VAN DAG TOT DAG Griekse Kroonraad kwam niets dichter bij crisis-oplossing Nieuwe blunder van Hof: EDA niet uitgenodigd Sex o'clock et a Wereldnieuws J r HOE LAAT GAAT DIE BUS? Lage koers vuur Noodweer in Italië eist twintig levens Weer moord op Brit in Aden C-Loti ^praatótoel Telefonistes van blaam gezuiverd DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 o Kosmos-satellieten observeerden een Amerikaanse kernproef Gletsjer bij Saas Fee wordt met dynamiet bewerkt NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOERMAATSCHAPPIJ N.V. Woede Indoctrinatie (Op de 6 5 0,3 0,1 0,1 0,5 0,1 5 0 1 9 0 0,1 2 1 0,5 0,1 10 2 2 0,8 9 10 30 83 0,1 23 0 0 108 18 0 5 0 Opnieuw speelt zich in ons land een bijna tragische krachtmeting af tussen twee verschillende instanties der overheid, die door de heersende versnippering op ver keersgebied mensenlevens tot inzet heeft. In het verleden is herhaaldelijk geble ken, dat bij de aanleg van belangrijke verkeersvoorzieningen verschillen van in zicht bestonden tussen plaatselijke, pro vinciale en rijksdeskundigen over de mate van progressiviteit, die in ons land moet worden betoond bij de beoordeling van verkeersgevaren en de afweging van geld tegen de waarde van mensenlevens. Haarlem heeft enkele jaren terug het drama van de randweg beleefd, waarbij touwtrekken over kosten en mogelij khe den resulteerde in een levensgevaarlijke verkeersader met gelijkvloerse „ongeluk- kenkruisingen". Hetzelfde beleeft thans de gemeente Warnsveld bij Zutfen, waar provinciale waterstaat bezig is met de aanleg van een rondweg op de bekende goedkoopste manier, namelijk met gelijk vloerse kruispunten. Hij moet onder meer een reeds overbelaste rijksweg tussen Warnsveld en Zutfen kruisen. Waterstaat heeft de ongerustheid in deze beide ge meenten gesust met de verzekering dat „er verkeerslichten zullen komen, zodra de noodzaak daartoe in de praktijk is ge bleken". Woordelijk hetzelfde als inder tijd bij ieder protest tegen gelijkvloerse kruisingen in Kennemerland werd be toogd! Men zou bijna geneigd zijn dit ar gument te vertalen met: „Als er vol doende ernstige ongelukken zijn gebeurd, gaan we er iets aan doen". Vanwaar toch deze vasthoudende, on uitroeibare weigering om de werkelijk heid onder ogen te zien? Die werkelijkheid is eenvoudig genoeg, al is zij ontstellender dan menigeen be seft: vorig jaar zijn 2600 mensen bij ver keersongelukken om het leven gekomen. Dat is bijna driehonderd meer dan in 1963. Dit jaar zal het cijfer op driedui zend komen. De toeneming bedraagt de laatste jaren om en om tien percent, maar ook dat toenemingspercentage stijgt per jaar met twee percent. Men behoeft geen rekenmeester te zijn om te begrij pen, dat jaarlijks de aanleg van levens gevaarlijke situaties in die toeneming een belangrijke rol speelt. Waartoe dan nog steeds die verblind heid? Het meest tragische is natuurlijk, dat het conservatisme vrij spel blijft be houden zolang niet de autonomie doorbro ken wordt, die de ouderwets denkende elementen in kleinere kring uitoefenen. De gemeenteraden van Zutfen en Warns veld vechten niet om een prestigekwes tie, maar om mensenlevens. Daarvoor verdienen zij de steun van een machti ger arm, die een einde zou kunnen ma ken aan provinciaalse centenWegerij, waarin mensenlevens blijkbaar een bij zonder lage waardekoers hebben. Lee Koean Joe, president van het thans autonome Singapore, heeft een traditione le gewoonte van de doorgewinterde poli tici doorbroken door een onthulling te doen over kuiperijen achter de schermen, die de Amerikaanse inlichtingendienst CIA zich heeft veroorloofd om bepaalde Ame rikaanse invloeden in deze strategische sleutelpost tot gelding te brengen. Hij heeft aangetoond dat agenten van de CIA pogingen hebben gedaan hem toen hij nog leider was van de Partij der Volks actie om te kopen. Een brief van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, waarin deze het ge pleegde feit toegaf, is door hem als be wijs overgelegd. Joe heeft in eerlijke woede gehandeld, omdat Washington hem in eerste instantie brutaalweg van leugens betichtte. Deze daad mag dan „onpolitiek" zijn, hij be wijst in ieder geval dat het mogelijk is dat leiders van kleinere en sterk afhanke lijke landen zich verzetten tegen de gel dende „moraal" in de grote politiek en openhartig stelling nemen tegen grote mo gendheden, als zij menen dat de grenzen van het fatsoen worden overschreden. Deze houding dwingt respect af en kan tot voorbeeld strekken, vooral ook omdat zij méér bijdraagt tot vertrouwen van een volk in zijn voormannen dan de slippen- dragerij die in dergelijke situaties tot de gangbare gewoonten is geen behoren. Overigens behoeft zoiets de relaties tussen de naties niet te bederven, want in dit geval lijkt het er veel op dat Washington a' evenmin verheugd is over de praktijken van zijn CIA en dergelijke duidelijke flaters zal gebruiken om deze „staat in de staat" hardhandig op zijn nummer te zetten. Het is geen geheim dat Kennedy indertijd en Johnson zal het daarmee wel eens geweest zijn over de praktijken van de CIA allerminst enthousiast was en het voornemen had er het mes in te zetten. Na het hem op gedrongen avontuur in Cuba, dat zijn prestige veel nadeel toebracht, had hij van de CIA-intriges zijn bekomst. De bijzonder hachelijke toestand aan de bestandslijn van Kasjmir, waar Indi sche en Pakistaanse troepen slaags ge raakt zijn en waar beide legers de kunst matige grens hebben geschonden houdt grote gevaren in voor de gehele situatie in het Verre Oosten. Niet alleen kan een eventuele volledige oorlog tussen In dia en Pakistan beide landen zodanig ver zwakken, dat zij een prooi voor communis tisch China worden, maar ook dreigt hier een uitbarsting van de altijd nog latente „Heilige Oorlog" tussen de miljoenen Hin does en Mohammedanen, die in het ver leden al meermalen talloze slachtoffers heeft geëist. Dit religieuze aspect maakt de toestand des te gevaarlijker omdat godsdienstoorlo gen veel moeilijker te dempen en te isole ren zijn dan lokale politieke conflicten. On danks de vredelievende invloeden van gro te hervormers als Ghandi en Nehroe heeft nu de twistappel Kasjmir opnieuw tot een bloedige krachtmeting geleid tussen de twee delen van het voormalige Britsindi- sche rijk, dat juist op basis van* de gods dienstverschillen werd verdeeld in af zonderlijke naties. Pakistan heeft van het moment zijner onafhankelijkheid zijn po litiek veel sterker op het Westen en spe ciaal op Amerika gericht dan het neutra- listische India, dat pogingen heeft on dernomen om te balanceren tussen het Westen en communistisch China. Pakistan vecht nu in Kasjmir met Amerikaanse wapens, India met Engels en eigen fabri kaat. De verhouding tussen de beide legermachten is moeilijk te definiëren, omdat de laatste jaren aan beide kanten koortsachtige inspanning is ontwikkeld tot versterking van de militaire apparatuur, enerzijds onder druk van de Chinese drei ging en anderzijds omdat een conflict om Kasjmir toch voortdurend in de lucht is blijven hangen. Het is voor de Westelijke mogendheden van het grootste belang, dit militaire treffen te helpen lokaliseren en zo spoe dig mogelijk te doen uitbranden, aange zien een verheviging van deze oorlog ui terst nadelig zou werken op de toch al zo labiele situatie in dit deel van de wereld, waar de kolos China ieder oorlogsvuur met welgevallen ziet opvlammen. /WWWWWUUVWlMAAAA/WVWVWVVWVWWUV/UWW VWNAAAAWAAftAAAAWWVAWWWWWWWWMWWWWWWW\AA MOSKOU (AFP-Reuter) De Russi sche kunstmanen Kosmos-5 en Kosmos-17 hebben de Russische geleerden waardevol le gegevens opgeleverd over de gevolgen op grote hoogte van de Amerikaanse kern bomexplosie van 9 juli 1962. Dit is woens dag onthuld in een bulletin van de Rus sische Academie van Wetenschappen. De Kosmos-satellieten werden gelan ceerd voor de bestudering van de stra lingsgevaren die ruimtevaarders als ge volg van kernproeven op grote hoogte be dreigen. De Kosmos-5 heeft de Russische geleer den een gedetailleerd beeld gegeven van de Amerikaanse kernbomproef. De satel liet was zes weken voor de proef gelan ceerd. Kosmos-17 had belangrijke gege ven over de straling gegeven en intensie ve elektronenstromen geregistreerd die door de Amerikaanse proef waren veroor zaakt. Daardoor had men gegevens ver kregen voor de bouw van ruimteschepen en voor het uitvoeren van geslaagde be mande ruimtevluchten. SAAS FEE (A.F.P.) In Saas Fee zijn nieuwe scheuren gevonden in de Allalin-gletsjer. Men gaat nu om een nieuwe lawine te voorkomen een dyna- mietlading bij de ijsmassa tot ontploffing brengen. Wegens het gevaar dat de ex plosie oplevert, was vanochtend de weg van Saas Fee naar het rampgebied ge sloten. Aan beide zijden van de gevaarlij ke zone stonden militairen die iedereen tegenhielden. De Italiaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken Storchi stelt ter plaatse een onderzoek in. Bij het door de lawine getroffen arbeiderskamp in Saas Fee zijn veel Italiaanse arbeiders om het leven gekomen. Advertentie Op zondag 5 september a.s. wordt op het busnet van de N.Z.H. de winter- dienst 1965/1966 ingevoerd. Op een aantal lijnen worden de routes en/of de vertrektijden gewijzigd. Onder meer worden IJMUIDEN-ZEEWIJK, ZANDVOORT-NOORDERDUINWIJK in het busnet opgenomen. Lijn 10 naar het HAARLEMSE INDUSTRIEGEBIED WAARDERPOLDER gaat ook tussen de spitsuren rijden, terwijl lijn 91 thans ook in de winter tussen HAARLEM en ZANDVOORT via het BLOEMENDAALSE STRAND zal rijden. Alle details vindt u in de winterdienstregeling, welke voor vijftig cent ver krijgbaar is bij de chauffeurs, conducteurs, haltekantoren en agentschappen van de N.Z.H. (Van onze correspondent) ATHENE. Vandaag vergadert de Griekse Kroonraad opnieuw, nadat de bijeenkomst gisteren na 314 uur overleg werd verdaagd. Het enige hoopvolle te ken uit de eerste zitting dat openbaar werd, was de vage toespeling van de ERE-leider, Kanellopoelos, dat er in de laatste fase van de zitting een zekere dialoog was ontstaan. Zelf had hij zijn aanspraken op een formatie-opdracht „voorlopig" laten varen. Een groot deel van de rechtse pers had veel meer plaats en fotoruimte beschikbaar gesteld voor de voormalige ERE-leider Karmanlis die echter in Italië bleef en wiens in Parijs achtergebleven echtgenote hem telegra fisch verontschuldigde. De meeste speculaties in de kranten gingen over Markezinis over wie de rech- se pers hoopvol suggereerde, dat hij sympathie zou hebben voor een nieuwe poging van Stefanopoelos die nu meer kans zou maken op een rechtse meerder heid. Maar de links-centrale „Athinaiki" verkondigde in een extra-avondeditie dat Markezinis een nationale regering onder Papandreoe had aanbevolen. Dit dingen om zijn gunst, is ongetwijfeld juist dat gene wat de slimme leider begeert. De Papandreoe-gezinde pers was overi gens over de Kroonraad niet bijster hoop vol gestemd. Zij zag hem als een poging Papandreoe in een kunstmatige minder heid te wringen door behalve premiers „uit de ijskast", zoals Pipinelis, Novas en Tsirimokos van wie het woord ijskast afkomstig is nu ook premiers uit de „kamfer" te halen, zoals de tachtigjarige Tsladaris en de 89-jarige Gonatas. Het cynisme over laatstgenoemde grijsaard, die aanvankelijk door de hele Griekse pers over het hoofd was gezien, bleek overigens ongerechtvaardigd, want deze oud-republikein heeft gisteravond de vorst adviezen gegeven, die helemaal niet zo ver aflagen van die van Papandreoe. Doch voor het overige kon Papandreoe nauwelijks op steun rekenen in dit gezel schap, waar hij tegen zijn zin verkeert. De linkse pers is natuurlijk woedend dat de ook al zeer grijze EDA-leider, Pasali- dis, niet is uitgenodigd. De officiële uitno diging, zoals zij aan de deelnemers is verstuurd, spreekt van „de" leiders van de in het parlement vertegenwoordigde partijen. Het gebruik van het lidwoord voor het woord leider kan inderdaad niet anders dan als een storende drukfout worden bestempeld. Het passeren van de oude heer wekt des te meer verbazing, omdat de koning kort tevoren deze partijleider wel in audiëntie had ontvangen voor welke novi teit hij door zijn eigen socialistische pa leispremier Tsirimokos zelf in diens re geringsverklaring uitbundig werd gepre zen. Vanzelfsprekend is de vorst over de uitnodigingen voor zijn Kroonraad grond wettelijk minder gebonden. Het passeren van Pasalidis kan dan ook worden opge vat als een poging een wig te slaan in het door het paleis reeds als een feit ge stelde „volksfront" tussen de wel uitgeno digde Papandreoe en de EDA-partij. Het is echter tevens een bewuste schrede te rug van de weg naar de normale verhou dingen en dus een blunder van de eerste orde. Cynisme heerste er ook onder de Athe- ners die ik op straat hoorde luisteren naar de nachtelijke uitzending van nieuwsberichten. Daarin werden ze tot in den treure vergast op de uiteenzettingen van Novas, die weken her korte tijd „pa leispremier" is geweest, terwijl de op vattingen van Papandreoe in een regel werden weergegeven. De gevallen rege ring van Tsirimokos beseft blijkbaar niet, hoezeer zij het volk kwetst met deze voortgaande pogingen tot indoctrinatie van een gehoor dat slechts in minderheid ROME (AFP) Midden en Noord- Ita lië zijn woensdag door noodweer geteis terd. Wegen overstroomden en verbin dingen werden verbroken. Op de Autostrada del Sol, ten noorden van Rome, spoelde een vloedgolf uit de buiten haar oevers getreden Argento tus sen Chiusi en Orvieto ongeveer twintig auto's van de weg. In de modder vond men later twintig doden. Het zoeken naar slachtoffers wordt voortgezet. de talenkennis bezit om over te schake len op de Britse BBC, die steeds objec tief de toestand in Griekenland weergeeft. Deze gekwetstheid zal vandaag tot uiting kunnen komen bij twee openbare mani festaties. Tegen de middag wordt in de Metropoolkerk de uitvaartdienst gehou den van een van de 134 Papandreoe-ge- trouwe afgevaardigden die dinsdag aan een hartaanval bezweek en waarbij Pa pandreoe zelf aanwezig zal zijn. Van avond vindt weer een demonstratie plaats in het theater „Gloria". De hoofdcommis saris van politie van Athene die nog als Papandreo-gezind gold, is oververmoeid in een ziekenhuis opgenomen, zodat het nog onzeker is, Hoe de politie dit keer op de gebruikelijke mars naar het Omonia- plein zal reageren. Tenslotte is er nog een suggestie uit Cyprus waarmee de Kroonraad in haar tweede zitting misschien haar voordeel zal kunnen doen. Het daar meestgelezen dagblad „Machi" ofte wel „strijd" stelt voor aartsbisschop Makarios eerste mi nister van Griekenland te maken. Dan is de Enosis meteen vervuld, niet die van Cyprus met Griekenland maar die van Griekenland met Cyprus. ADEN (Reuter) Sir Arthur Charles, de Britse voorzitter van de wetgevende raad in Aden, is woensdagavond doodge schoten, toen hij een tennisbaan in Aden verliet. Sir Arthur werd in 1959 benoemd tot eerste voorzitter van de wetgevende raad. Voordien was hij in Soedan werk zaam. De Britse minister van Koloniën, Arthur Greenwood, noemde de moord een schandelijke misdaad op „een van de meest gerespecteerde en toegewijde vrien den van Zuid-Arabië". Een ooggetuige verklaarde dat sir Arthu Charles door twee mannen werd bescho ten, toen hij in zijn auto wilde stappen. Er werden minstens drie schoten op hem gelost. Sir Charles is de tweede Brit die binnen een week in Aden is doodgeschoten. De gewelddadigheid is gericht tegen de Brit se aanwezigheid in Aden en de Zuidara- bische Federatie. In een V.N.-resolutie van 1963 werd de eis gesteld dat de Brit se basis in Aden verdwijnt en dat de de len van de Federatie het recht krijgen zelf hun toekomstige status te bepalen. Jemen heeft verklaard dat de Federatie een deel van zijn grondgebied is. Ofschoon we het woord steeds vaker ontmoeten en met steeds minder schroom gebruiken, blijft het een plat te en vulgaire bijklank hou den: sex. Men kan nauwelijks meer verwachten dat iemand nog het schone, sierlijke Ne derlandse woord „kunne" in de plaats ervan gebruikt of zelfs nog kent. Wat is eigen lijk „sex"? Een lid van het Nederlandse Taalgenootschap zal zeggen: „Het lelijkste woord dat we uit het Engels hebben overgenomen voor de mooiste uitvinding van de na tuur". Een conservatief gees telijke: „Het grootste euvel der schepping, waaraan ik nochtans mijn werk en status te danken heb". De filmpro ducent: „Datgene, waarvan wij de zondigheid zo navrant mogelijk willen aantonen, en zonder hetwelk ik niet zou weten hoe wij het publiek naar de bioscoop zouden moe ten lokken". Een uitgever van geïllustreerde weekbla den: „Een ingrediënt dat wij uiterst zorgvuldig moeten do seren in woord en beeld, zo dat niemand ons een te veel of een te weinig kan verwij ten". Een tiener: „Iets waar de hele wereld om draait". Een grijsaard: „Iets waarvan ik ten onrechte heb gedacht dat de hele wereld erom draaide". Een huisvader: „Het spookbeeld van ouders met opgroeiende kinderen". Een vrijgezel: „Een welkome vrijetijdsbesteding". Een bio loog: „Een interessant natuur verschijnsel, dat nauw samen- \^ver hangt met andere natuurver schijnselen". Alles bijeen dus toch wel een belangrijk onderwerp, dat van de meest uiteenlopende richtingen benaderd kan wor den. Er zijn mensen die zodanig van dit onderwerp vervuld zijn, dat zij er driekwart van hun gedachtenwereld aan be steden. Het overblijvende kwart besteden ze aan het zorgvuldig vermijden van an dere onderwerpen. Dat zijn de lieden met de ingeklemde affecten en jeugdcomplexen, waarvan een Amerikaans psy choloog eens gezegd heeft: „Voor die figuren is het altijd Sex o'clock". De Amerikanen zijn trouwens bijzonder vin dingrijk gebleken op dit ge bied, getuige hun wetenschap pelijk uitgekiende fabrieken voor sex-springstof, waaruit de sex-bommen afkomstig zijn. Ten onrechte wordt trou wens verondersteld, dat sex- bommen altijd van vrouwe lijke makelij zijn. Dat is een ernstige misvatting. Holly wood produceert minstens evenveel mannelijk sexplosief maar daar wordt minder over gepraat. Het afschuwelijke woord „sex appeal", dat bij ons vroeger „bevalligheid" of „gratie" heette, wordt immers voor uitzonderlijk geslaagde exemplaren van beiderlei kunne gebruikt. Er is met dat Engelse woord toch iets vreemds aan de hand. Hoe graag men het ook zou vervangen door oude, ver trouwde Nederlandse termen die minder hard en vulgair klinken, het ontleent in som mige gevallen een volkomen begrijpelijke aantrekkelijk- heid aan het feit dat het alles dekt. Zo las ik in een Ameri kaanse krant een verhaal over een treffend staaltje van apartheidstragiek in Zuid- Af rika, onder de titel: „Sex triumphs over apartheid". In dit geval zou het verdraaid moeilijk zijn geweest, er een Nederlands woord voor te vinden even moeilijk blijk baar als de Amerikanen een Engels woord voor apartheid kunnen bedenken. Sex zege viert over apartheid: niet „liefde", niet „geslacht", niet „kunne", maar alles bijeen wat voortkomt uit het feit dat mannen en vrouwen elkan ders supplementen zijn. Men kan zeer ethisch beto gen dat „sex" niets met ware liefde te maken heeft, maar het ontbreken van dat ver band is toch bijzonder lastig aan te tonen. In het Zuidafri- kaanse geval was het niet lou ter de „liefde" die triomfeer de. Het was inderdaad „sex", dat geheimzinnige en samen gestelde natuurelement, dat buiten de macht van verstand en wil kan treden en waar voor wet en straf niet vol doende reikwijdte bezitten. Het mysterieuze vuur, dat in twee personen ontbrandt en toch slechts één enkel vuur is. Dat vuur had in een Zuid- afrikaanse stad twee zielen gloeiend aaneengesmeed, een blanke man en een Chinese vrouw. Zij leefden al achttien jaar in een door God erkend gezinsverband en hadden vier kinderen. Op zekere dag werd de man gearresteerd, omdat hij de Wet tegen Immoraliteit had overtreden: een Chinees wordt in Zuid-Afrika niet als een blanke beschouwd. Hij werd tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld, ver loor zijn betrekking en moest met zijn gezin verhuizen naar een kleurlingenwijk ver bui ten de stad. Dat betekende: een kleurlingenschool voor de kinderen, verboden toegang tot „blanke" openbare gele genheden en geen mogelijk heid meer tot het uitoefenen van wettelijk voor kleurlin gen gesloten beroepen. Het betekende verder: reizen in speciale kleurlingencomparti menten in trein of bus en een voortdurende, dagelijkse reeks van speldeprikken die aan de status van „burger tweede klasse" herinneren. De man was 42 jaar toen zijn immorele misdaad werd ontdekt. Zijn leventje was, te gelijk met dat van zijn gezin, naar de knoppen. Speciale po litie liep de deur plat en bom bardeerde het gezin met de meest intieme vragen. Een blanke man zag alles om zich heen ineenstorten dat hij moeizaam in achttien ja&r had opgebouwd in alle eer en deugd. Maar hij volgde zijn vrouw in haar plotseling ge constateerde minderwaardig heid en zal zich voor de rest van zijn leven verbijsterd afvragen, wat nu eigenlijk „immoreel" is in dit land. Zo ziet men, dat een wet hoe streng ook toegepast en hoe tragisch ook in haar con sequenties geen macht heeft over „sex". „Sex" is een van de verrassende, maar meest welsprekende bewijzen voor de gelijkheid der men sen, ongeacht hun ras of huidskleur, nationaliteit of stand. „Sex" is, in deze bete kenis, de stem van de Schep per aller dingen. Zij ligt bui ten de macht en de bevoegd heid der mensen, zij is niet een menselijke vinding of een dogma. Zij is een van de ta melijk schaarse, onweerspre kelijke bewijzen van univer sele menswaardigheid zonder onderscheid. Als „sex" spreekt moeten wetten, vooroordelen, opvattingen, voorschriften, overtuigingen zwijgen. Wie zich aanmatigt op dat gebied in te grijpen, gaat over de grens van de uiterste mense lijke bevoegdheden. „Sex" betekent in dit geval iets uiterst sympathieks en verhevens: het recht van de mens zijn persoonlijkheid en zijn wezen te vermengen met de persoonlijkheid en het we zen van een ander mens, on geacht diens huidskleur of af komst. Het is een echtheids zegel op de rasvermenging, een volkomen onwrikbaar goudmerk van de natuur op de verbintenis tussen mensen van welk ras ook. De tegennatuurlijkheid van de wet die deze verbintenis verbiedt veroordeelt haar te gelijk als immoreel, ongodde lijk zo men wil. Als in Zuid- Afrika ooit een bom barst, zal het in feite een sex-bom zijn. En nooit zal een mens zo hoog kunnen stijgen, dat hij de maker van deze sex-bom een haar zal kunnen krenken. Watertanden In een ver en vreemd land woonde eens een begaafd en handig tandtechnikusdie niet alleen erg goedkoop de mensen van hun natuurlijke kauw apparatuur bevrijd de, maar tevens een enorme keuze bezat in vuurvaste gebitten, die hij met karre- vrachten tegelijk uit een bevriende na- buurstaat liet komen. Er waren doorbij ters, herkauwers, lange tanden en water tanden bij, zodat iedereen, naar gelang aanleg en karakter voor het kiezen van de kiezen had. Maar wat deze tandtechnikus deed, mocht niet; zoals iedereen wel weet, is het zelfs in sprookjes verboden een medisch beroep uit te oefenen waar voor niet een op academische gronden vervaardigde bul is uitgereikt. Echter, ondanks dit en misschien wel dank zij dit, snelde des tandtechnikus roem op zevenmijlslaarzen door het land. Mannen, vrouwen en kinderen verschenen bij nacht en ontij in vermomming aan zijn deur, lieten alles wat de natuur hun ge geven had uit de kaken verwijderen, om daarna meteen met het vaak zeggen van „cheese" hun nieuw verworven pracht aan late voorbijgangers te tonen. En zo geviel het, dat er ergens in een uiterst klein gehucht, genaamd, Bibberpoorten, een burgemeester woonde, die op zijn vijftigste het vrijgezellenbestaan zat was en dientengevolge aan trouwen dacht. Hij had zijn keuze laten vallen op een gravin die niet zó jong. maar toch mooi was en koel en waanzinnig droefgeestig. Ook rijk. Het had de goede burgervader een jaar gekost om haar van zijn liefde te over tuigen, maar aangezien de gravin niets beters te doen had dan te wachten op iemand die naar haar hand dong, had zij zich na een jaar en precies drieëndertig minuten laten overhalen tot een huwelijk met de burgemeester van Bibberpoorten. En stelde meteen de datum vast. De burgervader was in alle staten van trots. Hij ging voor de spiegel staan en bekeek zichzelf. Nou hoor, hij mocht er nog best wezen. Goed, een ietwat te dikke rode neus, te wijd uitstaande oren en een kalend hoofd. Een beetje te troebele ogen. maar verder Hij glimlachte en ont dekte toen dat zijn tanden en kiezen erbij stonden als de scheefgezakte zerken op een vervallen kerkhof. Omdat hij tamelijk op de centen was en toevallig de naam van de geniale tandtechnikus van de portier van het stadhuis vernomen had sinds enkele weken was de portier tien jaar jonger geworden besloot de burgervader zijn bruid de verrassing van haar leven te bezorgen, door zich de avond voor het huwelijk te laten voorzien van een gloed nieuw stel watertanden. Zo gezegd, zo gedaan. De avond voor het huwelijk verscheen de burgemeester in de vermomming van Don Juan bij de beroemde tandtechnikus en nam in de ligstoel plaats. Het doet geen pijn, zei het genie en trok met geoefende vingers alle grafstenen uit zijn kaken. Daarop waste hij zijn handen en deed de politie een inval. Ze arresteerde de technikus op staande voet en nam de ge hele voorraad gebitten in beslag. Don Juan sloeg ijlings op de vlucht. Het huwelijk ging niet door omdat de burgervader niet in staat bleek, het ja woord uit te spreken. Lizzy Sara Matj LONDEN (A.P.) Functionarissen van de Britse posterijen hebben de tele fonistes van het landelijke district Chip penham gezuiverd van de op hen ge worpen blaam. Zij waren ervan beschul digd te hebben meegeluisterd bij telefoon gesprekken tusen leden van het koninklijk huis en leveranciers. In een officiële verklaring zeggen de posterijen dat de twee telefonistes alleen maar lang genoeg hadden geluisterd om te kunnen vaststellen dat de verbinding goed was. „Dat is hun taak." Bij het on derzoek is geen enkel bewijs gevonden voor de beschuldiging dat de twee meis jes inlichtingen over zakelijke transac ties van het koningshuis aan derden heb ben doorgegeven. Waarnemers. Een pas gevormde commis sie van Israëlische juristen heeft voor gesteld officiële juridische waarne mers uit Israel toekomstige grote pro cessen tegen oorlogsmisdadigers in Duitsland te laten bijwonen. Duitse waarnemers woonden het Eichmann- proces in Jeruzalem bij. Slangebeet. Fred Shannon, een van de bekendste Amerikaanse deskundigen voor de behandeling van slangebeten, is overleden aan een slangebeet. „Geen oorlog". „Er is geen oorlog tussen het noorden en het zuiden", heeft de Soe- danese minister van Binnenlandse Za ken, Mohammed al Mahdi, voor de pers verklaard. „Er zijn alleen ongeregeld heden, die door büiten de wet gestelden worden veroorzaakt". Even later werd officieel bekendgemaakt dat achttien rebellen gedood zijn in de provincie Equastor Ziekenhuis. De Belgische justitie heeft een onderzoek ingesteld naar de wei gering van het „Stuivenberg-zieken- huis" in Antwerpen om een jongetje van 2yz jaar op te nemen. De jongen had een grote hoeveelheid geneesmid delen ingeslikt en overleed enkele uren later in een ander ziekenhuis. Staatsiebezoek. De Noorse koning Olav zal van tien tot en met zeventien janu ari een staatsbezoek brengen aan Ethio pië op uitnodiging van keizer Haile Se lassie. Geslachtsziekten. Het Amerikaanse me dische genootschap (AMA) is een cam pagne begonnen voor de bestrijding van geslachtsziekten. „Het meest dringen de vraagstuk op dit ogenblik in het land". De AMA deelt mee dat per jaar 1.100.000 Amerikanen een venerische besmetting oplopen, wat neerkomt op drieduizend per dag bij na twee per mi nuut.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3