Wind en regen geselen Italië, Oostenrijk en Joegoslavië HET WEER Slachtoffer van koffermoord is Japanner Erepoorten en vlagversiering bij opening Velser stadhuis Prinses Beatrix en Claus brengen woensdag bezoek aan Haarlem l UST m HAZENBERG Tientallen doden en vermisten Kroesjtsjev zou in ziekenhuis liggen Doden in het verkeer Hakenkruisen op joodse winkels in Brussel Van Gelder per 1 oktober in Velsen vol continu Fikse boete voor sheriff van Selma H. Gomperts hoogleraar te Leiden Raketresten vielen op een woonwijk NATIONALE NAJAARSLOTERIJ Bosplan voor Velsen-Noord pagina 5 Schrijvende lezers pagina 7 Pony Pot Rally pagina 7 Spanning om Fellini pagina 9 EEG-regels voor kleine zendingen pagina 13 Regen Aan het strand Meer regen verwacht Het woord is aan Massa-arrestaties in Egypte? Drie hoofdprijzen van honderdduizend gulden, f. 600.000,- totaal aan contante geldprijzen. Bij 3 loten gratis coupon en najaarsspeldje. LOTEN OVERAL VERKRIJGBAAR Profiteer zaterdag weer VAM BREUKELEN, TEL. 8166 LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN EEN HEERLIJK FRIS STUK GEBAK BOTERNUTS 50e JAARGANG NUMMER 254 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ITmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel adm 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560 6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N-IJ M U 1 D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije ROME, (Reuter en AP) Al drie dagen achtereen wordt een groot deel van het Middenlandsezee-gebied geteistert door bulderende stormen en tropische regenval. Italië is het ernstigst getroffen land. Hier zijn zeker veertig mensen om het leven gekomen. Het dodencijfer stijgt voortdurend. Maar omdat een groot aantal verbindingen zijn verbroken spreekt men nu nog van honderden „vermisten". Italië is van het uiterste noorden tot voorbij Sicilië in alarmtoestand ge bracht. Ook in O o s t e n r ij k heersen niet voor de eerste keer dit jaar noodtoestanden. In het merengebied rond Salzburg, in Tirol, Karinthië en Stiermarken zijn vele brug gen door de watervloed weggeslagen. In Joegoslavië stroomt de regen ook met bakken uit de grijze lucht. Het verkeer is ontwricht en de toeristen die hun heil hebben ge zocht aan de oevers van de Adriatische Zee verlangen naar huis Met het uur neemt de chaos in Italië toe zo meldt onze correspondent in Rome. Telefoonverbindingen zijn ver broken, wegen en spoorlijnen wegge spoeld. Grote stukken land staan onder water. Duizenden hebben hun woningen moeten verlaten. In de voorsteden van Rome staat het water op sommige plaat sen drie meter hoog. Vermeldden van morgen de weerrapporten van Neder land een maximale neerslag van 20 milli meter (Zuid-Limburg), in Rome werd 98 millimeter gemeten. Woensdagavond werd de befaamde autosnelweg „naar de zon", die Milaan met het uiterste zuiden verbindt, getrof fen door een overstroming, toen een Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kennemer Kruimels4 Medische verzorging 4 Uit stad en omegving .4, 5, 7 In de Vishal en op zee6 Radio en tv 9 Uitgaan in Haarlem9 Kunst 9 Feuilleton 11 Puzzel11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met nog enige re gen, maar ook enkele opklaringen. Matige wind uit zuidelijke richtin gen. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De depressie, die het noodweer in Italië veroorzaakte, kwam vanmorgen dicht bij ons land. Daardoor vielen er ook hier zware buien, sommige met on weer. Warme lucht (boven 20 graden) drong tot Noordwest-Duitsland door. Tijdens het weekeinde blijft het weer onstabiel met een temperatuur tussen 16 en 18 graden. beek, als gevolg van de hevige, met stor men gepaard gaande regenval, buiten zijn oevers trad. Twintig auto's werden van de weg gevaagd: zeker vier mensen kwamen om het leven, vijftien werden gewond. In de baai van Napels werd het water door zware stormen hoog opgezweept. Aan boord van het Amerikaanse vliegkamp schip Shangrila, waarvan de ankerkettin gen door de storm waren losgeslagen, werden de gierende motoren van de straaljagers op het vliegdek op volle kracht ingeschakeld om te trachten de invloed van de storm te beperken. De omgeving ten noorden van Rome werd bijzonder zwaar getroffen. Reddings ploegen moesten met amphlbievoertuigen en helikopters aan het werk om mensen levens te redden. Velen waren zo door het plotseling opkomende water verrast, dat zij zich alleen maar in veiligheid konden brengen door snel in bomen te klimmen. Het verkeer is totaal ontwricht. De spoorlijn tussen Rome en Florence was woensdagavond al niet meer te gebruiken. Treinen vol met angstige passagiers wer den tot stilstand gebracht op spoorlijnen die door aardverschuivingen zijn geblok keerd. Het aantal meldingen van mensen, die De Amsterdamse politie zit de dader van de „koffermoord" op de hielen. Het slachtoffer van deze gruwelijke misdaad is vrijwel zeker de Japanner Yutaka Ka- meda. Deze was sinds kort aan het Brus selse kantoor van de in Osaka geves tigde Nishiwaza Trading Company werk zaam. Hij is de man wiens naam gisteren door „Monsieur Jean" genoemd werd als degene aan wie hij in Parijs een van de in de koffer gevonden visitekaartjes heeft overhandigd. Kameda wordt sinds 21 augustus ver mist. De koffermoord werd op 25 augus tus ontdekt, en de anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust verklaarde toen dat de moord vier of vijf dagen eerder gepleegd moest zijn. Kameda zou zondag zijn 32e verjaardag hebben gevierd. In Tokio gaat op het ogenblik het ge rucht dat de dader een Brusselse arts zou zijn. De Japanse politie overweegt twee inspecteurs naar Amsterdam te stu ren. Hoofdinspecteur T. Hoegee van de centrale recherche in Amsterdam zal in Brussel een onderzoek instellen naar de verdwijning van een tweede Japanner, de 27-jarige Francis Shirugu Nagia. Deze is daar na een verblijf in de YMCA op augustus verdwenen zonder zijn baga ge mee te nemen. De Japanse politie heeft via Interpol bevestigd dat het slachtoffer vrijwel ze ker Kameda is. Deze bezat een voor een Japanner ongewoon blanke huid en was als kind aan een breuk geopereerd. De romp heef+ een litteken op het onderlichaam er een lichte huidskleur. Bovendien had Ka meda onlangs een lichte metalen koffer gekocht van het type waarin het stoffelijk overschot werd gevonden. De echtgenote van Kameda is 28 jaar oud en verwacht een baby. De Kameda's hadden al een kind van een jaar oud. BALTIMORE (Maryland) (AP) De Baltimore Sun" schrijft, dat oud-pre mier Kroesjtsjev reeds langer dan een maand in een ziekenhuis ligt. Stephen E. Nordlinger, Moskous correspondent van het blad, is niets aan de weet kunnen komen over de aard en ernst van de ziekte van de 71 jaar oude Kroesjtsjev. De concierge van de flat waar Kroesjts jev woonde zei, dat hij ruim een maand geleden opgenomen werd en dat de flat gesloten was. Pogingen om contact op te nemen met zijn schoonzoon Alexei Ad- zhoebei en twee van zijn dochters, Rada en Ioelia, hadden geen succes. in hun auto ergens door het water zijn verrast, neemt toe. In vele families heerst grote bezorgdheid over het lot van gezinsleden, die voor een bezoek in de omgeving hun woning verlieten en niet zijn teruggekeerd. Rome zelf, in deze dagen behalve door water ook nog door toeristen overstroomd, is vrijwel van de buitenwereld afgesloten. De weerberichten geven weinig hoop op een spoedige terugkeer van de zon. Ver wacht wordt, dat het slechte weer nog ze ker 36 uur zal voortduren. Daarna ziet Italië zich geplaatst voor de gigantische taak, weer orde op zaken te stellen. In een ziekenhuis in Enschede is de 63-jarige G. Peereboom overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat hem op Hemelvaartdag (27 mei) is overkomen. De zeventienjarige scholier A. J. Spik- ker uit Colmschate is donderdagmorgen met zijn bromfiets op het rijwielpad langs de rijksweg Holten-Deventer bij Deventer frontaal door een bestelauto aangereden. Hij was op slag dood. Donderdagmiddag heeft de tienjarige Hansje Versteeg uit Deurne het leven verloren, toen hij zonder uit te kijken de autoweg Deurne-Venray overstak en door een auto werd aangereden. BRUSSEL (Reuter) Voor de tweede maal in een maand zijn hakenkruisen geklad op winkels van joden in het cen trum van Brussel. De eigenaars dienden bij de justitie een klacht in. Zij ver klaarden ervan overtuigd te zijn dat de kladderij het werk is van een internatio nale neo-nazistische organisatie. Bij het kladden van hakenkruisen op 31 juli betrapte de politie op heterdaad een man die vertelde dat hij lid was van een internationale nationaal-socialistische beweging. De man wordt nog steeds vastgehouden. Quarles Als het lot u slechte kaarten geeft, moge de wijsheid een goede speler van u maken. Het is zo goed als zeker, dat de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zonen in Velsen met ingang van 1 okto ber met één krantepapiermachine vol- continu gaat werken. In de fabriek in Renkum is al eerder dit jaar met een volcontinudienst begonnen. Zoals bekend werd bij de onderhande lingen over de jongste CAO over dit punt volledige overeenstemming bc-eikt. Met de wensen van het personeel, dat dus overgaat van een drie- op een vierploe- gendienst is na een gehouden enquête zo veel mogelijk rekening gehouden. MOBILE (ALABAMA) (Reuter) Sheriff James Clark van Selma in de Amerikaanse staat Alabama heeft een boete gekregen van 1.500 dollar, omdat hij in het begin van dit jaar een twee honderdtal betogende negerkinderen een geforceerde mars van 6% kilometer had laten maken. De astronauten Charles Conrad (links) en Gordon Cooper zijn ein delijk met hun gezinnen herenigd. Conrad heeft zijn zoontje Andrew in de armen terwijl zijn beide ande re kinderen, Chris en Peter, toesnel len. Rechts op de foto wordt Cooper omhelsd door zijn echtgenote Trudy. De auteur H. A. Gomperts is benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden aan de facul teit der Letteren en Wijsbegeerte, om on derwijs te geven in de moderne Neder landse letterkunde. Het betreft hier de in stelling van een nieuwe leerstoel naast de leerstoel voor de Nederlandse taal- en letterkunde. De heer Gomperts, die in 1915 in Am sterdam werd geboren, studeerde rechten aan de universiteit van zijn geboortestad. Van 1936 tot 1938 maakte hij deel uit van de redatie van het studentenblad „Pro pria Cures". Op 14 mei 1940 vertrok de heer Gomperts naar Londen. Na zijn te rugkeer in Nederland in 1945 wijdde hij zich uitsluitend aan litterair werk. In 1946 aanvaardde hij het correspondent schap van „Het Parool" in Parijs. Drie jaar later werd hij redacteur letteren en kele jaren later tevens toneelredacteur van deze krant. Prof. Gomperts geniet grote bekendheid als essayist en als dich ter. Zijn litteraire werk is vele malen bekroond. Zo ontving hij in 1938 de gou den medaille van het Amsterdams Studen tencorps, voorts de Wynaends Francken- prijs van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde in 1953, de „Pierre Bayle prijs" van de Rotterdamse Kunst stichting in 1960, de essayprijs van Am sterdam in 1963 en de prijs van de tele visiekritiek eveneens in dat jaar. i <m Ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe stadhuis van Velsen op vrijdag 24 september zal op de Zeeweg te IJmuiden een erepoort met bloemver- siering worden opgericht. In de De Noo- straat komt ook een erepoort, maar van geheel ander karakter. Die zal namelijk worden gevormd door ladderwagens van de brandweer. Verder komen er vlag versieringen met verlichting op diverse plaatsen in de ge meente. Natuurlijk aan en bij het nieuwe stadhuis zelf. Verder in de onmiddellijke omgeving als op Plein 1945 en aan de ge vels van de zakenpanelen langs dat plein, in de De Noostraat en in de Lange Nieuw straat. Andere punten voor vlagversiering met verlichting zijn: Stratingplantsoen-oost en west, Gilden rotonde, Breesaperhof, Wij- kerstraatweg. Pontplein-zuid, Marktplein- Kennemerlaan, Rotonde Lange Nieuw straat, Van Houtenlaan bij Kriemhilde, Van den Vondellaan, station Santpoort noord, Broekbergenlaan(plein) en station Santpoort-zuid. De verlichting van de vlaggen zal de gehele nacht blijven branden, zodat de vlaggen niet behoeven te worden gestre ken. De Marine heeft een demonstratie gegeven met de Poolster". De foto toont de onderzeebootjager „Amster dam", die juist olie ontvangt van het bevoorradingsschip, dat links nog juist zichtbaar is. VANDERBERG (Californië) (Reuter) De stukken van een Thor-Agena-raket die donderdag van de Amerikaanse lucht machtbasis in Californië af was gelan ceerd en die men enkele ogenblikken la ter moest vernietigen, zijn op een woon wijk gevallen. Vermoedelijk werd nie mand gewond, maar bij wijze van voor zorgsmaatregel zijn 36 mensen voor on derzoek naar een ziekenhuis overge bracht. Zoals wij gisteren al in een deel van onze editie hebben gemeld, zullen prinses Beatrix en Claus von Amsberg woensdag een bezoek aan Haarlem brengen. De maanden, die aan zijn huwelijk vooraf gaan, wil de heer Von Amsberg volgens de rijksvoorlichtingsdienst intensief ge bruiken om zich te oriënteren omtrent de staatkundige, culturele, economische en sociale verhoudingen in Nederland. Een programma van gesprekken en werkbezoe ken is in voorbereiding, maar alvorens met het uitvoeren van dit programma te beginnen zal prinses Beatrix met de heer Von Amsberg korte informele bezoeken aan de provincies brengen, teneinde haar verloofde voor te stellen. Op dinsdag 7 september wordt een be zoek gebracht aan de drie noordelijke provincies, achtereenvolgens aan Fries land, Groningen en Drente. Woensdag staan op het programma bezoeken aan Noord- en Zuid-Holland. Op donderdag 9 september volgen Over ijssel en Gelderland, en op vrijdag 10 sep tember worden bezoeken gebracht aan Limburg en Zeeland. Op maandag 13 sep tember ten slotte wordt een bezoek ge bracht aan de provincie Utrecht. Op verzoek van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant is het bezoek aan de ze provincie wegens ziekte van de com missaris van de koningin enige tijd uitge steld. Het ligt in de bedoeling dat het prinse lijk paar na zijn huwelijk aan alle pro vincies een officieel bezoek zal brengen, waarbij met de gehele provincie en de autoriteiten kan worden kennisgemaakt. De thans voorgenomen korte informele bezoeken aan de provincies geven de heer Von Amsberg de gelegenheid kennis te maken met de leiding van het pro vinciaal bestuur, terwijl de heer Von Amsberg tijdens een korte rondrit door de provinciale hoofdsteden een eerste in druk krijgt van de verschillende provin cies. CAIRO (Reuter) Van betrouwbare zijde in Cairo is meegedeeld dat er in Egypte ruim duizend mensen zijn gear resteerd bij een grootscheepse razzia, ge richt tegen leden van de Mohammedaan se Broederschap die een komplot zou heb ben gesmeed om de regering-Nasser om ver te werpen. Het nieuws van de samen zwering werd onthuld door president Nas ser toen hij in Moskou was. De zestigjarige Nederlandse blinde alpinist Henri van den Berg is er woensdag in geslaagd de 3.130 meter hoge Cibona-piek in de Franse Al pen te beklimmen. De foto toont hem in het midden op de voorgrond met links gids Jack Sagnier. Nadat de groep woensdagavond laat in Grenoble was teruggekeerd zei de Franse gids: „Ik ben uitgeput, maar Henri is nog zo fris als een hoentje". Advertentie BEKENDMAKING VAN PRIJZEN 15 NOVEMBER 1965 Nationale Najaarsloterij, Heemraadssingel 303, Rotterdam, tel. 010-25 0000, giro 6200 Loterij ggk. door de Min. v Just. d.d. 29 juli 1965 onder nr. L.O. 650/031/052. De opbrengst is be stemd voor Het Koningin Juliana Fonds en de Stich ting Fondsenwervingsacties Volksgezondheid te 's-Gravenhage Trekking 10nov. 1965 1.000000loten a f 5,- per stuk (4.000 000 a f 1.25). Adr. v. inl. SUFA, Heemraadssingel 303, Rotterdam. Prijzen blijven gedurende 1 jaar na de trekking beschikbaar. Gevulde koeken. 100 °/o am.spijs 29 ct Grote bitterkoeken, alleen bij ons 22 ct Banketbakkersallerhande, 250 gr. 1.20 le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagersstraat 13 Telefoon 5362 achter de De Noostraat Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON met smakelijke vulling, rijk opgemaakt met vruchten 2.75 zijn fantastisch lekker, 14 stuks in een zak 1.75 Grote gezinsboterkoek 2.10 mmm t

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1