IMF in verslag over 1964 Waarde wereldgoudproduktie is tot 1.4 miljard gestegen Wereldreserves geschat op ongeveer 43 miljard dollar 1 Geen verdere akkoorden met Indonesië Zwolsman ziet wat in stadsuitbreiding Djakarta w Ijzergieterij Industria sluit De Beurs „Teruggang bij Leidsche Wol is tijdelijk" SCHEEPVAARTBERICHTEN Reclamekosten Wilson Limonade fors omhoog Produkten uit 21 landen op Najaarsbeurs In oktober weer naar Indonesië Jongetje verbrand in wooncaravan Kort economisch nieuws Schoenfabriek Van Schijndel staakt de produktie Weinig hoop meer voor luchtlijn op Eelde Zeeliedenstaking in VS geëindigd Oud-KLM directeur naar Vavo-Greyhound Drankbestrijders willen uit hun isolement Chaotische vergadering bij Cultuurbank Ur-.--— MAANDAG 30 AUGUSTUS 1965 8 Cs -■«i 'Pi -:i Oost-Borneo H De wereldgoudproduktie (zonder die ia de Sovjet-Unie en China) is in 1964 voor de elfde achtereenvolgende maal gestegen. De produktie, die bijna geheel voor reke ning komt van Zuid-Afrika, haalde door een toeneming van ongeveer 3.4 percent de recordomvang van ongeveer 40 mil joen ounces. De waarde ervan (tegen 35 dollar per fijn ounee) wordt geschat op 1.4 miljard dollar tegen in 1963 1.345 mil joen dollar. Dit staat in het vandaag ver schenen verslag van het Internationaal Monetaiiy Fonds (IMF). Naar schatting hebben de monetaire autoriteiten in de wereld in 1964 voor een waarde van ongeveer 725 miljoen dollar aan de goudreserves toegevoegd, verge leken met ongeveer 840 miljoen dollar in 1963, 330 miljoen in 1962, 600 miljoen in 1961 en 225 miljoen in 1951, het jaar waar in de kleinste toeneming van na de oor log werd gemeld. De voorraden van de communistische landen zijn niet in deze cijfers verwerkt, doch wel die van het Internationale Monetaire Fonds, de Bank voor Internationale Betalingen en het Europese Fonds. De wereldreserves aan monetair goud bedroegen einde 1964 het equivalent van ongeveer 43 miljard dollar. De hoeveelheid beschikbaar nieuw goud in de westelijke wereld bedroeg in 1964 het equivalent van 1.730 miljoen dollar, zodat door particu liere houders, industrie en voor kunstdoel einden in 1964 goud werd opgenomen ten bedrage van ruim 1 miljard dollar of on geveer 60 miljoen minder dan in 1963. In 1964 hebben de Verenigde Staten goud aangekocht van Brazilië voor 54,2 miljoen dollar (1963 72,2 miljoen), van Italië voor 200 miljoen, van Engeland voor 617,7 miljoen (1963 329,3), van andere lan den voor 35 miljoen (36,7). Verkocht werd aan Oostenrijk voor 55,4 miljoen dollar (1963 82,1), aan België voor 40,1 m ^pRRt w |l j J WBf -f li'vïl miljoen (1963 nihil), aan Frankrijk voor 405,1 miljoen (1963 517,7), aan West- Duitsland voor 225 miljoen, aan Neder land voor 60 miljoen (1963 nihil), aan Spanje voor 32 miljoen (1963 130), aan Zwitserland voor 81 miljoen (1963 nihil), aan andere landen voor 44,5 miljoen (1963 100,1), en voor industriële, beroeps-, en artistieke doeleinden voor 89 miljoen (196 69 miljoen) dollar. De netto vermindering van de Ameri kaanse reserves bedroeg in 1964 125,2 miljoen dollar, vergeleken met 460,7 mil joen in 1963. De teruggang in omzet en resultaten van de Leidsche Wolspinnerij is van tij delijke aard, aldus de president van de raad van beheer de heer A. A. Verhoef in de jaarvergadering. Gezien de omstan digheden zowel nationaal als internatio naal is de Leidsche Wolspinnerij niet eens zo heel slecht voor de dag gekomen, al dus de heer Verhoef. De Leidsche Wol spinnerij is voor haar grondstoffen aan gewezen op Zuid-Amerika. Deze in verge lijking met Australië vrij beperkte markt gaf in het afgelopen jaar een zeer aan zienlijke daling van de grondstoffenprijs te zien. De scherpe daling van de prijzen van het produkt die daarvan het gevolg was heeft haar terugslag gehad op de gehele internationale wolmarkt. Er werden zeer lage prijzen genoteerd. Met deze sterke dalingen is de Leidsche Wolspinnerij niet onbeperkt meegegaan. Een en ander bracht een beperking van de produktie met zich mee. De Oost-Borneo Maatschappij N.V., die in september 1964 met Indonesië een voor lopige mijnbouwovereenkomst heeft geslo ten voor de gezamenlijke exploitatie van een goudmijn op Sumatra, blijft aandacht besteden aan de mogelijkheden van ver dere ontwikkelingen. In augustus 1964 werden de oriënterende besprekingen ge voerd in Djakarta, die tot deze voorlopige overeenkomst hebben geleid. Hoewel sindsdien bij herhaling hier te lande besprekingen werden gevoerd met vertegenwoordigers van de Indonesische regering, bleven verdere resultaten tot dusver uit. De directie streeft zoals be kend naar een hervatting van de aktivitei- ten op het gebied van de mijnbouw in Indonesië. De contractuele inkomsten van de Oost- Borneo Maatschappij N.V. zijn in 1964, blijkens het verslag, verder gedaald tot ƒ34.700 (v.j. ƒ49.800). Op grond van de tot dusver beschikbare gegevens moet re kening worden gehouden met een verdere teruggang in 1965. Voor 1965 mogen geen baten uit Indonesië worden verwacht. De mogelijkheid van fiscale verliescompensa tie is na 1964 afgelopen. Volgens dfe winst- en verliesrekening werd aan interest ƒ34.300 (ƒ33.400) ont vangen. De kosten van het algemeen be heer waren ƒ47.200 (ƒ46.200). Het saldo winst komt uit op ƒ37.600 (ƒ51.700). Zo als bekend wordt voorgesteld het dividend op de cum pref. aandelen te verlagen tot acht (elf) percent. Wegens de nog be staande dividendachterstand op deze stuk ken kan op de gewone aandelen wederom geen dividend worden uitgekeerd. In de jaarvergadering zal ook een sta tutenwijziging aan de orde komen, die noodzakelijk is voor de aangekondigde te rugbetaling in contanten van een derde op het preferente en gewone aandelen kapitaal. Het nominale bedrag der aan delen zal hierdoor worden verlaagd van 600 tot 400. Geplaatst zijn na de terug betaling ƒ313.600 preferente en ƒ256.400 gewone aandelen. Het minimum aantal commissarissen wordt teruggebracht tot twee in plaats van drie. Aagtekerk 28 te Antwerpen. Achilles 29 v. Talcahuano n. Coquimbo. Acteon 29 te Piraeus. Adrastus 28 v. Tandjong Priok n. Semarang. Alblasserdijk 28 te Bremen. Alcor 28 v Melbourne n. Aden. Amerskerk 30 v. Aden n. Aqaba. Amsteldijk 29 te Le Havre. Angolakust 28 v. Amsterdam n. Rouaan. Annenkerk 28 v. Beira n. Lourenco Marques. Amstelland 30 te Montevideo. Area 28 v. Bombay n. Singapore. Aristoteles 28 te Lissabon. Atys 28 te Curacao Averdijk pass. 28 Finisterre n. Hamburg Baam 29 te Belize. Balong 29 200 mijl W Lissabon. Balticborg 30 te Rotterdam. Batu 30 te Hamburg. Bengalen 30 v. Mena al Ahmadl n. Penang. Beninkust 29 te Amsterdam. Bllliton 28 te Bremen. Bovenkerk 28 v. Marseille n. Barcelona Calamares 28 v. Armuelles n. Charleston. Caltex Amsterdam 30 v. Kopenhagen n. Per zische Golf. Caltex Arnhem 28 v. Port Said n. Fredericia. Caltex Delfzijl 28 v. Rotterdam n. Leith Caltex Leiden 28 v. Canvey Eiland n. Malta. Caltex Pernis 29 te Balik Papan. Caltex The Hague 28 v. Dumai n. Balik Papan. Camphuys 31 te Basrah verw. Celebes 28 v. Bremen n. Antwerpen. Cirrus (weerschip) 29 te Rotterdam. Crania 28 te Cristobal. Dahomeykust 28 v. Takoradi n. Freetown. Delft 29 te Amsterdam. Dinteldijk 28 v. Los Angeles n. San Francisco. Diogenes 29 v. Balboa n. Buena Ventura. Drente 28 v. Le Havre n. Southampton. Echo 29 te Rotterdam. Eemland 29 te Hamburg. Elizabeth Broere 30 v. Port de Bouc n. Huil. Eos 28 v. Rotterdam n. Tunis. Helicon 29 te Rotterdam. Gaasterdijk 28 te Rotterdam. Gaasterkerk 30 te Port Said. Geestland 29 te Dublin. Geeststar 30 te Castries. President dr. Kwame Nkroemah van Ghana en zijn in Egypte geboren vrouw schrijden plechtig naar het gebouw van de volksvertegenwoor diging. De president opende de zit ting van het tweede parlement van de republiek. Het presidentiële echtpaar wordt voorafgegaan door de officiële drager van het „zwaard van-staat. (Telefoto). De omzet van Wilson's limonadefabrie- ken nv is in de periode van 1 januari tot, en met 30 juni 1965 met acht percent gestegen tot ƒ2.17 (vj ƒ2) min. Dit on danks het slechte weer, dat echter in de eerste helft van 1964 het beste was sinds vele jaren waardoor toen de omzet steeg met 25 percent ten opzichte van 1963. Men heeft de omzetstijging in het eerste halfjaar van 1965 dan ook alleen kunnen bereiken door kostbare verkoopcampag nes, waardoor het bruto resultaat enigs zins ten achter bleef op 795.219 (ƒ801.851). De algemene kosten liepen op tot 702.539 (ƒ622.359). De reclame verg de 42.042 28.898). De netto winst bleef praktisch onveranderd op 50.046 (ƒ51.236). De internationale najaarsbeurs, die van tot en met 14 september in Utrecht wordt gehouden, geeft het traditionele beeld van gebruiksgoederen van 1271 fir ma's uit binnen- en buitenland te zien. Gelijktijdig met deze najaarsbeurs wordt op de verdieping van de Julianahal de vakbeurs voor woningtextiel inter decor gehouden. De Najaarsbeurs, die een netto exposi tie-oppervlakte van bijna 20.000 vierkante meter in de Vredenburggebouwen be slaat, zal een overzicht geven van pro dukten van 13 verschillende branches. De vakbeurs Inter decor beslaat een netto expositie-oppervlakte van 5050 vierkante meten Terwijl president Soekarno het con tract tekende volgens hetwelk de n.v. Die West-Haghe van de heer R. Zwols man de bouw van de Indonesische Fok kerfabriek zal financieren, had de heer Zwolsman zelf alweer het hoofd vol van nieuwe projecten. Hij bleef een week langer in Indonesië dan aanvankelijk de bedoeling was en moest zich nog haas ten om gisteren zijn verjaardag thuis te kunnen vieren. Bij zijn aankomst op Schiphol zei hij bijzondere belangstel ling te hebben voor het plan van de 2400 kilometer lange autoweg die in de lengte over heel Sumatra zal lopen. „Het is een project dat op 1 miljard gulden is begroot, maar dat volgens mijn schatting wel op 5 miljard zal komen. Ik geloof dat Nederland met zijn uitstekende naam op het gebied van wegenbouw en de daarbij behorende kunstwerken daarin best een aandeel zou kunnen hebben". Andere Indonesische plannen die de gro te interesse van de heer Zwolsman heb ben zijn het Antjol-project, dat een nieu we stadsuitbreiding van Djakarta moet worden, de toeristische ontwikkeling van Bali en een uitbreiding van de toeristi sche accommodatie van Prapat bij Me- dan. Met name in het Antjol-plan ziet de heer Zwolsman grote mogelijkheden, hij wil dit in Nederland nader laten uitwer ken. „Ik was een half jaar niet in Djakar ta geweest, maar ik viel nu van de ene verbazing in de andere. Het is ongeloof lijk hoeveel er wordt gebouwd en in welk tempo. Ik wou dat het hier zo was dan zou ik niet zo vaak op reis zijn". De heer Zwolsman heeft besprekingen gevoerd met tal van Indonesische minis ters en ontmoette ook president Soekar no. „Soekarno heeft mij altijd bijzonder gefascineerd. Ze zeggen weieens dat ik een éénmanszaak heb, maar dat is bij hem zeker het geval, maar dan in het groot. Het schijnt dat ieder idee en ieder plan dat in het land w'ordt uitgevoerd, van hem afkomstig is". Over de Nederlands-Indonesische sa menwerking zei de heer Zwolsman: „die wil tot samenwerking kwam bij de be sprekingen die ik heb gehad wel heel sterk naar voren. Maar het is wel mijn mening dat Indonesië ons niet nodig heeft, maar wij Indonesië wel. Het is een Nederlands belang om tot zakelijke samenwerking te komen en het zou dwaas zijn de kansen die ons worden ge boden te laten lopen. Men moet echter niet denken dat er nu een „gold-diggers"- tijd is aangebroken, er moet echter wel wat voor worden gedaan". De heer Zwolsman zal in oktober op nieuw naar Djakarta reizen. Hij hoopt dan een geheel uitgewerkt Antjol-plan aan de Indonesische regering te kunnen voorleggen. Zondagavond is in Spankeren het drie jarige zoontje van de heer en mevrouw Schoon om het leven gekomen door een brand in de wooncaravan van zijn ouders, die bij het restaurant De Luchte staat. Om halftien werd mevrouw Schoon, die in de caravan sliep, wakker doordat haar zoontje huilde. Toen ze deur van de kinderslaapkamer opende sloegen de vlammen haar tegemoet. Ze kon het kind niet bereiken en rende in paniek naar het restaurant, enkele tientallen me ters van de caravan, om haar man, ex ploitant van het restaurant, te hulp te roepen. Deze trachtte tevergeefs door het raam het kind te bereiken. De grote caravan stond toen reeds in lichterlaaie en de inmiddels gealarmeer de en snel aanwezige Dierense brand weer kon niet meer verhinderen dat deze uitbrandde. Het verkoolde lichaampje van het kind is geborgen. Het onderzoek naar de brandoorzaak is nog gaande. Gorredijk 28 te Tampa. Gulf Italian 28 v. Bandar Mashur n. Suez. Hathor 28 te Amsterdam. Heemskerk 29 te Amsterdam. Hercules 29 te Barbados. Hoogkerk 28 v. Tripoli n. Genua. Ilias 29 te Rotterdam. Ittersum 29 te Amsterdam. Kaap Hoorn 29 te Amsterdam. Kalydon 28 v. Liverpool n. Teesport. Katsedijk 30 te Rotterdam. Kelletia 30 te Rotterdam. Kennemerland 28 v. Rio Grande do Sul n. Itajai. Kieldrecht 29 te Rotterdam. Kloosterdak 27 v. Rotterdam n. Miami. Kloosterkerk 28 v. Marseille n. Genua. Korovina 30 te Sundsvall. Kosicia 27 v. Bodo n. Rotterdam. Koudekerk 30 te Eitrheim verw. Krebsia 30 te Surabaja, Kreeft 29 te Rotterdam. Ladon 30 te Rotterdam. Laertes 28 v. Amsterdam n. Bremen. Leiderkerk 30 te Antwerpen. Lelykerk pass. 28 Aden n. Bushlre. Liberiakust pass. 28 Las Palmas n. Le Havre. Loosdrecht 28 te Muscat. Madison Lloyd 30 v. Manilla n. Hongkong. Main Lloyd 29 v. Le Havre n. Cristobal. Mataram 28 te Port Elisabeth. Marne Lloyd 27 v. Djibouti n. Suez. Medon 30 te Amsterdam. Memnon 29 v. Kingston n. Porto Cabello. Mentor 28 te Port of Spain. Merwe Lloyd 29 te Rotterdam. Minos 29 te Amsterdam. Montferland 30 v. Matarani n. Arica. Neder Ebro 30 te Vancouver verw. Neder Rhone 30 te Port Swettenham. Neder Rijn 27 v. Amsterdam n. Oost Azië. Oberon 29 te San José. Oranjefontein 28 v. Southampton n. Teneriffe. Pieter-S. 28 te Rotterdam. Philippia 28 v. Ummsaid n. Sriracha. Poeldijk 29 v. Rotterdam n. Bremen. Poseidon 27 te Amsterdam. Prins Frederik Hendrik 28 te Aqaba. Prinses Margriet 28 v. Rotterdam n. New York Randfontein 29 te Durban. Rempang 30 v. Aden n. Colombo. Rondo pass. 28 Dover n. nAtwerpen. Schelpwijk 27 v. Pulo Bukom n. Saigon. Slamat 28 v. Genua n. Marseille. Socrates 28 te Amsterdam. Soestdijk 28 v. Rotterdam n. Antwerpen. Stad Maastricht 28 te Rotterdam. Statendam 28 te Rotterdam. Steenkerk 28 rede Dar es Salaam. Steenwijk 29 te Buenos Aires. Steven 28 v. Abidjan n. Pointe Noire. Straat Bali 27 v. Yokohama n. Nagoya. Straat Clarence 29 te Singapore. Straat Franklin 30 v. Hongkong n. Yokkaichi, Straat Futami 28 v. Penang n. Mauritius. Tahama pass. 28 Finisterre n. Hamburg. Tamara 29 te Bandar Mashur. Telamon 28 v. New Orleans n. Curasao. Theano 28 v. Rotterdam n. Dublin. Theron 28 v. Amsterdam n. Suriname. Tjibodas 28 te Singapore. Togokust 28 v. Dakar n. Le Havre. Van Heemskerk 28 v. Conakry n. Dakar. Van Noort 29 te Bangkok. Vasum 29 te Rotterdam. Viana 28 v. Balik Papan n. Pulo Sambu. Vivipara pass. 28 Malta n. Rotterdam. Wonogiri 30 te Ilo. Zeeland 30 ten anker rede Damman. SLEEPVAART Cycloop, 29 aug. werkzaam te Marsa el Brega Libye. Gelderland, 29 aug. gestationeerd nabij Lands- end. Groningen, 28 aug. 850 mijl ZO Hawaii, met ,,Lake Pauourde" naar Newport News. Hector, 29 aug. van IJmuiden naar Harwich. Jacob van Heemskerck, 28 aug. 850 mijl ZZW Manzanillo (Mexico), met „Torrey Canyon" naar Newport News. Junior, 29 aug. werkzaam te Marsa el Brega, Libye. Noord-Holland, 29 aug. ter hoogte van Bridling ton met booreiland „Endeavour". Octopus, 29 aug. nog te Valetta, Malta. Sepiola, 28 aug. werkzaam ter hoogte van IJ muiden. Simson, 29 aug. gestationeerd te Port Harcourt, Nigeria. Stentor, 29 aug. vertrokken van IJmuiden naar Harwich. Titan, 28 aug. aangekomen te IJmuiden met WR. 51 „Stella Maris". Utrecht, 29 aug. ter hoogte van Bridlington met booreiland „Endeavour". Willem Barendsz, 28 aug. 100 mijl WNW Ma deira, onderweg met 2 pontons naar Tahiti. De levensverzekeringmaatschappijen hebben in 1964 belangrijk meer dodelijke ongevallen ge registreerd bij hun uitkeringen wegens over lijden dan in 1963. Op een totaal van 12.452 over lijdensgevallen in 1963 was de doodsoorzaak 874 maal een ongeluk. In 1964 overleden echter 13.680 verzekerden, van wie 1.056 door een on geluk. Ook de hiermee gemoeide uitkeringen zijn belangrijk gestegen, te weten van 8.1 miljoen in 1963 tot 11.7 miljoen in 1964. De Amerikaanse minister van financiën, Henry Fowler, is uit Washington vertrokken voor een reis door West-Europa, waar hij met zijn ambt genoten in verscheidene landen van gedachten zal wisselen over een eventuele internationale conferentie inzake monetaire hervormingen. Fowler reist met de onder-minister van buiten landse zaken George Ball. Zijn tocht voert hem ook langs Den Haag. f 1 r- v Mi, f 'r 'j&f v XV Zes meter onder de grond in de Engelse plaats Norwood waren drie arbeiders aan het werk in een riool. Dat gebeurt overal ter wereld en is op zichzelf niets bijzonders, maar dit drietal werd ongelukkig genoeg het slachtoffer van trichlor ethyl ene een gas dat de mens in een staat van vergaande dronkenschap brengt, waardoor de controle over denken en doen geheel verloren gaat en men bovendien vaak bijzonder agressief wordt. Bij de komst van vijf redders (brandweerlieden) in het riool be gon een van de slachtoffers verwoed te vechten. Het resultaat was dat alle acht, redders en geredden naar het ziekenhuis moesten. De uit 1873 daterende Stoomschoenfa- briek A. H. van Schijndel in Waalwijk heeft besloten met ingang van de volgen de week de produktie te staken. Het be drijf dat het al jaren moeilijk had heeft de laatste maanden zulke calamiteiten moeten doormaken, dat directie en com missarissen moesten besluiten tot een li quidatie. Meer wilde de directie ons hier over vanmorgen niet zeggen. Wat er met de zeventig werknemers gaat gebeuren is nog niet zeker. Voor de exploitatie van de luchtlijn Schiphol-Eelde, die per 1 september door Schreiner Airways wordt stilgelegd, is nog geen opvolger gevonden. Hoewel de Stich ting Vliegverbinding Eelde de afgelopen week de directeur van Martins Airchar ter, de heer Martin Schroeder, heeft be naderd, is het uitgesloten dat deze maat schappij de lijndienst per 1 september overneemt. Martins Aircharter heeft in het verle den getoond geen heil te zien in de lucht- verbinding met Eelde. De maatschappij heeft destijds de voorwaarden, waaronder Schreiner Airways de dienst begon, niet kunnen accepteren. De heer Schroeder bestudeert thans op verzoek van het stichtingsbestuur de mo gelijkheid om de vliegverbinding met Groningen te redden. Op Schiphol wordt de kans op een MAC-luchtdienst zeer ge ring genoemd. JOHNSON CITY (Texas) (Reuter) President Johnson heeft gisteren meege deeld dat overeenstemming is bereikt over beëindiging van de zeeliedenstaking aan de Amerikaanse oostkust en de Golf van Mexico. De staking heeft 75 dagen geduurd. Meer dan 100 schepen waren door de staking getroffen. De Amerikaan se president gaf geen bijzonderheden over de pvereenkomst. VAVO Greyhound N.V. in Schoonhoven heeft meegedeeld, dat met ingang van 1 september in de directie wordt opgeno men de heer S. O. Kuneman uit Den Haag, voorheen lid van de bedrijfsdirec tie van de K.L.M. Eind vorig jaar is de autobusonderne ming VAVO-Greyhound omgezet in een N.V. met een maatshappelijk kapitaal van 4,8 min, waarvan 3,6 min is ge plaatst en volgestort. De omzetting was een uitvloeisel van de eerder aangekondig de plannen van the Greyhound Corpora tion in San Francisco (V.S.) en de VAVO Verenigde Autovervoeronderneming Van Iperen en Verhoeg in Schoonhoven tot het aaangaan van een nauwe samenwerking. Greyhound neemt deel in het kapitaal van VAVO-Greyhound N.V. The Grey hound Corporation exploiteert autobuslij nen in de Verenigde Staten en Canada. De Nederlandse drankbestrijders willen het isolement verlaten, waarin zij onge wild door een van oudsher verkeerde beeldvorming („de beweging van de blau we knopen") terecht zijn gekomen. „Dit beeld klopt op haast geen enkel punt met de werkelijkheid en is eerder een carica- tuur." Dit staat te lezen in het vandaag verschenen jaarverslag van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme, het overkoepelend orgaan van de Nederland se drankbestrijdersorganisaties. Voor velen is, aldus het jaarverslag, de drankbestrijding nog steeds de bewe ging van de „blauwe knopen" van 60 jaar en langer geleden. Ook de definitie „een geheelonthouder is iemand die de kat in het donker knijpt" komt men nog wel eens tegen. Hoewel dit imago van de drankbestrijder van vroeger tijden vrij wel nergens enige relatie heeft met de toenmalige werkelijkheid, is het volgens het bestuur van de nationale commissie tot op heden er niet zelden de oorzaak van, dat naar de boodschap van de pre ventieve drankbestrijding nauwelijks ge luisterd wordt. Het totale alcoholgebruik (omgerekend in liters ad 50 percent) is in ons land sinds 1946 gestegen van 2.94 liter per hoofd van de bevolking tot 6,63 liter in 1963. De stijging van het bier- en wijn gebruik is het meest opvallend. In 1952 werd per hocrfd van de bevolking 10,9 li ter bier en 0,58 liter wijn gedronken, in 1964 waren de cijfers respektievelijk 35 en 3,54 liter. De directie van de ijzergieterij „Indus tria" in Tegelen welk bedrijf al meer dan een eeuw bestaat en daardoor tot de oudste bedrijven van Noord-Limburg mag worden gerekend, heeft besloten de fa briek te sluiten. Er werken ongeveer 30 personen bij Industria. Het merendeel gaat over naar een andere ijzergieterij in Tegelen. Een van de voornaamste moei lijkheden bleek de laatste tijd het aan trekken van arbeiders. De gehele inven taris van het bedrijf zal in de loop van de volgende maand worden verkocht. De gehouden jaarlijkse aan deelhoudersvergadering van de Cultuur- Handel- en Industriebank (Cultuurbank n.v.), waarin veel oud zeer opnieuw is op gerakeld, heeft een rumoerig en van tijd tot tijd zelfs chaotisch verloop gehad. Re gelmatig werd de normale afwikkeling van de agenda onderbroken door emotio nele betogen van aandeelhouders, die soms uit een grijs verleden stammende grieven weer eens in discussie brach ten. Uiteindelijk kregen het jaarverslag en de jaarstukken toch de vereiste goedkeu ring en werden nieuwe directeuren en commissarissen benoemd, 2odat de bank onder leiding van haar nieuwe grote aan deelhoudster, de Amsterdamse bankiers firma gebrs. Teixeira de Mattos, een nieuw bestaan tegemoet kan gaan in de onroe rend goedsfeer. Dit geschiedde echter niet naMat o.m. de stroppen van de bank in het verleden, de positie van de oud-Indische gepensio neerden, de nieuwe activiteiten van de bank en het oorlogsverleden van een der ter benoeming voorgedragen directeuren langdurig waren bediscussieerd en vaak omstreden. VOORBEURS VAN HEDEN 1ste tijdv. 2de tijdv. A.K.U Hoogovens Kon. Olie 137.10-137.40 gl 137-20 Philips 116.40 gl 116.40 Unilever 134.40 K.L.M. 197

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 8