Aanvaring in Zuidchinese Zee voor Scheepvaartraad Botsing tussen Liberiaan Nederlander op Noordzee RUSSISCHE HULP VOOR DEEN I Verbetering van Scheveningse buitenhaven blijft nog uit Den Uyl en de prijzen vuinori i/nn n i r dbLnnnn i Amerikaan week niet uit voor „Karimun" Stuurman had nog onvoldoende ervaring Veel maar dure bloemen uit Beverwijk Drie jongetjes in brandend huis omgekomen 7 Zwemmend redden in Heemstede en IJmuiden Kort nieuws SCHRMVENDELEZERSSCHRUVENOELEZERSSCflRMVEtt Te lang of te laag? Kerkelijk nieuws Lawaai ZATERDAG 4 SEPTEMBER 196s «kMK 'mk1 WEEKABONNEMENTEN Op 4 september 1964 is het motorschip „Karimun" op de reis van Sorong naar Bangkok in de Zuid-Chinese zee op 6° 40' N. 108° 20'O. in aanvaring geko men met het Amerikaanse stoomschip „Mount Vernon Victory". Naar het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart is van medeschuld bij de betrokken derde stuur man van de „Karimun" niet gebleken. De „Karimun" werd getroffen ter hoog te van bakboordverblijven boven het sterk- tedek. De huid ter plaatse was zwaar in gezet, op 2 plaatsen waren grote scheuren en voorts vele kleine scheuren; spanten waren verbogen en gebroken en de be schieting totaal versplinterd. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De raad is van oordeel, dat volgens de bepalingen ter voorkoming van aanvarin gen op zee, de „Mount Vernon Victory" de plicht had uit te wijken en de „Kari mun" koers en vaart moest houden. Betrokkene heeft dit ingezien en zich daarnaar gedragen. Maar men moet be dacht zijn op onreglementair handelen van het schip dat tot uitwijken verplicht is. Betrokkene bemerkte wel, dat de peiling niet of nauwelijks veranderde, maar wer kelijke twijfel is bij hem te laat gekomen. Hij heeft ter zitting blijk gegeven dit in te zien. Zoals de situatie zich ontwikkelde had betrokkene op een eerder moment de ka pitein moeten roepen en de machinekamer moeten waarschuwen. De raad deelt het inzicht van de inspecteur, dat echter niet zeker is dat dan de aanvaring zou zijn voorkomen. Betrokkene heeft met de aldislamp de aandacht van de scheepsleiding van de „Mount Vernon Victory" willen vestigen op de gevaarssituatie. Dit was een „zwijgzaam" middel, maar het kon verwarrend werken en was niet reglementair. Hij had ten minste 5 korte stoten op de fluit in snelle opeenvolging moeten geven. Het is evenwel de vraag of er oorzakelijk verband is tussen deze re glementsovertreding en de aanvaring. Uit de verklaringen van de derde stuur man en de matroos Mahoney van de „Mount Vernon Victory" blijkt, dat men op het Amerikaanse tankschip de „Kari mun" tijdig heeft opgemerkt, haar in het oog heeft gehouden en men de plicht van de „Mount Vernon Victory" tot uitwijken heeft beseft. Volgens deze beide getuigen is op de „Mount Vernon Victory" bak boordroer gegeven nog voor de lichtsigna len van de „Karimun" werden gezien. Blijkbaar heeft de derde stuurman van de „Mount Vernon Victory" de situatie verkeerd beoordeeld. Het is mogelijk dat hij, wanneer de „Karimun" 5 korte sto ten op de fluit zou hebben gegeven, an dere en meer doeltreffende maatregelen zou hebben genomen om de aanvaring te voorkomen, maar de raad is hiervan niet overtuigd. De raad is bijgevolg van oordeel, dat oorzakelijk vérband tussen de nalatigheid van betrokkene en de aanvaring niet vol doende aannemelijk is. De raad heeft meermalen bij stuurlie- De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft geen tuchtrechtelijke cor rectie toegepast op de betrokken stuur man van de „Runö", welk schip 27 janua ri van het vorig jaar tijdens de reis van Rotterdam naar Londen op de Noordzee, op circa 12 mijl oost van het Outer- Gabbard-vuurschip in aanvaring is geko men met het Liberiaanse stoomschip „Continental IV". Van medeschuld bij de gezagvoerder van dit Nederlandse motor schip is niets gebleken. De schade aan de „Runö" was zeer ge ring. Uit het onderzoek is gebleken, dat de betrokken stuurman tijdens zijn wacht te circa 17.05 uur op een geschatte afstand van 6 mijl op 2 streken voorlijker dan dwars aan bakboord de „Continental IV" in zicht kreeg. Hij nam enige kompaspei lingen; deze bleken niet te veranderen. Hij realiseerde zich toen dat er dus ge vaar voor aanvaring bestond. Hij reken de erop dat de koerskruiser voor de „Runö" zou uitwijken en behield zelf koers en vaart. Toen na verloop van eni ge tijd op de „Continental IV" geen enke le uitwijkmanoeuvre werd ondernomen, werd hij ongerust. Hij had onvoldoende ervaring om zelf het moment te beslissen waarop hij van zijn kant de noodzakelijke manoeuvres zou ondernemen om nog een aanvaring te voorkomen; bovendien wilde hij de koerskruiser niet in de war brengen. Daarom besloot hij de kapitein te waar. schuwen. De kapitein was onmiddellijk boven. Hoe groot precies de afstand tussen de schepen toen was en hoe lang de kapi tein vóór de aanvaring op de brug is ge weest, is niet duidelijk geworden. Doch wel staat vast, dat de laatste manoeuvres van de kapitein hard stuurboordroer en volle kracht vooruit de aanvaring niet hebben kunnen vermijden. De stuur man heeft ter zitting toegegeven dat hij de kapitein eerder had moeten roepen. Hij had de „Continental IV" lang tevo ren waargenomen en geconstateerd dat dit schip zijn koers en vaart behield; aan een eerder waarschuwen van de kapitein stond niets in de weg. Voor het late roe pen van de kapitein treft de stuurman een verwijt. De stuurman was ten tijde van de ramp 23 jaar; hij had nog geen voldoende ervaring; hij heeft uit de ramp lering getrokken en heeft zijn fout ter zitting ruiterlijk toegegeven. Deze om standigheden in aanmerking nemend, be slist de raad geen tuchtrechtelijke correc tie op hem toe te passen. De raad heeft geen critiek op de ma noeuvres die de kapitein kort voor de aanvaring heeft ondernomen. Van medeschuld bij hem aan de aanva ring is niet gebleken. De onderhavige zaak geeft de raad aan leiding op te merken dat het niet juist is dat de kapitein van een schip zijn hut afstaat aan een derde. De gezagvoerder had de stuurmanshut bezet. Vanuit deze hut bestond geen rechtstreekse verbin ding met de brug, hetgeen bij een per soonlijke waarschuwing de daarmee ge paard gaande tijdelijke verzwakking van het wachtpersoneel noodzakelijk maakte. De raad acht het van groot belang dat de gezagvoerder te allen tijde en onder alle omstandigheden rechtstreeks van de brug af bereikbaar is. In het zwembad „Groenendaal" aan de Sportparklaan in Heemstede zijn woens dag de examens zwemmend redden afge nomen. Voor jeugdbrevet I slaagden: José van Resteren, Jacques Turenhout, Lambertus Aerts, Hans Turenhout, Emile Bruer, Marja Hogenboom, Benita Kooijman, Gertie Aerts en Els Schouten, allen lid van de Heemsteedse Reddingsbrigade, Voor jeugdbrevet II slaagde Margot van der Peet, eveneens van deze Heemsteed se brigade. Voor het Bondsdiploma A slaagden de dames R. de Winter, M. Turenhout, P. Hageman, M. van Kesteren en H. Prins, allen van de Heemsteedse Reddingsbriga de en J. A. Zandvliet van de IJmuider Reddingsbrigade, alsmede de heren H, van Keeken (Heemsteedse Reddingsbri gade), J. Haverkamp, W. van der Steen en L. Kunst, alle drie van de Amster damse Reddingsbrigade. Tevens zijn in IJmuiden de examens Strandwacht afgenomen. Enige leden van de Heemsteedse Reddingsbrigade volg den daarvoor een cursus bij de zuster vereniging in Zandvoort. Voor het strand wachtdiploma A slaagden de dames E van der Eist, H. Prins en M. van Keste ren, alsmede de heer P. G. Prins, allen uit Heemstede. Voor het strandwachtdi- ploma B slaagde de heer H. van Keeken, eveneens uit Heemstede. den een zekere schroom opgemerkt om de luchtfluit te gebruiken. Een dergelijke schroom kan ernstige gevolgen hebben. Ook toen de „Karimun" naar stuurboord week is geen korte stoot gegeven. Op de uitwijkmanoeuvre naar stuur boord van de „Karimun" heeft de raad geen kritiek. Het was een van de midde len welke aan betrokkene ten dienste ston den om te trachten alsnog de aanvaring te voorkomen. Het heeft de raad verwonderd dat be trokkene, toen hij tenslotte de kapitein wilde roepen, dit zelf heeft gedaan en dit niet door de stuurmansleerling heeft laten doen. Zo kon het gebeuren dat, toen de aanvaring geschiedde, hij zelf bij de tele foon stond. Ofschoon dus het beleid van betrokkene op enkele punten zwak of onjuist is ge weest, komt de raad niet tot het oordeel dat hij medeschuld heeft aan de aanva ring. Op de Beverwqkse bloemenveiling het Centrum had men deze week niet over de aanvoer te klagen, maar de prezen zijn toch met sprongen omhoog gegaan; vrijdag werd zelfs een hoogtepunt voor deze tqd van het jaar bereikt. De anjers (de goede kwaliteit) gingen van 20 tot 30 cent per stuk, met als hoogste prijs 33 cent voor een partij van ruim tweeduizend stuks; er ging veel uit de markt voor de export. Ook voor de rozen liepen de prijzen aanmerkelijk op, de prij zen schommelden tussen de 15 en 48 cent per stuk. De fresia's beginnen iets ruimer aan de markt te komen; ze gingen tot een gulden per bosje. Bij een ruimer aanvoer van gerbera's betaalde men van 15 tot 30 cent per stuk. De gladiolen zullen dit jaar snel van de markt verdwijnen; deze bloemen kunnen de zware slagregens moeilijk doorstaan. Voor een goede partij werd nog tot een gulden per bos betaald, maar er gaan er ook voor een kwartje per bos. Er is een ruim sortiment asters, waarvoor men van 40 tot 81 cent per bos gaf. Dan komen er wel even meer chrysanten, waarvoor de prijzen ook al aan de hoge kant stonden, de buitensoorten noteerden van 80 tot 160 cent per bos, de kaschrysanten kwamen tot 3,50 per bos. Er komen nog goede partijen lelies; de Rubrum uit de kas kwam tot 1,21 per tak, die van buiten varieerde van 40 tot 83 cent per tak. Er zijn nog altijd een paar kwekers die met een partijtje Physa- lis, de oranjeballonnetjes aan de veiling komen; men gaf er 1,50 per bosje voor. Beste partijen Wedgewood gingen grif weg tot 1,85 per bos. De potplanten trokken ook wel iets in prijs aan, de aanvoer wordt ook weer iets groter. De Russische sleepboot Rambinasmaakt zich ge- reed om de Deense vracht boot „B irgitte Frellsen" op sleeptouw te nemen. De lading van de Deen was gaan schuiven en daardoor had het schip veel slagzij. De Rus sleepte de boot naar Lerwick op de Shetland- eïlanden, terwijl ondertus sen de acht bemanningsle den en de vrouw van de kapitein de lading vuren hout overboord gooide. De |j foto werd gemaakt vanuit H® een RAF-Shackletonvlieg- tuig. s c- Het bedrijfsleven in Scheveningen heeft er groot belang bij, dat de haven geen tijhaven meer zal zijn. Het comité uit het bedrijfsleven voor de verbetering van de Scheveningse havens heeft daarom een onderhoud gehad met minister J. G. Suur- hoff van Verkeer en Waterstaat, die de hoop op een spoedig begin met de werk zaamheden verijdelde. Het voorbereidend onderzoek voor verbetering van de bui tenhaven, dat in 1964 zou klaar komen, kan ook dit jaar niet worden afgesloten, maar pas in 1966 worden voltooid. Beledigd. Barry Goldwater eistv an een Amerikaanse tijdschriftuitgeverij een schadevergoeding van twee miljoen dol lar. In het blad stond: „1.889 psy chiaters zeggen dat Goldwater psycho logisch niet geschikt is voor het presi dentschap". Goldwater heeft dezelfde ziekelijke instelling als Hitler, Castro, Stalin en andere schizofrene staatslie den." Een van de belangrijkste onderwerpen voor de bladen was de laatste dagen wel de aankondiging door minister Den Uyl van een reeks prijsmaatregelen. Erg en thousiast waren de commentaren in het algemeen niet. Zo oordeelde HET PA ROOL: „De maatregelen op het gebied van de prijzen ,die minister Den Uyl gisteren heeft aangekondigd, kunnen moeilijk in drukwekkend worden genoemd. De prijs- stop voor het horecabedrijf kan hoogstens dienen als een afschrikwekkend voorbeeld voor andere sectoren, die het met hun prijzen niet te nauw nemen, maar een reële invloed op het huishoudboekje van de „gewone man" valt daarvan niet of nauwelijks te verwachten. Ook het minis teriële dreigement aan het adres van de handelaars in gasgeisers heeft uit dit oog punt bezien niet veel te betekenen. Dat bromfietsbuitenbanden goedkoper worden is in dit verband een troostprijsje. De verlaging van de margarineprijs en de handhaving tot 1 januari van de brood prijs zijn voorlopig de enige resultaten van het prijsbeleid, die voor de kosten van het levensonderhoud van substantiële betekenis zijn. Wat betreft de gevraagde SER-adviezen over een betere prijsinfor matie en de activering van de prijsconcur rentie waar de verticale prijsbinding is op geheven, is nog niet te voorzien wat er uit de bus zal komen. Voor het prijsverloop in de rest van dit jaar kan van eventuele maatregelen niet veel invloed meer worden verwacht omdat de tijd daarvoor te kort is. Het maanwoord aan de consument om prijsbewuster op te treden en af te din gen op geadverteerde prijzen, die nog slechts adviesprijzen zijn, is nuttig, maar zal al evenmin een spectaculair prijs- drukkend effect opleveren." Oud sprookje De FRIESE KOERIER acht het plan van de minister om uit te vinden hoe de men sen op de hoogte kunnen komen van wat de dingen kosten veel belangrijker dan de prijsstop in de horecasector. „Er is een oud sprookje in de handel, dat heet: de klant is koning. Dat is waar natuurlijk. De klant is ééntje van een soort in de wildernis. Klanten lopen in het wild rond en moeten worden gevan gen. Met paaien en beloven, maar niet met feiten en cijfers. Een fraai voorbeeld is de situatie na het verbieden van de individuele prijsbinding. Auto's hebben geen vaste verkoopprijs meer. De fabrikanten mogen de dealers niet voor schrijven wat zij moeten vragen. Ijskas ten, bandrecorders, radio's wasmachines daar is het allemaal van het zelfde laken een pak. Maar in de advertentie staat de prijs. De nieuwe Cadillac (om een voor beeld te noemen waar niemand zich iets van hoeft aan te trekken) kost zoveel tienduizend gulden. De grap is deze dat de nu gepubliceerde prijzen advies-prij zen zijn, alleen staat dat er niet bij. Het bedrag is bedoeld als een advies van de maker aan de verkoper: ik, fabrikant, ad viseer u die en die prijs te betalen. (Be doeld wordt natuurlijk „vragen" (Red) Wil de klant dat niet, dan is de verkoper vrij met zijn gevoelens rekening te hou den en tegen een lagere prijs te verko pen. Geen huisvrouw weet dit .Afdingen met als rechtvaardiging daarvoor een verwijzing naar het „advieskarakter" komt dan ook niet voor. Wie nu afdingt heeft altijd al afgedongen. Het gevolg is dat het prijsbindingsverbod niets betekent voor de klant. Een ander voorbeeld is de volstrekt on doorzichtige prijsvorming van groenten, aardappelen en vlees. Geen enkele huis vrouw weet waarom de bloemkool zoveel kost als zij kost. Geen huisvrouw kan ver klaren waarom dezelfde kwaliteit Brazi liaanse grapefruit in de ene straat 10 tot 30 percent meer kost dan in een andere straat. De klant kan niet- vergelijken bij gebrek aan gegevens. Wat de minister nu wil is een studie over de vraag of zulke vergelijkingen mogelijk gemaakt kunnen worden". De Friese Koerier vindt dit redelijk en verstandig, al zal het wel een tijdje du ren voor een oplossing is gevonden. Rust nodig DE TIJD wijst er op dat de prijsindex van de kosten van levensonderhoud weer heet in het nieuws is. „In het nieuwe pakket waarvan het Cen traal Bureau voor de Statistiek wil uit gaan zitten veel van de glanzende dingen, waarnaar de massa vroeger alleen maar mocht kijken. Bij alle welvaart blijft er echter een groep bestaan die men de arm ste, of minst rijke, moet noemen. Voor die groep wil het Christelijk Nationaal Vakverbond nu een apart pakket en dus ook een apart indexcijfer creëren. Een rode lamp voor de achterblijvers. Goed idee ?Niet in alle opzichten. Juist in het minimumpakket zitten de goederen die het meest in prijs fluctueren en ongetwij feld zou dit nieuwe indexcijfer, dat slechts voor een minderheid van direct belang is, onrust zaaien bij de massa, die er zich looneisend op zal beroepen. Dat brengt dan weer verdergaande prijsstijgingen met zich mee en dat is nu juist iets waar mee men de laagstbetaalden geen plezier doet. Nee. Het C.N.V.-idee is niet bevor derlijk voor de rust en zolang er nog an dere methoden bestaan om de nood van de laagstbetaalden te peilen zijn wij geen voorstander van een index voor under dogs. Vertekend beeld Dat DE WAARHEID dit commentaar heeft aangevallen mag niet verwonderen. Dit blad schreef in een commentaar verder onder meer: „De minister heeft gemeend tegenover de diepe ongerustheid bij het publiek over de prijsontwikkeling een aantal koele sta tistische cijfers te moeten plaatsen. Sta tistische cijfers die heel anders klinken dan de hogere prijzen die aan de consu menten worden gevraagd als zij hun in kopen doen. Apart aangetekend moet wor den dat deze statistische cijfers zijn ge baseerd op gemiddelde gezinnen en ge middelde inkomens. Maar het is toch al gemeen bekend dat de prijsverhogingen voor gezinnen met lagere inkomens naar verhouding veel ernstiger gevolgen heb ben dan voor hen die over een hoger in komen beschikken .Hoe dan ook: met ge middelde cijfers verkrijgt men inderdaad een „vertekend beeld". Dat minister Den Uyl aan dit feit zonder meer voorbij gaat is onbegrijpelijk". Verfransing In NEERLANDIA wordt aangehaald hoever de Waalse vooroordelen in België tegenover het Nederlands gaan: een aan tal bekende Franstalige medewerkers aan de Waalse TV heeft de welluidende Ne derlandse familienamen verfranst. „Eén der populairste Waalse TV-om- roepsters bij de RTB, bekend onder de naam Arlette Vincent, is niemand minder dan juffrouw Vandenhende. De filmredac teur Paul Davay heet Vander drift. Zijn collega Doyen kreeg van zijn (Neder landstalige) voorouders de naam De De ken mee. De klap op de vuurpijl bleek de bekentenis te zijn van één hunner dat hij op een stille wenk „van hoger hand" tot deze naamsverandering was overge gaan". Aldus citeerde Neerlandia het blad „De Standaard". Kapitalisten Nog wat kleingoed: Dit zei Feijenoord- voorzitter Cor Kieboom volgens de HAAG SE POST over het full-professionalisme bij DWS: „Die Solleveld is een man naar mijn hart. Ik vind dit ook weer een machtig leuk initiatief. Maar hij heeft er dan ook het soort voetballers voor. Wij beschikken over spelers, die prachtige banen of grote zaken hebben. Denk eens aan een Haak. die heeft een goede positie bij een druk kerij, aan Moulijn en Pieters Graafland met hun bloeiende zaken. Dat zijn geen middenstanders meer, dat zijn kapitalis ten. Die mensen willen geen fullprofs meer worden. Straatmakers zoals Burgers en Israel van DWS kunnen later weer straatmaker worden". Houten scheepmakers - En in het NIEUWSBLAD VAN HET NOORDEN zagen we deze advertentie Bij de n.v. scheepswerven „Piet Hein" is plaats voor IJZERWERKERS HOUTEN SCHEEPMAKERS T.V.-recensent Nico Scheepmaker (van vlees en bloed) hoeft dus niet te sollicite ren. Als oorzaak voor deze vertraging werd de heren Jac. den Duik Wzn, P. C. Dam me en drs. P. P. Leewens uit het be drijfsleven meegedeeld, dat men de te genslagen wil voorkomen, die ervaren zijn bij de bouw van de haven van IJmui den. In IJmuiden bleken de hellingen van de strekdammen niet goed te zijn. De glooiing moest worden veranderd, wat mil joenen guldens meer kostte. Daarbij komt dat de havenverbetering in Scheveningen niet in fasen kan worden uitgevoerd. Minister Suurhoff onderkende de nood zaak om zo spoedig mogelijk de Scheve ningse buitenhaven te verbeteren. De ha venhoofden eindigen in de branding, waar de zandbanken bovendien niet stil liggen. De onberekenbaarheid van de situatie brengt een voortdurend gevaar voor stran ding van schepen met zich. Ook moet de buitenhaven worden uitgediept zodat op elk uur van de dag en de nacht de sche pen kunnen binnenlopen of uitvaren. Thans is de situatie zo,dat de Scheve ningse vissers hun schepen hebben aan gepast aan de haven. Nadat het voorbereidend onderzoek voor verbetering van de Scheveningse haven is voltooid zal hierover contact worden op genomen met het bedrijfsleven. Minister Suurhoff kon geen enkele toezegging doen over het tijdstip, waarop met de uitvoe ring van de verbetering wordt begonnen. Dit is afhankelijk van de situatie van de rijksfinanciën. Drie jongetjes van 3, 5 en 8 Jaar zijn gisteravond bij een felle brand in Leeu warden om het leven gekomen. Een vier de kind, een 7-jarig meisje, kon door om standers op het nippertje uit de vlammen zee worden gered. De moeder, een we duwe, was niet thuis. Zij had om half acht de kinderen naar bed gebracht en gewacht tot zij sliepen. Daarna is zij de deur uitgegaan. Om kwart voor negen ontdekten voorbijgan gers dat de bovenwoning in brand stond. Enkelen van hen stormden naar boven waar zij het 7-jarige meisje op de trap aantroffen. Verder konden de redders ech ter niet komen door de hitte en de rook. De brandweer, die arriveerde toen de vlammen al uit de ramen sloegen, was het vuur spoedig meester. In de slaapka mer werden de stoffelijke resten van de drie jongens aangetroffen. Het geredde meisje vertelde de politie dat haar oud ste broertje met lucifers had gespeeld. Spoorbaan omhoog. Vier-en-veertig mil joen zijn de geraamde kosten van het Bredase hoogspoorplan, dat begin vol gend jaar wordt uitgevoerd. Er komt een nieuw station en de spoorbaan gaat omhoog. De Nederlandse Spoorwegen nemen een vijfde van de kosten voor hun rekening. Tijdens het wekelijkse winkelen in de Haarlemse winkelstraten is het mij her haaldelijk overkomen, dat ik met mijn hoofd tegen een zonnescherm ben opge lopen. Ondanks mijn lengte (196 cm), ge loof ik, dat veel andere winkelende stad genoten, die zelfs kleiner zijn, ook wel een dergelijke ervaring rijk zijn. Het kan velen van u niet ontgaan zijn, dat het vaak voorkomt, dat gezellig fla nerende mensen soms de vreemdste ca priolen moeten maken om niet een hoed kwijt te raken en een uitstulping op het voorhoofd rijker te worden. Dat bij het ontwijken van deze, in de lucht hangen de, obstakels soms de verkeersveiligheid in het gedrang komt, is ook geen over dreven pessimisme. Immers, bij het uit wijken raakt men licht van de, niet over al brede, trottoirs, vooral, indien men met twee personen naast elkaar loopt. Dat daarnaast ook het commerciële as pect een woordje meespreekt, laat zich gemakkelijk denken. Iemand, die al zijn aandacht nodig heeft om een zonne scherm-te ontwijken, kan niet voldoende aandacht schenken aan al het aantrekke lijks, dat in een etalage met zoveel zorg wordt tentoongesteld. Misschien is een voorstel, om de zonneschermen tenminste twee meter van de begane grond te han gen, niet zo gek, als het voor korte men sen lijkt. Heren winkeliers, U wilt toch service bieden, nietwaar? Nu de „zo- mer"-maanden voorbij zijn, is toch de tijd aangebroken om hier eens uw ge dachten over te laten gaan? Een gemeen telijke verordening op dit punt zou even tueel ook in overweging genomen kunnen worden. Wat een opluchting zou het zijn, als we volgend jaar, als eerste in het land, in Haarlem met opgeheven hoofd onze bood schappen kunnen doen. P. B. WEZENBEEK, Haarlem. Aangenomen naar Meeuwen (toez.) B. de Graaf, kand. te Oud-Vossemeer, die be dankte voor Poederooyen. Geref. Kerken Aangenomen naar Anna-Jacobapolder P. Torenbeek, kand. te Dordrecht, die be dankte voor Alteveer, Andel, Doezum, Domburg-Westkapelle, Gees, 's Graven moer .Haastrecht, Kruiningen, Meerkerk, Metslawier, Onnen, Ottoland-Noordeloos, Pieterburen, Stellendam-Melissant, Strijen, Tholen-Poortvliet, Visvliet, Vrijhoeve-Ca- pelle, Vijfhuizen en voor Zuilichem- Ga meren. In du* rubriek worden eenmui per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatl* een de redaotle worden toegezonden; voorwaar den tot pubUkatle zijn: Bet onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te aljn beschouwd D* Inzender moet de brlet met zijn volle naam en adree ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem at Initialen) De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en ln begrijpelijke, beknopte De redacUe behoudt zich het recht voor de brief ter pubUkatle ta bekorten op niet essentieie punten, of opneming te weigeren Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie bet eens ls met daarin vervatte meningen of argumenten. Met enige verwondering heb ik het ant woord van de heer L. B. Brauckmann op het ingezonden stuk van de heer L. M. Japin over het lawaai gelezen. In zeven maanden zijn er 181 bromfietsen in be slag genomen. Dat komt op nog geen bromfiets per dag. Wel erg weinig. Om enige indruk te maken zouden dat er ten minste vijftig per dag moeten zijn. Dat zal de heer Brauckmann veel vinden, maar het lijkt mij dat de getroffen no zems heel snel luidkeels hun nood zullen klagen tegen hun rotgenoten en die zijn dan wel zo gewaarschuwd dat hun brom fiets snel in orde gemaakt wordt Boe tes vind ik belachelijk. De heer Brauckmann schrijft nog dat van een politieagent die belast is met het handhaven van een afzetting niet ver wacht kan worden dat hij zijn taak in de steek laat „tenzij het een ernstig geval betreft". Daar is dan ongetwijfeld dief stal mee bedoeld. Te veel hangt de politie nog aan het oude idee dat de eerste taak de bescherming van de centjes is. Be scherming van de gezondheid evenwel is even belangrijk. Ik zou graag willen dat vier agenten gedurende enkele' weken uitsluitend op lawaaierige bromnozems jacht zouden maken. De burgerij zou er dankbaar voor zijn. A. P. BRANDES, Haarlem. dienen uiterlijk op woenedag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIS

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7