r een gebruik gevaarlijk tuig bij onverantwoordelijk Met de htéX T ZiSrW wmdbuks Voor sportschutters piezierig voor onverstandigen riskant voor kinderen levensgevaarlijk! Reportage: Berry Zand Scholten Foto's: Hans de Boer uil utmfbuk Verminkt wild Legaal schieten Luchtbuksen en luchtpistolen: DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 vn .V°v J® -OtüwMiMte Brjnnebroeker 4 «WÉrdk rust ^£*4. Fout Goed Goed Goed Fout Fout -:::' -••• wK^'»X LUCHTDRUKWAPENS SINDS ZIJN BESTAAN IS DE MENS VERKNOCHT geweest aan wapens. Op primitieve tekeningen uit de prehistorie, zoals die onder meer in grotten in Frankrijk en Spanje voor ons bewaard gebleven zijn, zien we jachttaferelen, waar bij de mens gebruik maakte van stenen speerpunten, messen en bijlen. Onze eigen hunebedbouwers construeerden reeds handige stenen dolken, spiezen, speren en andere snij- of steekwapens, ten dele bestemd voor de jacht destijds het enige middel van bestaan of voor de verdediging van gezin en neder zetting. Later, toen de mens gebruik wist te maken van brons en ijzer, werden deze wapens verbeterd en kwamen er nieuwe. Tot de uitvinding van het buskruit en ook daarna zijn de slag- en steekwapens van doorslaggevend belang geweest bij elke oorlogvoering. Het buskruit bracht een omwenteling teweeg. Schietwapens daarvóór sor teerden de boog en de blijde nauwelijks effect vormden toen de uitrusting van de zich wapenende mens. Het dragen van wapens was invroeger eeuwen een te ken van waardigheid. Tegenwoordig zijn die normen (gelukkig) anders. Buiten de militaire kring en de betrekkelijk kleine en selecte groep van jagers en sportschutters zijn de meeste schietwapens uit den boze, althans waar het vuurwapens betreft. Onze wetgever heeft terecht het bezit of gebruik van vuur wapens aan strenge voorwaarden gebonden. Toch bestaat bij velen nog de harts tocht van het bezitten of gebruiken van een wapen, een geweer of pistool. De enige mogelijkheid om deze hartstocht te bevredigen, vormt het luchtdruk wapen: de luchtbuks, beter bekend als windbuks en het luchtdrukpistool. Deze categorie op het oog vrij onschuldige wapens, vormt door het veelvuldige onver antwoordelijke gebruik een groot gevaar. De luchtdrukwapens vormen het zor genkind van de politie en vooral in de laatste weken neemt het aantal ongeluk ken ermee sterk toe. -- -V VJ"'' «w -• &-.v< 1 Een greep uit de krantekoppen van de afgelopen weken. In Nederland zijn ruim tweehonderd vijftigduizend luchtdrukwapens in ge bruik. Daarmee worden per jaar zo'n 125 miljoen loden kogeltjes verschoten. Honderdenvijfentwintig miljoen keer ligt er dus een Nederlandse vinger om de trekker van een luchtdrukgeweer of -pistool en even zovaak verlaat een klein, maar uiterst venijnig projectieltje de al dan niet getroken loop. En waar schieten we alzo op? De schietschijven in de kamer of op zolder vervelen. We willen wat meer actie. Een dankbaar doelwit vinden we dan in gla zen, flesjes en blikjes, die we met zijn tweehonderdvijftigduizenden omdat Uit de kranten van de afgelopen we ken lazen we onder meer: „Jongen van twaalf jaar door de lever geschoten," „Veehouder moet koe, die door een ko gel uit windbuks getroffen werd, afma ken," „Jongens schoten eenden dood," „Bukskogeltjes treffen kinderen". Een kleine verzameling krantekoppen hebben we voor deze reportage bijeengezocht en gefotografeerd. Hieruit blijkt dat wind buksen wel degelijk gevaar opleveren wanneer ze door de verkeerde mensen worden gebruikt. De vorige minister van Justitie zag hierin echter nog geen aanleiding om de verkoop en het gebruik van windbuksen aan banden te leggen. In 1964 werden ruim honderd ongeluk ken met deze wapens gerapporteerd, waarvan een keer of dertien met oog letsel; maar minister Y. Scholten was destijds van oordeel, dat het aantal on gelukken toch nog betrekkelijk klein is in vergelijk met het aantal in omloop zijnde wapens. Voor de politie vormt de windbuks een grote zorg. Zolang de wet telijke regeling hieromtrent niet ver scherpt is, kan de politie pas optreden wanneer iemand met een direct voor het gebruik gereed luchtdrukwapen op de openbare weg loopt, of pas wanneer er een ongeluk gebeurd is. We kennen in Nederland drie wetten, waarin over wapens gesproken wordt: de reeds verouderde vuurwapenwet van ring is de windbuks zuiver tot een af stand van zeker veertig tot vijftig me ter, maar de draagkracht van de kogel reikt veel verder. Bij de normale windbuks drukt een krachtige veer tegen een zuiger, die wanneer de trekker wordt overgehaald naar voren schiet en de lucht en de ko gel door de smalle loop perst. De veer wordt gespannen door het geweer „te breken". Bij de meeste luchtpistolen moet het voorste deel van de loop wor den ingedrukt. Zwaardere kalibers zijn de 5,5 milimeter, de 503 en de 6,3, die tegenwoordig niet meer gefabriceerd wordt. Een Amsterdamse wapenhandelaar, die onder meer levert aan de leden van de Koninklijke Nederlandse Jagersver eniging, een vuurwapendeskundige bij uitstek, verzekerde ons dat een zware windbuks op een afstand van tien tot twintig meter een penetratievermogen heeft voldoende om een kogeltje door een vijftien milimeter dikke plank te ja gen. Verder zijn er nog buksen die met koolzuurcapsules werken, luchtbuksen met magazijnen en luchtgeweren die met extra gasdruk functioneren. Een goede, vrij dure windbuks heeft een getrokken loop. Dat wil zeggen, dat de draaiingen in de loop de snelheid en het doordringingsvermogen van de ko gel nog vergroten. In sommige gevallen bestaat er dan ook weinig verschil in de kracht waarmee een kogel uit een flo bertbuks cal. 22, of de kogel van een zware windbuks inslaat. Met tweehon derdvijftigduizend van deze wapens, in lichte of zwaardere uitvoering, wordt er dus in Nederland geschoten; door sport schutters, thuisschutters, maar ook door branieschoppers op straat en kinderen; en die laatste twee nu vormen het ge vaar. Begin 1964 hebben de politiekorpsen in diverse gemeenten het verzoek van de procureur-generaal van de gerechtsho ven gehad rapporten samen te stellen over het aantal ongelukken met lucht- wapens. De Haarlemse politie greep maandelijks een keer of vier, vijf in. Dat werd keurig gerapporteerd. In april van het vorige jaar constateerde de Haarlemse politie vijf gevallen waarin proces-verbaal werd gemaakt voor over tredingen met luchtdrukwapens. Ernsti ge ongelukken deden zich in Haarlem nog niet voor. De schade bleef beperkt tot gebroken ruiten, defecte lantaarns en kleine wonden. Maar in andere plaatsen rapporteerde de politie oogletsel van ernstige aard of andere min of meer zware verwondin gen. De politie in het algemeen, had dan ook graag gezien dat de minister van Justitie bij de nieuwe wet op de on gewenste handwapenen niet alleen het gebruik van stiletto's en dergelijke, maar ook dat van windbuksen aan ver zwaarde wettelijke normen gebonden zou hebben. De minister vindt echter dat windbuksen voor de beoefening van de schietsport dienen. Dat is ook het geval. Het is echter te hopen dat de kwaden het niet voor de goede en ver antwoordelijke thuisschutters of sport schutters gaan bederven. Wat mag er nu wel en wat mag er niet met een windbuks of luchtpistool? Het bezit ervan is niet aan leeftijd ge bonden, maar ouders doen er verstandig aan hun kinderen niet of althans niet zonder toezicht met een luchtdrukwapen te laten spelen. Men mag met een wind buks dus naar hartelust thuis schieten. In de tuin, op het erf, wordt het al ris kanter, want dan moet het zodanig dat zekerheid bestaat, dat de kogels het eigen erf niet verlaten. De luchtdrukwapens mogen uitsluiten ingepakt en niet direct voor gebruik ge reed op de openbare weg worden ge bracht. Het schieten vanuit een raam op de openbare weg is natuurlijk verboden, evenals het schieten op honden en kat ten. In het veld mag de windbuks niet als jachtwapen worden gebruikt. Het is misdadig met deze wapens op wild te schieten, omdat het wild niet gedood, maar dikwijls wel zwaar ver- De wildstand in ons land onder vindt onnoemelijke schade door de genen die illegaal met een buks in het veld of bos rondspringen. De heer A. J. van Buuren uit Heemste de, bedrijfsdirecteur van beroep, ver woed jager en lid van de Koninklij ke Nederlandse Jagers Vereniging, vertelde ons, dat het vele malen voorkomt dat gevogelte of ander wild in enkele gevallen zelfs jonge herten door wrede windbuksbezitters of on verantwoordelijke en klandestiene flobertbuksschutters worden ver minkt. De Koninklijke Jagersvereniging heeft een beroep op de minister ge daan om ook de luchtdrukwapens on der de vuurwapenwet te laten vallen, zodat de windbuksbezitters in ieder geval een machtiging van de over heid zouden moeten hebben. Dit verzoek is afgewezen. De ja gersvereniging blijft echter op het aambeeld hameren. De heer Van Buuren vertelde ons dat velen er een sport van maken wild te verminken, omdat een dodelijk schot met een windbuks op grote afstand bijna niet mogelijk is. De echte jagers moeten dan de vleugellamme, vaak uitgehongerde dieren afmaken. „Dit heeft niets met jagen te maken," menen zij, „dit is de gemeenste vorm van stroperij!" Richt nooit op iemand of laat nooit iemand van deze zijde door de loop kijken. In Nederland bestaat een grote, landelijke vereniging van sportschut ters. De schietvereniging „De Vrij heid", die enkele duizenden leden telt en diverse afdelingen heeft, schiet met vele wapen, ook met lucht drukwapens. Ook Haarlem heeft, zo als de meeste grotere gemeenten een afdeling van deze vereniging. De afdeling Haarlem wordt geleid door voorzitter J. C. de Wilde en telt ruim zestig leden. De schietvereni ging De Vrijheid schiet meestal met vuurwapens van het kaliber 22, pis tool en geweer, maar ook met mili taire geweren, zoals de zware Ameri kaanse „Garand" en de Engelse „Lee Enfield". De afdeling Haarlem maakt gebruik van de militaire schietbaan in Overveen en van een overdekte schietbaan in het gebouw „Bavo" in de Smedestraat. De leden van de schietvereniging mensen die na een zware en zorg vuldige selectie als lid zijn toegelaten kunnen een wapenlicentie krijgen. Op de schietbanen worden wedstrij den gehouden en de verenigingsle den zien het schieten dus echt als een sport. De afdeling Haarlem wist enkele weken geleden zelfs een sterke dele gatie van het sterke, 22 schietvereni gingen tellende Osnabrück, de zuster stad van Haarlem, te verslaan. Leden van de schietvereniging zijn mensen die op de meest verantwoor delijke wijze met wapens, ook met luehtdrukwapens omgaan. Het buks- schieten behoeft zich dus niet tot de huiskamer of de tuin te beperken. Wanneer de afdeling Haarlem, die voor een goede accommodatie ijvert, meer ruimte en mogelijkheden heeft, kunnen ook verwoede windbuks- schutters daar terecht. Ga verstandig met de windbuks om. Iedere schutter moet zeker weten dat zijn wapen leeg is, wanneer hij zijn wapen wegzet. Het schieten op eenden met een windbuks. Verboden, maar boven dien laf. De politie treedt dan ook streng op tegen deze schutters. Binnenshuis mag onbeperkt met alle luchtdrukwapens geschoten worden. Goed in het foedraal laat de wind buks zich gemakkelijk transporteren. 1919, de wapenwet van 1890 en de vrij recente wet tot wering van ongewenste handwapenen van 7 april 1965, die on der meer het in bezit hebben of verko pen van wapens als stiletto's, boksbeu gels, valmessen en geheime handwape nen verbiedt. De luchtdrukbuksen en -pistolen zijn wapens in de zin van ar tikel 1 van de Wapenwet van 9 mei 1890: „Deze wapens mag men zonder meer voorhanden hebben, mits dit niet geschiedt op de openbare weg of op enig voor publiek toegankelijke plaats, waar het krachtens deze bepaling aldaar ver boden is, een wapen aldaar bij zich te hebben, tenzij zodanig verpakt, dat het niet voor direct gebruik kan worden aan gewend." Vanuit het raam schieten op de weg is verboden. Zelfs in de eigen tuin moet men oppassen. Hierdoor is het mogelijk dat een vijf tienjarige jongen, die wat geld gespaard heeft naar een winkel stapt, zich daar een prachtige windbuks aanschaft, de zakken vol kogeltjes en pluimpjes stopt en bij zijn vriendjes indruk maakt door formidabele schoten op ramen, lan taarns of in het ergste geval op voer tuigen of voorbijgangers. De politie heeft ervaren, dat de ouders van zo'n knaap dikwijls van niets weten. Ook volwasse nen kennen echter dikwijls hun verant woordelijkheid met luchtdrukwapens niet, zoals bij voorbeeld de man die in het afgelopen weekeinde in Amsterdam vanuit zijn slaapkamerraam op een ver loofd paartje schoot, de knapen die in Heemstede vanuit een auto op eenden knalden, de man die een jongetje een knikker uit zijn hand trachtte te schie ten en de lever van de knaap doorboor de en de jongens die op voorbijvarende schepen vuurden. En dat zijn dan nog de gevallen waarin de politie de daders heeft kunnen aanhouden. Windbuksen en luchtdrukpistolen zijn er in diverse kalibers en uitvoeringen. De meest voorkomende windbuks heeft een kaliber van 4,5 milimeter, evenals de windpistolen. In de zwaardere uitvoe- De luchtbuks voor gebruik gereed en onverpakt levert zeker een proces-verbaal op. Het schieten op wild of vee vanuit een auto, betekent een overtreding van de jachtwet. Inbeslagname van het wapen en de auto, plus een zware straf, kan de consequentie zijn. minkt wordt en dus erg moet lijden. Het is dan ook duidelijk dat de politie niet alleen streng optreedt tegen hen die op mensen geschoten hebben, maar ook tegen degenen die bij voorbeeld vanuit een auto op dieren schieten, zoals on langs een paar maal gebeurde. Op elk politiebureau in Nederland heeft men al een aardige verzameling in beslag genomen windbuksen en -pisto len. Zoals bij alle wapens, dienen ook bij het gebruik van luchtdrukwapens de hoogste veiligheidsvoorschriften in acht genomen te worden. We noemen er en kele: 1. Overtuig uzelf altijd, voor u het wapen wegzet, dat loop of magazijnen leeg zijn en de veer ontspannen. 2. Con troleer, voor u het wapen eventueel uit handen geeft, altijd of het ongeladen is. 3. Richt nooit of te nimmer op mensen, zelfs niet wanneer u zeker weet dat het wapen ongeladen is. 4. Schiet altijd zo danig, dat u weet waar en op welke wijze de kogel inslaat. 5. Laat geen kinderen met uw luchtdrukwapen spe len en wijs uw kinderen op het gevaar ervan. 6. Kom niet met uw fraaie buks op de openbare weg en spaart ook de eenden, honden en katten. 7. Hanteer uw buks alsof u vóór en niet achter de loop staat. Zoals de meeste wapens is het lucht drukwapen betrekkelijk ongevaarlijk bij een verstandig gebruik. Zolang de wet gever echter onverstandigen in de gele genheid stelt projectielen met lucht- kracht af te vuren, zullen er ongeluk ken gebeuren. Het is slechts te hopen dat deze tot het absolute minimum be perkt worden. het thuis zo'n rommel geeft in de tuin deponeren. Dat is allemaal nog niet zo erg voor degene die zijn verstand ge bruikt en die verantwoordelijkheidsbesef heeft. Dat verstand en besef kunnen we echter nog niet aanwezig achten bij bra- voureschoppers, dikwijls jongetjes van twaalf tot achttien jaar, die op honden en katten schieten of die gewoon op straat wat in het wilde weg knallen. Ook volwassenen maken zich hieraan schuldig, maar de jeugd veroorzaakt toch de meeste ongelukken. Dat zal echter niet veranderen zolang de zwaarste luchtbuksen nog zonder ver gunning of machtiging in iedere winkel te koop zijn.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9