FROM RUSSIA WITH (INTOURIST) LOVE: Groot programma voor hotelbouw, aanleg van kampeerterreinen en opleiding bedienend personeel Russische week in Scheveningen is instructief en amusant Pers schenkt geen aandacht aan de miniatuur politici VERKIEZINGSSTRIJD IN WEST-DUITSLAND II B. en W. van Huissen weer in conflict met expediteur Controverse over voorzitterschap VN-vergadering 7 6 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 Kunstfestivals Rijk assortiment Duizend gulden Kassabonnen Duits socialisme Rusland öaat meeknokken om de öunst der touristen (Van een onzer verslaggevers) NU HET IN VELE WESTEUROPESE LANDEN de laatste jaren tot de bon ton behoort behoort met de vakantie vele honderden kilometers weg te trekken en de waarde van een vakantie dikwijls wordt afgemeten naar de afstand die zal worden afgelegd „Spanje? Oh, wij zijn maar eens naar Portugal gereden, daar is het nog wat rustiger!", trachten landen die ver weg gelegen zijn en die tot dusverre voor de Westeuropese toerist onbereikbaar waren, nu een graantje uit de vette toeristische pot mee te pikken. Ook Rusland is een van die landen. „Wan neer men vanuit Nederland naar Lissabon kan rijden, waarom dan niet naar Moskou?" zo hebben een stel pientere jongens in de Unie van Socialistische Sowjet Republieken gedacht. De Russen hebben terdege door dat de inkomsten van het toerisme voor landen als bijvoorbeeld Spanje, Frankrijk en Italië van het grootste belang zijn. Datzelfde geldt natuurlijk ook voor Rusland. Daarom kreeg het staatstoeristenbureau „Intoerist" opdracht om daar eens even iets aan te doen. Met Russische degelijkheid werd een werkprogramma opgesteld om de toeristen naar het gigantische land te lokken. Het reisbureau is vooral actief tijdens de Russische week, die op het ogenblik op de Scheveningse Pier gehouden wordt. In tientallen folders, brochures en stencils wordt de be zoeker van de Russische week duidelijk gemaakt hoe heerlijk het is met vakantie in Rusland. Nadat de ambassadeur van de USSR In Nederland, de heer I. I. Toegarinov afgelopen zaterdag de Russische week op de pier opende, heeft gisteren, tijdens een persconferentie de president van In- tourist, de heer V. K. Boychenko een inleiding gehouden over het toerisme in de Sovjet-Unie. Tijdens deze persconfe rentie moest het de aanwezige journalis ten duidelijk gemaakt worden dat een vakantiereis naar de Sovjet-Unie uiter mate goedkoop is, dat een Nederlander in Rusland altijd nog dertig percent goedkoper uit is dan een Rus in ons land en dat het allemaal geweldig en prachtig is daar achter het gordijn. Van die geweldigheid en pracht heeft de heef Boychenko ons gisteren wel kun nen overtuigen. De Sovjet-Unie is een immens groot land, dat de laatste decen nia een onwaarschijnlijk snelle evolutie heeft doorgemaakt, een evolutie zowel op sociaal-maatschappelijk als op technisch gebied. De luchtig babbelende heer Boy chenko gewaagde van het gemak van een vakantiereis in zijn land en van de goed koopte, waardoor een flinke vakantie in de USSR ons alleszins aantrekkelijk en in teressant lijkt. De president van Intourist begon zijn inleiding met te verklaren dat de men sen uit de Sovjet-Unie het toerisme als de meest effectieve vorm van contact tussen de volkeren zien. „Het natuurlijke contact steunt de vriendschap en het wederzijdse begrip." „In 1964 brachten meer dan 1 miljoen buitenlanders hun vakantie in de USSR door en bezochten ongeveer 900.000 sovjet burgers het buitenland", aldus de heer Boychenko en hij voegde eraan toe dat sinds het vorige jaar de reismogelijkhe den voor buitenlanders aanzienlijk zijn uitgebreid. Rusland staat nog aan het begin van zijn toeristische image. Tot 1968 zullen ongeveer 70 hotels worden ge bouwd met 30 a 35.000 plaatsen en niet minder dan twintig campings voor onge veer vierduizend mensen. Voorts zal het aantal benzine- en servicestations aan zienlijk worden uitgebreid. In het programma zijn bouwvoorstel- len voor meer dan veertig belangrijke toeristencentra in Rusland opgenomen. Aan de modernisering van het transport wordt de nodige aandacht geschonken en er worden voorbereidingen getroffen voor de opleiding van bedienend personeel etc. Voor de nieuwe hotels en restaurants heeft men al meer dan vijftigduizend mensen nodig. Ook zullen speciale gidsen en tolken worden opgeleid. Intourist organiseerde in de afgelopen jaren fraaie reizen naar Moskou, Lenin grad en prachtige trips langs de Wolga en langs de grootste rivier van de Oekraïne, de Dnjepr. Voorts streeft In tourist, en dus de Russische regering ernaar, om vooral het toerisme per per sonenauto en per autobus te bevorderen. Speciaal de Nederlandse toerist wordt aanbevolen een reis naar de zonnige kus ten van de Zwarte Zee en de Krim te maken. Ook voor reizen naar speciale geneeskrachtige oorden wordt veel recla me gemaakt. Van 1964 af worden er in de USSR jaarlijks enkele grote kunstfestivals ge houden, zoals „Moskouse Sterren" in mei van dit jaar. „Witte nachten van Lenin grad" in juni en „Russische winter in Moskou" in december. Voor dat laatste festival is een programma opgesteld van opera's, ballet, concerten, circusvoorstel lingen en andere evenementen. Er wor den speciale reizen georganiseerd waarin de entreeprijzen voor theaterbezoek etc.- zijn begrepen. „Wij juichen de uitbrei ding van alle mogelijke contacten toe", aldus de heer Boychenko, „en wij schen ken veel aandacht aan de mogelijkheden om de inwoners van onze landen met elkaar in contact te doen komen. Óns volk is altijd bereid u te verwelkomen met de voor haar karakteristieke gast vrijheid." Op vragen antwoordde de president van Intourist dat de Sovjet-Unie voor Ne derlanders dertig percent goedkoper is dan Nederland voor de Russen. Het bleek dat de heer Boychenko bedoelde, wan neer men een vergelijking zou maken met de reizen zoals Intourist die organi seert met een zelfde reis in Nederland. De reizen van Intourist zijn echter „inclu sief service" dat wil zeggen, dat men de maaltijden allemaal krijgt, dat men een kruier krijgt toegewezen, een gids, een tolk, kortom dat men wordt geeoaehed van binnenkomst in de USSR tot het ver laten van het land. Wanneer men bij voorbeeld een reis boekt, niet per auto, dus per trein, boot of vliegtuig, dan be taalt men in een goed, niet luxe hotel, zesendertig gulden per dag. Daarvoor heeft men dan wel een kruier voor twee koffers bij aankomst en ver trek, een 1-persoonshotelkamer, transport met een personenauto van het hotel naar de vlieghaven, het station of de haven en vervoer van uit elke stad van verblijf. Op de Scheveningse Pier wordt op het ogenblik een Russische week gehouden, waar de Nederlander een indruk kan krijgen van wat er zoal in de Unie van Socialistische Sowjet Republieken tot stand gebracht is en wordt. De hele pier is aangekleed met Russische folklore, de wanden van de piergangen zijn rijkbe- hangen met kolossale fotopanelen, waarop Rusland zijn vooruitgang breed etaleert en in de pieretablissementen spelen Russische ensembles. De Sovjetweek is vooral een reklame- show voor gebruiksartikelen uit de Sov jetunie. Er is een grote tentoonstelling waar men tevens goederen kan kopen. Ze wordt geopend met een grote fotoverzame ling van een land dat zich van oost naar west over meer dan 10.000 kilometers uit strekt en van noord naar zuid over drie duizend kilometer. Een land dat bevolkt wordt door 230 miljoen mensen, die te zamen honderd talen spreken. De foto's tonen de landschappen van Rusland, geven een overzicht van de gro te industriële vooruitgang, de bouwwer ken en de landbouwprogramma's. Ook zal men het machtigste vliegtuig ter wereld, de AN-22, de Antaios, die 80 ton vracht of 720 passagiers kan vervoeren, kunnen zien. Een speciaal onderdeel van de exposi tie is gewijd aan het ruimteonderzoek van de Sovjetunie. In de restaurants op de pier wordt de ze week een rijk assortiment geboden uit de Russische, de Georgische en de Oezbeekse keuken. Verder zal deze week de aan zestien personen plaats biedende kotter „Wolga" aan de pier aanleggen. Dit is een van de laatste modellen van een schip met onderwatervleugels, dat een snelheid van zestig kilometer per uur ontwikkelt. Voorts zijn er Russische kranten, tijdschriften en boeken te koop en zullen er Russische films worden ver toond. Tijdens deze Russische week zal op de Pier een dans- en muziekensemble optre den dat gespecialiseerd is in folkloris tisch amusement en dat de naam „Gos- concert" draagt. Deze naam duidt aan dat het ensemble een muziek- en dansmanifestatie biedt van verschillende staten binnen het ge bied van de USSR. „Gos" is een afkor ting van het Russische woord „Gosoe- darstwennyj", dat zoveel betekent als „van de staten". De medewerkenden hieraan zijn drie vrouwelijke bandoeraspeelsters, een cim baalspeler, een pianiste en een harmoni- kaspeler. Ook wordt er muziek gemaakt door een Oezbekistaanse blazer, die zijn schalmeiachtige doira bespeelt. De dan sers zijn afkomstig uit Littauen, Oesbe- kistan, en Moskou. Verder werken ook balletdansers van het Moskouse Boljoi- theater mee. Wanneer men van dit alles een droge keel krijgt is er natuurlijk de wodka, de nationale drank van Rusland die ook op de pier in vele soorten en mer ken verkrijgbaar is. Komt men wel met een auto dan heeft men voor 28,80 bij voorbeeld de be schikking over een 1-persoonskamer, kruiersdiensten uit de auto naar het hotel en warm ontbijt volgens het menu eerste klasse. Wanneer we een van de brochures van Intourist doorbladeren, dan zien we dat een tweepersoonskamer zonder bad in de toeristenklasse per persoon op vieren twintig gulden neerkomt en van een een persoonskamer op negenentwintig gulden. Neemt men voor de individuele reis een pension met drie warme maaltijden per dag, dan wordt daar een excursie en transport met een personenauto bijgele verd voor 43,20 per persoon, waarvoor men dan iedere twee dagen de beschik king over een gids/tolk heeft. Intourist geeft echter wel een niet onaanzienlijke korting op deze reizen, althans in bepaal de gevallen. Voor het festival „Russische Winter" dat van 25 december tot 5 januari 1966 in Moskou gehouden wordt, wordt bij voorbeeld een zevendaagse reis aangebo den, waarbij drie maaltijden per dag, met nieuwjaarsfeest in restaurant, en theaterbezoek is inbegrepen voor rond duizend gulden per persoon. Kamperen kan ook in de Sovjet-Unie. U komt bij voorbeeld met uw eigen wa gen. Dan is het noodzakelijk dat uw reis van tevoren gepland wordt. Er moet een duidelijk reisschema opgesteld worden, dat eventueel na overleg met Intourist in Rusland zelf gewijzigd kan worden. De camping in Rusland kost 3,24 per persoon per dag en voor het voertuig is nog eens 2,16 per dag gevraagd. Niet zo goedkoop dus, maar de campings in Rus land staan onder staatstoezicht en zijn uitstekend geoutilleerd. De benzine is wel goedkoop: 35 cent per liter (super). Voor Rusland is een internationaal rijbewijs nodig, onze groene kaart is er niet geldig, de atuo- mobilist wordt aangeraden zich aan de grens te verzekeren. Verder mag er toch een boel niet in moedertje Rusland. Afgezien van het feit dat de graag individueel reizende Nederlander precies moet opgeven waar en wanneer hij reist, moet men een vi sum hebben. Het land mag men alleen binnenkomen en uitgaan via de plaatsen die in het visum vermeld zijn. Van alle eventueel gekochte souvenirs e.d. moet men aan de grens de kassa bons kunnen tonen en de lijst van objec ten die men niet fotograferen, tekenen of schilderen mag, is ontstellend lang. Tot slot nog even een kleine vergelijking tus sen de prijzen van verschillende artikelen in de Sovjet-Unie en Nederland. Sigaret ten kosten er ongeveer twee kwartjes. Een diner van 1-3 uur kost zes gulden, van 6-8 uur twaalf, melk kost 1,40 per liter, kaviaar zeven gulden per ons, vlees vier gulden tot acht gulden per kilogram, een halve liter bier eenvijftig, uien twee gulden per kilogram, de prijs voor thea terbezoek varieert van vier tot zestien gulden en een witbrood kost twee gulden per kilogram. Wel te betalen dus allemaal, maar de uitspraak dat Rusland voor de Nederlan- - der dertig percent goedkoper is dan Ne- naar de USSR interessant, hoe derland voor de Russen is wel wat al te reL men tT ?ndajJks de ruimere nonnen boud. Voor het overige lijkt ons een reis no* v ma* BONN Nu kunt u woer kiezen" staat, op de| felrode aanplakbiljetten van de „Nationaldemo- kratische Partei Deutsch- lands (N.P.D.). Het is een van de zeven kleine par tijen die aan de verkie zingen voor de Bondsdag op 19 september zullen moedoen. Bestaan en ac ties van de kleine partijen worden in de bondsrepu bliek doodgezwegen. De pers weigert verklaringen van een dezer groepen op te nemen of verslagen van de persconferenties op te nemen, die in Bonn met een eindeloze volharding door de miniatuur-politici worden gebonden. Ook de persbureaus volharden in dit standpunt. Alleen de N.P.D. ontkomt in ze kere zin aan dit treurige lot. De Ultra-rechtse uit latingen van baar bestuur, de slordig bedekte sym patic voor het nationaal- socialisme en de heftige uitval tegen bijvoorbeeld de geallieerde oorlogslei ders (Winston Churchill werd als een „vies var ken" afgeschilderd) bren gen de onverbeterlijken van de N.P.D. niet alleen in contact met de justitie, maar ook met de publieke opinie, en dat laatste is juist wat al deze groepen zo bitter ontberen. Om als kandidaat voor de Bondsdag in een kiesdistrict te kunnen worden opgesteld hebben partijen die met minder dan vijf zetels in het parlement van bond of land zijn vertegenwoordigd (dus ook zij die in het geheel niet vertegen woordigd zijn) een lijst met tweeduizend handtekeningen nodig. Wanneer de kandidaat het niet verder wil brengen dan het parlement van het land waarin hij kandideert, dan heeft hij de ruggesteun van niet meer dan 200 handtekenin gen nodig. een pluim van twijfelachtig allooi, waar mee de D.F.U.-bestuurders in hun strijd om de stem van de Westduitse kiezer niet blij kunnen zijn. DE ANDERE KLEINE partijen staan bezijden de duidelijke „linkse" of „recht se" stromingen. Ze werden meestal opge richt door individualisten die het binnen een van de grote groeperingen niet kon den uithouden en een genuanceerdere koers voorstonden. Tot de eerste groep behoort de zoge naamde „Aktionsgemeinschaft Unabhangi- ger Deutscher" onder leiding van de bi zarre vroegere Bondsdagafgevaardigde van de F.D.P. Hermann Schwann. De partij is nauwelijks een maand oud. Schwann's schepping vertoont in minia tuur hetzelfde beeld als zijn Vrije Demo cratische moederpartij: de opvattingen Een groot deel van Adenauers ge hoor in Fredeburg in het Sauerland was in vakantiestemming. Hij oogst te er succes, maar vertelde in feite niets waaraan de kiezers enige houvast hadden. VOOR EEN PARTIJ tot de verkiezin gen wordt toegelaten, moet eerst nog door een speciale commissie van de Bondsdag worden onderzocht of de can- diderende partij aan de voorwaarden vol doet die worden gesteld door de kieswet. Zo werd voor de komende verkiezingen een politieke groepering afgewezen die In- tereuro heet en geleid wordt door een zekere Heinz Neubert. De voorzitter bleek onder curatele te staan. Toen de bondsdagcommissie moest be sluiten of de twijfelachtige N.P.D. tot de verkiezingen zou worden toegelaten, kwam het tot een incident. Geen van de zes leden van de commissie verklaarde zich door handopsteken tot deze toestem ming bereid. Na lang aarzelen ging ten slotte de hand van de voorzitter, tevens de leider van de algemene verkiezingen, Patrick Schmidt omhoog. Daarmee was de toelating van de NiP.D. nog op het laatste nippertje verzekerd. De na de N.P.D. meest omstreden klei ne partij die aan de verkiezingen mee doet is de „Deutsche Friedens-Union" (D.F.U.)Deze groepering is ongeveer te vergelijken met de P.S.P. in Nederland. Ze wordt niet zelden voorgesteld als een verkapte voortzetting van de verboden communistische partij van Duitsland, de K.P.D. Deze K.P.D. was voor haar ver bod de Westduitse pendant van de gehate Oostduitse S.E.D. van Walter Ulbricht. Ook de socialisten zijn van mening dat de D.F.U. „niet te vertrouwen" is. Het is voor de tweede keer dat de D.F.U. aan de algemene verkiezingen deelneemt. In 1961 behaalde ze 1,9 per cent van de uitgebrachte geldige stem men. Op het ogenblik zou ze volgens mededelingen van het hoofdbestuur (ge leid door de ongeveer 50-jarige Rijnland se lerares Renatie Riemeck) meer dan 50.000 leden tellen. De Oostduitse communisten hebben verklaard dat de D.F.U de „enige demo cratische partij" in de Bondsrepubliek is, lopen van uiterst links tot extreem rechts, maar dienen alle hetzelfde doel: de hereniging van Duitsland. Verder zijn er dan nog: De „Europaische Federalistische Par tei" (E.F.P.), die in 1964 door de Bremer koopman Ernst Ruban werd opgericht, wil „een federalistisch Europa naar het voorbeeld van Zwitserland." De „Frei-Soziale Union" (F.S.U.) van dr. Kurt Kasseier verkondigt de stelling dat „de wereldvrede door de sociale vre de geschapen moet worden." Deze sociale vrede zou volgens dr. Kasseier tot stand komen door „vrije concurrentie en het afschaffen van alle beperkingen in de ruimste zin van het woord, die aan de handel worden gesteld." LIJNRECHT tegenover de F.S.U. staat de U.A.P. („Unabhangige Arbeiterpar- tei"). Zij eist dat alle staats- en particu liere ondernemingen „aan de gemeen schap" zullen komen. Voor de binnen landse politiek geldt de formule van „een Duits socialisme", ook wel en nog twijfel achtiger „een nationaal socialisme" ge noemd. Deze partij heeft haar zetel in Bochum. Een partij die op het ogenblik alleen in de landdag van Saarland vertegen woordigd is (met twee zetels) en ook aan de verkiezingen van 19 september deel neemt is de „Christliche Volkspartei" (C.V.P.). Vorige maand kreeg de C.V.P. de status van Bonds-partij. Haar koers ligt links van die der C.D.U. De partij verwerpt de Hallstein-doctri- ne als een barrière op de weg naar de hereniging. Ook eist de C.V.P. een gun stiger belastingregeling voor de midden stand en de werknemers. De Christelijke Volkspartij voert haar campagne nu voor het gehele gebied van de Bondsrepubliek. De kans dat een van de hierbovenge- noemde groeperingen één of meer zetels in de Bondsdag zal verwerven is miniem. De tendens in West-Duitsland gaat meer en meer in de richting van een twee- partijensysteem, met christen-democraten en de socialisten. Rusland heeft de laatste decennia een zeer snelle ontwikkeling beleefd. Daardoor vooral is het een land van grote tegenstellingen. Op de foto een moderne Moskouse wolkenkrabber, een hypermoderne sneeuwruimer, maar toch nog een oud vrouwtje dat de sneeuw moet scheppen. In Huissen zijn weer verwikkelingen ontstaan over de weg die de gemeente na jarenlang procederen heeft moeten aan leggen naar een internationaal transport bedrijf. Van gemeentewege zijn nu bij het begin en aan het einde van de weg bor den geplaatst, welke aangeven dat er voor de weg een wachtverbod geldt. Dit ge beurde ter uitvoering van een besluit van B. en W. van vijf maanden geleden, waarin werd bepaald dat voor de noord zijde van de weg een wachtverbod zou gelden. De directie van het expeditiebedrijf vindt het belachelijk dat een wachtverbod is gelegd op een doodlopende weg en be schouwt de maatregel als plagerij van het gemeentebestuur. De directeur heeft nu in een boze bui het bord verwijderd. „Het stond in mijn tuin, op privéterrein dus. Ik heb het volste recht om paal met bord weg te halen", zei hij. Hij is bovendien tegen het besluit van B. en W. in beroep gegaan bij de Kroon. De kern van deze nieuwe kwestie schuilt in de overeenkomst over een grondaan koop tussen een tuinder en de gemeente. Toen het gemeentebestuur destijds aan de tuinder verzocht een stuk grond te mo gen kopen voor de aanleg van de weg stelde de tuinder de voorwaarde dat voor de weg een wachtverbod zou worden afge kondigd, omdat de uitlaatgassen van de zware vrachtwagens van het transportbe drijf volgens hem schade zouden kunnen toebrengen aan de gewassen op zijn kwe kerij, die aan de weg grenst. B. en W. stonden voor de keus: grondaankoop met wachtverbod of het niet aanvaarden van de door de tuinder gestelde voorwaarde. Dan zou de weg echter niet aangelegd zijn en zou de gemeente verplicht zijn tot schadevergoeding wegens het niet nako men van de verplichting tot aanleg van de weg. Er is tevoren door de gemeente reeds meer dan een halve ton schadever goeding betaald aan het transportbedrijf, dat bij de rechter steeds het gelijk aan zijn kant kreeg. NEW YORK, (Reuter) De Afri kaanse afvaardigingen bij de Verenigde Naties hebben besloten de kandidatuur van de Ghanese minister van Buitenland se Zaken, Alex Quaison-Sackey, voor een tweede termijn als voorzitter van de Al gemene Vergadering niet te steunen. Afgevaardigden vertelden dat dit be sluit om een besloten bijeenkomst van ae 35 landen tellende Afrikaanse groep met grote meerderheid was genomen. De ver gadering had zich achter een resolutie van de Algemene Vergadering van 1963 ge schaard, waarin gesteld wordt dat het voorzitterschap bij toerbeurt moet wor den vervuld door vertegenwoordigers van verschillende gebieden in de wereld. In sommige kringen wilde men voor de tweede maal Quaison-Sackey kandidaat stellen voor het presidentschap, omdat hij slechts een door de financiële contro verse tot werkeloosheid gedoemde ne gentiende Algemene Vergadering had voorgezeten. Europa is aan de beurt om voor het voorzitterschap van de twintigste Algeme ne Vergadering een kandidaat te stellen. Als mogelijke kandidaten worden de Noor Sivert Nielsen, de Fin Ralph En- ckell en de vroegere Joegoslavische mi nister van Buitenlandse Zaken, Popovic, genoemd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7