Kansen van Tsirimokos lijken volledig te zijn verkeken Progressieve fractie zal tegen regering stemmen Joodse graven in Kopenhagen geschonden Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom denkt u? ASPIRIN BAYER een avontuur met kwade kanten Door dr. H. Riemens Wereldnieuws Alphenaar Van dag tot dag „Toestand ernstig in Kasjmir" Johnson waarschuwt tegen rassenrellen Athene beleefde dag van Markezinis Openbare schuld van België stijgt sterk '^raatótoel Electronische orgels van duivenboden n.v, VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 3 Sjastri in parlement KRUISWEG 47-49 HAARLEM EMINENT - HAMMOND PHILICORDA - WURLITZER LOWREY Intelligent Drie partijen I palissander teak en wit laqué meubelen permanent geëxposeerd in onze meubelshow spaarne 11 HUSIEBRII official dealer van katalogus op aanvraag ged. oude gracht 108-110 spaarne 11 kruisstraat 22 Aspirin helpt elke dag miljoenen mensen vlug en zeker van hun pijn af. Hoofdpijn? Verkoudheid? Griep? Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op! m n nfiT< DAAR STAAT ACHTER Op de „DE UILEN BOOM" Minister Den Uyl van Economische Za ken heeft gisteren duidelijk laten weten, dat er met hem niet te spotten valt als het er om gaat het prijspeil in ons land stabiel te houden en de consument te be schermen tegen prijsopdrijving. De be windsman deed er goed aan in dit ver band nog eens te wijzen op de mogelijk heid van elke burger om klachten over te hoge prijzen op zijn departement te melden. Hij verzekerde hierbij, dat elke klacht hoe gering ook in behandeling zal worden genomen door zijn controledienst. Toejuiching verdient ook het initiatief van de minister om via de pas geïnstal leerde commissie-Bosman een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot ver groting van inzicht inzake prijzen van pri maire levensbehoeften, als daar zijn aard appelen, groenten en fruit en het streven om te komen tot een publikatie van mi nimum en maximum richtprijzen voor de ze artikelen. De kennis van zaken omtrent prijsvorming op veilingen is bij de door snee consument over het algemeen zeer gering. Ook naar het onderzoek over het effect van de opheffing van de prijsbin ding voor TV's, radio's, koelkasten etc. zullen velen met belangstelling uitzien. Drs. Den Uyl gaf stellig de indruk dat er met grote voortvarendheid door zijn ambtenaren wordt gewerkt. Zo is de han del in gasgeisers, waarnaar in verband met de omschakeling op aardgas momen teel grote vraag bestaat, gewaarschuwd, dat als de marges voor 6 september niet in overeenstemming zijn met de richtlij nen van economische zaken, er een prijs maatregel tegen deze handel zal worden uitgevaardigd. Helemaal bevredigend konden wij de argumentering van de bewindsman inza ke de prijsstijgingen in de overheidssec tor niet vinden. Natuurlijk weten we wel dat de produktiviteitsstij gingen in die sec tor kleiner zijn dan in het algemeen in het bedrijfsleven, maar dat geldt dunkt ons in zekere mate ook voor de Horeca *ector waartegen wèl prijsmaatregelen zijn genomen. (Van onze correspondent) ATHENE Gisteren was de dag van Spyros Markezinis. Iedereen in Athene vroeg zich af hoe de leider van de pro gressieven met zijn zeven fractiegenoten zou stemmen en wat hij zou gaan zeg gen bij het debat over de regeringsver klaring van premier Tsirimokos. En al leen dat al zal hem ten zeerste hebben behaagd. Want het leidend motief van deze merkwaardige politicus is zijn be hoefte „rythmistis" of te wel regelaar van de situatie te worden en die kans doet zich niet vaak voor. Een ander mo tief dat zijn carrière beheerst, is dat der diadoch" of opvolging. De rede die hij donderdagavond heeft gehouden, kwam aan de eerste behoefte ten volle tegemoet en zal misschien ook een rol spelen bij de tweede stoot. Men kon in de parlementszaal een speld horen vallen. Het was een snijdend en ook met snijdende stem uitgesproken requisitor te gen alle manoeuvres van de laatste weken en tegelijk een pleidooi voor goede par lementaire zeden. De kleine, altijd in moeilijk officieel Grieks sprekende Mar kezinis, striemde het rechts-socialistische monsterverbond naar beide zijden, maar spaarde ook de rest van het Centrum en de heer Papandreoe niet. Er was dus ook nauwelijks applaus na zijn rede en later op de avond hernam het ook deze keer weer geheel door po litie van de buitenwereld afgesloten par lement zijn tumultumeuze rechten. Maar het blijde nieuws van Markezinis beslis sing dat zijn partij tegen de premier Tsi rimokos zal stemmen, bereikte spoedig per extra edities het als steeds demon strerende publiek op het Omoniaplein en bewerkstelligde daar iets wat Markezinis nog nooit eerder ten deel is gevallen: een zekere populariteit. Er werd luid „bravp" geroepen en „die man heeft tenminste nog principes". «WWWWIAAA/VWWWWUVWWWWWWWWWWWWWVAA/WWWA/V iAATUV^AAA/VVVVVMAAAAA/M/WWWVWVI/WWVWVVVVtAAA/VV NEW DELHI (AFP) Premier Sjas tri van India heeft donderdag in het par lement verklaard dat de toestand in Kasj mir moeilijker en ernstiger is dan bij het begin van de Pakistaanse infiltraties in India. Alle afgevaardigden stelden zich achter de regeringspolitiek ten aanzien van Kasjmir. Alle politieke partijen keurden de overschrijding van de bestandslijn door Indische troepen en het opwerpen van stellingen door troepen van India op ge bied van Pakistan, goed. Sjastri kondigde aan dat minister van Buitenlandse Zaken, Krisjnamatsjari, bin nenkort naar de Verenigde Staten en en kele andere landen zal gaan om de kan sen op hulp uit deze landen te onder zoeken. Advertentie WASHINGTON (Reuter) Presedent Johnson heeft er donderdag voor ge waarschuwd dat de rassenrelletjes van Los Angeles naar Washington en andere Amerikaanse steden kunnen overslaan, indien niet in ruimere mate wordt ge werkt aan de bestrijders van de armoe de onder de negers. Johnson zei dit bij de ondertekening van een wet die het mogelijk maakt 3,3 mil jard dollar in de vorm van schenkingen en leningen aan dorpen en steden te ge ven. De Amerikaanse president sprak de hoop uit dat deze wet zou bijdragen een herhaling van gebeurtenissen zoals in Los Angeles plaats vonden te voorkomen. Hij vroeg bijzondere aandacht voor de grote steden, waar tegen het jaar 2.000 tachtig percent van de Amerikaanse bevolking zal wonen. De Amerikaanse president heeft donder dag ook een commissie benoemd die zich zal bezighouden met het herstel van de economie in de negerwijk van Los Angeles die bij de onlusten grote schade heeft ge leden. Onder-minister van Justitie Clark it voorzitter van de commissie. yy Markezinis gold sedert zijn radikale sanering van de drachme in 1953, die ve len dupeerde, als een koel, gevaarlijk en zelfs hardvochtig man. Een kleine scha re is hem zeer toegewijd, maar de massa had nooit veel waardering voor hem. al wordt van alle kanten toegegeven dat hij de meest intelligente politicus is. Dat hij nu tot op de laatste dag sterke pressie van de koning heeft weerstaan, zal hem stellig tijdelijk een extra populariteit ver lenen en misschien bepaalde kansen ge ven. Maar hoe lang die populariteit zal blijven, als hij werkelijk zijn plan voor een nationale drie partijenregering erdoor weet te krijgen is de vraag. De rechtse leider Kanellopoelos heeft meteen in zo'n regering het leeuwedeel opgeëist en premier Tsirimokos gebruikt dit weer door het Centrum er nog eens aan te herinneren, dat zijn regering de laatste kans is voor een formatie van het Centrum en dat rechts staat te dringen voor de deur van het regeringskasteel. Maar het zou een wonder zijn als deze laatste oproep nog de zestien centrale af gevaardigden zou meeslepen die hij nu nog nodig heeft. Dat wonder zou kunnen worden gestimu leerd door de bouwvakarbeiders die van daag in staking gaan. Mocht dit met veel ongeregeldheden gepaard gaan, dan zou een laatste beroep van Tsirimokos op be houdende centrumleden kunnen slagen. Maar de algemene verwachting is hier dat ook deze poging is mislukt ofwel, om met de verheugde extra editie te spre ken, „dat het paleismonster zijn laatste adem aan het uitblazen is." Men acht nu de beurt gekomen voor Stefanopoelos. Hij wordt nu reeds de ..Hamlet" van dit drama genoemd. Of aan Markezinis zelf, die na zijn glansrol nog enkele 'rollen zou kunnen spelen. Hij zou het voorgestelde nationale drie partij enkabinet kunnen leiden met Papandreoe' aanhangers in de oppositie. Of hij zou een bijdrage kunnen proberen te leveren aan een verzoening tussen de koning en Papan dreoe en vervolgens tot een coalitie van Papandreoe's Centrum en zijn partijtje. Veel speelruimte heeft de koning niet meer, en Papandreoe en Markezinis zijn langzamerhand de enige politici die niet van een zigzagkoers kunnen worden be schuldigd. BRUSSEL. De Belgische openbare schuld was eind juli van dit jaar geste gen tot ruim 34.3 miljard gulden. Dit is donderdag in Brussel bekend gemaakt. Dit betekent een stijging sinds 1958 van de Belgische openbare schuld van bijna 9% miljard gulden. Als oorzaken van deze sterke stijging worden genoemd de verhoogde lasten voor salarissen en sociale uitkeringen voor het overheidspersoneel en de geste gen bouwkosten, alsmede de nieuwe re gelingen voor ziekte- en invaliditeitsver zekeringen, de uitvoering van de onder wijswetten die de stichting van talrijke nieuwe openbare en katholieke scholen met zich meebrengt en de kosten voor de militaire uitrusting. Bijna elf percent van de Belgische openbare schuld is door buitenlandse leningen gedekt. Advertentie international 's maandags gesloten KOPENHAGEN (AP) Op een sinds 1937 niet meer gebruikte joodse begraaf plaats in de Deense hoofdstad Kopenha gen hebben onbekenden tachtig graven ernstig beschadigd. Joodse zegslieden me nen dat de daad het werk is van vanda len die uit baldadigheid hebben gehan deld. Zij geloven niet dat de vernieling een uiting is van anti-semitisme. De graf schenders gebruikten geen anti-joodse leu zen. Advertentie Het is fijn weer te leven zonder pijn! 20voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. Nederland en Vietnam Een verre afstand scheidt Vietnaifi van Nederland en er zijn, mede dien tengevolge, weinig banden tussen beide landen ontstaan. Mede dientengevolge, maar ook door het feit dat de Neder landse activiteit in het Verre Oosten zich steeds gericht heeft op wat nu Indonesië is terwijl Vietnam, Laos en Cambodja sedert het begin van de ze eeuw geheel binnen de Franse in vloedssfeer vielen. En Frankrijk is als koloniale mogendheid steeds een uiter mate exclusief land geweest, dat het aan anderen dan Fransen verre van gemakkelijk maakte om in hun kolo niën een vestiging op te richten. Zo was Vietnam voor bijna alle Ne derlanders een terra incognita, toen het in 1954, bij het verdrag van Ge- nève, te voorschijn trad. Dit verdrag, dat een einde maakte aan de lange en bloedige vrijheidsoorlog die in Indochi na tegen de Fransen gevoerd was, werd getekend door een vrij aanzien lijk aantal landen van Oost zowel als West, en deze gezamenlijk moesten aan Vietnam zijn onafhankelijkheid verze keren. Een tweedelige onafhankelijk heid, want evenals dit in Korea het ge val was, viel Vietnam in een noorde lijk en een zuidelijk deel uiteen. Het noorden raakte in linkse koers, ook al uit reactie op het rechtse extremisme van het zuiden. Het lag geheel in de rede, dat Nederland niet werd uitgeno- iigd om het verdrag van Genève te tekenen behalve dat ons land ginds nooit belangen had gehad, zal nog wel jen rol hebben gespeeld de overwe ging dat wij als voormalige koloniale mogendheid (toen nog met een greep op Nieuw-Guinea) weinig in de pas wa ren bij de Aziatische landen wie het verdrag van Genève in de eerste plaats langing. Soortgelijke overwegingen lebben Nederland steeds buiten de Zuidoost Aziatische Verdragsorgani- ;atie helpen houden, naar men mag lannemen. Nederland heeft weinig re- lenen gehad om deze gang van zaken ;e betreuren. Men weet tot welk een rrisis de gebeurtenissen in Vietnam se dertdien hebben geleid. Bij die crisis ïebben de Verenigde Staten (die zelf het verdrag van Genève niet wilden te kenen omdat dit te veel rechten aan de noordelijke, communistische Vietna- mezen had gegeven naar zij meenden) steeds meer de leiding in Zuid-Viet- nam op zich genomen, aanvankelijk als raadgevers, thans vrijwel volkomen als belligerenten. De landen van het verdrag van Genève, die theoretisch nog altijd het recht (en misschien wel ie plicht) hebben om in te grijpen, zijn niet bij machte, of niet van zins geweest om dit nog te doen. Maar nu is een nieuwe situatie aan het ontstaan doordat de Verenigde Sta ten hulp verzocht hebben onder meer aan hun partners in de NAVO. Ook zijn in Vietnam reeds enkele eenheden van Australië en Nieuw Zeeland, bondge noten van Amerika in de Zuidoost Azia tische Verdragsorganisatie, gelegerd. Zoals men weet, is de NAVO een po litiek en militair verdrag waartoe, be halve de meeste Westeuropese landen, bruusk ter zijde moeten leggen in ver band met de vriendschappelijke betrek kingen welke in het algemeen tussen dit grote land en het onze bestaan, enig recht op die hulp hebben zij niet. De hulp welke de Verenigde Staten reeds is toegezegd wel wat schie lijk, naar het ons lijkt beperkt zich tot geld of goederen. Onlangs kwam, als speciale afgezant van president Johnson, diens economische adviseur voor Oos.t-Azië Eugène Black, de vroe gere president van de Wereldbank naar ons land. Hij was het, die het verzoek om hulp kwam overbrengen. Nu gebeurt het niet "zo vaak dat een Amerikaan van groot kaliber Den ook de Verenigde Staten en Canada be horen een verdrag, waarin bepaald wordt dat bij een aanval op één der leden alle andere deelnemende staten zich in het gevecht zullen storten. Met Vietnam, met het verdrag van Genève, met het feitelijke optreden van de Amerikanen in dat land, heeft de NAVO niets van doen. Het is goed dit duidelijk te stellen want, hoe evident het ook moge zijn, het schijnt bij voorbeeld sommigen van onze senatoren niet heel duidelijk te zijn; toen onlangs in de Eerste Kamer de hulpverlening aan Vietnam ter spra ke kwam, spraken enige heren over hulp aan onze bondgenoot, welke wij deze niet mochten onthouden. Het wa re anders indien de Sovjet-Unie het zou wagen om de Verenigde Staten aan te vallen, maar in het geval-Vietnam zijn wij evenmin de bondgenoot van de Ver enigde Staten als wij dat zouden zijn bij hun interventie in de Dominicaanse Republiek. De Verenigde Staten varen in de grote wereldpolitiek, buiten de NAVO, een eenzame koers en al zou men hun verzoek om hulp wat minder Haag een bezoek waardig keurt, maar als het eens gebeurt, dan behoeven de heren werkelijk niet lang te wachten. Kondigde de radio nieuwsdienst 's mor gens het bezoek aan, om één uur wist het A.N.P. al te berichten dat de zaak in kannen en kruiken was. Om meer dan één reden had dit ver zoek toch wel een nadere beschouwing verdiend. Zo is het genoegzaam be kend, dat Amerika zelf bij de behande ling van verzoeken om leningen en bij stand uitermate traag kan zijn. Maar nog belangrijker lijkt ons, dat wij ons hier een stapje begeven op een weg waar wij eigenlijk niet horen. Het is niet om de omvang van onze bijstand, dat men deze heeft gevraagd naast de miljarden, die Vietnam Amerika kost, speelt deze geen rol. De ware overweging is geweest om ons aan de zijde van Amerika in de krachtmeting in Vietnam te betrekken. Maar zodra dat het geval is, dan ko men nog heel andere overwegingen .naar voren dan alleen maar verdrags teksten. En dan is er veel te zeggen voor een strikte neutraliteit, wat de Ne derlandse houding in het conflict be treft. Want hoe langer dit conflict voort duurt, en hoe meer het zich verspreidt, hoe verder zal Amerika af komen te staan van alle landen met een ge kleurde bevolking. En het is zeker niet in het Nederlandse belang om in die draaikolk te worden meegesleurd. Met moeite worden thans onze betrekkingen met Indonesië weer opgebouwd; het is allerminst twijfelachtig waar Indonesië staat in de kwestie-Vietnam. Maar ook elders in Azië, ook in Afrika, ook in Zuid-Amerika wordt het Noordameri- kaanse optreden met argwaan, en met schrik in het hart, bekeken. En de Ne derlandse politiek is er juist op uit ge weest volkomen terecht, geloven wij om in die landen nieuwe steunpun ten te vinden voor onze industrie en handel. Ook het programma van eco nomische hulpverlening richt zich uiteraard, op die landen. Beter ten halve gekeerd dan ten he le gedwaald er is nu enige hulp toe gezegd; dat het daarbij blijve. En dat met name de plannen, die hier en daar de kop opsteken, om een vrij williger - corps naar Vietnam te sturen, door de regering met niet mis te verstane dui delijkheid van de hand worden gewe zen! Er speelt hierin nog iets anders mee. Door veel harder van stapel te lopen dan onze NAVO-partners niet alleen Frankrijk, maar ook Engeland of Bel gië verzwakken wij die zelfde NA VO, waaraan wij wèl grote verplichtin gen hebben, en die voor ons voortbe staan van beslissende betekenis kan zijn. Wel verwijten wij steeds Frank rijk dit te doen, omdat het niet ver genoeg wil gaan, maar door zelf ver der te gaan dan de anderen, geraken wij evenzo uit de pas en brengen wij in de NAVO-raad nieuwe onenigheid. Zo lijkt alles te pleiten voor die voor zichtigheid, welke zo lang kenmerkend was en in het algemeen zeer te- •echt voor de politiek van het Plein. ,Men voert de politiek van zijn midde- en," zegt de Fransman, en de Neder- andse middelen zijn nu eenmaal zeer Deperkt. Voor een avontuur, en dan aog één met zulke kwade kanten, le nen zij zich niet. Zomerdag Nu ik dit schrijf is het die heerlijke, zonnige, zomerse dag waarnaar wij met ons allen een paar maanden hebben zit ten reikhalzen, maar wanneer u dit leest alleen de hemel weet het en de Bilt kan het wellicht voorzien is het mis schien weer herfst door de bomen en over de lege, regenbelopen straten geblazen. Ik zit dit te schrijven in de zon op een café-terras, misschien leest u het nu wel met zo'n bijzet-noodkacheltje bij uw voe ten. Maar nu is het heerlijk, 't Is net mid dagpauze in de stad en de sjokomelmeis- j es zitten om mij heen met haar verza ligd-strakke donker ebrïlgezichten achte over in de gulle stralen van de zon. Een grauw meneertje, slap vleesgeworden stukje kantoorleven, eet zijn boterham uit een trommeltje bij de slappe koffie van dit publieke huis. Er zit een klusje baard mannetjes in trui en blauwkatoenen broek; twee zwijgende matrozen, een veel te dik ke dame met een heer, die kennelijk reeds véle jaren haar gemaal is; zij zwij gen; zij hebben elkaar niets meer te zeg gen. Het is een druk plein waaraan wij met ons allen zitten. Autootjes spelen zonder ophouden draaimolen. Soms dendert een enorme vrachtwagen voorbij en juist op dit ogenblik davert een verhuisauto langs, die blijkens de gele letters op haar vuur rode flank uit Winschoten komt. De Gale- ma's, of de Miedema's, of de Mellema's trekken weg van het aloude nest en gaan een randstedelijk leven leiden. Alles gaat mee om de nieuwe behuizing zo behaag lijk mogelijk te maken: het bankstel, de ronde tafel met zes stoelen, het drezwaar, de echtelijke sponde, de schemerlampen en al het andere waarzonder een fatsoen lijk stelletje het niet kan doen. Ik hef mijn sjuderans en neem een teugje op het welvaren van de Galema's uit Win schoten en op het slagen van hun nieuw avontuur. En verder de stroom van voetgangers. En verder het scheuren van een razend vliegtuig dwars door de blauwe hemel. En verder, die éne kelner voor het hele terras, want het is verschrikkelijk met het personeel tegenwoordig, meneer. M'n ene is met vakantie, m'n tweede is gewoon niet meer komen opdagen en m'n derde is in de Souvenirbizzenis gegaan; het liefst zou ik de hele boel er bij neer gooien. We zitten maar te zitten en te hopen dat we toch nog mooi bruin zullen wor den, want mooi bruin is mooi. De matro zen gaan aan hun derde glas bier. Nette, propere jongens. Als u iets onaardigs over matroosjes-vlug-en-net zegt, krijgt u met mij te doen. Het meisje naast me steekt met slanke benige handen en lange schar laken nagels een sigaret op. Het kantoor heeft z'n laatste boterham op en vouwt zijn blikje tot een platte plaat in elkaar. Het Winschoter drezwaar is al lang uit het gezicht verdwenende baardjes heb ben de wereld hervormd tot wat zij be hoorde te zijn. Dit is geen weer om stukjes te schrij ven. Dit is weer om niets te doen dan kijken over een stadsplein, naar mensen, naar auto's. Weer om op een terrasje in de zon aan een plein te zitten en niets anders te verlangen dan dat het zo nog een paar dagen zal blijven. Maar er zal wel weer een depressie met een hoge rug in aantocht zijn, trouw vergezeld van regenbuien. Er is wel weer iets nats en kouds bo ven Ierland in de maak. Floris Flaneur Advertentie mmm W fantastisch Hotel-Restaurant Taveerne vanouds HOOFDSTRAAT 174 - SANTPOORT Telefoon 02560-8623 Late eerste. Als eerste Britse minister van Buitenlandse Zaken in de geschie denis zal Michael Stewart januari 1966 een officiële reis door Latijns Amerika maken. Minister Stewart zal goodwill- bezoeken brengen aan Peru en ver scheidene andere Zuidamerikaanse lan den. Abortus. In Hongarije is het aantal abor- tusgevallen in verhouding tot het aan tal geboorten het grootst ter wereld. In 1964 werden tegen honderd bevallingen 140 gevallen van vruchtafdrijving ge registreerd. Aardverschuiving. Op de Aureliaweg van Genua naar Rome, langs de Ligurische kust, heeft zich woensdag bij Noli een aardverschuiving voorgedaan, als ge volg waarvan een auto in zee stortte. De twee inzittenden verloren het leven. Amnestie. Het Portugese ministerie van Justitie heeft woensdag een amnestie afgekondigd, waardoor, naar wordt aangenomen, de straffen van ongeveer 420 politieke gevangenen en duizend andere delinquenten zullen worden be kort. De amnestie geldt voor hen, die veroordeeld zijn wegens samenzwering, vergrijpen tegen de veiligheid van de staat, smaad, publikatie van valse of gevaarlijke berichten, agressie, chan tage en vermogensdelicten. Een na drukkelijke uitzondering wordt ge maakt voor personen die deel hebben uitgemaakt van communistische of ter roristische groepen. Prijzen. Bij betogingen in Lagos tegen prijsverhogingen zijn woensdag veel winkelruiten vernield. Met traangas en gummistokken moest de politie een me nigte van naar schatting 5.000 mensen uit het drukke winkelcentrum verdrij ven. Verscheidene mensen liepen ver wondingen op.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3