fatale aanvaring kon worden afgeleid. Hij had ook nog geen contact gehad met de kapitein van de coaster, de heer R. Cirkel, die samen met vrouw, kind en negen bemanningsleden veilig door de „Bruges" in Cherbourg aan land is gezet. Eén der directeuren van Dammers en Van der Heide is vannacht naar Cher bourg vertrokken om daar de geredde opvarenden van de „Spolanda" op te van gen en hun terugreis naar Nederland te regelen. De „Spolanda" was kort voor de aan varing uit St. Malo vertrokken naar de thuishaven Rotterdam. Het schip was niet geladen. ATHENE (AFP en DPA) Op voor stel van de rechtse Radicale Unie (ERE) is de vertrouwensstemming over de nieu we Griekse regering van premier Tsirimo- kos uitgesteld tot vandaag. Tsirimokos rekent bij de stemming op de steun van de 99 parlementsleden van de ERE en van 50 van de leden van de unie van het centrum. Zeker 35 leden van deze partij zijn al van Papandreoe overgelo pen naar Tsirimokos. Er zijn 300 parle mentariërs in Griekenland. Papandreoe boycotte de parlements-zitting maar de le den van zijn partij, de Centrum-Unie, wa ren aanwezig. (Zie pagina 3 over Papandreoe's snel rijzende ster). De nieuwe minister-president van Griekenland Tsirimokos die van avond van het parlement het ver trouwensvotum voor zijn regering hoopt te krijgen. HOUSTON (AFP en Reuter) - Ruimte vaarder Gordon Cooper is vanochtend om kwart voor vier Nederlandse tijd 's we relds oudste ruimtemens geworden toen hij, met zijn reis van 1963 in de Mercury meegerekend 119 uur en zeven minuten in de ruimte had doorgebracht en daarmee het record dat de Rus Bykovsky in 1963 vestigde, brak. Cooper en Conrad hadden gisteren een drukke dag. Zij moesten al lerlei experimenten uitvoeren. Hun ge zondheid is echter goed en zij vertonen nog geen tekenen van vermoeidheid na ruim 55 banen om de aarde te hebben afgelegd. Amerikaanse ruimtevaartdeskundigen deelden gisteren mee, dat er iets hapert aan de computer aan boord van de Ge- mini-5. Toen de ruimtecabine aan het eind van haar 49ste omloop boven de Verenigde Staten vloog meldde de grond- leiding in Houston dat zich wat moeilijk heden met de computer schenen voor te doen. Het apparaat werkte wel, maar „gaf vreemde uitkomsten". Het falen van de computer zal geen in vloed hebben op de duur van de vlucht. Maar de ruimtevaarders zullen ..ballis tisch" moeten landen zoals ook de Ge- mini-4 in tegenstelling tot een „bestuur de" landing zoals de Gemini-3 maakte. Toen Cooper en Conrad vannacht wat kil wakker werden, kregen ze vanaf de grond aanwijzingen hoe ze hun ruimtepak- ken wat warmer konden afstellen. Dezm pakken waren juist na vorige ruimtetoch- ten van een koelinstallatie voorzien omdat de astronauten toen klaagden dat ze het te warm hadden. Het orgaan van de Russische strijd krachten „Rode Ster" heeft vandaag ge schreven dat de vlucht van de Gemini-5 voor militaire doeleinden wordt gebruikt. „De militairen in het Pentagon steken het feit dat bestuurde ruimteschepen de sleutel kunnen zijn naar strategische overheersing in de kosmos niet onder stoelen of banken. Het belangrijkste doel van de Gemini-vluchten is verkennings werkzaamheden uit te voeren en de mo gelijkheden te onderzoeken voor onder schepping van Russische spoetniks en fragmenten in de ruimte." „De Amerikaanse propaganda streeft ernaar het militaire karakter van de hui dige vlucht te verbergen, maar deze po gingen mislukken. Het werkelijke doel is duidelijk," aldus Rode Ster. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon A/tnn (47 jaar Rijksleverancier). 4420

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1