Vasthouden van Chapman op politiebureau was gewettigd Nog tien dagen gezinsscheiding voor de Gemi ni-astronauten Zeventien experimenten „min of meer" voltooid Helikopters verlichtten rampterrein Jeugdrelletjes in Stockholm Bijna 100.000 Amerikanen in Zuid-Vietnam Concilie wordt hervat met een boetprocessie Vliegtuigwrak waargenomen Chefariite M' WERELDNIEUWS WAGONS-LITS//C00K WAGONS-LITS//C00K Van dag tot dag Naam en daad Duitse neo-nazis eren gevonniste oorlogsmisdadigers Spaans professor neemt uit protest ontslag Conferentie over bevolkingsprobleem <^raatótccl Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! DINSDAG 31 AUGUSTU S 1965 3 Minister antwoordt Tweede-Kamerlid: Geen aanleiding Coo^ REIS- EN PASSAGEBUREAUX NU OOK IN HAARLEM REISMOGELIJKHEDEN OP ELK GEBIED, o.a. KRUISWEG 51 - TELEFOON 0 2500 - 18730 SootA "p 'pp, './.pp Lawine bij Saas Fee Experimenten Computer (Dp de Elias Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderenl De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijn be strijders door toevoeging van daar« na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. De verkiezingsstrijd in West-Duitsland is in volle gang en kenmerkt zich eigen lijk minder door nadruk op tegenstellin gen tussen C.D.U. en socialisten dan op strijdpunten binnen de gelederen van C.D.U.-C.S.U., waarbij de oude vos Aden auer probeert zijn partij op te zwepen tot fellere actie dan de bezadigde man van de praktijk Erhgrd blijkt te wensen. Erhard heeft te rhaken met een inter nationale situatie, die weinig winst be looft voor de droombeelden van Aden auer en zijn medestanders. Macht, macht en nog eens macht is het verlokkende beeld, dat deze groep haar kiezers wil voorhouden. Ofschoon in elke natie de in zet van verkiezingssuccessen de partijen verleidt tot onwerkelijke beloften en on vervulbare ideaalbeelden, is dat in de Duitse situatie natuurlijk nog des te meer voor de hand liggend. Erhard is, als zittend kanselier die moet proberen zijn C.D.U. in het zadel te houden, in een veel nadeliger positie dan Adenauer, die erop los kan oreren en lus tig het cimbaal der Duitse gevoeligheden kan bespelen zonder zich af te vragen, of er ooit iets van terecht zal kunnen ko men. Hij gaat ijverig voort met een soort van ontmaskering, die de geallieerden wel bijzonder achterdochtig moet maken: zijn nadruk op het gevaar dat Duitsland een tweederangsmogendheid zal blijven en zijn voortdurend hameren op het „Duit se recht van medezeggenschap" in het gebruik van atoomwapenen zijn versterk te en verhevigde exclamaties van wat de bondsregering op diplomatieker wijze wil bereiken en taktischerwijs soms verhei melijkt. Als de socialisten de Duitse aspiraties van hereniging en atoombombezit zouden blijven negeren en hun verkiezingscam pagne uitsluitend op binnenlands gerich te idealen zouden concentreren, zou de stembusuitslag wel eens danig kunnen te genvallen voor de ambitieuze Willy- Brandt. Daarom is deze wijze van vech ten voor Adenauers C.D.U. de voordelig ste. Of er in de praktijk mogelijkheden zullen rijzen om Duitsland inderdaad weer tot een groot, machtig rijk te ver enigen en een plaats in de atoombomclub te geven, is voor dit moment van minder belang. De stembus is geduldig. Men ziet in deze gang van zaken weer eens een voorbeeld van de manier, waar op een nationalistisch opgevoed volk wordt gësrrjra-'m -fatale aspiraties: terwijl de,, leiders.,de les van .het verleden geredelijk blijken te vergeten. Kleine par tijen als de nazistische Nationaal-demo- craten spinnen er zijde bij, omdat zij voor hun extremisme een voedingsbodem be reid vinden. Een versterking van deze rechtse splinterpartijen is de C.D.U. niet onwelkom, omdat zij kunnen dienen als coalitiepartners. Op deze manier heeft de N.S.D.A.P. indertijd ook voet aan de grond gekregen, waarna zij zich meester heeft ge maakt van alle antagonismen die de „burgerlijke" partijen in eigen belang hadden opgeroepen. Een dergelijke ontwikkeling roept als het ware om een „sterke man", die de chaotische verbeeldingskracht van het na tionalisme weet te bundelen en te exploi teren. Als dit de bijdrage van een christelijke partij voor de toekomst van Duitsland moet heten, dan vraagt men zich af waar zich eigenlijk de christelijke, levensbe schouwelijke visie bevindt, die haar naam aan de partij heeft gegeven. De Duitse „Bildzeitung" heeft een redevoering van Hitler van 21 mei 1935 afgedrukt naast de partijverklaring van de C.D.U. van 23 augustus 1965. Zij spreken beide bijna woordelijk dezelfde afkeer uit van „zwei Klassen von Mitgliedern mit verschiede- nen Rechten" Ook dat is demagogie, kan men zeggen. Maar er komt in ieder geval een symp toom van beter inzicht uit naar voren, dat nog enige hoop vestigt op de groei van een reactie op de pseudo-christelijke drij verijen van fervente partijpropagandisten. </V/V»- VN.VWWWWWWWWIA<VWWWWWWWVWW LANDSBERG (West-Duitsland) (Reu ter) De leider van de Westduitse neo- nazistische Nationale Democratische Partij heeft gezegd dat vele Duitse oor logsmisdadigers die zijn terechtgesteld, nadat zij voor Amerikaanse rechtbanken hadden terechtgestaan, „onrechtvaardig" zijn gevonnist. Deze partijleider, Fritz Thielen, zei tij dens een kranslegging op de begraaf plaats van Landsberg waar tweehonderd geëxecuteerde nazi's begraven liggen: „We hebben al diegenen herdacht die hun leven onschuldig hebben verloren door willekeur, machtswellust en geweld". Hij beklaagde zich erover dat niemand de graven in Landsberg bezocht en dat „de gehele wereld" wel de slachtoffers van het concentratiekamp Bergen-Belsen her denkt. De groep op het kerkhof telde tien personen. De Nationale Democratische Partij is een van de elf partijen die deelneemt aan verkiezingen die volgende maand in West-Duitsland worden gehouden. De par tij heeft niet veel kans de benodigde vijf percent stemmen voor een zetel in het parlement te behalen. Minister Samkalden van Justitie ziet in de gebeurtenissen rondom de in verzeker de bewaringstelling van de Engelse race manager Colin Chapman door de politie van Zandvoort op zondag 18 juli van dit jaar geen aanleiding tot het geven van instructies aan de justitiële instanties, die bij de behandeling van deze zaak betrok ken waren. De minister heeft dit geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Berkhouwer (VVD). De heer Berkhouwer had de mi nister gevraagd of deze wilde bevorderen dat hij de justitiële instanties, welke be trokken zijn bij zaken als deze, door een meer tactvol en evenwichtig optreden voorkomen kan worden dat geruchtma kende „affaires" als de zaak Chapman zich voordoen. De beslissing tot inver zekeringstelling van de heer Chapman is naar het oordeel van de minister gewet tigd, gerekend naar de feiten zoals deze aan het Openbaar Ministerie gepresen teerd zijn. Op 18 juli van dit jaar had de heer Chapman op het circuit in Zandvoort een hoofdagent van de reserve gemeentepoli tie een klap gegeven. In opdracht van de officier van Justitie in Haarlem werd de race-manager van zondag 18 juli te 23.20 uur tot maandag 19 juli omstreeks 16.00 uur in verzekerde bewaring gesteld. Als overwegingen voor de officier van Justi tie hebben onder andere gegolden dat het gepleegde feit „mishandeling van een ambtenaar gedurende of ter zake van de rechtmatige uitoefening zijner bediening" een ernstig karakter droeg, dat het feit was begaan door een buitenlander, die geen vaste woon- of verblijfplaats hier te lande had en dat de verdachte blijk had gegeven niet bereid te zijn vrijwillig aan het onderzoek mee te werken, terwijl in tegendeel het gevaar bestond dat hij zich aan het opsporingswerk zou onttrekken. De commissaris der koningin in de pro vincie Noord-Holland heeft zich, daartoe benaderd door de Britse ambassadeur, na de inverzekeringstelling van Colin Chapman in verbinding gesteld met de officier van Justitie om de mogelijkheden te bespreken verdachte op vrije voeten te stellen. De officier vond geen aanleiding om, voordat hij verdachte had gehoord, op zijn genomen beslissing terug te ko men. Wel heeft de Britse consul-generaal op zijn verzoek het verhoor op 19 juli mogen bijwonen. Minister Samkalden zegt verder dat de aan de zaak verbonden ophef volgens hem ten nauwste samenhangt met de in cidenten die zich voordeden als gevolg van de houding van verdachte toen de politie hem voor een verhoor wilde aan houden. Advertentie WERELDORGANISATIE voortaan dus dicht bij huis het reisbureau met wereldnaam VOOR UW ZAKEN-, VAKANTIEREIS of FAMILIEBEZOEK - AFGIFTE VAN ALLE REISBILJETTEN HOTELRESERVERINGEN. VREEMD GELD ENZ. een keur van eigen ITÉ-vliegreizen speciale treinreisarrangementen aantrekkelijke autocarreizen exclusieve cruises reizen rond de wereld VRAAGT HET GRATIS REISPROGRAMMA 1965 C>NS Steeds tot uw dienst met persoonlijke servlee en deskundige reisadviezen MEER DAN 400 EIGEN KANTOREN De astronauten Cooper (midden) en Conrad zijn terug op Kaap Kennedy. Zij hebben er beiden hun pet bij opgezet. De gouverneur van Flori da, Burns, overhandigde de ruim te-tweeling schilden met het groot zegel van zijn staat als erkentelijk heid voor de prestatie die ze geleverd hadden. (Telefoto). WrnÈË (Vervolg van pagina 1). Onmiddellijk na de ramp werd het eer ste reddingswerk georganiseerd. Zoveel mogelijk helikopters werden gemobili seerd om doden en overlevenden te ber gen. Sanitaire ploegen van het Zwitserse leger, groepen verpleegsters en 25 ambu lances van het Rode Kruis werden naar de plaats van de stuwdam gedirigeerd, vergezeld van honden om naar overleven den te zoeken. De Zwitserse radio onderbrak de uit zendingen om bijzonderheden te geven over de ramp. Onder het geklep van de doodsklokken werden maandagavond om half elf de eerste doden naar de rouwka pel van Valais overgebracht. De gehele nacht bleven helikopters boven de plek van de ramp cirkelen, voorzien van ster ke schijnwerpers om het reddingswerk op de grond te vergemakkelijken. Om half acht dinsdagmorgen telefo neerde men uit een schuilplaats, ongeveer duizend meter boven de stuwdam, dat de gletsjer in beweging was en dat nieuwe aardverschuivingen te vrezen waren, van nog veel groter afmeting dan die van maandagavond. Vanmorgen heeft een van de onderne mingen die bij de stuwdam werken, de .Société Swissboring" bekend gemaakt, dat alleen bij haar zestig arbeiders wor den vermist. Alle vermiste arbeiders van deze maatschappij werkten bij de stuw dam op dezelfde plaats, zodat men moet aannemen dat geen van hen meer in le ven is. De stuwdam wordt gemaakt onder lei ding van de N.V. „Forces Motrices" van Mattmark, opgericht in 1959 voor de ex ploitatie van de wateren van de Saas en de zijrivieren. Het gehele werk van de stuwdam beslaat 160 vierkante kilome ter. Het voornaamste werk was het bou wen van een dijk stroomopwaarts van de Almaguelle, die het dal van de Mattmark in een kunstmatig meer heeft herschapen. De eigenlijke stuwdam ligt op 2200 meter hoogte. De stuwdam zelf is 115 meter hoog. Het loopvlak van de stuwdam is zevenhonderd meter lang en elf meter breed. De dikte van de dam aan de basis is 373 meter. STOCKHOLM (Reuter) Maandag is het voor de derde achtereenvolgende dag in het centrum van Stockholm een ge vecht geleverd tussen jongelui en de po litie. Vierduizend jongelui waren daarbij op de been. Enkele politiemannen moes ten zich met de sabel verdedigen. Het ver keer raakte in de war auto's werden be schadigd. Er was veel politie op de been. Zij had opdracht sabels en gummistokken alleen in 'uiterste noodzaak te gebruiken. MADRID (Reuter) Professor Jose Valverde Pacheco, bekend Spaans dichter en professor aan de universiteit van Bar celona, heeft ontslag gevraagd uit protest tegen de regeringsmaatregelen tegen vijf van zijn collega's. Dit is meegedeeld door professor En rique Tierno Galvan, die van de univer siteit van Salamanca is verwijderd voor activiteiten tijdens de relletjes van de stu denten. Hij doceerde politiek recht. Pro fessor Valverde heeft zich met zijn vijf collega's solidair verklaard. Hij is lid van een katholieke groepering en winnaar van een nationale poëzieprijs. BELGRADO (AFP, Reuter) Onge veer duizend deskundigen zijn maandag in Belgrado bijeengekomen om te spre ken over menselijke vruchtbaarheid, sterf te en regeling van het kindertal. De con ferentie is belegd door de Verenigde Na ties. Zeventig landen zijn vertegenwoor digd. De openingstoespraak werd gehouden door de V.N.-vertegenwoordiger Philippe de Seynes. Hij sprak over de trek van het platteland naar de steden. Voor de nieuwe naties vond hij dit een brandende kwestie. Over de oorzaak daarvan weet men nog niet veel, zei hij. De directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie zei dat de voor uitzichten voor het voeden van de groei ende wereldbevolking slecht zijn, wanneer de onderontwikkelde landen niet voldoen de voedsel gaan produceren en tegelijker tijd de bevolkingsgroei afremmen. KAAP KENNEDY (AFP en Reuter) De astronauten Gordon Cooper en Charles Conrad zijn maandag van het vliegdek- schip Lake Champlain naar Kaap Kenne dy teruggekeerd. Pas over tien dagen zul len ze hun gezinnen mogen bezoeken. Zij verklaarden zich goed te voelen en geen last gehad te hebben van neusbloedingen of duizelingen, zoals verscheidene van hun voorgangers na de landing. Dokter Berry heeft meegedeeld dat de astronauten ieder 416 kilo zijn afgevallen, waarschijnlijk door vochtverlies. Cooper en Conrad blijven tot donderdag in Kaap Kennedy, waar zij zullen confereren met technici en medisch onder toezicht staan. Donderdag gaan zij naar hun ruimtecen trum in Houston voor een persconferentie en waar ze hun rapport over de vlucht zullen voltooien. Wanneer de mens naar de maan gaat zal hij een minder grote afstand moeten afleggen dan de astronauten Cooper en Conrad in hun Gemini-5. Het is 384.000 kilometer naar de maan, maar de reis erheen en terug zal even veel tijd kosten als de astronauten met Ge mini-5 nodig hadden om 5.337.900 kilome ter rond de aarde te suizen. De reden: de zwaartekracht zal een ruimteschip op weg naar de maan naar de aarde terug trachten te trekken. Naar de maan gaan zal lijken op het fietsen tegen een heu vel op. De snelheid van de Gemini-5 was 28000 kilometer per uur, maar een maanschot zal moeten worden gelost met een snel heid van tenminste 40.000 kilometer per uur om de zwaartekracht van de aarde te ontkomen. De zeventien experimenten die tijdens de vlucht van de Gemini-5 moesten wor den uitgevoerd, zijn alle min of meer vol tooid. Dat heeft een woordvoerder van het centrum voor bemande ruimtevaart in de Verenigde Staten meegedeeld. Het enige experiment dat niet is gelukt, was de ontmoeting met de sateiliet die aan het begin van de vlucht door de Ge- mini-5 in een baan is gebracht. Andere experimenten waren: de astronauten hebben geoefend met een koord dat zij moesten uitrekken. een pronocardiogram dat te zien gaf dat de werking van de hartspieren was verminderd, vergeleken met een gelijktij dig elektro-cardiogram. Hiervan zijn geen resultaten bekend; demineralisatie van het beenderge- stel: voor en na de vlucht zijn röntgen foto's van het beendergestel van de ruim tevaarders genomen voor controle op de- SAIGON, (A.P. en Reuter) Het aan tal Amerikaanse militairen in Zuid-Viet- nam bedroeg 26 augustus ruim negentig duizend man, namelijk: leger 43.000 man; vloot 4900 man; mariniers 29.800 man; luchtmacht 12.100 man en kustwacht 250 man. SAIGON, (Reuter) Vietcong-strijd- krachten hebben maandag, kort na mid dernacht, een 530 kilometer ten noordoos ten van Saigon gelegen regeringspost on der de voet gelopen. Men gelooft dat de verliezen aan regeringszijde zwaar zijn. Er werden vier luchtaanvallen in de omgeving van de post uitgevoerd om de bezetting bij te staan. De val kon echter niet worden afgewend. Vijfenvijftig Amerikaanse vliegtuigen maakten maandag vluchten boven Noord- Vietnam. Dertien marinevliegtuigen van het vliegdekschip Oriskany namen deel aan vier aanvallen en 42 luchtmachttoe stellen maakten de overige vluchten. Verschillende doelen, waaronder militai re kazerneterreinen en bruggen werden geraakt. Bij de grotere aanvallen werden gebouwen vernietigd van een pakhuiscom plex 190 kilometer ten zuiden van Hanoi en van kazernes ten noordwesten van mineralisatie en een mogelijk verlies van calcium; pneumatische apparatuur om de doel matigheid na te gaan van een methode om de verslechtering van de hartwer- king en de bloedsomloop tegen te gaan. De Gemini-5 is zondag 170 kilometer bui ten zijn landigsgebied terechtgekomen door gebrek aan ervaring met de pro grammering van de computer. Drie Ge- mini-ruimtevaartuigen zijn nu door de ge brekkige werking van de computer buiten het landingsgebied terecht gekomen. De Gemini-3 overkwam dit en van de Gemini- 4 viel de computer geheel uit. De Ge mini-5 kwam verder buiten het landings gebied terecht dan de andere ruimtesche pen van dit type. De I.B.M.-computer heeft ten doel de astronauten in staat te stellen hun ruim teschip door de dampkring terug naar de aarde te brengen. Dit is een volkomen nieuwe techniek. De ruimteschepen van het type Mercury keerden langs een bal listische baan naar de aarde terug. De programmering werd door de I.B.M. verzorgd, maar het -ruimtevaartcentrum was verantwoordelijk voor de juistheid van.deze programmering. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus VI heeft meegedeeld, dat hij en de 2.500 bisschoppen uit de gehele wereld, die aan het concilie deelnemen, voor de ope ning van de vierde en laatste zitting veertien september een boetprocessie door Rome zullen houden. De paus deel de mede, dat deze bijzondere processie de lof van God zal zingen en de zorgvul dig bewaarde relikwieën van het heilige kruis van de Romeinse basiliek van het kruis van Jeruzalem zal overbrengen naar de basiliek van Sint Jan van Late- ranen. De paus heeft alle katholieken in de we reld opgeroepen te bidden voor het suc ces van het concilie. Voorts heeft hij ver zocht. „in elke parochie en in elke ka tholieke kerk plechtigheden van boet vaardigheid te houden. BOGOTTA (AP) Bij Cali in Ztiid- west-Colombia is het wrak waargenomen van een C-47, die sinds zaterdag vermist werd. Dat heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Bogota mee gedeeld. Het toestel had veertien inzitten den: vier leden van het Amerikaanse le ger en tien van de Amerikaanse lucht macht. Het wrak ligt op een hoogte van 3300 meter op een berg. Tienertoekomst Over onze hoogedelachtbare tieners is, in woord en geschrifte, al heel wat opge merkt. De dames en heren hebben de volledige aandacht, van wel- en onwelwil lende, van begrijpende en niet-begrijpen- de ouderen; de sociologie, de psychiatrie, de statis- en de journalistiek wijden veel belangstelling aan de generatie, die het over een jaar of tien, twintig van de hui dige zal moeten overnemen en het, hoop ik, beter zal doen, want slechter kan het niet. Dat mijn hoop met diep vertrouwen ge paard gaat, kan ik niet uit de oprecht heid mijns gemoed beweren. Ik vrees dat onze tieners, wanneer zij eenmaal derti gers en veertigers zijn geworden precies dezelfde bonbourgeois zullen zijn als hun vaders en moeders waren en dat diegenen van hen die tot de behartiging van staats zaken zullen worden geroepen er even wei nig van terecht zullen bréngen als alle generaties voor hen. In de lange haren, de snit der panta lons, de capes en alle andere perifernalia schuilt mijn wantrouwen niet. Want die zijn even conformistisch als de meestal slecht zittende jasjes en jurken die m'sieur père en madame mère dragen. Wee, de tiener die aan de mode niet mee. doet; wee die individualist hij moet (net als pa en ma) meedoen met de an deren op gevaar van als buitenstaander uitgestoten te worden. Nu komt, las ik, de wijde pantalon zo als die in de twintiger jaren gedragen werd, weer in de mode en let u maar eens op: niet een van alle kloeke tieners zal het, over een paar maanden, nog wa gen zich met een nauwe te vertonen. Neen, in de revolutionaire gezindheid van onze, nu nog jeugdige, opvolgers als roer gangers op het schip van staat, heb ik geen vertrouwen. Over een jaar of wat lopen ze in hun zondagse pak met moe achter de kinder wagen, gaan van huis naar het werk en van het werk naar huis en hangen pre cies zo naar de televisie te kijken als va- dr en moeder nu. En even precies zo zul len zij hun hoofd schudden over „de jeugd van tegenwoordig" en zeggen dat het „in mijn tijd" allemaal zo veel beter was. De tot hoger aanzien geroepenen onder hen, de aanstaande medici en ingenieurs, rechters en diplomaten, zullen iets eerder dan de anderen het tienergewaad vervan gen door het keurige wellicht op maat gesneden pak, doch ook zij zullen de rechte weg-zonder-einde betreden en be wandelen tot de eerb're dood er op volgt. Zij zullen de fonkelende sieraden der maatschappij zijn, even bonbourgeois en even weinig bereid en in staat de wereld wat bewoonbaarder te maken als de hui dige bovenlaag. Ge moet het mij niet euvel duiden, dat ik wat zwartkijkerig ben vandaag. Maar ik zie nergens tekenen van de oprechte wil tot verandering. Wijde of nauwe pantalons, lange of kor te haren zijn niet essentieel. Van wat wel essentieel is, zie ik geen enkel voortekent M Zo is het altijd geweest. Lees ^en-bekijk dat aardige boekje over 4 de rooie, taaie rakkers van nog geen hal ve eeuw geleden maar eens En zie, met mij, wat er van al dat gerakker gewor den is. Keurige heren in keurige pakken met knoopjes en lintjes in 't knoopsgat. Ik neem het ze niet kwalijk. Ik constateer het slechts. Advertentie BEROEMDE MIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN.' J Misdaad. Vergeleken met de eerste helft van 1964 is het aantal misdrijven in de Verenigde Staten in dezelfde periode van 1965 met vijf percent gestegen, zo meldt het Federale Bureau van Onder zoek (FBI). Erfenis. De 57-jarige gravin Anita de Zi- chy von Thyssen, enig kind van Amelie en de in 1951 overleden Fritz von Thys sen de Duitse industrieel die Hit ler's opkomst hielp financieren heeft vrijwel het gehele vermogen (een mil jard dollar) van haar woensdag in Bei eren gestorven moeder geërfd. Zij woont in Buenos Aires. Staking. Meer dan 15.000 artsen in Mexi co zijn sinds zondag zonder werk, om dat door een snel om zich heen grij pende medische staking alle staats- en particuliere ziekenhuizen in het land moeten sluiten. Gearresteerd. In Oberhausen in West- Duitsland zijn 24 Oostduitse jongelui ge arresteerd. die propaganda gemaakt zouden hebben voor de in West-Duits land verboden Communistische Partij. Martelingen. In een ziekennuis in Green3= boro (Alabama) is een 87-jarige neger, die vorige week zwaar was mishandeld waarbij onder meer zijn tong werd uitgerukt overleden. Hij zou het slachtoffer zijn geworden van een wraakoefening, nadat hij critiek had ge leverd op acties voor rassengelijkheid. Doodgeschoten. Een neger, vader van ze ven kinderen, werd in de Amerikaanse plaats Anniston doodgeschoten toen hji in de omgeving van Clahoun in Alaba ma zat te vissen. Ultimatum. Antara meldt dat een Ame rikaanse arts die in een ziekenhuis van de baptisten in Kediri op Oost-Java werkt drie dagen de tijd heeft gekregen om Indonesië te verlaten. „Laatste". Rasjid Ali al Kilani, ex-pre mier van Irak, bekend politiek agita tor en „laatste nazi van de Arabische wereld", is in Beiroet op 73-jarige leef tijd overleden. Hij is zijn leven lang fel anti-Brits geweest. In 1941 nam hij de leiding van een pro-nazi opstandige beweging op zich, die echter geen suc ces had.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3