Na een milde vergadering Commissarissen Haarlemsche Scheepsbouw blijven aan Commissie van onderzoek door aandeelhouders Staalstaking in V.S. dreigt KLM ontkent geruchten over een splitsing Overschakelen op Amerikaanse onderdelen is mogelijk Cadeaubonnen als nieuw wapen in benzineoorlog Schoenfabrikant Bata overleden Directeur van Fokker terug uit V.S. Voor vijftig punten gasaansteker Palembang verwacht gelijk resultaat Beatles verhogen hun dividend SCHEEPVAARTBERICHTEN trwif Sr'5;f r! i Verolme gaat op Ambon een werf bouwen Nieuw EEG-steun voor de West Nieuwe Amerikaanse hotels in ons land Rort economisch nieuws DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 15 Beterschap Loyaal V erwijten mirrrrw - m r it ii-i Gisteren op het Damrak Stemming van heden WALL STREET: Vast voor ruimtevaart Plannen vergevorderd Op de vergadering van de Haarlem sche Scheepsbouw Maatschappij (HSM) gisteren in Rotterdam is duidelijk ge worden dat de kijvende partijen hun conflict niet op de spits willen drijven. Zoals in een groot deel van onze editie van gisteren reeds gemeld is de con troverse, die er tussen het bestuur en groepen opponerende aandeelhouders bestond over de benoeming van een enquête-commissie en over bet falen van commissarissen bij bun taak als op- roeporgaan van aandeelboudersbijeen- komsten in der minne geschikt. Tussen bet bestuur en vier grote aandeelhou ders is een akkoord bereikt over de be noeming van een commissie van onder zoek, die een enquête gaat instellen naar het beleid van commissarissen en liquidateuren. Deze commissie en haar bevoegdheden zullen in onderling over leg worden bepaald door alle betrokken partijen te weten de commissarissen, de liquidateuren en de opponerende aan- deelhoudersgroepen. Belangrijkste oppositiegroepen waren die van de ex-directeur, de heer B. M. Vlielander Hein (107 aandelen) en een aantal kleine aandeelhouders (te zamen 78 aandelen), die hun belangen in handen hadden gelegd van de heer W. C. Posthu mus Meyjes. In totaal staan 420 aandelen HSM uit. Indien in onderling overleg geen overeenstemming kan worden be reikt over de benoeming van een commis sie van onderzoek, dan zal een speciaal hiervoor bijeen te roepen aandeelhouders vergadering hierover alsnog moeten be slissen. De voorzitter, de heer H. P. V. Glerum, meende dat het ontslag van commissaris sen niet langer noodzakelijk was, toen over het grootste conflict, de benoeming van een commissie van onderzoek, over eenstemming was bereikt. „Commissaris sen hebben tot nu toe niets misdreven", zo verklaarde hij, „en beleidsfouten zijn nog niet aangetoond". „Van ons zult u als oproeporgaan ook geen last meer heb ben", zo voegde hij eraan toe. Nu er op alle punten overeenstemming is bereikt tussen bestuur en aandeelhouders, zag hij niet in waarom commissarissen nog moe ten worden ontslagen. Mr. J. Brenkman, advocaat optre dend namens de heer Vlielander Hein die voorheen sterk op dit ontslag had aangedrongen, zag toen ook geen redenen meer om commissarissen te ontslaan of te schorsen, „nu u beterschap hebt be loofd". De heer Posthumus Meyjes ver klaarde nooit vóór het ontslag te zijn ge weest, „want we weten nog niets over het bestuursbeleid. Daarvoor moeten we het rapport van de enquêtecommissie af wachten". In de hierop volgende stem ming werd het ontslag dan ook afgewe zen met 130 stemmen tegen 109 ontbou dingen. De vergadering nam met algemene stemmen een „principebesluit" aan, waarin werd bepaald dat de commissie van onderzoek er zal komen en wel vol gens de conceptie, waarop reeds in de jaarvergadering van 18 november 1964 was aangedrongen, nl. een door aandeel houders te benoemen commissie. Het be stuur had toen verklaard sterk tegen deze vorm gekant te zijn. Het zag liever een enquêtecommissie benoemd door de rechtbank, volgens het "Wetboek van Koop handel. Vervolgens werd eveneens met alge mene stemmen een motie aangeno men van de heer Posthumus Meyjes, waarin stond dat de commissie in geza menlijk overleg zal worden benoemd. Het bestuur zal loyaal aan de totstand koming van een capabele en objectieve commissie van onderzoek zijn medewer king geven, aldus de heer Glerum. „Wij hebben er nu wel genoeg van, de zaak nog langer te traineren. Wij branden van verlangen naar een commissie van on derzoek om ons beleid te verdedigen, want we menen nog steeds dat we het goed hebben gedaan en we hebben niets te verbergen", zo verklaarde hij verder De buitengewone aandeelhoudersverga dering was, zoals bekend, bijeengeroepen door de heer Vlielander Hein als aandeel houder met machtiging van de president van de Haarlemse rechtbank. Commissa rissen hadden nl. geweigerd de bijeen komst, waartoe de jaarvergadering van november 1964 reeds besloot, te beleggen. Enkele malen dreigden de discussies te verzanden in een juridisch steekspel tus sen mr. Brenkman en de advocaat van het bestuur, mr. Kalff. Zo werd op een gegeven moment een motie van orde in gediend, die de volgorde van de agenda punten tot onderwerp had. Mr. Kalff, de indiener, zag zijn motie bij de stemming aangenomen. Zodat eerst de benoeming van enquêteuren en pas daarna het ont slag van commissarissen aan de orde werd gesteld. SAO PAULO, (Brazilië) (Reuter) Jan Antonin Bata, die voor de oorlog een reusachtige schoenindustrie in Tsje choslowakije heeft opgebouwd, is dinsdag op 67-jarige leeftijd in Sao Paulo overle den. Bata verliet Tsjechoslowakije in 1948. Ook in Brazilië heeft de „schoenkoning' een grote industrie in het leven geroepen en er zelfs een naar hem genoemde stad gesticht, Batatuba genaamd, voor de ar beiders van een van zijn grootste schoen fabrieken. In deze plaats zal hij begra ven worden. Jan Bata was een halfbroer van Tho mas Bata, de oprichter van de zaak, die in 1932 bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. De onderneming werd voor de tweede wereldoorlog door Jan geleid, maar Thomas Jr, zoon van de oprichter, nam de leiding na de oorlog over. Jan beweerde dat Thomas Jr, thans Canadees staatsburger, op onwettige wijze de lei ding aan zich had getrokken. Maar een juridische strijd om de macht, die veer tien jaar duurde, eindigde in 1962 in een overwinning van Thomas. De firma groeide in de loop van de tijd uit van de oorspronkelijke schoenlappers zaak in het Tsjechoslowaakse dorp Zlin tot een geweldige internationale onder neming met een kapitaal van vele mil joenen dollars. Jan nam na zijn immigra tie in Brazilië de Braziliaanse nationali teit aan. PITTSBURGH (AFP-Reuter) De lei ding van de vakbond van arbeiders in de staalindustrie in de Ver. Staten heeft een aanbod van de industrie om over de ko mende drie jaar de uurlonen met 40, dollarcent te verhogen, van de hand ge wezen en meegedeeld dat zij een staking van de 45.000 leden, met ingang van een september zal afkondigen als er voor die datum geen akkoord is bereikt. De vak bond eist een jaarlijkse verhoging van 77.0 dollarcent (53.7 in drl» jaar). Een verwijt van mr. Brenkman: „Prof. dr. D. C. Renooy (dir. Ned. Handel-Mij) heeft de aandeelhouders in de liquidatie vergadering van begin 1964 tot liquidatie laten besluiten door een liquidatie-uitke ring is 't meest ongeschikte orgaan om een te stellen." Zoals bekend wordt thans de liquidatie-uitkering voor aandeelhouders op minimaal tot nihil geschat. Een verwijt van mr. Kalff: „De oppo sitie weet nog steeds niet goed wat ze nu eigenlijk wil. De aandeelhoudersvergade ring is meest ongeschikte orgaan om een enquêteommissie te benoemen en het bewijs van deze stelling wordt vandaag weer eens geleverd." Intussen drong de heer Posthumus Meyjes enkele malen aan op een minnelijke oplossing. De ver gadering ging tenslotte inderdaad in een milde stemming uiteen. Aandelen KLM zijn gisteren in Wall Street opgelopen van 61?i tot tii'A dollar op geruchten, dat de KLM zou overgaan tot splitsing van de aande len van 100. Bij navraag bevestigde de KLM nog eens nadrukkelijk dat geen wat in het jaarverslag werd meegedeeld te weten: „Directie en commissarissen zijn dan ook niet voor nemens in de in september te houden algemene vergadering van aandeel houders voorstellen betreffende een financiële reconstructie aanhangig te maken." Na die verklaring liep de notering terug tot 6I94 dollar hetgeen overeenkomt met 210.70. Het offi ciële slot in Amsterdam was gisteren 197.50. In het telefonisch verkeer van gisteravond werd rond de 200 be taald. KLM ZEER VAST Het Damrak is gisteren eens niet alleen bij de opening voor het aandeel KLM aan de vaste kant geweest doch tevens ook voor Kon. Olie en Philips. Het geringe aanbod voor Amerikaanse rekening in Philips en Kon. Olie werd aanvankelijk gemakkelijk opgenomen. Het was vooral Zwitserland dat voor beide fondsen be langstelling toonde. Daarnaast waren er kooporders van lokale zijde. Ogenschijn lijk ging er in deze fondsen meer om dan vorige dagen het geval is geweest. Philips verbeterde 1 gulden tot 119,10. Kon. Olie ging ruim een gulden omhoog tot 136,60 na een opening op 136,40 Unilever bleef bij deze fondsen achter met eerste verhandeling op 135,20 135,60. Aku was prijshoudend op 449'/z. Hoogovens, welk fonds gisteren 8V« punt moest prijsgeven tot 501Vz werd weder om lager geadviseerd op 500. KLM be haalde dinsdag in Wall Street de grootste omzet met 115.000 shares. De prijs steeg er 2% dollar tot 6 DA. Hiermede bereikte dit fonds het hoogste peil aller tijden. Deze koers komt overeen met, 220,60 in Amsterdam. Na de aarzeling van dinsdag op Beursplein 5 voor KLM, toen 186 werd gedaan als officiële koers, werd de Uit de bespreking, die de teclinisch- directeur van de Fokker Fabrieken, ir H. C. van Meerten, deze week in Ame rika heeft gevoerd, is definitief geble ken, dat de omschakeling van de Friend ship op Amerikaanse onderdelen tech nisch uitvoerbaar is. Tot nu toe had Fokker daarvan geen volledige zeker heid. Voor de produktie van de eerste twintig Friendships, waarvoor de Indo nesische Garuda belangstelling heeft, zou de omschakeling echter een vertra ging brengen van ongeveer één jaar. Dit is de voornaamste mededeling, die ir. Van Meerten vanochtend bij zijn te rugkeer op Schiphol deed. Bij Fokkers li centiehouder Fairchild heeft hij oriënte rende besprekingen gevoerd met verte genwoordigers van twee Amerikaanse fa brieken van vliegtuigmotoren, General Electric en Lycoming. Beide fabrieken kunnen Fokker een voor de Friendship geschikte turbinemotor leveren, resp. de t 64 en de t 55. Beide zijn wat zwaarder dan de Britse Rolls Royce-motoren, die de Engelse re gering niet meer afgeleverd wil zien ten bate van Friendships voor Indonesië. Om schakeling op een Amerikaans landings gestel vormt helemaal geen probleem. Cadeaubonnen als wapen in de benzine oorlog gebruiken sinds enige tijd de ge broeders C. H. en J. A. van der Voorde, die aan de Eijkmanlaan in Tuindorp- Oost een pompstation exploiteren. Vijf van die bonnen leveren een speldje op, 10 een speldje plus een sleutelring, en 50 een speldje plus een gasaansteker. Per tank (minimum afname voor ƒ7.50) wordt een bon verstrekt. Voordat men een aansteker en een speldje heeft, moet men dus 50 keer bij de Gebroeders Van der Voorde voor tenminste 7,50 hebben getankt. Voor echte zondagrijders, die zeker niet vaker dan een keer per week benzine no dig hebben, duurt het dus wel even tot het verlangen naar een aansteker of een vierkleurenballpoint (100 bonnen) bevre digd wordt. De Gebroeders Van der Voor de verkopen Gulf-benzine. Van een ver tegenwoordiger van deze maatschappij kregen zij vorig jaar de tip in cadeaubon nen te gaan doen. De Gulf blijkt name lijk tegen een dergelijk systeem van klantenbinding geen enkel bezwaar te hebben. Het gaat er haar om, dat er zo veel mogelijk Gulf-benzine omgezet wordt. Wat de pompexploitant doet om de klanten te binden is zijn zaak, mits hij de benzine maar niet beneden de vastgestelde prijs gaat verkopen. Volgens de heer C. H. van der Voorde is er verder geen enkele pompexploitant in Utrecht, die cadeaubonnen geeft. Het verschijnsel van cadeautjes gevende ben zineverkopers is echter allerminst uniek. Heel wat exploitanten trakteren hun vas te klanten zo nu en dan op wat lekkers, bij voorbeeld op een rollade met Kerstmis. In het buitenland, en wel speciaal in België en Frankrijk, maakt het cadeau systeem in de benzinebranche al jaren opgang. Daar zijn het de grote, ook in Nederland belangrijke merken, die met punten en wedstrijden, met kapitale hoofdprijzen, werken. Als dit naar Neder land overslaat, krijgt u wellicht de kans eens een auto bij uw benzine cadeau te krijgen Naar het zich laat aanzien zullen de eindresultaten over 1965 niet veel ver schillen van die over het voorgaande jaar. Dit heeft de directie van de Indu striële Maatschappij Palembang in de jaarvergadering aan aandeelhouders meegedeeld. De investeringen zullen dit jaar niet boven de 100.000 komen (in 1964 283.000), terwijl zij op langere ter mijn worden afgeremd. Ze zullen dan niet veel hoger liggen dan uit afschrij vingen vrij komt, zodat geen beroep op de bank behoeft te worden gedaan. Het dividend van 10 percent moet niet worden gezien als een uitschieter, doch hieruit mogen geen conclusies worden ge trokken voor de toekomst. De maat schappij gaat nu de volle last dragen van de vennootschapsbelasting, terwijl de kosten blijven stijgen. De kostenstij ging kan alleen binnen de perken worden gehouden door een grotere produktie. De orderportefeuille is ongeveer even groot als vorig jaar. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9.99—10.09; Canadese dollar 3.31'/!3.361/!; Amerikaanse dollar 3.57Vi3.611/* Belgische frank (100) 7.17—7.22; Franse frank (100) 73.15—73.65; Zwitserse frank (100) 83.10—83.60; Duitse mark (100) 89.45—89.95; Deense kroon (100) 51.3052.30; Zweedse kroon 69.0070.00; Noorse kroon (100) 49.75—50.75; Oostenrijkse schilling (100) 13.93—14.03; Italiaanse lire (10.000) 57.00 59.00; Portugese escudo (100) 12.47Vt—12.621/» en "Snnorjep pocp+q (100. PT pniip I f> Of?11 Fairchild heeft reeds offertes ontvangen waaruit blijkt dat de prijs in Amerika overeenkomt met die van de tot dusver gebruikte Engelse Dowty-onderstellen. De Fairchild fabrieken zelf, die voor het Amerikaanse continent de Friend ships van Fokker in licentie bouwen, zul len zeker niet direct overgaan op deze Amerikaanse onderdelen. Zij zijn inge steld op de Britse motoren en landings gestellen, die voldoen en die door de af nemers worden gewaardeerd. Wel zal Fairchild Fokker alle hulp verlenen met het constructieve werk en met de be proeving van de nieuwe onderdelen „Fairchild zit immers vlak bij de leve ranciers", aldus ir. Van Meerten. Bij dit alles wordt ervan uit gegaan dat de Britse regering de boycot hand haaft. Nog steeds heeft Fokker de vage hoop, dat deze nog bijtijds zal worden in getrokken. Men kan daarop echter niet te lang wachten en ziet zich dus verplicht alle voorbereidingen voor een omschake ling te treffen. Als Fokker daartoe werke lijk zou moeten besluiten (de beslissing moet volgens ir. Van Meerten voor het eind van het jaar vallen), blijft de moge lijkheid dat in de toekomst volkomen op Amerikaanse onderdelen zal worden over gegaan, dus ook voor andere dan Indone sische afnemers en dat ook Fairchild in Amerika dit voorbeeld zou gaan volgen LONDEN (AP) John Lennon en Paul Macartney van de Beatles hebben hun eerste dividend gehad van Northern Songs, de maatschappij die hun liederen op de markt brengt. De maatschappij heeft over het per 30 april afgesloten boekjaar een winst geboekt van ruim zes miljoen gulden. Hieruit kan een dividend worden be taald van 32% percent of wel vijf per cent meer dan werd beloofd toen de aan delen werden uitgegeven. John en Paul hebben elk 15 percent van de aandelen van Northern Songs. Dit betekent dus voor hen een dividend van ruim 240.000 gulden ieder. Het merendeel van de overige aan delen is in handen van het publiek. Ieder een kan voor zo'n vijf gulden een aan deeltje kopen. Aagtekerk 25 v. Hamburg n. Bremen. Alkes 25 v. Marseille n. New York. Almdijk pass. 25 Quessant n. Marseille. Aludra 25 v. Santos n. Salvador. Ammon 26 te Nassau verw. Argos 25 te Piraeus. Arkeldijk 25 v. La Libertad n, Acajutla. Avedrecht pass. 25 Pantellaria n. Coryton. Batjan 26 te Balboa verw. Billiton 25 v. Londen n. Hamburg. Caltex Amsterdam 26 te Gothenburg. Caltex Pernis 24 v Dutnai n. Balik Papan. Caltex The Hague 25 v. Pladju n. Dumai. Caltex Utrecht 26 te Pladju. Camerounkust 25 v. Lagos Apapa n. Abidjan. Carrillo 25 v. Porto Barrios n. Bremerhaven. Castor pass. 25 Gibraltar n. Rotterdam. Celebes 26 te Bremen. Congokust 25 te Dakar. Dinteldijk 25 te Los Angeles. Doel wijk 25 v. Bonny n. Thameshaven. Drente 26 v. Bremerhaven n. Le Havre. Fina Nederland pass. 25 Kaap St. Vincent n. Napels. Forest Town 25 te Antwerpen Gaasterkerk 25 v. Genua n. Livorno. Gabonkust 25 v. Port Harcourt n. Douala. Giessenkerk pass. 25 Aden n. Adelaide. Gorredijk 25 v. New Orleans n. Mobile. Guineekust 25 te Cabinda verw. Gulf Hollander 26 v. Philadelphia n. Porto la Cruz. Gulf Italian 26 te Bandar Mashur verw. Hilversum 25 v. Bermuda n. Charleston. Holendrecht 25 te Bahia Blanca. Holland 26 te Chinde verw. Hollands Duin 25 te Suez. Isis 25 v. Bremen n. Amsterdam. Ivoorkust pass. 26 Kaap Finisterre n. Freetown. Jagersfontein 25 v. Tenerife n. Southampton. Jason 26 v. La Guaira n. Porto Cabello. Kabylia 24 dw. Townsville n. Balik Papan. Karachi 26 v. Suez n. Aden. Kieldrecht 25 te Antwerpen. Kinderdijk 25 v. Brownsville n. New Orleans. Koratia 25 t.h.v. Wight n. Berre Korendijk 25 v. Newport News n. New York. Kosicia 26 te Bodo. Kossmatella 25 v. Bukom n. Sydney. Laarderkerk 25 Wight gepass. n. Marseille. Lekhaven 26 te Santos Liberiakust 25 t.h.v. Dakar n. Le Havre. Loosdrecht pass. 25 Aden n. Muscat. Loppersum 26 v. Rotterdam n. Antwerpen. Lycaon 25 ten anker Belawan. Maasdam 25 v. Rotterdam n. New York. Madison Lloyd 27 te Manilla verw. Main Lloyd 25 v. Rotterdam n Wellington. Meerdrecht 25 v. Hull n. Hampton Roads. Mersey Lloyd pass. 25 Lissabon n. Antwerpen. Merwe Lloyd 25 rede Dar es Salaam. Mijdrecht 25 v. Durban n. Singapore. Neder Eems 25 te Penang verw. Nestor 25 V. Lattakia n. Gibraltar Nieuw Amsterdam 25 v. Southampton n. Cobh. Ommenkerk 25 v. Marseille n. Antwerpen. Oranjestad 26 v. Barbados n. Paramaribo P. G. Thulin 25 v. Coquimbo n. Chanaral. philippia 25 v. Khora la Maya n. Ummsaid. Poseidon 26 v Rotterdam n. Antwerpen. Prins Alexander 25 v. Londen n. Le Havre. Prins Willem-5 25 te Liverpool. Rondo pass. 25 Gibraltar n Antwerpen. Rijndam 25 v. Le Havre n. Rotterdam. Seine Lloyd 26 te Aqaba. Senegalkust 25 v. Lagos n. Port Harcourt. Simonskerk 25 te Suez verw. oe? A ''"ei v» jA ««Ko «Hl mm 3m m 535% WM SïmmcM. 2tt ft. n~ *5 prijs gisteren op 198 geadviseerd. De Unilever hoek van KLM bleef nog steed gesloten. Dinsdagavond werd als hoogste prij* 195 voor de stukken betaald. Later op de middag toen aan alle vraag was beantwoord daalde Philips tot f 118,70. Unilever tot 134,90 en Kon. Olie tot ƒ136,20 als gevolg van Ameri kaans aanbod in een dunne markt. VERHANDELDE FONDSEN 24 aug. 25 aug. Totaal 422 406 Hoger 150 (35.5%) 141 (34.7%) Lager 159 (37.7%) 161 (39.7%) Gelijk 113 (26.8%) 104 (25.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. - Hoogovens Kon. Olie 136-136-10 Philips 118.50-118.60 Unilever 133.80-134 K.L.M. 200-210 gl VOORBEURS VAN HEDEN Iste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips 136-136.20 117.80-118.50 133.70-133.80 136 117.80 133.80 Slot- koersen 25 aug. A.K.U 449% gl Hoogovens 498 Philips 118.70 Unilever 134.70 Kon. Petroleum 136.20 gl Amsterd. Rubber 104% H.V.A. 136 Deli-Mij 112.50 gl Holl.-Am. Lijn 128% K.N.S.M. 130 Van Ommeren 230% Ned. Sch. Unie 148% 3% Invest, cert. 3%% Staf fell. '47 5V«% Ned. 1964 II Alg. Bank Ned. 276 Amro Bank 58.10 Holl. Bank Unie 228 Nat.-Nederl. 613% R.V.S. 626 Robeco 222 Interunie 189 Unitas 4501 Albert Heijn 640 Van Berkel 231 Billiton II 420 Bredero Brocades-Stheem. 847 Bührm.-Tetterode 655 Bijenkorf 600 Centr. Suiker Mij. 404 Curat;. Handel Mij. 180 Ford 950 b Van Gelder Zn. 132 gb Gist- en Spir.fabr. 370 gb Hatema Heineken Holec 273 gb Slot- koersen 25 aug. Holl. Beton 373 gb Internatio 302Vj Kon. Ned. Papier 272 Kon. Zout-Ketjen 855 Lindeteves-J acob I6IV2 MeNeBa 401 gb Müller Co. 347 Naarden 550 Ned. Kabelfab. 345 Ned. Scheepsb.Mij 96 Nijverdal-ten Cate 136V2 Ogem 93 Rotterd. Droogdok 234'/2 Scholten Foxhol 489 Stokvis Zonen 194 Texoprint 151 Thomassen en Dr. 505 Ver. Machinefabr. 146% Vredestein Rubber 190 Wilton-Fijenoord 174 Wyers 500 gb Zwanenberg-Org. 179.80 Aluminium Ltd. 2802 American Motors 9% Anaconda 628/4 Bethlehem Steel 37% Cities Service 80 General Motors 98^6 Kennecott Copper 107% Republic Steel 423/4 Shell Oil 65% U S. Steel 49% Boeke Huidek. 216 Figée 177 Spaarnestad 590 v. Waveren Gr.h. 100 Nefo 100 Dordtse Petr. 63D/4 Skadi 26 te Cartagena. Slamat 25 te Genua. Socrates 26 te Rotterdam. Soestdijk 25 v. Bremen n. Rotterdam. Stad Gouda 24 v. Yokohama n. Osaka. Stad Maastricht 25 v. El Ferrol n. Rotterdam Stad Utrecht 25 v. Mobile n. Tampa. Straat Clarence 25 te Port Swettenham verw Straat Clement 24 v. Durban n. Lourenzo Mar ques. Straat Cook 25 te Trincomalee verw. Straat Futami 25 v. Port Swettenham n. Penang. Straat Singapore 25 te Fremantle. Tamara pass. 25 Kuria Muria feil. n. Bandar Mashur. Telamon 25 v. Houston n. New Orleans. Theano 26 te Rotterdam. Tjipondok 25 te Porto Amelia verw. Ulysses 25 te Antwerpen. Utrecht 25 te Medan. Vivipara 25 v. Port Said n. Rotterdam. Vlieland pass. 25 Noordhinder n. Milazzo. Willemstad 25 v. Southampton n. Amsterdam. World Hill 26 te Singapore. „Het wordt daar geweldig, één van de grootste werven ter wereld". Aldus van morgen op Schiphol scheepsbouwer Ver olme toen hij vertelde van zijn scheeps werf die op zijn initiatief verrijst in Tandjong Priok. Schepen tot 150.000 ton zullen er gebouwd en gerepareerd kunnen worden. Het project kost in totaal 300 mil joen gulden. Volgend jaar al zal men de eerste kiel leggen voor een Indonesi sche boot van 12.000 ton. De uitvoerende commissie van de Eu ropese Economische Gemeenschap heeft opnieuw besloten tot steun uit het ontwik kelingsfonds voor de financiering van pro- jekten in Suriname en de Nederlandse Antillen. Dit is vandaag in Brussel be kendgemaakt. Voor de Nederlandse An tillen is daarmee een uitkering uit het Europese ontwikkelingsfonds gemoeid van bijna 10 miljoen Antilliaanse gulden en voor Suriname van 6,400.000 Surinaam se guldens. Het betreft hier voornamelijk 24 aug. 25 aug. 24 aug. 25 aug. Atch. Topeka 32% 32% Amer. Motors 95/8 9»/. Baltimore 33 33 Int. Harvester 34 34% Can. Pacific 59/ 60 Int. Nickel 871/z 87% Illinois Cent 521/4 52% Int. T. and T. 551/2 55% N.Y Centr. 56V2 46% 57% Kennecott 108% 1091/2 Pennsylvania 46% Mont. Ward 32% 31% South Pac. 391/4 39% b Radio Corp. 36% 36% Union Pac. 4IV* 41% Republic St 4DA 43 Allied Chem. 46s/8 47 Royal Dutch 375/ 37% Am. Can. 521/2 54V2 Sears Roeb. 67 66/2 A.C.F. Ind. 77ex. 781/2 Shell Oil 66V4 66% Am. Smelting 541/4 541/4 Soc. Vaeum 86% 8654 Am. T. and T. 671/s 671/4 Stand. Br. 791/4 791/2 Am. Tobacco 38/ 381/2 Stand. Oil N.J. 74% 74% Anaconda 62% 62i/2 Sludebaker 18 17/g Beth. Steel 365/ 36% Texaco 77% 773/4 Boeing 791/4 8 U/2 Un. Aircraft 81% 84% Chrysler 475/8 48i/4 Un. Corp 8'i/2 812 City Bank 57/ 571/2 20% 2OV2 Cons. Edison 43% 430/4 631/4 63/ Dougl. Aircr 481/2 50% Us. Steel 50'/8 49% Dup. de Nem. 232 2311/z Westingh. 511/2 511/4 Eastm. Kodak 95'A 98% Woolworth 27% 27% Gen. Electr. IOD/4 1031/8 Ford 53% 52% Gen. Motors 98% 98i/4 K.L.M. 6 DA 61% Goodyear T. 50 501/4 De Amerikaanse plannen om de ruimtevaart op te voeren heeft gisteren in Wall Street een vaste stemming teweeg gebracht. Uiteraard in de eerste plaats bij de ruimtevaartwaarden. Zo werd voor General Electric ruim anderhalve dollar meer betaald op 103%, terwijl Douglas Aircraft 2 dollar hoger was op 5054 Lucht vaartaandelen waren eveneens hoger. KLM dat een omzet had van 130.700 sha res steeg tot 6DA. Voor het overig nieuwi over het fonds verwijzen wij naar elden op deze pagina. Staalwaarden en sporen lagen verdeeld. Van de 1377 verhandeld» fondsen waren er 575 hoger en 539 lager. De omzet beliep 6.24 miljoen shares tegen 4.75 miljoen shares woensdag. De Dow Jones indices: industrie 890.85 3.73), sporen 218.29 0.92) en open bare nutsbedrijven 155.24 0.12). Na Conrad Hilton heeft thans een twee de Amerikaanse hotel-magnaat besloten ook in Nederland te gaan bouwen. Het is Floyd J. Voight, die met een aantal an dere Amerikaanse miljonairs sinds 1952 de grootste groep van hotels van heel Amerika heeft opgetrokken: de Holiday Inns. Zijn plan is drie van deze Holiday Inns in Nederland te bouwen: in Amster dam, Den Haag en Rotterdam. De besprekingen met de gemeentebe sturen van deze steden zijn al in een ver gevorderd stadium, vooral met Amster dam, zo deelde Voight, die thans voor de vijfde bespreking naar ons land is ge komen, vanochtend bij zijn aankomst op Schiphol mee. Hij verwacht dat voor Am sterdam tegen het eind van dit jaar een gunstige beslissing zal vallen. In de VS heeft het concern, waarvan hij één der eigenaars is, sinds 1952 in to taal 700 Holiday Inns gebouwd met te zamen 70.000 kamers (dus gemiddeld 100 kamers per hotel). De bedoeling is om de drie hotels in Nederland tweemaal zo groot te maken. Zij zullen ieder 200 ka- Ford Duitsland heeft van januari tot juni in het totaal 157.355 Taunus 12M, 17M en 20M per sonenwagens en stationcars verkocht. Dit is een stijging van 50,9 percent in vergelijking met dezelfde periode van 1964, toen er 104.262 een heden werden verkocht. Op 29 augusttus wordt in Frankfort weer d« internationale najaarsbeurs geopend. Zij zal tot en met 2 september duren. Dit jaar zijn er ruim 2500 exposanten die de brutotentoonstel- lingsruimte van ongeveer 122.000 vierkante meter geheel in beslag nemen. Er worden produkten uit 34 landen getoond; op de vorige „Herbst- messe" waren 22 landen vertegenwoordigd. Ruim vijftig Nederlandse ondernemingen laten er hun produkten zien. Gisteren is ten overstatan van notaris dr. J. R. H. Buining te Den Haag de acte verleden van oprichting der stichting tot uitzending van re clame, welke stichting is aangekondigd in d# regeringsnota betreffende het omroepbestel. De handel tussen de Benelux en West-Duits- land is de eerste helft van dit jaar gegroeid met 23,6 percent. West-Duitsland exporteerde naar de Benelux voor een waarde van DM 6,4 miljard (of wel DM 600.000 meer dan in het eerste halfjaar van 1964. De Benelux expor teerde naar West-Duitsland in dezelfde periode voor een waarde van DM 5,93 miljard. Het totale handelsvolume was DM 12,3 miljard. De produktie over de maand juli 1965 van Productora Agricola Tropical Ecuatoriana S.A. (PATE) in Ecuador heeft 24.614 trossen bananen bedragen (over juni 1965 17.781 trossen), tegen 18.312 trossen in juli 1964. De produktie over de periode januari/juli 1965 bedroee 110.198 trossen,

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15