r - Drie weken geëist voor het rijden onder invloed MEUBELCENTRUM MR. OPTICIEN J. GRIT CONTACTLENSPRACTICUS HOORTOESTELLENSPECIALIST -S^ES £ar - aSi Transglobe op weg naar dok Tewaterlating Russische hopperzuiger „Narvski" VVB blijft bij Kennemerstaten HAARLEMSE RECHTBANK Tijdens Hoogoven- schaaktoernooi Tegen Haarlemse referendaris ƒ500 boete geëist Twee tankers botsten bij Anchorage na gevaarlijke manoeuvre Nederlandse zeeman wordt vermist Meer keus in Stuurman gestraft voor aanvaring in Het Kanaal „Ronastar" drijft K.W.F.-actie in Velsen-Noord Visserij-oorlog bij Scarborough Afscheid heer Jantjes in theeschenkerij Velserbeek ■5 SBili BANKSTELLEN ƒ495. 545.- 595.- 645. EETHOEK TAFEL ƒ189.- 324. BERGMEUBELS ƒ155 - 165. - 225.- 245. FAUTEUILS ƒ79.- 85. 95.- 105.- VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 p li mm i rÉiy*rr -it tl l" ro co MARKTPLEIN 38-40 IJMUIDEN NIEUW TELEFOONNUMMER 2348 (2 lijnen) Kort nieuws KENNEMERLAAN 92 - IJMUIDEN - TELEFOON 5072 Tafelkleden Bedspreien Slaapkamer kleedjes RUIME KEUS Woninginrichting Planetenweg 38-42 - Tel. 5991 -VL-.V v 3? mmaexv - Wvk*vy*. "«w«t «mwm* C*:- s Na veel tegenslag te hebben ondervon den is het 10.200 metende Amerikaanse vrachtschip Transglobe vanmorgen naar Amsterdam gesleept waar het in dok drie van de NDSM hersteld zal worden van de schade die de Amerikaan heeft opgelopen bij de aanvaring op 16 augus tus met het Amerikaanse schip Blue Jacket bij Den Helder. Met zware slagzij liep het schip IJmuiden binnen. Bureau Wijsmuller dichtte het gat aan stuur boord provisorisch met een bekisting, waarna het schip kon worden leegge pompt. De Amerikaan mocht echter niet door de sluis voordat de lading explosie ven van boord was gehaald. Dit werd donderdag gedaan. Na de Noor der sluis te zijn gepasseerd hebben de Nestor en As sistent van Wijsmuller en twee sleepboten van rederij Goedkoop d.e gehavende Ame rikaan naar Amsterdam op sleeptouw ge nomen. Voor alle zekerheid bleef een pompboot in de buurt. Gistermiddag heeft in Kinderdijk op de werf van J. M. K. Smits mevrouw K. A. Toegarinov, echtgenote van de Russische ambassadeur in Nederland, de sleephop perzuiger te water gelaten die in op dracht van de I.H.C. is gebouwd voor de Sudoimport in Moskou. Mevrouw Toe garinov doopte het schip met de naam „Narvski". Het schip is het eerste van een serie van drie van dit soort schepen, die in Russische opdracht in Nederland worden gebouwd. Het heeft een lengte van 76 m, een breedte van 13 m en een diepgang van ruim vier meter. Na de doopplechtigheid herinnerde de directeur van J. M. K. Smits, ir. Van Be den, eraan dat de bedrijven die thans in de I.H.C. in Holland samenwerken, vele malen schepen voor Russische opdracht gevers hebben gebouwd. In totaal zijn er sinds 1887 103 schepen geleverd, waarvan in 1888 de eerste hopperzuiger, toen nog uitgerust met een stoommachine en zeil- vermogen en een inhoud van driehonderd kubieke meter. De inhoud van de te water gelaten hop per is 1180 kubieke meter, de maximale zuigdiepte vijftien meter. Het schip zal in de Oostzee te werk worden gesteld. Men hoopt het rond januari te kunnen af leveren. De volgende twee, waarvan er een bij J. M. K. Smits en een op de werf „De Klomp" zal worden gebouwd, zullen res pectievelijk op 15 maart en op 15 juni opgeleverd worden. De voetbalvereniging VVB die donder dagavond in het sportpaviljoen Konings veld in Velsen-Noord de jaarvergadering hield, heeft in het afgelopen jaar een moeilijke klip omzeild. In het zeer uitge breide jaarverslag werd aangetoond, dat de verstandhouding met de organisatie Kennemerstaten, waarvan VVB onderaf deling is, niet bijster enthousiast was en het voornemen heeft bestaan de band te verbreken. Bij Kennemerstaten is echter meer begrip voor de situatie van VVB gekomen, mede ten aanzien van de ac commodatie, die inmiddels is uitgebreid met een prachtige tribune en een be stuurskamer in het paviljoen. Het leden tal nam toe van 390 tot 419. Financieel staat VVB er niet ongunstig voor, aangezien de toto-ontvangsten en de entreegelden belangrijk toenamen. De heer D. Grootendorst, die gedurende 34 jaar bestuurslid van VVB is geweest, werd tot erelid benoemd. De voorzitter, de heer Zand, bood hem een fraaie oor konde, een barometer, een asbak bei de met inscriptie en bloemen aan. Ir. W. H. Wispelwey, voorzitter van Kennemerstaten, bleef niet achter en be noemde hem tevens tot erelid van Ken nemerstaten onder het opspelden van de erespeld der vereniging. Drs. A. Dem mers, oud-voorzitter van Kennemerstaten en erelid van VVB, feliciteerde zijn col lega-erelid. Een Nederlandse deelneemster aan het Hoogovenschaa :to^rn.ooi in Beverwijk, een secretaresse uit Beverwijk, werd op 16 januari 's nachts om half vier in haar auto aangehouden door de politie. Gister morgen stond zij terecht voor de Haar lemse rechtbank. Haar werden het rijden onder invloed en het wegrijden na een aanrijding zonder zich bekend te hebben gemaakt, ten laste gelegd. De officier van Justitie eiste drie weken gevangenis straf en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De schaakster had die avond na de wedstrijden nog gebridged met buitenland se deelnemers aan het toernooi. Een be kende Duitse schaker begeleidde de Ne derlandse daarna naar haar auto, zij wilde naar Den Haag. Zij moesten nog een klein eindje lopen en zij zou hem dan met de auto terug naar het hotel bren gen. Bij het achteruit manoeuvreren raakte zij met de auto in moeilijkheden. Met de voorkant van de auto reed zij tenslotte tegen een op het trottoir staan de lantaarnpaal. Wat hierna gebeurde kreeg de rechtbank op twee verschillende manieren te horen. Van de verdachte en van de als getuige gehoorde verbalisant. De politie was die nacht gewaarschuwd dat er op een bepaalde plaats een auto met twee dronken mensen zou staan. De politie ging kijken en trof volgens de verklaring van de verbalisant de secre taresse slapend over het stuur en de Duitser slapend tegen het portier ge leund aan. De motor draaide nog en daarom haalde de agent het contact sleuteltje eruit. De vrouw pakte direct een ander sleuteltje uit haar tas en zet te de motor weer aan. Aan het bevel uit de auto te komen wilde zij niet voldoen. Tenslotte hebben twee agenten haar uit de auto getrokken en naar het bureau ge bracht. De Duitse schaker speelde de volgende morgen weer, en won, vertelde de raads man van de verdachte. „Topschakers" drinken niet te veel, zo zei de raadsman. Hij wierp de schuld van de weerspan nigheid van de vrouw niet op te veel al coholgebruik. Er was sprake van een be paalde medicijn die de vrouw moest in nemen. Ook deze medicijn zou een der gelijke invloed kunnen hebben, aldus de raadsman. „Hij ging helemaal op in oude boeken en schrifturen, het was zijn enige hobby." Dit zei een getuige voor de Haarlemse rechtbank gistermiddag in de zaak tegen een 65-jarige referendaris van de provin ciale griffie in Haarlem. De referendaris was verduistering in dienstbetrekking ten laste gelegd van honderden boeken, kaar ten en geschriften. Hij had deze uit het archief meegenomen en thuis bewaard. Voor zijn pensioen stuurde hij een partij boeken terug, maar er bleven nog heel wat exemplaren in zijn kast staan. De referendaris zei de boeken meege nomen te hebben om te raadplegen voor „ambtelijke doeleinden". Het bleek dat sommige boeken niet geregistreerd wer den voor de referendaris ze mee naar huis nam. Hij had ook van een bepaald woordenboek het mooie exemplaar thuis en de minder fraaie uitvoering op het ar chief gezet. De man had in paniek, toen de zaak aan liet rollen werd gebracht, ook nog stempels uitgeradeerd en randjes van kaarten afgeknipt zodat het registra tienummer verviel. Uit het getuigenver hoor bleek dat de referendaris helemaal leefde voor de oude en nieuwe boeken en dat hij ze inderdaad ook wel nodig kon hebben voor het schrijven van gedenk schriften waartoe men hem wel verzocht. De officier van Justitie achtte verduiste ring in dienstbetrekking bewezen en eiste vijfhonderd gulden boete. Uitspraak 9 sep tember om half tien 's morgens. In de nacht van 2 juli reed een 24-jari ge Amsterdamse barkeeper op de Burg wal in Haarlem een benzinepomp omver en sleurde de pomp tientallen meters mee. Een meisje dat bij de barkeeper in de auto zat werd licht gewond aan haar been. Bij de bloedproef constateerde men een alcoholpromillage van 1,50 bij verdachte. Vanaf zes juli vertoefde hij in voorarrest. De officier van justitie eiste een straf van tien weken met af trek en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De raadsman vroeg om on middellijke invrijheidsstelling. De recht bank stond dit toe. Uitspraak in deze zaken over veertien dagen op 9 september 's morgens half tien. Er is geen sprake van schuld bij de ka pitein van het Nederlandse motortank schip „Sirrah", dat op 19 oktober van het vorig jaar op de reis van San Francis co naar Anchorage bij Cook Inlet (ancho rage) in aanvaring is gekomen met het Amerikaanse tankschip „Santa Maria". De „Santa Maria" is na de aanvaring in brand gevlogen; er werd een opvarende vermist. Uit het onderzoek is gebleken, dat de „Sirrah" op het moment van de aanva ring nog ten anker lag op een veilige plaats in de rivier. De „Santa Maria" was onder stoom en varende. Op de „Santa Maria" rustte mitsdien de verplichting om zodanig te manoeuvre ren dat er zich geen aanvaring met de „Sirrah" zou voordoen. De „Santa Maria" liep eerst op een veilige afstand van 1 mijl voor de „Sirrah" van stuurboord naar bakboord over. Tegen de verwachting in dat de „San ta Maria" daarna aan bakboord van de „Sirrah" zou passeren en achter de „Sir rah" ten anker zou gaan, ging de „Santa Maria" nogmaals voor de „Sirrah" langs, waardoor zij een gevaarssituatie schiep. De kapitein van de „Sirrah" heeft toen juist gehandeld door volle kracht en ex tra volle kracht achteruit te laten slaan vergezeld van attentieseienen. Hij heeft toen opzettelijk de ankerketting niet laten slippen, hoewel hierdoor wel meer ruimte voor de „Sirrah" zou zijn gekomen waar door de „Santa Maria" een grotere kans had gehad de „Sirrah" vrij te varen. Of de aanvaring hierdoor zou zijn voorkomen staat niet vast. De kapitein van de „Sirrah" heeft ver klaard dat hij dit niet heeft willen doen omdat er nog twee bemanningsleden in de kettingbak waren. De raad heeft waardering voor dit be sluit, daar het slippen van de ketting voor deze twee personen in de kettingbak een groot gevaar had opgeleverd. Wat de reden is geweest dat de „San ta Maria" de gevaarlijke manoeuvre on dernam om nogmaals voor de ten anker liggende „Sirrah" over te lopen is niet gebleken. Wegens gebrek aan gegevens van de kant van de „Santa Maria" is niet bekend wat zich vóór de aanvaring op de brug van dit schip heeft afge speeld. Wel is komen vast te staan dat van schuld bij de kapitein van de „Sir rah" aan de aanvaring geen sprake is. In de Franse havenplaats Bordeaux wordt sinds dinsdagmorgen vermist de 24-jarige G. Kappert, eerste machinist van de Groningse kustvaarder „Rine-S". De heer Kappert, gehuwd en woonachtig in Dalfsen, is maandagavond vlak voor hij naar bed zou gaan het laatst gezien aan boord van de „Irene-S". Toen men hem dinsdagmorgen wilde wekken voor de dagdienst bleek hij niet in de hut te zijn. Advertentie Heftonnen, hulpvaartuigen, drijven de bokken en vele, vele sterke man nenhanden zijn er aan te pas geko men maar de Ronastar drijft. unie De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft de stuurman van het mo torschip „Kittiwake", dat op 25 juli van het vorig jaar op reis van Rotterdam naar Liverpool in het Kanaal nabij de wrakton van Beachy Head in aanvaring is gekomen met het Franse motorschip „Rennes", dat op reis was van Newha- ven naar Dieppe, gestraft, door hem de bevoegdheid om als stuurman aan boord van zeeschepen te varen te ontnemen voor de tijd van twee weken. De „Kittiwake" (49.628 brt) bleek geen water te maken; wel werd schade gecon stateerd: een diepe deuk en een scheur van ongeveer 20 cm in de voorstevenplaat en een gat in de huidplaat boven het stuurboordsanker van ongeveer 30 centi meter. Men voer langzaam door naar Li verpool. Aldaar werd een noodreparatie aangebracht en een certificaat van zee waardigheid voor twee maanden van Lloyd's surveyor verkregen. Tijdens het onderzoek van de raad is komen vast te staan, dat de stuurman, gewaarschuwd door de uitkijk op de stuur boordsvleugel, voor het eerst heeft waar genomen, dat een koerskruisend schip, de „Rennes" aan stuurboord naderde, toen dit schip zich op circa 300 meter afstand dwars op de koerslijn, ongeveer 30 gra den aan stuurboord vóór bevond. Als toen waren de schepen elkander zo dicht gena derd, dat een aanvaring onvermijdelijk was. Reeds het feit, dat de stuurman noch de uitkijk het koerskruisende schip aan stuurboord niet eerder heeft op gemerkt, doet betrokkene schuldig zijn aan de aanvaring. De stuurman had de „Rennes" eerder kunnen en moeten zien, en zou dan ruim voldoende tijd gehad hebben om naar stuurboord uit te wijken en achter de „Rennes" langs te varen. Betrokkene heeft van het niet tijdig waar nemen van de „Rennes" aanvankelijk geen verklaring kunnen geven, doch na dien is hij tot de conclusie gekomen, dat hij zich niet heeft gerealiseerd, dat de re flex van de laagstaande zon op het water juist waar de „Rennes" zich bevond, het waarnemen van scheepvaart zeer aan merkelijk kon bemoeilijken. De raad acht deze conclusie aannemelijk, doch zij dis- culpeert de stuurman niet. Immers schit tering van de laagstaande zon op het wa ter is een normaal verschijnsel bij hel der weer; juist in die sector is dan bij zondere waakzaamheid geboden. Rekening houdende met het feit dat de stuurman ter zitting blijk heeft gegeven zijn fout in te zien en daaruit ook lering te hebben getrokken, en daarnaast in aan merking genomen het gevaar, waaraan schip en bemanning zijn blootgesteld ge weest, acht de raad de opgelegde straf in overeenstemming met de ernst van de feiten. Advertentie Het rampschip „Ronastar", dat rond twee maanden geleden bij Verolme's tan ker cleaning explodeerde waardoor zestien mensen het leven verloren, drijft weer. Het schip, dat voor de kade brak en zonk, is gistermiddag na langdurige voor bereidende werkzaamheden van de bo dem gelicht en zal als alles goed gaat in de loop van de volgende week het Koningin Juliana-reparatie-dok van de scheepswerf van Verolme op Rozenburg worden binnen gebracht. Is het wrak een maal boven water dan zal men kunnen nagaan of reparatie alsnog mogelijk is. Bij het bergen van het wrak zijn hef tonnen, hulpvaartuigen en de bok „Con dor" ingeschakeld. Geboorten. Het aantal buitenechtelijk ge boren kinderen van Britse schoolmeis jes is in zes jaar verviervoudigd. In 1963 het laatste jaar waarover sta tistische gegevens voorhanden zijn waren 1163 baby's ter wereld gebracht door meisjes van vijftien jaar of jon ger, tegen 297 in 1957. Rekent men de meisjes van zestien jaar mee, dan ver hielden deze getallen zich als 3425 te gen 924, .'.'".f Si 1 I De afdeling Velsen-Noord van het Ko ningin Wilhélmina Fonds (K.W.F.) voor de kankerbestrijding zal in de week van 30 augustus af weer de belangstelling vra gen voor de jaarlijkse huis-aan-huis col lecte ter ondersteuning van dit fonds. In de komende week zullen dus weer de collectanten en collectrices aan de deuren komen teneinde een beroep te doen op de medewerking van de Velsen- noordse ingezetenen tot het geven van een zo groot mogelijke financiële steun aan het nationale kankerbestrijdingsfonds. Uit voorgaande jaren weet het afde lingsbestuur dat juist onder de inwoners van Velsen-Noord een warme belangstel ling leeft voor het werk dat door het K.W.F. wordt nagestreefd en het meent dan ook te kunnen volstaan met een vriendelijke, doch dringende uitnodiging ook thans bij te dragen ten bate van de kanker bestrij ding. Er kunnen zich alsnog collectanten (tri ces) melden bij de heer H. Andrea, Lad derbeekstraat 129 te Velsen-Noord. Het jeugdtamboerkorps „Schulpen- Meerweiden" zal op dinsdag 31 augustus des avonds te halfnegen op de Breesaper- hof in De Gilden in Velsen-noord een show en taptoe uitvoeren, waarbij lichteffecten een bijzonder cachet aan het geheel zul len geven. De algehele leiding hiervan be rust bij de heer S. Paap; de muzikale leiding is in handen van de heer L. van Dijk en de effectieve verlichting wordt verzorgd door de heer L. Paap. Voorts zullen radio én televisie de ko mende twee weken aandacht vragen voor het Koningin Wilhélmina Fonds. Advertentie BORST LONDEN (Reuter) Een Britse mij nenveger in donderdagavond uitgevaren in verband met geruchten over moeilijk heden tussen Schotse en Europese traw lers. Dit is door het Britse ministerie van Marine meegedeeld. De mijnenveger vaart naar het punt voor de kust van Scarborough aan de noordoostkust van Engeland om een on derzoek in te stellen naar een aantal in cidenten dat zich zou hebben voorgedaan tussen Britse en buitenlandse vissersche pen. Naar verluidt zoudén ongeveer veer tig Schotse trawlers het aan de stok gekregen hebben met Westduitse en Ne derlandse trawlers, die naar de Schot ten beweren hun netten stukgemaakt zouden hebben. De buitenlandse vissers schepen zouden enkele dagen lang even buiten de territoriale wateren „geope reerd" hebben en een grote school ha ring voor die neus van de Schotten weg- gevist hebben. Woensdag 1 september te vier uur zal in de theeschenkerij in Velserbeek een bijeenkomst plaats hebben in verband met de pensionering van de heer W. J. C. Jantjes, chef van de afdeling administra tie van Openbare Werken te Velsen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5