CHINA EN HET WESTEN I Peking zvil de historische wereldpositie terugkrijgen Explosies in rubberfabriek in Amerika Britse Rijnleger raakt zijn kernraketten kwijt Scharnierende „ruif" beschermt kinderen tegen val van balkon 4 1 U it daging Brits witboek over het kinderrecht Dit is dè jas! GRONINGEN jeïdenka Tien doden Drie kleuters door auto meegesleurd Processen tegen oorlogsmisdadigers in West-Duitsland Johnson stuurt voor VS neger naar de Veiligheidsraad 7 UITVINDING VAN ALKMAARDER NSTAJ DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 Chinese stijl Westelijke barbaren Noodzaak Kerkelijk nieuws h De meest ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegen heid. Een jas met grote allure. DE JAS Strategen geloven niet in Europese kernoorlog Daling Wagen schoot na botsing trottoir op 1 (Door Arnold Toynbee) Het beeld dat wij ons van communistisch China vormen, achtervolgt ons en veroorzaakt vrees en vijandigheid. Wat wij zien, is de figuur van een nijdige reus, die zich tegen ons verheft en met dreigende gebaren woedend op ons neerkijkt. Zo ziet China er zelfs uit voor Amerikanen die het liefst willen geloven dat com munistisch China niet bestaat, of dat het als men zijn ogen maar lang genoeg voor zijn bestaan sluit langzaam verdwijnt. Zo ziet China er ook uit voor de Russen, hoewel die er een hekel aan hebben dit toe te geven. Want dat houdt erkenning in, dat de onsplijtbare zuil van de communistische solidariteit een verouderde mythe is. China heeft besloten de wereld dit woeste beeld te laten zien. Het loopt ermee te koop omdat het er trots op is. Wanneer de Verenigde Staten een van hun onvriendelijke gebaren jegens China maken, is Peking er snel bij om de rol van aanvaller voor zich op te eisen. „Jullie, Amerikanen, doen alsof jullie ons van de Verenigde Naties kunt buitensluiten", zo bazuinen de Chinezen uit. „Dat is een leugen. Wij, Chinezen, gooien jullie je imperialistische namaak-Verenigde Naties net zo lief in het gezicht. Als wij vinden dat we een organisatie als de Verenigde Naties nodig hebben, zullen wij en Indonesië er een voor ons zelf in het leven roepen. En Azië, Afrika en Latijns-Amerika zullen zich daarbij aansluiten". Waarom vertonen de Chinezen ons dit strijdlustige beeld? Deze vraag dringt China zelf op, omdat het beeld dat wij van oudsher van het land hebben pre cies het tegenovergestelde is. En dit laatste is een tamelijk getrouwe weer gave geweest van China's traditionele gedrag. Gematigdheid en handigheid zijn de kenmerken van de Chinese stijl. Dit wordt gesymboliseerd in het Chi nese boksen: geen ruwe knock-out, maar een duw zonder inspanning met de vinger op de vitale plek en de ver liezer ligt te spartelen. Bovendien dicteert de Chinese stijl geen militaire verovering alleen een vredelievende uitbreiding van de in vloedssfeer. Mandsjoerije zou China hebben kunnen veroveren, maar de Chi nezen namen tegenmaatregelen door Mandsjoerije in alle rust binnen te drin gen en in een Chinese provincie te ver anderen. DIT IS CHINA'S stijl geweest sinds de derde eeuw voor Christus. Daarvoor had den de Chinezen geleefd, zoals wij in het Westen altijd hebben geleefd, namelijk in een chaos van oorlogvoerende staten. Maar 22 eeuwen geleden kregen de Chinezen genoeg van bruut geweld, en voor de vol gende 2200 jaar effenden zij hun weg in de wereld in hoofdzaak door tact. Zij voeren daar wel bij. China kende meestal vre de en eenheid, en het bleef zich uitbrei den. Maar nu is China teruggegaan tot geweld. Waarom? Zijn ontwikkeling tussen 1840 en 1945 geeft ons het antwoord en is ook een les voor de Amerikanen, in het bijzonder voor degenen die de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten maken In 1840 werd China aangevallen door Engeland een klein land, aan de te genovergestelde kant van de aardbol, en een barbaars land gemeten naar de tradi tionele Chinese maatstaven. De opiumoor log, zoals het conflict werd genoemd, was ook volgens christelijke normen bar baars. Engelands doel was met deze oor log de Chinese regering te dwingen de import van Indiase opium in China te sanctioneren. Met verbazing en onsteltenis bemerkten de Chinezen, dat zij aan de barmhartig heid van de westelijke barbaren waren overgeleverd. Geen ander hoog beschaafd volk heeft ooit zo'n schok doorstaan. De reus die zijn vingers altijd op de juiste plaats wist te leggen, was geveld. Het heeft hem meer dan een eeuw gekost om weer op de been te komen. Nu is de reus op het oorlogspad. Dat zouden wij ook zijn als we dezelfde ervaringen hadden op gedaan. Tussen de jaren 1840-1945 ligt voor Chi na een eeuw van vernederingen. Enge land, Frankrijk, Rusland, Duitsland en Japan, zij beten allen een stuk uit het Chinese territorium (Ruslands hap was de grootste)De vreemdelingen drongen zich niet slechts op aan China; zij legden het verdragen op die de buitenlanders in het land onttrokken aan de Chinese recht' spraak. In het internationale centrum in Sjang hai stond bij de ingang van een park dat voor het publiek was opengesteld een bord met het opschrift: „Verboden voor Chi nezen en honden". De Chinezen bleven zich vastklampen aan hun traditionele manier van leven en gedrag, lang nadat was bewezen dat deze ondoelmatig waren om het hoofd te bieden aan het Westen en aan de Japan ners, die de westelijke leefwijze na-aap ten. De Chinezen voelden er niets voor een oude beschaving over boord te gooien, die hen superieur aan het westelijke bar barendom toescheen. Maar tenslotte kwa men zij tot de trieste conclusie, dat zij zich nooit staande zouden kunnen houden, wanneer zij niet de westelijke wapens zou den overnemen. Het Chinese volk stelde voor zichzelf een gebiedende noodzaak: zijn historische po sitie in de wereld terug te krijgen. Dit was, en is nog het streven van alle Chi nezen, welke ideologie zij ook aanhangen. De communisten slaagden er in 1949 in de macht over het Chinese continent uit de handen van Tsjang Kai Tsjek te ontwrin gen, omdat zij het gemeenschappelijke doel met grotere gerichtheid en met grote re doeltreffendheid hebben nagestreefd. Wat de Chinezen dwars zit is, dat zij als inboorlingen worden behandeld. Een in boorling is een menselijk wezen, dat men kan negeren. Hij is een deel van de plaat •elijke fauna. De kwestie zou in de vorm van een raadsel gegoten kunnen worden. „Wanneer is een inboorling geen inboor ling meer?". Antwoord: „Als hij een com munist is". Een ander antwoord op dezelfde vraag is: „Als hij de bom heeft". DE CHINEZEN ZIJN communisten ge- De nu 76-jarige Britse cultuurhisto ricus Arnold J. Toynbee heeft gestu deerd in Oxford. Daar doceerde hij voor de eerste wereldoorlog oude ge schiedenis. Na in dienst van de Britse regering te zijn geweest werd hij in 1925 directeur van het Koninklijk Ge nootschap van Internationale Zaken in Londen en hoogleraar in de moderne wereldgeschiedenis. Vanuit een bran dende belangstelling voor de ontwikke ling van de mens in zijn wereld en ge schraagd door een fenomenale kennis van die ontwikkeling schreef hij een uitgebreid, tiendelig werk: „A Study of History", waarin hij de loop van de hem bekende beschavingen Toynbee telt er 26 naging. Een beschaving ontstaat, volgens Toynbee, doordat een creatieve minderheid een antwoord vindt op de uitdaging die de menselijke of natuurlijke omgeving stelt. De be schaving groeit, stort ineen en ontbindt zich als de leidende groep een antwoord op de steeds nieuwe uitdaging schuldig blijft. Toynbee ziet voor de menselijke beschaving uitkomst in een wezenlijke bekering tot het christendom. Vanuit deze filosofie beschouwt prof. Toynbee ook onze hedendaagse geschiedenis. Over de relatie van het Westen tot de reus China schreef hij twee artikelen, waarvan wij hier het eerste afdrukken. l -V De Britse professor Arnold Toynbee, auteur van de twee artikelen „China en het Westen". worden en zij hebben de bom gekregen. Zij zijn belangrijk geworden en, natuur lijk, ook vijandig. Wie bekommert zich erom een boeman te zijn, zolang dit de aandacht op hem vestigt? Ieder kind weet dat het een nimmer falende wijze om aan dacht te trekken is, zich als een lastpost te gedragen. In onze hedendaagse wereld levert het communist zijn en tevens over de a-bom te beschikken flinke dividenden op. Maar door wie komt dat? De voormalige inboor ling zou een en ander niet winstgevend hebben kunnen maken, als het Westen er zelf niet zo'n hoge prijs op had gesteld. Zodoende bereikt het Westen precies het tegenovergestelde resultaat van wat het wenst. Marx zelf had niets beters kunnen doen voor de bevordering van het com munisme, zelfs niet als hij een groot Wes ters advertentiebureau in de arm had ge nomen. Wat heeft het Westen ertoe geleid zijn eigen doel op deze fantastische manier voorbij te streven? Wij zijn hiertoe ge bracht, geloof ik, door een onjuiste waar debepaling die kenmerkend is zowel voor de communistische, als voor de Westelijke levenshouding. Deze beide ideologieën ne men aan, dat kracht het enige is dat uit- LONDEN (AP) De Britse regering stelt in een witboek de afschaffing voor van de jeugdrechtbanken en tuchtscholen voor wetsovertreders beneden de zestien jaar. Zij wil de jeugdrechtbanken vervangen door gezinsraden, bestaande uit sociale werkers, en door gezinsrechtbanken, on der leiding van speciaal opgeleide rech ters. De gezinsraad pleegt overleg met de ouders van de jonge wetsovertreders om vast te stellen, of zij menen, dat zij in de toekomst hun kinderen binnen de perken van de wet kunnen houden. Ernstige ge vallen zullen worden verwezen naar de speciale gezinsrechtbanken, die de kinde ren onder toezicht van een ambtenaar kunnen plaatsen, of kunnen bepalen, dat zij bij pleegouders worden ondergebracht. Ook wordt in het witboek voorgesteld speciale rechtbanken in te stellen die zich met wetsovertredende jongens en meisjes van tussen de zestien en 21 bezig houden. Deze rechtbanken zouden gevangenis straffen tot een maximum van drie jaar kunnen opleggen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Paesens J. Rijpma, kand. te Utrecht; te Ingen (toez.) M. H. Boo- gert te Aarlanderveen; te Eek en Wiek J. v. d. Heide te Baflo. Aangenomen naar Noord-Schermer N. M. A. ter Linden, kand. te Den Haag; naar Ransdorp (toez.) C. Meijer, kand. te Am sterdam. eindelijk telt bij conflicten tussen mensen en beide verschillen dus op dezelfde ma nier van het traditionele Chinese stand punt. Toen w(j, Westerlingen, voor het eerst stootten op het traditionele China, ver smaadden wij het om zijn weerloosheid Wij trokken voordeel uit de Chinese stijl, om het land te kunnen tiraniseren. Daar uit resulteert nu de wervelwind die over Zuidoost-Azië waait. Advertentie LONDEN, (D.P.A.) Het Britse mi nisterie van Defensie heeft bevestigd dat het ongeveer vijftigduizend man ster ke Britse Rijnleger in West-Duitsland geen nieuwe kernwapens zal krijgen in de plaats van de verouderde Corporal- raketten die buiten dienst gesteld zullen worden. In plaats van die raketten krij gen de eenheden lichte veldartillerie van 105 mm. De Britse regering acht een kernoorlog in Europa zeer onwaarschijn lijk. Het kernwapenpotentieel voor de de fensie in de Bondsrepubliek zal nu uit sluitend bij de Amerikaanse strijdkrach ten in West-Duitsland berusten. Onze correspondent in Bonn meldt dat de Bondsregering de plannen van de Brit ten in de NAVO ter sprake zal brengen. De Westduitse regering is tegen een een zijdige vermindering van het westelijk kernwapen. Dat deelde een woordvoerder gisteren in Bonn mee. De Britten zijn ook van plan een ba taljon van het Rijnleger in september naar Aden over te brengen. Hierover heeft de Britse regering met de NAVO overleg gepleegd. Het is de bedoeling dat het bataljon na enige maanden weer op zijn basis in ïserlohn zal terugkeren. 5 LOUISVILLE (Kentucky) (AFP) In een fabriek van synthetische rubber van Dupont de Nemours in Louisville hebben zich woensdag 26 ontploffingen voorge daan, waardoor tien mensen om het le ven kwamen. 27 mensen, onder wie drie brandweerlieden, werden gewond. Een deel van de fabriek, waarin 2.000' man werken, werd door brand verwoest. De eerste ontploffingen gebeurden op het ogenblik dat de arbeiders aan het werk gingen. De politie liet onmiddellijk alle huizen binnen een straal van twee kilometer ontruimen. De explosies had den geweldige branden tot gevolg. Het gehele gebied was de hele dag in dichte zwarte rookwolken gehuld. De brandweer lieden konden het vuur door de grote hit te niet dicht naderen en moesten zich er toe beperken de omgeving van de brand haard te redden. Bovendien konden zij zich niet op het terrein wagen, omdat een reservoir met acetyleengas dreigde te ont ploffen. 's Avonds werden tien lijken ge borgen. Op dat ogenblik deden zich twee nieuwe explosies voor. den de Britten, zijn daartoe de conven tionele wapens ruim voldoende. Maar een andere en veel belangrijker reden voor de Britse stappen is Groot- Brittannië's chronisch geldgebrek. De nu terzijde geschoven Corporal-raketten had den binnen afzienbare tijd vernieuwd moeten worden. Het Duitse leger is kort geleden overgegaan tot de aankoop van de Amerikaanse Sergeant-raketten. In Londen beschouwt men de aankoop van nieuwe kernwapens vervoerende raketten niet als dringend. De minister van Ver dediging, Healy, mag zijn budget van twee miljard pond niet overschrijden. Er is eenvoudig geen geld voor de aanschaf van nieuwe wapens. De kwestie van het Britse Rijnleger speelde ook al een belangrijke rol tijdens het bezoek van premier Wilson aan Bonn in maart van dit jaar. De Britse troepen leven in de Bondsrepubliek voor de Brit se schatkist namelijk op een toeristensta- tus. Ze slokten per jaar zo ongeveer een miljard kostbare marken op ten laste van hun vaderland, waarvoor de West-Duit sers in ruil niet meer dan dertig percent van dit bedrag in Groot-Brittannië be steedden. Tijdens Wilsons bezoek werd een voor de Britten gunstiger regeling getroffen. Tijdens de afwezigheid van deze een heid zal het aantal Britse manschappen in de Bondsrepubliek beneden de 50.000 dalen. Bij het verdrag van Brussel was overeengekomen, dat de Britten aan de NAVO-verdediging in de Bondsrepubliek 55.000 man zouden bijdragen. Als reden voor het terugnemen van het 57ste en 27ste regiment en hun omscho ling op conventionele wapens, geeft de regering in Londen, dat een gedeeltelijke ontmanteling van kernwapens binnen Europa strategisch en politiek opportuun geworden is." De Britse strategen zien niets in een oorlog die met kleine tacti sche kernwapens moet worden gevoerd. Als enig doeltreffend afschrikkingswapen beschouwen de Britten het kernarsenaal van de Amerikanen. Ze zouden dan ook niets liever doen dan zich geheel onder deze Amerikaanse kernparaplu verschui len. Als aan plaatselijke schermutselin gen het hoofd moet worden geboden, vin- Drie op een trottoir lopende kleuters zijn gistermiddag in Groningen meegesleurd door een personenauto, die van de rij weg raakte na een botsing met een an dere auto. Eén van de kleuters, de vier jarige Jannie Kappinga, was op slag dood. De vierjarige Johanna Siekman liep zeer ernstige verwoningen op. De vierjarige Johan Tichelaar werd minder ernstig gewond. De negentienjarige bestuurder van de auto, die het ongeluk veroorzaakte, is voor een onderzoek opgesloten in het hoofdbureau van politie. Deze jongeman afkomstig uit Sint Mi chielsgestel, verleende geen voorrang aan een voor hem van rechts komende auto. Er volgde een botsing en de auto schoot het trottoir op waar de drie kinderen lie pen. Ouders, die in flatgebouwen uit angst hun kinderen niet meer op het balkon la ten spelen, kunnen straks gerust zijn wanneer op hun „buiten" de vinding van de Alkmaarder J. Ninaber wordt aange bracht. De uitvinder zelf noemt zijn hek dat el ke val op straat uitsluit revolutionair. De werking van zijn dubbelhek is vrij sim pel. Wanneer een spelende kleuter in een onbewaakt ogenblik de neiging mocht hebben op het balkon over het hek te klimmen kan er niets gebeuren. Op het hek van de heer Ninaber komt de kleu ter in aanraking met een stang die er voor zorgt dat een scharnierend tweede hek, aan de buitenkant, ongeveer 45 gra den omlaag slaat en daar muurvast blijft zitten. De vallende kleuter wordt dan als het ware opgevangen in een „ruif". Daar kan vader of moeder het dan gemakke lijk uitpakken. De stang die de kleuter eerst moet passeren staat in verbinding met een verend palletje, dat op zijn beurt weer het scharnierende hek tegen het vas- Op de foto laat de heer Ninaber zien hoe zijn hek werkt. Nadat het jongetje de stang had aangeraakt klapte het scharnierende hek omlaag en bleef op 45 graden muurvast zitten. Het fungeerde als een ruif, waaraan het kind zich vastklemt. te hek drukt. Wordt het palletje nu om hoog gedrukt dan valt het scharnierende hek automatisch omlaag. De heer Ninaber heeft zijn uitvinding ge daan nadat hij verschillende malen gecon fronteerd was geweest met ongevallen waarbij een kind een dodelijke val uit een flatgebouw maakte. Toen hij hoorde dat er ook van overheidszijde naar een oplos sing voor deze ongevallen werd gezocht, zette de Alkmaarder zich achter zijn te kentafel. De man, die al octrooi op zijn vinding heeft aangevraagd heeft reeds een ver zoek van de Alkmaarse dienst „Bouw en Woningtoezicht" gekregen om zijn vinding, te demonstreren. Hij wil met zijn con- Aan de buitenkant kan men namelijk niet zien, dat men tegen de spijlen van een dubbel hek aankijkt. Verder is het mogelijk om aan het hek een contactje aan te brengen waardoor de ouders in de huiskamer door een belletje worden ge waarschuwd wanneer hun kind over het hek probeert te klimmen. Advertentie ZEGELRINGEN. Deze ring en vele andere modellen vindl U in onze uitgebreide collectie gouden Constant Zegelringen V GR. HOUTSTRAAT 49 het huis met het carillon Telefoon 2.00.49 HAARLEM BERLIJN, (D.P.A.) Voor moord op joden in de oorlog zijn dinsdag de 55-jari- ge kinderarts Werner Scheu uit Borkum en de 63-jarige Karl Struve uit Bad Hom burg door het Westberlijnse Hof van Be roep veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Verder werden hun de burger rechten voor het leven ontnomen. In mei 1961 had een rechtbank van gezworenen in Aurich de beklaagden tot zes en 5% jaar gevangenisstraf veroordeeld. DÜSSELDORF, (D.P.A.) In het pro ces waarin de moord op 700.000 joden in het nazikamp Treblinka bij Warschau wordt behandeld, hebben negen voorma lige SS'ers dinsdag hun leedwezen over de misdaden betuigd. De hoofdbeschul- digde, Kurt Franz, bleef als enige zijn onschuld volhouden, bewerend dat hij het slachtoffer van een persoonsverwisseling was. De negen SS'ers vroegen om een gerechte straf, Franz eiste vrijlating. Tegen Franz en zes andere verdachten, is levenslang geëist, tegen de overige drie tuchthuisstraffen van drie tot vier jaar. De vonnissen in dit proces worden drie september geveld. BAMBERG, (A.P.) Emil Adolf Sator, voormalig bataljonscommandant van de SS, en twee andere voormalige SS'ers zijn in West-Duitsland gearresteerd ver dacht van het uitmoorden van dorpen in oostelijk Polen en Wit-Rusland. Tot nu toe zijn ongeveer honderd men sen ondervraagd in het onderzoek naar deze wandaad. Een speciale commissie van de Beierse staatspolitie is met het onderzoek belast. Het zal een half jaar duren, voordat de officiële tenlasteleg gingen uitgaan. HAGEN, (A.P.) De volgende maand begint in Hagen een proces tegen twaalf ex-bewakers van het dodenkamp Sobibor. Volgens de openbare aanklager zouden in dit minder bekende kamp in Polen on geveer een kwart miljoen mensen zijn vermoord. WASHINGTON (Reuter) Opnieuw heeft president Johnson een neger op een belangrijke post aangesteld. Tot Ameri kaanse vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties be noemde hij woensdag dr James M. Na- brit, tot nu toe voorzitter van de belang rijkste onderwijsinstelling voor negers, de universiteit van Howard in Washing ton. Tot vertegenwoordiger bij de Economi sche en Sociale Raad werd aangewezen James Roosevelt, zoon van wijlen presi ded Roosevelt. Mevrouw Eugenie Ander son zal Amerika in de Beheerschapsraad vertegenwoordigen. Hobart Taylor, eveneens een neger, werd benoemd tot directeur van de Ame rikaanse export- en import bank.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7