De kunst van debet en credit I is Frater Pacioli's bijdrage aan de moderne maatschappij jaar PA ND A-EN DE YINX oud PUZZEL NUMMER 33 a a w m m m in y W W\ m Alphenaar EET U EEN SPINNETJE MEE? ■I" v n Bi Ons vervolgverhaal 'k EEN LOFLIED OP HET DUBBEL BOEKHOUDEN EN OP ZIJN MIDDEL- I EEUWSE „UITVINDER" Rechter en het levende liik door drRobert van Gulik VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 13 uns - door Marjorie Kinnan Ratvlings (Geautoriseerde vertaling van Mien Crabberton) Kerfstok en telrasim van Columbus Vergane glorie Oemislbsiar "tT Mechanisatie U I U WÊÊv 1 a I 1/ WÊÊÈ9 WÊM/a /I HH/4/ /S mm SSi j/ wÊFJ2 JS Jf w> «rap*" #3 u 3 KRUISWEG 47-49 HAARLEM .VWVWWWWWVMi GOUDEN OOGST 51) „Weg. Ik wist niet dat hij weg was, toen ik vanmorgen bij je kwam. Anders had ik misschien gewacht. Allie zegt, dat hij op de eendejacht is, op het meer. Hij zal nog wel niet gauw terugkomen. Ik zal hem sturen als hij soms hier komt, om Allie te zoeken. Maar als ik jullie was zou ik maar niet op hem wachten". „Waar is Tordell?" „Hij is stellig thuis, in zijn nieuwe kamers. Ga achterom en door de nieuwe gang. Dan moet je hem zon der moeite te pakken krijgen". „Dan gaan we nu". „Waar zijn jullie van plan het te doen?" „Aan de andere kant, in zijn eigen stuk bos". „Wat je doet, doe dat goed". „Prima. Tot ziens". „Tot ziens". De deur ging weer open en dicht. In het huis, waar Allie op een bed lag te rillen onder zware dekens, was voetgeschuifel hoorbaar; dat ging de zandweg af, alsof een kudde vee voorbijtrok. Ze duwde haar hoofd weer in het kussen. Ze verlang de heel erg naar Tordell, bij hem te zijn en te verzinken in die zoete heerlijkheid, die hen omgaf en ver vulde, als ze tezamen waren. Méér nog dan ze naar Tordell verlangde, hoopte ze echter ook op Lukes tred. Ze had hem nodig. Ze had hem no dig als toen ze een kind was, om zich aan zijn borst te werpen en zich door hem te laten trqosten en geruststellen. Ze lag heel stil. Bess dacht, dat ze sliep en liep op haar tenen de kamer uit. Achter het maïsveld voegde Bill Raynes zich bij de manne. Ze zeiden zachtjes: „Hallo Bill", verder sprak niemand een woord. De weg draaide naar het loofbos. De duisternis werd dieper nog dan onder de pijnen. Toen de mannen wisten dat ze bij het boshuis moes ten zijn, bleven ze staan. Ze waren met hun twintigen. Ze haalden grote bonte zakdoeken uit hun zakken en bonden die over het ondergedeelte van hun gezicht. De groep splitste zich in tweeën. De ene helft begaf zich naar het achterhuis, de andere bleef op het erf en stelde zich op in de richting van de voorveranda. Bart Newton liep naar de overdek te gang, naar de deur die toegang gaf tot Tordells vleugel. Hij klopte zacht. Het geluid had veeleer van de een of andere tak kunnen komen, die tegen de muur tikte, als van een man, die met kwade bedoelingen binnen dringen wou. Hij klopte weer en deed nu zijn knokkels pijn tegen het har de, dennehouten paneel. In de kamer werd een stoel verschoven. Zachte stappen van voeten in pantoffels slif- ferden over het wollen kleed. Tordell opende de deur. Als een lange schim doemde hij op uit het overkapte licht van de lamp op de haardtafel. Hij hield een boek in zijn vingers en hield dat boven de ogen, om beter te zien. Bart Newton hief zijn hand omhoog. Een zestal mannen kwam snel binnenstappen en sloeg onver hoeds de hand aan de Engelsman. Voor een ogenblik, door zijn uiter ste verbazing, bewoog Tordell zich niet. Toen vermande hij zich. Zijn spieren spanden zich. Hij schudde de vreemde handen af en stapte achter waarts de kamer in. Hij zei: „Ga mijn huis uit!" Een ogenblik aarzelden ze, onder invloed van de geselende toon van zijn stem. Maar dan vloog de ve randadeur open en al de twintig mannen sprongen als één wild beest op hem toe. Hij vocht, met woede en met verachting. De zaak was hem volkomen onverklaarbaar. Hij be greep alleen, dat een massale haat op hem afstormde, die zijn kleren stuktrok en zijn armen op zijn rug wilde binden. Eindelijk hadden zij hem zo ver dat hij armen noch benen meer bewegen kon. Nuby Sellers hijgde:„Goei God, ik heb liever met een panter te doen". Tordells ogen vonkten naar de half gemaskerde gezichten. Nuby hapte naar adem. „Hij is een duivel, dat is-ie. Een vreemde dui vel". Bart Newton mompelde: „Kop dicht". Tordells ademhaling ging lang zaam en pijnlijk. Hij dacht: „Dat is krankzinnig. Volslagen krankzinnig". Hij vroeg: „Wat betekent dit?" Bart Newton durfde zich niet door zijn stem te verraden. Niemand had lust in antwoorden. Bart gaf met zijn hoofd een ruk in de richting van de deur en de mannen sleepten Tor- delle erdoorheen. Op het erf begon hij zich weer krampachtig te ver zetten, wanhopig boorde hij zijn hie len in het zand. Hij zei woedend: „Maar dat gaat toch zo maar niet!" Een stem antwoordde: „Het gaat best". Hij dacht: Ze vergissen zich er gens mee. Ik moet mijn hoofd koel houden, tot ik het begrijp". Hij dwong zich tot kalm spreken en zei: „Als jullie eens even wilden ophouden, dan konden we praten. Zeg me alsjeblieft wat je bedoeling is. Ik ben er zeker van, dat we el kander verkeerd begrijpen, omdat we elkaar niet kennen". Dezelfde stem uit de vijandelijke kring om hen heen antwoordde: „Je hebt Allie Brinley goed genoeg ge kend". Een golf van afschuw overstelpte hem. Dit was een grove inmenging in zijn meest intieme aangelegenhe den. Hij zei: „Ik begrijp het nóg niet Dat gaat jullie geen van allen toch iets aan!" Een gedachte flitste scherp in hem op. Hij deed moeite een gezicht te herkennen. Hij riep hard: „Brinley! Brinley! Ben jij ook hier?" „Luke Brinley is hier niet". Een tijdlang liet hij zich door de duisternis voortslepen. De wind stak op. De bomen ruisten. De lucht was koud. Droge takken kraakten, de aar de leek bros. Tordell was in één bit tere verwarring en onzekerheid. Tal loze vragen vlogen door zijn hoofd. Wat ging Allie Brinley hun aan? Wat ging ze iemand anders aan dan hém alleen? De zuster van haar broer, natuurlijk. Maar de broer was hier niet bij. En zo zijn omgang met het meisjes bekend en niet gewild werd hoe ter wereld was het een pu bliek geheim geworden? Het klam me zweet brak hem uit. Hij zei: „Ik sta erop, te weten waarom jullie dit doen". Bart Newton fluisterde tegen de anderen: „Hier is het heel geschikt". Ze waren nu op een open plek in het bos. Een jonge gomboom had een stam van enige hoogte, vóór hij tak ken uitzond. Er kwam een touw voor de dag. Een half dozijn mannen hield Tordell vast, terwijl twee anderen hem aan de stam vastbonden, zijn borst ertegen, zijn armen op zijn rug. Nuby Sellers haalde een mes te voorschijn en sneed de overblijfselen van Tordells stukgereten overhemd overlangs open, zodat het in lange repen langs zijn heupen viel. Zijn witte rug glansde op in het donker. Hij kon niet meer geloven dat hij het was, hij, Richard Tordell, die hier stond, halfnaakt in het koude donker, tussen een vreemde vijandi ge volksbende, vastgebonden als een misdadiger. Hij zei luid: „Jullie móét me ver tellen, waarom je me hebt aangeval len". De groep mannen zweeg. Bart Newton mompelde: „Ben, zeg het hem vierkant". De stem, die reeds eerder had ge sproken, zei: „Omdat wij niet wil len, dat protserige vreemdelingen bastaards verwekken bij onze meis jes. Jij hebt dat gedaan bij Allie. We zijn van plan te maken, dat je zou willen, dat je 't niet gedaan had. We zullen je leren, geen vrouw meer aan te raken, waartoe je geen recht hebt". Een kilte kroop tergend door hem heen. Zelf had hij het meisje deze morgen ernaar gevraagd, omdat hij niet gerust was. Ze had hem met grote ogen aangekeken en niets ge antwoord. Ze had daarna onmiddel lijk het huis verlaten en was niet teruggekomen. Voor een ogenblik hield de herinnering aan haar teer- gevormd lichaam hem vast en vroeg hij zich af, of ze ook haar mogelijk iets hadden aangedaan. (Wordt vervolgd). De dubbele boekhouding is een der fundamenten van elke handelszaak, alle bestuursapparaten en iedere andere comptabele administratie. Toch is dit dubbel- boekhouden niet veel meer dan vijfhonderd jaar oud. C VROEGER KONDEN bedrijfsleven en bestuursapparaat volstaan met simpele hulpmiddelen: de kerfstok, het telraam (dat nog heden ten dage in de Sovjet- Unie gebruikt wordt!) en de enkelvoudi ge boekhouding. Later werd dit anders. Toen breidden de bedrijven zich uit. De oorlogen werden kostbaarder en moesten door „derden" gefinancierd worden. De internationale handel werd intensiever en meer omvattend. Vooral gold dit voor de Italiaanse koopsteden Amalfi, Pisa, Florence, Genua en Venetië en ande re Italiaanse staatjes. De Italianen be heersten immers van ongeveer 1100 tot 1500 de handel in Oosterse waren. Man nen als Marco Polo moesten niet slechts beschikken over durf, ondernemingslust en goede schepen, maar ook over een deug delijke administratieve kennis. Oorlogjes en revoluties maakten de vijftiende eeuw in Italië tot een bewogen tijd. Zij kostten bovendien veel geld. De pakhuizen waren gevuld met zijde en ivoor, met kostbaar hout en dure tapijten, met edelstenen en geurige specerijen uit de Oosterse landen. Die internationale handel en die strijd moesten gefinancierd worden. Schatrijke kooplieden traden op als bankiers. Zij stonden in rekening-courant met vorsten, beroepsofficieren en avontuurlijke zee vaarders. Zij sloten transacties af met elkaar en met kooplieden uit verre lan den. Dat alles boekten zij in de dubbele kolommen van hun in kalfsleder gebon den koopmansboeken. Zij waren de eer sten, die een dubbele boekhouding hadden. VOORZOVER thans vaststaat, komt de eigenlijke primeur aan Genua toe, waar reeds in 1340 bedienden de „massari" (ad ministrateurs) zich van een dubbele boek houding bedienden. „Sommige historici zijn van mening, dat de Italiann het systeem uit India geïmporteerd hebben. Hoe dit zij, het dubbel boekhouden was al spoedig onmisbaar. Het stelde de koop lieden en bestuurders in staat om hun gecompliceerde transacties en financiële operaties in de hand te houden, iedere wijziging in hun positie snel te ontdek ken en bedrog (diefstal, verduistering) af te remmen, althans spoedig te doorzien. In wezen is het stelsel eenvoudig. Het berust eigenlijk op het volgende kunstje: 1. Telt men iemands activa (eigendom men en vorderingen) bij elkaar op, dan krijgt men hetzelfde eindbedrag als bij optelling van de passiva (schulden) en het verschil tussen de activa en de pas siva in de vorm van een batig of een nadelig saldo. 2. Iedere transactie brengt een wijziging in twee posten, die echter het evenwicht verstoort. De boekhouders kregen opdracht en die hebben zij nog steeds om te zor gen, dat de principaal snel uit de boeken kon zien, „hoe hij stond". Toen het be ginsel eenmaal was vastgelegd, kwam het alleen aan op een zo praktisch mogelijke uitwerking van dit systeem. HET WAS de grote verdienste van een ascetische frater, Lucca Pacioli geheten, dat hij een doordacht boekhoudsysteem op schrift stelde. Dat was in 1494. In dat jaar verscheen in Venetië zijn beroemde boek „Summa da Arithmetica, Geometria, Proportioni et Proportionalita", de eerste gefundeerde verhandeling over de „kunst van debet en credit". Het boek verscheen toen het einde van Italië's bloeitijd al in zicht kwam, want vier jaar later (1498) vond Vasco da Gama de weg om Kaap de Goede Hoop naar Azië. Die ontdekking bracht de Oosterse waren binnen het di recte bereik van de Portugese, Nederland se en Engelse kooplieden. De Italiaanse koopsteden gingen in de zestiende eeuw hollend achteruit. Maar de methode van dubbel boekhouden bleef en veroverde de gehele wereld. Pacioli was een typische renaissance- figuur. Hij was een veelzijdig man. Hij was doctor in de theologie en de filosofie en doceerde aan de universiteiten van Perugia, Florence, Pisa en Bologna. Zijn faam drong door tot Ludovico Sforza, her tog van Milaan, de machtige beschermer van Leonardo da Vinei. De hertog liet Pa cioli aan zijn hof komen. Pacioli kwam en bewoog zich met een mengsel van be scheidenheid en trots temidden der edel lieden en hofdames. Misschien besefte hij, dat de door hem onderwezen manier van boekhouden en zaken doen belangrijker was voor de vooruitgang der mensheid dan de bravourstukjes der edelen en de schoonheid der vrouwen. HET DUBBEL BOEKHOUDEN ook wel Italiaans boekhouden genoemd vond in korte tijd in geheel Europa in gang. De beide Amerika's verwelkomden het eveneens. Het vond zijn weg naar al le andere gebieden, die na 1500 onder Europees bestuur kwamen. Toen Japan kort na 1850 zijn poorten opende voor de Westerlingen en met volle zeilen de „nieuwe tijd" binnenstevende, besloot het vrijwel direct om Italiaans boekhouden in te voeren. De Hollanders waren de enigen geweest, die van 1640 tot 1850 in Japan handel mochten drijven. In de bi bliotheken van het Hemelse Rijk waren rond 1700 Nederlandse handleidingen voor f.' "-XT vm/m/wm/wwwwwwwwwwwwwwwwiiwwwMVWWWiwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwmAAw 40. Ondanks de protesten van Panda en Jolliepop en het angstgeschrei van Mo, sloegen de verzekerden alle spiegels stuk en renden met opgestoken paraplu's door het huis, zwarte katten opjagend en zout morsend. „Jij met je rare verzekeringen ook", zei Panda boos tegen Joris. „Nu laat je mij met de brokken zitten!" „Kom, kom, die paar spiegels zal ik u wél vergoe den", suste Joris. „Windt u dus niet op, manneke. Of denkt ge soms, dat deze handelingen werkelijk onheil brengen?" „Ikke.ik weet het niet", antwoordde Pan da beklemd. „Foei", sprak Joris. „Een dergelijke bij gelovige angst had ik bij u niet verwacht. Wees ge rust, het dak zal heus niet omlaag komen". „Klop af! Klop af!" kreunde Mo, die in deze woorden een nieuwe uitdaging aan de Yinx zag. „Neen", zei Joris ferm, „hier wordt niets afgeklopt. Yinx bestaan niet. Al slaan ze hier dertien maal dertien spiegels stuk, er zal daaruit geen enkel onheil.De rest van zijn woor den werd overstemd door een luid gekraak van neer stortend houtwerk. Een dichte wolk van kalk en stof vulde het vertrek. Toen deze eindelijk was opgetrokken kon men overal lieden zien, die zich duizelend uit het puin omhoog werkten. Joris was de eerste, die zijn spraak hervond. „Tut tut", mompelde hij. „Het plafond is omlaag gekomen.Wat een toeval!" Op het kampeerterrein van Krivo- noska aan de rivier de Vlatava (Tsjechoslowakije) kan men desge wenst „klassiek" kamperen: als Dio genes in zijn ton. De slaaptonnen zijn beschikbaar gestéld door een brouwerij, die aldus op originele wijze reclame maakt voor haar produkten. boekhouden, maar zij werden niet ge bruikt. Na 1854 wierpen zich honderden ja, duizenden Japanners op de studie van het boekhouden. In 1872 droeg de Japan se regering de Engelsman Alexander Al lan Shand op om een handleiding te ma ken voor de boekhouding der nieuwe (Ja panse) banken. Dat boek wordt nog he den ten dage gebruikt. In onze eeuw zijn vrijwel alle vroe gere koloniale gebieden en de protec toraten onafhankelijk geworden. Stuk voor stuk hebben zij de Westerse administratiemethoden en dus ook het dubbel boekhouden overgeno men. Dit bleek opnieuw op een ac- countancy-congres in Canberra, waar niet minder dan acht na de tweede wereldoorlog geboren staten verte genwoordigd waren. Frater Lucca Pa cioli zou stellig door alle aanwezigen gehuldigd zijn, als hij het congres had kunnen bijwonen. MACHINES hebben ook op het terrein der boekhouding veel werk van de mens overgenomen. Maar ook deze „mechani sche boekhouding" moet voldoen aan de eis, die de Italiaanse kooplieden en frater Pacioli ongeveer vijf eeuwen geleden for muleerden; de boeken moeten voldoende gedétailleerd en overzichtelijk zijn om de principalen ongeacht of zij „captains of commerce and industry" dan wel re geerders zijn in staat te stellen, snel te overzien, hoe hun positie is of po pulair gezegd hoe de zaken ervoor staan. Maar: ondank is 's werelds loon. Fra ter Pacioli schonk de wereld een der fundamenten voor de moderne maat schappelijke structuur. Op zijn systeem van boekhouden werden wereldrijken, machtige concerns en statenbonden ge grondvest. Ook zijn uitvinding is mis bruikt door gewetenloze lieden om zich zelf te verrijken, de zwakken te knech ten, oorlogen voor te bereiden. Maar dat ligt niet aan die uitvinding, doch aan de mensen zelf. Toch kent bijna niemand, zelfs in kringen der. comptabelen, zijn naam. Het is daarom dat wij de goede frater nog eens aan de vergetelheid ont rukt hebben. Horizontaal: 1 vlin der, 2 deel van de bijbel afk., 6 deel van een circus, 9 vaarwel, 10 uitroep, 11 herstel lingsoord in Grau- bünderland (winter sport), 13 ontkenning (spreekt.), 14 vis, 16 livreiknecht, 18 oog ziekte, 20 stad in Italië, 22 jaargetijde, 24 kleur, 26 eer, roem, 28 buitenhaven, 30 wandellaan, 32 vlak temaat, 34 rijzig, 37 overeenkomstig, 38 boom, 41 voorzetsel, 42 keur, kern, 45 lichaamsdeel, 47 tel woord (Eng), 48lang werpig stuk hout, 50 provincie van Achter Indië, 53 ploegsnede, 56 hooggelegen droge zandgrond, 58 lengte maat (scheepsterm), 60 gem. in Groningen, 61 biersoort, 62 leger (Fr.), 63 baan voor balspel, 64 meisjes naam, 65 volk, 66 onderricht, 67 interest. Verticaal: 1 jongen, 2 vreemde taal, 3 moerassig stuk land, 4 krijgsbouwkunst, 5 ijverig, 6 als 20 hor., 7 kubieke meter, 8 gem. in Noord-Br„ 12 zijtak Main, 15 spij ker, 17 telwoord, 19 voorzetsel, 21 nietig, 23 op geen plaats, 25 telwoord, 27 kant van een stroom, 29 stad in Duitsland, 30 vis, 31 streep, 32 berg, 33 achting, 35 streling, 36 rund, 39 krijtgebergte op Kreta, 40 gem. in Drente, 43 inwendig lichaamsdeel, 44 kever, 46 twaalf gros, van knopen, 47 fa milielid, 48 land in Europa, 49 vertegen woordiger, 51 monster, 52 de beeldenaars zijde van munten, 54 gem. in Overijssel, 55 nobele, 57 stadje ten Z. van Padua, 59 op die plaats. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Oplossing puzzel nummer 32: Horizontaal: 1 kadaver, 6 hamster, 11 as, 12 ne, 13 opa, 15 at, 16 bo, 17 idem, 18 mare, 20 smeer, 22 pos, 24 nader, 26 iets, 27 na, 28 A.K., 30 mede, 31 wartaal, 33 nl„ 35 lava, 36 ibis, 38 n.d., 39 edele, 40 itala, 41 fa, 42 vete, 44 snek, 45 pk, 48 stuiver, 50 sein, 53 er, 54 et, 55 taël, 57 Havel, 59 een, 61 lakei, 62 atol, 63 pols, 64 on, 66 To, 67 mal, 69 go, 70 hè, 71 negotie, 72 stentor. Verticaal: 1 kassian, 2 as, 3 Andes, 4 veer, 5 R.O., 6 ha, 7 maan, 8 stram, 9 eb, 10 roerend, 14 pro, 17 iets, 19 eden, 21 me, 22 para,23 saai, 25 ed, 27 navette, 29 ka binet,31 Wales, 32 liter, 34 Lea, 35 lev, 37 sak, 38 nap, 41 fashion, 43 eure, 44 Sven, 46 kaliber, 47 diva, 49 taks, 51 e.a., 52 netto, 55 talon, 56 Ee, 58 loot, 60 Eva, 61 loge, 65 ne, 67 me, 68 L.S., 70 ho. Prijswinnaars puzzel nummer 32. 7,50: O. Bronsema, Ahornstraat 42, IJmuiden. 5,Mevr. A. M. S. Spaandeman-Kri- boo, Crayenestersingel 65, Haarlem. 2,50: C. de Vries-Thoenes, De Gene- stetstraat 2, Haarlem. Zo <9 JO jé J8 JS y'f J/ tSZ «jy JS éo V' m Advertentie LONDEN, (AP) Christopher Lloyd, een 31-jarige Londense make laar in onroerende goederen, eet spin nen. Hij zegt dat de kleinere soorten het smakelijkst zijn. „De grotere, zo als die, welke je in de badkuip vindt, zijn nogal bitter", zei hij. In bijzonderheden tredend over zijn liefhebberij vertelde hij: „Ik moet zeg gen, dat ik de voorkeur geef aan de kleintjes. Je kauwt ze langzaam en als je dat doet, proef je een vaag aroma. Ze smaken helemaal niet slecht". Toen hem gevraagd werd, of hij al lang spinnen eet, antwoordde Lloyd: Nee, nog maar een paar jaar. Het is begonnen, toen ik ergens las dat spin nen eetbaar zijn. Op een dag had ik een paar kinderen te gast en er kroop een grote spin uit de sla. Ik ving het dier en at tot verbazing en vermaak van de kinderen op". „Nu is het een soort vaste grap ge worden". Het nummertje spinnen eten van Lloyd moge kinderen aan het lachen maken, volwassenen zijn er minder over te spreken. Toen de BBC de heer Lloyd onlangs in een morgenuitzending interviewde, vroeg zij hem, realistisch te doen. Dat deed hij. Met volle overgave stroiide hij via de ether waarderende kauwgeluiden over de Britse ontbijt tafels. Dat deed het. Bij dozijnen gre pen luisteraars naar de telefoon om te protesteren. De afdeling tv van de BBC wilde niettemin de radio overtreffen en haal de Lloyd voor de camera's, zodat het Britse publiek hem de spinnen niet al leen kon horen, maar ook zien eten. De kijkers zagen hem dinsdagavond j.l. twee speciaal uitgezochte spinnen verorberen, maar te oordelen naar de reacties van het publiek, had de BBC haar tijdstip slecht gekozen. Tot laat in de nacht regende het talloze telefonische protesten van tv- kijkers Hun verhitte commentaren va rieerden van „onsmakelijk" tot „wal gelijk" en nog veel erger. coOO O Cf - .GAUW DIE BAAL MERKEN ,Z0DAT WE HEM ER STRAKS MAKKELIJK UIT HALEN .NET OP TIJDDAAR KOMT DE WERKBAAS Alr—< SCHIET JE NU VU 'GEWORDEN IS OFTBVB. 'JADE'.KOSTBAAR TSJ/AO TAI VOEGDE EEN STIP BIJ HET TEKEN VAN 'WANG",ZODAT HET MERKTEKEN

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13