Winterdienst van N.Z.H. bevat uitbreidingen VIISKE „Sociale afscheid Zaken" Velsen nam van J. W. G. Gomes Drie Nederlandse schepen liepen aan de grond Hoe de duiven vlogen Ingaande 5 september Bloemen en geschenken voor echtpaar Ten Wolde in Velsen-N. Beverwijks drumkorps oogstte groot succes in Frankrijk Nieuw Schepenbesluit Duopassagier van bromfiets sloeg tegen wegdek Bromfietser botste tegen een taxi Gemeentebibliotheek Velsen Aanvaring op het Binnen-IJ u Stranding in de Grote Belt Turkse arbeider in Velsen aangereden Twee inbraken in één nacht in Velsen WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 !4 De winterdienstregeling van de N.Z.H.V.M., die op zondag 5 september Ingaat, bevat nogal wat uitbreidingen die samenhangen met de noodzakelijk geworden bediening van nieuwe woonwijken of industrieterreinen. Zo gaat de Haarlemse stadslijn 10 ook tussen de spitsuren naar dé Waarderpolder rijden om de vele bedrijven aldaar een geregelde verbinding met stad en station te verschaffen. Naar Zeewijk in IJmuiden wordt de kwartierdienst van lijn 75 doorgetrokken en de Noorderduinwijk in Zandvoort krijgt door een zijtakje van lijn 91 naar de Linnaeusstraat een geregelde verbinding met het busstation in Zandvoort en het Haarlemse station. Stadslijnen Interlokale lijnen OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY WASAUTOMATEN Stempelen Geslaagd Zorgeloze navigatie Gefaald in zeemanschap Deze winter wordt ook de voorlaatste stap gezet naar de volledige éénmansbe- diening van alle N.Z.H.-bussen. Nu is lijn 21 aan de beurt, wat enige verschuiving geeft in de vertrektijden op de lijn van de 20-groep. Op lijn 80 (Zandvoort-Amsterdam) zal op zaterdag- en zondagavond de winterse twintigminutendienst gelden. De belangrijkste veranderingen op de lo kale en interlokale lijnen volgen hieron der: Lijn 6 Overveen (Rollandslaan)-Station- Delftwijk (Jan Campertstraat) De toenemende verkeersopstoppingen maken het noodzakelijk op lijn 6 een vijf de bus in omloop te brengen om de kwar tierdienst te kunnen handhaven. Lijn 10 Station-Waarderpoldcr Tussen de ochtend- en middagspitsen wordt van maandag tot en met vrijdag een geregelde half-uurdienst uitgevoerd. Lijn 22 Den Haag-Katwijk-Bollenstreek Haarlem In Katwijk zal lijn 22 de route van lijn 20, dus via Rijnmond en Vuurbaakplein volgen. De éénmansbediening veroorzaakt enige verschuiving in de vertrektijden. Lijn 23 Noordwijkerhout- Bollenstreek- Haarlem In de avonduren en op zondagmorgen wordt niet verder dan Lisse (tot nu toe Hillegom) gereden. Lijn 70 Haarlem-IJmuiden Lijn 75 IJmuiden-Beverwijk-Hoogovens Lijn 75 wordt zeshonderd meter langer omdat de wijk Zeewijk in de route wordt opgenomen. De Planetenweg wordt ge volgd tot de Bellastrixstraat, vervolgens via Orionweg terug. Voor beide richtingen komt er een halte Orionweg bij Pleiaden- plantsoen. De speciale weekeind-stranddienst, die het vorig strandseizoen werd geïntrodu ceerd, keert terug. Lijn 71 Haarlem-Overveen-BIoemendaai Santpoort In de avonduren kunnen de diensten met vijf minuten worden versneld, waardoor een bus kan worden bespaard. Lijn 91 Zandvoort - Bloemendaalse Strand-Haarlem-Spaarndam Lijn 91 is, op het lijngedeelte Zand- voort-Haarlem, niet langer uitsluitend zo merdienst. Voor het eerst zal ook buiten Diamanten huwelijk Het echtpaar C. ten Wolde en G. ten Wolde-Veken heeft maandag aan de Van Rijswijkstraat 20 te Velsen-Noord temid den van kinderen en kleinkinderen zijn zestigjarig huwelijksfeest gevierd. Het diamanten echtpaar heeft van vele kanten goede wensen ontvangen, die alle gepaard gingen met bloemen en fruitman den. Er waren vele schriftelijke en te legrafische gelukwensen, veelal uit de Zaanstreek, waar de beide echtelieden zijn geboren en nog vele vrienden heb ben. Zelfs was er een gelukwenstelegram van vrienden in Australië. De heer en mevrouw Ten Wolde (87 en 81 jaar) hebben zaterdag een prachtige dag beleefd met hun kinderen en klein kinderen: per autobus werd toen een mooie tocht naar Zandvoort en Scheve- ningen gemaakt. Gisteren was dan de echte feestdag. Het gemeentebestuur van Velsen, verte genwoordigd door wethouder H. de Boer, kwam zijn gelukwensen aanbieden, ver gezeld van een prachtige taart. Ook van de directie van Van Gelder Zonen, waar de bruidegom 37 jaar heeft gewerkt, was een mooie taart om de feestvreugde te verhogen. Een schat aan bloemen gaf nog meer fleur aan dit huwelijksfeest. In de loop van de dag was het een ko men en gaan van vele oude bekenden, vrienden en relaties, die wel duidelijk hebben doen blijken hoezeer met het dia manten paar wordt meegeleefd. Een bijzondere verrassing was maan dagavond tegen acht uur het optreden van de jeugddrumband „Schulpen-Meer- weiden", die het echtpaar en zijn fami lie een serenade bracht. Een geste die op hoge prijs werd gesteld. Namens de drumband werd door mevrouw Van Hoof en de heer M. J. Marcus een fruitbak aangeboden. De familie Ten Wolde be leefde een mooie dag, die nog lang in herinnering zal blijven. Het drumkorps van de Beverwijkse Harmonie Kapel heeft groot succes ge oogst in het Franse plaatsje Billy Mon- tygni, waar het betrokken is geweest bij de viering van grote feestelijkheden. Zo enthousiast waren de Fransen, dat de B.H.K. voor een tweedaags bezoek aan Parijs, volgend jaar, is uitgenodigd: Voorts zijn drie uitnodigingen uit Noord- Frankrijk binnengekomen. De Beverwijkers werden hartelijk ont vangen op het gemeentehuis door de bur gemeester, alvorens zij hun medewerking verleenden aan een plechtigheid bij het plaatselijk oorlogsmonument. Hierna na men zij deel aan een grote optocht door het stadje. Op diverse plaatsen werd halt gehouden, waar het drumkorps uit Bever wijk een show ten beste gaf, die aanlei ding gaf tot groot enthousiasme bij het publiek, dat kwistig met confetti strooide. het seizoen een vaste dienst langs Bou levard en Zeeweg worden uitgevoerd. In deze uurdienst zal tevens een bedie ning van de Noorderduinwijk in Zandvoort worden opgenomen. Dit gebeurt door het maken van een korte oprit van de Van Lennepweg naar het einde van de Lin naeusstraat, waar wordt gekeerd en ver der de normale route Van Lennepweg- Vondelweg te vervolgen. De rijtijd is door deze routewijziging met drie minuten verlengd. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie a MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 Nu reeds de aanpassing van de Sche penwet aan het in 1960 te Londen geslo ten internationaal verdrag voor de bevei liging van mensenlevens op zee heeft plaatsgehad, wordt ook het Schepenbe sluit 1952 aan dit verdrag aangepast. In het Staatsblad is een daartoe genomen besluit opgenomen. Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt verschillende voorschriften uit het besluit te herzien in verband met in de praktijk opgedane ervaringen. Tevens werd de gehele materie overzichtelijker gegroepeerd, hetgeen betekent dat het Schepenbesluit 1952 door een geheel nieuw besluit werd vervangen. Er zullen nadere voorschriften worden vastgesteld, zodra het voornemen bestaat een reactor schip onder Nederlandse vlag in de vaart te brengen. „Dit is het einde. Dat doet de deur dicht". Met deze toepasselijke door de aanwezigen gezongen „tophit" onder on ze vaderlandse feestliederen is dinsdag middag de met pensioen gaande heer J. W. G. Gomes, maatschappelijk werker B bij de gemeentelijke dienst voor Socia le Zaken in Velsen, uitgeluid. Het was het slot van een gemoedelijke, ongedwon gen afscheidsbijeenkomst in de voorzaal van het St. Fideliusgebouw in IJmuiden- Oost. Erkentelijkheid en waardering voor hetgeen de heer Gomes in zijn dertigja rige loopbaan op sociaal terrein heeft verricht ontbraken evenmin. Verscheide ne geschenken vormden daarvan de meer tastbare bewijzen. De wethouder van Sociale Zaken, de heer J. van Leeuwen, opende de rij van sprekers met een terugblik op de tijd toen sociale zaken nog maatschappelijk hulp betoon heette. Zowel achter maatschap pelijk als achter hulpbetoon zou, volgens de heer Van Leeuwen, een vraagteken gezet kunnen worden. Taak en werkwijze van „sociale zaken" hebben zich aange- Maandagavond is een achttienjarige kantoorbediende met zijn bromfiets tegen de trottoirband aan de Willem de Zwij gerlaan in Santpoort gereden en gevallen. Zelf liep hij daarbij geen letsel op maar zijn achterop zittende vriend, een 16-jari- ge scholier sloeg met het hoofd op het wegdek. Met een lichte hersenschudding en schaafwonden aan het hoofd is de jon gen naar het Antoniusziekenhuis gebracht. Op de Duinvlietstraat in Velsen-Noord botste dinsdagmiddag een 17-jarige leer ling-fotograaf uit Uitgeest met zijn brom fiets tegen een taxi. De jongen kwam plotseling achter een geparkeerde auto vandaan. Met een gekneusde knie is hij naar zijn woning gebracht. Nieuwe aanwinsten in de afdeling voor tie ners van de gemeentebibliotheek te Velsen zijn de volgende boeken. Romans: Couperus, Berg van licht. Wethekam, Meer dan gisteren - minder dan morgen. Studieboeken: Leeuw, Weg en waarheid. Highland, Het hoe en waarom boek van de wiskunde. Slijper, De geheimen van reuzen en dwergen in het dierenrijk. Parool/Life, De vissen. Holesch, Urian, een beer uit de Kara- wanken. Prins, Leer schaken. Wilzen Bruins en Ybes, Ons kookboekje. Van Dam, Alles over konijnen. Ebeling, Pionier-automobielen. For rester, Helden van het luchtruim. Dörrenmatt, Die Physiker. Macken, Ierse verhalen. Wil liams en Lightbody, Jeanne d'Arc. Rugoff en Carrington, Marco Polo. Pleisteren en piere waaien door Galj aard. Op 26 januari 1965 is het Nederlandse motorschip „Deo Gratias" op het Binnen- IJ te Amsterdam tijdens het oversteken van dit water in aanvaring gekomen met het Duitse binnenvaartuig „Horst Fried- rich". De Raad voor de Scheepvaart, die van oordeel is dat de kapitein van de „Deo Gratias" een beoordelingsfout heeft gemaakt, heeft hem niet gestraft. De „Horst Friedrich" liep met de bak boordszijde van de kop tegen het bak boordsvoorschip van de „Deo Gratis", waardoor een gat in het voorschip van laatstgenoemd schip ontstond; de huid aan de bakboordzijde werd over een afstand van anderhalve meter opengescheurd. De aanvaring vond plaats, toen de „Deo Gratias" aan het oversteken was en zich ongeveer in het midden van het vaarwa ter van het Binnen-IJ bevond. Daargelaten eventuele medeschuld van de „Horst Friedrich", waaromtrent de raad geen oordeel heeft, is er duidelijk een beoordelingsfout geweest aan de zij de van de „Deo Gratias". De kapitein is van mening geweest, dat hij de „Horst Friedrich", die koers en vaart mocht behouden, nog wel voorlangs kon varen. Aan te nemen valt, dat de kapitein de snelheid van de „Horst Friedrich" heeft onderschat en bovendien te zeer heeft rekening gehouden met een vermoe den, dat dit schip wat stuurboorduit zou gaan, gelijk een met de „Horst Friedrich" meeliggend schip iets eerder wèl deed, zo dat daar voorlangs kon worden gevaren. Deze situatie leert, dat, hoewel zeker samenspel in het verkeer in wateren als het onderhavige gewenst en niet ongebrui kelijk is, men daarop niet zonder meer mag vertrouwen, en voorts, dat het aan beveling verdient om in situaties als de onderhavige, waarbij voor beoordeling vaak weinig tijd beschikbaar is, het kalm aan te doen. De raad heeft zich afgevraagd, of niet de beoordelingsfout van de kapitein mede is ontstaan door de omstandigheid, dat hij zelf aan het roer stond, hetgeen het ver mogen tot waarnemen noodzakelijkerwijze beperkt. Het moge zo zijn, dat bij het eigenlij ke manoeuvreren bij het loskomen van de wal of bij het meren op schepen van de ze grootte het sturen door de kapitein ge bruikelijk en niet afkeurenswaardig is, doch de raad is van oordeel, dat bij het oversteken van een vaarwater als het on derhavige het aanbeveling verdient dat er een roerganger is een eigen man of eventueel een vletterman die, mits er duidelijk en met gezag wordt geïinstru- eerd, alle vereiste roerbewegingen kan verrichten, aldus de kapitein in staat stel lend, zijn eigenlijke taak naar behoren te vervullen. Evenbedoelde beoordelingsfout heeft de aanvaring tot gevolg gehad, doch nu niets is gebleken van zorgeloosheid, terwijl de kapitein ter zitting blijk heeft gegeven le ring uit het ongeval te hebben getrokken, meent de raad het opleggen van enige straf achterwege te kunnen laten. ,4: i. ■■•v-t. -V past aan de veranderende maatschappe lijke omstandigheden. De instelling van de sociale werker van tegenwoordig ver schilt ook sterk met die van voor de oor log. Namens het Velsense gemeentebe stuur zegde de wethouder de heer Gomes dank voor zijn sociale arbeid die vaak verre van gemakkelijk is geweest. „Ik hoop dat, nu u van uw pensioen gaat ge nieten, uw leeftijd voor u geen kruis zal zijn. Blijf niet in een luie stoel zitten maar probeer wat om handen te hebben", luidde de goede raad van de wethouder, die de heer Gomes een grote kist sigaren aanbood. De heer J. H. Neuteboom zei dat met de heer Gomes weer een van de „oude garde" de dienst verlaat, die het stempe len door werklozen en de blauwe stem- pelhoekjes nog heeft meegemaakt. De heer Gomes heeft, aldus de heer Neute boom, een positieve bijdrage geleverd aan de veranderingen die de Velsense dienst voor Sociale Zaken heeft doorge maakt. „Allen die met u hebben samen gewerkt zullen goede herinneringen be waren aan uw wel eens sterke maar al tijd vol humor zittende verhalen. We zijn u ook dankbaar voor uw grote collegia liteit," zei de heer Neuteboom. Uit naam van het personeel overhandigde hij de heer Gomes een kapstok. De heer P. Waardenburg, oud-directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, hette de heer Gomes en diens vrouw welkom in het grote leger der be- De heer J. van Leeuwen, wethouder van Sociale Zaken in Velsen (rechts), biedt de heer Gomes bij zijn afscheid een kist sigaren aan. jaarden. Mocht de heer Gomes iets te doen willen hebben dan kan hij zich voor de Federatie voor Bejaardenzorg bijzonder nuttig maken. Door de heer P. Schoof, chef van de buitendienst, werd de heer Gomes een harde werker met een groot gevoel voor verantwoordelijkheid genoemd, die het be wijs leverde dat men ook zonder diploma's in het leven kan slagen. De heer Gomes heeft zich de dankbaarheid van veel Vel- senaren verworven. Tal, van collega's hebben van zijn rijpe ervaring en veel zijdige kennis van zaken profijt mogen trekken. De onderlinge samenwerking was steeds van bijzondere prettige aard. In de hem eigen van humor doortrokken spreek- kracht dankte de heer Gomes mede na mens zijn vrouw voor de vriendelijke woorden bij zijn afscheid. „Wij maat schappelijk werkers weten dat we óf lof óf klad kunnen verwachten. Vandaag is h voor mij allemaal lof." Zich tot de direc teur, de heer Neuteboom wendend ver zocht hij tenslotte toch vooral iets te doen aan de verbetering van de toegang tot het kantoor van de dienst. „Ik noem het maar het straatje van Vermeer". Onder het genot van koffie en gebak bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Zowel de kapitein als de betrokken stuurman van het motorschip „Repeto", dat vorig jaar (op 23 november) aan de grond is gelopen in de Grote Belt, zijn naar het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart hieraan schuldig. De eerste mag vijf maanden niet als kapitein van een zeeschip varen en de stuurman heeft een berisping gekregen. Langs de kust van Langeland loopt een beboeid vaarwater, een nemedriroute; het bevaren van die route bedoeld als mij nenvrij vaarwater geeft tevens een waarborg tegen rampen als de onderha vige en verdient ook uit dien hoofde aan beveling. Ter zitting is komen vast te staan, dat de „Repeto" bewesten van de boeienrou- te langs de kust zuidwaarts is gaan va ren. De opdracht, die de kapitein volgens zijn verklaring aan de stuurman zou heb ben gegeven bij het overgeven van de wacht van 12.00 uur luidde, dat de stuur man de kust op een afstand van ca. mijl moest houden. De stuurman spreekt niet van enige speciale order daartoe doch beroept zich op vroegere op deze routet gegeven instructies, de kust op a 1 mijl te houden. Enige nadere bijzonderheden omtrent de navigatie zijn volgens hem niet bespro ken. Het zicht wisselde door mist tussen 1 en 3 mijl. Het schip heeft behou dens het gestopt liggen voor het kopen van vis steeds volle kracht gevaren dat is 9 mijl door het water. Blijkens de noteringen op de kaart van de tijden waarop de boeien werden gepasseerd, was het behoud 7 mijl, waaruit valt af te lei den, dat er stroom tegen liep; de Pilot van het betrokken gebied vermeldt de stroomrichting dan naar de wal. Deze om standigheid, waarvan niet is gebleken, dat de kapitein er kennis van droeg, maakt de aan de stuurman ovèrgelaten naviga tie nog bedenkelijker. Tijdens de vaart langs de kust is de „Repeto" aan de grond gelopen op een plaats, die thans niet meer te reconstrue ren is. Peilingen zijn niet genomen. De veronderstelling, door de kapitein geopperd, dat zich ter plaatse van de stranding door hem op de gis in de kaart getekend een ondiepte zou bevin den doordat een jaar tevoren te ongeveer dier plaatse aan de grond gelopen Rus sisch schip toen volle kracht achteruit ge slagen had om vrij te komen, wordt door niets gestaafd; ook aan de Deense hydro grafische dienst is gelijk de inspecteur voor de scheepvaart ter zitting heeft me degedeeld een zodanige ondiepte niet bekend. De raad gaat dan ook aan deze veron derstelling voorbij. Wat daar zij van de nauwkeurige plaats van het aan de grond lopen: duidelijk is, dat de vage en onjuiste instructies van de kapitein ertoe geleid hebben, dat bij het onderhavige slechte zicht het schip te Een 35-jarige Turkse arbeider werk zaam bij de PEN-centrale in Velsen- Noord is dinsdagmorgen op de wielrij dersoversteekplaats op de Stationsweg bij de Minister Van Houtenlaan in Velsen aangereden door een personenauto, be stuurd door een 61-jarige uit Winkel. De Turk zou niet voldoende op het ver keer hebben gelet. Hij liep een gekneus de arm op. Kluis van hloemhnllenhedrijf aan Rijksweg opengebroken ln de nacht van dinsdag op woensdag zijn in Velsen twee inbraken gepleegd. Van een bloembollenbedrijf aan de rijks weg Velsen-Haarlem werd de kluis open gebroken. Uit geldkistjes wordt ongeveer vijfhonderd gulden vermist. Ook in een naburige machinefabriek verschafte men zich met geweld de toegang tot verschei dene afdelingen. Uit een toonbank in het magazijn werd hier ongeveer honderd gulden meegenomen. In het bloembollenbedrijf kwam men binnen door een buitenraam van de in- pakkerij te vernielen. In het kantoor wa ren alle schrijfbureaus doorzocht. De kluisdeur bleek opengebroken te zijn met gereedschap dat uit de machinefabriek was meegenomen. ORANJE NASSAU. Van de postduivenhou- dersvereniging Oranje Nassau" te IJmuiden namen 83 duiven deel aan een wedvlucht van Helmond af over een afstand van 130 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7 uur. Een duif van Broek-Verrept bereikte als eerste het hok om 9.12.30 uur; de laatste prijsduif om 9.25.51 uur. De uitslag was als volgt: Broek-Verrept 1, 5, 16; J. van Sikkelerus 2, 3, 7, 10, 11; Bruisschaart 4; P. Martens 8, 15; Wassenaar 9; M. Rutte 12; M. de Weers 13; A. Broek 14; P. Visser 6, 17. IJMUIDEN. Van de postduivenhoudersver- eniging „IJmuiden" te IJmuiden namen 92 dui ven deel aan een wedvlucht van Helmond af over een afstand van 130 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.00 uur. Een duif van J. Waal bereikte als eerste het hok om 9.10 uur; de laatste prijsduif om 9.20 uur. De uitslag was als volgt: J. Waal 1 en 14; M. Vendel 2, 3, 5, fi en 18; P. Hoekstra 4; J. Koster 7 en 11; D. Koffeman 8; F. Piers 9; J. de Waard 10; J. van Dorp 12; K. Metzelaar 13 «n 17; J. Raap 15; J. van Opbergen 16. SNELLE WIEKEN. Van de postduivenhou- dersvereniging „Snelle Wieken" te Santpoort namen 180 duiven deel aan een wedvlucht van Helmond af over een afstand van 127 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.00 uur. Een duif van G. Brouwer bereikte als eerste het hok om 8.59.0 uur; de laatste prijsduif om 10.18.0 uur. De uitslag was als volgt: G. Brouwer 1, 2, 6, K. Reker 22; A. Koster 23, 42; A. Koerts 24, 31; E. Sloot 27; Joh. Broek 30; H. v. d. Wiele 32, 34, 44; Jac. Broek 38, 40; A. Ham 45, 47; K. van Breemen 49. 52; W. Remmers 50. TELSTAR. Van de postduivenhoudersver- eniging „Telstar" te IJmuiden namen 60 duiven deel aan een wedvlucht van Helmond af over een afstand van 120 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.00 uur. Een duif van Harm-Kok bereikte als eerste het hok om 9.03.3 uur; de laatste prijsduif om 9.33.16 uur. De vlucht had een normaal verloop met wei nig verliezen. N.W. wind. De uitslag was als volgt: Harms-Kok 1, 3, 4, 5; E. Schreuder 2, 7, 9, 11, 12, 13; P. Groen 6, 8, 14; De Goede 10; A. de Weers 15. DE IJMONDEN. Van de postduivenhouders- vereniging „De IJmonden" (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen 120 duiven deel aan een wed vlucht van Roosendaal af over een afstand van 103 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.50 uur. Een duif van Kramer bereikte als eerste het hok om 9.02 uur; de laatste prijsduif om 9.10 uur. Door het prachtige weer had de vlucht een snel verloop. De uitslag was als volgt: Kramer 1; Knapen 2; Strijker 3, 6, 11, 17, 20 en 23; Suurmond 4, 14, 18 en 21; v. d. Scheer 5, 7, 10, 13 en 15; Schaf- stall 8; Hoekstra 9 en 19; Verduin 12; Kunst 16; Antonis 22 en 24. 9, 14, 16, 21, 22, 24, 27, 29; Van Zon 3; M. Janssen 4, 30, 35; J. Hoograad 5, 7, 18, 28, 33; G. Roze- mijer 8, 36; J. Handgraaf 10; E. Gorter 11, 32; C. van Duin 12, 13; A. Tabernal 15, 19; J. de Jonge 17, 31, 34; P. v. d. Hensch 20; K. Bouwer 23; P. Schot 25; C. Korthauwer 26. DE SNELVLIEGER. Van de postduivenhou- dersvereniging „De Snelvlieger" te IJmuiden namen 259 duiven deel aan een wedvlucht van Helmond af over een afstand van 131 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.00 uur. Een duif van B. Visser bereikte als eerste het hok om 9.08.48 uur; de laatste prijsduif om 9.19.50 uur. B Visser voor de 2de maal in successie eerste. Uitstekend draaien van F. de Boer (8 prijzen met 11 mee). De uitslag was als volgt: B Visser 1, 26; J. Wijker 2, 25; F. de Boer 3, 4, 7, 18, 20, 33, 35, 46; E. Reker 5, 8, 14; W. Rolvink 6; S. Voet en Zn. 9, 10, 11, 37, 43; L. Tervoort 12, 36, 48; J. v. d. Kammen 13, 51; C. Zwanenburg 15, 16; R. Jung 17; H. Broek 19, 28, 29; K. Klepper 21, 39, 41; BONTE DUIF. Van de postduivenhouders- vereniging „De Bonte Duif" namen 114 duiven deel aan een wedvlucht van Helmond af. Een duif van R. Middelkoop bereikte als eerste het hok om 9.6.50 uur; de laatste prijsduif om 9.24.1 uur. De uitslag was als volgt: R. Middekoop 1; G. van Zutphen 2; J. van Duyn 3, 10, 12, 20; Sj. Heis 4. 5, 7, 8, 11, 16; J. Minneboo 6; E. Klinge 9, 21, 23; R. Wielart 13; A. Muyderman 14; P. Verschuren 15, 22; Joh. Swart 17; J. van Loon 18; A. Niemeyer 19. HET ATOOM. Van de postduivenhouders- vereniging „Het Atoom" te Velsen-Noord namen 181 duiven deel aan een wedvlucht van Hel mond af over een afstand van 130 km. De los sing van de duiven geschiedde tijdens zuid westen wind om 7.00 uur. Een duif van D. van der Linde bereikte als eerste het hok om 9.01.45 uur; de laatste prijsduif om 9.22.20 uur. De jonge duiven hadden goed weer, maar on danks de zonnewarmte, die ook veel vocht in de lucht bracht, was de van zee uit komende wind nogal krachtig en dreef de vogels van de kust af. Daardoor kon de eerst aankomende vogel slechts een gemiddelde uursnelheid van rond 65 kilometer bereiken. De oudere liefheb bers drongen nu met hun vogels door naar de eerste plaatsen, doel* de „newcomer" De Boer deed het niet minder goed met een derde plaats. De uitslag was als volgt: D. van der Linde 1, 15; W. Schouten 2, 10, 20; J. de Boer 3, 5, 31, 32, 33; P. Schoone 4, 17, 26, 30: A. Voorhout 6, 7, 8, 9, 19, 22; A. Kat 11; J. Stijnman 12, 14, 25. A. Koens 13, 27, 29; J. Neve 16, 24; A. Duine- veld 18; B Schoo 21, 24; L. Veldt 23; A. van Leeuwen 28; Chr. de Jong 35. dicht onder de kust is gekomen en heeft gestoten. Verdient het varen buiten de boeien- route reeds bij goede weeromstandighe den geen aanbeveling, het op zich bewes ten van die route langs de wal varen bij mist acht de raad slecht zeemanschap. Ook de stuurman gaat niet vrij-uit. Hij is er klaarblijkelijk niet in geslaagd het schip op voldoende afstand uit de kust te houden en moet zich met het schatten van die afstand hebben verkeken, hetgeen niet verwonderlijk is. De raad keurt het ook af, dat de kapi tein heeft nagelaten het Bureau Veritas te verwittigen, dat hij eerst op 8 decem ber een scheepsverklaring heeft doen op maken. Ook te dien aanzien is de kapi tein een slecht voorbeeld geweest voor de bemanning. De kapitein van het motorschip „Wilja", welk schip op 18 maart 1963 zes mijl be zuiden Haisborough (oostkust van Enge land) strandde, is door de Raad voor de Scheepvaart gestraft; hem is de bevoegd heid ontnomen om als kapitein op zee schepen te varen voor de tijd van twee weken. De betrokken stuurman kreeg een berisping. De schade aan het schip was zeer ge ring. De kapitein heeft, naar zijn verklaring ter zitting, toen hij te 00.00 uur aan da stuurman de wacht overgaf, als koers op gegeven 300 graden per kompas met in structie, dat hij wegens de stroom over een uurtje minstens 1% streek moest op sturen; in zijn verklaring aan de Scheep vaartinspectie heeft hij verklaard, een koers van 295 graden per kompas te heb ben aangegeven met de mededeling, dat de stuurman na het passeren van Smith's Knoll lichtschip koers moest zetten op het Newarp lichtschip en vandaar op het Haisborough lichtschip. De stuurman heeft aan de Scheepvaart inspectie verklaard, dat de koers bij het overnemen van de wacht 295 per kompas was en dat de kapitein had gezegd, dat hij dat kon blijven sturen. Nadien zou hij te 01.00 uur 300 graden per kompas zijn gaan sturen, bij welke verklaring hij geen specifieke instructies daartoe vermeldt. Tijdens de onderhavige wacht stond er, naar zijn verklaring, geen stroom. Uit deze onderling strijdige verklarin gen blijkt naar het oordeel van de raad voldoende, dat van duidelijke instructies bij het overdragen van de wacht door de kapitein aan de stuurman geen sprake is geweest. Het niet stellen van een koers- lijn in de kaart is symptomatisch voor de zorgeloze wijze van navigeren door de kapitein. In wezen kwam die wijze neer op een vaag vertrouwen, dat de stuur man wel wist, waar het schip ongeveer moest varen. Van het nagaan met de stuurman van enige bijzonderheid, de na vigatie betreffend, is niet gebleken. Ver kend zouden moeten worden eerst het Newarp en daarna het Haisborough licht schip; de kapitein heeft wel opdracht ge geven hem te wekken bij slecht wordend zicht, doch hij heeft geen tijd van wek ken opgegeven voor geval een van ge noemde aan te lopen vuren niet in zicht zou zijn gekomen. Het baart geen verwondering, dat de met dispensatie varende stuurman bij de ze onvolkomen instructies, zonder op de kaart uitgezette koers, bij de navigatie is te kort geschoten. Hij gaat zelf echter ook niet vrij-uit. Vooreerst had hij bij slechter wordend zicht de kapitein moeten wekken, doch ook het feit, dat hij te 02.05 uur de N.E.-Cross Sand lichtboei achterlijker dan dwars aan bakboord zag, terwijl het lichtschip Newarp klaarblijke lijk niet in zicht was, had tot wekken van de kapitein moeten nopen. Op 21 september van het vorig jaar is het motorschip „Gouweborg" op de reis van Mantyluoto naar Amsterdam nabij het eiland Faro (Denemarken) aan de grond gelopen. De gezagvoerder is hier voor door de Raad van de Scheepvaart berispt. Uit de verklaring van het Fyrdirektora- tet te Kopenhagen staat naar het oordeel van de raad vast, dat tijdens de onderha vige nacht het vuur van Bogö heeft ge brand. Het zicht was van dien aard, dat dit vuur voor een oplettend navigator bij het passeren daarvan in de koers, die de „Gouweborg" heeft gevaren, duidelijk waarneembaar is geweest. Bij de snelheid die het schip heeft gelopen, was de smal le sector van evenbedoeld vuur geduren de ongeveer 2% minuut zichtbaar, welke tijd relatief kort genoemd kan worden. De kapitein heeft ter zitting volgehou den, regelmatig naar het vuur te hebben uitgekeken van het moment af, waarop het zichtbaar worden door hem is ver moed. Deze lezing geloofwaardig achtend komt de raad tot de slotsom, dat de ka pitein te laat is gaan opletten en dat hij het verschijnen van de witte sector waar aan de groene nog voorafging, op een la ter tijdstip heeft vermoed, dan met de snelheid van het schip, over de grond ge meten, overeenkwam. Zonder duidelijke wetenschap dienaan gaande aannemend stroom tegen te heb ben heeft de kapitein de tijd, waarop de sector zou worden binnengevaren, te ruim bemeten hij noemt een tijd van 20 mi nuten terwijl déze in werkelijkheid 17 minuten kan hebben bedragen. Hij heeft ter zitting de mogelijkheid er kend, dat de „Gouweborg" stroom mee heeft gehad en dat hij, zich aldus vergis send, te laat is gaan uitkijken. De raad neemt zulks aan. Wat daar echter zij van de stroom, die in de onder havige wateren immer verraderlijk is, verstandig zeemanschap had in de onder havige situatie vereist, het aanzienlijk kalmer aan te doen, omdat alsdan de voor waarneming van het vuur beschik bare tijd wordt verlengd en bovendien de berekening van het tijdstip zichtbaar wor den van dat vuur relatief nauwkeuriger en met vereiste speling kan geschieden. De kapitein heeft in dit zeemanschap gefaald, doch bij de bepaling van de strafmaat heeft de raad in aanmerking genomen zowel dat de aangerichte scha de relatief zeer gering is geweest, alsook, dat de kapitein ter zitting blijk heeft ge geven, lering uit de zaak te hebben ge trokken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4