Kroonraad moet de Griekse crisis in reddingsboei worden Vrijdag nieuwe regering in Santo Domingo Integratie op scholen in VS verloopt goed Veiligheidsraad gaat vijftien leden tellen Amerikaanse ministers op het ogenblik in Parijs Komplot tegen Egypte (*p, DAMES! mE„ïd(X) WERELDNIEUWS j Van dag tot dag Nicolaas Jouwe zoekt hulp voor de papoea's bij de Zuidzeelanden Bontgekleurd gezelschap vanavond in Athene bijeen Deense jongens vernielden joodse graven Lee beschuldigt Washington van omkooppoging George Ball polst president De Gaulle raatótoel WITTE KRUIS weer! \r J WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 PekingMoskou Zucht naar avontuur VN-Handvest gewijzigd Matiging Overdreven Op c/e poeders hèlpen. 0 0 5 8 2 3 16 16 10 3 2 6 0 1 11 6 3 8 44 0 21 0 4 13 5 7 0 Naar aanleiding van vragen van het Tweede-Kamerlid der P.S.P., de heer Slotenmaker de Bruïne, over hindernissen, die door de Nederlandse regering worden opgeworpen tegen de deelneming van Oostduitse sportlieden aan sportmanifes taties in Nederland, heeft minister Luns een opmerkelijke uiteenzetting gegeven. Opmerkelijk, omdat er iets geheel nieuws in staat en ook omdat het antwoord een sterk staaltje van politiek laveren levert. Het nieuws is dan, dat Nederland het beginsel van de eenheid van Duitsland heeft aanvaard. De minister zegt het let terlijk: „Het gevoerde beleid laat ener zijds het door alle NAVO-landen aanvaar de beginsel van de eenheid van Duits land onverlet. Misschien zullen ette lijke Kamerleden zich verbijsterd heb ben afgevraagd, wanneer zij de regering gemachtigd hebben haar buitenlands be leid te richten op steun voor en instem ming met het Westduitse streven, op nieuw te komen tot een „Groot Duits Rijk", aan welk streven Europa nu al tweemaal in deze eerste eeuwhelft een vernietigende oorlog heeft te wijten. Als er iets van een bittere ervaring zou moe ten zijn verwerkt in de naoorlogse Ne derlandse politiek, dan zou het toch dit hebben moeten zijn: een standvastige en op veiligheid gerichte ambitie om dat „Groot Duitse Rijk" voorgoed te voorko men. De formulering van minister Luns geeft voorts te kennen, dat er geen Oostduitse volksrepubliek bestaat. Ook wat dat be treft moeten wij dus aan het handje van Den Haag braaf met de hoofden in de wolken blijven wandelen. Onze bedrijfs- en handelsverbindingen met dat niet be staande Oost-Duitsland worden echter voortdurend op niet onvoordelige wijze uitgebreid en bevorderd. Maar, zal mi nister Luns zeggen, dat is een onderwerp dat niet bij mijn ministerie thuishoort De Oostduitse sportlieden mogen in ons land geen herkenningsinsigne dragen, geen vlag voeren, geen volkslied laten horen. De publikaties over de desbetref fende sportmanifestaties mogen niet de aanduiding „D.D.R." bevatten. Zij moe ten als statenloze individuen worden be schouwd, die „uit Duitsland" komen. Op deze wijze is aan alle plichten en rech ten voldaan en de sport kan haar gang gaan. En als klap op de vuurpijl: het ant woord van de. minister besluit met dit al les aan te duiden als „de bovenomschre ven versoepeling van het bondgenoot schappelijke en dus ook Nederlandse be leid." Zó klinkt dus thans de onafhankelijke, zelfbewuste en nuchtere stem van Neder land in de wereldpolitiek. De stem die eetijds via Radio-Oranje in Londen de ge pijnigde Nederlanders voorspelde: „Na de oorlog zullen wij eensgezind een krachtige, waardige bijdrage leveren voor het behoud van de wereldvrede en de uitroeiing van de demon van nationa listische hegemonie in het hart van Europa." Maar dat was dan ook in 1943, en dat was niet de stem van de heer Luns. MANILLA (A.F.P.) Het in Neder land gevestigde „vrijheidcomité van West-Papoea" heeft aan de Philippijnen steun gevraagd voor de strijd van West- Nieuw-Guinea voor onafhankelijkheid. Dat is woensdag in Manilla bekendge maakt. Twee kranten schrijven dat de voorzit ter van het comité, Nicolaas Jouwe, hulp zoekt bij de landen van de Zuidzee, waar onder de Philippijnen, voor de onafhan kelijkheidsstrijd van de Papoea's. Jouwe heeft volgens deze bladen president Soe- karno beschuldigd van pogingen de be volking van West-Papoea met wapenge weld te onderdrukken. Hij zei dat de In donesische regering alle goedgekeurde Papoea's voor de strijd tegen Maleisië gebruikt. Bovendien overweegt Indonesië de Papoea-bevolking te „verdunnen met horden Javanen." Advertentie ATHENE Vanavond komt de Griekse Kroonraad bijeen als uiterste red dingsboei voor de nu al anderhalve maand durende crisis. Behalve de partij leiders zijn premier Tsirimokos en alle na-oorlogse ex-premiers uitgenodigd. Twee hiervan hebben zich officieel uit de politiek teruggetrokken. Het zijn Karamanlis wiens deelneming een grote sensatie zou zijn en de oude Konstandi- nos Tsaldaris, merkwaardig schilderachtig overblijfsel van een eens opper machtige royalistische partijformatie, die door de ERE geheel op een zijspoor is gezet. Verder onder meer Pipinelis, de opvolger van Karamanlis, een trouw exponent van de koning, generaal Dovas uit 1961 die sterk wordt aangevochten door Centrum en links, en Novas, de opvolger van Papandreoe. Het was op grond van Novas,' aanwezigheid dat Papandreoe aanvankelijk liet doorschemeren niet te zullen komen, maar gelukkig heeft hij deze aankondiging in de loop van gisteravond herroepen. Het merkwaardige is dat, om van het Hof maar helemaal niet te spreken, geen van de vier in het parlement vertegen woordigde partijen er zonder kleerscheu ren is afgekomen. De Centrum-Unie is van 171 op 134 zetels gezakt. De rechtse ERE boekte ogenschijnlijk het kleinst mogelijke verlies. Slechts één van de 99 volgde niet het voorbeeld van leider Kanellopoulos. Maar kwalitatief is dit een feit van grote draagwijdte omdat deze ene de achternaam Karamanlis draagt en een broer is van de al een beetje le gendarische oudpremier. Pikant is dat Karamanlis zich dezer dagen van Parijs naar Rome heeft begeven. De linkse EDA is de enige die zijn frac- HECTOR GARCIA GODOY, de lei der van de voorlopige Dominicaanse regering, die vrijdag zal worden gevormd. SANTO DOMINGO (Reuter) De groep van kolonel Caamano in de Domi nicaanse Republiek heeft de door de Or ganisatie van Amerikaanse Staten opge stelde verzoeningsakte getekend. Een nieuwe voorlopige Dominicaanse regering zal vrijdag worden gevormd. De premier van de „constitutionalisten" kolonel Caamano, maakte dit na de on dertekening bekend. Hij zei dat de instal latie van de nieuwe regering in het na tionale paleis zou kunnen plaats hebben. De leider van de nieuwe regering, de 44- jarige diplomaat dr. Hector Garcia Godoy bevestigde de mededeling van Caamano. Hij is een aanhanger van ex-president Juan Bosch. De nieuwe voorlopige regering zal on derhandelingen beginnen over de datum en de wijze waarop de interamerikaanse vre desmacht in de Dominicaanse Republiek zal worden teruggetrokken. tie van 22 koppen in het parlement geheel bijeen hield. Maar dat het ook in deze ge lederen broeit, is onder andere uit de straatdemonstraties gebleken waar de in gestelde ordedienst stellig niet alleen in werking was om jeugdige onbezonnenheid te breidelen. Dat er juist een element van bezonnenheid was bij het optreden van een radikale vleugel die fellere acties wil, desnoods met opoffering van de idee van het volksfront, wordt vrij algemeen aan genomen. Deze zogenaamde pro-Chinese vleugel heeft haar eigen orgaan, „Wedergeboor te" genaamd, en ook verder uitvoerige propagandamiddelen ter voorlichting over de volksrepubliek-China die door Griekenland niet eens is erkend. Zij be schuldigt in, voorlopig nog tamelijk be dekte, termen het bestuur van de EDA van opportunisme en revisionisme. De hyperpopulaire componist en leider van de jeugdbeweging Lambrakides Theo- dorakis wordt eraan herinnerd dat men er met liederen alleen niet komt. Het tot nu toe enige slachtoffer van de troebelen dè student Sotiris Petroulas was naar ver luidt sinds enige tijd de pro-Chinese vleugel toegedaan. Het is een veelzeggend feit dat de on middellijk opgerichte studentenbèweging, die naar hem is genoèmd nóg "nlét'ls'êr- kend door de EDA. Anders dan de ach- WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft, aan de vooravond van het nieuwe schooljaar, zijn tevredenheid uit gesproken over de vooruitgang bij de in tegratie op de scholen in de zuidelijke staten. Een woordvoerder van het Witte Huis vertelde dat van de 5000 openbare scho len in het zuiden reeds 4463 scholen de bepalingen van de nieuwe wet op de bur gerrechten hebben gehoorzaamd door het aanvaarden van een plan tot opheffing van de rassenscheiding. „Het instemmen met een aanvaard baar plan tot opheffing van de rassen scheiding is slechts een begin", heeft president Johnson verklaard. „De komen de tijd zal van de plaatselijke autori teiten en de burgerij veel geduld en goe de wil eisen, opdat de plannen voor inte gratie kunnen worden verwezenlijkt", al dus Johnson. KOPENHAGEN (AP) Twee vijftienja rige jongens hebben dinsdagavond de po litie in Kopenhagen bekend, dat zij verle den week op de joodse begraafplaats graf stenen omgegooid hebben „om een echte sinistere ervaring op een begraafplaats bij nacht op te doen." De wandaad heeft de Denen zeer ge schokt. Dergelijke anti-semitische mani festaties hadden zich tientallen jaren niet in Denemarken voorgedaan. De bekentenis van de jongens bewijst, dat de vernielingen niets met anti-semitis- me te maken hadden. De jongens vertel den de politie, dat zij en hun vrienden de oude joodse begraafplaats voor hun nachtelijke avontuur hadden uitgekozen, omdat het terrein er zo buitengewoon spookachtig uitzag. Toen zij over de muur klommen waren zij niet van plan de graven te schenden. Niet alle jongens hadden aan de vernie lingen meegedaan. Er werden 68 grafste nen vernield. De schade wordt geraamd op 25.000 kronen. Met man en macht heeft men gepro beerd de tientallen door de lawine bedolven arbeiders van de stuwdam bij Saas Fee uit te graven. Reddings ploegen hadden daarbij de beschik king over zwaar materieel. Zij moes ten hun verwoede pogingen opgeven, omdat nieuwe lawines dreigden. (TelefotoJ. ter het ijzeren gordijn opererende Griekse communistische partij heeft de EDA in het ideologische geschil tussen de Sov jet-Unie en China nog niet voor eerstge noemde partij gekozen. Haar parlements- fractie lijkt voor het overgrote deel de Sovjet-koers te volgen, maar zij zal bij volgende verkiezingen rekening moeten houden met een zeer aktieve pro-Chinese propaganda. SINGAPORE (AP) Minister-presi dent Lee van Singapore heeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken beschuldigd van omkoperij. Lee liet op een persconferentie gisteren een brief zien van Dean Rusk, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, die moet bewijzen dat Amerikaanse autoriteiten in Singapore betrokken zijn bij het aanbie den van steekpenningen. Lee zei dat het bewijsmateriaal zich laat lezen als een James Bond-verhaal: spookachtig en grotesk. De bedoeling was dat de arrestatie van iemand van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) zou worden verzwegen. In Washington worden de beschuldigin gen ontkend en als ongelukkig beschouwd. Een woordvoerder zei dat de premier van Singapore op deze wijze Indonesië in de kaart speelt. NEW YORK (Reuter) Dinsdag is het Handvest van de Verenigde Naties voor het eerst gewijzigd. Het betreft de uit breiding van het ledental van de Veilig heidsraad en de Economische en Sociale Raad in verband met het sterk gegroei de aantal landen dat van de organisatie lid is geworden. Van 1 januari 1966 af zal de Veiligheids raad vijftien leden tellen, vier meer dan nu. De Economische en Sociale Raad zal dan, in plaats van achttien leden, ze venentwintig leden gaan tellen. Verkie zingen voor de nieuwe zetels zullen niet voor het begin van de twintigste algeme ne vergadering, op 21 september, worden gehouden. De wijziging van het Handvest is de bekroning van een langdurige campagne van Afrikaanse en Aziatische staten voor een rechtvaardige zetelverdeling. Van de tien verkiesbare zetels van de Veiligheids raad zullen er in de toekomst vijf door Afrikaans-Aziatische afgevaardigden wor den bezet, een door Oost-Europa, twee door Latijns Amerika en twee door West- Europa of „andere staten". Met deze laatste aanduiding bedoelt men landen als Australië, Nieuw Zeeland, Canada. Zuid-Afrika en Israël. De Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, de Sovjet-Unie en Nationalistisch China zijn permanente leden van de Vei ligheidsraad. Zij bezitten alle het recht van veto. De negen nieuwe leden van de Economi sche en Sociale Raad zullen uit zeven Afrikaans-Aziatische landen worden ge kozen, alsmede een uit Latijns Amerika en een uit de Westeuropese of „andere staten". (Van onze correspondent) PARIJS Twee belangrijke Amerika nen zijn in Parijs op bezoek. Fowler, de Amerikaanse minister van Financiën heeft zijn opwachting gemaakt bij zijn Franse collega Giscard d'Estaing over het bijeenroepen van een internationale monetaire conferentie. En George Ball, de Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken, is op het Elysée ont vangen door president De Gaulle. Specta culair zijn de besprekingen niet geweest. Men heeft er zich van weerskanten toe beperkt naar eikaars meningen te vra gen, die overigens bekend zijn. Tussen De Gaulle en George Ball is natuurlijk gepraat over de toestand in Vietnam. Een paar weken geleden heb ben de Franse bladen het zó voorgesteld alsof Amerika in het Verre Oosten een tweede Dien ien Phoe tegemoet ging, naar het voorbeeld van de Franse troepen in Indochina. Tussen de regels door kon men een bepaald leedvermaak constate ren. In die gekleurde berichtgeving van Franse zijde is enige kentering gekomen. Van de Amerikaanse vastberadenheid om niet aan communistische druk toe te ge ven is men in Parijs onder de indruk ge raakt. Malraux, de Franse minister van Cul turele Zaken, werd naar Peking gestuurd, weliswaar niet om te bemiddelen, maar om bij Peking aan te dringen op mati ging. George Ball zou De Gaulle de ver zekering hebben gegeven dat de Ameri kaanse regering bereid is te onderhande len, maar niet zal wijken voor geweld. De Gaulle kan op het ogenblik weinig an ders doen dan afwachten. Tussen George Ball en generaal De Gaulle zal eveneens gesproken zijn over de NAVO. Reeds lang doen geruchten de ronde dat Frankrijk zich uit de NAVO wil terugtrekken en overplaatsing van de BEIROET (AFP) President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, die een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt, heeft Arabische studenten in Moskou ver teld dat er in Egypte een samenzwering tegen zijn regering is ontdekt. President Nasser onthulde dat het kom plot was gesmeed door de „Mohamme daanse Broederschap." Het komplot werd gesteund door Said Ramadan, een van de leiders van de „Mohammedaanse Broe derschap", die in 1955 uit Egypte vlucht te en sindsdien in het buitenland woont. Nasser verklaarde ook nog, dat Egypte niet meer zal deelnemen aan Arabische topconferenties als de Syrische Baassis- ten zich blijven kanten tegen het stand punt van Egypte over de omlegging van de Jordaan en het verenigde Arabische opperbevel. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken George Ball. SHAPE het NAVO-hoofdkwartier in Parijs naar een ander land zou vra gen. Deze geruchten lijken sterk overdreven. George Ball zal zeker geprobeerd hebben te weten te komen, wat De Gaulle met de NAVO voor plannen heeft. Bij zijn vertrek uit het Elysée liet Ball aan de wachtende journalisten niets los. Het enige dat hij zei was, dat het gesprek met De Gaulle „warm en hartelijk" was geweest. Misschien horen wij er meer van in De Gaulle's persconferentie negen sep tember. Villaatje in Menton Mensen koesteren hun zorgen. Ze ne men ze mee naar de Cóte d'Azur. Na een jaar nemen ze de ballast mee naar huis. Je moet piekeren om bezig te zijn. Een mens ontdekt hier dat de zon re geert. De „inboorlingen" van Menton ba den 's ochtends vroeg of laat. De buiten lander suddert in de laaiende zon heel de dag. Hij moet ravezwart terug- een soort adel. De „inboorlingen" bedekken het hoofd om het beetje hersenkwark, waar op 'n mens prat gaat, op peil te houden. Maar de buitenlandse kwark verdampt in de meedogenloze zon. Een buitenlan der wil hier niet weg. Hij weet nog niet, dat je hersens hier zoek raken. Hij denkt alleen aan de zon. Dus koopt hij hier een huis! Een hutje kost hier veertigduizend gul den. Een huis kost een ton (in guldens s.v.p.). Deze ton is bijeengezwoegd- zoals men in het noorden zwoegen kan. Er zijn rijken, half-rijken en niet-rijken. De half- rijke merkt nu, dat hem net een tweede tonnetje ontbreekt om lekker op zijn lau weren te soezen. Personeel is er niet óf onvoorstelbaar duur. Maak je een af spraak voor reparaties of veranderingen dan duikt niemand op. Je verliest een ki lo gewicht door het melancholieke wach ten. Dat is alleen de liefde waard géén huishoudenZonder die tweede ton moet je zweten in de hitte en alles zelf doen. Meestal gaat dat zo, dat de buitenlander tenslotte huis en hof verhuurt en in een optrekje woont. Een tuin is nooit schoon Het onkruid maakt hier carrière. Alles toert uitbundig. En nu zwoeg je meer dan thuis in het noorden Maar je leeft aan de Riviera! En dat is een omelette souf- flée". Zo geschiedde het dezer dagen dat heer Jansen (66) en mevrouw Jansen (62), brave mensen met veel gezwoeg en ge zweet achter zich, 's avonds krom ston den aan de Riviera, krom van de rug pijn. De stofzuiger had „mèk" geklikt en het vertikt. De vakman kwam niet. Wie ivèl kwam was een gemoedelijke grote Fransman mat baritonstem en goedaar dige ogen. Hij was verzekeringsagent in Monte-Carlo. Na vier maanden uitstel stoof hij toevallig in zijn auto langs het villaatje van de Jansens. Da's waar, hij zou er huis en hof verzekeren. Toen klaagde bijna bijbels heer Jansen terwijl zijn vrouw zwaarmoedig sufte: „Mijnheer, hélpt u ons toch! We hebben een juweel van een huis. Maar geen hulp! Wij hebben geannonceerd. Eén te lefoontje. Maar de dag daarna kwam zij niet. Overal ligt stof! Wij werken ons ka pot! Wij zijn bèk-af!" Toen glimlachte de Fransman. Deze Hollanders bevielen hem. Zo hartelijk. De sigaar, die hij gekregen had, was be ter dan zijn Franse turf. De witte Cinza no gaf hem welbehagen. Peinzend keek hij de goede gezichten aan. Toen zei hij: „Denkt u maar, lieve vrienden, dat in de bijbel staat: „Uit stof zijt gij gemaakt en tot stof zult gij wederkeren". Aan de sprookjessigaar zag hij de witte as. Voor hem was de kous af. Het zuiden ant woordde het noorden- twee ideologieën. En ik zei zachtjes op het terras tegen het echtpaar Jansen, toen de Fransman wuivend afscheid had genomen-(voor ver zekering kwam hij nog wel eens terug, hij had de papieren niet bij zich!): „Wel jullie hebben er zeker schoon genoeg van en gaan terug?" „Nééé!" riepen zij verontwaardigd „wij zijn niet op ons achterhoofd geval len, wij blijven!" Zij zagen er merkwaar dig jong uit op dat moment. De zon, de ton. de wijn, de luchtDe omelette soufflée!" Want dat is de Riviera.., André Peters Advertentie jm Geestestoestand. De man achter de tap kast in de stationsrestauratie van Mi laan was stomverbaasd. Een Oostenrijk se toerist stond er op een biertje met 1.600 schilling (ongeveer 220 gulden) te betalen. Na een telefoontje met de po litie werd de 38-jarige toerist naar een ziekenhuis gebracht voor een onderzoek naar zijn geestestoestand. Spionage. Het Cubaanse blad „Revolu- cion" heeft de ruimtevlucht van de Ge- mini-5 beschreven als „kosmische spio nage" en „een nieuw record van de vuile yankee-politiek." Buurland. „De voortgang in de Europese eenmaking wordt slechts in gevaar ge bracht door één land, ons buurland Ne derland. Ik wilde dat wij eens een ern stige bespreking met de Nederlanders konden hebben." Dit zei oud-bondskan selier Adenauer gisteren in een verkie zingstoespraak. Rovers. Commissaris Arief Fadillah, hoofd van de inlichtingendienst van de politie van Djakarta, is bij een gevecht met gewapende rovers om het leven ge komen. Quaison-Sackey. De Afrikaanse groep van 35 landen in de Verenigde Naties heeft geweigerd de Ghanese minister van Buitenlandse Zaken Alex Quaison-Sac key te steunen bij zijn poging voor de tweede achtereenvolgende maal voorzit ter van de Algemene Vergadering te worden. Weg. China zal Nepal honderd miljoen gulden geven voor de aanleg van een 220 kilometer lange verkeersweg, die van de Nepalese hoofdstad Katmandoe naar Pokhara in midden-Nepal loopt. Executie. Na een mislukte poging tot moord op premier Fidel Castro op 27 juli in Santa Clara zouden, volgens on bevestigde berichten meer dan 10.000 Cubanen zijn gearresteerd en drie van hen zijn geëxecuteerd. Dit bericht is af komstig van een groep ballingen in Mia mi. Dichterlijk. In Toronto is een dichter in staat van beschuldiging gesteld, omdat hij de Canadese vlag voor het plaatse lijk gemeentehuis heeft omgehakt nadat hij bij de Amerikaanse grens was terug gestuurd, omdat hij geen paspoort bij zich had. Vervoervooruitzicht. Volgens de Ameri kaanse verkeersdeskundige E. M. Cope zal de Amerikaanse bevolking in de ko mende tien jaar dusdanig toenemen dat er negentig miljoen nieuwe auto's en veertien miljoen nieuwe vrachtwagens en bussen nodig zullen zijn. Wolven. Wolven hebben in Asturië (Noord Spanje) achttien paarden en koeien ver slonden. Schadevergoeding. Israel betaalt aan een kleine groep niet-joodse Duitsers in Aus tralië een schadevergoeding van onge veer 48 miljoen gulden voor hun bezit tingen in Palestina, die door Israel na de tweede wereldoorlog in beslag zijn genomen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3