„Transglobe' Amsterdam gaat in dok m in CAO - Papier bij Stichting Exploitatietekort van ruim f 1 miljoen bij het PWN Goed beheer en gebruik van documentatie uit oorlogstijd? n Explosieven zijn vandaag in IJmuiden van boord gehaald Jaar geëist tegen Beverwijker die met mes stak Zilveren kloosterfeest van pater Fabius In de Vishal en op zee Loodsdienst in IJmuiden hervat m FILM EN FILMWERELD DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 5 mm Waterleidingbedrijf kon hogere kosten niet dekken door tariefsverhoging Belangrijke particuliere verzameling B. en W. bereid tot een hernieuwd overleg met de twee eigenaren BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK fpiiiiiÉ Het Amerikaanse vrachtschip Trans globe is woensdagmiddag uit de IJmui- dense bijleggershaven versleept naar een nieuwe ligplaats bij het Forteiland. Deze verhuizing bleek noodzakelijk door de harde wind, die het grote schip mogelijk zou kunnen los slaan. Vanmorgen is men begonnen met het lossen van de explosie ven, die de Amerikaan in zijn ruimen had en die bestemd zijn voor de Ameri kaanse troepen in West-Duitsland. Zo als wij eerder hebben bericht wilde de rijks havenmeester in IJmuiden geen toestem ming geven dat de Transglobe met deze explosieven aan boord de grote sluis zou passeren. In de loop van deze middag hoopt men met het lossen van dit gevaarlijke ma teriaal gereed te komen waarna het schip naar Amsterdam gebracht zal wor den om daar in een dok te worden her steld. Het verslepen van de Transglobe waar niet minder dan vijf sleepboten van bureau Wijsmuller aan te pas kwamen trok gistermiddag op de kop van de IJmuidense vissershaven veel bekijks. Vooral veel buitenlanders lieten zich dit buitenkansje niet ontgaan. De foto's to nen het moment waarop het verhalen van de Transglobe in volle gang is en de belangstelling van de „stuurlui aan de wal" voor dit spectaculaire karwei. Tegen een 41-jarige Italiaanse lasser uit Beverwijk heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank vanmorgen een jaar gevangenisstraf geëist met af trek van voorarrest. De officier van justi tie achtte het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel bewezen. De Italiaan gaf toe in de late avond van 20 juni in de Baanstraat in Beverwijk een 36-jarige ambtenaar bij de brandweerinspectie te hebben gestoken met een mes. Hij bracht deze ambtenaar een steek van tien centi meter diep in het onderlichaam toe, waar bij het buikvlies werd geraakt. De lasser zei uit zelfverdediging te hebben gehan deld. Het geheel bleek op een misverstand te berusten, ook door het niet kunnen be grijpen van de taal. De lasser zou vaker in de buurt van de Baan straat hebben rondgelopen, vanwege de dochter van een vroegere hospita. De ze hospita woonde naast de ambtenaar, zij had er al eens tegen hem over ge klaagd. De dochter woonde even verder op. Die avond van de twintigste juni wil de de ambtenaar kijken of de lasser weer voor het huis van de dochter haar man had nachtdienst ging kijken. De ambte naar volgde hem. Hij zou gezegd hebben dat de Italiaan door moest lopen en dat zij anders beter ter verduidelijking van de zaak samen naar het politiebureau kon den gaan. De Italiaan was daarop, volgens de als geutige gehoorde ambtenaar, naar hem toegekomen en had hem gestoken. De op geheven arm had het slachtoffer voor een bewijs van amicaliteit van een lichtelijk aangeschoten man gezien. Van drankge bruik kwam echter niets vast te staan. De verdachte vertelde dat hij eerst vast gepakt en geduwd was en dat er ook nog een tweede man bij was geweest. Dit kon ter zitting niet bewezen worden. Mr. J. Verheus, de raadsman van ver dachte, wees erop dat de lasser zich in een vreemd land achtervolgd voelde en niet begreep waarom er „politie" geroe pen werd. Een beroep op noodweer vond de raadsman wel te rechtvaardigen. Hij sprak van een „Wonderlijk spel van ver gissingen" en vroeg een veroordeling voor het subsidiair ten laste gelegde: mishandeling die zwaar lichamelijk let sel ten gevolge heeft. Uitspraak over veertien dagen op 9 september half tien 's morgens. DODEN IN HET VERFEER De achtjarige Efie Vreven is om het leven gekomen, toen zij de rijksweg in Brummen op de fiets overstekend, door een auto werd aangereden. Het meisje was op slag dood. Bij het gemeentehuis van Oude Nie- dorp in 't Veld is de 58-jarige mevrouw A. Jong-de Jong uit deze gemeente bij een verkeersongelijk omgekomen. Woensdag 1 september viert pater Fa bius Boelen te IJmuiden zijn zilveren kloosterfeest. Het is dan 25 jaar geleden dat hij in het klooster van de paters Kapucijnen te Udenhout zijn professie af legde. Van 24 september 1959 tot 15 maart 1961 werkte pater Fabius als kape laan te IJmuiden-Oost. Thans is het kloos ter te IJmuiden-Oost opnieuw zijn domi cilie, zij het in een geheel andere functie, die hem in een groot deel van het land brengt. Na aanvankelijk een jaar in Tilburg en acht maanden in Den Bosch gewoond en gewerkt te hebben, werd pater Fabius op 4 april 1950 overgeplaatst naar Velp, bij Grave. Daar werd hij directeur van de plaatselijke derde orde en tevens delegaat voor de derde orde in het gehele district. Sinds een paar jaar is hij ook vice-eom- missaris provinciaal van de derde orde. Op 19 augustus 1953 verhuisde pater Fabius naar Nijmegen, als priester-lei der voor het Don Bosco-werk. Zes jaar later kwam hij naar IJmuiden-Oost. Hij was hier slechts anderhalf jaar en ver trok toen naar Den Bosch om zich te gaan inwerken in een geheel nieuwe taak namelijk de interne en externe commu nicatie. Sinds begin 1964 woont hij weer in IJmuiden-Oost, als basis voor zijn werk in de provincie Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht. Een van de huidige taken van pater Fabius is de organisatie van missie-acti viteiten in verschillende plaatsen ten be hoeve van het buitenlandse missiewerk van de paters Kapucijnen. Belangrijker nog is het contactwerk, dat hij doet in genoemde provincies, namelijk het con tact met de ouders van de priester-semi naristen, die in Oosterhout studeren. Ook onderhoudt hij het contact met de familie leden van de paters en broeders Kapucij nen. Vooral ook de jeugd heeft zijn hart. De vele jeugdoefeningen, die pater Fa bius geeft, houdt hij in een voor de kin deren aansprekende vorm en datzelfde geldt voor de rijpere jeugd. Blijkens een mededeling van de zijde van de Algemene Bedrijfsgroepen Centra le aan haar leden, werkzaam in de pa pierindustrie, hebben naar aanleiding van gevoerde besprekingen in verband met de voorbereidingen betreffende de doorvoe ring van de volcontinudienst verschil lende ondernemingen in de papierindu strie, de c.a.o. voor deze industrietak aangepast. De besprekingen hierover, die gevoerd zijn met het bestuur van de werkgeversvereniging over verschillende redactiewijzigingen in de c.a.o. en de voorstellen daarop zijn in overeenstem ming met de uitspraken van de gehouden bedrijfsconferentie en hebben bovendien tot volledige overeenstemming geleid met het bestuur van de werkgeversvereni ging. De wijzigingsvoorstellen zijn inmiddels ter goedkeuring voorgelegd aan de Stich ting van de Arbeid, die haar beslissing moet geven over de inhoud en de goed keuring van de aangepaste c.a.o. ten aan zien van de volcontinudienst, die belang rijke wijzigingen inhoudt voor de perso- nelen. De aangepaste wijzigingen zijn niet al leen zeer omvangrijk, maar de hierdoor ontstane arbeidsvoorwaarden zijn ook materieel van bijzondere betekenis we gens de beloningen. De bereikte resultaten noemt men een gevolg van het feit, dat het aantal ge organiseerde werknemers, werkzaam in de papierindustrie, in verhouding tot an dere bedrijfstakken groot is. De volcon tinudienst zal voor de betrokken perso neelsleden een zeer belangrijke wijziging in de werktijden betekenen aangezien nu nog het bedrijf op zaterdagavond wordt gestopt en maandagmorgen wordt begon nen, dus een arbeidsloze zondag inhoudt De aangepaste C.A.O. behandelt uitvoe rig de beloningen, waarbij onder andere voor de vierploegendienst 60-uurinkomens zullen worden uitbetaald, terwijl daar naast buiten de gebruikelijk jaarlijkse va kantie voor de individuele werknemer per jaar recht bestaat op totaal 19 vrije diensten exclusief normale roostervrije dagen. Er zijn buiten de voorgestelde nieuwe C.A.O. afspraken gemaakt ten aanzien van eventuele functieverlaging en van garantie-inkomens. De papierfabriek in Velsen zal per 1 oktober met één ma chine volcontinu gaan werken. De waterophrengst in het gebied van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland nam in 1964 met ruim 1.00.000 toe en steeg tot 12.699.000. Door de stijging van de kosten ontstond echter een exploitatietekort van ƒ1.084.000 tegenover 449.000 in 1963. Het tekort is uit de reserves gedekt. Het in het eigen gebied afgeleverde water bedroeg ruim 42 miljoen kubieke meter te genover bijna 40 miljoen kubieke meter in 1963. Deze cijfers blijken uit het zo juist verschenen jaarverslag van het P.W.N. Verschillende problemen vroegen tijdens het verslagjaar bijzonder de aandacht. In het jaarverslag wordt gewezen op het spaarzaam aanwezig zijn van water van goede kwaliteit als grondstof voor drink water in Nederland en in het bijzonder in het westen van het land. Ook blijkt een steeds toenemende vraag naar zoet water voor huishoudelijk en industrieel ge bruik. Door het uitbreiden van de stede lijke agglomeraties ontstaan er grensver- schuivingen in de voorzieningsgebieden. Van groot belang is ook het waarbor gen van het grond- en oppervlakte water tegen vervuiling ondermeer door olie- en gasboringen, terwijl de steeds groter wor dende discrepantie tussen de stijging der baten en lasten de exploitatierekening on gunstig beinvloedt. Hierbij komt dat slechts een zeer gedeeltelijke aanpassing van de tarieven verwezenlijkt kon worden. In 1964 groeide het hoofdleidingnet van 4161 tot 4296 kilometer, terwijl het aan tal afnemers met 6570 groeide tot 199.401. In totaal werd ruim 20 miljoen kubieke meter rivierwater geïnfiltreerd. Ook de recreatie vindt een plaats in het jaarverslag. Verleden jaar werden 215.016 dagkaarten voor het Noordhollands Duin reservaat verkocht. Het jaar ervoor werd het gebied door 178.854 dagjesmensen be zocht. Ook de ruitersport krijgt steeds meer belangstelling voor dit gebied. Dit blijkt uit het aantal verkochte ruiterdag- en jaarkaarten, dat aanzienlijk gestegen is. Het Velser raadslid, de heer E. Algra (KVP) heeft vragen gericht tot het col lege van burgemeester en wethouders in zake de collectie documentatiemateriaal uit de oorlogsjaren, waaruit indertijd de expositie „Uit aller Nood" in het Patro naatsgebouw aan de Willemsbeekweg te IJmuiden-oost werd samengesteld. De heer Algra heeft nu van het college een bevestigend antwoord gekregen op zijn vraag of ook B. en W. van oordeel zijn dat dit documentatiemateriaal his torische waarde bezit. Evenzo is positief geantwoord op de vraag of het bekend is dat de gehele verzame ling een zodanige omvang heeft aangeno men, dat de twee eigenaren, de heren Spanninga en Veldheer, deze verzameling onmogelijk nog goed kunnen verwerken en verzorgen. De heer Algra heeft ook gevraagd of Woensdag. Woensdag werden te IJmui den 7010 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 195 kisten tong en tarbot, 280 schol, 14 schar, 4990 haring, 260 ma kreel, 920 schelvis, 55 wijting, 265 kabel jauw en gul, 8 haai, 8 poon en 15 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: gr. tong 7.13-6.87, grm. tong 7.58- 6.69, kim. tong 7.75-6.75, kl. tong I 7.65- 6.88, kl. tong II 2.85-2.68, tarbot I 5.60- 5.20. Per 50 kilogram: kl. schol I 66-65, kl. schol II 63-38, schar 37-27, poontjes 31, verse haring 20.60-12.60, makreel 34.40-17, kl. rode poon II 21-16, kim. schelvis 36- 26, kl. schelvis I 26-18, kl. schelvis II 23- 15, wijting 38-17, gr. gul 86-55, mid. gul 68-40, kl. gul 34-18, kl. haai 42-33. Per 125 kilogram: 428-172. Te IJmuiden zijn woensdag de volgen de besommingen, in guldens, gemaakt: KW 171-10.845, 149-11.532, 101-12.197, 217- 9302, 165-7534. 51-15.774, 94-907, 193-134, 109-324, 3-415, 43-18.025, 49-13.260, 85- 10.635, VL 34-12.670, VL 112-12.560, IJM 64-1018, IJM 2-2825. Aanvoer van donderdag Te IJmuiden zijn donderdagmorgen, door 44 vaartuigen, aangevoerd: 9440 kis ten vis, 280 stijve kabeljauwen en 7000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 1680 kisten schelvis, 220 wijting, 220 ra dio, 440 gul en kabeljauw, 220 torregul- len, 90 koolvis, 4280 haring, 380 kleine kisten haring, 360 makreel, 200 kleine kisten makreel, 1150 roodbaars, 450 schol, 10 tarbot, 10 heilbot, 200 varia. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens: heilbot 53, tarbot 6,205,50 grote tong 7,156,75, grootmiddel tong 7,156,78, kleinmiddel tong 8,207,16, tong I 8,117,50, tong II 2,82—2.69. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 144 124, middel kabeljauw 14496, grote koolvis 10078, middel koolvis 9674, grote leng 10271, grote wolf 13692 Per tien stuks: grote kabeljauw 220 middel kabeljauw 8678. Per hoop: vleet 80. Per 50 kilogram: jumbo's 68, grote en middel schelvis 46—27, kleinmiddel en schelvis I 3623, schelvis II 2215, schel vis III 10,50—10. gul I 51—42, gul II 39— 27, gul III 2215, grote en middelschol 6458, kleinmiddel en schol I 6657, schol II 57—51, schol III 53—39, schar 36 18, poon 1611, haai 4137, gestripte wijting 3516, dichte wijting 2623, ha ring 18,2014, makreel 3623, tarbot 204 166, ham 114, koolvis I 3432, koolvis 11 3020, kleine zwarte heilbot 160, klei ne wolf 5850, roodbaars 2522. Scheveningen De aanvoer bestond hedenmorgen uit: 180 kisten schelvis, 150 wijting, 150 gul en kabeljauw, 3500 haring, 800 kleine kisten haring, 30 makreel, 150 schol, 35 kilogram tong. Katwijk KW 41 met 649, KW 80 265, KW 149 223, KW 12 en KW 183 149 kantjes ha ring. Maatjesharing van 102 tot 116, volle haring van 55 tot 74 en steurharing van 43 tot 49 gulden per kantje. B. en W. bereid zijn in overleg te treden met de twee eigenaren. Dit overleg zal dan bedoeld zijn om middelen te zoeken die een goed beheer en een doeltreffend gebruik van de verzameling mogelijk zul len maken. Al eerder gepraat Een overleg als wordt bedoeld, heeft reeds plaats gehad, delen B. en W. de vragensteller mede. Het college is daar bij uitgegaan van de gedachte, dat de verzameling niet alleen van belang is voor de plaatselijke gemeenschap, maar zelfs aandacht in veel wijder verband verdient. B. en W. zijn stellig bereid tot hernieuwd overleg. Maar als basis voor een gesprek moet gelden, dat de door de eigenaren van de verzameling te stellen voorwaarden niet verder gaan dan zich verdraagt met het door het college te behartigen algemeen belang. Gisteravond is de loodsdienst te IJmui den voor alle schepen hervat te omstreeks halfacht. Eerder, te 16.40 uur was de loodsdienst voor grote schepen hervat, na dat in Oostgat en Wielingen omstreeks 15 uur de loodsdiensten weer normaal func tioneerden. Het hospitaalschip van het Neder landse Roode Kruis J. Henri Dunant met 72 patiënten aan boord heeft woensdagmiddag een kort bezoek gebracht aan IJmuiden. Het schip kwam van Weesperkarspel en was op weg naar Haarlem, waar de nacht werd doorgebracht. De J. Henri Dunant heeft deze week van Den Bosch uit een tocht gemaakt door de binnenwateren van Noord-Holland. Van Haarlem gaat de reis verder naar Rhenen en Grave, waar zater dag de patiënten worden ontscheept. GEBOREN: Petra, d. v. A. N. Stube- nitsky en P. C. de Vries; Ronny, z. v. E. J. ten Boom en G- C. van der Hoek; Franciscus H., z. v. P. de Smit en H. Pauw; Gertjan, z. v. J. G. Loots en A. G. E. Driessen; Alexander M. A., z. v. P. M. Boots en A. Holleman; Dick, z. v. J. H. D. Brand en J. M. Vergunst; Nick en Robert, z. v. A. J. Oerlemans en C. E. M. Bal; Margaretha C. M., d. v. J. W. Paap en M. M. Winkelmuijzen; Beatrix A., d. v. A. J. Stobbe en L. Vink; Ingrid H.. d. v. J. N. van Duren en E. P. M. G. Op Heij; Pau lina M„ d. v. P. W. Fatels en J. P. J, Leijen; Abraham J-, z. v. G. C. Duin en E. C. Welp; Lilian A. M„ d. v. F. Bekker en M. G. Rens; Ineke, d. v. C. Schmersel en C. J. Bouwmeester; Marianne J., d. v. J. A. van Niekerk en E. A. Dargan; Arie, z. v. A. Hoek en S. M. den Hamer; Marian ne, d. v. C. Bütler en E. M. Vols; Petro- nella E., d. v. C. P. S. Tuijp en W. A. M. Nooij; Elisabeth M., d. v. C. C. Verhoog en M. Deventer; Brigetta E. M-, d. v. H. J. Boot en C. H. M. van Oevelen; Lucia M., d. v. F. A. Ligthart en A. C. van Leur; Sandra, d. v. H. Looij en J. Majoor; Cla- sina A. M„ d. v. M. de Wit en C. C. T. Hoogewerf; Frits, z. v. A. Damen en D. C. Volmer; Marko, z. v. A. J. Effern en A. G. van Soolingen; Annemiek A. M., d. v. T. C. Admiraal en A. J. Bakker: Elisabeth J., d. v. C. Mooibroek en T. A. Vrolijk; Marcel W., z. v. H. S. M. de Graauw en M. C. Dijkman; Koenraad I,., z. v. A. J. R. Vincken en P. J. C. A. Janssen; Monique, d. v. W. Steenkamp en G. A. Boevink; Bouwina D., d. v. E. Meuken en J. E. Brummer; Hildegard M„ d. v. C. J. M. Bakker en E. J. Feijen. ONDERTROUWD: Johannes Cornelis Huipen en Gerarda Maria W. Brasser; Heinz H. Wanner en Jannie Pascal Bras. GETROUWD: Willem H. Smulders en Reintje Wolbers. OVERLEDEN: Cornelia Beentjes, 74 j. (City Theater) EDDIE CONSTANTINE is van vrijdag tot en met woensdag „In de greep van de vrouwen", maar laat niemand wanhopen, want natuur lijk slaat hij zich ook hier doorheen. Een jonge dokter wordt ontvoerd door een bende beeldschone jonge vrou wen. De arts is als object voor een fantastische losprijs gekozen, omdat hij een belangrijke ontdekking heeft gedaan, waarvoor de USA de grootste belangstel ling heeft. Niemand kan dit varkentje beter was sen dan Eddie en het spreekt vanzelf dat de F.B.I. hem inzet. Bij de vervulling van zijn uiterst moei lijke taak, waarbij zijn leven bijna voort durend op 't spel staat, weet Eddie toch nog het nuttige met het aangename te verenigen: hij bereikt zijn doel, vechtend en minnend. ZONDAGMIDDAG halfdrie gaat „Texas John schiet weer raak". John is gewond geraakt bij een laffe bankoverval en be looft de dood van een vriend te wreken, die tijdens de overval is neergeschoten. Wel, hij houdt zich aan z'n belofte. Hoe, verklappen we niet, maar bepaald ge makkelijk blijkt het niet om een bende desperado's uit te roeien. „Passie en begeerte" is de nieuwe ti tel van een film die eerder „Een vreem deling klopt aan" heette. Op een avond klopt inderdaad een vreemdeling aan bij een eenzaam in de duinen wonende we duwe, wier man als verzetstrijder is ge vallen. De vreemdeling, die een zomer huisje zegt te zoeken, blijft; er ontstaat een verhouding. Hieraan komt zeer sensationele een einde. Dit verfilmd verhaal van menselijk leed, eenzaamheid, hartstocht, haat en verrassende ontwikke ling draait donderdagavond. (Stadsschouwburg) DE HUWELIJKS MOEILIJKHEDEN tussen Carter Harrison en zijn vrouw Toni (Gina Lollobrigida) duren al zeven jaar als hij, in verband met een mogelijke topfunctie bij een groot concern althans voor de buitenwe reld de schijn moet ophouden dat op zijn huwelijk niets val aan te merken. Net in die tijd krijgt Toni weer een bevlieging: zij wil gaan posten voor de Amerikaan se ambassade uit protest tegen het feit dat Washington Italiaans beeldhouwwerk heeft geweigerd. Natuurlijk moet zo iets tegen iedere prijs worden voorkomen en dit leidt tot dolkomische situaties. Deze film,onder de Nederlandse titel „Vreem de bedgezellen" draait tijdens de avond voorstellingen op vrijdag, zaterdag en zon dag. Van een ander genre, maar bepaald niet minder aantrekkelijk is de kome die „Abbot en Costello in stofzuigers", die van het begin tot het einde alle zor gen doet vergeten bij allen die de zon dagmiddagvoorstelling bijwonen. (Kennemer Theater) IN DE SPIONNA- GEKLUCHT, die die zaterdagnacht on der de titel „Een verrukkelijke idiote" wordt vertoond, speelt Brigitte Bardot zeer kuis en aangekleed de rol van een V eenvoudig naaistertje bij een Engels mo dehuis. Zij assisteert haar vriend bij diena pogingen om een belangrijk document, met geheimen over de Britse marine, in handen te krijgen. Die vriend werkt na melijk voor een spionnenorganisatie van een niet-Westeuropese mogendheid. Kort om: een amusante onderhoudende klucht. IN „RIO CONGOS" zijn de gebruike lijke elementen voor een „western" knap verwerkt tot een boeiend relaas over hoe, twee jaar na de vrede welke volgde op de Amerikaanse Burgeroorlog, enige Zui derlingen de strijd tegen het Noorden trachten te vervolgen. Zij maken daarbij onder meer misbruik van Indianen, die van gestolen wapens worden voorzien en die opgehitst worden tegen de Noorderlin gen. De handeling, vol spanning en actie, is, geplaatst in een sfeervolle omgeving van woestijnen en moerassen, en de man aan de camera is er in geslaagd de hem geboden mogelijkheden ten volle uit te buiten. (Vrijdag en zaterdag en zondag middag). NAAR DE ROMAN van Robert Merle „Weekend a Zuydcote" heeft Henri Ver- neuil een oorlogsfilm gemaakt die meer aandacht besteedt aan het oorlogsgeweld dan aan de diepere gronden van het boek waarmee de auteur destijds de Prix Gon- court won. Misschien herinnert men zich dat Merle's roman, die in het Nederlands verscheen onder de titel „De oorlog in een weekend", zich bezig houdt met vier Franse soldaten die min of meer ver dwaald zijn geraakt temidden van het bij Duinkerken ingesloten Britse leger, dat in de juni-dagen van 1949 op het laatste ogenblik toch nog geëvacueerd kan wor den. Tegen deze dramatische achtergrond spelen zich de belevenissen van een man af; vooral zijn ontmoeting met een meisje vormt daarvan een belangrijk onderdeel. Maar voor de filmmaker is de achter grond als spectaculair schouwspel het in teressantste gebleven en men krijgt een boeiende en luidruchtige reconstructie van een episode uit de tweede wereldoor log te zien en te horen, waarin het men selijk drama nagenoeg ten onder gaat. De titel van de film is: „De hel van Duin kerken" en hij draait van zondag tot en met woensdag. (Luxor) AAN ,,'t Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld" hebben onder an deren meegewerkt: Spencer Tracy, Mic key Rooney, Ethel Merman, Buster Kea- ton, Joe E. Brown, Jim Backus, Terry Thomas, Phil Silvers, Everett Horton, Jimmy Durante, een sterren weelde om van te duizelen. Het navertellen van de intrige is een onbegonnen werk. De han deling is gebaseerd op de hebzucht van enige personen die toevallig op de hoog te komen van een belangrijk feit: ergens ligt een grote schat verborgen. Het vage verhaal dat zij daarover te horen krij gen van een stervende autorenner is vol doende om bij allen een hoge goudkoorts en een ontembare jachtlust op te wek ken, die de verdere film vult met de allerdolste avonturen en de ongelooflijk ste verwikkelingen, waarbij geen enkele „gag" en geen enkel lacheffect uit de achter ons liggende „halve eeuw komi sche film" lijkt vergeten. (W.B. Theater) ERROL FLYNN is de hoofdpersoon in „De zwarte wreker" en dit is eigenlijk al een garantie dat het in deze film aan actie niet zal ontbreken. Zo is het dan ook. Als prins Edward wordt hij opperbevelhebber van een Franse provincie. Het wordt hem door de Fran sen bepaald niet gemakkelijk gemaakt en meer dan eens lijkt het einde van de stoutmoedige, charmante prins zeer na bij. Vrijdag en zaterdag kan men deze actievolle film zien tijdens de avondvoor stellingen en ook zondagmiddag (half vijf). IN DE avondvoorstellingen van zon dag en maandag gaat een boeiende avon turenfilm, onder de titel „Marco Polo". Vele gebroken harten achter zich latend, begint de grote avonturier zijn zwerftocht van uit Venetië door Europa en Azië, waar hij vooral in China voor de nodige sensa ties zorgt. Dat het allemaal nooit werke lijk zo is gebeurd, behoeft geen bezwaar te zijn. WIE VAN OORLOGSFILMS houdt, die kan z'n hart ophalen aan de film, die zondagmiddag (halfdrie) vertoond wordt onder de titel „Breng de Bismarck tot zinken". Het is de adembenemende jacht van vele eenheden van de Britse strijd- I krachten op een enkeling, maar die en keling was in zijn tijd het zwaarst gepant serde en snelse slagschip ter wereld.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5