Carl Dreyers „Gertrud" maakt de indruk van het testament van een wijze oude man Radio-actie „Van Harte" weer een overweldigend succes DANSSCHOOL OVER SNEL PIJNSTILLEN „Markus Passion" van Telemann in Naarden Sjoukje Dijkstra top-soliste op Broadway Het principe „meer leden, meer zendtijd" baart de omroepen steeds groter zorg DINSDAG 31 AUGUSTUS 196» 7 filmfestival van venetië Onbekendheid of Fellini's film tijdig Maar is Franse regering eert Le Corbusier J Drs. J. Fontein benoemd bij het Rijksmuseum Bungalowpark voor minder-valide kinderen Opbrengst nu al tot f 63.722,76 gegroeid In Madison Square Garden Ledenverlies van 160.000 leidt tot actie Zijlweg 49 - Haarlem - Telef. 14441 T. GRIEK Iedere dag geopend voor inschrijving nieuwe clublessen. De radio geeft woensdag T elevisieprogramma T.V-nabeschouwingen „Europees Panorama" Ad Interim MET DE FILM VAN FELLINI zit het nog niet goed. De Italiaanse regisseur heeft «en afkeer van filmcompetities, maar er is van vele kanten druk op hem uitgeoefend. „Giulietta degli Spiriti", de eerste grote kleurenfilm van de maestro heet echter nog niet klaar te zijn en, mag men de uitlatingen in de Italiaanse kranten geloven, dan «al dat ook niet gebeuren vóór de fatale datum 5 september. Een verslaggever van „Venezia Notte" sprak gisteren Fellini's echtgenote en hoofdrolspeelster in de film, Giulietta Massina, en die zei dat festivaldirecteur Chiarini de film niet had mogen aankondigen. De festivalbezoekers geven niettemin de moed nog niet op. „Fellini wil iedereen nog even in spanning laten, het is een publiciteitsstunt". Het kan veelbetekenend zijn dat het tijdschrift „Europeo" deze week een prachtige kleuren- reportage van de film geeft. De naam van de uitgever van het blad is dezelfde als die van de producent van de film: Rizzoli. DE FILM, DIE VORIG JAAR al van de „grand old man" Carl Th. Dreyer stond aangekondigd, „Gertrud", is vandaag vertoond. De Mostra-première moest des tijds worden uitgesteld omdat op het laatste ogenblik een deel van de film in een laboratorium in het ongerede raakte en opnieuw moest worden gemaakt. De beroemde Deen is nu een milde grijs aard van 76 jaar met wit haar. Hij kwam zelf naar Venetië om een ovatie van filmspecialisten uit vele landen in ontvangst te nemen, een eerbewijs, dat misschien toch wel meer de maker van „Jeanne d'Arc" (1927) heeft gegolden dan van „Gertrud". De première van de laatste film is in Parijs enige tijd geleden met gefluit ontvangen; Venetië heeft het stijlvoller gedaan. Ondanks al le bezwaren is „Gertrud" toch ook een stijlvolle, nobele film, die alleen niet meer van onze tijd is. Dat hij in 1906 in Stock holm speelt betekent maar een gedeelte lijk alibi. GERTRUD IS EEN VROUW, die haar jeugd voorbij weet. Haar man staat op het punt benoemd te worden tot minister van Justitie, maar zij wenst niet in de eer te delen. De liefde van beide echtgeno ten is dood. Getrud eist in naam van de liefde alle belangstelling op, maar de as pirant-minister gaat helemaal op in zijn werk. Gertrud besluit hem te verlaten en rich bij een jonge minnaar te voegen, een veelbelovend pianist-componist. Een oudere vriend van Gertrud, die zij des tijds eveneens om zijn werkijver heeft verlaten, onthult haar hoe de jonge pia nist zijn verovering in het openbaar rond- bezuint. Wanhopig vraagt de trotse vrouw de musicus om samen weg te gaan; hij weigert. Zij ziet dan geen andere weg meer dan de eenzaamheid die zij voelt, te bestendigen. Zij vertrekt naar Frank rijk en leeft er een afgezonderd bestaan. Een vriendschap met een Deense pro fessor in Parijs blijft het enige dat nog zwaar voor haar telt. De meeste figuren in de film ondervinden dat wereldse roem niet alles is. „Amore Omnia" wordt er in de slotepisode gezegd en dat klinkt als het testament van Dreyer. HET IS DE FILM van een oude man. De verslappende hand van de regisseur heeft niettemin een zuivere, gedragen stijl bereikt, die tot het einde prachtig consequent is volgehouden. Zelfs de perso nen in het drama gaan leven. Een kwar tier lang kijkt men met grote reserve naar de statige, zeer toneelmatige stijl, die de volle nadruk op de dialogen legt, daarna aanvaardt men het moderato, non presto toch wel. De plechtige, trage ma nier van spreken zal ook wel noodzaak De Franse regering zal woensdagavond op de binnenplaats van het Louvre eer bewijzen aan de overleden bouwmeester Le Corbusier. André Malraux, de minis ter van staat voor Culturele Zaken, zal een lijkrede uitspreken. Er zal ook mili tair eerbetoon zijn, want Le Corbusier was grootofficier in het Legioen van Eer. In de officiële aankondiging wordt de be volking van Parijs uitgenodigd blijk te geven van haar bewondering voor „een van de grootste kunstenaars van onze zijn om de lange Scandinavische avonden «foor te komen. Wie niet geïrriteerd raakt als filmfiguren „het gelaat wenden om te bemerken dat het noenmaal kan worden gebruikt" zal zeker door het stijlvolle in Dreyers film bekoord worden. Zijn hand bleek niet krachtig genoeg meer om de personen zo dwingend uit te etsen als een Bergman zou doen of zelfs een Mai Zetterling, die „Liefdesparen" in een zelfde tijd laat spelen als „Gertrud" en tot een gans ander resultaat komt. Ni- na Rode in de titelrol is een uur en drie kwartier van een wazige weemoedigheid vervuld. Het filmpaleis in Venetië Afdeling Aziatische kunst T>r Bij Koninklijk Besluit van 28 juli is be noemd tot wetenschappelijk hoofdambte naar bij het rijksmuseum drs. J. Fontein, in de functie van hoofd van de afdeling Aziatische Kunst. De heer Fontein werd geboren te Naar- den in 1927. Hij studeerde Chinese en Ja panse taal en cultuurgeschiedenis aan de universiteit van Leiden en werd in 1947 wetenschappelijk assistent en in 1956 con servator van het museum van Aziatische Kunst van de Vereeniging van Vrienden der Aziatische Kunst in dienst van de ge meente Amsterdam. In 1954 maakte hij een studiereis naar Japan, in 1962-'63 ver bleef hij in San Fransisco waar hij het inrichtingsplan voor de nieuwe Aziatische vleugel van het Young Memorial Museum opstelde. Drs. Fontein publiceerde in het maandblad Phoenix, het bulletin der Ver eniging van Vrienden der Aziatische Kunst, het bulletin van het Rijksmuseum en Tosetsu, het maandblad van het Ja panse keramische genootschap, Koreani- ca, Apollo, enzovoorts. NEGEN MUZEN Fanny Hill verboden in Tokio. De politie van Tokio heeft een Japanse vertaling van „Fanny Hill" verboden. De verta ling is van de hand van Kenichi Yos- hida, een zoon van de vroegere premier. Volgens de politie komen er zes porno grafische passages in voor. De Engelse uitgave van „Fanny Hill" is niet ver boden in Japan. V.A.R.A.'S RADIOPROGRAMMA „Van Harte" is, zo bleek gisteravond voor de derde keer, een overweldigend succes. Wederom, en dat in zo'n korte tijd, is door Henk van Stipriaan een groot bedrag bijeen gebedeld voor een goed doel. Dit keer gold het de oprichting van een bungalowkamp ergens in Twente, waar ouders met hun geestelijk minder-valide kinderen een ongestoorde vakantie kunnen genieten. Aanleiding voor deze derde „Van Harte" was een ingezonden stuk in een krant waarin Iemand protesteerde tegen het feit dat er naast zijn huis een tehuis voor zwak- zinnge meisjes gehuisvest zou worden, en het feit dat de meeste hotels, campings en bungalowkampen ouders met hun geestelijk gestoorde kind toelating weigeren. „VAN HARTE" stelde zich gisteravond ten doel om een klein bungalowpark te bouwen, ergens in Twente, waar ouders te zamen met hun kinderen een rustige vakantie kunnen doorbrengen, zonder dat buitenstaanders zich vergapen aan hun moeilijkheden; 50.000 was het streefge tal van Henk van Stipriaan, een bedrag dat voldoende zou zijn om het gehele pro ject een gezond begin te kunnen meege ven. Gelukkig is dat bedrag gisteravond overtroffen. Zag het er in het begin van het programma wat somber uit de aanmeldingen kwamen aanvankelijk niet al te vlot binnen en het leek alsof de helft van het gevraagde bedrag slechts met moeite zou binnenkomen na halfacht was de stand, na een spannende eindrace 45.691,45, 35 minuten na het einde van de zendtijd was dit bedrag in middels aangegroeid tot 63.722,76. Bovendien waren er tal van sympathie ke aanbiedingen binnengekomen: een echtpaar, dat onbekend wenst te blijven, heeft een stuk grond aangeboden, een ar chitect heeft gezegd gratis de bouwplan nen te zullen maken, een betonconstruc- teur zal zijn deel voor zijn rekening ne men, er komen verder gratis sanitaire voorzieningen, elektriciteit, enkele cara vans en luchtbedden, stucwerk, hek werk en schilderwerk, en een comité van Amsterdamse bouwvakkers geeft een week extra vakantie om dit project klaar te maken. De PTT'ers uit Haar lem gaan een actie beginnen om nog meer geld binnen te krijgen. Henk van Stipriaan was er beduusd van. „Ik had dit niet verwacht", zei hij gisteravond, „maar ik ben er bijzonder gelukkig mee." Eerste uitvoering in Nederland De Nederlandsche Bachvereeniging zal het nieuwe seizoen vrijdagavond 24 sep tember openen met de allereerste uitvoe ring in ons land, in de Grote Kerk te Naarden, van de „Markus Passion" van Georg Philipp Telemann. Aan deze uitvoering, onder leiding van prof. Kurt Redel uit München, werken het koor der Nederlandsche Bachvereniging en het Radio Kamerorkest mede. De so listen zijn: Elisabeth Grümmer (sopraan) Aafje Heynis (alt), Theo Altmeyer (te nor), Horst Günter (evangelist-bariton), Lothar Ostenburg (Jezus, bariton), Leo nard Hokanson (cembalo), Albert de Klerk (orgel). De eerste opvoering in deze vorm had enige jaren geleden onder leiding van prof. Redel plaats in Vevey. SJOUKJE DIJKSTRA HEEFT de hoofd rol gekregen in de nieuwste show van Holiday on Ice", die morgen in de Madison Square Garden in New York zijn wereldpremière beleeft. Holiday on Ice"-president Morris Scalfen heeft haar gekozen uit een groot aantal solisten van top-formaat die bij zijn revues werken. Sjoukje, die gisteren van Brussel naar Amerika is gevlogen, zal onder meer in New York en Baltimore optreden, innen twee maanden komt zij weer terug naar Europa om haar plaats in te nemen in de „Holiday on Ice"-reeks die van 28 ok tober af in het RAI-gebouw in Amster dam wordt gegeven. ONZE EX-OLYMPISCHE kampioe ne, die vorig jaar zó van de sportwereld in de showbussiness overstapte, is inmid dels na vijfhonderd voorstellingen met Holiday on Ice een echte show-ster ge worden. „Ik voel mee heel happy", zei ze ons gisteren, „dat zei ik vorig jaar ook, maar iedereen wist dat de plotselin ge verandering me toch wel iets deed." Sjoukje tekende vorig jaar een tweejarig contract met „Holiday on Ice", maar stel de de voorwaarde dat zij alleen in Europa zou werken. Zij had te weinig zelfver trouwen om als artieste naar een revue in Amerika te gaan waar in de showbusi ness zulke hoge eisen worden gesteld. Nu heeft Morris Scalfen haar met klem ge vraagd om de nieuwe show in New York te introduceren. Zij heeft het afgelopen jaar hard gewerkt om wat minder sport- meisje, en wat meer showgirl te zijn. ARNOLD GERSCHWEILER, de man die Sjoukje door jarenlange training naar de wereld- en Olympische kam pioenschappen heeft geleid, heeft Sjoukje geholpen bij de voorbereiding van het op treden in Amerika. Een man die Sjoukje Dijkstra op haar juiste waarde kan schat ten is Derek Boyle, de manager van het gezelschap. „Wij hebben Sjoukje vorig jaar als de sportieve Olympische kam pioene aan het publiek gepresenteerd, en haar zo min mogelijk bij de eigenlijke show betrokken; dit jaar is zij helemaal de first lady van de show." Sjoukje heeft géén sterallures gekregen. Zij sluit zich niet op in de kleedkamer. Bovendien is ze omringd door oude vrien den en vriendinnen: wereldkampioen Franz Ningel, de Duitse kampioene Mar- gret Göbel, de Noorse kampioene Grete Borgen en de Tsjechische kampioene Jana Kyankova. Die zal ze in Amerika Sjoukje heeft in het verleden al diverse malen Amerika bezocht om demonstra ties te geven, maar toen schaatste ze voor sportliefhebbers. Ze had nooit kun nen dromen dat ze nog eens de topsolis- te zou worden van een showproduktie op Broadway. De Madison Square Garden heeft plaats voor 12.000 toeschouwers; er worden 60 voorstellingen achter elkaar gegeven. fT9g(112I lOi&Df DE ZUILEN (met uitzondering van de N.C.R.V.) hebben in de laatste anderhalf jaar 160.000 leden verloren, voldoende reden voor grote onrust omdat minister Vrolijk nu eenmaal heeft bepaald dat het ledental bepalend is voor het aantal zenduren via radio en televisie. De K.R.O. gooit met een uitgebreide ledenwerfcampagne de knup pel in het hoenderhok; de actie wordt geleid door de heer A. M. Bergers, de man van de SUS-loterijen. Er komen 1500 werkgroepen, verspreid over het gehele land. Het ledental van de K.R.O. bedroeg op 1 januari 1964 626.777 leden, op 1 januari 1965 595.511 leden en op 24 juli van dit jaar 560.894 leden. De stand bij de N.C.R.V., de enige zuil die winst blijft boeken, ziet er als volgt uit: op 31 december 1963 had men 450.518 leden, op 31 december 1964 459.470, leden en de stand op dit moment bedraagt 459.317 leden, een gering verlies dus van 153 leden, dat echter bij de N.C.R.V. niet als verlies beschouwd wordt: men heeft veel abonnees die per week betalen en velen plegen hun lidmaatschap-abonnement tijdelijk op te zeggen gedurende de vakanties. De aanmeldingsstroom begint dan weer in september t/m december. DE NCRV IS IN haar programma's voor radio en televisie en in haar optre den naar buiten steeds meer het ont moetingspunt geworden van orthodox protestant Nederland; ze is de spiegel van de activiteiten die in deze groepering leven. Anders dan vroeger, toen zij nog typisch een bepaalde protestantse rich ting voorstond, is de NCRV oecumeni- scher van karakter 'geworden. Zij, die zich vroeger niet konden verenigen met dit bepaalde karakter, gaan er meer en meer toe over zich bij de NCRV aan te sluiten. Protestant Nederland is zich be wust van de verantwoordelijkheid en de mogelijkheden die de NCRV heeft en te vens van de gevaren die haar bedreigen (algemene omroep, afzwakking van de levensbeschouwelijke visie). Bovendien ziet de NCRV kans, ondanks haar massa organisatie, een goede binding en con tact met haar leden te houden, met be houd van haar verenigingskarakter. Daarom, door die nog steeds toenemende ledenaanwas, onderneemt de NCRV geen bijzondere werfacties: de opzet is continu actief. Over het gehele land verspreid werken verschillende correspondenten, die een nauw contact met de leden hebben. DE VPRO HEEFT TWEE groepen aanhangers: de leden (zij die een vrij willige bijdrage storten maar het omroep blad niet ontvangen en de lqden-abonnees die wél het blad ontvangen. De stand bij de VPRO ziet er als volgt uit: 1 januari 1964 56.765 leden, 129.118 leden-abonnees; 1 januari 1965 51.974 leden, 122.514 leden abonnees; 1 juli 1965 51.390 leden en 120.566 leden-abonnees. De leden betalen vrijwillige bijdragen variërend van 1 tot 4 gulden per jaar; de nieuwe actie legt zich er vooral op toe om juist deze groep ertoe te bewegen het vrijwillig geschon ken bedrag te verhogen tot minimaal 5 gulden. De reacties zijn tot nu toe gunstig te noemen. DE VARA zegt zijn grote inzinking te boven te zijn. Was 't ledental op 1 januari 1964 535.000 leden, op 1 januari 1965 was dat 493.000, maar nu is er een lichte ver betering te bespeuren. Het juiste aantal is niet te geven: de VARA heeft een be- zorgsysteem en geen postsysteem en om administratieve redenen bekijkt men slechts eenmaal per jaar exact het leden tal. Wel heeft men gemerkt dat de ten dens ten opzichte van het afgelopen jaar stabiel is. Had men in andere jaren 's zomers te kampen met gevoelige ver liezen, daarvan is dit jaar in veel min dere mate sprake geweest. De VARA Advertentie Clubs voor BEGINNERS en GEVORDERDEN. Alle leeftijden. Speciale clubs voor SCHOLIEREN. Indeling naar leeftijd etc. Onze nieuwe studio is iedere dag ter bezichtiging GEOPEND Gaarne verstrekken wij u alle gewenste inlichtingen Er ligt tevens een prospectus voor u klaar HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klassieke grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Ra diokrant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8.15 Gewijde muziek (opn. en gr.) 8.30 Nieuws. 8.40 Stereo: Lichte grammofoon muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Modem pianospel (gr.) 10.30 Morgen dienst. 11.00 Oude gewijde muziek (gr.) 11.15 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Twaalf-uurtje: cabaretprogramma. 12.00 Lichte orkestmuziek (opn.) 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Ondergang van de rijzende zon (III), documentaire. 12.50 Musette-en semble en zangsolisten. 13.15 Klassieke grammofoonmuziek. 13.45 Licht pianospel (opn.) 14.00 Hildebrand-miniaturen: V. Hoe warm het was en hoe ver, hoorspel. 14.45 Klassieke grammofoonmuziek. 15.00 Semi klassieke orkestwerken (gr.) 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Hoorspel voor de jeugd. 17.15 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 17.50 Overheidsvoorlichting: Mens en sa menleving. Thuishavens voor geestelijk gehandicapten. Spreker: mr. P. J. Blom- mestijn v. h. Ministerie v. Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk. 18.00 Het Spektrum, lezing. 18.10 Meisjeskoren m. blokfluitensemble en orgel (opn): geeste lijke liederen. 18.30 Radio Volks-Universi- teit: De ivoorkust, door A. C. W. van der Vet. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van Het Leger des Heils (gr.) 19.50 Wereldpanorama. 20.00 Stereo: Metropole-orkest, amuse mentsmuziek. 20.30 Omroepkamerkoor en solisten: klassieke en moderne liederen. I.d.pauze: 21.00-21.15 Ons harde werken, onze status en ons bedreigde hart, lezing. 22.00 Lichte orkestmuziek (gr.) 22.30 Nws. en SOS-berichten. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Moderne muziek (gr.) 23.15 De Stevenisten, lezing. 23.30 Lichte gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnas tiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.35 Van de voorpa gina. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek (verv.) 9.00 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw. 9.05 Klassie ke grammofoonmuziek. VPRO: 9.40 Mo menten van menselijk bestaan, gesprek (III). VARA: 10.00 Romantische orkest werken (gr.) 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Radiokoor: geestelijke lie deren. 12.00 Stereo:Tango-rumba-orkesten zangsolisten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Voor het platte land. 12.35 Elektronisch orgelspel. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Vrou wenkoor. 13.35 Orkestmuziek (gr.) 13.45 Hun wereld ging voorbij, lezing (4). 14.00 Gitaarmuziek (gr.) 14.10 Radiokameror kest: klassieke en moderne muziek. 14.55 Kalender, praatje. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Nieuws. 16.02 Moderne en klassieke orkestmuziek (gr.) 16.40 Voor de zieken. 17.10 Lichte grammofoonmuziek. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Mede delingen of grammofoonmuziek. 18.20 Uit zending van het Gereformeerd Politiek Verbond: Wat verandert en wat gelijk blijft. Spreker: de heer J. P. de Vries. 18.30 Stereo: Dansorkest en zangsolisten. 19.00 Stereo: Kinderkoor. 19.20 Voor de jeugd. 19.30 Artistieke Staallkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Licht orkest. 20.35 Socialistisch commentaar. 20.50 Disco Festival: lichte grammofoonmuziek. 22.00 Volksliedjes. 22.52 Sport halverwege met o.a. Europese honkbalkampioenschappen te Madrid. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiophil- harmonisch sextet (opn.): Moderne mu ziek. 23.10 Jazzmagazine. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, mededelingen en SOS-berichten. 12.45 Ca denza. 12.50 Beursberichten en program- ma-overzicht. 13.00 Nieuws en weerbe richt. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Jeugdkoren. 15.00 Nieuws. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursbe richten. 16.09 Gevarieerde muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Amerikaanse muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmo- raal en filosofie. 18.50 Sportkroniek. 18.54 Peter Alexander. 19.00 Nieuws, weerbe richt en radiokroniek. 19.40 Orkest Henri Segers. 20.00 Openbaar Kunstbezit. 20.15 Mood Indigo. 21.00 Moderne muziek. 21.30 Folklorefestival. 22.00 Nieuws en berich ten. 22.15 Amusementsprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.55 Nieuws. 24.00 Voor de zeevaart. VOOR DINSDAG NEDERLAND 1 NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 Journaal voor ge hoorgestoorden. 19.33 Jackie Gleason Show. 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Instru mentaal combo. 20.38 De vriendelijkste kerel van de wereld, cabaretprogramma. 21.10 De anatomische les, balletprogram ma. 21.35 Korte film. 21.40 Ziek zijn beter worden, medische rubriek. NTS: 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Nul één, TV-film (dl. 4). 20.25 Dzjes-zien (dl. 13). 20.55 De lange weg, documentaire. 21.50 Pianoduo: klassieke muziek. CVK- IKOR: 22.10-22.35 De Rabbi en zijn Rab bi, filmverslag (herhaling van 2 mei jl.) VOOR WOENSDAG NEDERLAND I AVRO: 17.00-17.30 Padvinderssongfesti val. NTS: 19.00 Nieuws in 't kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 Bergbewoners (Mountain Tribes), TV-film. KRO: 19.35 Van onze sportredacteur. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Lie verdjesAmsterdamse vakantiefilm. 20.45 Buitengewoon Verlof (Sonderurlaub TV-spel. 21.50 Brandpunt-Post. 22.20 Epi loog, NTS: 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort AVRO: 20.01 Leven in de brouwerij, TV-film. 21.20-22.10 Operette I.S.A. (IV), amuse mentsprogramma. gaat dan ook geen speciale acties onder nemen: men is continu actief met adver tenties in de gids en met premies. Voor al in de bezorgershoek zijn grote activi teiten waar te nemen en bovendien heeft men dan nog de steun van de 650 afde lingen in het land en de 4000 vrijwilligers. Hulp van buitenaf is slechts incidenteel: men redt zoveel mogelijk zichzelf. Bij zondere initiatieven, betrekking hebbend op het punt van ledenwerving, staan tot nu toe niet op het programma, maar wellicht komen er voorstellen in die rich ting op de algemene vergadering van de verenigingsraad, die 11 en 12 september gehouden wordt, aan de orde. DE AVRO staat er als volgt voor: op 31 december 1963 was het ledental 446.063; op 31 december 1964 411.901; op 1 juli 1965 402.000, rond geschat. Zoals ieder jaar het geval is, gaat de AVRO ook nu weer een ledenwerfcampagne be ginnen, evenals de vorige keren geheel in eigen beheer. Het wordt een rustige cam pagne, waarbij de AVRO tracht de leden te stimuleren door middel van opwekkin gen in de AVRO-bode en door middel van advertenties in diverse dagbladen, tot het werven van nieuwe leden. De aanbrengpremies zullen groter worden dan de laatste jaren het geval was, zij het wel dat zij binnen redelijke grenzen zullen blijven. De nieuwe actie zal heten: „Bouw aan uw zendtijd" en daarmee bedoelt men dan te zeggen: bouw aan een onversnipperde zendtijd van een al gemeen onafhankelijk programma, uiter aard te verzorgen door de AVRO. DAT WAS HEM DUS, Klaas Vaak. De kleuters, die over het algemeen wat be droefd hebben gereageerd op het defini tieve ontslag dat de N.T.S. welterusten- zegger Barend de Beer had aangezegd, zullen nog wat aan hem moeten wennen, maar dat er een goede kans inzit, dat deze Duitse Klaas de harten van het jeugdige kiikersvolkje wint, lijkt buiten kijf. Het eerste verhaaltje, dat hij ver telde alvorens de "kleintjes „slaap zacht" te wensen, was waarschijnlijk niet het sterkste uit zijn repertoire, maar mis schien was het wel verstandig niet direct zo heel boeiend te beginnen: na „Heli en de schporsteenveger" moet er immer» nog zo vaak naar Klaas geluisterd wor den. De K.R.O. zorgde gisteravond voor nog een première. Na de samenwerking op amusementsgebied is nu namelijk ook die op journaal-gebied gekomen. Waarbij dat „nu" dan vooral op Nederland slaat. De Franse, Belgische, Zwitserse, Italiaanse, Duitse en Engelse televisie hebben hun actualiteiten-rubrieken al geruime tijd sa men laten werken aan een driemaande lijks uitwisselings-programma. Nederland had tot nu toe de kat uit de boom geke ken, maar nu is „Brandpunt" dan toch echt mee gaan doen. Ditmaal was er nog geen Nederland» onderwerp in dit televisiemagazine opge nomen, maar dat schijnt wel in de be doeling te liggen. Voorlopig leidde brand punt-redacteur Aad van den Heuvel nog slechts de onderwerpen van de overige medewerkend^ landen aan „Europees Pa norama" in: korte documentaires over de Zwitserse Garde in Vaticaanstad, over Amerikaanse toeristen in Europa, de slag bij Waterloo en het nationaal bewustzijn van de Welshmen, die zeer nadrukkelijk duidelijk wensen te maken, dat Wales geen deel van Engeland is. Alles bij el kaar een interessant programma, dat ze ker beloften voor de toekomst inhoudt. Het was op het tweede net te zien, deze Nederlandse start van „Europees Pano rama", evenals „Schönes Wetter heute". Dit door een Duitse tv-ploeg met Zwols- mans pier op de achtergrond gemaakt» programma was voor Nederlandse kij kers misschien niet zo leuk als de gè- zichtentrekkende, leukdoende, zich al» „wahnsinnig sexy" aandienende of beval lig „lm Strandkorb" zittende Duitse ar tiesten bedoeld hadden, maar het had één voordeel. Het liet zien hoe Schevenin- gen er uit kan zien op een dag dat daar werkelijk gezegd kan worden „mooi weertje vandaag". Want op Scheveningen waren de Duitsers onder leiding van Alexander Arnz dit amusementsprogram ma in het voorjaar van 1964 komen ma ken. Met uitzondering van de 22ste afleve ring van de serie documentaires „The great War", die langzamerhand net zo lang schijnt te gaan duren als de eerste wereldoorlog zelf, was er verder alleen oud nieuws te zien. Wanneer dat echter van zo'n uitstekende kwaliteit is als de uit 1960 daterende Engelse speelfilm „An gry Silence" met een prachtige rol van Richard Attenborough als een man, die niet wil mee doen aan een wilde sta king .en daarvoor zwaar moet boeten gisteravond de hoofdschotel op Nederland I, kan men er als televisiekijker best vrede mee hebben. Evenals dat het ge val is met de herhaling van de in 1963 reeds uitgezonden uitvoering van Mozart» concert voor klarinet en orkest in A, KV 622, door het Amsterdamse Kunstmaand- orkest onder leiding van Anton Kersjes, met Jolle Huckriede als solist. Want dat is niet alleen prachtig om naar te luiste ren, het was ook tot een voortreffelijk stukje televisie gemaakt. Advertentie Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook snel te geschieden. Reuma tische pijnen, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7