Telefoondistrict Haarlem sluit de 100.000ste abonnee aan Gletsjerbreuk bij Zermatt Bijna honderd arbeiders onder ijs en rotsen bedolven Reddingspogingen gestaakt door kans op nog 'n lawine HET WEER Konstantijn zal Kroonraad om advies vragen w VS Generaal Imbert ruimt veld in Santo Domingo Unieke schilderijen collectie gelegateerd aan de Britse staat Vermisten v Rotterdams ziekenhuis staat half leeg Amerikaanse druk waa rsch ijn lijk Twee auto's sloegen op rijksweg bij Santpoort over de kop Duitser bijtijds uit zee gered J \-\k- 'P i I Gratis jaarabonnement voor IJmuidenaar WILT U EEN AUTO? IN DEZE KRANT Tamelijk koud Aan het strand r ty De Griekse crisis: Eten Het woord is aan m Staalstaking in de V.S. uitgesteld pagina 50e JAARGANG NUMMER 251 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519.t Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-lJMUfDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DINSDAG 31 AUGUSTUS 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning - V ,i -' ft t Ét Sste feyR Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Dezer dagen is de 100.000ste aan sluiting van het telefoondistrict Haarlem (waartoe ook IJmuiden behoort) gemaakt en wel bij de heer J. Vellema, Lager straat 4 te IJmuiden onder nummer (02550) 54 12. Een vertegenwoordiger van het telefoondistrict bracht bij die gelegen heid een bezoek aan de abonnee. Hem werden een wit telefoontoestel met inscriptie en een taart aangeboden. Ver der zal de abonnee geen aanlegkosten be hoeven te betalen en gedurende een jaar zijn vrijgesteld van betaling van abonne ment. Voor Haarlem begint de geschiedenis van de telefonie in het jaar 1883, toen aan de N.V. Nederlandsche Bell Tele- Een overzicht van de nachtelijke reddingsoperaties onder het licht van de schijnwerpers. Het zoeken naar slachtoffers is tijdelijk gestaakt uit vreès voor nieuwe lawines. (Telefoto). Drie zusters hebben Groot-Brittannië een verzameling schilderijen nagelaten ter waarde van twee miljoen pond sterling. Het zijn stukken van Rembrandt, Goya, Frans Hals, Corot, Tiepolo, Van Dijck en anderen. Van de zusters is alleen de 88- jarige Jean Alexander nog in leven. Van de 42 schilderijen gaan er zeventien naar de National Gallery. De 'andere gaan naar andere Britse musea. Van de collectie maken twee Rembrandts deel uit: een klein portret van zijn moeder een een van zijn vrouw Saskia. Van Van Dijck is' er een portret van een lid van de familie Spinola uit zijn periode in Genua. Van Co- rot een gezicht op de Middellandse Zee. Enige jaren geleden schonken de drie zusters een fraaie collectie oosters lak werk aan het Victoria and Albert-mu seum. De verzameling werd bijeenge bracht door de vader van het drietal. f Advertentie SAAS FEE (AFP, AP en Reuter) Ongeveer honderd arbeiders zijn vermist en zeer waarschijnlijk om het leven gekomen, toen maandagavond miljoenen kubieke meters ijs en rotsen van de reusachtige Allalingletsjer bij Zermatt afbraken en honderden meters naar beneden stortten. De lawine bedolf een deel van het terrein bij Saas Fee, waar meer dan duizend mensen werken aan de bouw van een elektrische centrale, vooral Italianen, Spanjaarden en Oosten rijkers. Het reddingswerk werd in allerijl georganiseerd. Zes doden konden worden geborgen. Twee geredden waren ongedeerd. In de loop van deze och tend moest men besluiten de reddingspogingen te staken. Een nieuwe aard verschuiving dreigde, toen de gletsjer, ongeveer duizend meter boven de stuwdam opnieuw in beweging kwam. Van de observatieposten af ziet men door kijkers, hoe in de gapende scheuren van de gletsjer onophoudelijk huizen hoge rotsblokken verdwijnen. Toen het reddingswerk werd gestaakt, had men reeds vrijwel alle hoop opgegeven onder de rots- en ijschaos nog overlevenden aan te treffen. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton 6 Radio en tv7 Kunst 7 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele buien, waarvan sommige mogelijk met onweer. Matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. Tamelijk koud weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het front van een depressie maakt van deze laatste augustusdag een re gendag. Ook morgen zal het onstabiel weer zijn met buien en opklaringen. Middagtemperatuur 16 graden. Zeewa ter 17 graden. VOORUITZICHTEN: september be gint onbestendig en koel. SAAS FEE (AFP). Dinsdagmid dag is bekend gemaakt dat vermist worden 27 Zwitsers, 59 Italianen, zeven Spanjaarden, twee Oostenrijkers, twee Duitsers, één statenloze en een arbeider van onbekende nationaliteit. Onze speciale correspondent ter plaat se meldt, dat de Zwitsers hadden gehoopt nog dit jaar het gigantische project van de bouw bij de stuwdam van Mattmark, twintig kilometer van Zermatt, gereed te krijgen. Nadat de ramp zich had voltrokken, werk ten bij het schijnsel van fakkels en schijnwerpers honderden redders met bull dozers, houwelen en schoppen om over *S»WATT V~"" i L a Een ernstig tekort aan gediplomeerde verpleegsters heeft de gloednieuwe dr. Daniel den Hoed-stichting in Rotterdam, een ziekenhuis ter bestrijding van reu ma en gezwelsziekten, in grote moeilijk heden gebracht. Ruim de helft van het aantal bedden in dit nationaal zeer be langrijke ziekenhuis staat door dit nijpen de verpleegsterstekort leeg. Eén der medische directeuren, dr. P. van der Meer, heeft gezegd dat er nog geen reden is voor al te grote ongerust heid. Maar het begint er wel naar uit te zien dat het verpleegsterstekort binnen dit jaar bepaald niet zal zijn opgelost. Het aantrekken van leerlingverpleegsters levert geen enkel probleem op. Al de cursussen van de dr. Daniel den Hoed- stichting zijn geheel bezet. De dr. Daniel den Hoed-stichting, ge vestigd aan de Groene Hilledijk in Rot terdam-zuid, nam begin november van het vorige jaar de eerste patiënten op. Het ziekenhuis, dat een capaciteit heeft van 275 bedden, is nog niet officieel ge opend. Dit zal op 18 oktober gebeuren. Men heeft op het ogenblik de beschikking over 25 gediplomeerde verpleegsters. ATHENE (AFP) Koning Konstantijn van Griekenland heeft besloten de Kroon raad bijeen te roepen. Dit is meegedeeld door de demissionaire premier Tsirimo- kos. De samenstelling van de raad en de dag van de bijeenkomst moeten nog wor den vastgesteld. Gewoonlijk bestaat een Kroonraad uit vroegere premiers en de leiders van de politieke partijen. Maar de centrale fi guur in de politieke crisis, oud-premier Papandreoe, heeft laten weten dat hij geen zitting in een Kroonraad zal nemen als Tsirimokos en Novas ook worden uitge nodigd. Hij erkent hen niet als oud-pre miers, omdat zij niet het vertrouwen van het parlement hebben gekregen. De Kroonraad heeft een adviserende stem. De vorst roept hem bij grote poli tieke moeilijkheden bijeen, om het advies van de vooraanstaande politici te kunnen inwinnen. Het wordt onwaarschijnlijk ge acht, dat de raad de vorst een eensgezind advies zal kunnen geven. Met spanning wordt afgewacht of Papandreoe aan de vergadering zal deelnemen. Het zeer linkse Griekse blad „Allaghi" heeft maandag een verklaring van prins Peter van Griekenland, neef van wijlen koning Paul, over de toestand in het land gepubliceerd. Volgens Peter draagt koningin-moeder Frederika grote verantwoordelijkheid voor de voorbereidig van verwezenlijking van de „koninklijke staatsgreep". Hij zegt niet alleen vijandig te staan tegenov de dictatuur, maar er zich zo nodig ook tegen te zullen verzetten. Persoonlijk koes tert hij geen ambities en doet geen aan spraak op de troon. Hij wil de positie van koning Konstantijn versterken „we gens de ernst van de toestand", aldus het blad. levenden uit de dikke puinlaag zeker twintig meter te redden. Zij vonden en kele lijken en twee overlevenden. Bij het aanbreken van de dag vanmor gen stonden ingenieurs met verrekijkers de toestand van de Allalin-gletsjer op te nemen. De gletsjer is acht kilometer lang, één kilometer breed en tachtig meter diep, een van de grootste gletsjers van de Alpen. Aan de voet van de gletsjer bij de stuwdam is in der haast een rouw kapel ingericht, waar de eerste doden kon den worden geborgen. Het waren er dins dagmorgen vroeg zes. De verwachting dat nog overlevenden zouden kunnen wor den geborgen is uitermate gering. De stuwdam ligt op tweeduizend meter hoogte. Er werken aan het project veel Italianen en Spanjaarden. Zij probeerden dinsdagmorgen de microfoons uit de han den van de radioverslaggevers te rukken om hun namen bekend te maken, zodat hun familieleden thuis zouden weten, dat zij nog in leven zijn. De ramp gebeurde maandagavond vijf over half zes. Van de duizend arbeiders die aan de stuwdam werken zaten er op het ogenblik tachtig in de kantine te eten. Plotseling hoorde men een onder aards gerommel als van een naderende aardbeving. Een massa ijs en rotsen had zich van de Allalingletsjer losgemaakt en kwam in beweging. Hoe langer hoe snel ler! Er waren arbeiders op het werk, die deze massa op zich zagen afkomen. Zij stonden verstijfd van schrik op hun plaats. Ze verroerden zich niet en deden geen enkele poging te vluchten. Voor zij het wisten, hebben zij in deze ijsmassa hun graf gevonden. De eerste aardverschuiving veroorzaak te zulk een enorme luchtverplaatsing, dat vele arbeiders op kranen, in vrachtauto's en op bulldozers uit hun machine werden gedrukt en geen gelegenheid kregen te zien was er gebeurde. Alles ging zo s in zijn werk, dat niemand gelegenheid kreeg een ander te redden. (Zie verder pagina 3). phoon Maatschappij te Amsterdam con cessie werd verleend voor de aanleg van een telefoonnet. Dit net kwam in 1887 ge reed en ging in dienst met 10 abonnees. In 1916 eindigde de concessie van de N.B.T.M. en ging het telefoonnet in Haar lem over in handen van P.T.T. Het aan tal abonnees bedroeg toen 3.000. Toen in 1925 het telefoonnet te Haarlem volledig geautomatiseerd werd, was het aantal aangeslotenen toegenomen tot 5000. Het telefoondistrict Haarlem, zoals wij dat nu kennen en waartoe dus ook IJmui den behoort, werd in 1931 gevormd met in totaal 17.000 abonnees. Hoe snel de telefonie zich verder ontwik kelde, blijkt uit de volgende cijfers: 1946 25.000 abonnees; 1954 50.000 abon nees; 1965 100.000 abonnees. Hieruit blijkt dat sinds de oorlog het aantal abon nees steeds in een periode van ongeveer 10 jaar werd verdubbeld. De verwachting is, dat de volgende verdubbeling tot 200.000 abonnees in 1974 zal optreden. Hoezeer de telefoon ingeburgerd raakt, toont onderstaande vergelijking van de groei van telefoonaansluitingen en de be volkingsgrootte. 1946: 58 aansluitingen per 1.000 inwoners; 1954: 77; 1965: 140; 1974: 210. De personeelssterkte nam toe van 850 in 1946 tot 1250 in 1965. .4 chterstand Overigens is de wachtlijst in het district Haarlem ook aanzienlijk gegroeid in de loop der jaren. Deze omvat thans 10.000 personen, die op een aansluiting wachten. Dat is dus tien percent van het totaal aan tal aangeslotenen. La Rochefoucauld: Het verstand helpt ons vaak dapper bij het begaan van domheden. Advertentie en GELDERSE POTKACHEL. olie Capaciteit: plm. 8.000 kcal. Kleur: gepotlood. Prijs: 325,—. Ook voor OLIEHAARD naar uw warmte-adres OLIE de KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN TELEFOON 4643 v p 8 De Stichting V erletbestrijding Bouwnijverheid (SVB) heeft voor de werkers op de bouw een speciaal werkpak ontworpen dat bescher ming moet geven tegen gure wind en snijdende kou. Het pak, dat van sterk waterafstotende katoen is ver vaardigd en gevoerd is met een bin nennacht kan voor 35 worden aangeschaft. SAN DOMINGO (Reuter) Generaal Antonio Imbert, premier van de „regering van nationaal herstel" van de Domini caanse Republiek, heeft maandagavond verklaard dat hij en de leden van zijn re gering zullen aftreden. Imbert zei in een radiorede dat het be sluit onherroepelijk is. Hij vertelde dat zijn regering de op initiaitef van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten O.A.S. opgestelde „verzoeningsrege ling" niet zou ondertekenen. Zijn regering zal het beleid blijven uitoefenen, totdat er een voorlopige Dominicaanse regering is gevormd. Hij zelf blijft zijn ambt niet be kleden. „Mijn regering treedt af op een tijd stip waarop zij de steun van het land ge niet en de schatkist in één maand tien miljoen dollar rijker is geworden. De betoging van maandag de groot ste, die ons land ooit heeft aanschouwd heeft aangetoond, dat het volk achter de regering staat. De leden van mijn regering gaan hun vroegere bezigheden weer hervatten. Zij zijn afgetreden voor het front van het Dominicaanse volk. Ik beloof u dat wij, als particuliere burgers, onze waakzaam heid tegenover de vijanden van het volk Generaal Antonio Imbert Barrera zullen handhaven," aldus generaal Im bert. Het aftreden van de generaal is onver wacht gekomen. Hij nam zijn besluit na dat de O.A.S. en de interamerikaanse vre desmacht in de Dominicaanse Republiek beschuldigingen tegen zijn regering had den geuit in verband met een aanval met mortieren die in de nacht van zondag op maandag was uitgevoerd op stellingen in het door de zogenaamde „grondwettigen" bezette deel van de hoofdstad. Men neemt aan dat het aftreden van Imbert mogelijk ook is geschied onder Amerikaanse druk. De 44-jarige generaal Imbert is een van de twee nog levende samenzweerders die de Dominicaanse dictator Rafael Trujillo, vermoordden. In zijn regering zaten twee generaals en drie burgers. Op de rijksweg tussen Velsen en Haar lem zijn maandagmiddag op vrijwel de zelfde plaats twee personenauto's geslipt en over de kop geslagen. Een inzittende van een der wagens liep lichte verwondin gen op. De auto's waren zo zwaar be schadigd dat ze met een kraanwagen moesten worden weggesleept. De eerste auto, bestuurd door een 26-jarige wegen- waterbouwkundige uit Broek in Water land, verloor ter hoogte van het benzine station van Van Bugnum in Santpoort door onbekende oorzaak de macht over het stuur. De wagen kwam kantelend in de berm terecht. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Enige uren later raakte een 19-jarige scholier met zijn auto in een slip vermoedelijk door te hoge snelheid. De uit IJmuiden-West afkomstige be stuurder werd niet gewond. Een naast hem zittende scholier uit IJmuiden-Oost kreeg een lichte hoofdwond en enige ont vellingen aan arm en hand. Ter hoogte van badpaviljoen Schoos te Wijk aan Zee is gistermiddag een 43-jari- ge Duitse badgast in zee in moeilijkhe den geraakt. Leden van de reddingsbri gade schoten te hulp en slaagden er in de man nog bijtijds uit het water te ha len. De Duitser, die tamelijk veel water had binnengekregen, werd voor behande ling naar het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk gebracht. Van daar is hij later naar Wijk aan Zee teruggekeerd. b

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1