WAAROM - VERSTOOK? IK ZOVEEL - J. v. KOOTEN Randstad Holland moet zuinig zijn met beschikbare ruimten een nog nieuw beroep Opleiding in Katwijk aan de Rijn is voor IJmond het dichtstbij FAILLISSEMENTEN Alkmaar blijft pleiten voor de vestiging van vierde T.H. A. R. de Boer Straattekenen en jeugddag VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 7 STOFZUIGERS DE VILDER Diploma en insigne In september Om de veertien dagen Zuinig zijn met ruimte Betere ligging Voor de -ï.' -v V asas De gezamenlijke r.k. jeugdverenigingen van IJmuiden-oost gaan zondag 19 sep tember voor de derde maal de jaarlijkse jeugddag gehouden. De organisatoren ho pen op een nog grotere belangstelling dan in de voorgaande jaren. Aan de jeugddag gaat een straatteken wedstrijd vooraf, die zaterdag wordt ge houden. Op Plein 1945, voor het nieuwe stadhuis, zal vanaf tien uur 's morgens een aantal kinderen net zo druk bezig zijn alsop deze foto. Een deskundige jury gaat de tekeningen beoordelen. Voor de beste resultaten zijn mooie prijzen beschikbaar. JEnkele kinderen, die verleden jaar een prijs wonnen zullen nu onder leiding van een van de organisatoren een grote affi che vervaardigen, waarmee propaganda zal worden gemaakt voor de jeugddag. Deze affiche van ongeveer twee bij drie meter zal een plaats krijgen in een etala ge aan de Lange Nieuwstraat. Advertentie Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden: Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten. want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 IJMUIDEN KERKELIJK NIEUWS Kerkelijk nieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nunspeet (4e pred. pl.) A. Romein te Noordeloos; te Rijswijk (Gld) M. H. Boogert te Aarlanderveen; te Wad- dinxveen (3e pred.pl.) J. den Hoed te Wijk bij Heusden; te Voorhout M. Jansen, kand. te Alkmaar. Geref. Kerken Beroepen te Hoogkerk G. Sinia te Ee (Fr.). „Binnen een vrjj korte tijdsperiode zal in de noordelijke vleugel van de Randstad het punt bereikt zijn waarop alle voor werk- en woongebied beschikbare terreinen bezuiden het Noordzeekanaal uitgegeven zijn. Dan zal men terreinen voor nieuwe woonwijken, maar ook werkgebieden op vrij korte termijn benoorden het Noordzee kanaal moeten zoeken. Dat betekent een snellere toeneming van de stedelijke be volking ten noorden van het Noordzeekanaal dan ten tijde van het onderzoek naar de vestigingsplaats voor de vierde Technische Hogeschool mogelijk werd geacht" zo wordt opgemerkt door de Commissie Vestiging Technische Hogeschool benoorden het Noordzeekanaal in Alkmaar. Zij verklaart dit in een vervolgnota, welke van morgen gepubliceerd werd. Zoals bekend, mag worden veronder steld, is Alkmaar niet de enige gemeen te, welke ijvert voor de vestiging van de vierde T.H. binnen haar gemeente grenzen. Ook Haarlem in samenwer- Advertentie Vroeg begonnen, veel gewonnen Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen BEJAARDENVERZORGSTER: (Van een onzer verslaggeefsters) „Soms vraag je je wel eens af, hoe moeten al die bejaardentehuizen blijven draaien". Mejuffrouw J. Olsthoorn, leid ster van de cursus voor bejaardenver zorgster in huize „De Wilbert" in Kat wijk, stelt deze vraag. Bij veel van de bejaardentehuizen in Nederland heerst gebrek aan personeel, dat is algemeen bekend. Maar de tehuizen zijn nodig en er wordt dus gebouwd. Cursussen voor bejaardenhelpster of de nieuwe oplei ding bejaardenverzorgster hebben ech ter beslist geen overvloed aan belang stelling te verwerken, integendeel. De Franciskaanse opleiding bejaardenzorg wil met haar cursussen in Katwijk aan de Rijn, Ammerzoden, Denekamp, Groenlo en Bergen op Zoom meehelpen om die toestand te verbeteren. Advertentie Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 De rechtbank te Haarlem heeft op dins dag 24 augustus in staat van faillissement verklaard: de vennootschap onder de firma P. U1- rich Handelmaatschappij, gevestigd te Haarlem, Sophiastraat 35-41, en hare hoofdelijk aansprakelijke vennoten: Eli sabeth Ulrich-Koelemeijer, wonende te Haarlem, Oostenrijklaan 39 en Jacobus Johannes Ruyter. wonende te Haarlem, Sophiastraat 41. Rechter-commissaris mr. J. D. Vink. Curator mr. J. Verheus, advo caat en procureur te Haarlem. Johannes Lodevicus Den Ouden, wo nende te Assendelft, Smeekeven no. 17. Rechter-commissaris mr. J. D. Vink. Cura tor mr. A. N. Helsloot, advocaat en procu reur te Beverwijk. De naamloze vennootschap Handelson derneming en Aannemingsbedrijf P. Kok N.V., gevestigd te Zaandam, Blekerstraat 24. Rechter-commissaris mr. J. D. Vink. Curator mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is op 20 augustus 1965 geëindigd het faillissement van Leendert van Hengel, hoofd van een boekhandel/ leesbibliotheek, voorheen gewoond heb bende te Haarlem, Santpoorterstraat 57 zwart, thans wonende te Rotterdam, uit gesproken d.d. 11 februari 1964. Rechter commissaris mr. H. G. Rambonnet. Cura tor mr. J. F. M. M. Brons, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 19 augustus 1965 geëindigd het faillissement van Bastiaan Smallegange, aannemer, wonende te Haar lem, Ged. Raamgracht 31, uitgesproken d.d. 7 oktober 1958. Rechter-commissaris mr. J. D. Vink. Curator mr. J. W. Rutgers, advocaaat en procureur te Haarlem. Hulpbehoevende bejaarden moeten geholpen worden bij de maaltijd. Het werk van de bejaarden verzorgster. hun diploma gehaald, verspreid óver de verschillende opleidingspunten. Nu zijn er in totaal 187 cursisten die zich be kwamen om bejaardenverzorgster te wor den. Het is de bedoeling van deze oplei ding dat een gediplomeerde bejaarden verzorgster de bejaarden kan verzorgen van het eenvoudige werk af tot en met de verpleging. Het verplegen gebeurt wel onder toezicht van een verpleegster, die de verzorgster echter zelfstandig laat werken. De leerstof bestaat uit godsdienstleer en beroepsethiek, medische oriëntatie, verpleegkunde, huishoudelijke vorming psychologie van de bejaarden, sociale achtergronden van de bejaardenzorg, al gemeen vormend onderwijs. Gedurende de twee cursusjaren verblij ven de cursisten achtereenvolgens in ver schillende soorten van bejaardenhuizen. De cursusleider bezoekt regelmatig de tehuizen waar de cursisten werkzaam zijn. In de loop van twee cursusjaren worden de vorderingen der cursisten in theorie en praktijk regelmatig gecontro leerd door schriftelijk en praktisch werk. Aan het einde van het eerste cursusjaar wordt een overgangsexamen gemaakt. Aan het einde van het tweede jaar wordt schriftelijk en mondeling examen afgeno men. Wie slaagt krijgt het diploma en in signe van bejaardenverzorgster. De Ne derlandse Federatie voor Bejaardenzorg registreert dit. De opleiding voor bejaardenverzorgster is nieuw en anders dan die voor bejaar denhelpster. In deze omgeving zijn wel opleidingen voor helpster. De opleiding van de bejaardenverzorgster staat wat dichter bij die van verpleegster, de op leiding is zwaarder. In deze omgeving is Katwijk de enige plaats waar deze rooms- katholieke opleiding van twee jaar wordt gegeven. In huize „De Wilbert" zullen in de toe komst 220 bejaarden, hulpbehoevende be jaarden, een plaats vinden. Zij hoeven niet bang te zijn dat zij bij ziekte hun kamer afgezet worden en in een ander tehuis voor zieke bejaarden terechtkomen. Huize „De Wilbert" blijft hun thuis. Er wordt nu hard gewerkt aan de enorme verbouwing van het vroegere tehuis van de paters Franciscanen. In een gedeelte van het huis dat al klaar gekomen wonen al 24 bejaarden, onder wie ook echtparen. Eigenlijk zou er in de toekomst als het huis volledig in gebruik is, een perso neelsbezetting van honderd man nodig zijn, met tachtig is het ook nog voldoen de. In een bejaardentehuis als dit zou het ideaal zijn op drie bejaarden één perso neelslid te hebben. Er werken nu al twin tig mensen, en 21 cursisten, onder wie ook een verzorger) zijn in opleiding. Voor de opleiding bejaardenverzorgster moet men de minimum leeftijd van acht tien jaar hebben bereikt. Er zijn cursis ten die al lang in een bejaardentehuis werkzaam waren, en nu de cursus gaan volgen. Dat betekent dat zij van maan dagavond tot donderdagmorgen in huize „De Wilbert" verblijven en studeren en de andere dagen gewoon werken. De op- leidingsdagen zijn eens in de twee weken. Officieel heet de opleiding „Het Bus- sche Kemke". Deze naam is gekozen om dat het gebouw waar in Ammerzoden de eerste opleiding begon op een perceel grond staat dat kadastraal onder de naam „Het Bussche Kempke" bekend was. Het initiatief tot de opleiding is genomen door pater H. Veldman o.f.m. en de rector van huize St. Jacob in Amsterdam. In 1956 startte de cursus die in 1958 werd herzien en uitgebreid, volledig beantwoordend aan het opleidingsprogramma voor bejaarden verzorgster dat de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg stelt. Na Ammerzoden begonnen er cursussen in Denekamp, Bergen op Zoom, Groenlo en in 1961 in Katwijk aan de Rijn. In de loop van de jaren hebben 321 cursisten Als vooropleiding is ulo, Inasopleiding, twee jaar huishoudschool, tweejarige cur sus bejaardenhelpster of een gelijkwaar dige vorming gewenst. Men moet ook lichamelijk tegen het werk opgewassen zijn, want het is soms aanpakken. Zoals in huize De Wilbert te gen de tijd dat het middageten rondge bracht wordt. Dan moeten ook bejaarden worden geholpen bij het eten, want het is tenslotte een tehuis voor hulpbehoeven de bejaarden. In huize De Wilbert aan de Overrijn in Katwijk begint de nieuwe cur sus weer in september. Het leslokaal waar de cursus bejaar denverzorgster in Katwijk aan de Rijn wordt gegeven is modern en gezellig. Pater J. Kokx o.f.m. geeft ondermeer les in psychologie van de bejaarden". king met Haarlemmermeer, Beverwijk en Amstelveen, zouden deze T.H. elk in hun eigen gemeente geplaatst willen zien. In Alkmaar heeft men destijds inge steld de Commissie Vestiging Tehnische Hogeschool benoorden het Noordzeeka naal. Deze liet in december 1964 een rap port over het onderzoek naar de vesti gingsplaats publiceren. Hieraan wordt nu toegevoegd een „vervolgnota", eveneens afkomstig van prof. dr. W. Steigenga die vorig jaar ook het rapport samenstelde. In deze vervolgnota bespreekt prof. Steigenga onder meer de toestand in het Noordzeekanaalgebied zoals die was en worden zal; alsmede de problemen van Haarlemmermeer en Schiphol. Hij han teert daarbij het rapport „de ruimtelijke ontwikkeling van de Amsterdamse haven in gewestelijk verband". Daarin wordt aangenomen, dat het Amsterdamse ha vengebied tot 1980 met 1300 ha nieuw ter rein zal moeten worden uitgebreid. Behal ve voor Amsterdam moeten ook voor de industriële centra van IJmond en Zaan streek nieuwe terreinen worden gereser veerd. In het streekplan IJmond-Noord is voor de basisindustrie 450 ha gereserveerd aan de kust en voor de chemische nevenin dustrie 100 ha ten oosten van Velsen. Volgens het Amsterdamse rapport zou voor de uitbreiding van de in de Zaan streek gevestigde bedrijven tot 1980 onge veer 200 ha zeehavenindustrieterrein no dig zijn. Dit zou voor Amsterdam naar schatting resulteren in een stijging van de werkgelegenheid in haven en havenin dustrie tot minimaal 49.000 en maximaal 175.000 personen in 1980. Een toeneming dus van 13.000 tot 39.000 arbeidsplaatsen. De groei van Hoogovens zo vervolgt het rapport zou gerekend over dezelf de periode van 1960 tot 1980 een uitbrei ding met 20.000 arbeidsplaatsen ten gevol ge kunnen hebben. (Hoogovens echter te kent bij informatie onzerzijds hierbij aan, dat het bedoelde rapport van enkele ja ren her dateert. Voor wat deze basis industrie in de IJmond betreft, verklaart men bij Hoogovens, dat dit bedrijf toen 15.000 werknemers telde. Bij het samen stellen van het rapport is men echter uit gegaan van de toestand in 1980 waarbij een vergelijking werd getrokken met de moderne bedrijven in de Verenigde Sta ten en de veronderstelde groei aldaar. Het jaar 1980 is een losse datum en niet van belang voor de huidige stand. Hoe veel werknemers Hoogovens in 1980 zal tellen valt met geen mogelijkheid te zeg gen! Red.). In de vervolgnota wordt dan tot slot geconcludeerd, dat in de noordelijke vleugel van de Randstad spoedig het punt bereikt zal zijn, waarop alle voor werk- en woongebied beschikbare terrei nen bezuiden het Noordzeekanaal uitge geven zijn. Die zal men dan aan de noord zijde van het kanaal moeten zoeken. Als gevolg daarvan zal aan de noordzij de de stedelijke bevolking sneller toene men dan eertijds werd gedacht. Op grond daarvan moet tevens gere kend worden op een versnelde toeneming van de belangstelling voor het weten schappelijk onderwijs. Met de schatting van de mogelijke toeneming van de be langstelling voor VHMO en wetenschap pelijk onderwijs is de samensteller van de vervolgnota zeer voorzichtig te werk ge gaan. Op grond van de jongste ontwikke lingen mag men dus verwachten, dat da vooruitberekende aantallen studenten voor de in het Noorderkwartier gelegen projec ten in de praktijk overtroffen zullen wor den. De ontwikkeling van nieuwe woon- en werkgebieden op beide oevers van het Noordzéekanaal schept de noodzaak tot uitbreiding van het aantal vaste verbin dingen tussen de beide oevers van dat ka naal en tot verbetering van de daarop aansluitende wegen en spoorwegen. De verkeersligging van het Noorderkwartier zal daardoor aanzienlijk gunstiger wor den. De gehele ontwikkeling in de haven en havenindustriegebieden met als gevolg daarvan een even snelle ontwikkeling in de woongebieden maakt, dat men in de eerstvolgende decennia voorzichtig zal moeten zijn met het ingebruiknemen van de weinige ruimtelijke reserves, waar over men in de noordelijke vleugel van de Randstad nog beschikt. Recreatie en isolerend groen mogen daarbij niet uit het oog worden verloren in verband met de leefbaarheid van dit gebied. De toene mende behoeften aan ruimte van de reeds aanwezige maatschappelijke instel lingen in deze noordelijke vleugel van de Randstad houden in, dat aldaar geen nieuwe vestigingen dienen te worden aan getrokken, welke hetzij de voor recreatie beschikbare ruimten, hetzij de ruimtelij ke reserves aantasten. Zes jongelui stonden woensdagmorgen voor de Haarlemse politierechter. Twee als verdachten en vier om te getuigen. Zij waren allemaal bij een vechtpartij op de Grote Markt in Haarlem betrokken ge weest op 6 februari. Een van de getui gen, een 22-jarige elektromonteur uit IJmuiden, was zo toegetakeld dat hij met een hersenschudding, een gekneusde rug en een op drie plaatsen gebroken en kel in het ziekenhuis kwam. Zeven maan den kon hij niet werken. „Hij kan wel ongelukkig gevallen zijn", vond een van de verdachten, een negen tienjarige Amsterdamse metselaar. De metselaar was met een eveneens negen tienjarige granietbewerker en een drietal andere Amsterdammers op 6 februari naar Haarlem gekomen. „Om te dansen", zeiden de jongens. „Om te vechten", wa ren de officier van justitie en de politie rechter van mening. De elektro-monteur uit IJmuiden was op 6 februari in ge zelschap van twee broers uit IJmuiden, een 25-jarige monteur en een 21-jarige machinist. De oudste broer had gezorgd uit het strijdgewoel te blijven, de jong ste was bij zijn pogingen de elktro-mon- teur te ontzetten in zijn maag getrapt en ook in het ziekenhuis beland. De oorzaak van de vechtpartij werd niet helemaal duidelijk. Het IJmuidense drietal was na het drinken van enkele glazen pils in een café in de Jansstraat in Haar lem op weg naar hun auto gegaan. Zij kwamen toen de Amsterdamse granietbe werker tegen en zouden hem een opmer king toegeroepen hebben. De Amsterdam mer zou daarop zijn kameraden uit een cafetaria hebben geroepen en met vijf of zes man achter de IJmuidenaars aan zijn gegaan. De twee Amsterdammers ontken den in alle toonaarden en een zestienja rige jongen uit hun gezelschap die als ge tuige op moest treden durfde onder de blikken van de verdachten nauwelijks een mond open te doen. In een politieverkla- ring had hij echter wel gezegd dat de jongens hun slachtoffer nog hadden ge schopt toen hij al op de grond lag. De officier van justitie eiste tegen beide Amsterdammers een maand gevangenis straf. De politierechter hield er rekening mee dat de IJmuidenaren zelf zich het eerst met de granietbewerker hadden be moeid. Hij kwam tot twintig dagen ge vangenisstraf. „Hoger beroep", zeiden de jongelui onmiddellijk. Advertentie CONSTANT verlovingsringen ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 TELEF. 6321

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7