Honderd doden en vermisten NOODTOESTAND IN ITALIË HET WEER Koffermoord vrij zeker in Amsterdam gepleegd Britse politiekruiser wilde Nederlandse haringvloot bij Whitby verjagen Schweitzer stervende N S U De bewoners van Rome waden tot hun knieën door het water voor water chccaladedmnk Lasser uit Velsen zwaar gewond Veiligheidsraad vanmiddag bijeen voor Kasjmir Staal-akkoord in de V.S. Vrouw heeft nog op 21 augustus bij het Station met Japanner Kameda gesproken Na tussenkomst van de schipper van „De Hoopwerd het hevel echter ingetrokken Prinses en Claus arriveren half elf MIJ MAAR CH RISTIAANSE aardgas? NATIONALE NAJAARSLOTERIJ DANSLES PRIK! 50e JAARGANG NUMMER 255 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1965 Koel Eivol Oostenrijk 1 Het woord is aan N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES n ,De Steenwerf" Aut©mobie!venekering Drie hoofdprijzen van honderdduizend gulden, f. 600.000,- totaal aan contante geldprijzen. Bij 3 loten gratis coupon en najaarsspeldje. LOTEN OVERAL VERKRIJGBAAR Pius X College in Beverwijk geopend pagina 4 COIFFURES DE VRIES R. MARTENS dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏTmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Van onze correspondent) ROME Nog steeds stroomt de regen neer op Rome. Steeds sneller stijgt het water in de straten van de eeuwige stad. De bewoners van Italië's hoofdstad leven zo goed en zo kwaad als het gaat met al dat hemelwater. Op een aantal plaatsen in de binnenstad, is de Tiber buiten zijn oevers getreden. In Italië wordt het aantal doden geraamd op drieënvijftig. Er worden zeker veertig mensen vermist. Al dagen zit Rome zonder leidingwater, 's Ochtends spoed ik mij, tot mijn knieën door het water wadend, naar de Trevi-fontein. Daar staan talrijke mensen geduldig in de rij, tot zij aan de beurt zijn om twee of drie flessen drinkwater in ontvangst te nemen. Velen vangen in teilen regenwater op om zich er mee te wassen. De elektriciteit werkt soms wel en soms niet. De telefoonverbindingen met het buitenland zijn goed, maar in de stad Rome of even buiten Rome, kan men vaak niemand meer telefonisch bereiken. Paus Paulus zal een bezoek brengen aan enkele getroffen wijken van de stad. De buitenwijken van Rome zijn van het centrum afgesneden. Vele arme Italianen hadden daar hun eigen geïmproviseerde huisjes gebouwd, die nu onder het geweld van water en storm zijn bezweken. Het leger heeft de daklozen, die alles kwijt zijn opgevangen en voorlopig in hotels in de binnenstad ondergebracht. Op Sicilië Advertentie Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! 14 De 26-jarige elektrisch lasser C. van Dijke uit Velsen is vrijdagavond in de centrale van het gemeentelijk elektrici teitsbedrijf in Rotterdam getroffen door een neerstortende ijzeren balk en met ernstig letsel opgenomen in het Dijkzigt- ziekenhuis. De ijzeren balk viel van een hoogte van 13 meter door het breken van een strop. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 8 Beeldverhalen 2, 23 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7, 8 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7 Luidsprekers 6 In de Vishal en op zee6 Topsy 6 Films 8 Sport 8, 11 Economisch nieuws 9 Effecten en Geldmarkt 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Ferdinand 12 Erbij 13-19 Radio en tv 21 Kunst 21 Feuilleton 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en plaatse lijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind, overwegend tussen west en zuid. Aanhoudend koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. heeft men trouwens overstromingsslacht offers in tenten moeten onderbrengen. Van een regelmatige treinenloop van en naar Rome is geen sprake meer. Film regisseur Visconti heeft voor de reis naar Venetië normaal vijf uur meer dan twintig uur nodig gehad. Zeer boos en moe kwam hij op het filmfestival dat daar wordt gehouden aan. Ook daar re gende het. Het ministerie van Verkeer en Trans port heeft al berekend dat men, als de regen zal zijn opgehouden, zeker een week nodig zal hebben om de voornaamste verbindingen te herstellen. Over de scha de valt nog niets te zeggen. Rome is eivol omdat de toeristen, al zouden ze nog zo graag willen, niet weg kunnen. De lectuur van de Romeinse kranten is in dit isolement ook al beslist Advertentie niet opwekkend. Want er is nog geen kijk op het eind van deze zondvloed. Tekenend is ten slotte het verhaal rond het lijden van de nu 75-jarige ex-premier Parri. Tien kilometer buiten Rome werd hij op de autoweg door het noodweer over vallen. Hij wist uit zijn wagen te klim men en bracht zich ipet enkele anderen in veiligheid op het dak van een boeren hoeve. De brandweer kon hem niet berei ken maar uiteindelijk werd de eerbied waardige senator door een amfibievoer tuig van het leger van het dak afgehaald. Maar zijn huis in Rome kon hij niet be reiken. Door zware stormen en voortdurende regens zo meldt onze correspondent in Wenen is ook het verkeer in bepaalde de len van Oostenrijk ontwricht. Tot nu toe zijn vier arbeiders bij Sillian in Oost-Tirol het slachtoffer van de watersnood gewor den, doordat zij door een modderlawine werden verrast. In het zuiden van Oostenrijk zijn het dal van de Gail en de Lesach van de bui tenwereld afgesloten. De provincie Salzburg heeft zeer te lij den gehad van het noodweer, vooral in de omgeving van Bad-Gastein, waar een gro te modderlawine van de berg afschoof en onder andere een auto met vier vakantie gangers 50 meter meesleurde. Het gezel schap bleef ongedeerd. De politie in Oostenrijk heeft alle auto bezitters gewaarschuwd om tijdens het weekeinde geen autotochten in de bedreig de streken te maken. Kanselier Klaus heeft het rampgebied bezocht en het al gemene vakverbond heeft een bedrag van een half miljoen schilling ter beschikking gesteld. H. W. S h a w De grootste kunst is boven anderen te staan zonder hun dat te laten merken. WASHINGTON (Reuter en AP) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt vanmiddag om half vier bijeen om de kwestie-Kasjmir te bespreken. Gisteren heeft secretaris-generaal Oe Thant vrijwel de hele dag met de elf leden van de Raad vergaderd, De Amerikaanse afgevaardigde Goldberg, die deze maand voorzitter is, heeft het besluit vanmorgen vroeg genomen. President Tito van Joegoslavië en pre sident Nasser van Egypte hebben een beroep op de regeringen van India en Pa kistan gedaan om de vrede tussen beid® landen direct te herstellen. Tito en Nas ser boden ook aan beide regeringen hun goede diensten aan. Vice-premier maarschalk Tsjen Ji van China is vandaag plotseling voor „belang rijke besprekingen met Pakistaanse auto riteiten" in Karachi aangekomen. (Over de toestand in Kasjmir zie pagi na 3). Bewoners van Rome's voorstad Prima Porta, het gebied dat 't ergst door het noodweer is getroffen, brengen, wadend door het water, huisraad in veiligheid. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 Haarlem Telefoon 14371 Wij spuiten uw schoorsteenka naal op maat, naadloos en hoog- geïsoleerd. Condens is dan uitgesloten. Spaarndamseweg 43 Tel. 53750 Haarlem WASHINGTON (AP) - Tussen de staal industrie en de vakbeweging in de Ver enigde Staten is een akkoord bereikt over een verhoging van 48 dollarcent per uur. Daardoor is het gevaar van een algehele staking in de Amerikaanse staalbedrijven afgewend. Advertentie JAARPREMIE (pers.auto's) 100. Assurantiekantoor „HAARLEM" van 1935 Jacq. Perklaan 40 - Tel. 55069 - 65053 In de twaalfmijls-zone voor de kust van Schotland bij Whitby, waar door de aanwezigheid van een enorme haringschool een rijke visvangst is te behalen en waar vele Britse schepen en talrijke vissersvaartuigen van andere nationaliteiten de netten hadden uitgeworpen, heeft zich gistermiddag een incident voorgedaan tussen de Britse politiekruiser „Watton" en de Nederlandse haringvloot. Slechts door tussenkomst van de gezagvoerder van het hospitaalkerkschip „De Hoop is voorkomen, dat de Nederlandse vloot van deze rijke visgrond werd verjaagd. De Watton" had gistermiddag een vissersboot uit Katwijk aangehouden om de netten te controleren op de maas wijdte en daarbij geconstateerd dat de mazen te klein waren. De Katwijker vis te met netten met een maaswijdte tot 50 millimeter, hetgeen, naar wij van het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag vernamen, volgens de inter nationale visserij conventie is toegestaan, maar volgens de commandant van de Britse politiekruiser niet binnen de Brit se twaalfmijlszone. Deze commandant be val daarom de Katwijker.en tevens alle Nederlandse visserschepen, die zich bin nen de zone bevonden, om met netten met een grotere maaswijdte te gaan vis sen of de twaalfmijlszone te verlaten. Nu zijn er volgens de internationale visserij- conventie alleen netten met een maas wijd te tot 50 millimeter die voor de rondvis- serij en voor de haringvangst dienen en netten met een maas wijdte vanaf 75 millf meter. Daartussen is niets. De Nederlandse vissers hadden dus de keus tussen weggaan of vissen met net ten, waar de haring door de mazen zou zwemmen. Schipper Rog van „De Hoop" kwam tussenbeide, waarvoor hij grote waardering heeft geoogst bij de Neder landse visserij-autoriteiten: hij wees de Britse commandant erop, dat geen enke le Nederlandse visser iets afwist van een regeling die verbiedt te vissen met net ten met een maaswijdte van 50 millime- De KW 32 „Sakina Martina" van de rederij Kennemerland te Katwijk .aan Zee. ter of kleiner. De Britse commandant trok daarop zijn bevel in en maakte zijn verontschuldigingen. De Nederlandse visserij-autoriteiten die ijlings waren ingelicht door de kapitein van „De Hoop", zitten nu echter met de vraag, op welke regeling het bevel van de commandant van de Britse politiekruiser moet zijn gebaseerd. Een dergelijke re geling, die afwijkt van de bepalingen van de internationale visserijconventie, zou inderdaad door Engeland kunnen worden uitgevaardigd, maar de conventie schrijft voor, dat dit alleen na overleg met alle andere lidstaten van de conventie en dus ook met Nederland kan geschieden. In Den Haag is hierover echter niets bekend en men houdt het er daarom op, dat het hier gaat om een verkeerde interpretatie van de bepalingen van de internationale visserij conventie door de commandant van de Britse politiekruiser. Niettemin heeft de Nederlandse regering haar land- bouwattaché in Londen opgedragen, op heldering te vragen. Deze attaché kan echter nog niets te weten komen, daar alle ministeries in Londen het weekeinde gesloten zijn. Inmiddels hoopt men in Den Haag, dat de Britse politiekruiser al thans gedurende dit weekeinde de Ne derlandse vissers geen nieuwe moeilijk heden in de weg zal leggen. De Britse politiekruiser had aanvanke lijk de KW 32 „Sakina Martina" opge bracht naar Grimsby, maar het schip later weer vrijgegeven. De Nederlandse schippers die voor de Engelse kust op de haring vissen zien het aanhouden en opbrengen van de „Sa kina Martina" als een represaille voor het onopzettelijk stukvaren vorige week door een Nederlandse trawler van netten van een Schotse visser uit Aberdeen. AMSTERDAM Hoofdinspecteur Vrijburg van de Amsterdamse politie is er nu vrijwel zeker van dat de 32-jarige Japanner Yutaka Kameda het slachtoffer is van de „koffermoord Er was tot dus ver ook gezocht naar de 26-jarige Japan ner Shigura Makay, die sinds 5 juli spoorloos was, nadat hij uit een hotel in Brussel was vertrokken. Gisteren werd ontdekt dat Makay sinds midden juli in functie is bij de Europese Kolen- en Staalgemeenschap in Luxemburg. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat hij iets met de moord te maken heeft. De Amsterdamse politie kreeg gister middag een foto van Kameda, die de foto dienst van het A.N.P. via een pas geopen de radio-beeldverbinding met Tokio had ontvangen. Nadat deze foto gisteravond in een televisiejournaal was getoond, kwam een Amsterdamse vrouw de politie mede delen, dat zij Kameda zaterdag 21 augus tus bij het Centraal Station heeft gespro ken. Hij vroeg haar de weg naar een met name genoemd reisbureau. Toen haar de uit Tokio overgeseinde foto nog eens werd getoond, herkende zij Kameda positief. Dit zou er dus op wijzen dat de Japenner in Amsterdam Is vermoord. Kameda's naam komt echter niet voor in de registers van de Amsterdamse ho tels. Dat roof het motief voor de moord is geweest lijkt onwaarschijnlijk, omdat Kameda, toen hij op 21 augustus uit Brus sel vertrok, ongeveer 500 dollar bij zich had. Kameda was in Brussel vertegenwoor diger van een Japanse textielfirma, de Nishisawa Shotu in Osaka. Hij woonde in een flat in de Avenue Ernestine, vlak bij de universiteit. Tegen een werkster, die de flat schoonhield, had hij op 20 augustus gezegd, dat hij een paar dagen weg zou blijven, omdat hij naar Amsterdam moest. Hij is waarschijnlijk per trein gegaan want zijn auto liet hij in de straat staan. De wagen is nu door de politie van Brus sel voor onderzoek in beslag genomen. De concierge van het flatgebouw heeft verklaard dat Kameda vaak bezoek kreeg van een landgenoot, die in een rode Porsche-auto reed. De politie zoekt nu de ze Japanner, omdat hij misschien kan zeggen waarom Kameda naar Amsterdam ging. Hij had daartoe geen opdracht van zijn firma, zodat het waarschijnlijk een privé-uitstapje was. LAMBARENE (Reuter en AFP) De toestand van dr. Albert Schweitzer wa» vanochtend ernstig. Men heeft weinig hoop meer dat er herstel zal intreden. Vrijdagavond zijn alle leden van zijn zie kenhuis, waarin hij nu zelf verpleegd wordt, aan zijn ziekbed geweest. De Amerikaanse hartspecialist David Miller die gisteren in Lambarene is aan gekomen, waakt vrijwel onafgebroken bij de 90-jarige Schweitzer. Later werd gemeld dat het einde van dr, Schweitzers leven nog „slechts een kwes tie van uren zou zijn". Tijdens het bezoek, van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg woensdag aan de provincie Noord Holland zullen zij vijf kwartier in Haarlem doorbrengen. De aankomst in het provinciehuis is bepaald op vhalf elf 's morgens. Vanaf dat mo ment tot tien over elf vindt de officiële ontvangst plaats door het college van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland. Om kwart over elf tot kwart voor twaalf wordt vervolgens een rijtoer door de stad Haarlem gemaakt. Direct daarna ver trekken de hoge bezoekers naar 's Gra- venhage. Advertentie BF.KENDMAKING VAN PRIJZEN 15 NOVEMBER 1965 Nationale Najaarsloterij, Heemraadssingel 303, Rotterdam, tel. 010-250000, giro 6200 Loterij ggk. door de Min. v. Just. d.d. 29 Juli 1965 onder nr. L O. 650/031/052. De opbrengst Is be stemd voor Het Koningin Juliana Fonds en de Stich ting Fondsenwervingsacties Volksgezondheid te s-Gravenhage. Trekking 10nov. 19651.000 000 loten 5,- per stuk (4,000 000 f 1,25).Adr. v. inl. SUFA, Heemraadssingel 303, Rotterdam. Prijzen blijven gedurende 1 jaar na de trekking beschikbaar. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Leert dansen bij Jansen. Aparte clubs voor scholieren. Inschr. voor de nieuwe lessen dagelijks van 14 en 710 uur bij Edisonplein 1 - IJmuiden. WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8025

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1