een volmaakt geschoold ensemble Schitterende veelvoudigheid TOOT TÏATO'S Indiase filmer gaf zijn eigenheid prijs voor Westers-geaarde film De wordingsgeschiedenis van de 16de eeuwse „Nieuwe Letterkunde1' Reorganisatie van de architectenopleiding Lossere Taptoe Delft DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 11 David Koning mrnmwM f-#. ZIJLWEG 57 HAARLE.M Grote magazijnen met piano's - vleugels en orgels Ulla Graf soliste bij het N.Ph.O. „Kapurush" in Venetië vertoond Flitsend interview Ad Interim Fischer-Dieskau huwt met filmactrice Academisch en politiek milieu-onderzoek De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma VOOR DONDERDAG NEDERLAND I Nationaal Jeugd Orkest NEW YORK CITY BALLET: IN HET JONGSTLEDEN weekeinde ben ik zo gelukkig geweest in het festivaltheater (Festspielhaus) te Salzburg twee voorstellingen te hebben kunnen bijwonen van het New York City Ballet, dat donderdag en vrijdag na een be treurenswaardige afwezigheid van tien jaar de doorreis naar Covent Garden voor drie uitvoeringen in de Amsterdamse Stadsschouwburg zal onderbreken. Het gezelschap van George Balanchine heeft de laatste tijd veelvuldig bezoeken aan Europa gebracht zonder echter een bijdrage aan het Holland Festival te leveren. Dankzij de ondernemingslust, het inzicht en het doorzettingsvermogen van „Carré"-directeur Karei Wunnink zal het er nu dan eindelijk toch van komen. Confrontatie met het beste en toonaangevende is voor de danscultuur onontbeerlijk. DE HELFT VAN HET voor dit korte bezoek aan ons land samengestelde pro gramma kan ik nu reeds bespreken. „Se renade" op muziek voor strijkers van Tsjaikofsky, ook opgenomen in het reper toire van ons Nationale Ballet is en blijft een meesterwerk van de eerste orde. Uit herhaalde aanschouwing meent men het door en door te kennen. Maar met zul ke solisten als Maria Tallchief, Melissa Hayden en Jillana is het als bij tover slag weer verrassend nieuw. Het werd ge presenteerd in een werkelijk fantastische belichting door David Hays (wat hebben wij hier op dat gebied nog veel te leren!) en in de voorbeeldige kostuums van Ka- rinska. Maar waar men vooral met belangstel ling naar zal uitkijken is de gedanste hommage aan de in 1945 door een ver dwaalde Amerikaanse kogel gedode com ponist Anton von Webern, uit diens Sym fonie opus 21, de Vijf Orkeststukken en het Concerto opus 24 door Balanchine sa mengesteld. In aansluiting bij de uit spraak van Virgil Thomson, dat wij in deze uiterst geconcentreerde klanken uit het grensgebied van de stilte „een dia lect van Bach" beluisteren, wordt deze bloemlezing met een weergave van diens orkestratie van het zesstemmige recerca- re uit het Musikalische Opfer besloten. Episodesis de titel van dit gecompli ceerde werk, waaraan bij de Amerikaan se première in 1959 nog een in elizabe- thaanse kostuums door Martha Graham en haar groep uitgevoerd deel vooraf- ging. HET IS EEN WONDER van congeniale «cheppingskunst, dat zich niet door woor den laat beschrijven of zelfs maar bena deren. Men zou kunnen zeggen, dat door de bewegingsplastiek signalen tot symbo len worden van een nieuwe ruimtebele ving, ook in engere zin doch daar wordt men niet wijzer van. In de schijnbaar on eindig gevarieerde behandeling van aforis tische motieven, in de afwisseling van «culpturele verstrengelingen en ver vreemdingseffecten herkent men voor al les de apollinische instelling van de cho reograaf. Alle vaak uiterst bondige frag menten zijn geladen met energie, die zich manifesteert in aanschouwelijk gemaakte polyfonie. Wie na „Episodes" denkt het uiterste van vindingrijkheid te hebben meege maakt, heeft de combinatie van „Monu- mentum pro Gesualdo" en de „Move ments" voor piano en orkest van Stra- winsky en Balanchine uit 1963 niet gezien. Dat is het laten wij hopen voorlopige hoogtepunt van een ontwikkeling, die met „Four Temperaments" van Hindemith begon. Maar „Episodes" levert een van die onverklaarbare redenen waardoor men weer in de kunst van het ballet van de ze tijd kan gaan geloven. Zoveel gran deur en finesse in structurele organisa ties, die muzikaal worden bijeengehou den, waarvan de uitstraling het heden daagse bewustzijn der mensen raakt, be tekent een sensatie in de edelste zin. BIJ ZIJN AANKOMST in Amsterdam hij zichzelf tot de grootste choreografen rekent: „Wie is die andere?" en te recht, want deze ijdelheid spreidt zich in voortdurend schitterende veelvoudigheid onvergetelijk ten toon. Daarbij beschikt hij thans over een volmaakt geschoold ensemble, waarvan eerste dansers en le den van het corps de ballet gewoon in al fabetische volgorde in het programma staan vermeld. Het is bijna onmogelijk een voorkeur uit te spreken. Daarom mo ge nu worden volstaan met de vermelding met de nieuwe favorieten Suzanne Far- rell en Mimi Paul (welke laatste overi gens vrijwel onopgemerkt vorig jaar aan een Nederland televisieprogramma heeft meegedaan!) en zulke fenomenen als Jac ques d'Amboise en de temperamentrijke Edward Villella (die met zijn sprongen in de Symphony in C ovaties in Salzburg kreeg) en dat is dan schromelijk onrecht vaardig tegenover anderen als de Patri cia's, Neary en McBride of oudere beken den als Nicholas Magallanes en Arthur Mitchell of jongeren als Suki Schorer en namen die u niets zullen zeggen als u niet zorgt alsnog een toegangsbe wijs tot de vertoningen van vandaag, morgenmiddag of morgenavond te krijgen. Suzanne Farrell. Advertentie Op donderdag 2 september a.s. heeft het zesde Zomerconcert van het Noord- hollands Philharmonisch Orkest in het Concertgebouw te Haarlem plaats. Soliste op deze avond is de pianiste Ulla Graf. Het concert, dat onder leiding staat van Henri Arends wordt geopend met de Sin- fonia in Bes gr.t. van Joh. Chr. Bach. Vervolgens wordt de Symfonie no 4 van Beethoven gespeeld. Na de pauze zal Ul la Graf optreden met het le Pianoconcert van Tsjaikofsky. Ulla Graf begon haar muziekstudie aan het Grenzland-Konservatorium te Aken en bezocht daarna de Staatliche Musik- hochschule te Keulen, waar zij leerlinge was van prof. Schmitz-Gohr. In 1964 be haalde zij haar solistendiploma. In 1963 was zij prijswinnares van een door dit instituut uitgeschreven concours. In 1962 volgde zij een meesterkursus bij Stefan Askenase. Ulla Graf voltooide haar studie in Parijs. Zij heeft concerten gegeven in Duitsland, Nederland, België, Oostenrijk en Frankrijk, in welke landen sij tevens radio-opnamen maakte. VENETIE Lusteloos is het festival ook de tweede dag gebleven. Men wil er een voudig nog niet aan. De grootste ontvangst van vannacht in het Palazzo Ducale is daar misschien schuld aan. De openingsvoorstelling begon zo laat na het aangekon digde uur dat de Venetiaanse chic en alle andere gasten pas te middernacht naar het immense bouwwerk aan de Piazza San Marco konden worden verscheept. Het meest opwindende moment van woensdag was de steeds weer terugkerende ren van de honderden persvertegenwoordigers om een festivalkrant je van de dag te pakken te krijgen. Daar drukt men er niet te veel van. De Mostra heeft de plezierige gewoonte om de films te vertonen, die in Cannes, Berlijn en Moskou werden bekroond. Zo kwam gisteren Richard Lesters „the Knack" aan de orde, het speelse Britse maaksel, dat voor de inzenders totaal onverwacht met een gouden palm werd gelauwerd. OP UITNODIGING van de Mostra kwam Satyajit Ray met „Kapurush". De regisseur is de hoop van India. In het verleden wekte hij bewondering met films als „Pather Panchali" en „Apar- jito", die in Nederland helaas slechts in besloten kring zijn vertoond. De neo-rea- list Ray liet de sfeer van zijn land altijd in een zeer gedragen tempo over de toe schouwer komen. Voor de westerling, ge wend aan dynamiek op het filmdoek, bleek dat wel eens moeilijk, maar de uit werking miste zijn knap opgeroepen film klimaat toch niet. EEN JONGE filmscenarioschrijver reist van Calcutta het land in om de cou leur locale te vinden voor een nieuw script. Zijn taxi strandt in een klein plaatsje, waar een theeplanter hem on derkomen voor de nacht aanbiedt. Tot schrik van de reiziger blijkt de planter getrouwd te zijn met zijn vroegere ver loofde Karuna. Hij miste destijds de moed om ja tegen haar te zeggen en liet haar gaan. De schrijver wordt het spoe dig duidelijk dat Karuna niet gelukkig in haar huwelijk is. De niets vermoedende planter is in de eerste plaats met zijn whisky getrouwd. Als de planterslaapt tijdens een picknick geeft de schrijver zijn vroegere verloofde een briefje met het verzoek hejn te vol gen. Hij zal op het station op haar wachten. HET EINDE KOMT als het slot van een revueschets. Karuna verschijnt wel op het station bij de ingedommelde schrijver, maar alleen om een doosje hoofdpijntabletten terug te vragen, waar aan in het afgelegen oord gebrek is. In zeventig minuten vertelt Ray deze geschiedenis met zeer lange instellingen in een conventionele stijl. Hij doet dat met een oprechte kunstzin, maar glijdt te oppervlakkig over het banale gegeven heen. Elk gesprek, elke flash-back laat zich tot in details vooruit raden. In de kiem zijn er kansen genoeg Renoir deed het tenslotte in zijn vergelijkbare „The River" met minder doch de vreemdeling blijft bij Ray een in gepeins verzonken sukkel, die niemand interes seert. De poging van Ray zich te bewegen in de richting van de Europese film heeft het specifiek Indiase er goeddeels aan ontnomen en een soort huisbakkenheid op geleverd, die het banale gevaarlijk nabij komt. Men herkent nog juist een groot kunstenaar maar ook niet meer dan dat De VARA toonde gisteravond op Neder land II een CBS-reportage over een ge sprek met burgemeester Yorty van Los Angeles naar aanleiding van de rassen- onlusten in de negerwijk Watts. De VARA gaf dit exclusieve interview terecht voor rang aan de aangekondigde film. Het ligt ons nog vers in het geheugen: omstreeks de helft van deze maand beerikten de brandstichtingen en plunderingen een hoogtepunt. Er vielen 37 doden en meer dan 900 gewonden. Een aantal Ameri kaanse verslaggevers nam burgemeester Yorty nu onder schot. Er werden vragen gesteld, die er niet om logen. Hoe vond de burgemeester het optreden van de po litie onder hoofdcommissaris Parker? Hij was zo overtuigd van communistische ge zagsondermijning, kon hij dat bewijzen? Waarom had hij zich nauwelijks bemoeid met president Johnsons anti-armoede-pro- gramma? Wat dacht hij nu voor de toe komst voor maatregelen te nemen? Wel ke reden kon hij opgeven voor het afslaan van de één miljoen dollar voor betere be huizing? Met zeer veel moeite lukte het Yorty zich betrekkelijk rustig te houden onder het spervuur. Duidelijk waarneem baar was het hoe hij zich 'een zekere houding trachtte aan te meten door in zo kort mogelijke tijd zo veel mogelijk naar voren te brengen. Hij twijfelde er niet aan dat de politie van Los Angeles zich volkomen correct had gedragen en had gehandeld volgens de regels. Yorty be weerde bovendien de opstand gedeeltelijk te hebben zien aankomen. Zijn toorn trof vooral een aantal Amerikaanse dagbla den. Zij hadden er aan meegewerkt om de negers op te zetten tegen de politie. Hij was er voorts van overtuigd dat de magogen en communisten de opstand hadden veroorzaakt, hoewel hij die be schuldigingen niet met bewijzen kon sta in. Met de behuizing van de zwarte bevol king in Watts viel het wel mee, vond Yorty. In het oosten kon hij slechtere voorbeelden aanwijzen, zei hij laconiek. Met het bezoek van Martin Luther King aan het rampgebied was hij overigens niet gelukkig geweest. „Daar had hij een geschikter ogenblik voor kunnen uitkie zen." Als de negerbevolking zou meewer ken, „beloofde" hij met toewijding het woningvraagstuk ter hand te zullen ne men. De NCRV had er via Nederland I van vijf over tien af een uiterst triest pro grammaatje van gemaakt. Eerst ging Henk Mochèl diep in op de voor- en na delen van begraven of cremeren. Hij illustreerde zijn betoog met niet van die héle opgewekte filmopnamen. Overigens was deze reportage van beste kwaliteit: er werden duidelijke uitspraken in ge daan, vooral ten aanzien van de crema tie, waarvoor nog altijd tallozen blijken terug te schrikken. Toch wint de crema tie langzaamaan terrein, figuurlijk be doeld natuurlijk, want juist de begraaf plaatsen nemen veel ruimte in beslag (1080 ha.) in vergelijking tot de crema toria (14 ha.). Hierna sprak ds. Van den Bosch nog even over „stof en as". De Duitse bariton Dietrich Fischer- Dieskau zal volgende maand in het hu welijk treden met de Duitse filmactri ce Ruth Leuwerik. Dit heeft de actrice meegedeeld in een interview met de Münchener Abendzeitung. Het huwelijk zal in Zwitserland worden gesloten. De veertigjarige Fischer-Dieskau is vooral bekend als liedereneanger, maar is ook als operazanger met succes opge treden. Zijn eerste vrouw, de celliste Irmgard Poppen, is twee jaar geleden gestorven bij de geboorte van de derde zoon van het echtpaar. De 39-jarige Ruth Leuwerik is enkele jaren geleden ge scheiden van haar echtgenoot, de acteur Herbert Fleischmann. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft enige tijd geleden dr. J. A. van Dorsten een subsidie verleend om in Londen, Oxford en Cambridge zijn onderzoekingen naar de litteraire en cultuurhistori sche betrekkingen tussen Engeland, Frankrijk en de Nederlanden in het midden van de zestiende eeuw voort te zetten. Het onderzoek is speciaal gericht op de wordingsgeschiedenis van wat de „Nieuwe Letterkunde van de zestiende eeuw genoemd wordt. DR. VAN DORSTEN is wetenschappelijk hoofdambtenaar Engelse letterkunde aan de Rijksuniversiteit in Leiden en mede verbonden aan het „Sir Thomas Browne Institute" aldaar, dat bijna vijf jaar ge leden werd opgericht op initiatief van prof. dr. A. G. H. Bachrach. In 1962 pro moveerde dr. Van Dorsten op een disserta tie „Poets, Patrons and Professors". Hij had toen reeds gepubliceerd „Thomas Basson 1555-1613 English Printer at Leiden". Deze Basson onderhield vooral contacten met degenen die met Leicester naar de Nederlanden waren ge komen, en met Arminius, wiens werken voor de eerste maal door Basson werden gedrukt. Een recente en zeer interessante publi- katie van dr. Van Dorsten, die hij teza men met zijn vriend R. C. Strong con servator aan de National Portrait Gallery in Londen schreef, heet „Leicester Triumph". Hierin wordt onder meer de triomfantelijke intocht van Leicester in ons land en de voorgeschiedenis daarvan getekend. Bijzonder belangrijk in deze studie zijn de gedeeltelijk op litteraire bronnen berustende pagina's, gewijd aan een groots opgezette intrige om de Ne derlanden onder de Engelse kroon te brengen. Dit complot, dat achter Koningin Elisabeth om werd gesmeed ging uit van een groep Nederlandse diplomaten, die al tien jaar lang Elisabeth de Neder landen wilden „opdringen" en voorts van een aantal familieleden en medestanders van Leicester. Thans is de anglicist bezig met een school- en standaarduitgave van „An Apology for Poetry of the Defence of Poesy" van Sir Philip Sidney voor de Oxford University Press. IN EEN ONDERHOUD met het A.N.P. vertelde dr. Van Dorsten dat zijn onder zoek in Londen, Oxford en Cambridge eigenlijk 'n voorzetting is geweest van dat voor zijn dissertatie en dat hij zich met de bewuste kwestie al jaren lang bezig houdt. In Engeland, zo vervolgde hij, heb ik getracht -een antwoord te krijgen op De minister van Onderwijs en Weten schappen heeft in beginsel ingestemd met uit kringen van belanghebbenden afkom stige voorstellen tot reorganisatie van de architectenopleiding. In deze kringen leeft reeds geruime tijd de wens tot verbete ring van de architectenopleiding „vanuit en met behulp van de praktijk", meer be kend als de opleidingen voor voortgezet en hoger bouwkunst-onderricht (V.B.O. en H.B.O.). De minister heeft goedgekeurd, dat de nieuwe opleiding zal worden gegeven te Amsterdam, Arnhem, Groningen, Rotter dam en Tilburg. Voorts is met het oog op de geografische spreiding toestemming verleend voor een proefneming te Maas tricht met de eerste vier jaar van de nieuwe opleiding. Het diploma van de nieuwe opleiding, waarvan de duur gelijk is aan die van de huidige opleiding voor hoger bouwkunstonderricht (6 jaar), zal recht geven op inschrijving in het archi- tectenregister van de B.N.A. Zij, die reeds studeren aan de bestaande cursus sen zullen nog in de gelegenheid worden gesteld de opleiding voor V.B.O. te vol tooien. Deze leerlingen zullen op de hui dige voorwaarden nog het diploma hoger bouwkunstonderricht kunnen behalen. De nieuwe opleidingen zullen gaan samen werken in een binnenkort in te stellen Academieraad Hoger Bouwkunstonder richt. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Lichte grammofoonmuziek. (7.007.40 Nieuws; 8.00 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmuziek en berich ten voor de vrouw. (9.00 Weer overzicht). 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de jeugd. 10.00 In de platensoos: verzoekprogram ma voor oudere luisteraars (10.30 Weer- overzicht) 11.00 Voor de zieken. 11.40 Licht instrumentaal ensemble (opn.) 12.00 Angelus. 12.03 Lichte grammofoonmuziek 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Aktualiteiten of grammofoonmuziek. 12.50 Stereo: Lichte orkestmuziek en zang (gr.) 13.45 Musiës- ta: gevarieerd muziekprogramma. 14.25 Weens Philharmonisch orkest (gr.): bal letmuziek. 15.10 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Klassieke grammofoon muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lich te grammofoonmuziek voor tieners en twens. 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualiteiten. 19.30 Populaire grammofoonmuziek. 20.25 Promenade-orkest en zangsolist: opera muziek. 21.10 Voordracht. 21.30 Klassie ke kamermuziek (gr.) 22.20 Aktualitei ten of grammofoonmuziek. 23.10 Radio Philharmonisch Orkest (opn.) klassieke muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnas tiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.25 Van de voorpa gina. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Te land en te water: een informa tief programma voor weg- en waterweg gebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de kleuters. 11.15 Vrij entree, cabaret, (herhaling van 4 april 1965). 11.40 Stereo: Lichte orkest muziek en zang (gr.) 12.00 Licht orgel spel. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Amsterdamse politiekapel 12.55 Actualiteiten. AVRO: 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en grammofoonmuziek 13.25 Beursberichten. 13.30 Schakeringen, een reeks prrgramma's over Kunst en Kuituur in Woord en Muziek. 14.30 Volks muziek. (opn.) 15.00 Lichte grammofoon muziek (Om 16.00 Nieuws). VPRO: 16.00 Nieuws. Aansluitend: Voordracht. 16.15 Muzikale aanwinsten. 16.45 Nieuwsdienst voor nieuwsgierige kinderen. 16.49 Voor de jeugd. 17.30 Jazz-rondo: gesprek over Nederlandse jazz. 17.50 Kiosk: bespre king van artikelen uit de weekbladen. 18.00 Nieuws. 18.15 Van de week: infor matie en commentaren uit binnen- en bui tenland. 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Mo derne kamermuziek (gr.) 20.05 Laat je zoon studeren, een programma over uni versiteit en maatschappij. 20.35 Instru mentaal kwintet: klassieke en moderne kamermuziek. VARA: 21.00 't Is allemaal show: melodieën uit films en musicals. 21.30 Spontane reacties: muzikale discus sie. 22.00 Stereo: Salonorkest. 22.30 Nws. 22.40 Moderne kamermuziek (opn.) 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.45 Socia listisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Festivaria. 12.40 Weerbericht, mededelingen en berichten. 12.45 Cadenza. 12.50 Beursberichten en programmaoverzicht. 13.20 Het neusje van de zalm. 14.00 Nieuws. 14.03 Frag menten uit de opera Die Meistersinger von Nürnberg. 15.00 Nieuws. 15.03 Frag menten uit de opera Falstaff. 16.00 Be richten voor de automobilisten. 16.00 Nws 16.03 Beursberichten. 16.09 Fragmenten uit de opera Mireille. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Lich te muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Berichten voor de automo bilisten. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Gram mofoonmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht radiokroniek en Het weer bij ons. 19.40 Lichte orkestmuziek. 20.00 Prima Donna, opera. 21.00 Licht casinoconcert. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Gevarieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Klassieke en moderne muziek. 23.55-24.00 Nieuws. AVRO: 15.00-15.50 Voor de vrouw. NTS 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 De Verrekijker, internatio naai jeugdjournaal. 19.15 Van gewest tot gewest, regionaal journaal. AVRO: 19.35 De Lucy Show. NTS: 20.00 Journaal AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. NTS 20.35 Hoe maakt u het?: F 27, reportage AVRO: 21.00 De sleutel, TV-film (dl. 1) SOC: 22.20 Uitzending Socutera: Sporttoto NTS: 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VPRO 20.01 Patrouillewagen 54, TV-film. 20.26 De oude Draaidoos. 21.00 Beppie, film. 21.37-22.05 Atelierbezoek. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. VARA: 19.06 Sport- commentaar. 19.35 De Flintstones. NTS 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Wat doet hij, wie is hij? NTS: 20.50 Sextet, amusementsprogram ma: IV. Nederland. VARA: 21.40 Keirei. documentaire. NTS: 22.40 Toeristische tips van de A.N.V.V. 22.43-22.48 Journaal NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Nul één, TV-film (dl. 3). 20.25 Zeg maar Fiet zegt Frans, cabaretprogramma. 20.50 Via Margutta, documentaire film. NTS: 21.20 Een cirkel van kwaad, TV-film. NCRV 22.10-22.15 Dagsluiting. een vraag uit mijn eigen proefschrift, na melijk hoe de wordingsgeschiedenis van de renaissance-poëzie zich voltrok in academische en politieke milieus om streeks 1560-1570 en wel in verband met persoonlijke ontmoetingen. Vandaar dat hij onder meer in het Britse museum in Londen en in de Bodleian Library in Ox ford zich intensief heeft verdiept in de talloze collecties Latijnse poëzie, die door humanisten waren geschreven en waar van de themata voornamelijk poljLL^e en godsdienstige kwesties waren, d^j 5n de zestiende eeuw zo'n grote rol speelden. In Frankrijk immers kwamen, ondanks de politiek van Catherina de Medici, gods dienstige partijen en adellijke groeperin gen steeds scherper tegenover elkaar te staan totdat hun conflicten een uitbarsting vonden in de Bartholomeusnacht; in En geland had Elisabeth de Eerste ook met allerlei religieuze en staatkundige proble men te maken zoals het herstel van de Anglicaanse Kerk en de kwestie van Maria Stuart; de Nederlanden werden gewikkeld in een oorlog met Spanje, dia tachtig jaar zou duren en in Trente ein digde een concilie dat de eenheid van de rooms-katholieke kerk moest herstel len. Geen wonder dus, dat dit alles de geesten beroerde en dat de litteratoren van die dagen in hun oeuvre naar een oplossing zochten voor deze godsdienstige en politieke warwinkel. Vanzelfsprekend gingen zij zich daarbij meer en meer be dienen van de modernste litteraire vormen, die in Frankrijk in zwang waren, bij voorbeeld bij Ronsard, Du Bellay en Baif. Zo ontstonden min of meer incidenteel vele gedichten, waarvan dr. Van Dorsten meent dat zij de voorlopers zijn van de grote bloei in de poëzie onder de rege ring van Elisabeth en in ongeveer de zelfde tijd hier te lande. EEN KLASSIEK VOORBEELD hier van is dat van Jan van der Noot. Deze was bij de komst van Alva naar Londen gevlucht, waar hij naar Frans model een bundel Nederlandse sonnetten publi ceerde, die in 1568 door Edmund Spen- ger, die de grootste niet-dramatische dichter uit de eeuw van Koningin Elisa beth zou worden in het Engels werd vertaald. Bij zijn onderzoek heeft dr. Van Dorsten speciaal gezocht waar de grote contac ten hebben gelegen, welke er in de zes tiende eeuw tussen Engeland, Frankrijk en de Nederlanden hebben bestaan. Deze contactpunten waren in de eerste plaats de ambassades. Zo was één van de se cretarissen van de Franse ambassade in Londen in die tijd de Nederlander Char les Utenhove, wiens oom predikant was van de Nederlandse vluchtelingen-kerk in de Engelse hoofdstad. Deze kerk vorm de een waar religieus en politiek centrum. Ook Charles Utenhove is in Engeland, cultuur-historisch gezien, een trait-d'union geweest tussen de drie genoemde landen. Engelse diplomaten in Frankrijk legden weer andere contacten en het is bekend, dat in het midden van de zestiende eeuw de toenmalige Engelse ambassadeurs op verzoek regelmatig Franse boeken naar het Engelse hof zonden. Een derde plaats van ontmoeting waren, naast de ambas sades en vluchtelingenkerken, ook de han delshuizen. Dr. Van Dorsten is bezig de verzamelde gegevens nader te bestude ren en uit te werken. Hij hoo.pt de resul taten over enige tijd te publiceren. Pit, geestigheid en speelsheid, kenmer ken de Taptoe 1965 op de Delftse Grote Markt. Gebroken is nu met een overdaad aan traditionele muziek en een teveel aan massaal optreden. Moderne composities en hedendaagse orkestraties hebben deze taptoe een ander, losser, karakter ge geven. De marsfiguren zijn losser dan voorheen en met fantasie ontworpen. De uitvoering is vlekkeloos. Taptoe Delft 1965 eert het driehonderd jarige Korps Mariniers en de oude en nieuwe eenheden der drie strijdmachten, die aan de bevrijding in 1944-1945 deelna men: o.a. de Prinses Irene Brigade en de Stoottroepen; maar ook de geallieer den, die rechtstreeks bij de gevechten in '44 en '45 betrokken waren. Hun vlaggen werden in de bevrijdingsparade meege dragen. Het publiek zong de bij die para de gespeelde populaire wijsjes uit het bevrijdingsjaar mee, zoals „Leidseplein", „Appeltjes van Oranje", „Don't fence me in" enz. Spectaculair was het optre den van pelotons mariniers uit 1665 met driekante steek, witte lobbroeken, blauwe tuniek, trommelaars en burgermuzikan ten, die fluiten, fagotten en hobo's be speelden. Hun exercities met meterslange geweren rond de vlaggen van Holland en Zeeland en de oorlogsvlag der Zeven Pro vinciën bevatten voor deze tijd tal van vermakelijke knaleffecten. Pech had het exercitiepeloton van de Luchtmacht, dat opnieuw perfecte figuren in een plenzende regenbui moest uitvoe ren. Wolfgang Schneiderhan. Aan de in Lu zern wonende Oostenrijkse violist prof. Wolfgang Schneiderhan is door de Westduitse president Lübke het groot kruis van verdienste van de Bondsre publiek verleend. Het Nationaal Jeugd Orkest van Jeugd en Muziek Nederland is uitgenodigd om onder zijn vaste dirigent Nico Hermans in de drie Scandinavische landen op te treden. Het uit ongeveer honderd perso nen bestaande gezelschap vertrekt 28 augustus uit Nederland en keert daar 7 september weer terug. Op 30 augustus wordt in Oslo een con cert gegeven, dat door de Noorse Radio wordt uitgezonden In Zweden zijn de con certen op 1 september in Falkenberg en op 3 september in Malmö. De tournee wordt besloten op 5 september in de con certzaal van de Deense Omroep te Ko penhagen en de volgende avond met een concert in Tivoli. Het programma vermeldt „Cavalcade" van Robert Heppener, het derde pianocon cert van Beethoven met George van Re- nesse als solist en vier Noorse stemmin gen van Strawinsky. Deze buitenlandse concertreis is mogelijk door een aanzien lijke rijkssubsidie.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11