President Johnson onthult plannen voor MOL-project modieuze Regenkleding HET WEER 1 Indische troepen op gebied van Pakistan Koffer met verminkt lijk uit Amsterdamse gracht opgehaald COR OLY COR OLY FORD SHOW schaken MORRIS Kosmosslaapje Vrede in Vietnam in ruil voor Peking VN-zetel cfaoccJadedwndc Vechtpartijen in Grieks parlement Slachtoffer vermoedelijk buitenlander <EEF (VHf MAAR... M. KOELE MIJ BROMFIETSNIEUWS MODEHUIS Harde wind Aan het strand Hf m 9 „Nouvel Ohservateur" Het woord is aan Breestraat 108, Beverwijk, Telefoon 24627 N.V. Haarlemsche Auto Centrale Telefoon 18680-14125 50e JAARGANG NUMMER 247 DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 Kantoor: Lansje Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560 6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N-1J M U 1 D N, SAN 1POORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Over drie jaar: ruimtewerkplaatsen WASHINGTON (Reuter, AP en AFP) Over drie jaar zullen de Verenigde Staten bemande ruimtestations lanceren. Er staan vijf lanceringen op het pro gramma. Bij elk ervan zullen twee man dertig dagen of langer in zo n ruimte werkplaats om de aarde zweven. Het ruimtestation zal een lengte krijgen van ongeveer dertien meter, met een gewicht van ongeveer 8618 kilogram. Een Gemini-capsule zal worden verbonden aan dit kosmoslaboratorium. Bij de lan cering zullen twee mannen zich eerst in de Gemini bevinden en pas naar het station overstappen als het geheel van laboratorium en Gemini in een baan om de aarde is gebracht. Na hun verblijf zullen zij naar de Gemini terugkeren, deze losmaken en naar aarde terugvliegen. Het plan,dat gisteren door president Johnson bekend werd gemaakt wordt „Mol"-project genoemd, een afkorting van „Manned orbital laboratory" om de aarde zwevend bemand laboratorium. De Amerikaanse president wilde niet ingaan op de vraag of het ruimtestation zal worden gebruikt voor de vernietiging van „vijandelijke ruimtevaartuigen". Johnson stelde wel nadrukkelijk: „Wij willen onze overeenkomst nakomen om geen kernwapens in de ruimte te bren gen. Wij zullen alle landen, ook de Sovjet-Unie, de hand blijven toesteken voor samenwerking in de opwindende jaren van ruimteonderzoek die wij allen voor ons hebben". Het project werd niet in strijd geacht met de resolutie van de Verenigde Na ties over het militaire gebruik van de AAN BOORD van de Gemini-5 zijn op nieuw moeilijkheden ontstaan met de elektrische voorziening. De brandstofcel len die de elektrische stroom voor de sa telliet moeten leveren produceren te veel water en dit kan storingen veroorzaken. Cooper en Conrad hebben vanochtend hun zeventigste ontmoeting om de aarde vol tooid. Fysiek en geestelijk verkeren ze in goe- Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Teief (020) 22 35 96 - Amsterdam Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 9 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving4, 5 Films 3 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 11 Kunst H Topsij 12 Feuilleton 13 Ferdinand 14 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 11 Luidsprekers 14, 16 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust later harde zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een restant van de tropische cycloon „Anna", dat via de Noordzee naar West-Europa trekt, zal morgen, na op klaringen, weer regen en veel wind veroorzaken. Middagtemperatuur 17 graden. Zeewater eveneens 17 graden. VOORUITZICHTENTot het einde van de week zeer onbestendig. Slapen is een speciaal probleem in de ruimte. Hoewel Cooper gisteren een record vestigde door zeven uur achtereen te slapen vertelde Conrad: „Op de een of andere manier hebben we moeite met slapen. De een hin dert de ander als hij wat te doen heeft. Het is zo stil in de cabine dat als de een 'n tukje doet de ander hem onmiddellijk stoort als hij wat moet uitvoeren. Vooral als hij er maar een beetje geluid bij maakt". de conditie. Ze schijnen nog geen last te hebben van de langdurige toestand van gewichtloosheid. Cooper was zelfs wat spraakzamer dan gewoonlijk en in een goede stemming omdat hij een nieuw ruimterecord op zijn naam heeft ge bracht. Beiden hadden ze wel wat last van jeuk. Cooper in zijn baard en op de plaat sen waar medische apparaatjes aan zijn lichaam zijn bevestigd en Conrad van de drukbanden die hij om zijn benen heeft ter bevordering van de bloedsomloop. Johnson heeft een Russische weten schapsman uitgenodigd de lancering van de Gemini-6 volgende maand bij te wo nen. Dit is vermoedelijk het Amerikaanse antwoord op de beschuldigingen in het Russische blad Rode Ster dat het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma voorna melijk militaire bedoelingen zou hebben. Het vermoeden bestaat dat de Russen geen belangstelling zullen hebben voor de uitnodiging omdat ze geen zin hebben een Amerikaanse geleerde uit te nodigen voor een tegenbezoek bij de lancering van een Russische satelliet. v.' Amerikaanse zeelui hebben ongeveer 1000 km. buiten de kust van de Ber muda-eilanden de tweede trap van de TITAN-2 raket, waarmee vorige week de GEMINI-5 ruimtevaart cabine werd gelanceerd, uit de oceaan opgevist. Het is de eerste keer, dat een trap van een ruimte schip lancerende raket onbeschadigd door de hitte terug op aarde komt. (Telefoto) Acht tot tien meter lengte en drie meter doorsnee heeft deze „MOL", een Amerikaans bemand ruimte vaartlaboratorium. De tweekoppige bemanning van dit kosmoslab zou er een maand in kunnen verblijven. President Johnson heeft plannen voor de bouw en eerste lancering in 1968 gisteren op een persconferentie bekendgemaakt. (Telefoto) PARIJS (AP en Reuter) „De Chinese leiders zijn bereid besprekingen over de kwestie-Vietnam in de Verenigde Naties te overwegen als China permanent lid van de Veiligheidsraad zou worden." Dat meldt het Franse weekblad „Nouvel Ob- servateur". Volgens het blad zou dit zijn meege deeld aan de Franse minister voor cultu rele Zaken, André Malraux, die deze maand in Peking besprekingen met een aantal Chinese staatslieden heeft gevoerd. President De Gaulle zou de mogelijk heid van samenwerking met China over wegen om de heerschappij van de Sovjet- Unie en de V.S. te breken. Hij zond Malraux naar China om poolshoogte te nemen. De strijd- om de Chinese toelating tot de Verenigde Naties zal tijdens de komen de zitting van de Algemene Vergadering beginnen. Peking zou tegenover Malraux hebben laten doorschemeren daarbij prijs te stellen op Frankrijks steun, aldus Nou vel Observateur. Radio Hanoi meldt dat 1130 man Zuid- vietnamese regeringstroepen de afgelo pen maand zijn overgelopen naar de Viet- cong. Volgens radio Hanoi is het totaal aantal Zuidvietnamese deserteurs daar mee gestegen tot 14.582 in de eerste zeven maanden van dit jaar. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met grote meerderheid een noodfonds van bijna 6 miljard gulden goedgekeurd voor het Vietnamese conflict. Voorspeld wordt dat nog 25 a 35 miljard gulden nodig zal zijn begin volgend jaar. „De Amerikaanse regering schakelt de mogelijkheid niet uit van een langdurige schorsing van de bombardementen op Noord-Vietnam. Als Hanoi maaro p de een of andere manier duidelijk zou laten blijken dat het bereid is de militaire ac ties in Zuid-Vietnam te verminderen. Wij willen op elk tijdstip onvoorwaardelijke besprekingen met Noord-Vietnam begin nen, waaraan ook het nationale bevrij dingsfront van Zuid-Vietnam kan deelne men. Dit heeft Washington enkele weken geleden aan Groot-Brittannië laten weten. De Amerikaanse verklaring is opgenomen in een Brits document waarin vredespo gingen worden gedaan voor de kwestie- Vietnam. Advertentie Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig eft eerbiedigt de slanke lijn! 13 ATHENE (DPA-AFP en Reuter) De 99 afgevaardigden van de Rechtse Natio nale Radicale Unie zullen premier Tsiri- mokos steunen als vermoedelijk vrij dag wordt gestemd over het voortbe staan van de nieuwe Griekse regering. Dit deelde partijvoorzitter Kanellopoelos gisteravond tijdens een rumoerige parle- mentszitting mee. Terwijl hij het woord voerde stormde een afgevaardigde van de Centrum-Unie op de voormalige minister van Buiten landse Zaken Georges Melas, af omdat die een onvriendelijk gebaar in zijn rich ting had gemaakt. De vergadering moest tijdelijk worden geschorst. De fractieleider van de linksgeoriën teerde EDA-partij heeft meegedeeld, dat zijn 22 partijgenoten tegen de nieuwe re gering zullen stemmen. Later raakte een dozijn leden van de Centrum-Unie slaags met een tiental rechtse afgevaardigden. De vechtpartij duurde verscheidene minu ten. Opnieuw had de regering uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. Rond het parlementsgebouw was een politiecordon getrokken. De omliggende straten waren met prikkeldraad afgezet. Advertentie Uin IN ROOMBOTER O Of '2 Mr GEBRADEN fc»fcW KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 - TEL. 8402 hoek Lange Nieuwstraat George Sand: In tijdperken van twijfel en over gang is een vastgestelde, geformu leerde doctrine het gemakkelijke middel voor velen om zich ingedeeld te verklaren, op voorwaarde, dat men niet meer van hen eisen zal dat zij zelf nadenken, oordelen en on derscheiden. NIEUW DELHI (AP en Reuter) - Troepen van India zijn op twee plaatsen over de bestandslijn in Kasjmir getrok ken. Ze hebben twee heuveltoppen op grondgebied van Pakistan bezet. Later zijn ze vanuit die stellingen verder in Pakistan doorgedrongen. Het nieuws van de grensoverschrijding is woensdag in het parlement van India in New Delhi bevestigd door de minister van Defensie, Chavan. Hij weigerde „uit veiligheidsoverwegingen" in bijzonderhe den te treden. Chavan verklaarde dat de militaire operatie wordt uitgevoerd om verdere infiltraties van Pakistaanse troe pen in India te voorkomen. Het schijnt dat troepen van India, ge steund door artillerie, op twee plaatsen in het gebied van Tiwal de grens zijn overgetrokken. Pakistaanse troepen le verden een fel gevecht. Zij moesten ech ter hun stellingen prijsgeven. De grens overschrijding zou enige honderden me ters bedragen. Waarnemers in New Delhi geloven dat de regering van India met deze actie Pakistan duidelijk wil maken dat zij be reid is tot drastische acties over te gaan om de toevoer van wapens en soldaten naar Kasjmir vanuit Pakistan tegen te gaan. Premier Sjastri van India heeft een brief gekregen van de Russische premier Kosygin. Men neemt aan dat de inhoud gelijk is aan die van de brief die de Rus sische premier dinsdag aan president Ajoeb Khan van Pakistan schreef en waarin hij erop aandringt in geen geval tot drastische acties over te gaan. AMSTERDAM Een jongetje van zeven jaar, dat gistermiddag in het water van de Jakob van Lennepkade een aluminiumkoffer zag drijven, heeft de Amsterdamse politie op het spoor gebracht van een van de meest lugubere moorden die de laatste jaren in ons land gepleegd zijn. In de koffer trof de politie de romp aan van het lijk van een man. Hoofd, benen en handen waren eraf gehakt. Sectie bracht aan het licht, dat de moord vijf of zes dagen geleden gepleegd moet zijn. Het slachtoffer is waarschijnlijk een ongeman met donker haar en een lengte van een meter zestig. Het jongetje zag de koffer drijven tus sen twee in de kade liggende woonbo ten. Hij waarschuwde een der bewoners daarvan, die op zijn beurt de politie van de vondst op de hoogte stelde. De koffer, waaruit een onaangename lucht kwam, bleek goed te zijn afgesloten. Op de bin- Advertentie Alle 16-jarigen die van heden af een bromfiets kopen bij hebben geluk Heus, het is de moeite waard en u blijft bij de tijd als u op tijd komt. Advertentie In ons nieuwe pand LORENTZPLEIN, van 26 augustus t/m 5 september. Dagelijks van 8.3022.00 uur; ook zater dags - zondags van 12.0018.00 uur. nenplaats van het politiebureau Leidse- plein werd hij met een breekijzer open gebroken. Toen men de lugubere inhoud zag werd onmiddellijk de officier van Justitie mr. J. E. Vriesema ingelicht, die opdracht gaf voor sectie op het lijk. De sectie werd verricht door dr. J. Zel- denrust van het Gerechtelijk Laborato rium in Den Haag. Volgens dr. Zelden- rust zijn er drie mogelijkheden waaraan de dood van de onbekende te wijten kan zijn: wurging, vergiftiging of verdrinking. De deskundigen konden zelfs bij benade ring niet zeggen wanneer de koffer in het water is geworpen. (Zie verder pagina 2 onder „Dode in koffer".) Morgenavond is het weer zover. Dan zullen onze lezers de jaarlijkse krachtme ting aangaan met de clubschakers van de schaakclub Kijk Uit. Mochten er onder onze lezers nog zijn die verzuimden zich op te geven dan be staat hiertoe nog gelegenheid tot morgen middag 12 uur aan onze redactie, Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden; of bij onze schaakmedewerker de heer Tj. de Jong, Santpoortse Dreef 104, Santpoort-Noord. Vermeldt u dan eveneens of u beginnend, geoefend of gevorderd schaker bent, dan bent u er vrijwel zeker van dat een ge lijkwaardige tegenstander vrijdagavond om 8 uur in het wijkgebouw van de Beth- lehemkerk aan de Radarstraat 5 in IJmuiden op u wacht.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1