Booreiland van is zo groot als 120 meter hoog Velsens stadhuis W. Wester van openbare werken naar politie te Beverwijk ZWANENBURG OLIEHANDEL Havenberichten Kleindierfokkers uit Duitsland naar Beverwijk De IJmondtrekkers houden receptie GOEDKOPE PETROLEUM WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 ili iéië Honderdtwintig meter hoog Storm Dat er goedkope benzine weet u, maar dat er is, weet u dat ook Vraag prijs Leeuweriklaan 35 - IJmuiden-O. Telefoon 5404 Join the boattrip Weer direct beschikbaar voor het verlenen van eerste hulp HAVENVERKEER VAN AMSTERDAM eeft ien- fhe- ces- bij Hij het :t te van [een api- ■itas em- op= api- r de Ija", be> tige- r de egd- zee- wee een ge ring i de op- in- jver op- eep- een leb- dat ith's op het art- het ipas dat hij zijn teen ;ldt. er, rin- •aad :ties ioor •ake ers- TOOT r de ïeer ïur- /eer de na- er- het cht- ge- end rek- Dra- leel •ha- ge- dat bij de lijk ïeid ial- ■en- >lke LOU- ben rop 'er end ka- hij lar- la- de ge- an- eb- de lim mi ld er- nee »is- aar er- is, er- lijk de lik- de or- ger len. aap de ing ha- >ok, ge- ge- Wijsmuller sleepte de „Endeavour" door ziedende zee F.EX BOOREILAND, in oppervlakte zo groot als Velsens nieuwe raadhuis aan het Plein 1945, maar dan zo hoog als drie torens van dit raadhuis op elkaar, heeft in de afgelopen week gedurende enkele dagen aan de sleepdraden van twee VVijsmuller-sleepboten gehangen. Het was het kolossale zeskantige boor eiland „Endeavour", dat achter de zeeslepers „Utrecht" en „Noord-Holland" optorende en dat op maandag 23 augustus door de bemanningen van beide schepen ter hoogte van West Hartlepool aan de Engelse Oostkust werd vast gemaakt. Daarmee begonnen de Wijsmullersle pers aan een reis van slechts 45 mijl afstand, maar aan de trossen wisten ka pitein H. Bronsdijk van de „Utrecht" en kapitein A. v. d. Veen van de „Noord Holland" een zeer kostbare sleep, de hoogste die ooit achter Nederlandse zee slepers heeft gehangen. De bestemming was een positie op de zeekaart, ongeveer 13 mijl ten noord-oosten van Scarborough, een plaats, die het seismografisch onder zoek had aangewezen als zeer gunstig voor een eerste boring. De bijna 100-koppige bemanning van het ln Amerika gebouwde booreiland zal niet vermoed hebben, dat zij plotseling een nnordwesterstorm zou hebben te door staan en dat het eiland tweemaal 24 uur na het begin van de reis niet op de boor- locatie, maar in een rustige baai bij de bekende badplaats Bridlington op haar po ten zou staan. Veilig op die plek afgele verd door de „Utrecht" en „Noord-Hol land", dank zij knap en kundig zeeman schap van kapiteins en bemanningen. Met zijn hoogte van 120 meter en zijn breedte van 60 meter volgde de „Endea vour" de sleepboten „Utrecht" en „Noord Holland" goed in de nacht van maandag 23 of dinsdag 24 augustus. De bijna 7000 paardekrachten in de twee zeeslepers zorgden voor een vaart met het eiland van ongeveer vier mijl per uur en daar mee waren de Amerikaanse opdrachtge vers en de bemanningen van de „Noord Holland" en „Utrecht" wel zeer tevre den. Op een rustige zee, slechts verlicht door de maan, gleed het transport in zuide lijke richting. In de brug van de „Utrecht" en „Noord-Holland" en in de machinekamers van beide schepen liepen de stuurlieden en werktuigkundigen hun wacht: posities controlerend; de sleep draad, de sleep en de controlemeters van de voorstuwingsinstallatie in het oog houdend. De radarinstallatie liet op het scherm omstreeks middernacht vele stippen zien: de haringvloten van Engeland, Nederland, Schotland, Duitsland, België en Frank rijk op jacht naar buit in het Engelse kust gebied. Diezelfde nacht werd enkele mij len uitgeweken voor een grote concentra tie drijfnetloggers van verschillende natio naliteiten, maar ter hoogte van Scarbo rough slepend in de vroege ochtend van dinsdag vertoonde zich op het radarbeeld zeker een concentratie van 100 trawlende vissersvaartuigen, die in een gebied van 10 vierkante mijl op de haringscholen joeg. De zon kwam juist boven de kim, toen de „Utrecht" en „Noord-Holland" met hun mastodont voor het oog van de vissers oprezen. Vele opvarenden van de trawlers en kotters kwamen aan dek om dit oer-Nederlandse schouwspel van kracht niet te missen. Er werd gezwaaid Dinsdagmorgen 24 augustus, vroeg in de ochtend: met de „Noord-Hol land" rechts op de foto en daarnaast de „Utrecht" wordt het 120 meter hoge booreiland „Endeavour" naar haar locatie gesleept voor de eerste boring. en tal van trawlers visten gelijk-op met het sleeptransport. Op de radio werd door de trawlerschippers naar de bestemming van „die boortoren" geïnformeerd. In de loop van dinsdagochtend werd de positie op de Noordzee bereikt, waar de „Endeavour" geplaatst moest worden. Oranje boeien waren door speciale vaar tuigen uitgelegd om de positie aan te ge ven. Via de radio leidde de „Endeavour"- kapitein de operatie en binnen een uur was het eiland gebracht boven de plek, waar de boorbeitel de zeebodem moest indraaien. Drie kleine Engelse haven sleepboten brachten de zes ankers voor de „Endeavour" in zee uit, zodat men aan boord van het eiland in staat zou zijn om de „Endeavour" met behulpt van de win ches en de ankerdraden op de meter nauw keurig op zijn plaats te brengen. Om streeks 1 uur 's middags waren beide Wijs- mullerslepers al bedankt en waren de sleepdraden losgegooid. Wel werden de „Utrecht" en „Noord-Holland" verzocht in de nabijheid van het eiland te blijven, zo lang het niet op de poten in zee stond, daar de weerberichten voor het Noordzee gebied vrij onverwacht slecht waren ge- Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Ikone, Mantyluoto, Zwolle; Trito, Dublin; Dagestan. Murmansk; Aagtekerk, Antwerpen; Hoegh Aig- lonne, Freetown; Elisabeth Boyé, Alta; Arvi, Aarhus, VeLsen; Nordholm, Rotterdam; Robox, Hamina; Anco Swan, Gent; Gratia, Oslo, Haar lem; Mare Liberum, Londen; Mersey Lloyd, Rotterdam; HermanBuisman, Sundsvall; Edith, Stockholm; Egbert Wagenborg, Burea; Anja, Rotterdam, IJmuiden; Sleipner 1, Gefle, Zaan dam; Kirvi, Antwerpen, IJmuiden. Woensdag kwam in IJmuiden aan: Kirvi, van Antwerpen voor IJmuiden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Maasbink, Atlas en Achilles (sleepboten) met Zuiderkruii naar Den Helder; Gertrud Fritzen, Lulea; Tempo-D., Selby; Strabo, Aarhus; Ulysses, Bremen; Bernhard John, Rotterdam; Gany- medes, Bremen; Gerd Frese, Odense; Emila Delmas, Boulogne sur Mer; Spes, Swinouisjie. IJmuiden; Amstelstroom, Goole; IJstroom, Fe camp; Minos, Kopenhagen; Libra, Ostende, IJ muiden; Hamina, Montreal, Velsen; Liberty, Londen, IJmuiden; Wolanda, Londen; Hoe Vin ces, Londen; West Riding, Goole; Noordster, Koping; Kaap Falga, Delfzijl; Jean E., Londen: Breda, Hamburg; Alstern, Rotterdam; Gerlinde, Liverpool. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Res Nova, naar Rochester. Zaandam; Norfolk Trader, Londen; Hontestroom, Huil; Lanrick, Lelth; Beninkust, Antwerpen; Nordholm, Liverpool; Waverstroom, Vlissingen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie IS, worden- Er werd een noordwesterstorm met windkracht 8 verwacht. De storm stak in de nacht van dinsdag op woensdag zeer snel op. Van wind kracht 3-4 nam deze in een uur tijd tot 7-8 toe en dit had tot gevolg, dat de „En deavour", die nog niet op haar drie po ten op de zeebodem was gezet, een van haar ankers verloor. Dat was 's nachts om half een. Acht minuten later bleek, dat het eiland door de overige vijf ankers niet vastgehouden kon worden op haar po sitie. In het stormgeweld ging het eiland op drift. Beide slepers waren echter al sinds kwart voor twaalf met draaiende motoren stand-by om onmiddellijk te kun nen ingrijpen als daartoe het verzoek kwam van de „Endeavour". Het met neonbuizen verlichte gevaarte dreef snel weg in zuidelijke richting, ge heel losgebroken van haar ankers. De „Endeavour"-kapitein verzocht zowel de Noord-Holland" als de „Utrecht" om het eiland opnieuw vast te maken met hun sleepdraden. In de zeeën, die als gevolg van de wind en de felle stroom in dit zee gebied hoog opliepen, kwam als eerste de ,Utrecht" naderbij.. Bootsman P. Keirs- gieter en zijn mensen stonden op het ach terdek en nadat radiotelegrafist M. van Dijk de Amerikanen gewaarschuwd had dat met een raket een dunne lijn zou wor den overgeschoten om verbinding te ma ken, ging de fel-oranjekleurige „rocket" met veel gesuis van het lage achterdek van de zeesleper naar het booreiland. De verbinding kwam tot stand! Ook met de Noord-Holland", zodat de „Endeavour" reeds om 1 uur 's nachts weer aan de trossen van beide IJmuidenaren was geno men. Geduremde de nacht lag het transport in noordoostelijke richting tegen de zee in te steken, met wisselend vermogen trekkend om op de plaats te blijven. Op het hel verlichte eiland, zo'n 600 meter achter beide slepers, haalde men weer ver licht adem: gevaar om naar de kust af te drijven was er niet meer nu beide Hollanders de zaak weer in hun macht hadden. In de loop van woensdagochtend nam het slechte weer even snel af als het begonnen was. De „Utrecht" en „Noord-Holland" hadden intussen als ste kend tegen de zeeën in weer koersgezet naar de boorlocatie van de „Endeavour" maar de Amerikaanse kapitein wilde eerst een rustige baai opzoeken om de no dige reparaties aan het ankergerei uit te voeren. Besloten werd koers te zetten naar de baai bij Bridlington achter Flambo- rough Head, waar het eiland voor de noordwestelijke wind een rustige ligging zou hebben en op de drie poten zou kun nen gaan staan. Woensdagavond laat werd die positie bereikt. En nog geen uur nadat een positie op ongeveer 2 mijl uit de wal was be reikt, schoof de „Endeavour" haar lange leden naar beneden uit tot in de zeebo dem en klom het gehele eiland in het res terende deel van de poten omhoog, op vei lige afstand voor misschien volgende ho ge zeeën. De duizenden toeristen en bad gasten in Bridlington en zelfs havenmees ter Captain Spear, keken de volgende don derdagochtend verrast uit de ogen toen voor de kust een kleine vloot voor anker was gegaan rond een booreiland: de „En deavour", begeleid door twee zeesleepbo ten, die Engelse havensleepboten, twee V, - supply-vessels en een coaster .Een heli kopter onderhield de verbinding met het eiland van de wal af. Op deze foto, gemaakt bij het vast maken van de zeesleper „Noord- Holland" op de „Endeavour" onder de kust bij West Hartlepool, komen goed de enorme afmetingen uit. Het platform in de achtermasten van de sleepboot steekt 16 meter boven de zeespiegel uit, de sleepboot is 48 meter lang. Het eiland is 120 meter hoog en 60 meter breed. Woensdagmorgen 25 augustus: in het stormweer met windkracht 8 hangt de „Endeavour" op hoge zeeën achter de sleepboten „Utrecht" en „Noord-Holland". De foto werd ge maakt van het achterschip van de „Utrecht" af. „Join the boattrip and see the oil-rig and famous Dutch tugs" (ofwel „Maakt u met ons een rondvaart en zie het boor eiland en beroemde Nederlandse slepers) riepen binnen enkele uren op die donder dagochtend de runners van de rondvaart- maatschappijtjes in Bridlington. Nimmer zijn de drie rondvaartboten van deze bad plaats met zoveel passagiers uitgevaren. Er was aan boord van de scheepjes niet meer te lopen. Opeengepakt voer men rond het eiland („Zo hoog als een flat gebouw met 40 verdiepingen" deelde de gids aan boord meeen de zeeslepers, toe gewuifd door de bemanningen, die doen de waren met zoet water, bezem, spons en zeem de „Noord-Holland" en „Utrecht' een goede beurt te geven. In de afgelopen dagen, toen men op de „Endeavour" druk bezig was alles weer in gereedheid te brengen toor een nieuwe poging om het eiland op de eerste boorlocatie te bren gen, hield deze toeristenstroom aan. Op slechts enkele honderden meters van de .Endeavour" lagen ,'r'avond ook nog de „Utrecht" en „Noord-Holland", in af wachting van 't moment, dat zij het boor eiland opnieuw zullen vastmaken voor de reis naar de positie 13 mijl ten noord oosten van Scarborough. Vermoedelijk zal dit in het midden van deze week plaats vinden. Maandagnacht zijn de sleepboten Utrecht" en „Noord-Holland" met het booreiland „Endeavour" uit Bridlington vertrokken om het gevaarte op zijn boor locatie te brengen. De heer W. Wester, tot en met gisteren bode van de dienst voor openbare werken te Beverwijk, is met ingang van vandaag werkzaam bij de politie aldaar. Zijn nieu we functie is conciërge van het bureau aan de Breestraat. Tevens is daarmee de mogelijkheid geschapen dat hij nu weer direct beschikbaar is voor het verlenen van eerste hulp bij ongelukken. De heer Wester is een EHBO'er in hart en nieren. Op dit terrein is hij een allround kracht, die ook bekendheid ge niet als instructeur. Vele keren is hij er al samen met de politie of de ongevallen- dienst op uitgetrokken naar de plaats waar een ongeval was gebeurd. Wester was dan degene, die met kennis van za ken eerste hulp aan slachtoffers ging ver lenen. Na het gereedkomen van het stad- kantoor en de verhuizing van openbare werken naar dat gebouw, kwamen de za- Op uitnodiging van de Kennemer Pluim veevereniging zal een aantal kleindierfok- kers uit de Duitse stad Neuwied naar Be verwijk komen voor de tentoonstelling die van 12 tot 14 november zal worden gehouden in het verenigingsgebouw aan de Van Riemsdijklaan. De voorbereidin gen voor deze expositie zijn reeds in vol le gang. Vooraf, op 11 september, wordt, zoals we reeds hebben gemeld, de zo ge noemde jongedierendag gehouden, waar aan de vereniging zal deelnemen. Leden van de Kennemer Pluimveevereniging gaan met dertig top-dieren naar Utrecht, waar van 22 tot 25 september een ten toonstelling wordt gehouden in de grote Prins Bernhard-hal, door „Ornithophilia". ken moeilijker te liggen. Politie en onge- vallendienst waren niet meer vlak naast de deur, maar in dit probleem is door de overplaatsing nu voorzien. De heer Wes ter is terug aan de Breestraat, waar hij kort geleden een woning betrok boven het politiebureau. Het verlenen van eerste hulp bij ongevallen is een deel geworden van zijn nieuwe taak. Hij is nu weer on middellijk bij de hand, ook voor de on- gevallendienst aan de overzijde van da Breestraat. Bij de dienst openbare werken op het Beverwijkse stadskantoor is gistermiddag in besloten kring afscheid genomen van de heer Wester, die daar nu klaarstaat voor zijn werk als conciërge, maar ook om mee uit te rukken, wanneer zijn hulp als EHBO's wordt gevraagd. Zoals wij indertijd reeds berichtten viert de padvindersgroep „De IJmond trekkers" donderdag 2 september het tienjarig bestaan. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum houdt de leiding op de avond van die dag tussen half acht en half tien een receptie in het groepskwar- tier aan de Houtmanstraat te IJmuiden. Rally voor de jeugd „De IJmondtrekkers" hebben voor za terdagmiddag 4 september een rally op de fiets georganiseerd voor jongens en meisjes in de leeftijd van 11 tot en met 14 jaar. Het wordt een really met puz zelen, hindernissen en verrassingen. De eerste groep zal starten om één uur s middags, de laatste groep om drie uur. Er zijn prijzen uitgeloofd en iedere deel nemer krijgt een beroepsspeldje. Op vijf adressen is tot en met vrijdag de inschrij ving opengesteld. In de week van 22 t.m. 28 augustus zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 183 zeeschepen (493.292 brt) en vertrok ken 163 zeeschepen (458.397 brt).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5