Astronauten zullen buiten de VS vertellen van hun ruimtereizen Britse Polarisvloot door NAVO laten bemannen r Niemöller pleit voor pacifisme Bewapening verslindt vele miljarden Fa. B. ENGELENBERG Moordpartij in Tel Aviv Vietcong tien kilometer van Saigon Grote brand op de voormalige „Willem Ruys Holy Loch radioactief WERELDNIEUWS Van dag tot dag Kathleen Kennedy viel van paard PRESIDENT JOHNSON OVER GEMINI-VLUCHT Indiërs veroveren pas in Pakistan Plan van premier Wilson Brit en Amerikaan vrijgelaten ^Praatótcsl Openbaar vervoer MAANDAG 30 AUGUSTUS 1965 3 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Records Op de. Maps Valk Ofschoon de officiële commentaren op de geslaagde Amerikaanse ruimtereis zeer schaars blijven, is de algemene in druk zeer duidelijk: de ervaringen der technici hebben hun verwachtingen over troffen en grotere perspectieven geopend op de mogelijkheden van een maanreis, dan oorspronkelijk kon worden gehoopt. De race naar de maan is nu dus feitelijk geopend, want niet alleen beschikken de Russiche ruimtevaartdeskundigen over dezelfde ervaringen als de Amerikanen zij hebben bovendien ongetwijfeld ge leerd uit wat zij van deze Amerikaanse reis hebben waargenomen. Sneller dan iemand in de aanlooptijd van de ruimte exploratie had durven veronderstellen, is een sprong naar de maan binnen het be reik der mogelijkheden gekomen. Vlak na de oorlog, toen men in beide landen voor het eerst serieus over een buiten-aardse onderneming begon te denken, rekenden wetenschappelijke topfiguren op een tijd vak van tenminste vijftig jaar, voordat zou kunnen worden gedacht aan een mogelijk heid de dichtstbijzijnde „terra incognita" te benaderen of te bereiken. Nu staat de wereld voor de opwindende ontwikkeling, dat zij twee machtige en ambitieuze naties hun gehele potentie ziet inzetten om de wedloop naar de maan te winnen. Uit strategisch-militair oogpunt is er geen belangrijker project te bedenken dat dit. Elke betekenis van invloedssferen op aarde zinkt in het niet bij de gedach ten die vooruitstrevende militair-weten- «chappelijke genieën van diverse nationa liteit koesteren: hun koortsachtige fanta sieën kennen geen grenzen meer en hun technische uitvoerders maken van elke fantasie werkelijkheid. De „maanziekte" van dit tijdperk laat geen mogelijkheid meer tot enigszins be trouwbare berekeningen en voorspellingen ten aanzien van de wijze, waarop de machtsdromen van de grote mogendheden en hun verwezenlijking het aanschijn van de conventionele orde op de wereld zullen veranderen. De sterk geslonken winst van de Noord- Zuidhollandse Vervoersmaatschappij, die in haar gebied toch praktisch een mono polie op het openbare vervoer bezit, wijst er volgens het desbetreffende jaarver slag op dat het loonpeil een sterkere con currentie van de particuliere auto moge lijk heeft gemaakt. Het aantal vervoerde passagiers is gedaald met drie miljoen. Met moet dus aannemen dat die drie miljoen voortaan geen bus meer behoeft te nemen, omdat zij in het bezit van een eigen auto zijn gekomen. Natuurlijk is dat enigszins simpel voorgesteld, maar in grote lijnen komt het daarop neer. Dit zou inhouden dat met een verho ging van de tarieven eertijds het een voudigste middel om de rentabiliteit te versterken de moeilijkheid niet meer op te lossen is. Want hoe hoger de prij zen, hoe sterker de positie van het parti culiere vervoer daartegenover. Een voor de hand liggende tactiek zou zijn, het vervoer per bus op een andere manier aantrekkelijker te maken. Het is bekend dat de N.Z.H. in dat opzicht een goed figuur slaat, al blijven klachten be staan over de service die voor een leek gemakkelijk te ondervangen lijken. Een ander, belangrijker punt echter is het feit, dat de bussen een steeds hinderlij ker belemmering ontmoeten in het chao tische stadsverkeer en daardoor te kam pen krijgen met een overmacht, die door geen bedrijfsbeleid is te overwinnen. Nu is het merkwaardige, dat sommige stadsplanners in het gebied van de NZH bewust aansturen op „opvulling" van het stadsverkeersgebied om daardoor de aan trekkelijkheid van het reizen per bus te verhogen. Zij redeneren dat het voor een personenauto in de stad langzamerhand zo moeilijk moet worden, dat men de bus gaat prefereren. De praktijk wijst nu echter uit, dat het middel erger is dan de kwaal. Een be paalde preferentie voor het openbare vervoer in de stad zal noodzakelijk zijn, wil men het rijden per bus attractiveren. Dit betekent dat men niet op „opvulling", maar op sanering van het stadsverkeer moet werken en de personenauto de kans moet geven, buiten het stadscentrum een plaats te vinden. Vindt hij die niet, dan sukkelt hij toch de binnenstad in en be lemmert daardoor mede de vlotte gang van het openbare vervoer. HYANNIS (Massachusetts), (A.P.) De dertienjarige Kathleen Kennedy, een dochter van Robert F. Kennedy, is zon dag van haar paard gevallen. Ze werd met spoed naar het Cape Cod-ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk gebeurde op een concours hippique. Toen Kathleen in het. ziekenhuis aankwam, was ze bij ken nis. Vrijdagavond werd haar broer, Robert F. Kennedy Jr. naar hetzelfde ziekenhuis gebracht. Hij had een snee in zijn been die met honderd steken genaaid moest worden. Hij was van het dak van een garage gevallen. VVASHINTON, (Reuter AP en AFP) „De vlucht van de Gemini-5 was een vreedzame reis, volbracht door vreedzame mensen", zei gisteren president John son van de Verenigde Staten. „De mens is in de ruimte om er te blijven. Wij zul len bewijzen dat de Verenigde Staten met het onderzoek van de ruimte slechts vreedzame doeleinden nastreven." Hiermee doelde hij op de uitnodiging die aan de Amerikaanse ruimtevaarders zal worden gedaan om de hoofdsteden van andere landen te bezoeken, ten einde anderen deelgenoot te maken van hun ervaringen. In het journaal van de Russische televisie werd de reis van Conrad en Cooper een historische recordvlucht genoemd. Fotos van de beide ruimte vaarders werden aan de kijkers getoond. lonel Bykovski 119 uur en 6 minuten. Op de nieuwste Gemini-vlucht werd ook het Amerikaanse hoogterecord, dat met 283 kilometer op de naam stond van Wal ter Schirra met een Mercury-cabine, ge broken en op 347 kilometer gebracht. Schirra maakte zijn tocht op 3 oktober 1962. Bovendien vierde Cooper zijn achttien de huwelijksdag gedeeltelijk in de ruimte, op de oceaan en op het vliegkampschip Lake Champlain. FRANKFURT (AP) Dominee Martin Niemöller dringt er bij de Westduitsers op aan te tonen dat zij tegen het militarisme zijn door niet te stemmen voor een van de drie grote partijen in de Bondsrepu bliek bij de parlementsverkiezingen van negentien september. Dr. Niemöller, een van de presidenten van de Wereldraad van Kerken, zei dat de kiezers een splinterpartij zouden moe ten steunen die opkomt voor vréde en de mocratie of dat zij anders hun stemmen ongeldig moeten maken. Niemöller noemde niet met name een van de ongeveer 'zes splinterpartijen die aan de verkiezingen meedoen. De meest invloedrijke hiervan is de links georiën teerde Duitse Vredesunie. Een omwenteling minder dan bedoeld was, maakte de Gemini 5, omdat een tropische storm zich in de richting van de landingsplaats bewoog. Gistermiddag vijf minuten voor twee (Westeuropese tijd) kwam de capsule 700 kilometer van het eiland Grand Turk in zee terecht. Ruim een half uur later hadden kikvors mannen van een helikopter de capsule vastgemaakt aan een drijboei. OSLO, (A.P.) De kosten van bewa pening zijn gestegen tot 180 miljard dol lar per jaar voor de gehele wereld. Dit staat in een rapport dat is opgesteld voor een conferentie van veertig deskundigen uit dertien landen over de economische aspecten van ontwapening. De conferen tie wordt gehouden door een Amerikaans instituut dat onderzoekt wat de interna tionale gevolgen van ontwapening zijn en dat geleid wordt door professor Emile Benoit van de universiteit van Columbia in New York en het instituut voor vre desonderzoek in Oslo. Ook Russen nemen aan de conferentie die achter gesloten deuren wordt gehouden, deel. De nieuwe schatting van de bewape- ningskosten is vijftig percent hoger dan het cijfer van 120 miljard dollar dat de Verenigde Naties in 1962 opgaven. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn samen verantwoordelijk voor meer dan vier vijfde van de ontwikkeling en de produktie van wapens in de wereld. Ook staat in het rapport, dat de defensie uitgaven van minder-ontwikkelde landen groter zijn dan wat zij van ontwikkelde landen aan economische bijstand ontvan gen. Opgemerkt wordt dat internationale waarborgen voor de veiligheid van de on derontwikkelde landen belangrijke bedra gen kan vrijmaken voor de ontwikkeling van hun eigen hulpbronnen. Advertentie Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 „Sievert" Verfafbranders. Cooper klom als eerste uit de capsule en stak zijn duim op naar de bergings commandant aan boord van het hef- schroefvliegtuig. Het ruimtetweetal werd aan boord van de helikopter gehesen en ruim een uur na hun landing in de oce aan kon gemeld worden dat zij in veilig heid waren, en op weg naar een verdien de rustperiode. De ruimtevaarders Cooper en Conrad hebben met hun ruimtereis verscheidene records gebroken. Zij maakten de langste bemande ruimtevlucht, namelijk 190 uur en 55 minuten. Het oude record stond op naam van de Russische kolonel Valery Bykovski met 119 uur en 6 minuten. De Verenigde Staten hebben nu ook het totaal aantal in de ruimte doorge brachte uren op hun naam staan met 639 uur en 48 minuten tegen de Russen 507 uur en 16 minuten. Het aantal omwentelingen met een be mande cabine om de aarde, dat met 81 op naam van Bykovski stond is door Coo per en Conrad op 120 gebracht. De Ame rikanen hebben voorts negen bemande ruimtevluchten gemaakt tegen de Sovjet- Unie acht. Met de Gemini-5 is ook een aantal per soonlijke records gebroken. Cooper is de eerste mens die twee ruimtevluchten (met volledige omwentelingen) heeft gemaakt. Op zijn eerste reis aan boord van de „Mercury" maakte hij op 15 en 16 mei 1963 22 omwentelingen in 34 uur en 20 minuten. Zijn tweede vlucht van 21 tot 29 augustus duurde 190 uur en 55 minuten. Hij maakte nu 120 omwentelingen. In to taal bracht Cooper 225 uur en 15 minuten door in de ruimte tegen de Russische ko- De Gemini-5 is geborgen. Druipend, ligt het ruimtevoertuig op het dek van de Lake Champlain". (Telefoto). NEW DELHI, (Reuter) fndische troepen hebben een bergpas bezet, waar van Pakistaanse infiltranten gebruik maakten om de bestandslijn in Kasjmir te overschrijden. Dit is maandag in het Indische parlement meegedeeld door de minister van Defensie, Chavan. De minis ter verklaarde dat de operaties van de Indische strijdkrachten ten zuiden van Oeri aan de Pakistaanse kant van de be standslijn volledig geslaagd zijn. India acht de aanval die het diep in Pakistans gebied van Kasjmir heeft on dernomen een volledig succes. Chavan heeft in het parlement meege deeld dat de Indische troepen „substan tiële hoeveelheden" Pakistaanse wapens en uitrusting in beslag hebben genomen. (Van onze correspondent) LONDEN Volgens de Daily Mail overweegt de Britse regering Engelands vier Polaris-raketten afvurende onder zeeërs samen met de Britse marine door Westduits en ander Europees marineper soneel te laten -bemannen. Premier Wil son heeft reeds voorgesteld de Britse Po larisvloot, die zeshonderd miljoen pond kost, deel te laten uitmaken van een door NAVO beheerde Atlantische nuclaire strijdmacht. De vier Polarisschepen zullen met to taal 64 projectielen worden bewapend. Elk daarvan is in staat een gehele stad te verdelgen. Een hoge officier van de „Dread nought", Engelands eerste nucleaire duikboot, en voorloper van de thans in aanbouw zijnde Polarisvloot, zal de NAVO van advies dienen over het nieuwe plan. Hij is voor drie maanden in Parijs gedetacheerd als lid van een studiegroep, die Wilsons plan onderzoekt. Deze groep omvat behalve Engeland, de Verenigde Staten, West-Duitsland, Italië, Grieken land en Nederland. Frankrijk is niet ,ge- interesseerd in een kemstrijdmacht van de NAVO, omdat het zelf zijn eigen mi- rage -H bommenwerpers en twee raket- afvurende onderzeeërs bouwt. Bonn is tegen elk plan dat niet voor ziet in gemengde bemanningen, omdat er geen ander middel zou bestaan om NAVO-landen zonder kernwapens 'n vin ger in de pap te geven. Het Britse plan zou een vervulling be tekenen van Wilson's verkiezingsbelofte, om een einde te maken aan Engelands onafhankelijke kernbewapening. De be doeling schijnt te zijn de Duitsers na hun verkiezingen uit te nodigen mee te doen. Het zou ook een oplossing zijn voor het feit dat Engeland de grootste moeite heeft intensief geschoold personeel voor de Po larisvloot te vinden. De vier duikboten de „Renown", „Re pulse", „Resolution" en „Revenge" moe ten in 1968 en 1969 worden afgeleverd. Elk zal een bemanning van 112 koppen krijgen. Onthuld wordt in de Daily Mail dat de proefneming in de Verenigde Staten met een gemengde NAVO-ploeg voor een op pervlakteschip geslaagd is. Maar marine chefs in de Verenigde Staten en Enge land hebben altijd een zwaar hoofd ge had in de toepassing van het beginsel van gemengde bemanningen voor onder zeeërs, welke tot 90 dagen onder water moeten kunnen blijven. Dit brengt een zekere gespannen atmosfeer met zich mee, welke ongeschikt wordt geacht voor een uit verschillende nationaliteiten opge bouwde bemanning. TEL AVIV, (A.P.) Een twintigjarige vrouwelijke politieagent is zondagavond doodgeschoten bij een poging een man aan te houden, die even tevoren twee mensen om een geldkwestie van het le ven had beroofd. De 68 jaar oude man, Abraham Liss, een houtkoper uit Ramat Gan bij Tel Aviv, pleegde na de drie moorden ter plaatse zelfmoord. SAIGON, (Reuter en A.P.) De Viet cong heeft Zuidvietnamese regeringstroe pen vanuit een hinderlaag in de Mekong delta aangevallen en tevens een dorp op slechts tien kilometer van Saigon. De regeringstroepen, die het dorp verdedig den, leden zware verliezen. De gepensioneerde Amerikaanse gene raal Edward Lansdale, expert op het ge bied van anti-guerrillastrijd, is zondag in Saigon aangekomen. Generaal Lansdale heeft al enige tijd in Zuid-Vietnam door gebracht onder Ngo Dinh Diem, bij wie hij later in ongenade was gevallen De Watervliet wapenfabriek in New York heeft een zesdaagse werkweek in gesteld om de produktie van wapens voor Vietnam te kunnen verhogen. Ook zijn honderd tijdelijke werkkrachten in dienst genomen. De directie van de fabriek zegt dat de zesdaagse werkweek zonodig voor alle 824 arbeiders zal gelden. De fabriek produceert geweren, houwit sers en raket-lanceértoestellen voor heli kopters. PALERMO (Sicilië) (AP) De 24.000 ton metende „Achille Lauro", de vroege re „Willem Ruys", die wordt gerestau reerd op een scheepswerf in Palermo, werd zaterdagavond ernstig door brand beschadigd. De brandweer slaagde erin de brand te blussen een uur nadat deze begonnen was. Havenautoriteiten schatten de schade op 300 miljoen lire (bijna twee miljoen gul den). Er waren geen slachtoffers. Het was het tweede uit Nederland naar Italië verkochte schip, waarop binnen een week brand ontstond. Dinsdag brak brand uit aan boord van de vroegere „Oranje", nu de „Angelino Lauro", die op een scheepswerf in Genua ligt. Op dat schip verloren toen zeven mensen het leven. 99 LONDEN (AP) Het Britse ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat bij een gezamenlijk Brits-Amerikaans onderzoek is vastgesteld dat het water van Holy Loch in Schotland licht radio-actief is door de aanwezigheid van de Amerikaanse Po- larisonderzeeërs met kernaandrijving. De oorsprong van de radioactiviteit van het water is het koelmiddel van de kernreac tors aan boord van de schepen. Het ministerie heeft verder verklaard dat het stralingsniveau ver beneden het gevaarlijke punt ligt en dat er voorzor gen worden genomen om een sterke stij ging te voorkomen. De Amerikaanse ma rine heeft medewerking toegezegd bij het nemen van die maatregelen. Het onder zoeken zal voortdurend worden voortge zet. BERLIJN, (D.P..A) De Oosterber- lijnse politie heeft de 21-jarige Ameri kaanse student en een negentienjarige Brit vrijgelaten, die twaalf augustus tij- dens een bezoek aan dit stadsdeel werden gearresteerd, omdat zij getracht zouden hebben vluchtelingen naar West-Berlijn te helpen. Gebleken was dat zij in moei lijkheden waren gebracht door mensen in West-Berlijn, die ontvluchtingen uit Oost-Berlijn organiseren. Mooi over De vakantie is alweer bijna om terwijl ik u nog niet verteld heb, dat mijn doch tertje over is. Ze is mooi overgegaan, met een acht voor zingen en tekenen. Ze heeft dit de hele zomer iedereen toege juicht, die naar haar vorderingen vroeg. En dat waren heel wat volwassenen, want wij zitten wel eens om een praatje verlegen met kinderen en in de zomer vakantie is de overgang een dankbaar aan knopingspunt met de jeugd, hoe jonger hoe beter. Naarmate ze echter vorderen op de middelbare scholen wordt de kans op zitten blijven groter en moet men om zichtiger er vragen stellen om de vakan tiepret voor de ouders niet voor een lang moment te bederven. Mijn dochtertje, dauwfris van jonkheid, betekende in dit opzicht nog geheel vei lig tij. Zij werd dan ook onbevreesd door tallozen ondervraagd naar de verho ging van klas en zij antwoordde elke keer vol trots en zekerheid: „Ik ben zo mooi over, met acht voor zingen en tekenen." En de andere cijfers? Wel, op die laatste schooldag aan het begin van deze donkergroene zomer kwam mijn meisje verheugd naar huis gehup peld. Ze zwaaide al van verre met haar rap port en riep blij: „Ik ben zo mooi over, met een acht voor zingen en tekenen." Ze overhandigde mij het rapport en keek mij vol verwachting aan. Ik soefde niet te zoeken naar de ach ten. Ze sprongen in het oog, het waren de enige achten. De rest waren zessen, niets dan zessen. Een rij van zessen on der elkaar, als bolle bootjes met een op gestoken zeil in de wind, tegelijk in één lijn ergens op af varend. Grafisch bezien was het zeker een mooi rapport, maar verder? Ik wist niet direct wat te zeggen. „Het is wel mooi, hè?" vroeg mijn dochtertje, al aarzelend. Ze keek me onderzoekend aan. „Een acht voor zingen en tekenen", herhaalde ze wat zachter, alsof ze zich al niet helemaal zeker meer voelde. „Een acht voor zingen en tekenen is toch mooi?" Ze hield haar grote glanzende ogen op mij gevestigd. „Een acht voor zingen en tekenen", herhaalde ze fluisterend. Met een acht voor zingen en tekenen le ren wij wis en drie een heleboel voor het leven. Ik heb mij over mijn dochtertje heengebogen en haar een ferme zoen op beide wangen gegeven en met stelligheid beaamd, dat ze zo mooi over was. Van daar, dat ze dit verheugd in de vakantie aan iedereen meedeelde. Voor zingen en tekenen een acht. Non scholae, sed vitae; niet voor de school, maar voor het le ven, leren wij. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van hel abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—6 weken U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u 7 Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het een». DE ADMINISTRATIE Brug. Een 1200 meter lange hangbrug over de Rijn tussen Emmerik en Kleef wordt drie september geopend. De bouw van deze brug heeft 54 miljoen mark gekost. Bij de Franse plaats Champagnole, vorig jaar in het nieuws door de sensationele redding van een aantal bedolven mijnwerkers zijn zater dag twee exprestreinen met elkaar in botsing gekomen. Twaalf reizi gers voornamelijk Italianen werden gedood. In de ziekenhuizen liggen 32 gewonden, zes van hen zijn ernstig gewond. I s Zesling. Volgens twee kranten in Sao Paulo is in Humaita, in het afgelegen westen van Brazilië, donderdag een zes ling geboren. De moeder, echtgenote van een plantage-arbeider, en de zea kinderen zouden het goed maken.' Staking. De vijftig arbeiders van een fa briekje van auto-onderdelen in Coven try zijn in staking gegaan, toen een col lega werd ontslagen, omdat hij onder werktijd twintig minuten op het toilet had gezeten. (AFP). Beroep. Gijsbert van Schalkwijk, de Zuid- afrikaanse gevangenbewaarder die tot drie jaar gevangenisstraf is veroor deeld, omdat hij onjuiste verhalen over de behandeling van gevangenen zou hebben verteld, gaat in hoger beroep. Een zondagsblad in Johannesburg draagt de kosten van het proces. Arrestatie. Verdacht van moord op twee leden van de Zwitserse zendingspost in Bangante in Oost-Kameroen zijn vrijdag tien mensen gearresteerd. De slacht offers waren de vrouw van de Zwitser se predikant Waldvogel en een jonge onderwijzer, die pas was gearriveerd. Razzia. In Semarang heeft de politie raz zia's gehouden op jongelui met haar en kleding in beatlestij 1. Zij nam dertig pantalons en een hoeveelheid grammo foonplaten met beatlemuziek in be slag. De ouders van de kinderen zouden zelf om deze maatregelen hebben ver zocht. Jongelui beneden zeventien jaar mogen zich na 's avonds tien uur in Semarang niet meer buitenshuis verto nen. Botsing. Zaterdagavond is het in Stock holm tot een hevig gevecht gekomen tussen een honderdtal politiemannen en langharige jongens, vergezeld door meisjes, die vooral de laatste maanden op zaterdagavonden in het hart van de stad plegen samen te scholen. Asiel. De handelsattaché van Cuba in Japan heeft met het Castro-bewind ge broken en in de Verenigde Staten asiel gevraagd. Breuk. De ambassadeur van nationalis- tisch-China in Kameroen, Hoea Tsoe- Tsing, heeft met de regering Tsjang Kai-Tsjek gebroken en is zaterdag in Peking aangekomen. Front. Twee Afrikaanse oppositiepartijen in Rhodesië, ZAPU en ZANU, zullen zich verenigen in een front tegen de blanke minderheidsregering van pre mier Ian Smith.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3