Onjuiste mentaliteit van autorijder oorzaak van meeste ongelukken Wel een rijbewijs, maar geen routine en verkeersgevoel DANSLES Dansschool RIEN KNOL Kijk vriendelijk om en maak eens een öebaar P Nieuw jaar vergt nieuwe geluiden van fabrikant De coupé: een duur maar veel gevraagd model Per jaar 2400 verkeersdoden in ons land Verzending van zeepost Excuus Gevaar Broertje van Mustang ll mT V* Bezwaar VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 9 Gevaar schuilt niet in aantal auto's Velen zouden nooit mogen rijden Fouten van anderen Doping en neusdruppels Schalkwijkerweg of Schalkwijkerstraat Pannekoekenhuisje gsis FA. FLINTERMAN Speuren naar verbetering Het auto-ongeluk op de Rijksweg bij Renswoude, waarbij zeven mensen de dood vonden, heeft opnieuw op schrijnende wijze de aandacht gevestigd op de gevaren van het verkeer. Een gezin van vijf mensen werd in enkele seconden uit het leven weggerukt, een ander gezin lijdt een zeer zwaar verlies. En als altijd komt de vraag op, hoe zoiets kan gebeuren. De bestuurder van de grote wagen zal wel hard hebben gereden. De kleine auto, welke hij wilde inhalen, reed bijzonder langzaam. En als rijkswaterstaat de aanleg van "de middenberm beveiliging op deze plaats niet had onderbroken, zou een ongeluk als dit niet zulke verschrikkelijke gevolgen hebben gehad Bovendien verandert ter plaat se het landschap, waardoor autorijders even afgeleid kunnen worden. Al deze factoren zijn wellicht van be lang voor een antwoord op vragen over de oorzaak van dit ongeluk. Maar met het oplossen van de schuldvraag kunnen de slachtoffers niet tot leven worden ge bracht. Het heeft trouwens weinig zin om zich in die schuldvraag te verdiepen. Het is immers maar één enkel geval uit een huiveringwekkende reeks ongelukken. Ze ven doden bij één autobotsing! Zoiets doet iedereen wel even opkijken. Een be richt waarin „slechts" sprake is van één verkeersdode maakt nauwelijks in druk. Toch dient men te beseffen dat er iedere dag gemiddeld zeven mensen de dood vinden langs de weg. Het aantal verkeersslachtoffers in ons land is geste gen tot 2400 per jaar. Het laatste en voorlaatste weekeinde gaven elk een tries te balans van 20 doden te zien. Het aantal auto's in ons land is in de afgelopen vier jaar verdubbeld. In 1970 of wellicht eerder zal het tegenwoordige aantal motorrijtuigen met twee zijn ver menigvuldigd. Het gevaar schuilt echter minder in die enorme toeneming van het aantal auto's dan in de toeneming van het aantal mensen dat achter het stuur plaats neemt. De A.N.W.B. heeft aan de hand van een officiële statistiek berekend, dat een Nederlandse auto gemiddeld 18.400 kilometer per jaar aflegt, een gemiddel de, samengesteld uit de ongeveer 35.000 ki lometer, die de zakenman rijdt en de 7.000 kilometer die de plezierrijder jaarlijks maakt. Het is te verwachten dat steeds meer mensen een auto zullen kopen, om er in hun vrije tijd mee te rijden. Dat betekent dat er steeds meer automobilisten komen die jaarlijks te weinig kilometers rijden om de rijervaring op te doen die hen tot een geroutineerde autobestuurder kan maken. Naar aanleiding van het ongeluk bij Benswoude heeft het Verbond voor Veilig Verkeer verklaard: „Wij vinden het heel belangrijk dat de politie heeft gezegd dat de betrokkenen wellicht gespaard hadden kunnen worden als er op deze weg een minimumsnelheid was voorgeschreven. Men kan geen 30 kilometer per uur rij den op een snelweg. Dat is een bevesti ging van de stelling dat hoe goed de weg ook is en hoe goed de conditie van de auto ook mag zijn, de man achter het stuur steeds de onberekenbare factor blijft". Dit standpunt wordt bevestigd door de ervaringen van de politie. Uit een statis tiek van verkeersongevallen van de Rot terdamse politie over het laatste kwar taal van 1964 blijkt, dat de oorzaak van de ongevallen voor slechts 1,8 percent te wijten is aan de toestand van de weg, maar voor ruim 92 percent aan de auto bestuurders. Te langzaam rijden op een snelweg kan fatale gevolgen hebben. Te snel rijden, waar de omstandigheden dat niet toela ten, is niet minder erg. De chef van de Amsterdamse verkeerspolitie, hoofdin specteur H. Vos, zegt over zijn ervaring met het verkeer in de bebouwde kom: „Snel rijden hoeft niet gevaarlijk te zijn, maar tal van factoren zoals de weersom standigheden, de toestand van het weg dek en de mentale en fysieke omstandig heden waarin de bestuurder verkeert, oefenen belangrijke invloeden uit. Als po litieman kan ik uit eigen praktijk verkla ren dat zeer vele automobilisten nooit snel zouden mogen rijden". En misschien is het wel zo en in gesprekken met verkeersdeskundigen klinkt dit ook door dat vele automobi listen vaak helemaal niet zouden mogen rijden. Vrijwel iedereen is in staat op den duur met goed gevolg rijexamen te doen. Maar uit het rijbewijs blijkt niets van de geschiktheid als automobilist. Het hangt van het karakter van de man af of hij na bijvoorbeeld een ru2ie thuis toch nog een beheerst weggebruiker is. Er zijn da gelijks duizenden automobilisten op de weg die niet in de goede conditie zijn om hun wagen naar behoren te besturen doordat zij hebben gedronken, doordat zij doodmoe zijn, doordat gepieker over allerlei proble men hun aandacht doet verslappen, door dat hun gezichtsvermogen eigenlijk niet toestaat bij duisternis te rijden, doordat zij te geprikkeld zijn en vooral doordat zij zich niet steeds bewust zijn van het feit dat die auto behalve een nuttig gebruiks voorwerp ook een moordend wapen is. Het ongeluk bij Renswoude bewijst op nieuw hoe broodnodig een middenberm beveiliging is. Van de 600 kilometer auto snelweg in ons land zijn er thans 150 kilo meter van een vangrail voorzien. Er wordt hard gewerkt om deze beveiliging binnen enkele jaren op alle snelwegen ge reed te krijgen. Het Verbond voor Veilig Verkeer zegt: „Hoewel in het streven naar veiliger ver keer dergelijke maatregelen niet achter wege mogen blijven, blijft toch als voor naamste opgave het verbeteren van de mentaliteit van de weggebruiker. Er zijn te veel mensen, die zó van de fiets op de auto overstappen. Zij missen verkeers- inzicht en dat is erger dan gebrek aan ervaring. Een automobilist moet niet al leen goed weten wat hij zelf doet, hij moet vooral steeds bedacht zijn op fouten van anderen. De eigen fouten zijn meestal te corrigeren, maar bij een verkeerde handeling van een ander is het nodig om in een onderdeel van een seconde de si tuatie te kunnen redden. Dat vereist rou tine en inzicht". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië, ms. „Cap San Augustin" (1/9); Australië, ms. Baradine" (2/9) en ms. „Tirranna" (4/9); Brazilië, ms. „Alni- tak" (29/8), ms. „Arabella" 30'8) en ms. „Eemland" (4/9); Canada, ms. „Broriver" (1/9) en ms. „Franconia" (4/9); Chili ms. „Burgenstein" (29/8): Indonesië, ms. „Dortmund" (29'8); Ned. Antillen ms „Ladon" (31/8); Suriname ms. „Wil'em- stad" (31/8); Verenigde Staten ms. „Ker- kedijk" (1/9)Z.-Afrika (Rep.) ras, „Windsor Castle" (29'8) m.i.v. Z.W. Afrika ss. „Aagtekerk" (1/9). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Advertentie De inschrijving is geopend dagelijks van 710 uur. LESCLUBS voor alle leeftijden. BEGINNERS - GEVORDERDEN en SCHOLIEREN. Ook ouderen en gehuwden. GED. RAAMGRACHT 77 tegenover de Schouwburg HAARLEM - Telefoon 0 2500 - 17068 - Vraagt prospectus 'V Met bijzondere belangstelling zullen ve len de „affaire Dolman" volgen die wordt beschuldigd gebruik te hebben gemaakt van „doping". In de sport is het gebruik van doping ontoelaatbaar, hetgeen via de pers en T.V.-commemtaren van artsen voldoende is komen vast te staan. Nu echter blijkt op grond van een onderzoek ingesteld door dr. Ebeling, hoofd van het laboratorium van het Ma rine Hospitaal te Overveen, ten verzoeke van de bekende sportarts dr. Rolink te Velsen-Noord dat het NIET uitgeslo ten moet worden geacht, dat ephedrine (bestanddeel in neusdruppels) éénzelfde REACTIE teweeg kan brengen in de urine als aphetamine (doping) komt een OORDEEL over het al of niet schuldig zijn toch wel in een ander daglicht te staan en zal een uiterste voorzichtigheid door de medici toch wel geboden zijn. Een oordeel van Dr. van Dijk om zijn standpunt in de kwestie Dolman niet te wijzigen moge ons leken toch wel te den ken geven. In zulk een geval, waarbij wettelijk NIET overtuigend is bewezen, dat alléén aphetamine oorzaak is van de urine-reac- tie, zal JURIDISCH zonder meer VRIJ SPRAAK MOETEN volgen. De maning van dr. Van Dijk, dat het gebruik van neusdruppels ephedrine nooit in een der gelijke hoeveelheid in de urine van de coureur kon zijn gekomen, „hoewel HIJ niet precies weet welk kwantum er in de urine is aangetroffen, is dan ook een me ning die geheel voor rekening komt van dr. van Dijk. Een mening te ZWAK en TWIJFELACHTIG echter om zonder verdere bewijsvoering te concluderen dat het dan toch „doping" zal zijn geweest. Er zal geen rechter te vinden zijn die iemand schuldig zal verklaren zonder aan te voeren, dat het wettig en OVERTUI GEND bewijs is geleverd. Dit OVER TUIGEND bewijs is er in dit geval NIET. We dienen ook in de TUCHT RECHTSPRAAK goed te bedenken te doen te hebben met een MENS, die bij een ONJUISTE berechting bijzonder kwetsbaar is. L. A. OPHUIJSEN, Haarlem In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publlkatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zl)n volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen) De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publlkatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren Opneming van «en bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten Het gemeentebestuur van Haarlem heeft besloten het gedeelte van Haarlem- Oost, gelegen tussen de Slachthuisstraat en de Schipholweg de naam te geven van Schalkwij kerSTRAAT i.p.v. Schalkwij ker WEG, dit ter voorkomen van verwarring met de reeds bestaande Schalkwijker straat (tussen de Herensingel en Slacht, huisstraat), vooral met het oog op de huisnumtnering, die dan doorgenummerd zal worden. Dit besluit kan men alleen maar toejuichen. De bewoners van het desbetreffende ge deelte kregen in mei via hun woning bouwvereniging bericht van de naamsver andering en nummerwijziging. Half juli werden de nummerbordjes ver. nieuwd. Maar nu is de verwarring juist groter geworden, want wat vergeet het gemeentebestuur: het aanbrengen van nieuwe STRAATNAAMBORDJES. De huisnummering is nu geheel in de war, hetgeen voor de betrokken bewoners nog meer last geeft. Het gemeentebestuur van Haarlem wil voorkoming van ver warring. Laat het er dan snel voor zorgen, dat de straatnaambordjes Schalkwijker- WEG veranderd worden in Schalkwij ker STRAAT. Dan is iedereen ermee gebaat. D. BUUR, Haarlem. Na het lezen van de reportage over het Pannekoekenhuisje in het Bloemen- daalse Bos heb ik me afgevraagd hoe u ertoe gekomen bent een verhaal te pu bliceren waarin de belangen van de ex ploitant van dit huisje behartigd worden. Uw blad heeft steeds in de bres ge staan en doet dit nog voor het in standhouden van alles wat mooi is in ons Kennemerland. Met verbazing vraag ik mij dan nu ook af hoe het mogelijk is, dat u een reportage publiceert die zonder meer de belangen van de exploitant dient ten nadele van de rust en het natuur schoon in dit gebied. Immers, nadat uw verslaggever te kennen heeft gegeven hoezeer we ons hebben te verheugen over het feit dat het publiek nu weer koffie en pannekoeken kan komen nuttigen in het Pannekoekenhuisje, zet hij vervolgens uit een dat de exploitant hoopt zijn zaak te kunnen uitbreiden door bijtrekken van het achterhuis, dat aan de Koepel is aange bouwd en waarover Thijsse's hof nu de beschikking heeft. Het weerleggen van de ze uitbreidingsmogelijkheid de volgende dag in uw blad doet hieraan niet af. Er zijn grotere gemeenten dan Bloemen- daal geweest die de financiële belangen lieten prevaleren boven het handhaven van het natuurschoon. Natuurvrienden blijven argwanend ten opzichte van de mededeling van de gemeente Bloemen- daal dat men er niet aan denkt de ruim te af te staan aan het Pannekoekenhuisje. A. VAN HUIZEN, HEEMSTEDE. Advertentie OOOOOOOCOOOCXXXXXXXIO. XXX xxxxxxxJrxxoooooooooooooooooooooc DEALER VOOR iAARLEM EN OMSTREKEN Zandvoortselaan 365 - Telefoon 42212 x<x»oooooooooaxio<Moocxx)ooooooa>>xioooooooooooocooooooo Beleefdheid in het verkeer is over het algemeen ver te zoeken. Velen kunnen bij een onverwacht voorval, al is het een klein, on schuldig ongeval niet de nodige zelfbeheersing opbrengen en voor al in de zomermaanden staan de kranten vol met berichten over automobilisten die naar aanlei ding van een verkeersovertreding hun medeweggebruikers met de vuisten te lijf gaan. Beleefdheid een zelfbeheersing zijn echter twee voorwaarden, om als een goed automobilist te boek te staan. Deze twee eigen schappen maken bovendien het verkeer minder gevaarlijk. Zij wer ken vergevingsgezindheid in de hand en kunnen de ander ertoe brengen gevaarlijk weggebruik na te laten. Zo is men de laatste tijd belang stelling gaan opvatten voor een handgebaar waarmee men de ander van achter het stuur excuses kan aanbieden. De Allgemeine Deutsche Automobil Club heeft aan haar le den gevraagd welk teken hiervoor het beste zou kunnen worden ge bruikt. Na deze enquête kwam het volgende gebaar uit de bus: drie ge heven vingers omhoog steken, als symbool voor de letter E van excuus. Het is een eenvoudig en gemakke lijk gebaar al kunnen we ons herin neren dat bij een soortgelijk onder zoek van een landelijk ochtendblad het V-teken van vergeving door de inzenders het meeste werd genoemd. Een E-teken of een V-teken dus: maar het belangrijkste is; hoe, waar en wanneer moet zo'n teken worden gebruikt. Het gevaar is namelijk groot, dat er een arrogant en slordig gebruik van wordt gemaakt. Als een automo bilist na een bewust gevaarlijke snij- manoeuvre nonchalant dit teken maakt kan dit een tegenovergestelde uitwerking hebben. Het is boven dien duidelijk dat zo'n teken slechts bij lichte overtredingen kan worden gebruikt. Het komt vaak voor dat men door eigen onoplettendheid of onbekend heid met de situatie een verkeers overtreding maakt, die door een tij dige correctie van een andere auto mobilist (snel uitwijken, remmen, gas geven) net niet uitloopt op een ongeluk. In zo'n geval kan men de woede van de ander (in het belang van de verkeersveiligheid) beteuge len door een gemeend excuus-gebaar te maken. Daarmee geeft men te kennen de schuld geheel op zich te nemen en tevens erkentelijkheid voor de actie van de ander te voelen. Al met al een uitstekende manier om de spanning die er altijd tussen deelnemers aan het verkeer heerst, een stukje kleiner te maken, al zal men ook dit spel met zekere regels moeten spelen. Overigens duurt het nog wel even voordat het E-gebaar is ingeburgerd en voorshands zal men het nog vaak moeten doen met de tik tegen het voorhoofd. Een gebaar van een ge heel andere strekking. Hoe bereidt een automobielfabriek zich voor op het nieuwe jaar? Door een combinatie van wensen uit te voeren-.enige nieuwe modellen die duidelijk zijn geba seerd op vorige succesvolle typen en technische verande ringen aan de bestaande modellen. De Daimler-Benz fabriek is een duidelijk voorbeeld. Aan het einde van dit jaar zullen in Duitsland en spoedig daarop ook in het buitenland de nieuwe modellen 250 S, 250 SE, 300 Se en 300 SEL van de band rollen en in de verkoop worden opgenomen. Daarnaast heeft de fabriek verbeteringen aangebracht in zijn overige modellen, die weliswaar weinig spectaculair zijn, maar de veranderde wagens toch een duidelijk pluspunt geven. Fabrieken die nieuwe modellen uitbrengen kunnen niet zonder meer de tekenpen op het papier laten zetten en dan maar afwachten wat eruit komt. Er bestaan in de automo- bielopbouw nu eenmaal stromingen die men moeilijk over het hoofd kan zien. Het streven naar werkelijk goede wegligging, comfortabel rijden, het onderdrukken van geraas en vibratie plus een carrosserie die een zekere bescherming biedt tegen onge lukken en vooral moderne lijnen bezit stellen hun eisen. Daarbij komen dan nog eens de voorschriften die van over heidswege kunnen worden verstrekt. Een duidelijk voor beeld voor dit laatste is Amerika, waar de fabrieken een aantal regeringseisen kregen voorgeschoteld, waaraan over twee jaar moet zijn voldaan. Ze hadden alle betrekking op de veiligheid: veiligheidsgordels op de achterbank, buiten spiegel, dashboard en zonnekleppen gecapitoneerd, achter- uitrijlampen enz. Nu zijn er vele fabrieken die reeds vol doen aan sommige van de eisen. Zo ook Daimler-Benz, die daarnaast zorg heeft gedragen voor een verdere technische ontwikkeling van zijn model len. Er werd meer aandacht besteed aan assen, wielop hanging en banden, servo-bekrachtiging, en kruisaslagering. Bij sommige typen (200 en 200 D) werd het aantal verhoogd van 3 op 5 bij andere (zoals thans bij de 300 SE) van 4 op 7 gebracht. Daarnaast nieuws op het gebied van bekleding, schuif- daken, doorlopende voorbanken en nog talrijke accessoires die bij het ene serietype reeds zijn ingebouwd en bij het andere als „extra's" kunnen worden aangeschaft. Daimler-Benz is niet de enige fabriek die zich voorbereidt op een nieuw verkoopseizoen. Talloze andere auto-produ centen gaan op ongeveer dezelfde manier te werk: Fiat gaat naar verwachting zijn 1100 vernieuwen, Opel werkt onder meer aan een nieuwe Kadett-Coupé, B.M.W. kwam reeds met de 2000 c tevoorschijn, en bij N.S.U. is het wachten nog op een middenklasse-wagen met wankelmotor. Er zouden bladzijden vol te schrijven zijn over de tech nische ontwikkeling en de veranderingen in interieur en carrosserie die ieder jaar worden doorgevoerd. Het voor naamste is echter dat de koper het gevoel heeft, dat hem ieder jaar een nieuwe wagen staat te wachten, ook al zijn het bestaande modellen waaraan hier en daar iets is ge wijzigd. Wijzigingen echter die, hoe klein ook, altijd een stapje vooruit zijn op de weg naar het ideaal: volkomen veilig autorijden. Ford heeft in Amerika een nieuweling gepresen teerd; de Bronco. Het wagentje, dat aandrijving be zit op alle vier de wielen wordt omschreven als de kleine broer van de Mustang. Duitsland gaat iets doen tegen overvallen op taxi chauffeurs. Binnenkort treedt een verordening in wer king, waarbij taxi's en huurwagens met een kogelvrije wand tussen voorbank en achterbank uitgerust moeten zijn. Bovendien dient in de wagen een alarminstallatie aanwezig te zijn, te bedienen met de hand of met de voet, die een sirene, een schijnwerper en een clignoteur in werking kan stellen. Een ander nieuwtje uit het buitenland, komt uit Australië. In Sydney is de omzet in slangen sterk ver hoogd. Autobezitters daar hebben ontdekt dat niets een autodief meer afschrikt dan een opgerolde slang op een zitplaats. Interieur van de nieuwe Mercedes 250 SE. De vierkante vertikale snelheidsmeter heeft plaats gemaakt voor twee ronde klokken. Een kleine vernieuwing, maar genoeg om het dashboard „anders" te maken. Het ziet ernaar uit, dat de coupé de slag om de populari teit heeft gewonnen. Steeds meer mensen gaan voor steeds meer geld, steeds „minder" wagen kopen. De coupé, die net aan twee volwassen personen plaats biedt, komt meer en meer in de belangstelling. Zo stelde Ford Keulen onder meer vast, dat verkoop van de 12-m coupé in vergelijking met het vorige jaar bijna honderd percent was gestegen, ongeveer gelijke resultaten boekten Daimler-Benz, Goggo- mobil en Opel. De omschrijving van een coupé kan kort zijn: een uit een basismodel ontwikkeld type auto met schuin aflopend dak, slechts twee zitplaatseii, een enigzins ongevoerde motor en vaak een sportief pookje op de vloer. Dit geldt niet voor Porsche. Wat drijft de autokoper ertoe voor zo'n model meer geld neer te tellen, terwijl hij er in wezen minder voor terug krijgt. Wellicht verlangt hij ernaar zich met een afwijkend mo del te onderscheiden van de overige automobilisten mis schien ook kan hij op deze manier zijn sportieve gevoelens kwijt, wellicht ook vindt hij zo'n wagen eleganter en mooier dan de overige modellen. De groeiende welvaarts staat heeft in ieder geval mogelijk gemaakt, dat de auto koper zijn wens naar individualiteit kan uitleven. Rond rijden in een wagen met glooiend dak, dat onmiddellijk op valt tussen voertuigen met een recht dak, is een van de mogelijkheden die de auto-industrie hem biedt. Blijft het bezwaar, dat er maar twee mensen in zo'n coupé kunnen zitten. Neemt men er meer mee, dan is er op het kleine achterbankje nauwelijks ruimte. Er zijn echter fabrikanten, die dit probleem willen oplossen. Een ervan is B.M.W. die met de pas uitgekomen „2000" een compromis heeft gevonden. De fabriek meldt, dat het hier een „vier- persoons wagen met de elegantie van een tweezitter be treft". De wagen is dusdanig gebouwd, dat. achterin vol doende ruimte voor passagiers overblijft. Volkswagen heeft met de nieuwe „1600" eveneens die richting uitgewerkt, al gaat het in dit geval niet om een verbeterde tweezitter, maar om een dakconstructie die meer en meer zijn intrede doet; de „fastback".

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9