Washington nodigt officieel Rus uit voor Kaap Kennedy Onzekerheid over plaats van Beatrix' huwelijk Eén dode en tien gewonden bij fabrieks-ontploffingen 41 HET WEER In Saas Fee is het zoeken gestaakt Nederlandse kustvaarder gezonken Felle strijd in Kasjmir SER-personeel wil meer loon Schweitzer is ernstig ziek Begin van Russisch-Amerikaanse ruimtetoenadering Amsterdam of Den Haag Drie man delen hoofdprijs toto Opvarende van KW 171 „Jan Maria" vermist In Rotterdam en in De Krim „Varkensvlees deze winter duur" BNG-lening van ƒ100 min. a 5% W. A. VERWOERD en ZONEN Verkiezingsstrijd in Wesi-Duitsland pagina i Onbestendig Aan het strand Minder gewicht Het woord is aan EEG-commissie WILT U EEN TON? KOLEN 50e JAARGANG NUMMER 252 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije MOSKOU (AFP en AP) De Russi sche academie van wetenschappen zal vanavond een belangrijke bespreking houden. Er zal een beslissing worden ge nomen over de Amerikaanse uitnodiging aan een Russische geleerde naar Kaap Kennedy te komen. Deze Russische ruim tevaartdeskundige zal de lancering van de Gemini-6 mogen bijwonen. De officië le uitnodiging is gisteren op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken ont vangen. President Johnson maakte pre cies een week geleden dit Amerikaanse aanbod bekend. Dr. Keldysj, president van de Russische academie voor weten schappen, deelde dit gisteren mee. Keldysj veroordeelde vorige week de „overdreven belangstelling van de we reld" voor het op de maan brengen van een mens. Hij zei dat het nog te vroeg is voor de Sovjet-Unie om een datum te bepalen. De Verenigde Staten hebben 1969 als streefdatum voor een reis naar de maan. Keldysj zei dat eerst nog veel meer ge gevens over het maanoppervlak verkre gen moeten worden. De voorsprong van de Sovjet-Unie in de ruimtevaart heeft duidelijk betrekking op raketkracht: de laatste Russische bemande raket had een kracht van 630.000 kilogram tegen de (Van onze correspondent) In Den Haag staat men uiterst sceptisch tegenover berichten dat prin ces Beatrix' huwelijk volgend voorjaar in Amsterdam zou worden gesloten. Te genover het feit dat tegen die tijd wel licht de restauratie van het paleis op de dam gereed zou zijn, staat dat de Haag se Nieuwe Kerk geheel is gerestaureerd en dat het huis Ten Bosch van oudsher een ontvangstcentrum is geweest voor officiële gebeurtenissen rond het vors tenhuis. Dat was het al in de zeventiende eeuw, toen Frederik Hendriks gemalin Amalia van Solms voor het eerst het hof van de Oranjes luister verleende. Belangrijk vindt men in Den Haag ook dat traditioneel de huwelijken van Oran jevorsten in de residentie worden geslo ten. Er is voorshands geen reden om aan te nemen dat hiervan zou worden afge weken. \Veerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 10 Radio en tv 9 Kunst k9 In de Vishal en op zee10 Topsy 10 Ferdinand 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige noordelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen wat minder onstabiel weer met een geringe buienkans en een mid dagtemper atuur van 16 tot 17 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTENEen verbinding tussen hogedrukgebieden bij Ierland en Finland kan een belangrijke weersver- betering tot gevolg hebben. Voorlopig moet men trouwens nog wachten op de terugkeer van koningin Juliana uit Italië. Zij moet uiteindelijk samen met de regering over plaats en tijd van het huwelijk beslissen. Claus von Amsberg zal maandag voor het eerst zijn verjaardag in Nederland vieren op paleis Soestdijk. Prins Bern- hard en de koningin zijn dan ook weer terug van hun vakantie. De viering zal een huiselijk karakter dragen, en de re gering heeft meegedeeld dat er niet zal worden gevlagd van openbare gebouwen. Deze week zal de toekomstige echtge noot van prinses Beatrix in Bonn/ af scheid nemen van medewerkers en vrien den op een vrijgezellenparty. Dat ge beurt op een cocktailparty bij baron Hu- bert von Perfall in Bad Godesberg. SAAS FEE (AP) Het zoeken naar slachtoffers van de lawineramp in de Zwitserse plaats Saas Fee is vandaag stopgezet omdat het dal gehuld is in een dikke mist. Volgens de laatste telling worden 85 ar beiders van het Mattmark waterkracht project vermist. In dit stadium kan wor den aangenomen dat zij zijn omgekomen. Vijf lijken en niet zes zoals oor spronkelijk werd gemeld zijn gebor gen waardoor het totale aantal doden en zij die nog onder het ijs begraven liggen negentig is. De 652.136 deelnemers aan de sporttoto van het vorige weekeinde hebben geza menlijk 931.390,20 gulden ingelegd. Het to tale prijzenbedrag bedroeg 309.338 gulden. De eerste prijs 170.135,90 gulden wordt gedeeld door drie personen, die ieder 56.712 gulden bruto ontvangen. Er meidden zich 147 deelnemers met twaalf goede uitslagen. Zij zullen, aan gezien voor de tweede prijs 92.801,40 be schikbaar was, 631 gulden netto ontvan gen. Welgeteld 1157 delen de derde prijs 46.490,70). Zij werden per goede kolom bruto 40 gulden rijker. De 209 bruto registerton metende Gro ninger kustvaarder „Texel" is vanmor gen bij stormachtig weer in de monding van de Theems gezonken. Het schip be vond zich toen op tien mijl van het licht schip „Galloper". De bemanning van het schip, dat eigen dom is van de heer K. W. Schuitema. ging in de boten en werd later opgepikt door de coaster „Jans" eveneens uit Gro ningen. Dit schip zal vanavond in IJmui den arriveren. De „Texel", die geladen was met 250 ton graan voor Faversham, was gister middag uit Rotterdam vertrokken met de volgende bemanning aan boord: kapitein S. Haaijer, 25 jaar oud uit Hooghalen, machinist L. Willemstein, 26 jaar oud uit Ridderkerk, stuurman J. A. Remkes, 19 jaar uit Den Haag en matroos H. Olin- ga, 17 jaar uit Groningen. De oorzaak van het vergaan van de „Texel" is nog niet bekend, wel ving de sleepboot „Schelde" van L.' Smit op, dat de persennings waren weggeslagen en dat het schip water maakte. Behalve de „Schelde" waren ook verschillende red dingsboten en ook een Schackleton-red- dingsvliegtuig op weg gegaan, maar hun hulp was niet meer nodig. Aerikaanse Gemini 193.500. De Russische raket kan een capsule van 7.200 kilogram in de ruimte brengen, tegen die van de VS 3.500 kilogram. De toestand van Cooper en Conrad is na hun achtdaagse recordvlucht beter dan de toestand van hun voorgangers James Mocdivitt en Edward White, die vier dagen in de ruimte zijn geweest. Cooper en Conrad hebben elk aan ge wicht verloren in deze acht dagen, maar ruimtearts Berry achtte dit niet veront rustend. Hij betwijfelde of bij een lange reis het gewichtsverlies in dit tempo zou zijn doorgegaan. Een uitgebreid medisch onderzoek van de Amerikaanse astronauten heeft bewe zen dat de Verenigde Staten over mensen beschikt die lichamelijk geschikt zijn voor een maanreis, zei de ruimtevaart arts op een persconferentie. „Tot nu toe heb ik niets gevonden dat mij noopt mijn inzichten van afgelopen zondag te wijzigen, namelijk dat wij men sen hebben die bestand zijn gebleken te gen een maanreis". President Johnson heeft gisteren be paald dat Amerikaanse ruimtevaarders in het vervolg na hun eerste ruimte- vlucht automatisch zullen worden bevor derd. Kasjmir: De moeilijkheden tussen India en Pakistan over het omstre den grensgebied zijn nog niet opge lost. Volgens de Indiase minister van Defensie zijn vele Pakistaanse in filtranten onschadelijk gemaakt (on der). De Indiase troepen hebben nieuwe stellingen betrokken (boven). De 27-jarige matroos Cor Martens uit IJmuiden, die deel uitmaakte van de be manning van de KW 171 „Jan Maria", een trawler van de rederij M. Parlevliet en J. van der Plas te Katwijk, wordt se dert vannacht vermist. Gevreesd wordt, dat hij is verdronken. De „Jan Maria" was een van de vele Nederlandse vissersvaartuigen die met een groot aantal andere trawlers van an dere nationaliteiten actief zijn op de vis gronden voor de Engelse oostkust. Gister avond is de „Jan Maria" (schipper Bertus Plug) bij Flamborough, 20 mijl benoor den de Humberrivier, voor anker gegaan. Martens is gisteravond met enkele colle ga's met een rubberbootje overgevaren naar een ter plaatse eveneens voor anker liggende kustvaarder, om wat vis te rui len. Op de terugtocht naar de „Jan Ma ria" is hij overboord geslagen en, naar moet worden aangenomen, verdronken. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. Cor Martens ging reeds als kleine jongen naar zee. Hij kon zwemmen als een rat, aldus deelde men van de re derij in Katwijk mee. De „Jan Maria" wordt donderdagnacht in IJmuiden ver wacht. -»« y '-t KARATSJI (Reuter-A.F.P.) In de Hajipir-pas wordt fel gevochten tussen Indische en Pakistaanse treopen. Dit werd dinsdag door radio-Pakistan meegedeeld. De pas ligt acht kilometer ten zuiden van de bestandslijn. Een woordvoerder in Nieuw Delhi ver klaarde dat de Hajipirheuvel, in het Oerigebied al twee dagen vast in handen van Indische strijdkrachten is. De Indi sche verliezen bedroegen volgens hem veertien doden. Aan Pakistaanse zijde zouden 62 man zijn gesneuveld. Veertien Pakistaanse militairen werden gevangen genomen. Indische troepen trokken vorige week de bestandslijn over om in Oeri Pakistaan se „infiltranten" te verjagen. De woord voerder zei, dat de Indische strijdkrach ten geen dorpen bij de bestandslijn had den „bevrijd". De geheime radiozender van de op standelingen meldde, dat bij hevige ge vechten tussen „vrijheidsstrijders" en Indische troepen ten noordoosten van Sonmarg, in het Kasjmirdal, de Indische strijdkrachten zware verliezen hebben ge leden. Op de weg tussen Rajaoeri en Boedhal overvielen de opstandelingen een Indisch konvooi en maakten daarbij gro te hoeveelheden wapens en munitie buit. In Srinager verklaarde een officiële woordvoerder, dat bij gevechten in het gebied van Poonch negenenveertig „op standelingen" waren gedood. Achttien in filtranten waren gevangen genomen. Een woordvoerder van V.N.-secretaris- generaal Oe Thant zei dinsdag in New York, dat de secretaris-generaal de situa tie in Kasjmir met zijn militaire waarne mer in dit gebied, generaal Nimmo, heeft besproken en dat hij nieuwe stap pen denkt te ondernemen. De woordvoer der achtte het niet nuttig deze stappen thans nader toe te lichten. Strijdkrachten van „het vrije Kasjmir" gesteund door Pakistanse troepen, hebben de wapenstilstandslijn in Kasjmir over schreden en twee Indische posten in het door India beheerste deel van Kasjmir be zet. De posten heten Deva en Tsjamb. Dinsdagavond heeft zich een ont ploffing voorgedaan bij de fabriek voor chemische produkten „Vonde lingenplaat" te Rotterdam. Eén ar beider kwam om het leven, vier anderen werden zwaar gewond. De foto geeft een beeld van de ontplof te ketel en de naaste omgeving. Paul Claudel: Gelukkig hebben diplomaten vaak lange neuzen, want verder kunnen zij meestal niet kijken. Advertentie Om ongeveer half zes is gistermiddag een ketel met parazuur ontploft op het terrein van de chemische fabriek „Vonde lingeplaat" in Rotterdam. Vier fabrieks arbeiders werden door het bijtende zuur getroffen. Een van hen liep zulke ernstige verwondingen op, dat hij ter plaatse over leed. De ontploffing geschiede in een stenen loodsje met een houten bovenbouw, waar zestien ketels staan van 1.80 meter bij 1.30. In de ketels zit parazuur vermengd met oleum, een zwart-bruine pasta. Dit mengsel wordt gebruikt bij de bereiding van verfstoffen. Het is nog niet bekend hoe een der door stoom verhitte ketels heeft kunnen exploderen. De vier getroffenen behoorden tot de middagploeg, die om twee uur was opge komen. De 47-jarige A. de Gast uit Oost- voome overleed aan zijn verwondingen. De 24-jarige B. Timmer uit Pernis liep brandwonden aan het gelaat op evenals zijn 53-jarige collega L. J. Knoppen uit Rotterdam. De 64-jarige S. van der Hoek uit Geervliet kreeg een shock. Hij had in zijn paniek geprobeerd door een luik naar buiten te kruipen. De 39-jarige Rotter- DEN HAAG. De 2000 man admin- stratief personeel van de Sociaal Econo mische Raad en zijn schappen, die hun dagtaak vervullen zo dicht bij het vuur waarin de loonakkoorden worden ge smeed, voelen zich achtergesteld in hun eigen loonontwikkeling. Vorig jaar heb ben zij precies de 10 percent van het loonakkoord gehad. De ambtenaren kre gen later van minister Toxopeus een aanvulling van ruim 4 percent, omdat het landelijk gemiddelde hoger had gelegen. Het SER-personeel kreeg echter niets extra. Het heeft nu één grote grief: de sala rissen van de hogere functionarissen, zo als voorzitters van schappen, zijn wél op getrokken om ze op hetzelfde niveau te houden als die van hoge ambtenaren. De bonden waarbij het SER-personeel is ge organiseerd, willen dit jaar niet zomaar genoegen nemen met de toegestane 5 per cent. Zij zouden vanmiddag scherpe on derhandelingen beginnen met SER-secre- taris drs. H. L. Jansen, die daarvoor zijn vakantie heeft onderbroken. De bonden willen een methode vinden om de SER- lonen in de toekomst gelijkelijk omhoog te doen gaan met de lonen van anderen. De EEG-commissie verwacht dat het varkensvlees in de periode van oktober tot maart volgend jaar zeer duur zal zijn. Een en ander is gevolg van het feit dat het aanbod van varkens in de ko mende maanden vermoedelijk twee per cent geringer zal zijn dan vorig jaar. Daarentegen rekent de commissie op een stijging van de vraag met zes percent. De Bank voor Nederlandse Gemeenten gaat over tot de uitgifte van een nieuwe 5)4 percents 25-jarige obligatielening 1965-11 van 100 miljoen tegen een koers van 98j4 percent. De datum van inschrij ving is 10 septemher, datum van storting 7 oktober. Beursnotering wordt aange vraagd. Het prospectus verschijnt morgen. dammer M. Fijenenbuik wilde van bui tenaf te hulp schieten, maar kwam ten val en brak zijn been. Een ontploffing in de aardappelmeel- en derivaten-fabriek „Onder Ons" in de Krim (Zuid-oost-Drente) heeft zeven ge wonden geëist. De slachtoffers liepen voor het merendeel lichte tot ernstige brand wonden op. Eén brak een schouder. Twee van de zeven konden na in het ziekenhuis van Coevorden te zijn behandeld naar huis terugkeren. Er moet gistermiddag een vlam in een van de stofkasten van de zogenoemde molenbatterij zijn gekomen, waardoor een explosie is ontstaan. Met een enorme klap vloog het dak van het gedeelte waarin de molens staan opgesteld, in de lucht. Hoewel er gewoonlijk slechts twee man in deze afdeling werkzaam zijn, wa ren er nu, in verband met plaatsing van apparatuur, zeven personen aanwezig. - „V. LAMBARENE (Reuter) Dr. Albert Schweitzer, arts, filosoof, theoloog en mu sicus, ligt ernstig ziek in zijn ziekenhuis in Lamharene. Dat is door assistenten van dr. Schweitzer meegedeeld. Schweit zer is negentig jaar. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1