0 Sales promotion bureau gaat Haarlem-bestuur adviseren Nederlands zijn Europese honkbalteam gaat titel verdedigen Wienese kanshebber bij de Europese roeititelstrijd Nederlands hockey-elftal krijgt nieuwe commissie Goud ook bij de Universiade voor Michaela Penes en Matson mm if Recordpoging van Roelants mislukt Wiegand heroverde Europees record Drie-jarenplan met commerciële activiteiten Honkbalbond krijgt tribunes van de NSF Honved overklaste Finse club Reipas Feijenoord gaat in trainingskamp Jelle Oortwijn in zwemploeg ITALIË OOK NU WEER DE GROTE RIVAAL Spaanse gastheren kansloos Programma voor Madrid DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 17 m - Amerikanen overheersten op de Maccabiah Hartoch boekte zege Zweedse leiding bij NederlandZwitserland Van der Horst en Serpenti uit Tsjechische ronde Liverpool verloor in de competitie Nederland lootte tegen Oostenrijk en Engeland ■s I „Na wat ik gezien heb lijkt het me dat Jan Wienese tot de betere skiffeurs be hoort," stelde dokter Van der Meer, de befaamde scaïler van weleer, bedacht zaam vast, terwijl hij onder een grote paraplu weggedoken van de oevers de ac ties van de jonge Russische skiffeur op de Wedaubaan nauwgezet volgde. „Hij moet bij de blikken kunnen komen," ver volgde de medicus van de Nederlandse ploeg, „maar of het goud, zilver of brons zal worden is niet te zeggen. De conditie van de dag zal wel beslissend zijn." De Nederlandse ploeg in het sombere Duisburg hoopt, dat de gewezen coach van Rob Groen profetische woorden heeft gesproken, maar blijft de strijd van de scullers met gemengde gevoelens tege moet zien. Doordat geen van de Olympi sche finalisten en slechts een van de deel nemers die in Amsterdam de eindstrijd haalden heeft ingeschreven voor de wed strijden op de Wedaubaan, is het skif- nummer een vrij open gevecht geworden. De Amstelroeier behoort stellig tot de voornaamste kanshebbers. In goede stemming waren woensdag rond het middaguur de Amerikanen. Ter wijl de regen opnieuw met de allure van een wolkbreuk op het doorweekte gras veld waarop de botenloodsen zijn ge plaatst, neerviel, kwam eindelijk de wa gen met de in Livorno gerepareerde acht van de Vesper boatclub het terrein oprij den. Dagen was de acht volkomen zoek geweest, zodat de ploe£ uit Philadelphia in een geleende boot zich moest voorbe reiden op het duel met Ratzeburg, dat vorig jaar in Tokio de Olympische titel tot veler verbazing aan de Amerikanen moest laten. Was de belangstelling van het legertje internationale roeisupporters voor de lan ge Amerikanen uitzonderlijk groot, wat verlaten stond een roeier, die tot voor en kele jaren tot de grootste onder de gro ten werd gerekend: Stuart Mackenzie, de tot Engelsman genaturaliseerde Austra liër. De man, die winnaar is geweest van de Holland-beker en Ivanov aanvankelijk scheen te evenaren, zal met Cooper de Engelse dubbeltwee vormen. Ook op de tweede dag van de Macca biah beheersten de Amerikanen de zwem- nummers. Ritchie Adams won de 100 me ter vrije slag in de matige tijd van 56,2 sec., zijn landgenote Marilyn Ramenof- sky vloog speciaal van Londen naar Is rael om de 400 meter vrije slag dames te winnen in 4 min. 54,4 sec., een tijd die aanmerkelijk boven haar wereldrecord ligt. Vandaag vertrok Marilyn al weer naar Monaco, waar zij zich bij de Ameri kaanse zwemploeg zal voegen. De elftalcommissie van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond en daarmee in feite ook de leiding van het Nederlands elftal krijgt binnenkort een andere sa menstelling. Mr. J. Elink Schuurman en P. Nefkens zuilen zich op de algemene vergadering van 18 september niet herkiesbaar stel len. De vergadering wordt voorgesteld Piet Bromberg te herbenoemen en naast hem te kiezen de heren J. (Jules) An- cion, H. (Harry) Derckx, mr. B. (Bert) Keulen en H. (Hans) Scnitger. De Nederlandse schaker Rob Hartoch heeft in de vierde ronde van de finale poule van het wereldkampioenschap voor de jeugd gewonnen van de Argentijn Bronstein. De vier met stuurman van Nereus druk bezig aan het onderhoud van de boot, v.l.n.r. Bakker, Van Maarle- veld, Korthals Altes, Den Besten en v. d. Griek. Het is Gaston Roelants niet gelukt. De Belg, de laatste weken in de vorm van zijn leven met een nieuw wereldrecord op de 3000 mete- steeple, een fraaie ver richting op de 3000 meter en een nieuw Europees record op de 10 km in 20.10.6 sec. waarmee hij de Rus Pjotr Bolothi- kov op de ranglijst afloste, verloor woens dag kansloos van Kipchoge Keino uit Ke nia. Het plan van Gaston Roelants om het wereldrecord tot 13 min. 23.- sec. terug te brengen mislukte, omdat hij de laatste weken teveel hooi op zijn vork had ge nomen. Kipchoge Keino, fris en monter in Stockholm gearriveerd, zegevierde met een glanstijd van 13 min 29.4 sec en was daarmee ongeveer vier seconden langza mer dan wereldrecordhouder Ron Clarke, die dit jaar reeds 13.25.8 bereikte. Gaston Roelants eindigde ver afgeslagen als tweede in 13 min 45.8 sec. De 800 meter werd eveneens een zege voor een atleet uit Kenia, Wilson Kiprugut die won in 1 min 48.- sec. vóór de Duitser Dieter Bogatzki in 1.48.8. De Oostduitser Frank Wiegand herover de woensdag in Leipzig het Europese re cord op de 220 yards vrije slag, dat hij 1 augustus jl. aan Hans-Joachim Klein (West-Duitsland) had moeten afstaan. Klein bleef toen in Londen, waar een aan tal Westduitsers recordpogingen onderna men, met 1.59,7 tweetiende seconde on der de prestatie van Wiegand. Nu maakte deze laatste in Leipzig een tijd van 1,59,2 waarmee hij het record precies een halve seconde scherper stelde. In tegenstelling tot eerdere berichten zal niet een Schots, maar een Zweeds scheidsrechterstrio de interland Neder landZwitserland (op 17 oktober in Am sterdam) leiden. De Zwitserse bond had de FIFA verzocht voor een andere dan de Schotse leiding zorg te dragen, aan welk verzoek de FIFA gehoor heeft ge geven. Het duel tussen Nederland en Zwit seriand, dat een maand later in Zwitser- larid zal worden herhaald, wordt ge speeld in het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap. De voetbalclub Haarlem was een roemruchte vereniging. Dat predikaat opnieuw te verdienen, is de bedoeling van een actie commerciële verrichtin gen, die, door een sales promotion bureau uitgedacht, in de komende drie jaar uitgevoerd moeten worden. Achter grond van die activiteiten is de poging om het verloren gegane terrein op voet- balgebied terug terug te winnen en de band tussen de leden steviger te maken. Ruim zes weken geleden benaderde het nieuwe, verjongde bestuur van Haarlem, de 35-jarige H(arry) Niesink, van het „Intersell" sales promotion-bureau uit Haarlem, die de vereniging als een be drijf zal gaan behandelen. Hij gaat af op gegevens die in Amerika zijn opgeleverd door activiteiten bij de „honkbalorganisa tie" The New York Yankees. Vorige week werd het contact tussen het Haarlem-be stuur en de heer Niesink bekrachtigd. De heer Niesink combineert een reis naar Amerika eind september met nieuwe on derzoekingen bij de New York Yankees. Tot de eerste daadwerkelijke resultaten van het overleg met het sales promotion bureau behoort het werk, dat deze week is begonnen om de bezoekers op waardige wijze te ontvangen. Haarlem voert er een jarenlang bestaand plan om het clubge bouw te vergroten voor uit. Haarlem bleek voorts bereid om een dokterskamer naast het clubgebouw neer te zetten voor de medische behandeling van de spelers. Om het geheel compleet te maken zal er een administratiebebouw naast worden gezet, waar de heer D. de Zwaan als administrateur in betaalde dienst zal wen ken. De heer Niesink, drie jaar werkzaam on der de naam „Intersell", na daarvoor be drijfsleider bij een reclamebureau te zijn geweest, is de drijfveer achter de acties, die door het Haarlembestuur zullen wor den uitgevoerd. De verantwoordelijkheid berust dan ook bij dat bestuur. De be doeling is dat de financiering van de ac ties veelal zal gebeuren door de opbrengst van voorgaande acties. Nauwelijks heeft men afscheid geno-stein met 11,3 sec. boven haar concur- men van het fantastisch gelegen zwem- stadion op het Margaretheneiland, waarin de Amerikanen naar negen gouden me dailles zijn gezwommen, of het atletiek- stadion eist tijdens de Universitaire Spe len in Boedapest alle aandacht op. Reeds op de eerste dag werden op drie num mers het kogelstoten heren, het hoog springen dames en het speerwerpen da mes de medailles verdeeld. Randy Matson, de Amerikaanse wereldrecord houder kogelstoten, zorgde natuurlijk voor de beste prestatie door de kogel 20.31 meter ver te stoten, de Bulgaarse Jov- denka Blagusewa won het hoogspringen met 1,65 meter en de Olympische kam pioene speerwerpen Minaela Penes won zoals zij wilde met 59,22 meter voor de verrassend op de tweede plaats beslag leggende Franpaise Michèle Demys met 52,70 meter. Verrassingen waren er ook bij de heren sprinters, doordat de Italiaan Livio Be- rutti zich niet kwalificeerde voor de halve finales en de Rus Osolin, evenals de Nederlander Wim Smit (11,1), niet ver der dan de series kwam. Enrique Figue- rola (Cuba) moest wegens een blessure opgeven. De beste kansen op de zege in de finale hebben de Canadees Harry Je rome, de Duitser Fritz Obersiebrasse en de Amerikaan Garry Anderson, die allen 10,3 sec. lieten afdrukken. Bij de dames stak wereldrecordhoudster Irena Kirzen- renten uit, ofschoon de Cubaanse Mique lina Cobian met 11,4 sec. haar dicht be naderde. In de series van de 400 meter noteerde Fred van Herpen een tijd van 48.5 sec. en kwalificeerde zich voor de halve finales. In de halve finales van het gemengd dubbelspel tennis verloren Evert Schnei der en Anja Lepoutre met 6-1, 6-3 van de Russische combinatie Lejus-Jermoleva. De 28-jarige Italiaanse Maria Teresa Riedl zegevierde in de finale van het da mesenkelspel met 4-8, 8-6, 6-0 over de Russische Galina Jermoleva en in het herendubbelspel wonnen de Amerikanen Fox en Dell met 4-6, 6-3, 6-3, 3-6, 6-4 over de Russen Lejus en Lichatschev. De Nederlandse basketballers verloren in de strijd om de 17de tot en met de 20ste plaats met 55-74 (26-33) van West- Duitsland, terwijl degenvechters Van der Ven en Tiggele naar de volgende ronde gingen. Van Tol kwam niet verder dan één zege en werd uitgeschakeld. In groep B van het volleybaltoernooi won Neder land met 3-1 van Tunesië. Het neemt ach ter Joegoslavië en Polen de derde plaats in. Het Nederlandse waterpoloteam ver loor na verlenging met 7-6 van Tsjecho- slowakije en bezet de zesde plaats. Een gouden waterpolomedaille verdienden de Hongaren door een 5-3 zege in de finale over de Russen (2-2, 1-0, 1-1, 1-0). Roeme nië werd derde door een 5-1 zege over Bulgarije Financiële gunstige resultaten verwacht Haarlem onder meer door het aan zich trekken van de reclame-exploitatie rond om het speelveld. Het plan bestaat tevens om een eigen Haarlem-winkel te stichten, waar de leden en donateurs die weer in aanmerking komen voor een spaarsys teem bij ledenwinst goedkoop inkopen kunnen doen. Een verloting, gekoppeld aan de kaartverkoop, moet het bezoek aan wedstrijden animeren. De activiteiten, die Haarlem in het drie jarenplan ten toon wil spreiden, zullen gelardeerd worden met stuntj es. Een daarvan, het schilderen van het gehele terrein in één middag door ruim honderd mensen, is overigens een plan, dat in dui gen moest vallen, omdat de gemeente Haarlem eigenaar van het terrein is en niet de voetbalvereniging. De gemeente zelf heeft al plannen het sportpark op te knappen en door voorzieningen te ver beteren. VOETBAL. De voetbalwedstrijd tussen het Nederlands militair elftal en Zwarte- meer, die woensdagavond in Emmen werd gespeeld, eindigde in een 4-1 zege voor de militairen. Het bestuur van de N.S.F. heeft beslo ten aan de Koninklijke Nederlandse Honk bal Bond een uitkering uit de totogelden te verstrekken van 33.000,- voor de aan koop van demontabele tribunes. De reden van de aanvraag was dat de overheid zich de moeite getroost overal in het land kostbare honkbalvelden aan te leg gen. Deze velden bevatten echter geen tribune-accommodatie. Een dergelijke accommodatie is onontbeerlijk in de hui dige tijd en met de toenemende publieke belangstelling voor honkbal. De vereni gingen hebben zelf niet de beschikking over de middelen om daarin te voorzien. Directe behoefte voor het plaatsen van deze demontabele tribunes is aanwezig te Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Bussum. Verder heeft het bestuur van de N.S.F. besloten een bedrag van 241.800,- a fonds perdu voor accommodaties van 39 sportverenigingen uit te keren. Dit viertal naast coach Piet Bromberg kan men beschouwen als exponenten in de elftalcommissie van respectievelijk het westen, het zuiden, het noorden en het oostenrijk. Het zijn, evenals Bromberg, allen oud Nederlands-elftalspelers. Wanneer de al gemene vergadering de bestuurskandida- ten kiest, zal een elftalcommissie zijn ge vormd, waarvan de leden samen 135 in terlandwedstrijden op hun naam hebben staan. Vreugde en leed voor Nederland in de vierde etappe van de Ronde van Tsjecho- slowakije. De Limburger Hans Hesen leg de in de bij slecht weer gereden etappe beslag op de tweede plaats, maar daarte genover stond, dat de Nederlandse ploeg van vijf tot twee renners werd terugge bracht. Piet Heynig mocht op doktersad vies niet starten, Jan van der Horst gaf op en Jan Serpenti arriveerde na de slui ting van de controle in gezelschap van vijf andere coureurs. Alleen Hesen en Piet Deenen zijn dus nu nog in de strijd De uitslag van de 173 km. lange rit van Kosice naar Tatranska Lominice was als volgt: 1. Jan Svorada (Tsj.-slow.) 4.52.55, 2. Hans Hesen (Ned.) 4.54.03, 3. Lothar Borschel (O.-Dld.) 4.54.33, 14. Piet Deenen (Ned.) 4.57.58, algemeen klassement na de vierde etappe: 1. Billy Bilsland (Schotland) 16.49.06, 2. Antal Megyerdi (Hong.) 16.50.09, 3. Pavel Konecny (Tsj.- slow.) 16.50.11, 12. Hans Hesen 17.01.31, 18 Piet Deenen 17.05.35. Honved Boedapest overklaste woens dag in het Finse stadje Lahti de plaat selijke club Reipas in een wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Hongaren, die bij de rust met 3-1 de lei ding hadden, wonnen met 10-2. De Noorse vertegenwoordiger in dit toer nooi, Rosenborg uit Trondheim, boekte in Reykjavik een 3-1 zege op Kr. Reykja vik. Bij de rust hadden de Noren met 1-0 de leiding. Evenals in Lahti be trof het ook hier de eerste ontmoeting tus sen beide clubs. De Deense bekerhouder Aarhus be haalde op eigen veld een kleine overwin ning (2-1) op Viktoria Setubal, dat het gepresteerd had Benfica te verslaan in de finale van de wedstrijd om de Portugese voetbalbeker. Voor de wedstrijd tegen Real Madrid om de Europa-Cup gaat Feijenoord naar het KNVB-centrum in Zeist ten ein de zich daar in alle rust op de grote wedstrijd voor te bereiden, 's Maandags is de reis er naar toe en 's woensdags vertrekt men van Zeist regelrecht naar het stadion. Willy Kment, de trainer van Feije noord, probeert Real Madrid nog een keer te zien spelen. Het ligt in de bedoe ling dat hij zondag 5 september in Ma drid op de tribune zit voor de eerste com petitiewedstrijd van de Spanjaarden. Dat is mogelijk, omdat Feijenoord daags te voren op zaterdag zijn competitie wedstrijd speelt tegen Go Ahead. In de Nederlandse zwemploeg voor de zeslandenwedstrijd (Eurovisie), die op 4 en 5 september a.s. in Rome wordt ge houden zijn enkele wijzigingen gekomen. Op de 400 meter wisselslag persoonlijk wordt Jan Jiskoot vervangen door Jelle Oortwijn (VZV). Bep Weeteling (Nereus) zwemt de 100 meter rugslag i.p.v. Cobie Sikkens. In de 4 x 200 meter vrije slag estafetteploeg start Johan Schans i. p. v. Bert Sitters. De 4 x 100 meter wisselslag estafetteploeg heren wordt geformeerd door Peter Schillemans, Hans Spijkerman, Johan Bontekoe en Bert Sitters. Reserve bij de dames is Cobie Sikkens en bij de heren Peter Serier. De nederlaag van 0-1, die bekerhouder Liverpool op eigen veld leed tegen Shef field United, was de enige grote verras sing van het bijna complete leaguepro gramma, dat gisteravond werd afgewerkt. Van de beide gepromoveerde clubs boek te Northampton Town op eigen veld een verdienstelijk 1-1 gelijkspel tegen Arsenal, NewCastle United verloor met 0-1 van West Bromwich Albion. De overige uitslagen in de eerste divi sie van de Engelse league: Fulham- Blackburn Rovers 5-2, Sheffield Wednes- day-Everton 3-1, Stoke City-Chelsea 2-2, Tottenham Hotspur-Leicester City 4-2. In Schotland toonde Celtic, tegenstan der van Go Ahead in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, goede vorm in de eerste competitiewedstrijd. Uitspelend werd met 4-0 van Dundee United gewonnen. Dinsdag heeft in Zürich de loting plaatsgevonden voor de eerste Europese beker voor landenteams (amateurs). In totaal hebben 12 landen ingeschreven en deze zijn in vier groepen ingedeeld. Ne derland speelt een uit- en een thuiswed strijd tegen Engeland en Oostenrijk, en dat zal voor 31 december 1966 moeten ge beuren. De winnaars van de vier groepen kwalificeren zich voor het eindtoernooi dat in het voorjaar van 1967 zal plaats vinden. De loting gaf het volgende beeld: Groep 1: Ierland, Schotland, Wales, Groep 2: Spanje, Frankrijk, Italië, Groep 3: Oostenrijk, Engeland, Nederland en Groep 4: West Duitsland, Turkije, Joego slavië. Het Nederlands honkbalteam zal zijn Europese titel vanaf 1956 toen Neder land voor het eerst deelnam, in Nederlands bezit van zaterdag 28 augustus tot en met zondag 5 september in Madrid gaan verdedigen tegen Spanje, Zweden, Duitsland en Italië. In Madrid zal een halve competitie worden gespeeld en deze competitie is zo ingedeeld dat de Spaanse organisatoren er de maximum recette uit kunnen halen. De grote strijd speelt zich zaterdagmiddag 4 september af, wanneer de enige titelkandidaten Nederland en Italië elkaar ontmoeten. De Europese honkbalkampioenschappen worden dit jaar in Madrid gehouden en dat betekent dat het daar in Madrid Spaans toe zal gaan. Dat wil bij honkbal georganiseerd door de FEB zeggen, dat er op het laatste moment nog wijzigingen kunnen komen in het programma. Mocht dit niet het geval zijn, dan zijn de Span jaarden erin geslaagd een aantrekkelijk programma samen te stellen voor het chauvinistische thuisfront. Tijdens de eer ste wedstrijddag komt Nederland in het geheel niet in het veld. De Spanjaarden zelf gaan dan een grote overwinning op Duitsland behalen, terwijl Italië het dap pere Zweden zal vermorzelen. Maandag is het de beurt aan Nederland om de Zweden een lesje te geven en dat wordt dan de eerste van een aantal mage re dagen: pas zaterdagmiddag wordt het weer interessant als Nederland zijn groot ste en enige rivaal Italië krijgt te bestrij den. Het lekkerste hapje van het honkbal menu in Madrid de wedstrijd op zon dagmiddag is volgens de organisatoren Spanje-Italië! In Milaan werd het vorig jaar 13-1 voor Italië en dat het geen ze- ven-innings-nederlaag voor de Spanjaar den werd was te danken aan het feit dat enkele Italiaanse sterren zich hautain te rugtrokken, toen de Azurri ver voor ston den. De strijd om het Europees honkbalkam pioenschap wordt dus op zaterdag 4 sep tember gestreden en al wat daar omheen gebeurt is franje. Natuurlijk zou het leuk zijn voor de Zweden die pas zijn begonnen met honkbal, om niet als laatste te eindi gen. Daarvoor zullen zij de Duitsers moe ten verslaan, maar die Duitsers zullen juist de wedstrijd tegen de Zweden willen winnen en zullen hun sterkste werper voor dat duel bewaren, zodat de duels tegen de sterke landen in slachtpartijen zullen ontaarden. Tot die sterke landen behoren kampioen Nederland, Italië en Spanje. Van die drie is Spanje ongetwijfeld de zwakste door het gebrek aan snelle werpers. Een harde rechte bal ligt de Spanjaard niet. Daarom gooien de Spaanse werpers voornamelijk romantische curves. Is er eens een Span jaard die wel over een harde rechte bal beschikt, dan zorgt zijn slechte conditie er wel voor, dat ook hij na de derde in nings een prooi wordt van de tegenstan ders. Nu de vraag: wie wordt Europees kam pioen? Natuurlijk heeft Nederland de bes te kansen. De Nederlanders spelen die éne wedstrijd die over het kampioenschap beslist, veel nuchterder dan de Italianen die altijd op de beslissende ogenblikken falen. Zoals in Milaan toen Glorioso zich zelf bij de stand 1-0 voor Nederland als pinch-hitter inzette, waardoor de uitste kende werper Buschini die de Nederlan ders maar heel weinig kansen had ge geven, het veld moest ruimen. Prompt scoorde Nederland even later de beslissen de twee runs op het werpen van Glorioso. Maar toch blijven wij ervan overtuigd dat de Italianen als team weinig onderdoen voor Nederland. Een serie van zeven wedstrijden zou in deze wel eens een hel der licht kunnen doen schijnen. Zolang de Europese kampioenschappen echter in de huidige vorm worden ver speeld en daar zal weinig aan te verande ren zijn, totdat de Nederlanders een vooraanstaande rol in het dagelijks be stuur van de FEB gaan spelen, blijft het bij die ene wedstrijd en daarin zal Neder land, ook al is de stemming in de ploeg niet zoals die de laatste jaren is geweest, wel weer zegevieren. En dat zal geschie den na een toernooi, waarin de zeven in- nings-regel meermalen zal worden toege past: een wedstrijd wordt gestaakt in de zevende innings, indien het scoreverschil 14 of meer runs bedraagt. Het Nederlands honkbalteam is gis teren in Spanje gearriveerd. Hier ziet men het gezelschap bij het ver trek van Schiphol. Zaterdag 28 augustus: officiële ope ning. Zondag 29 augustus: SpanjeDuitsland en ItaliëZweden. Maandag 30 augustus: Nederland Zweden. Dinsdag 31 augustus: DuitslandItalië. Woensdag 1 september: Nederland Spanje. Donderdag 2 september: rustdag en FEB-congres. Vrijdag 3 september: SpanjeZweden. Zaterdag 4 september: ZwedenDuits land en NederlandItalië. Zondag 5 september: DuitslandNe derland en ItaliëSpanje. Wanneer er twee wedstrijden op een dag gespeeld worden, begint de eerst genoemde wedstrijd om 10.30 uur, de tweede om 16.30 uur. De overige wed strijden worden 's middags gespeeld, aanvang 16.30 uur.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17