Griekse politieke crisis voor de economie van het land funest HET WEER Tsirimokosnederlaag voor de koning een zware slag Ball praat met De Gaulle Cooper en Conrad kerngezond „Geen motoren uit Amerika voor Fokker" Johnson doet laatste poging MORRIS Suede en Nappa kleding FORD-SHOW Prins Bernhard in Athene Piet Visser aast weer op goud Brandstof batterij wordt voorlopig niet meer gebruikt Jeugdige zakkenrollers op IJmuidense kermis? Burgemeester Haspels van Bussum overleden Ergste Wintermode strak van lijn pagina 9 V eel wind Aan het strand Platteland WILT U EEN SPELD Het woord is aan Sunday Telegraph Dreigende staalstaking 50e JAARGANG NUMMER 250 MAANDAG 30 AUGUSTUS 1965 Kantoor: Lange Nienwstraat 427, IJmuiden Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) ATHENE Opnieuw zit Griekenland zonder regering. In de vroege zondagochtend werd Tsirimokos in het parle ment verslagen met 159 tegen 135 stemmen. Ruim zes weken duurt nu al de crisis, die ontstond nadat koning Kon- stantijn premier Papandreoe had ontslagen. Het is opvallend hoeveel rustiger de val van het kabinet Tsirimokos hier is opgenomen dan dat van Novas twee weken geleden. Het is moeilijk te beoordelen of dit een ge volg is van de strengere politiemaatregelen, waardoor liet parlementsgebouw geheel was geïsoleerd van de rest van Athene akelig symboliek dan wel van een zekere ver moeidheid onder de betogers. Het is ook mogelijk dat be wust of onbewust, georganiseerd of ongeorganiseerd, het besef is doorgebroken, dat het beter is zich in deze fase van de crisis wat kalm te houden. De Nederlaag van het hof is waarachtig al groot genoeg. Overdreven triomfantelijke geluiden zouden nare gevolgen kunnen hebben. In ieder geval is de zondag die volgde op de val van de tweede koninklijke groep ministers uit het Cen trum uiterst rustig voorbijgegaan. Het ergste dat hij nu kan doen is in gaan op de suggestie van de rechtse lei der Kanellopoelos, dat het nu zijn beurt is om een kabinet te formeren, omdat het Centrum heeft gefaald. Dat is namelijk een theoretische constructie. Meer valt er te zeggen voor het instellen van een Kroonraad van alle politieke leiders waaruit dan Markezinis geliefde nationa le veelpartijenkabinet zou moeten voort komen. In ieder geval heeft Markezinis met het prestige dat hij nu weer heeft gekweekt meer kans op succes bij aar- Prins Bernhard is zondag voor een par ticulier bezoek in Athene aangekomen. Op het vliegveld van de Griekse hoofd stad werd hij door koning Konstantijn begroet. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving4, 5, 15 Radio en tv 6 Kunst 6 Feuilleton 7 Economische nieuws 8 Scheepsberichten 8 Sport 11 Hm 15 Topsy 17 Luidsprekers 17 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: Nu en dan bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige, aan de kust vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De westelijke luchtstroming voert nog koele lucht aan met een enkele bui, maar ook opklaringen, middag- temperatuur 17 gr., zeewater 17 gr. graden. VOORUITZICHTEN: Ten westen van Ierland nadert een warmtejront met lucht van 20 graden, waarmee wellicht september met wat beter weer kan beginnen. Papandreoe zelf heeft in twee opzichten het voorbeeld gegeven tot deze matiging. In de eerste plaats door zijn verklaring dat hij desnoods genoegen neemt met een zakenkabinet dat voor de vijftiende november verkiezingen organiseert, on der gelijktijdige herhaling van zijn be zwering, dat hij niet uit is op een volks front. In de tweede plaats door de veel rustiger en veel minder theatrale wijze waarop hij ditmaal zijn eigen stem uit bracht tegen de regering-Tsirimokos. Tsirimokos kreeg 135 stemmen, precies twee meer dan zijn voorganger Novas. Als de koning op deze redeloze en onheil spellende weg voortgaat, helpt hij de economie van zijn land rechtstreeks naar de afgrond. Dat wordt hier steeds duide lijker. Kanellopoelos zeienden uit het Centrum dan Kanello poelos. Maar de meeste speculaties houden zich bezig met de vraag, of de koning het over zich zal kunnen verkrijgen recht streeks in te gaan op de suggestie van Papandreoe voor een zakenkabinet tot november dat verkiezingen voorbereidt. In dat geval zou de benoeming van een bankdirecteur als Zolotas of Mavros, of een algemeen gerespecteerd jurist als Kioesopoelos op korte termijn en zonder Kroonraad kunnen plaatsvinden. Zo'n ka binet zou dan wel de rechtse ERE-partij garanties moeten geven, dat het land nog niet dusdanig verpapandreoeaniseerd is, dat verkiezingen in goede orde mogelijk zijn. Het is namelijk Kanellopoelos mening, dat het platteland de laatste tijd dusdanig door het Centrum en de linkse jeugdbewe gingen wordt bewerkt, dat de ERE ern stig moet overwegen zich bij de volgende verkiezingen te onthouden. Interessant was nog dat van de 99 ERE- afgevaardigden er één niet bereid was zijn stem te geven aan de man dit twintig jaar lang als staatsgevaarlijk was voor gesteld, Achilles Karamanlis, broer van de oude rechtse leider Konstandinos, die te genwoordig in Parijs woont. Het is nog veel te vroeg om aan een terugkeer van de oude rechtse leider te denken. Maar er zijn op het ogenblik slechts drie politici in Griekenland, die zich ontworstelen aan de jungle van het opportunistisch ellebo genwerk en de devaluatie van het woord. Dat zijn Papandreoe, Markezinis en Ka ramanlis. Het merkwaardige is dat 't hof ze geen van drieën met een welgevallig oog beziet, maar zij elkaar ook niet. PARIJS (AFP en Reuter) George Ball, Amerikaanse onderminister van buiten landse Zaken, heeft dinsdag in Parijs een gesprek met president De Gaulle. Hij zal de Franse president een boodschap van president Johnson, overhandigen. Aangeno men wordt dat deze boodschap, althans gedeeltelijk, handelt over de oorlog in Vietnam. Het is mogelijk, dat Ball in Pa rijs is om de kansen te peilen van een Frans vredesinitiatief voor Vietnam. Op het ogenblik is een delegatie van de Noordvietnamese arbeiderspartij in Parijs. Advertentie wr Weer aanval op Renate Leonhardt Piet Visser, de man die enige jaren ge leden zesduizend Nederlanders bereid vond hem financieel te steunen in de po ging het goudschip Renate Leonhardt van zijn 454 kistjes goudstaven te ontdoen, welke poging geheel mislukte, overweegt opnieuw een aanval te doen. Hij is van mening dat het wrak de afge lopen jaren door de beweging van de zee langzamerhand is vrijgemaakt van de zandlaag. Er zou contact zijn opgenomen met Britse duikers om de komende maanden opnieuw een greep naar het goud te doen. Voor degenen, die tien jaar geleden fi nancieel deelnamen in de coöperatieve bergingsvereniging Renate Leonhardt, is er weinig hoop. De 25 meter stalen to ren, die 226.000 gulden had gekost en de weg naar het goud (waarde 72 miljoen gulden) zou openen, bleek onbruikbaar en werd voor achtduizend gulden van de hand gedaan. Na enorme ruzies en diver se rumoerige vergaderingen is de vereni ging tenslotte ontbonden en daarmee zijn alle rechten vervallen. Piet Visser vond onder het grote leger gedesillusionneerden echter toch nog en kele optimisten met wie hij een kleine n.v. oprichtte, die te zijner tijd een nieu we poging zou doen om het goud te be machtigen. Als het nieuwe plan slaagt zullen het alleen de aandeelhouders van deze n.v. zijn die aanspraak op de buit kunnen ma ken. De zesduizend hoopvolle geldschie ters van weleer staan ernaast. „Maar ik zal ze niet vergeten", heeft Piet Visser gezegd HOUTSON, (Reuter en AP) - Enkele weken zal liet medische onderzoek van de ruimtevaarders Cooper en Conrad duren. Vandaag mogen de nieuwe ruimterecordhouders zo lang slapen als ze willen. Daarna zullen ze per vlieg tuig worden overgebracht naar Kaap Kennedy. „Ze zijn in wonderbaarlijk goede vorm", zei een arts aan boord van het vliegdekschip Lake Champlain. „Het is gebleken dat hun harten zich aan de toestand van gewichtloosheid hebben aangepast door langzamer te gaan slaan. Het is de eerste keer dat dit definitief is aangetoond tijdens een ruimtevlucht". Dr. Robert Gilruth, de directeur van het centrum voor bemande ruimtevaart ver klaarde geestdriftig: „Wij gaan voor waarts in ons streven deze decade de maan te bereiken." De ruimtecabine „Gemini-6", die 25 en 26 oktober in de ruimte zal worden ge lanceerd, zal geen brandstofbatterij heb ben, zoals de Gemini-5, maar gewone accu's. DE NASA (het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart) zal daar door enige maanden de tijd hebben om de gebreken van de brandstofbatterij van de Gemini-5 te onderzoeken voordat de Gemini-7, waarvan de lancering op janua ri 1966 is vastgesteld, de ruimte ingaat. Deze laatste Gemini moet twee weken om de aarde blijven draaien. De Gemini-5 maakte tijdens de acht dagen in de ruimte de ene crisis na de andere door. Maar niets scheen de ruim tevaarders en de controlemannen in Hous ton te hinderen. De eerste piloot, Gordon Cooper en de piloot Charles Conrad, bleven onver stoorbaar. Zij behielden vrijwel de hele reis hun zin voor humor. Zij tapten mop jes, maakten rijmpjes en liedjes, scherts ten met de controlepost en hielden een wedstrijd in baardgroei. „Hun nuchtere houding maakte het ons gemakkelijker in critieke ogenblikken", zegt de leider van de vlucht, directeur Christopher Kraft. „Zij gedroegen zich als ware piloten in alle moeilijke ogen blikken." De kalmte van de astronauten toonde het vertrouwen dat zij in Kraft en de controleploegen op de grond hadden en het schitterende werk van de grondploe gen is een bewijs dat het Amerikaanse ruimtevaartprogramma op hoog tech nisch peil staat. De soepelheid van de Gemini-5-beman- ning vormde een grote factor in de ge slaagde voltooiing van de vlucht, waarop Astronaut Gordon Cooper, met een baard van een week, wordt na de ruimtevlucht door de oorarts onder zocht aan boord van het vliegdek schip USS Lake Champlain. in totaal het instrumentarium twaalf maal faalde. Tijdens zijn tocht is de Gemini-5 her haaldelijk in de nabijheid van restanten van Amerikaanse en Russische ruimte raketten geweest, maar Conrad en Coo per hebben er niets van gemerkt. Zo passeerden zij vrijdag een stuk raket op een afstand van twintig kilometer. Het gevaar van een botsing was vol gens de deskundigen niet groot, omdat de plaats van alle voorwerpen in de ruimte bekend is, zodat de Gemini-5 zo nodig aanwijzingen kon krijgen om er vandaan te sturen. Op een plein in Peking zijn ae wrak stukken van neergehaalde U-2 spio- nage-vliegtuigen tentoongesteld. De hele dag trekt een lange rij nieuws gierige Chinezen langs de vlieg- tuigresten die de kentekenen van nationalistisch China dragen. In de middenberm van de Lange Nieuw- straat nabij het Marktplein, is zondag ochtend vroeg een doos gevonden waarin twaalf lege portemonnees en portefeuil les zaten. Het is de gemeentepolitie te Velsen in middels gelukt vier gedupeerde jeugdige eigenaars op te sporen. Zij waren op 24 augustus naar de kermis geweest en wa ren allen in of nabij de Swing Mill hun portemonnee of portefeuille kwijt geraakt. Zij kwamen daar althans tot de ont dekking dat ze die Inisten. De recherche zoekt de daders. Het wordt waarschijn lijk geacht, dat hier jeugdige zakkenrol lers aan het werk zijn geweest. Confucius: Ik wil u leren uzelf te volgen, in- plaats van mij achterna te lopen. (Van onze correspondent) LONDEN Zal Amerika bezwijken voor de nadruk die de Britten leggen op de gevaren van de Indonesische confron tatiepolitiek voor de Aziatische stabiliteit en een uitvoerverbod instellen voor moto ren voor de Fokker Friendships, die Ne derland aan Indonesië zal leveren? Dit wordt gesuggereerd door de diplomatieke correspondent van de Sunday Telegraph. Hij neemt aan dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bezwa ren zal maken tegen het verlenen van uitvoervergunningen in deze zaak. Als motieven zouden hierbij gelden dat Ame rika in het algemeen beducht is voor een verdere desintegratie van Maleisië en dat het verder bezorgd is omdat Indonesië, naar de mening van Washington, steeds meer in het kielzog van Peking gaat va ren. Fokker-directeur Van Meerten heeft als bekend vorige week in de Verenigde Sta ten oriënterende besprekingen gehouden over eventuele levering van motoren van de General Electric of Lycoming voor de Friendships. Bij deze besprekin gen is gebleken dat de omschakeling op de Amerikaanse motoren technisch uit voerbaar is. Haagse kringen verwachten dat het we ken zal duren eer een officieel Ameri kaans standpunt bekend wordt. Men wijst er op dat Fokker zelf nog niet verder is dan de technische oriëntatie. Bestellingen voor motoren zijn nog niet geplaatst en het blijft dus mogelijk dat Fokker nog eens in een ander land, Frankrijk bij voorbeeld, zal willen rondkijken. Intussen kan de overheid in de VS zich natuurlijk al wel beraden op de vraag wel ke houding men zal aannemen indien de order definitief binnenkomt. Washington staat hier voor het dilemma te moeten kiezen tussen de vriendschap voor Enge land en die voor Nederland. Een weige ring van het land, dat zelf de Indonesi sche strijdkrachten royaal van Hercules transportvliegtuigen voorzag, zal hier niet erg worden begrepen. Burgemeester J. C. Haspels van Bus sum is op 63-jarige leeftijd overleden. Hij werd vrijdag in het Majellaziekenhuis op genomen, nadat hij donderdag in zijn wo ning ineen was gezakt. Zonder tot bewust zijn te zijn gekomen is hij zaterdagmid dag overleden. Hij zou begin 1967 worden gepensio neerd. Dertig jaar geleden werd de heer Haspels burgemeester van Enkhuizen, na eerst gemeentesecretaris in die stad te zijn geweest. In 1949 werd hij burgemees ter van Bussum. De heer Haspels, die ook tussen 1960 en 1963 lid van de Eerste Kamer was voor de A.R.P. was bekend om zijn deskundigheid op het gebied van de gemeentefinanciën. In de periode vóór zijn burgemeestersschap was hij hoofd van de financiële afdelingen van de ge meenten Zwijndrecht en Nieuwer-Amstel. De heer Haspels was voorzitter van de Vereniging van A.R.-burgemeesters en se cretarissen, voorzitter van het Verband van A.R.-Provincie- en Gemeentebestuur ders, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Gemeentebelangen en voor zitter van de pas opgerichte landelijke or ganisatie van bestuursscholen en lid van het bestuur van de stichting van de cen trale opleiding gemeente-administratie. Burgemeester Haspels maakte destijds WASHINGTON (AP) President John son heeft zijn speciale bemiddelaars in de staalstaking vandaag op het Witte Huis ontboden, vastbesloten een landelijke sta king in de staalindustrie die vanavond te middernacht Amerikaanse tijd zou ingaan te vermijden. In Pittsburgh hebben de onderhande laars voor de United Steel Workers Union en 10 grote staalfabrieken hun vastgelo pen onderhandelingszittingen opgeschort. De grootste staalproducent van Amerika, U.S. Steel Corporation, zei dat men bezig is enkele fabrieken te sluiten naarmate het ogenblik van de staking nadert. Men is begonnen met het afkoelen van de cokesovens. Als Johnson zulks wenst kan hij de Taft Hartley wet in werking stellen en de sta king voor 80 dagen uitstellen. Hij heeft al verklaard, dat een staking schade zou toe brengen aan de Amerikaanse economie en dat hij zal handelen in het nationale belang als geen oplossing bereikt wordt. De vakbond wil een verhoging van 53 cents per uur over 39 maanden. De bond heeft een aanbod van de industrie van 40.6 cents over 35 maanden verworpen. De arbeiders in de staalindustrie verdie nen gemiddeld 4,40 dollar per uur aan lo nen en toeslagen. Burgemeester Haspels deel uit van de Commissie-Ter Veen, wel ke commissie rapport uitbracht over her indeling van de gemeentegrenzen in Noord-Holland en hij maakte ook deel uit van de vaste commissie van de Provin ciale Planologische dienst in Noord-Hol land. Het stoffelijk overschot van burgemees ter Haspels zal worden opgebaard in de raadszaal. Woensdagmiddag om twee uur zal in de Gereformeerde Kerk een rouw dienst worden gehouden, waarna het stof felijk overschot wordt begraven op de al gemene begraafplaats in Bussum. Advertentie MODEHUIS BarteljorisstrHaarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 - Amsterdam LORENTZPLEIN dsoelijks van 8.30—22.00 uur Tel. 0 2500- 14125

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1