Stuurman geschorst voor het zinken van de „Vanguard" Burgerlijke stand van Velsen Echtpaar in Velsen-Nrd. viert diamanten huwelijk HAVENBERICHTEN Veertig jaar bij de douane Kapitein heeft medeschuld en krijgt berisping Belgisch schip gezonken in Oosterschelde DCIJ gaat weer aan de slag Bonenstorm in en rond Beverwijk Velsens college houdt volgende week geen spreekuur Bromfietser slipte door olie op wegdek De heer Adrichem hartelijk gehuldigd Vlaardingen sluit zijn zeevishal In Alkmaar gestolen auto in Velsen teruggevonden C. W. van Schreeven gaat met pensioen mm ZZ en de Maskers bij de Derby-club Van school naar nieuwe wereld Talencursussen en lezingen Iets van U bij? DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 4 Te haastige automobilisten in Velsen bekeurd Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool Velsen Groenteveiling Beverwijk Drukkerij P. W. Nijssen Kolenvoorziening - De Raad voor de Scheepvaart heeft de stuurman van de „Vanguard", die op 17 september 1963 op reis van Antwerpen naar Huil op de Noordzee ongeveer 114 mijl N.N.O. van Cross Sand vuurschip in aanvaring is gekomen met het Britse stoomschip „Mary K", waarna de Van guard is gezonken, gestraft, door hem de bevoegdheid om als stuurman te varen op zeeschepen te ontnemen voor de tijd van drie maanden. De kapitein kreeg een berisping. Na het passeren van Cross Sand vuur schip te 5.40 uur nam de stuurman van de „Vanguard" op de radar de echo van een tegenligger waar, ongeveer 5 gr. aan bakboord en op 4 mijl afstand. Toen hij enkele minuten later op de radar zag dat de echo zich nu op 15° aan bakboord bevond en op 1% mijl afstand, terwijl hij die tegenligger niet waarnam, was er alle reden de machine te stoppen en de vaart eruit te halen (het schip liep nog steeds volle kracht of 1114 mijl per uur), mistseinen te geven en de kapitein te waarschuwen. De stuurman deed echter noch het een, noch het ander; het kwam niet in hem op dat het zicht minder was geworden. Ook toen hij de tegenligger een paar minuten later nog niet zag, nam hij geen ingrijpende maatregelen, maar volstond hij met de kapitein op de normale wijze te roepen om de wacht over te nemen. Hij zag nog steeds geen gevaar en stuur de zelfs de roerganger naar beneden om diens opvolger te porren. Toen de „Mary K" aan bakboord met een kruisende koers in zicht kwam, stop te de stuurman de motor. Hij gaf een lange stoot op de fluit en vervolgens, ziende dat de peiling niet veranderde en dat de „Mary K" snel dichterbij kwam, hard bakboordroer. Een signaal van twee korte stoten is hierbij niet gegeven Eerst toen riep de stuurman de kapitein om on middellijk boven te komen en gaf hij volle kracht achteruit. Toen de kapitein boven kwam, kon deze niets meer doen om een aanvaring te voorkomen. Even later volgde de fatale aanvaring. De ste ven van de „Mary K" trof de „Van guard" aan stuurboord juist achter het voorpiekschot. De „Vanguard" begon spoedig te zinken. Of de door de „Vanguard" op het laatst gegeven lange stoot op de fluit op de „Mary K" is opgevat als een stuur- boorduitwijksignaal is niet duidelijk ge worden. In ieder geval week de „Mary K" naar stuurboord, terwijl de „Van guard" naar bakboord week. Het is duidelijk dat de stuurman in alle opzichten heeft gefaald van het moment af dat uit de radarecho bleek dat het an dere schip zich op 1% mijl afstand op 15° aan bakboord bevond, ook toen kort daarna het schip in zicht kwam. De raad meent echter, dat ook de kapitein niet geheel vrij-uit gaat. De kapitein vond het gewenst om bij het naderen van de Engelse kust bij Cross Sand vuurschip de wacht over te nemen, maar hij liet na aan de stuurman uitdrukkelijk opdracht te geven hem even voor dat vuurschip te roepen. Volgens de kapitein was het zicht bij het overge- Op de rijksweg Velsen-Amsterdam heb ben dinsdag 23 automobilisten een proces verbaal gekregen omdat zij het aldaar geldende inhaalverbod in de wind sloe gen dan wel de maximumsnelheid over schreden. Van de Gemeentelijke Middelbare Han delsavondschool te Velsen slaagden voor de gehouden associatie praktijkexamens de volgende kandidaten. Nederlandse Handelscorrespondentie: G. J. Burger, Ir. Krijgerstraat 26, Velsen-N.; E. M. Koning, Wardenaarstraat 19, Vel sen-N.; A. Verhagen, Alex. Bellstraat 59, IJmuiden. Boekhouden: P. J. H. Beers, Grote Hout weg 215, Beverwijk; P. L. van Benthem, Bakkummerstraat 104, Bakkum; J. A. M. van den Bos, Beethovenstraat 39, Heems kerk; M. C. Dam, De Noostraat 166, IJ muiden; R. C. de Gelder, Roggeveenstraat 6, IJmuiden; M. Laman, Scheldestraat 49, IJmuiden; G. Moleman, Bloemsttraat 132, IJmuiden; J. C. Rozemeijer, Pegasusstraat 32, IJmuiden; J. Schouwerwou, Dolfijn straat 59, IJmuiden; C. J. Smit, Moerberg- plantsoen 7, IJmuiden; Th. J. J. van Vel- zen, Meidoornstraat 2, IJmuiden; Th. H. M. Wullings, Van Diepenstraat 10, Velsen- Noord. In de Oosterschelde ter hoogte van Stavenisse is het Belgische 1700 ton me tende Belgische motorschip „Elfra" ge zonken. Schipper K. de Haan, zijn vrouw en vijf kinderen konden ternauwernood worden gered door de bemanning van de Nederlandse sleepboot „Atlas". Op dertig mijl ten zuidoosten van Lo westoft bij de Engelse oostkust is de 486 ton metende Duitse houtboot „Tannen- berg" in moeilijkheden geraakt. Het schip maakte een slagzij van dertig graden. De sleepboot Mississippi van L. Smit zette koers naar de Duitser, maar deze zag uiteindelijk toch kans op eigen kracht de haven van Harwich binnen te lopen. Het Nederlandse tankschip „Ossen- drecht" heeft alle zeven opvarenden ge red van het Britse jacht Easting Down, dat op 30 mijl ten noordwesten van Hoek van Holland in moeilijkheden was geraakt De sleepboot Maasbank heeft het jacht op sleeptouw genomen naar de Nieuwe Waterweg. ven van de wacht te 0.00 uur circa 2% mijl. Nu hij goedkeurde dat bij dit zicht met volle kracht werd verder gevaren, had hij niet mogen nalaten aan de stuur man een uitkijk ter beschikking te stel len. De raad vraagt zich af of de kapi tein niet te veel vertrouwen heeft gehad in deze jonge stuurman, die geen radar cursus had gevolgd en die, toen de situa tie ongewoon werd, geheel tekort schoot. Een wonder Het is een wonder dat de ondergang van de „Vanguard" geen mensenlevens heeft gekost. Alle opvarenden geraakten te water, maar konden de wegdrijvende dinghy bereiken. De kapitein heeft een Spaanse matroos die niet kon zwemmen boven water ge houden. Het grote nut van de dinghy als reddingsmiddel en het belang de zwem kunst machtig te zijn, zijn bij deze ramp op overtuigende wijze bevestigd. Gegevens betreffende de door de „Mary K" gevoerde navigatie ontbreken geheel. De raad houdt rekening met de mogelijk heid, dat ook op het Engelse stoomschip fouten zijn gemaakt en gaat derhalve niet verder dan te beslissen, dat de stuur man en de kapitein mede schuld hebben aan de ramp. Na een zomerrust van drie maanden zal de damclub Ymuiden in de maand september haar wekelijkse clubavonden in het Cultureel Centrum weer aanvangen. Een der aantrekkelijkste toernooien waaraan DCY zal deelnemen is de strijd om het clubkampioenschap van Noord- Holland. De volgende tien clubs nemen aan deze strijd deel: Haarlemse Dam Club, Heemstede, KDA. Alkmaar, Die- men, Schagen, DCY, Zaandam, ODV, Trefpunt. Reeds op 15 september speelt DCY de eerste wedstrijd uit te Schagen. De kam pioen van Noord-Holland promoveert naar de ereklasse. Deze ere of landelijke hoofdgroep waarin Jozeph Blankenaar en Gezellig Samenzijn uitkomen spelen om de clubtitel van Nederland. De DCY-opstelling tegen de pas gepro moveerde nieuwe hoofdklasser damclub Schagen luidt: bord 1 K. Pippel, 2. P v.d. Berg, 3 Tielrooy, 4 B. Dukel, 5 H. Laros, 6 K. v. Duyvenboden, 7 H. Swier, 8 A. W. Beukema, 9 J. van Straaten, 10 Leo Binkhorst; reserves M. Bosma, J. de Boer, D. Ott, W. Gomes, C. Kaan, J. Tijms, K. v.d. Steen, L. Vooys. DCY speelt dit jaar thuis tegen KDA, 1 okto ber, Alkmaar 15 oktober, Zaandam 12 no vember, Heemstede 26 november, ODV 10 december. Regen en wind hebben gisteren geen goed gedaan aan tuin- en landbouw. De tuinders in en rond Beverwijk hebben schade geleden van deze „bonenstorm"; hij kwam op een moment dat de door de slechte zomer ontstane achterstand juist iets kleiner begon te worden. Behalve bonen hebben ook buitenbloe men geleden, terwijl de landbouwers in de polder door het hemelwater nadeel heb ben ondervonden bij het binnenhalen van de oogst. In verband met de verhuizing naar het nieuwe stadhuis houdt geen van de leden van Velsens college van burgemeester en wethouders in de week van 29 augustus tot en met 4 september zijn spreekuur. Een bromfietser kwam dinsdagmorgen op de rotonde Lange Nieuwstraat-Plane- tenweg in IJmuiden ten val doordat hij slipte op een plas olie die op het wegdek lag. Hij liep schaafwonden aan een knie, arm en hand op. Op het politiebureau west is hij verbonden en daarna naar een arts gebracht. De heer J. E. Adrichem, die woensdag veertig jaar werkzaam was bij de Konink lijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. in Velsen-Noord is, nadat hem gis termorgen te zijnen huize aan de Willem Pastoorstraat 4 te Beverwijk door burge meester J. G. S. Bruinsma de bronzen eremedaille van de Orde van Oranje Nas sau was aangeboden, aan het bedrijf har telijk gehuldigd. De ontvangst van de jubilaris, diens echtgenote en familie op het directiekan toor geschiedde, bij ontstentenis van de bedrijfsdirecteur, de heer J. H. Smidt van Gelder jr. door de heer J. W. Weijnman, hoofd van de technische dienst en in aan wezigheid van de heer J. C. Pepers, chef van de afdeling materiaalvoorziening, waaronder de jubilaris ressorteert. De heer Weijnman herinnerde aan de loopbaan van de jubilaris, die in de voor malige cellulosefabrieken als cellulosewik keiaar is begonnen en vervolgens van tweede naar eerste baggerman en daarna van tweede naar eerste seperateur op klom. Toen in 1958 de cellulosefabrieken werden geliquideerd, kwam de heer Adri chem bij de afdeling machinebekleding voor de papiermachines. De heer Weijn man herinnerde er voorts aan dat de ju bilaris vroeger zijn hart had verpand aan de gymnastiekbeoefening, eerst bij „Spar ta" in Velsen-Noord en later bij de ver eniging SSS te Beverwijk. Ook zijn ambi tie voor de reddingsdienst van het bedrijf werd gememoreerd. Mevrouw Adrichem kreeg de gebruike lijke foto in lijst van haar man aangebo den. De jubilaris ontving als huldeblijk van de directie een gouden polshorloge en een enveloppe met inhoud, alsmede de draagmedaille van het pas verworven ere metaal en schriftelijke gelukwensen van de hoofddirectie. Namens de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel werden voorts aangeboden het vererend getuig schrift met grote zilveren legpenning we gens langdurige trouwe dienst. Na deze huldiging maakte het gezelschap nog een excursie door het bedrijf. B. en W. van Vlaardingen hebben de gemeenteraad voorgesteld de exploitatie van de gemeentelijke zeevishal met in gang van 1 januari 1966 te staken, daar de reders steeds minder gebruik maken van de mogelijkheid in Vlaardingen de vangsten van hun schepen te laten lossen. In 1963 losten 23 schepen nog 165 keer aan de Vlaardingse zeevishal. Vorig jaar kwamen er maar twaalf schepen en dit jaar heeft nog geen enkel schip zijn vangst in Vlaardingen gelost. Uit een onderzoek dat B. en W. heb ben ingesteld, blijkt dat de zeevisserij voor het economische leven in Vlaardingen nog wel degelijk van belang is. Maar de zee vishal neemt daarbij een te verwaarlozen plaats in. De reders geven er om finan ciële redenen de voorkeur aan hun sche pen in de havens aan de kust te laten markten. De prijzen op de groenteveiling te Be verwijk waren: andijvie 8-22, bloemkool 15-50, sla 4-19, spinazie 25-65, bospeen 30- 60, waspeen 15-55, sperziebonen 55-100, snijbonen 40-90, pronkbonen 35-55, toma ten 30-53, prei 35-48, komkommer 11-30, postelein 10-40, rodekool 15-24, pruimen 60-160. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN: Erna d. v. M. Hagedoorn en W. van Vliet; Leonora N. d. v. T. J. van der Peet en E. P. J. Ramakers; Rosalinda W. d. v. A. J. Westenbrink en W. H. Duijker; Anton z. v. A. Kansen en H. van Dijk; Martin W. z. v. C. H. J. Verhoeve en M. Paasman; Geert W. z. v. K. P. Kroeze en K. W. Groot; André z. v. C. Basjes en J. Kroon; Marcus R. z. v. F. X. M. Nieu- wenhuizen en M. G. J. Brok. ONDERTROUWD: R. Boscher en J. Wijninga; C. M. Schmidt en C. T. S. Gel dermans; M. de Klein en H. Breman; H. A. F. Michels en C. B. W. van der Wel. GETROUWD: J. F. Doesburg en E. Vis ser; R. C. Wielart en N. A. van 't Veer; J. J. Stengs en A. C. Oosterling; H. F. Bosch en C. E. A. Teeling. OVERLEDEN: J. Verbeek, 71 j.; J. van Balen, 73 j., ongehuwd; C. G. Boere, 78 j., geh. gew. m. R. van Wilgenburg; C. G. Aardenburg, 75 j.; A. van der Haag, 26 j., ongehuwd; A. Reek, 73 j„ geh. gew. m. G. Kerseboom; N. Grobbe, 57 j., geh. gew. m. B. Balder. BEVALLEN: H. G. Binkhorst-v. Stee nis, d„ Tuindersstraat 121, IJmuiden-Oost; J. H. Servaas-Zorgdrager, d„ P. C. Hooft- laan 69, Driehuis; C. J. van Benten- Voorbij, d., De Noostraat 167, IJmuiden- Oost; J. J. H. Wigchert-Schellevis, d„ Berkenstraat 13, IJmuiden-Oost; M. C. Hoek-Weeber, z„ Wijkerstraatweg 127, Velsen-N.; B. J. Stoop-Donk, z. en d., Haspelsstraat 16, Haarlem; J. C. Glaude- mans-De Kort, d., Planetenweg 169, IJ muiden; D. C. Uniken-Reijgwart, z„ Wijk aan Zeeërweg 47, IJmuiden-Oost; A. Gan- kema-van Dijk, d„ Eksterlaan 15, IJmui- den-Oost; A. v. d. Wiele-Beekhuis, d„ Breesaapstraat 63, IJmuiden; C. v. Koute- ren-v. Minnen, z., Lange Nieuwstraat 259, IJmuiden; M. H. Teunissen-Hahn, d„ Sophiaweg 49, Zandvoort; M. B. Rosier- Edelenbos, z„ Oosterduinweg 39, IJmui den-Oost! M. G. Tromp-Schoorl, d., Wij kerstraatweg 153, Velsen-N.; S. M. v. Til- borg-Rooi, d., K. Zegelstraat 18, IJmuiden; A. Galman-Jensen, d., Meerweidenlaan 43, Velsen-N.; M. de Laat-Taverne, z„ Kleine Wittenburgerstraat 3 huis, Amsterdam; J. Koppen-Boender, z., Dennenstraat 18, IJ muiden-Oost; A. C. Vogel-Thijssen, d., Bloemstraat 119, IJmuiden; C. F. M. Roos- De Wolf, z., Gildenlaan 12, Velsen-N. OVERLEDEN: H. van der Plas, 69 j„ echtgenoot van M. J. Kroon, Watervliet- straat 1, Velsen-N.; J. Bos, 66 j„ echtge note van P. de Waard, De Lumeijstraat 26, IJmuiden-Oost; H. Limburg, 82 j., we duwe van J. Duijn, Kanaalstraat 57 rd., IJmuiden; D. v. d. Oever, 67 j., echtgenoot van A. Gravemaker, Velserduinweg 244, IJmuiden-Oost; C. M. Boon, 72 j„ echtge noot van H. G. van Schinkel, Driehuizer- kerkweg 86, Driehuis; J. T. M. Wouden berg, 34 j., echtgenoot van A. M. Christi- aans, Roos en Beeklaan 74, Santpoort; S. D. Polij, 82 j„ weduwe van J. L. C. Leo pold, Van Dalenlaan 75, Santpoort. Advertentie GEBOORTE- VERLOVINGS HUWELIJKS KAARTEN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ „NIJKO" OOSTERDUINWEG 31. UMUIDEN - TEL. 2029 De drukker die er tevene woont, ook 'eevonds geopend Velsen-Noord heeft eind deze maand een diamanten echtpaar, nl. de heer C. ten Wolde en diens, vrouw G. ten Wol- de-Veken. Al zestig jaar wonen zij in het oude Wijkeroog, dat later de naam Velsen-Noord kreeg. Maandag 30 augustus is het feest aan de Van Rijs- wijkstraat 20, waar het jubilerende bruidspaar, de kinderen en de verdere familie er een prettige dag van ma ken. Mevrouw Ten Wolde-Veken kwam reeds in 1896 bij de stichting van de papierfabriek met haar ouders vanuit de Wormer naar het toenmalige Wij keroog. Haar man, ook afkomstig uit de Zaanstreek, werkte eerst op een pel molen te Westzaan en trad later in dienst van Van Gelder Zonen. Zij trouwden te Velsen toen de heer Ten Wolde 27 jaar was en zijn vrouw 21. De heer Ten Wolde heeft een werk zaam aandeel gehad in het vereni- gings- en organisatieleven. Hij bekleed de bestuursfuncties in de vroegere coöperatie „De Eendracht", de vakor ganisatie en in de SDAP, na de oorlog de Partij van de Arbeid. Vorig jaar ZZ en De Maskers komen zaterdag naar Beverwijk, waar zij gaan optre den in het Kennemer Theater. Zij doen dat op uitnodiging van de jongeren- sociëteit de „Derby-club", die weke lijks een dansavond organiseert. Honderden meisjes in onze streek hebben de school verlaten en maken nu de grote stap naar de maatschappij ongeacht of zij in de huishouding gaan werken, dan wel op kantoor of fabriek. Zij komen dan in het volle leven met de moeilijkheden die daaruit voort vloeien. Het is namelijk een enorme over gang om zo van school waar alles be kend was, in een betrekking te komen. Dit betekent dat er een hele nieuwe wereld voor zo'n meisje opengaat. Er worden arbeidsprestatie en verantwoor delijkheid van haar verwacht, want daar wordt ze voor betaald. Ook zijn de werktijden dusdanig, dat daar ook enige aanpassing voor nodig is. Bij deze overgang wil de Zonne bloem-Klimop cursus de meisjes hel pen. Op deze cursus wordt getracht de meisjes steun te geven op de weg naar volwassenheid. Voor meisjes voor wie het onmogelijk is, om in werktijd de cursus te volgen, organiseert de stich ting avondcursussen. De minimum leeftijd hiervoor is zeventien jaar. De cursussen die twee jaar duren omvatten de volgende programmaon derdelen: Maatschappelijke vorming. Zorg voor het huishouden, waaronder koken. Zorg voor kleding en het uiter lijk, waarbij ze leren hun eigen kle ding te maken, handenarbeid, kettin gen maken, leerwerk, houtbewerking enz., sport, spel en volksdansen. Het instituut is gehuisvest op het Moensplein 3, te Beverwijk (tel. 27804) en te IJmuiden, P. J. Troelstraweg 20 (telefoon 7166). De Volksuniversiteit Velsen en om streken heeft het voornemen in het seizoen 1965-1966 bij voldoende deelna me talencursussen te organiseren. Be langstellenden kunnen zich opgeven voor Nederlands, Engels, Frans, Duits Italiaans, Spaans, Latijn en Russisch. De lessen zullen worden gegeven in de gemeentelijke mms aan de Tolsduiner- laan te Velsen-zuid. Er worden ook lezingen-reeksen ge houden en wel over de Italiaanse kunst en over psychologie. In samenwerking met het Nut en Ni- von wordt in oktober een avond gege ven in het hervormd jeugdgebouw, waarvoor het Marionettentheater van Bert Brugman is uitgenodigd. Voor een grote gemeenschappelijke avond in fe bruari heeft de Velser Kunstkring „Voor Allen" haar medewerking toe gezegd. Dan zal het Lurelei Cabaret optreden in de stadsschouwburg. In het tijdvak van 14 aug. tot en met 20 aug. zijn de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven: dames- bril, alpinomuts, zonnebril, herenhorlo ge, kinderportemonnee, autoped, knip- portemonnee met inhoud, leren jas, da mespolshorloge, ringsleutel, armband je met bedels, zakmes, kindervest, transistor radio, kabelslot met 2 sleu tels, herenbril, paraplu, jongenstrui, 3 kleine sleuteltjes, jongensjack, fietstas, 2 bankbiljetten, halsketting, fietstas inh. aktetas, overhemd en regenjas, portemonee inh. 2 foto's en sleuteltje, meisjesvest, paar damesschoenen, he- renportemonee, kinderportemonee inh. 3 foto's en fietssleuteltjes, nylon jas met paar handschoenen, kettinkje met kruisje, hondje, damesportemonee. werkpak, portemonee inh. bankbiljet, handtasje met inhoud, babyschoentje. werd hij samen met zijn overleden vriend W. Davidson gehuldigd voor het 50-jarig lidmaatschap. De heer Ten Wolde is ook nog lid geweest van de harmonie „De Eendracht" en hij maakte tevens de eerste jaren deel uit van de oudercommissie van de oude openbare school 7 aan de „Bieten krocht" op Wijkeroog. Het echtpaar kan veel vertellen over de tijden van weleer. Uit de jaren dat de heer Ten Wolde belast was met de kolenvoorziening van de papierfabriek Hij werkte er 37 jaar, waarvan nog tien jaar als baas. In 1940 ging hij op zestigjarige leeftijd met vervroegd pensioen. De heer Ten Wolde is nu dus ook zilveren pensioentrekker. Tot een jaar geleden genoten man en vrouw nog een goede gezondheid. De heer Ten Wolde onderging inmiddels even wel een zware operatie. Mede dank zij de goede zorgen van zijn vrouw is hij nu bijna weer geheel „de oude", maar het lopen valt hem moeilijker en het gezichtsvermogen is teruggelopen. Praten met dit hoogbejaarde echt paar betekent ook horen vertellen over het landelijke en bosrijke Wijkeroog een voortzetting van de oude Breesaap waarvan nu maar heel weinig meer resteert. Zij hebben ook van het be gin af de geweldige opkomst van de industrie beleeft, eenv ontwikkeling waarbij zij zich hebben kunnen aan passen. Moeilijker gaat dat met het steeds drukker wordende verkeer, dat voor hen iets is geworden, temidden waarvan zij zich niet meer op hun ge mak voelen. Al met al kijkt het echtpaar Ten Wolde terug op een periode van zes tig jaar met zorgen en tegenslag, maar ook een tijd met vreugde en geluk. 2 Woensdag 1 september is de heer H. G. de Boer, wonende Lange Nieuw straat 287, veertig jaar werkzaam bij de douane. Op de middag van die dag zal hij recipiëren in het Cultureel Cen trum. De heer De Boer, die nu 62 jaar is, heeft zijn gehele leven te maken gehad met schepen. Hij werd in 1903 te Gro ningen geboren als zoon van de schip per van een zeetjalk. Hij was zes we ken toen hij al mee aan boord ging. Al zijn jonge jaren heeft hij op de tjalk gevaren op vrijwel alle Westeuro- pese havens. Op 22-jarige leeftijd kwam de heer De Boer in rijksdienst en wel bij de douane. Hij werd geplaatst op het douanevaartuig „De Vooruitgang II", welk schip Oostmahorn als thuishaven had. Nog datzelfde jaar sloeg dat schip tijdens een vliegende storm op de ka de van Oostmahorn te pletter. Een angstig avontuur, dat voor de beman ning gelukkig nog goed afliep. De heer De Boer ging toen over op het nieuwe douanevaartuig „Laman de Vries", dat dienst deed in de Wadden zee. Op 1 maart 1935 werd hij als com mies te water overgeplaatst naar de post IJmuiden. Daar werd hij speciaal belast met het in- en uitklaren van zee schepen. Nu is hij bureau-ambtenaar in de rang van assistent A. Tot zijn werkzaamheden behoren het verzorgen van de documenten van in- en uit- klaring van zeeschepen en het laden en lossen van binnenschepen. Door zijn beroep is hij zeer nauw bij de scheepvaart betrokken gebleven en dat geeft hem nog iedere dag grote voldoening. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Waldeck, van Bremen; Janecke Reed, Londen; Dione, Hamina; Emsland, Felixtowe; Thea, Londen, IJmuiden; Agnes, Londen: Hinde, Londen; Prins Bernhard, LUbeck, IJmuiden; Gosport, Ports mouth; Bartenstein, Le Havre; Anaris, Lulea, IJmuiden; Firth Fisher, Londen, IJmuiden; Theron, Antwerpen; Draka, Huil; USA, Goole; Kemphaan, Gdynia, IJmuiden; Lancing, Vitoria; St. Philippe, Le Havre; Alouette, Londen; Lago Traful, Bremen; Ritornel, Londen: Monastir, Sfax; Mare Liberum, Dagenham; Gerd Frese, Kotka; Lizard, Leixoes, Zaandam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Kapetan Georgis, naar Golf van Mexico; Aubade, Nor folk: Hontestroom, Huil; Spaarnestroom, Sheer- ness; Utstraum, Pietasaari, IJmuiden; Pegasus, Capelle a. d. IJssel, IJmuiden; Natal, Rotter dam; Rote, Honfleur; Hannes Lunstedt, Rotter dam; Corsica, Boston, Koog a. d. Zaan; Meta, Huil; Theano, Rotterdam; Mithras, Rotterdam; Boffa, Hamburg; Spes Major, Esbjerg; Aristo- teles, Lissabon; Prinsenborg, Delfzijl, Zaandam; Perseua, Rotterdam; Draco, Rotterdam; Daje Boehmer, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Leonl- das, van Rotterdam; Dux, Brussel, IJmuiden; Aaltje, Londen; Jans, Londen; Yewmount, Swansea. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Avafros, naar Narvik; A. K. Fritzen, Hamilton, IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Mannen van de verkeersdienst van de Velsense politie troffen dinsdagmiddag in het plantsoen aan de noordzijde van de Parkweg in Velsen een onbeheerde perso nenauto aan. Het linker portierraampje was ingeslagen en de rechterachterband ontbrak. Uit het onderzoek bleek dat de wagen in de nacht van 22 op 23 augustus in Alkmaar was ontvreemd. De heer C. W. van Schreeven, direc teur van de bad-, was- en zweminrichtin gen in de gemeente Velsen, heeft de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt. In ver band daarmee heeft hij ontslag gevraagd uit zijn functie. Gelet op de reorganisatie van dit ge meentelijke bedrijf stellen B. en W. in overleg met de heer Van Schreven de gemeenteraad voor dit ontslag met in gang van 1 oktober eervol te verlenen. De heer Van Schreven is sinds 1 febru ari 1954 directeur van de bad-, was- en zweminrichtingen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4