In de eerste zeven maanden van 1965 Drs Den Uyl: Prijsverloop maar een fractie boven verwachtingen Prijsstop voor Horeca CBS: Leven in juli goedkoper Nieuwe Führer zou aan Duitsland wel eens (kernwapen kunnen geven' HET WEER Lezers schaken Klacht over hardhandige arrestatie in Den Haag simcalSOO tourist RENAULT' SLIJTERIJ SWIER UST ffirW£h_ Strauss vindt Duitsland achtergesteld: Uitgehongerd meisje zwierf week op de hei Importeur zou zijn mishandeld Ondanks storingen blijft Gemini-5 rondjes draaien Brood Bewuster Late oogst Iets warmer Aan het strand Het woord is aan Profiteer zaterdag weer VAN BREUKELEN, A *rTW "mmm Velserbeek N.V. uw gezelligheidsleverancier NEGRO'S PATISSERIE DEKKERS 50e JAARGANG NUMMER 248 VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 Kantoor: Lange Nienwstraat 427, ITmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije N „Ondanks een sterke opwaartse druk in de sector van de eerste kosten van levensonderhoud zijn de prijzen in de eerste zeven maanden van dit jaar slechts een half percent gestegen boven de raming van het Centraal Planbureau. Als we de factoren dure groenten, aardappelen en fruit er uit halen dan voltrekt de prijsontwikkeling zich geheel volgens de prognoses van dit jaar Dit zei gister middag in Den Haag de minister van economische Zaken drs Den Uyl op een persconferentie, waarin hij de publieke onrust over de ontwikkeling van het prijsniveau wat kalmeerde. Minister Den Uyl zei stringent te zul- i in die sector reeds een half percent stij len waken tegen onverantwoorde prijs- ging gecalculeerd, omdat de oogst in 1964 stijgingen en kondigde gelijk een prijs- zeer gunstig was. In wezen hebben we, stop aan voor de 32.000 Horecabedrijven aldus drs Den Uyl, over de eerste zeven die ons land telt. De beschikking, die zeer maanden van dit jaar dus te maken met binnenkort zal worden gepubliceerd houdt in dat de prijzen worden bevroren op het peil van 1 oktober 1964, echter ver hoogd met vier percent in verband met de hogere kosten van inkoop van de le vensmiddelen. De heer Den Uyl maakte duidelijk, dat als het indexcijfer in de vijf laatste maanden van dit jaar hoogstens drie maal 122 en tweemaal 123 wordt, de prijsstijging over 1965 de vijf percent I XoFgFH niet te boven zal gaan. De stijging van I prijzen in de sectoren buiten de aard appelen, groenten en fruit heeft tot dus ver aan de verwachting beantwoord. Pro- dukten uit voornamelijk agrarische grond stoffen beïnvloedden het indexcijfer met 0.6 percent, maar de overige industriële produkten stegen niet, evenmin als de huren. Overheidsdiensten en particuliere dienstverlening verhoogden de index elk met 0.3 en vrijwillige verzekeringen met 0.5 percent. De bewindsman was slecht te spreken over de prij so vertreding in de Horecaf- sector. In juli 1964 was een gentlemen's agreement gesloten, maar na zeer uitge breide onderzoekingen in juni en juli van dit jaar kwamen hem talloze verho gingen ter ore, waarna hij besloot tot be vriezing. De minister verklaarde dat ook cafetaria's en broodjeszaken onder deze prijsbeschikking vallen. Een bedrijf dat hierdoor in liquiditeitsmoeilijkheden zou gaan verkeren kan ontheffing van deze beschikking vragen. één percent verhoging van de index op basis van de kosten van levensonderhoud voor een gemiddeld gezin onder de loon grens levende in 1959-1960. Het totaal der gestegen kosten met dat jaar (1959-1960) als 100 is over de eerste zeven maanden van dit jaar 5 in plaats van de berekende 4.5 percent. In 1964 stegen de kosten van levensonderhoud met 5.8 percent. Samen met de stijging van dit jaar is het totaal, alhoéwel, zo vond de minister niet verontrustend, toch wel aan de hoge kant. Het zou veel gunstiger zijn ge weest als de stijging onder de raming was geweest. Drs Den Uyl was dan ook be slist niet tevreden en is niet zonder zor gen over de feitelijke ontwikkeling. Scherp zal hij de komende maanden let ten op de prijsbewegingen. In een vijf tiental bedrijfstakken zijn onderzoekingen gaande. Een verzoek van de Bakkerij stichting om opnieuw de broodprijs te verhogen in verband met de uitkering van de percent ineens, heeft de minister resoluut van de hand gewezen. Na de verhogin- Ongeveer tegelijk met de medede lingen van minister Den Uyl over de prijsontwikkeling in ons land heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekend gemaakt dat het lan delijk prijsindexcijfer van 't levenson derhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders in de periode medio juni tot medio juli een daling te zien heeft gegeven van 123 tot 122. Basis is hierbij 1959/60= 100. In de toelichting zegt het CBS dat prijsstijgingen werden geregistreerd voor brood, margarine en eieren, ter wijl de groenteprijzen fors omhoog gingen. Een daling registreerde het CBS voor aardappelen en fruit. Ook bloemen werden goedkoper. Buiten de voedingssector werden ook duurder vaste brandstoffen, reinigingsrechten en dagbladen. Kleding werd een stuk goedkoper als gevolg van de uitver koop. gen van 1 maart en 1 juli zal de brood prijs, zoals door zijn voorganger prof. Andriessen is aangekondigd, niet vóór 1 januari 1966 met één cent voor bezor ging worden verhoogd. Drs Den Uyl is er op uit om de con sument wat prijsbewuster te maken. Hij kondigde in dit verband aan dat hij de commissie-Bosman advies heeft gevraagd omtrent de wenselijkheid van regelmati ge informatie over de prijzen van primai re levensbehoeften en omtrent publikatie van minimum en maximum richtprijzen Verder wenst hij een onderzoek naar de resultaten van de opheffing van de verti cale prijsbinding in de elektro-technische branche. Zie verder pagina 15. Uitvoerig ging de bewindsman in over de gevolgen van de late en vrij slechte oogst van aardappelen, groente en kruit voor de prijzen. In het stijgingspercenta ge van het Centraal Economisch Plan was Advertentie 4& wi;/ varopa geroosterd brood tel.: 04250-22020 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving .4, 5, 6', 7 In de Vishal en op zee6 Topsy 3 Weg en Wiel9 Ferdinand 19 Radio en tv 11 Uitgaan in Haarlem11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 77 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht weinig wind en plaatselijk mist. Morgen over dag opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen tamelijk goed strandweer met wat meer zon en iets hogere mid dagtemperaturen, 18 tot 20 graden. Zee water 17 graden. De zuidwestelijke wind neemt morgen weer toe. VOORUITZICHTENOceaandepres sies met storingsfronten houden het weer onbestendig. BONN (Reuter, DPA en AP) - „Als I tegen West-Duitsland, 's wereld derde industriële macht, dezelfde discriminatie op militair terrein wordt toegepast als destijds in 1919 in het verdrag van Ver- I sailles, kan men uit de historie opmaken wat er gebeurt. Er zou een nieuw type Führer kunnen komen en deze zou een Duitsland dat zo behandeld wordt kern- I wapens kunnen beloven. Hij zou ze wel licht nog krijgen ook". Dit zijn de woor den van de voormalige Westduitse mi nister van Defensie, Strauss. Hij zei dit naar aanleiding van het nieuwe Ameri kaanse voorstel op de ontwapeningscon ferentie in Genève. Strauss deed een beroep op president De Gaulle voor een gezamenlijke Europese politiek op het gebied van kernbewapening. Ook de voormalige Westduitse bonds- I kanselier, Konrad Adenauer, heeft op nieuw aanvallen gedaan op de Geneefse ontwapeningsconferentie die naar hij zei „luchtigjes over onze veiligheid praat". „Op de zogenaamde ontwapeningscon ferentie" zo zei hij, „maken de grote mogendheden zich er meer zorgen over de kernwapens voor zichzelf te houden dan dat zij zich druk maken over alge- |mene ontwapening." Hij gaf te kennen dat de conferentie er I beter aan zou doen zich bezig te houden met het vraagstuk van de ontwapening van landen die al kernwapens bezitten dan zich zorgen te maken over West- Duitsland dat heeft verklaard deze wa- I pens niet te zullen maken. Adenauer deed de vorige week ook al I van zich horen door een aanval te doen op het Amerikaanse voorstel ter voorko ming van het verspreiden van kernwa pens: „een stap om Europa aan de Sov jet-Unie over te dragen." Omdat hij als voorzitter van zijn Christen-democratische partij sprak heeft hij kanselier Ludwig Erhard in verlegenheid gebracht. Erhard is ook lid van deze partij en zijn re gering heeft het Amerikaanse plan toe- I gejuicht. Adenauer deed ook een aanval op de I terugtrekking van een Brits rakettenregi- ment uit West-Duitsland. De Engelsen zeggen dat deze terugtrekking geen ver mindering betekent van het aantal raket ten dat Engeland in West-Duitsland heeft. Een woordvoerder van de regering Er hard, die met de critiek van de bejaarde staatsman wat in de maag zit, heeft snel meegedeeld dat de regering al maat regelen heeft genomen. Het vraagstuk van de Britse raketten zal in de NAVO- |raad ter sprake worden gebracht. Narvksi staat er in Russische letters op de boeg van deze gisteren te Kin derdijk tewatergelaten sleephopper zuiger. Het schip dat zijn bestem ming in de Russische wateren zal vinden gleed van de helling nadat mevrouw Toegarinov, de echtgeno te van de Russische ambassadeur in ons land (inzet) met enthousiasme de doop had verricht. %v-\ Shakespeare: Bij ons streven naar het betere ver liezen wij vaak het goede. Een Hilversumse hoofdagent van poli tie, vergezeld door een politiehond, heeft op de Hoorneboegse hei bij Hilversum een slapend meisje aangetroffen, dat reeds sedert 19 augustus werd vermist. Zij was weggelopen uit een tehuis voor jongens en meisjes van de stichting Salu- ti Juventutis, waar zij was geplaatst. Pa trouillerend in het gebied, dat door de bos- en heidedienst van de politie wordt bewaakt, trok de hond, Marco, zijn baas plotseling van de weg af en bracht hem bij het slapende veertienjarige meisje, dat enorm schrok toen het zich herkend wist. Zij had al een week onder de blote hemel geslapen en was volkomen uitge hongerd. Advertentie Gevulde koeken. 100 am.spijs 29 et Grote bitterkoeken, alleen bij ons 22 et Banketbakkersallerhande, 250 gr. 1.20 le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagersstraat 13 - Telefoon 5362 achter de De Noostraat Wat de tand des tijds niet vermocht hebben slopers in enkele uren voor elkaar gekregen. Krakend stort de spits van de toren van de oude r.k.- kerk te Brummen omlaag. Het ge bouw dat al lange tijd niet meer wordt gebruikt wordt geheel geslecht. sir? 'v^C-1 Vanavond om 8 uur zullen vele lezers van de IJmuider Courant in het wijkge- bouw van de Bethlehemkerk aan de Ra darstraat 5 in IJmuiden de jaarlijkse strijd aanbinden tegen de clubschakers van Kijk Uit. Wij zijn beniewd, hoe onze lezers zich ditmaal tegen de geroutineerde Kijk Uiters zullen weren. Indien onder de lezers nog schaaklief hebbers zijn die verzuimd hebben zich op te geven, dan kunnen zij zich vanavond tot kwart voor acht nog opgeven aan het speellokaal. Indien er nog plaatsruimte is, zal alsnog de gelegenheid worden geboden aan deze gezellige wedstrijd deel te nemen. Wij wensen onze lezers en Kijk Uit-le- den een gezellige ontspanningsavond toe. De Haagse politie stelt een onderzoek in naar de gang van zaken bij de arres tatie van een vijftigjarige fruitimporteur uit Den Haag, tegen wie volgens getuigen „Gestapo-methoden" zijn gebruikt. De man werd woensdagavond op de Laan van Meerdervoort voor een café aangehouden, omdat hij onder invloed van sterke drank zou zijn geweest en slingerend met een vaart van tachtig ki lometer per uur door de stad zou hebben gereden. Getuigen van de arrestatie, een 25-jari- ge vertegenwoordiger uit Voorschoten en een 35-jarige vertegenwoordiger uit Den Haag, zeggen dat toen een politiewagen verscheen, de bemanning hiervan de im porteur vroeg uit te stappen, waarop de ze informeerde naar de reden voor dit HOUSTON (Reuter en AP) Slapen, eten en luisteren naar dixieland-muziek. Dat waren in het afgelopen etmaal de bezigheden van de Amerikaanse astro nauten Conrad en Cooper. Omdat de moeilijkheden met de batterij nog niet zijn opgelost waren vele experimenten afgelast. Het is ook nog lang niet zeker of de Gemini-5 de volle acht dagen in de ruim te zal blijven. „Als wij vaststellen dat er na 107 omlopen om de aarde te veel wa ter opgehoopt is in de brandstofcellen, dan zou dat de vlucht wel eens voortijdig kun nen doen afbreken", zo werd gisteren door de grondleiding van het ruimte vaartproject in Houston bekend gemaakt. Maar vanmorgen verklaarde vluchtlei- der Krantz: „We kunnen voorlopig door gaan, laten we hopen dat onze gegevens juist zijn." Om precies 19.01 uur gisteravond be haalde Amerika alweer een record. Dit keer voor de meeste manuren in de ruim te. De 124 uur van Cooper en Conrad ge voegd bij alle voorafgaande Amerikaanse ruimtevluchten geven Amerika een voor sprong op de Sovjet-ruimtevaarders die tezamen 507 uur en 16 minuten behaal den. verzoek. De politieagenten vroegen toen assistentie. Nog twee politiewagens ver schenen. Met zes man werd de fruitim porteur uit zijn wagen gehaald, waarbij de wapenstok werd gehanteerd. Tenslot te verscheen nog een vierde politiewagen ten tonele waarvan de twee agenten over de ruggen van hun collega's heen ook met de wapenstok op de arrestant insloegen. De man werd volgens de getuigen in de politiejeep gelegd, met zijn hoofd óp een ijzeren rand. Op het hoofd ging een agent zitten, terwijl twee agenten op de benen van de inmiddels geboeide man zaten. Naar aanleiding van de klacht van de getuigen stelt de Haagse politie thans een onderzoek in. De man zelf heeft aan de linkerzijde van zijn gezicht een bloed uitstorting en schaafwonden en volgens zijn echtgenote heeft hij ook een gekneus de arm, een geblesseerde pols en ver moedelijk een hersenschudding. Advertentie Vraag proefrit bij een van de 220 service punten. Advertentie HOOFDAGENT AUTOMOBIELBEDR Groeneweg 69 - IJmuiden - Tel. 7271 Beverwijk - Tel. 26259 SHOW van INRUILAUTOMOBIELEN zaterdags van 9—18 uur Garantie - inruil en financ. mogelijk. 1 - v 5 -• LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON TEL. 8166 LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN Steeds meer gevraagd Een heerlijk luchtig gebakje per stuk Voor uw uitstapje Amandelino's Scholletjes Boterrondjes - Kano's Cakes - Abrikozenbeignets Altijd vers en natuurlijk met roomboter bereid

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1