Ermanno Olmi spoedig uitgepraat in zijn film over paus Joannes XXIII toneelgroep centrum OP MOORD II stadsschouwburg DCPUT Het festival van Venetië1 P. de Ruwe voorzitter van nieuwe omroepstichting WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 Vanavond op t.v. Amsterdamse „Lieverdjes" in hun spel betrapt Beatles verdienden een miljoen dollar in VS Het Joodse volk Ad Interim De radio geeft donderdag HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7 elevisie pro gramma Seizoens-opening met Sartre s „Vuile handen" - - 1 I lil B mm drffck krijst rtrihf ittutm* j Hein Jnrdans geridderd I OLMI, DE ITALIAAN, die overal zoveel sympathie verwierf voor de manier, waarop hij simpel en vertederend gewone mensen in de moderne maatschappij filmde, kreeg de even eervolle als ondankbare opdracht een film te maken over Johannes XXIII, de paus die in de weinige jaren die hem in zijn laatste functie restten de rooms-katholieke kerk een nieuw gezicht gaf. Ondankbaar, omdat de film nooit een ieder bevredigende vorm zou kunnen hebben. „En een man kwam", de kleurenfilm, die werd geproduceerd door de Engelse Harry Saltzman is dan ook en mislukking gebleken. Toch moet men waardering hebben voor de wijze waaop Ermanno Olmi zijn werk intelligent en consciëntieus heeft aange pakt. Maar waar hij zichzelf niet meer kon blijven is hij vastgelopen. OLMI'S KRACHT om van gewone klei ne dingen iets fascinerends te maken vindt men in de eerste twintig minuten van „E Venne un Uomo" terug als de sfeer van Johannes jeugd wordt terugge roepen in het eenvoudige milieu van een bergdorpje: dan is het een film, die ka tholieken en niet-katholieken vervoert door zijn lyrische bewegingen in een sfeer van herinnering, waarbij de camera door een tijd zweeft die lijkt stil te staan. Het eastmancolormateriaal is prachtig ge bruikt, niet in het minst bij vele avond lijke opnamen. Olmi heeft gezegd: „Ik wil het portret van een man geven ,niet van een ge zicht." Gelukkig heeft hij geweigerd een acteur zich te laten transformeren in een meer of minder op Joannes gelijkende paus. Dan zouden er ongetwijfeld zoete en brave praatjes samengeregen zijn zoals er over componisten, uitvinders en schil ders. doorgaans zeer vervelende produkten bestaan, die alleen maar de buitenkant raken. Voor een volledige documentaire zou uit het eerste deel van het leven van Angelo Roncalli te weinig filmmateriaal voor handen zijn geweest. OLMI KOOS verstandig voor een meer universele kijk op zijn onderwerp. Rod Steiger, de Amerikaanse wildebras uit „On the Waterfront" en „The Harder they Fall", speelt de paus niet letterlijk maar in een mediterende vorm zoals die te voorschijn komt uit diens boek „II Gionale dell' Anima", Bij zijn rondreis langs de plaatsen waar Joannes een gees telijk ambt vervulde behoefde Olmi zich niet zozeer om het opzij schuiven van ana chronismen te bekommeren en kreeg hij gelegenheid tot meer levensechte registra tie maar ook tot het het heen en weer AMSTERDAM Door de relletjes bij het gelijknamige beeldje op het Spui te Amsterdam zou men bijna gaan denken dat onder Amsterdamse „Lieverdjes" verstaan wordt: opstandige en soms agressieve nozems en provo's. Maar zo is het niet; Amsterdams Lieverdjes zijn van die kleine Amsterdamse jongens en meisjes, straatschooiertjes, die zich bijna iedere dag moe spelen in dat grote dicht op elkaar gebouwde Amsterdam en van wie men pleegt te zeggen: ,,'t Zijn me de lieverdjes wel." Wat doen al die kinderen van zo'n gro te stad in de vakantie, officieel vakan ti ebezigheden) en onofficieel (activiteiten van eigen vinding). Het filmers-echtpaar Ed en Gerda van der Elsken heeft hier van in opdracht van de K.R.O. en met Hans Keiler als regisseur een half uur durend filmpje gemaakt, dat vanavond op de televisie te zien zal zijn. Het wordt niet wat men noemt een „stevige docu mentaire met een gesprek met een jeugdleider hier en een pedagoog daar plus een geënsceneerde scène met schom melende kinderen, maar zoals te ver wachten was van de Van der. Elskens: een vrije improvisatie met veel ontroe rende en onthullende details. „M'n vrouw en ik zijn met de kinderen meegegaan en als we wat moois zagen gingen we er op af," zegt Ed. „Ik had ongeveer drie ënhalf uur film en daar heb ik een half uur uit gemonteerd." Zo zijn ze in Artis geweest, met de buurtvereniging De Gou den Reaal in de rondvaartboot meege gaan; in de van gemeentewege ingerich te „rock and roll"-hoek in de nieuwe RAI hebben ze gefilmd en verder op Kat tenburg bij zelfgemaakte hutjes, in het officiële ^.wembad bij Slotermeer en in het onofficiële bij de sluis in Zeeburg, tijdens rolschaatswedstrijden in de Dap- perbuurt en tenslotte namen ze ook beel- den op van het beroemde „Lefrijen" op de brommer in de binnenstad. Van der Elsken heeft gewerkt met zijn nieuwe Eclair-camera (hiermee werkte hij ook voor Vrijman's film „Op de Bo dem van de Hemel"). Bij deze camera worden beeld en geluid synchroon opge nomen. springen in de geschiedenis om verban den duidelijk te maken. Tussen gewone mensen werkt dit procé dé uitstekend, maar als het verhaal te recht komt bij hoogwaardigheidsbekleders in fraaie gebouwen wordt de opsomming dor en vervelend ondanks fraaie „trave lings" door Istanboel, Parijs en Venetië. Het gezicht van de voortdurend onbe stemd kijkende steiger gaat irriteren en zwartwit journaalopnamen blijken maar een matig gehanteerde inlassing. Jam- m'er van deze nederlaag; men gunt Olmi graag een revanche waarin hij zichzelf weer zijn kan. Misschien maar liever met louter niet-beroepsacteurs. In „E Venne un Uomo" maakte hij 'n enkele uitzonde ring op zijn principe. „ROODBAARD" HEETTE de Japanse cinemascopefilm, die meer dan drie uur de bezoekers in het Palazzo bijeen hield. De film van-Akiro Kurosawa scheen min der lang te duren dan talrijke films van anderhalf uur en dat kan men rustig schrijven op rekening van de superieure ensceneringskunst, waarmee hij het lang werpige beeld als weinigen knap weet te vullen. Ontdaan van het exotische dat het Japan van de negentiende eeuw voor ons heeft, zou het verhaal op een nogal onno zele doktersroman neerkomen. Roodbaard is namelijk de geneesheer van een arme lijk ziekenhuis in Edo. Vaderlijk en straf lenigt hij noden in deerniswekkende situa ties en ondertussen laat hij een pas af gestudeerde dokter de ogen open gaan. KUROSAWA schildert altijd boeiend met een fijngevoelige hand zijn zwarten en serene grijzen. Verrassend als zijn „Rashomon" is deze film weliswaar niet, maar hij blijft bij de betere films van de „Mostra" behoren. Er is jaren lang aan deze Japanse film gewerkt die in de vertoonde kopie hinderlijke ver vagingen bevatte. Kurosawa en zijn me- Rod Steiger mediteert de rol van Paus Joannes in "E Venne un Uomo" Roodbaard is een potige dokter, die a la Constantine met souteneurs afrekent. dewerkers hebben er een groot filmdorp minitieus voor gebouwd, hetgeen waar schijnlijk zal betekenen dat de regisseur zich nog even bij dit onderwerp houdt. „Doctor" blijft voorlopig nog in „the house" De Mexicanen hebben zich minder in problemen vastgebeten met „Viento Ne gro" dan hier uit de meeste films te proe ven valt. De zwarte storm waaide een sappig stukje woestijnavontuur aan, onge geneerd commercieel met keiharde weg werkers en lichte meisjes in een dans tent; met een filmische vaardigheid ge daan. die de actie telkens pittig onder steunde. De Beatles hebben hun Amerikaanse tournee te San Francisco besloten met een optreden in een stampvol Cow Pa lace. Dit laatste optreden leverde het langharige kwartet ruim 1700 dollar op voor elk van de 35 minuten, die zij op het podium stonden. Geraamd wordt, dat hun.tournee langs acht'''Amerikaanse steden het kwartet ruim een miljoen dollar heeft opgele verd. Geheel zonder incidenten verliep het optreden niet. Hoewel het toneel zwaar door politie bewaakt werd, wisten zeker twaalf meisjes door het cordon heen te breken en het toneel te bereiken. Een politieman, de 43-jarige John Ed wards, raakte in de verdrukking bewus teloos. De Beatle McCartney deed een beroep op het publiek rustiger te worden. DE COMPONIST ACKERMANS OVERLEDEN In Brussel is op 79-jarige leeftijd over leden Hippolyte Ackermans, die interna tionale bekendheid verwierf als schrijver van lichte muziek. Hij componeerde meer dan 1.000 liedjes, waarvan vele voorkwa men op het repertoire van onder meer Tino Rossi, Edith Piaf, Ninon Vallin en Marie Dubas. Ackermans studeerde aan het conservatorium van Brussel. Hij was orkestleider in verscheidene Brusselse Op Nederland II werd „De lange weg vertoond een indringende documentaire over de lijdensweg die het Joodse volk had te gaan- eer het op 14 mei 1948 kon juichen om de uitslag van de stemming over de resolutie in de Verenigde Naties er zou een republiek Israel komen. In een aansluitend programma gaf prof. dr. David Flusser, hoogleraar aan de He breeuwse Universiteit in Jeruzalem, zijn interpretatie van het Nieuwe Testament, waarin hij de relatie tussen Jezus en het Joodse leven van zijn tijd behandelde. In „De lange weg" zei Eisenhower: „Nooit tevoren ben ik zo geschokt geweest" over zijn confrontatie met de massa's voor wie de bevrijding van de concentratiekampen te laat kwam. Wat heeft het voor zin deze taferelen nogmaals te tonen, vraagt te genwoordig een groot deel van de mens heid zich af. Misschien deze: dat wordt aangetoond dat de Tweede Wereldoorlog de climax was van een tweeduizend jaar lange pelgrimstocht van het Joodse volk waarbij wij onder Joden dienen te ver staan allen die zich Jood voelen. Onder het nazi-regime heeft de Jodenvervolging vormen aangenomen, die ons bevattings vermogen te boven gaan. David L. Wol per, die deze film produceerde, spaarde ook de Engelsen niet, die hen met scheepslading vol terugstuurden van de kust van Palestina, en evenmin de Ara bische volken, die de immigranten aanvie len met Duitse geweren. Na al deze wanhoop en haat, al werd die dan tenslotte bekroond met hoop en vreugde, viel des te meer op de rust en de devotie waarmee prof. Flusser sprak zonder ook maar een moment prekerig te worden. De V.P.R.O. had het op het eerste net hoofdzakelijk in een lichte toets gehouden, Jaap van de Merwe, „de vriendelijkste kerel van de wereld" kwam een half uur zijn niet steeds nieuwe, maar vaak wel spitse teksten brengen op zijn beken de schuchtere manier. De presentatie blijft bij hem het zwakke punt, maar een liedje als „Pluizen in de Wind" is me de door de wisselende stemmingen toch wel fijn. De V.RP.O.. had hem weinig in de weg gelegd waar het zijn voorliefde op lange tenen te trappen betreft. Adèle Bloemendaal assisteerde hem daarbij ge willig. Glen Tetley's ballet „De Anatomische Les", geïnspireerd op het gelijknamige doek van Rembrandt, werd dóór het Ne derlands Danstheater gedanst. De me ningen over dit werk zijn verdeeld. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De heer P. A. G. de Ruwe is afgetreden als hoofdredacteur van het Weekblad Televizier, de uitgave van de n.v. Rotogravuremaatschappij te Leiden, dat onder zijn leiding in enkele jaren tijds van 60.000 naar ruim een half miljoen abonnees klom. De heer De Ruwe heeft zijn taak als hoofdredacteur neergelegd om zich ten volle te kunnen wijden aan de nationale omroepstichting Televizier-R.T.N. Hij blijft echter adviseur van „Televizier" De nationale omroepstichting is nog in op richting. De heer De Ruwe is voorzitter van het voorlopig stichtingsbestuur en heeft de daeelijkse leiding van het orga nisatiebureau dat in de Honthorststraat te Amsterdam is gevestigd. De redactionele leiding van „Televizier" is thans voorlo pig in handen gelegd van de redactiechef de heer R. F. J. H. van Rooij. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Meditatie. 7.05 Lichte gram mofoonmuziek. (7.30-7.40 Nieuws; 8.00- 8.05 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Lich te grammofoonmuziek. met informatie voor de vrouw. (9.00 Weeroverzicht; 9.35 Waterstanden). 10.00 Sextuool: klassiek grammofoonplatenprogramma. (10.30 Weeroverzicht). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Klassieke grammofoonmu ziek. 12.10 Leven op het land, gesprek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Deze week, praatje. 12.45 In - de zomer - uit: wetens waardigheden en muziek. 13.15 Lichte grammofoonmuziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Lichte grammofoonmuziek. 14.25 Klassieke- en semi-klassieke orkest werken (gr.). 15.25 Moderne en klassieke kamermuziek (opn.). 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Stereo: Lichte orkestmu ziek (gr.). 17.00 Klassieke gewijde mu ziek (opn.). 17.15 Lichte grammofoonmu ziek voor de tieners. 17.50 Sportrubriek. 18.10 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 18.30 Sociaal perspectief, lezing. 18.40 Halte: gevarieerd programma voor de twintigers. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Koorzang (gr.): geestelijke liederen. 19.45 Klassieke or kestmuziek (gr.). 20.00 Lichte muziek (opn.). 22.00 Haarlemse orgelmaand 1965: Kerkorgelconcert: klassieke en moderne muziek (opn.). 22.30 Nieuws en SOS-be- richten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Amsterdams Ka merorkest (opn.): moderne muziek. 23.45 Klassieke pianomuziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (Om 8.25 De groenteman, praatje voor de vrouw). 8.45 Morgenwijding. 8.55 Klas sieke grammofoonmuziek. 9.00 Moderne muziek (gr.). 9.35 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte grammo foonmuziek. (Om 11.00 Nieuws). 12.00 Licht orkest en zangsoliste. 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Dansorkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten en grammofoonmu ziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Moderne muziek (opn.). 14.15 Huishoudelijke za ken, praatje. 14.30 Wereldkampioenschap Wielrennen op de baan en op de weg in San Sebastian. 14.40 Licht instrumentaal trio en zangsoliste. 15.00 De gezusters Kunst, klankbeeld. 15.40 Lichte grammo foonmuziek (Om 16.00 Nw.). 16.30 Klein radiokoor: Oude gewijde muziek. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Actua liteiten. 18.20 Uitzending van de Pacifis tisch Socialistische Partij. '18.30 Mannen werk: licht programma. (Met o.a. De ge sproken brief en sportactualiteiten). 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en soliste: klassieke en moderne muziek. 21.20 De geschiedenis van een boek, litterair pro gramma. 21.50 Lichte grammofoonmu ziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Pizzicato: nieuwsflitsen en actuali teiten uit de wereld van de lichte muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Brussel 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek 12.15 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, mededelingen en SOS-berichten. 12.45 Grammofoonmuziek. 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Odipus rex, oratorium. 15.00 Nieuws. 15.03 Kamermuziek. 15.45 Klassieke muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Kamermuziek. 16.40 Klassieke muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Lichte muziek. 17.30 Vlaamse muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Lichte mu ziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Grammo foonmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Klassieke muziek. 22.00 Nieuws en be richten. 22.15 Gevarieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Opera- en belcantoconcert. 23.55 Nieuws. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I AVRO: 17.00-17.30 Padvinderssongfesti val. NTS: 19.00 Nieuws in 't kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 Bergbewoners (Mountain Tribes), TV-film. KRO: 19,35 Van onze sportredacteur. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Lie verdjesAmsterdamse vakantiefilm. 20.45 Buitengewoon Verlof (Sonderurlaub TV-spel. 21.50 Brandpunt-Post. 22.20 Epi loog, NTS: 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Leven in de brouwerij, TV-film. 21.20-22.10 Operette I.S.A. (IV), amuse mentsprogramma. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I NCRV: 15.00-15.35 Voor de vrouw. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. 19.15 Van gewest tot gewest, regionaal weekjournaal. NCRV: 19.35 De Lucy Show. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Socutera. NCRV: 20.25 Op-Signoor- ke: muzikale show. 20.55 Attentie. 21.20 Bartleby, TV-spel. 22.50 Dagsluiting. NTS: 22.55-23.00 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. 20.01 Improvisa tie: maandelijks jazzprogramma. 20.25 Burke's Law - De zaak Madison Cooper, TV-film. (Niet geschikt voor jeugdige kij kers). 21.15 Filmvenster. 21.45-22.10 Ach ter het nieuws. FRED EMMER VERLAAT NTS- JOURNAAL De NTS-nieuwslezer en -redacteur Fred Emmer heeft per 1 november ont slag genomen. Hij zal de public relations in Nederland gaan behartigen voor het Amerikaanse reclamebureau J. Walter Thompson. Vijftien jaar „Centrum DE TONEELGROEP CENTRUM, die sinds enige jaren vrij nauw met Haarlem is verbonden, viert dit seizoen het heugelijke feit van haar vijftienjarig bestaan (met inbegrip van de elf jaar waarin het gezelschap de naam „Puck droeg). Uit dat jeugdige „Puck", dat in het begin ook voornamelijk voor jeugdige toeschouwers speelde, is intussen een volwassen toneelgezelschap gegroeid dat in enkele seizoenen een positie van betekenis in de Nederlandse toneelwereld heeft veroverd. Dat succes is, naar ik meen, in hoofdzaak daaraan te danken dat de groep een hecht, goed geleid ensemble vormt waarin verscheidene eerste rangs acteurs en actrices telkens weer uitmuntende prestaties leveren zonder dat de begaafde jongeren, die er óók bij zijn, in een hoek worden gedrukt; en in da tweede maar niet minder belangrijke plaats heeft de doelbewuste en vrijwel altijd artistiek verantwoorde repertoirekeuze het gezelschap een duidelijk „eigen gezicht" gegeven waarin men vertrouwen kan stellen. Bij dit derde lustrum mag entrum danook zeker voldaan zijn over veel van wat het heeft bereikt en er is alle reden om de groep nog vele jaren van harmonisch voortbestaan en nog tal rijke succesvolle seizoenen toe te wensen. raysth m it JN HET OPENINGS STUK van de nieuwe speelperiode, Jean- Paul Sartre's „Vuile handen", kan men al een stukje traditie zien: in elk van de twee vorige seizoenen heeft Centrum een werk van Sartre ge speeld; en de opvoe ringen van „Huis clos" in 1963 en van „De eerbiedige lichte kooi" in 1964 werden algemeen zeer ge waardeerd. Het lag dus wel enigszins voor de hand dat het gezelschap ook nu weer naar een ge schikte Sartre zou zoeken en dat de keus daarbij op „Les mains sales" viel is zeer begrijpelijk want dit stuk in ons land in 1950 door het Rotterdams Toneel gespeeld maar daar na nooit meer is een wederopvoering ten volle waard. Sartre schreef „Les mains sales" in 1948, dus in de vroege na oorlogse periode toen de aantrekkings kracht van het com munisme op de jonge Franse intellectuelen zorgwekkende vor men ging aannemen. Nu heeft Sartre zelf nooit een geheim gemaakt van zijn eigen sterk-linkse politieke sympathieke, maar zijn onafhankelijke geest en zijn filosofie van de menselijke verantwoordelijkheid voor eigen daden hebben hem toch altijd afwijzend doen staan tegenover de com munistische partij met haar eisen van vol komen onderwerping en slaafse gehoor zaamheid aan een djctatoriaal g^zag. Sartre schreef Vuile. handen" danook als een tweevoudige waarschuwing: ten eerste aan de-intellectuele idealisten die menen dat men revolutionaire politiek kan bedrijven ,met schone handen en met handschoenen aan" en die in dit stuk te horen krijgen dat ook de idealen van de revolutie niet kun nen worden verwezenlijkt zonder dat men zijn handen en armen „tot aan d'e elle bogen in drek en bloed dompelt"; en ten tweede aan hen die zich verbeelden dat de omschakeling van zelfstandig denken naar blinde gehoorzaamheid een eenvoudige zaak is, waarbij morele normen van goed en kwaad gemakkelijk terzijde kunnen worden geschoven of aan bepaalde doel einden ondergeschikt gemaakt. MEN MOET HIERUIT niet opmaken dat „Vuile handen" een zwaarwichtig filo sofisch stuk vol politieke theorie is. Sar tre's meesterschap op dramatisch gebied houdt onder meer in dat hij ook een ern stig levensbeschouwelijk thema in de vorm van een boeiend stuk toneel weet te gieten. Zelfs als Sartre theoretiseert (en dat doet hij meestal) doet hij dat in zijn dramatisch werk door middel van levende mensen en door-en-door levens-echte dia logen. „Vuile handen" is zelfs wel eens „een politiek speurspel" genoemd en in derdaad heeft het daar wel iets van. In -T ■mr 'vm fümw&iz jkm» «w (f&r< hewet k»ór, tw»qe tem vsn liéetmen tm* rümer t&m 4* thw&n feé* lis-sü SW iSÏSJS*?. s». Vy- sSsu.-s V? *i j De directie van de Toneelgroep Centrum heeft een jonge graficus nieuwe affiches laten ontwerpen, die in sterk verkleinde vorm ook aan de vrienden van dit gezelschap toegezonden worden. Het is uitge voerd in blauw (de bovenhand) en rood (het kader). Hierbij afgebeeld de aankondiging voor de tweede première van Centrum, op 11 en 12 september te Haarlem. De seizoens opening op zaterdag en zondag aan staande is „Vuile Handen" van Sartre. De hele week repeteert Centrum „Vuile Handen" in de Haarlemse Stadsschouwburg. Deze opname werd gistermiddag gemaakt; zij toont Guus Hermus, Carol Linssen en Marja Kok. elk geval bezit het alle eigenschappen om, in een goede opvoering, de aandacht van de toeschouwers precies zo tot het einde gespannen te houden als een „thriller" uit de school van Agatha Christie. Simon Koster Ter gelegenheid van het derde lustrum van België de dirigent van het orkest, van Belgi de dirigent van het orkest, Hein Jordans, benoemd tot ridder in de Kroonorde van België. De zakelijk direc teur van het orkest, de heer J. M. M. Tendijck, werd benoemd tot ridder in de orde van Leopold. De onderscheidingen werden aan Hein Jordans en de heer Tendijck verleend voor hun bijdrage tot een actieve culture le samenwerking tussen België en Neder- land, welke door het Brabants Orkest bij zonder bevorderd is door het uitvoeren van werken van Belgische componisten, door het optreden in België en door het doen optreden van Belgische solisten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9