Amerikaans paternalisme in Azië ontmoet groeiend verzet Washington is bang Britse hulp in Azië te verliezen Dit wasmiddel is voor mij no. 1 Dieren 4#% Wereldnieuws r Van dag tot daq J Eis Tranen Engelsman betaalt met valse dollars Twee Britten en één Amerikaan verdwenen in Oost-Berlijn Anti-hagelraket in de Sovjet-Unie s (Op de <~Pracitótoel DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 3 Geldzorgen Oprechte nationalisten THAILAND M3GLEE£l=S=l=Ë NES El Het heeft lang geduurd te lang he laas! voordat in ons land algemeen het besef wakker is geworden, dat de to tale verkeerssituatie naar het catastrofa le leidt. De opeenvolgende verkeersonge lukken op grote wegen zowel als in stadscentra werden te zeer beschouwd als een onontkoombare zaak, inherent aan mo derne ontwikkelingen. Die reeks is zich echter snel gaan kenmerken als een ont stellende toeneming in aantal zowel als in gevolgen. Het verschrikkelijke ongeluk bij Renswoude met zeven doden in een klap is een van de ernstigste in ons land sedert het begin van de verkeersopeenho- ping. Het zal niet het laatste verschrikke lijke ongeluk zijn. De tragiek neemt toe naarmate de situatie ernstiger wordt. Een der ochtendbladen spreekt nu van daag voor het eerst van „schuldige nala tigheid" der Nederlandse verkeersautori- teiten. De vraag van „dood door schuld" tengevolge van duidelijke nalatigheid der overheid is door ons blad al enkele ja ren geleden opgeworpen, toen zich een ge val voordeed van een kruisingaanleg die zonder meer een fuik voor dodelijke onge lukken moest worden (en ook is gewor den). Het stellen van die vraag is ons toen van overheidszijde zeer kwalijk genomen, maar er is alle reden haar nóg eens drin gend te stellen. De bermbeveiliging, tegengewerkt en weggepraat door deskundigen die beter hadden moeten weten, is nu eindelijk enigszins op gang. Er zijn andere drin gende saneringen, die niet aan de orde kunnen komen door een soort van ver blindheid bij degenen die erover te beslis sen hebben. Ongelijkvloerse kruisingen, voetgangerstunnels of luchtbruggen, weg- verbreding, inhaalverboden, wegdek-ver- stroevingen, er zijn van al die bruikbare en noodzakelijke voorzieningen in ons land te hooi en te gras wat rondgestrooid als er geld voor was bij gemeenten, pro vincie of rijk. Van enige landelijke coördi natie is nog steeds geen sprake. Kleine potentaten doen in kleine arealen wat hun nuttig voorkomt of ze doen het niet. En niemand daagt hen voor de vraag, of zij wellicht daardoor schuld op zich laden.Goedbedoelde pogingen kunnen eveneens verkeerde consequenties heb ben. De schuld kan dan vervangen wor den door ongeschiktheid in functie. Maar de duidelijke taal der ongelukken stelt een eis: er moet op dit achtergebleven gebied snel en afdoende worden gesmeerd over grenzen van bevoegdheden en lokale beperkingen heen. Ons land is daarvoor gelukkig klein genoeg. De Britse koningin heeft een ingrijpend besluit genomen, dat wijst in de richting van modem denken. Zij heeft zes van de elf werksters ontslagen, die haar land goed Sandringham in Norfolk moeten schoonhouden. Dit buitengoed doet alleen maar dienst met kerstmis en tijdens de fazanten jacht. Het is dan behelpen gebla zen, aangezien het slechts 350 kamers heeft, maar de Britse koninklijke familie heeft wel voor hetere vuren gestaan. Voor de rest van het jaar staat het bui tengoed leeg, maar iedere huisvrouw weet hoe een leeg huis vervuilen kan. Daarom die elf werksters. Maar nu heeft de koningin stromend water laten aanbren gen, waartoe de Britse vorsten na Victo ria nooit hebben kunnen komen. En aan gezien nu dus met vijf werksters kan wor den volstaan vanwege dat stromend wa ter, heeft de koningin de consequenties getrokken en zich, zoals de hele natie al jaren doet, op bezuiniging geconcentreerd. Wie weet dat deze werksters 2 gulden per uur verdienen, beseft dat hier grote din gen gebeuren. Een leegstaand buitengoed behoeft geenszins een object van ver kwisting te zijn. Het gaat er maar om, of men het kan aanpassen aan moderner denkbeelden. Volgens persbureau-berichten uit Wash ington heeft president Johnson op een persconferentie aldaar iets laten blijken van menselijke bewogenheid over de dra matiek van de Vietnamese oorlog. Hij verklaarde: „Ik wil dat u weet, dat uw president gehuild heeft toen hij het re laas vernam van de behandeling, die een Amerikaans soldaat ondergaan heeft in «en gevangenenkamp der Vietcong". Nu kan er enige discussie zijn over de vraag, of niet vele mensen Amerika nen zowel als Vietnamezen ontstellend veel meer en droeviger redenen hebben om te huilen over de gebeurtenissen in Vietnam dan de president. Maar in ieder geval is een president die tranen stort over een tragedie, waaraan hij zelf een belangrijk aandeel heeft, heel wat sym pathieker dan een president die standvas tig blijft betogen dat culturele en levens beschouwelijke doeleindan kunnen worden bereikt met steeds meer an steeds inten- giever bombardementen. Wie mocht menen dat de bekendma king zijner tranen op een persconferen tie de president ontsiert, omdat het de in druk wil vestigen dat presidentiële tranen de belangrijkste tranen ener natie zijn moet zich troosten met de overweging dat het tamelijk plotseling geroepen worden tot de hoogste post wel eens zelfs bij de beste karakters de bescheidenheid geweld aandoet. WASHINGTON - In de Verenigde Staten is men bijzonder geschrokken van de beginnende desintegratie van de staat Maleisië na de afscheiding van Singapore. Officieel vermijdt men pa niekerige verklaringen, maar er is geen twijfel aan, dat de Amerikaanse regering hoogst benauwd is over het perspectief van een tweede Aziatische strijd waarin het Westen een zwak Maleisië zou moe ten steunen tegen de agitatie èn de in filtratie vanuit China en Indonesië. Bovendien is Washington bang dat Singapore, afhankelijk als het is van transitohandel, binnenkort Djakarta te gemoet zal komen wat betreft de aan wezigheid van Britse militaire bases in Singapore en zal eisen dat de Britten op den duur principieel instemmen met opheffing van die bases. Dat zou dan wel eens het einde van de Britse militaire aanwezigheid in het Verre Oosten kunnen betekenen, waar door de Amerikanen helemaal alleen de kastanjes uit het vuur zouden moeten De Rotterdamse recherche zoekt een Engels sprekende zeeman, die in enkele winkels aankopen heeft betaald met val: se bankbiljetten van 20 Amerikaanse dol lars. Een winkelier in Hoek van Holland ontving een dergelijk bankbiljet voor de aankoop van souvenirs. De onbekende zeeman kocht in een winkel in Rotter dam enkele paren sokken en betaalde deze met een vals biljet. Een derde exem plaar werd ontvangen in een kledingzaak in Schiedam. De vervalsingen werden ontdekt toen de winkeliers de biljetten bij banken in Rot terdam ter inwisseling aanboden. halen ten bate van de westelijke strate gische belangen in Azië. GEZIEN de mensenlevens, het mate riaal en de dollars die de oorlog in Vietnam thans opslokt, is een dergelijk perspectief voor de Amerikanen weinig aantrekkelijk. Dat de Maleisische desinte gratie onloochenbaar een pluspunt voor de Indonesische politiek van „confrontatie" is, wordt door de Amerikanen ook met grote zorg gezien. Washington vindt Soekarno's beleid niets anders dan naakte agressie, voort komend uit Djakarta's wens zijn machts sfeer uit te breiden, de aandacht af te lei den van de binnenlandse economische problemen en te voorkomen dat een wel varend democratisch Maleisië meer aan trekkingskracht zou gaan uitoefenen op de Aziatische staten dan Indonesië, dat lei dersambities heeft in de groep niet-com- munistische Aziatische staten. De Amerikanen hebben geen enkel be grip voor Indonesië's officiële doelstelling: verdrijving van de westelijke politieke- en militaire basis uit Azië. De kern van de groeiende onenigheid tussen de Verenigde Staten en Indonesië is, dat de Amerikanen Azië in de eerste plaats beschouwen als een werelddeel waar het communisme effectief moet worden tegengehouden, precies zoals dat na 1945 in Europa volgens de Truman- doctrine nodig was. Daarom zien de Ame rikanen hun rol in Azië alleen maar als die van vaderlijke beschermers van de jonge Aziatische staten tegen de com munistische expansie. DAT VOOR EEN aantal Aziatische lan den, waaronder Indonesië, dit Amerikaan se paternalisme een direkter en meer reëel gevaar is (dat eventueel met hulp van communisten moeten worden bevoch ten) dan een mogelijke Chinees-commu nistische expansie waaraan vele Aziaten twijfelen, begrijpt de Amerikaanse rege ring niet. QQjjDJ' HAINAN 104.64 ientione BIRMA VIETNAM LUZON Rangoon Bangkok Moni(o_<ö ZUID- CAMBODJA l Pnom-Penh ^VIETNAM MINDORO NEGROS INuANAO Jesselto BROENE C. KOEAL LOEMPOER -5- oesnng SINGAPORE BORNE (Kalimantan (Sulawesi, Senator William Fulbright van Arkansas. Slechts figuren die buiten de regering staan, zoals de voorzitter van de senaats commissie voor Buitenlandse Betrekkin gen Fulbright, of de oud-onderminister van Buitenlandse Zaken voor Zuidoost- Azië, Roger Hilsman vragen zich soms af of Amerika's anti-communistische beleid in Azië opererend met een krans van mili taire en politieke bases van Japan tot Pa kistan, er niet toe heeft geleid dat Azië's oprechte nationalisten in de armen van de communisten worden gedreven uit lou ter antipathie tegen de westelijke brugge- hoofden in Azië. BERLIJN (AP) Drie mannen twee Britten en een Amerikaan worden ver mist in Oost-Berlijn. Een Britse woord voerder heeft gezegd dat hij over inlich tingen beschikt dat een van de Britten gearresteerd is. Een woordvoerder van de Amerikaanse missie in West-Berlijn zei dat de Amerikaan, de 21-jarige Ben jamin Franklin Whitehill is. Hij acht het mogelijk dat Whitehill met een van de Britten, de negentienjarige John Twaites, gearresteerd werd. Twaites reisde tien dagen geleden Oost-Berlijn binnen uit de westelijke sector van Berlijn. Sindsdien is hij niet meer gezien. MOSKOU (A.P.) Russische metereo- logen hebben een manier gevonden om de te velde staande gewassen te beschermen tegen hagel. Dit meldt Tass. Het systeem is reeds twee zomers toegepast in Tazji kistan in Centraal-Azië. Het naderen van hagelbuien wordt door radar vastgesteld. Op afstand bediende meteorologische raketten worden door signalen gericht op de bui en afgevuurd. De raketten verstuiven chemische prepa raten in de bui en voorkomen daarmee de vorming van hagel. De wolken lossen op en de hemel is weer helder, nadat de ra ketten hun werk hebben gedaan, aldus Tass. Advertentie Een Sunil team deed de was voor mevrouw A. Wijntjes, Oude Haven 7 Sassenheim. Mevrouw Wijntjes ontdekte dat zelfs haar kraak heldere was nog witter werd met Sunil. Voor haar is Sunil no. 1. Ook voor u zal Sunil no. 1 zijn. Probeer het en ontdek zelf hoe stralend wit ook uw was wordt. Zonder bleken en zonder blauwen. En let eens op uw nylon en andere moderne stoffen. Ook die worden witter en frisser bij elke keer was sen in Sunil. Sunil met ultra-was- werking geeft het hoogste wit. Tussen de ernstige beslom meringen van hun twee we reldoorlogen in hebben de Duitsers zich in hun films heerlijk ontspannen en op dat gebied goede, zelfs kostelijke grappen gemaakt. Sommigen zullen zich bijvoorbeeld „Zo ologica" nog herinneren: niet de beste, maar wel een van de vrolijkste manieren om de filmcamera te hanteren, waar bij een vaardig gebruik werd gemaakt van de humor der dieren. Natuurlijk hebben dieren humor. Die is meestal voor ons niet verstaanbaar, omdat hij ontstaat bij de gratie van de onopzettelijkheid en bliksem snel verschijnt en verdwijnt tegelijk met de situatie. Men zal een dier nooit omstandig de lippen zien likken om een goede mop te gaan vertonen, en evenmin ooit zien nala chen over een kostelijke grap. Maar wel kan men bijvoor beeld een jong katje dat toe vallig op zijn rug valt één seconde lang net zien doen alsof het zich in een wanho pige en hulpeloze situatie be vindt, terwijl het zich ver maakt met het stellige denk beeld dat het met één blik semsnelle beweging weer op zijn vier poten kan gaan staan. Dat is een grap die niet voor mensen is bedoeld. De humor van dieren voor óns gebruik bestaat uit hun benadering van menselijke gedragingen. Als een dier bij na een mens lijkt, begint voor ons de grap. Men kan dat constateren in de meesterlijke filmdocumentaire „Zoo" van Haanstra, die bovendien nog de grap verlengde door men sen te filmen die bijna op die ren leken. Maar toch heeft men sterk de behoefte aan de filmische interpretatie, om werkelijk te kunnen lachen om dieren in gevangenschap. Want in dierentuinen hoort men zelden mensen hartelijk lachen, behalve bij de apen kooi. Daar wordt dan ook de imitatieshow ten beste gege ven, waar de apen zelf de hu mor niet van inzien. Men kan een dierentuin beschouwen als een museum, met dit minieme verschil dat de tentoongestelde exempla ren nog voldoende leven be zitten om nu en dan te be wegen. Dit geldt sterker voor grotere zoogdieren en roofvo gels dan bijvoorbeeld voor minuscule vogeltjes in para dijselijke tuinen als de grote vogelhal in het Wassenaarse dierenpark. Deze hal is een benadering van het „vrije leventje" en le vert de kleine vliegende vlug gerds gunstiger omstandighe den dan de vrije natuur, om dat zij de gevaren en nood druft uitsluit. De tegenstel ling tussen de stinkende, be nauwde hokken waarin go rilla's droefgeestig hun uit werpselen zitten te bestude ren en de lichte, zonnige hal waarin ontelbare en onken bare vogeltjes zich her- en derwaarts reppen is zo na vrant, dat men er een af spiegeling van de menselijke samenleving met haar schrij nende lotsverschillen in zou kunnen zien. Dat is dan het sociale pro bleem, waaraan de mens zijn dieren heeft onderworpen. Er is echter een heel andere ge waarwording, die zich op dringt: het ontstellende raad sel van de niet-menselijke schepping, die zo'n onbegrij pelijke en redeloze verschei denheid van levensvormen heeft voortgebracht dat alle zin eraan ontbreekt. Levens vormen die de indruk van on afgemaakte experimenten ma ken, kunstwerkjes waaraan de maker op zeker moment de brui gegeven heeft, omdat het hem niet zinde ze af te maken. Een kleurig vogeltje of een lome mensaap ze zijn we zens die leven, bewegen, eten, bestaan, slapen, kortom: zijn. Waarom heeft de witstaart- kranspapegaai een snavel als een monteurstang en grijpvin gers, terwijl de Chinese spot vogel een lange, spitse bek en loopvoetjes heeft gekregen? En waarom is die sterke, som bere gorilla blijven steken in zijn ontwikkeling en gedoemd tot het dierlijke in alle eeu wigheid, terwijl uit een an dere levensvorm de mens is gegroeid? Men krijgt de stellige in druk dat in alle dieren het le ven van dezelfde inhoud is, omdat het dwingt tot elemen taire handelingen: eten, sla pen, vluchten, zich verdedi gen, paren en sterven. Dat geldt immers zowel voor re genwormen als koningstijgers, Maar tegelijk bespeurt men dat datzelfde leven in ieder wezen het uiterste heeft ge probeerd om tot een over heersende vorm te komen. Tot een vorm die macht kreeg over andere en daardoor tot handhaving van zichzelf zou kunnen raken. Maar in alle vormen behalve de menselijke is dat mislukt. Wanneer men het gezicht en de ogen van een gorilla bekijkt, wordt het kenmerk van waanzin daarin huive ringwekkend. De gorilla is een afwijking, een psychopa thische uitwas. Met iets meer hersenkronkels, met iets min der psychische ontsporing zou dit wezen de mens hebben kunnen worden waarnaar de natuur in miljoenen vormen heeft gestreefd. Hij is in zijn tekorten blijven steken en heeft het niet verder gebracht dan tot het dier dat hij is. Maar de voornemens van de natuur tot menselijkheid lig gen in zijn gelaatstrekken en zijn blik vast. Hij is een mis lukt mens, om een of andere geheimzinnige reden gehandi capt in zijn menselijke loop baan en door het lot neerge slagen in het dierlijke. Dit zelfde bespeurt men zelfs bij vogels: de monnikskapgier in zijn wijde verenmantel, die om zijn machtige schouders hangt als een hoogwaardig heidsgewaad, heeft menselij ke ogen, vol haat en onmacht, maar ook vol desillusie. Hij had mens moeten worden, maar hij is in de steek gela ten. Zijn kale nek en hoofd draaien zich nog .met felle ambitie naar alle kanten, maar de tralies vallen buiten zijn macht. Een hoger wezen heeft ze weten te maken en op te richten om hem heen. Het is echter alsof hem be loofd was dat hij de slimste en verstandigste zou worden, en alsof hem dat te elfder ure is ontgaan. Bij deze gedachte ontvalt het element van humor uit de imitaties der dieren. Dan her innert een menselijke bewe ging van een gorilla-hand of een giere-nek op bijna grie zelige wijze aan de grote kans, die deze levensvorm ge had heeft en niet heeft waar gemaakt. Het is vreemd dat deze gewaarwording zich steeds sterker manifesteert, naarmate men op zoek is naar herkenbare bewegingen bij alle dieren. Want dan kan ook een kleine, snelle vogel, die even roerloos op een tak zit, vertellen dat hij slechts wei nig méér nodig zou hebben gehad, om de baas over de wereld te worden. Bij hem heeft de natuur het met snelheid en micro-me chanisme geprobeerd. Hij kan honderd meter stijgen, flitsend als een lichtstraal verschijnen en verdwijnen, venijnig prik ken, maar blijft ongrijpbaar en onzichtbaar. Wat betere zuigelingenzorg en wat meer verstand en hij zou met het getal zijner soortgenoten de wereld hebben kunnen veroveren en regeren. Maar nu is het kleurige, vrolijke experimentje geble ven, dat niets presteert dan vliegen en kirren. Een kleine, watervlugge poging om een mens te maken een onoog lijke, vrolijke vergissing die haastig is verloochend. De olifant is een duidelijke gróte vergissing gebleken, waarbij dat experiment met die slurfneus tot niets heeft geleid. Zijn grote lichaam, zijn kleine ogen, zijn zware poten maar zijn te eenvoudi ge hersens zijn als een wan ordelijk geheel blijven hape- en, toen het erop aankwam carrière in menselijkheid te maken. En hij is als een cu rieuze machine, waarvan niets beters te fabriceren valt. Maar in zijn oog ligt ook die glans van hoop, die het leven hem voorbarig heeft geschonken. IJdele hoop, want een olifant zal nooit een mens worden. Alleen weet hij dat zelf niet, en daar ligt dan zijn grote tragedie. Als hij het wist, zou hij het zijn. En tot welk een volkomen hopeloze positie zijn de be woners van het zee-aquarium gezonken! Zij staren door het troebele glas verbaasd naar de wandelende bezoekers, als of ook zij naar wezens in een aquarium kijken. Zij leven in de overtuiging dat de toe komst van de mens onder wa ter ligt, en dat hun soort na eeuwenlange worsteling erin geslaagd is van het droge in de hogere sfeer van het wa ter te geraken. Noch één de cennium van eeuwen en zij zullen mens zijn. Maar zij we ten niet dat het precies an dersom is gegaan, en dat de mens er al is, en dat hij in zuurstof leeft, en dat hij reeds in eigen voortbrengselen ver buiten de aarde zweeft op weg naar andere planeten. De diepzee-schildpad heeft kennelijk medelijden met ons. Hij kijkt door het glas en meent dat onze wereld nog kleiner is dan de zijne Nieuw begin En zo gaan we dan allemaal weer be ginnen. De herfst is in het land. Officieel dan, officieus was ie er iets langer, maar daar praten we liever niet meer over. Ook de rest begint vervelend te worden, de ervaringen in de gasthoven, vrije Zim- mer, Grand en minder grote hotels, de blauwe meren van hier en gunder, en de echoput in Putten. Allemaal verleden tijd. Mappen en dossiers worden weer voor zichtig en met diepe zuchten opgeslagen, schone overalls aangetrokken, loketten voor dit en dat, voor die en gene gaan weer open. Enfin. We zijn d'r weer. Dit jaar, en elk jaar wordt het aantal groter, is het dan ook weer het begin voor de tieners en de half-tieners die het dit jaar nog maar es een keertje zullen „overdoen". Voor de meesten van die kinderen, voor zover er dan nog „kinde ren" zijn, is het een min of meer pijnlijke gang, dat gaan zitten tussen zo'n stuk of dertig garen en halleve garen, die men niet of maar matig kent. In de vier of vijf, zes weken die achter hen liggen, hoorden ze aan vrienden en kennissen van ouders vertellen van dat je gezakt was voor de zoveelste klas. Een naar woord was dat, dat „gezakt". Er bestaan nog verschillende andere uitdrukkingen voor naar ik me uit die tijd herinner, allemaal van een uiterst deprimerende klank. Op de lagere scholen was het „niet over gaan", op de middelbare werd het „bak ken" en daar in de hogere klassen werd het „stralen". Dan kreeg je bij de verde re universitaire opleiding de onprettige brieven aan Pa, van dat je voor dit of dat tentamen: „drie maanden gekregen" had. Die Pa bromde dan wat in zijn baard, voor zover aanwezig, terwijl ma die zich alleen het woordje „krijgen" rea liseerde, dit opgetogen aan haar vriendin nen verder vertelde. In die tijden, toen ik dan nog min of meer „pril" was, waren dat altijd uiterst onaangename ervaringen. Toen beteken de het begrip „toekomst" een periode van zo'n jaar of twintig. Nu stellen we haar op hoogstens een jaar en vaak geldt het niet meer dan een half jaar, soms een maand. Dat betekent dan ook, dat men niet meer spreekt van „bakken", „stra len" of „zakken". Nu hoorde ik, op een vraag aan een moeder hoe het nu met Koen ging op het Gym: „O! Koen dou bleert dit jaar maar es. We vonden dat beter." Ik vind dat woordje doubleren bepaald een vondst. En met dat „we" neemt de verantwoordelijke pa of ma dan meteen heel plezierig voor een groot deel de last op de schouders, die trouwens zo langzamerhand wel tegen een stootje kun nen. Zoals ieder jaar kreeg ik dan ook nu weer de drie kleinzoons op bezoek, de toe komstige „hope des vaderlands" die me nog altijd met een zekere trots hun rap porten konden laten zien. Ook nu weer. De twee oudsten incasseerden stralend hun premiesvoor bijschrijving op het spaarbankboekje. Alleen Bart, de jongste, ik zag het al op z'n gezicht, dat was mis. „En hoe staat het met jou, Bart?" vroeg ik. „Goed, opa!" zei Bart, z'n mond vol appeltaart. „Hoezo, goed? Ga je nou naar de derde?" „Niks hoor" zei Bart. „Ik blijf zeker nog een jaar of honderd in de tweede!" Ik bleef ernstig. „Een jaar of honderd? Maar Bart! Waarom nou? Hoe zit dat?" „Ik vind juf zo lief. Ik wil geen ander!" Voor mij was ook dit een hoopvol pers pectief en ik verhoogde het credit op zijn spaarbankboekje met een zelfde bedrag als op dat van zijn zo veel knappere broers. Jan van Eei Navolging. „Dank zij de Sovjet-Unie kon de Amerikaan White in juni een wan deling in de ruimte maken. De Verenigde Staten ware van plan geweest, pas tegen het eind van dit jaar een ruimtevaar der halverwege uit zijn cabine te laten komen maar zij konden het Russische ruimte-uitstapje eerder navolgen dank zij een langdurig gesprek dat een groep Amerikaanse geleerden in de Sovjet- Unie heeft gehad met de bemannings leden van de Voskhod-2". Dit zei gene raal Kamanin, leider van de Russische ruimtevaarders. Hardnekkig. Achtduizend betogers tegen het Koreaans-Japanse verdrag tot her stel van de diplomatieke betrekkingen zijn in de Zuidkoreaanse hoofdstad Se oel voor de vijfde achtereenvolgende dag in hevig gevecht geweest met militai ren en politie. Wachten. De 26-jarige Brit Barry Tomky» mocht de gevangenis van Dartmoor ver laten om in het huwelijk te treden met het meisje wier vriend hij had doodge schoten. Begeleid door twee bewaker» die als getuigen optraden begaf hij zich naar het stadhuis. De 21-jarige bruid moet zeven jaren wachten voordat haar nieuwe echtgenoot op vrije voeten zal zijn. Olé. Een stierengevecht in de Zuidfranse stad Dax eindigde voortijdig omdat de drie stierenvechters zodanig door hun viervoetige tegenpartij gewond werden dat ze in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Voor de zesde, laatste stier was geen matador meer te vinden. Vermoord. Bandieten hebben in Kame roen de vrouw van een Zwitserse predi kant vermoord. Voorts werd een pas in Kameroen aangekomen Zwitserse predi kant van het leven beroofd. Eerste. Thurgood Marshall is in de Ver enigde Staten beëdigd als advocaat-ge neraal, een functie die volgt op minis ter van Justitie. Het is voor het eerst dat een neger deze hoge positiein neemt. Kernbom. President Soekarno heeft her haald, dat Indonesië „in de naaste toe komst" zijn eerste kernbom tot ontplof fing zal brengen. Hij vertelde de pers dat de voorbereidingen vlot verlopes, maar zei niet wanneer de ontploffing zal plaats vinden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3