Voorzitter Solleveld tevreden; Zege voor DWS èn 25000 kijkers Wedstrijd zonder linksbuitens Feijenoord VENNEKER Teleurstellend Feije grootste moeite met Telstar (0-2) Sparta is er niet sterker op geworden, bewees GVAV zuchtte van verlichting r Job Hoomans schoot twee keer SPOR TIEF BEZIEN V.J n Maar kleine zege van Ajax in eigen doel achterstand in Coenen en Aarts DOS liep een doelpunt in wittebroodsweek MAANDAG 30 AUGUSTUS 1965 11 Elinkwijk dwong PSV een puntendeling (1-1) af Somber Pech prijs -■■V De Vries heeft een beste kans gemist na een voorzet van Van der Kuil (l.) Romeyn en Veldhoen behoeven niet meer in te grijpen. Dat doet Pieters Graafland. Bij de Studentenspelen, de Universiade, in Boedapest is het wel duidelijk gewor den, dat ook hier prestigekwesties in het geding zijn. Zodra de Olympische Spelen in zicht komen dringt zich de vraag op: wie zijn er eigenlijk nog zuivere ama teurs? Zo komt nu de vraag naar voren: zijn dit nu wel allemaal studenten, die in Hongarije acte de présence geven? Het heeft er veel van weg, dat men gewoon informele landenploegen naar dit evene ment, oorspronkelijk als verbroedering tussen de studenten opgezet, stuurt. Het is een serieuze krachtmeting geworden tussen landen uit het oostelijk en weste lijk blok. De echte studententeams, zoals Nederland die stuurt, zijn uiteraard in het nadeel. Natuurlijk heeft deze zaak meer kanten. Men kan immers ook zeggen, dat er in het buitenland meer aan sport on der de studenten wordt gedaan dan bij ons. Op de universiteiten en hogescholen in Nederland is de sport een onderont wikkeld gebied, dat men vaak helemaal niet belangrijk vindt en waarvoor men ook weinig of niets over heeft. Gelukkig is er sinds kort een kentering waar te nemen. Er wordt nu tenminste over ge discussieerd in hoeverre de studenten- sportbeoefening gestimuleerd kan worden. En er wordt ook hier en daar wat aan de sportaccommodatie voor studenten ge daan. Als de Universiade bijdraagt om da studentensportbeoefening te bevorderen dan is dat een goed ding. (Van onze sportredacteur) I elstar Feijenoord was de wedstrijd van de linksbuitens, die er althans in de praktijk niet waren. Daar was bij Feijenoord Coen Moulijn, die na af loop hinkend, met gebogen hoofd en bijna huilend naar de kleedkamer ver dween. Kruyver moest zijn kleine strijdmakker ondersteunen en bemoedigend toespreken. Moulijn is bepaald nog lang de oude niet. En daar was bij Telstar de jarige Clement, die op het laatste moment naar het reservebankje werd ge haald en vandaaraf zag, hoe Telstar zij het met de gebruikelijke elf man zonder linksbuiten speelde, waardoor de Velsense aanvallen steeds weer op niets uitliepen. Telstar—Feijenoord. Het leverde een teleurstellend resultaat op voor de Velsenaren, die onfortuinlijk ten onder gingen tegen een bepaald niet groots spelende landskampioen. In de eerste helft gaf Telstar lange perioden het tempo aan en was het vaak zeer dicht in de buurt van Pieters Graafland te vinden. Een paar ongelukkige momenten bij Telstar na de rust schonken Feijenoord ten slotte de zege van 0—2. Een schot van Venneker belandde via veel fortuin in het net en even later viel Brom Weering te stevig aan, hetgeen op een strafschop kwam te staan. Geen glanzend Feijenoord dus op Schoo- nenberg en geen uitbundige Rotterdamse legionnairs. Het heeft de Rotterdammers heel wat moeite gekost om Telstar op de knieën te krijgen. De achterhoede van Feijenoord was solide, maar de voorhoe de bleef onder het niveau, dat men nu eenmaal van de Rotterdammers ver wacht. En fijne combinaties zag men maar zelden, eigenlijk alleen in de perio de, dat Telstar aan het worstelen was met zichzelf, toen het plotseling en tegen de de verhouding in met 0-2 kwam achter te staan. Natuurlijk heeft Feijenoord grote kwaliteiten, maar het is niet meer het su perieure voetbalteam van kort geleden. De aanhangers van Telstar kregen wel direct al koude rillingen, want Bouwmees ter, vorige week in het stadion de grote man, schoot de bal bij een vrije trap met zoveel vaart en effect in, dat Stuy slechts door een bliksemsnelle reactie red ding kon brengen, maar de Velsenaren trokken zich weinig van die intimidatiepo ging aan en Kraay kon ternauwernood Dikstaal in toom houden bij een gevaar lijke doorbraak. Feijenoord schiep zich daarna weer en kele gevaarlijke kansen. Zo deponeerde Haak de bal over Stuy heen op de lat, maar de strijdlustige Pirovano stond ge reed om het gevaar te keren. Telstar mocht even later blij zijn, dat Venneker kalmte èn bal verloor, terwijl hij het leer maar voor het intrappen had. Inmiddels groeide Telstars kracht op het midden veld dank zij het zwoegen van Van Wijk, Brom en Carlos. De Braziliaan ging steeds beter spelen en moest met Rot terdamse man en macht in bedwang ge houden worden. Ook Van der Kuil (toen nog linksbuiten) dribbelde er lustig op los. Dat alles leidde er toe, dat er benauwde momenten voor Feijenoord ontstonden. De ene aanval na de andere golfde op het doel van Pieters Graafland af. Ie dereen was het er over eens: dit Telstar was bepaald niet de mindere van Feije noord. En de hoop wakkerde bij de Velsense supporters aan tot een stevig vuurtje, toen onmiddellijk na de rust een prachtige combinatie van Telstar Feijenoords defen sie volkomen ontwrichtte. De Vries werd echter gebiologeerd door Pieters Graaf land: geen doelpunt. Wel aan de andere kant, toen Weering de bal naar Venneker schoof en deze vuurde. De bal zigzagde van het lichaam van de grabbelende Stuy en de paal in het doel, 0-1. En nauwelijks had Telstar zich van deze pech hersteld of scheidsrechter Aalbrechts wees naar de witte stip vóór Stuy. Brom had een te felle charge uitgevoerd tegen Weering. Het werd terecht een penalty. Pieters Graaf land kwam helemaal naar voren om Fran sen in het oor te fluisteren in welke hoek hij moest mikken. De nieuwe aanwinst van Feijenoord luisterde naar de raad en de bal vloog vlak langs de paal tegen het net, 02. De strijd leek gestreden. Telstar scheen volkomen uit het lood geslagen. Maar dank zij o.a. het doorzetten van de hard werkende Carlos herstelde Telstar zich en werd de strijd weer boeiend en aantrek kelijk na een korte periode van Rotter damse show, waarbij Bouwmeester de opvallendste figuur was, zij het niet, dat hjj tot grote hoogte rees. Telstar drong Feijenoord terug. Carlos gaf De Vries de gelegenheid een hard schot te lossen, dat Pieters Graafland maar ternauwernood kon keren. Even la- Meer spanning dan fraai spel bood de ontmoeting MVV-Ajax, want de Amster dammers hebben niet waar kunnen ma ken, dat MVV gemakkelijk te verslaan zou zijn. Hadden de Maastrichtenaren de geboden kansen, vooral in de eerste helft, beter benut, dan zou er zeker een gelijk spel voor hen uit zijn gekomen. Nu werd het 0-1. MW had in de eerste dertig minuten gemiste kansen van Brokamp, die vrij voor doel naast schoot, en Frederix, die een hard schot loste tegen de kruising van paal en lat. Daarna nam echter Ajax de leiding door een treffer van Muller, 0-1. In de tweede helft verwachtte het nog nooit zo talrijk opgekomen publiek (20.000) de gelijkmaker en een Maastrichts offen sief. Doelman Bals kreeg het zwaar te verduren, maar hield zijn doel schoon. ROEIEN. De roeibonden van Nederland en West-Duitsland zijn overeengekomen om jaarlijks tot een landenwedstrijd te komen te beginnen met de ontmoeting op de Amsterdamse Bosbaan op 25 juni 1966. DOS-Fortuna '54 was als geheel een nogal matige vertoning. Voor rust hadden de Limburgers vrijwel steeds het initia tief, dank zij ook de onvoldoende dekking. Aan het eerste doelpunt van de goed- spelende Coenen kwamen de voeten van Aarts en Ockhuijsen te pas. Een ander beeld kreeg de strijd nadat het in de tweede minuut van de tweede helft 0-2 (weer door Coenen) was gewor den. De Utrechters namen het heft in handen en drongen Fortuna volkomen op eigen helft terug. Tonny van der Linden bood De Vries een doelrijpe kans (1-2) en schoot ook zelf raak, 2-2. Voor de eerste centrale training, die woensdag 1 september in het KNVB- sportcentrum te Zeist wordt gehouden, zijn de volgende spelers uitgenodigd: Ed dy Pieters Graafland, Cor Veldhoen, Piet Fransen, Frans Bouwmeester en Guus Haak (allen Feijenoord)., Rinus Israel, Frits Flinkevleugel en Frans Geurtsen (allen DWS)., Henk Groot, Ko Prins. Jacques Swart, Bennie Muller en Piet Keizer (allen Ajax)., Theo Lazer- oms en Pim Doesburg (beiden Sparta), Daan Schrijvers (PSV), Chris Coenen (Fortuna 54) en Kees Aarts (ADO). In dit lijstje van geselecteerden ont breekt de naam van Coen Moulijn, die zoals bekend door een gebroken enkel pas in het begin van dit seizoen weer in actie is gekomen. Stuy graait wanhopig naar de bal. Althof tracht nog te redden, maar het mislukt. De bal gaat over de lijn en het is 0-1 voor Feijenoord. ter zoefde een kogel van Brom over de lat. En tenslotte moest Romeyn op de lijn redding brengen, toen een boogbal van Van der Kuil Pieters Graafland par ten speelde. Had Telstar zijn linkervleugel sterker bezet gelaten (Van der Kuil speel de nu rechts) was Feijenoord ongetwijfeld in grotere moeilijkheden gekomen. Nu hielden de Rotterdammers de deur pot dicht. „Dat zit weer in de knip", zei Kraay tegen zijn doelman, toen de strijd gestreden was. Kruyver had het druk om Moulijn die evenals zijn uitstekende be waker Van Egmond (die Moulijn geen vrijheid gaf) hinkend het veld verliet, te troosten en op te beuren. Van onze sportredactie Met een zucht van verlichting stap ten de spelers van Feijenoord van het veld na de wedstrijd tegen Telstar. „Dat heeft moeite gekost" werd er gemompeld en in de kleedkamer bij de Rotterdammers was de mening: „Telstar heeft een goede ploeg". Hoe Kraay over Paquito Carlos dacht? Kraay begon met op zijn linkerwang te wijzen. „Kijk eens, wat een bult. Dat heeft die Braziliaan gedaan. Het is een goede voetballer. Maar wat is-ie hard en wat zit-ie vol proftrucjes". Waarop iemand, wijzend op wat bloed vlekken op Kraay's shirt, zei: „Hans, heb je het weer over je traditionele bloedneus." Behalve bij Moulijn, die door trainer Kment („Wat is die Pirovano een kei harde") met zorg werd omringd, was de stemming bij de Feijenoorders goed. Men nam elkaar op de hak. Zo zei Kraay tegen Piet Kruiver: „wat ben ik blij, dat ik jou niet tegenover me heb en gelukkig maar voor jou ook." Het weerwoord van Kruiver was duidelijk: „ik weet er nog alles van uit de tijd, dat ik bij PSV speelde", waarop Pieters Graafland opmerkte: „dat was nog voor de oorlog zeker, ouwe vent." Venneker werd nog eens uitbundig geroemd om zijn doelpunt, dat met veel geluk tot stand kwam. Venneker had er weinig oren naar. Hij ver kleedde zich vlug en haastte zich naar zijn vrouw. Venneker is in de witte broodsweken. Hij is vrijdag getrouwd. De wedstrijd Go Ahead-FC Twente, zondag voor 18.000 toeschouwers gespeeld, zal in de geschiedenis van de oostelijke derbies worden bijgetekend als een van de meest merkwaardige. Go Ahead won ver diend, maar kwam aan de doelpunten door linksback Job Hoomans, die voor een uniek gebeuren in een eredivisiewed strijd zorgde door tweemaal in eigen doel te schieten. De uitslag was rechtvaardig, omdat Go Ahead aanzienlijk beter speelde, niet al leen voortdurend een veldoverwicht had, maar bovendien in technisch en tactisch opzicht de FC Twente overklaste. Boeke- stein stichtte nogal wat verwarring in de Enschedese defensie. Met welgevallen liet de heer Solleveld zijn blikken over de tribunes van het Olympisch Stadion dwalen. De voorzit ter vna DWS zag 25.000 toeschouwers en dat betekende, dat men bij de eerste thuiswedstrijd van de A'damse club het voor het full-professionalisme vereiste aantal kijkers in de kuip had. Die tevre denheid was na afloop van de wedstrijd tegen ADO nog groter, omdat er een weliswaar niet groots, maar toch spec taculair schouwspel was geboden, dat DWS beide punten had opgeleverd De kleine overwinning verdienden de Amsterdammers, omdat zij vooral in de eerste helft beslist veel beter voetbal speelden dan hun Haagse tegenstanders, die direct al benauwd zagen, hoe Israel tegen de lat kopte. Even later inspecteer de Boogaard het houtwerk met een enorm hard schot. De oud-Volewijckers-speler had meer succes, toen hij een prachtige pass van Vonhoff oppikte en de bal onder de vallende Thie door schoot, 1-0. DWS bleek meer te willen, maar Van den Burch hield Temming en Geurtsen goed in be dwang. Bovendien onderschepte Thie door goed uitlopen vele passes.. DWS vergrootte in de veertigste minuut zijn voorsprong, 2-0. Daar zorgde Tem ming voor. Maar ADO bleef niet bij de pakken neerzitten. Even aarzelde Jong bloed en Aarts was er bij om dat af te straffen, 2-1. Dat werd de eindstand, aan gezien beide ploegen in de tweede helft aanmerkelijk minder goed voor de dag kwamen. Aan beide zijden kwamen er goede kansen en „fraaie" missers. Pover voetbal van de PSV-voor hoede heeft ertoe geleid, dat de Eindhovense ploeg, ondanks een vooral voor de rust grote veldmeerderheid, tegen het enthou siast strijdende Elinkwijk genoegen moest nemen met een uiteindelijk moeizaam gehandhaafde puntenverdeling: 1-1. Een doelpunt van de overigens teleur stellende Van der Kuylen bezorgde de thuisclub een royaal verdiende voor sprong. In het laatste kwartier werd het dapper volhouden van Elinkwijk beloond met de gelijkmaker van Nieuwenhuys. De plannen bij Haarlem o.a. door inschakeling van een sales promotion- bureau stuiten op sommige punten wel op verzet of laten we liever zeg gen: men vraagt om opheldering. Zo heeft de politie geïnformeerd naar de vergunning tot het houden van een lo terij. En ook de middenstand zal wel iets meer willen weten over een eigen Haarlem-winkel, waar de leden goed koper kunnen kopen. Bij RCH is men wat somber ge stemd na de wedstrijd tegen Hermes DVS. Koers is nl. aan een voet gebles seerd en nogal vrij ernstig. En aange zien hij een van de animators is bij de Heemsteedse formatie hoopt men nu maar dat het meevalt. Hij gaat van daag naar het ziekenhuis voor een na der onderzoek. Ernstiger is het met een van de re- servekeepers van Telstar, Piet Nieu- wenhuis. De Velsenaar raakte gewond jij een auto-ongeluk en ligt nu in een ziekenhuis in Rotterdam. Vrijdag zijn enkele spelers van het eerste van Tel star hem een bezoek gaan brengen. Het tweede elftal zocht hem zaterdag middag op, toen het tegen Feijenoord 2 in Rotterdam moest spelen. Het ge vaar voor zijn leven is geweken en hij voelt zich al weer een stuk beter. Van voetballen zal voorlopig wel niets ko men. George Liptak staat er beter voor. Hij gaat dinsdag weer voor het eerst trainen. Van Leeuwen stompt de bal weg. Ole Madsen dreigt gesmoord te worden. In Rotterdam-Noord had men zo ge hoopt, dat er eindelijk weer eens een Sparta-periode in het Nederlandse voet bal zou worden ingeluid. De aankopen schiepen grote verwachtingen. Maar in de wedstrijd tegen GVAV, de eerste thuiswedstrijd van de roodwitten, bleek, dat Sparta bepaald niet sterker is ge worden. De Groningers gingen met de overwinning (1-2) naar huis. Ole Madsen, de befaamde Deense in ternational, presenteerde zich wel als een felle doorzetter, maar hij kwam toch niet tot een doelpunt, ook omdat hij weinig of geen steun kreeg van de nieuwe buiten spelers Van de Kerkhof en Prinsen. Ook Bouman deelde in de malaise. Zonder bepaald sterk te zijn kende GVAV geen zwakke plekken. Nadat Renders de bal na zes minuten in eigen doel had ge plaatst (1-0), bracht Petterson de gelijk- Trainer Kment zag daarin geen reden om hem niet op te stellen. Jovanovic, de trainer van DOS, dacht er anders over. Ook hij had een speler in het elftal, die vrijdag is ge trouwd: Wery. Hij werd niet opge steld. „Vroeger", zo mopperden de Utrechters, „mocht je zaterdags nog trouwen". DOS speelde gelijk. De pechprijs van het weekeinde èn wellicht een premie voor de topscorer van de week krijgt de arme Job Hoo mans van FC Twente. Hij schoot twee keer in eigen doel, daarmee Go Ahead aan de overwinning helpend. Hij maak te dus twee doelpunten evenals Coe nen. Nu moet er tussen deze twee ge loot worden om enkele flessen drank, die door een bekende firma op dat ge bied elke week ter beschikking wor den gesteld. Interessant in dit verband is de doelcijfers van Go Ahead eens te bekijken: 2-1. De doelpunten vóór wer den gemaakt door Hoomans, het te gendoelpunt door Butter (in eigen doel) tegen Willem II. Bij Heracles was er iets fout bij de omroeper van de opstellingen. De bra ve man noemde bij het elftal van He racles vier namen van spelers, die zoals al lang bekend was wegens blessures niet zouden meespelen: Arnthof, Milne, Pesman en Stapper. Toen de spelers zonder het vier tal op het veld verschenen moest de omroeper haast-je-repje een nieu we opstelling bekend maken. maker op het bord. Hij nam een straf schop (wegens haken van Van Nee) goed, 1-1. Sparta begon prompt panieke rig te spelen. Zowel Kemper als Visser verlieten voor de rust geblesseerd het veld. GVAV bleef ook na de pauze de be tere ploeg. Sparta forceerde wel enkele corners, maar de Groningse aanvallen hadden meer inhoud. GVAV greep da winst door een afstandsschot van Van Tilburg (1-2). De Rotterdammers konden de versterkte defensie van de noorderlin gen daarna niet meer overrompelen, zo als 23.000 kijkers konden constateren.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11