Pakistaans president Ajoeb Khan: „Wij zijn in oorlog" Indische troepen trekken bij Lahore over de grens HET WEER Schweitzer overleden N.S.-werklieden betrapten twee inbrekers in Zaans station Vriend van Kameda in Brussel verongelukt Politie denkt zelfmoord Suede en Nappa kleding UST MORRIS VLAM SCHIET IN K Ontwapening zal in V.S. geen crisis veroorzaken F. en M. Amsterdam staakt produktie Rechtse elementen tegen samenwerking in Santo Domingo Unieke schilderijen collectie herontdekt Bak- en braadvet goedkoper Claus von Amsberg viert verjaardag in Drakensteyn Nieuw raadsel bij koffermoord IJmuidense kotter viste Engelse oefenmijn op Slagerij Jan Webbe Zn. V eiligheidsraad Tsjen Ji Staalstaking in de Ver. Staten afgewend pagina 6 Haarlems toneelseizoen geopend pagina 7 IN DEZE KRANT Enkele buien Het woord is aan Beroep op publiek I MODEHUIS TEL. 8166 5 0e J AAKüAIN G NUMMER 250 MAANDAG 6 SEPTEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ITmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜ1DEN, S A N T P O O R T, D R1E H U IS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije KARATSJI (Reuter, AFP en AP) „Wij zijn in oorlog. De Indiërs zijn zonder voorafgaande oorlogsverklaring de grens overtrokken. Het is tijd een verplet terend antwoord te geven." Zo maakte president Ajoeb Khan van Pakistan van ochtend over de radio bekend dat zijn land in staat van oorlog verkeert. Voor het hele land zijn defensiemaatregelen van kracht geworden. Alle Pakistaanse troepen zouden naar de Indische grens zijn opgetrokken. Alle Pakistaanse koop vaardijschepen hebben opdracht gekregen zo ver mogelijk van de Indische kust verwijderd te blijven. De oorlogsverklaring van Pakistan volgde na een luchtaan val van Indische vlegtuigen op de omgeving van Lahore, in Noord-oost Pakistan. Ook zijn Indische troepen in de Pendsjaab over de grens getrokken. „Een actie is ondernomen om te voorkomen dat Pakistan op een nieuw front zou aanvallen" aldus Chavan. de Indische minister van Defensie. Het lokale conflict in Kasjmir is hierdoor uitgebreid tot een directe confrontatie tussen de legers van India en Pakistan. Ook in India is een algemene mobilisatie afgekondigd. Volgens Pakistaanse mededelingen is Jaurian in Kasjmir gevallen. Pakistaanse troepen staan nog maar 23 kilometer van Jammoe, de winterhoofdstad van Kasj mir. Ze zouden 28 kilometer op Indisch grondgebied zijn doorgedrongen. De zes gekozen leden van de Veiligheids raad, waaronder ook Nederland, hebben zaterdag voorgesteld dat de raad India en Pakistan verzoekt het vuren in Kasj mir te staken, en nauw samen te werken met de V.N.-waarnemers. De secretaris generaal van de V.N.. Oe Thant, wordt in de resolutie verzocht binnen drie dagen de raad verslag uit te brengen over het al of niet inwilligen van dat verzoek. Voordat men de eigenlijke kwestie-Kasj mir aansneed, hadden de vertegenwoor digers van de Sovjet-Unie en de Verenig de Staten anderhalf uur lang gediscus- CHINA riBET ewDrlhi INDIA Calcutta' rINDISCH OCEAAN LAKKADIvEN CEYLON NICOBASE»!» President Ajoeb Khan van Pakistan sieerd over de vraag of de Amerikaan se voorzitter Goldberg wel bevoegd was de Raad bijeen te roepen. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken maarschalk Tsjen Ji die op door reis in Pakistan is, heeft de actie van Pa kistan rechtvaardig genoemd. Hij sprak van gewapende provocatie van India. Tsjen-Ji, zei in Karats ji dat zijn land volledig achter Pakistan staat „in zijn ge rechtvaardigde strijd". Vele Indiërs vre zen dat de langdurige gesprekken in het weekeinde tussen de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Bhoetto en Tsjen Ji ten doel hebben te komen tot een ge zamenlijke aktie tegen India. S. N. Dwivedi, leider van de socialisti sche partij van India, heeft al gewaar schuwd voor „een geheime verstandhou ding tussen China en Pakistan". Wat daar ook van waar moge zijn, al leen al de aanwezigheid van Chinese troepen aan de Indische grens betekent dat de Indiërs niet al hun strijdkrachten tegen Pakistan in het veld, kunnen bren gen. Vele divisies moeten bij de bergpas sen blijven die naar Chinees grondgebied leiden. In India is een nerveuze stemming merk baar. De Amerikaanse ambassade in New Delhi heeft alle Amerikanen die nabij het strijdtoneel verblijven opgedragen on middellijk naar de Indische hoofdstad te vertrekken. De oproep werd via de In dische radio bekendgemaakt. WASHINGTON (AFP Reuter) Ont wapening en vermindering van de mili taire uitgaven zullen geen economische crisis in de Verenigde Staten veroorzaken, dat heeft een commissie van tien econo men meegedeeld in een rapport dat zon dagavond is gepubliceerd. President John son heeft verklaard dat de conclusies van de commissie buitengewoon bemoedigend zijn, omdat zij bewijzen dat de huidige hoge militaire uitgaven geen obstakel voor ontwapening vormen. Het rapport geeft verscheidene maat regelen aan om de gevolgen van een ver vermindering van de defensie-uitgaven voor de Amerikaanse economie op te van gen: belastingverlaging, verstandige ver deling van de niet-militaire uitgaven, ge makkelijke kredietverlening tegen lage rente en instelling van een federaal or gaan om hulp te verlenen aan de gebieden die door een vermindering van de mili taire uitgaven het zwaarst worden ge troffen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving ....4, 5,12 Economisch nieuws 5 Scheepsberichten 5 In de Vishal en op zee5 Beurs 5 Radio en tv 7 Kunst 7 Ferdinand 3 Sport 9—13 Topsij 14 Feuilleton 15 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaat selijk enkele buien. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Weinig wind. Aanhoudend koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ontslag voor twintig man Een fusie tussen twee Amerikaanse maatschappijen, F and M Corporation en Hewlett-Packard, heeft geleid tot het sta ken van de produktie in het Amsterdam se bedrijf van F and M: F en M Scienti fic Europa n.v. Aan ongeveer twintig man is wegens het sluiten van de pro- duktieafdeling ontslag aangezegd per eind 1965. Voor de afvloeiing van dit perso neel zijn bevredigende voorzieningen ge troffen, zo deelt de directie mee. Het Amsterdamse bedrijf hield zich be zig met de vervaardiging van apparaten voor medisch onderzoekingswerk en labo ratoriumtoepassingen in de chemische industrie. Verder is er een commerciële afdeling, die binnen de nieuwe organisa tie wordt ontwikkeld tot een Europees „marketing"-centrum. De produktie zal worden overgebracht naar een der Euro pese fabrieken van Hewlett-Packard, vermoedelijk naar West-Duitsland. F en M Scientific Europa n.v. in Am sterdam-Sloterdijk heeft in totaal onge veer zestig man in dienst, van wie der tig in de produktieafdeling. SAN DOMINGO (Reuter) Een ultra rechts radiostation in de Dominicaanse Republiek dat onder toezicht staat van ge neraal Elias Wessin y Wessin, heeft be weerd dat de Dominicaanse Republiek bedreigd wordt door het communisme. Generaal Wessin y Wessin staat aan het hoofd van de „Centrale School van de Strijdkrachten" een elite-krijgsmacht van 1.700 man, die in de burgeroorlog tegen de linkse troepen streed. De school werd zondag bij decreet opgeheven door Hector Garcia-Godoy, de nieuwe voorlopige pre sident van de republiek. Zoals bekend was de benoeming tot president van Garcia-Godoy, het gevolg van de overeenkomst tussen de twee el kaar bestrijdende groeperingen. Wessins school is opgericht door wijlen dictator Rafael Trujillo. De school beschikt over tanks en vliegtuigen. De nieuwe regering van de Domini caanse Republiek moet de burgers ontwa penen en toezicht houden op de terug trekking van de troepen van beide par tijen uit hun stellingen. Een journalist heeft in de klder van het gemeentehuis van Rethèl in de Franse Ardennen een kist met honderd schilde rijen gevonden, waarbij werken van Ru bens, Corot, Tiepolo en Brueghel de Oude zouden zijn. Volgens de inventarislijst zijn er ook tekeningen van Boucher en Te- niers bij. Vijendertig jaar geleden heeft een ver zamelaar de kunstwerken aan de gemeen te vermaakt. Een deel van de schilderij en heeft enige tijd in het raadhuis gehan gen, tot men in 1939 alles opborg. Nie mand heeft na de oorlog de moeite geno men de kist weer tevoorschijn te brengen. Lambarene, (Reuter en AP) Dr Albert Schweitzer is gisteren begraven in de nabijheid van zijn ziekenhuis in Lambarene (Gabon). De 90-jarige filo soof en medicus stierf in de nacht van zaterdag op zondag in een van de bou ten barakken van het complex waarin hij zijn leven beeft gewijd aan het welzijn van de Afrikaanse bevolking. Schweitzer ligt begraven aan de oever van de rivier de Ogowe, naast de plaats waar zich de urn met de as van de in 1957 overleden vrouw van Schweitzer, Helene bevindt Koningin Juliana heeft gisteren een te legram gezonden aan de dochter van Schweitzer, Rhena Eckert. Onder hen die gisteren bewondering voor het werk en de persoon van de over ledene uitspraken waren de Westduitse bondskanselier Erhard. de Oostduitse staats- en partijleider Ulbricht, president Saragat van Italië, de minister van Bui tenlandse Zaken van de VS, Dean Rusk, de ere-voorzitter van de federatie van Franse protestanten Mare Boegner, de rooms-katholieke aartsbisschop van Pa rijs en kardinaal Feltin. (Zie over het leven van dr. Albert Schweitzer pagina 3) Werklieden van de Nederlandse Spoor wegen hebben in de nacht vrn z rd?g op zondag een einde gemaakt aan de ac tiviteiten van twee inbrekers, die bezig waren de brandkast in het stationskan toor van Zaandam open te breken. De werklieden zaten in een werktrein, De pr(js van bak- en braadvet zal bin nenkort met twee a drie cent worden ver laagd, heeft minister Den uyl voor de VARA-t.v. verklaard. Hij deelde mee dat het voor dit jaar wel is afgelopen met de prijsstijgingen. Eind vorige week is in de Domini caanse Republiek een voorlopige re gering onder Hector Garcia-Godoy ingesteld. De rebellenleider Fran cisco Caamano wuift naar een me nigte van zijn aanhangers (links op de foto), nadat hij bekend heeft ge maakt aan de nieuwe regering te zullen meewerken. die op weg was van de Hembrug naar Uitgeest. Om vier uur 's morgens passeer den zij Zaandam, waar zij lichtflitsen za gen in het verlaten stationskantoor. De trein stopte, de mannen pakten hun ge reedschap en stormden het kantoor bin nen. Daar betrapten zij twee inbrekers die in de zijkant van de brandkast een gat hadden gebrand. Hun eerste impuls was verzet bieden, maar toen zij de koe voeten en breekijzers zagen, waarmee de N.S.-werklieden „gewapend" waren, za gen zij daarvan af. Zij werden overgele verd aan de Zaandamse politie. In de brandkast lag 35.000 gulden. De inbrekers waren een 20-jarige jongen uit Zaandam en een 27-jarige typograaf uit Amsterdam, beiden goede bekenden van de politie. Zij waren in april uit de gevan genis gekomen, waar ze wegens een in braak enkele jaren hadden doorgebracht, Zij hadden elkaar in de gevangenis leren kennen. De mannen hadden eerst uit de werk plaats van Van Gend en Loos in het sta tion gasflessen weggehaald. Zij verwijder den de lasbrander, die op een van die fles sen zat, en vervingen die door een snij brander, die de Zaandammer tevoren had gestolen bij een scheepserf waar hij werkzaam was. Dr. Albert Schweitzer: „Religie betekent voor mij: mens zijn eenvoudig mens zijn". De heer Claus von Amsberg, de verloof de van prinses Beatrix, is vandaag 39 jaar geworden. De viering van deze verjaardag ge schiedt in familiekring in kasteel Draken steyn in Lage Vuursche. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Eén van de sleutel figuren in de zaak van de Amsterdamse koffermoord, de „man met de rode sportwagen", de 25-jarige Japanner Takeshi Okagaki, is zaterdag bij een auto-ongeluk is het centrum van Brussel om het leven gekomen. Met een snel heid van ruim 120 km, botste zijn auto tegen een van de peilers van een spoor brug bij het noorderstation. Hoofdin specteur J. Vrijburg van de Amsterdamse politie acht zelfmoord niet uitgesloten. Okagaki had zaterdagmorgen een ver zoek van de Brusselse politie om naar de flat van Kameda te komen voor een ver hoor door inspecteur Hoegee en recher cheur Venderbos van de Amsterdamse politie geweigerd. Okagaki was een van de weinige vrienden van Kameda in Brussel. In Japan is het een gewoonte dat mensen, die door hun gedrag een ernstige smet werpen op het familiebla zoen, een eind aan hun leven maken. Het onderzoek wordt in Brussel en in Amsterdam voortgezet. De heren Hoegee en Venderbos, die dit weekeinde naar de hoofdstad terugkeerden, zijn vanmorgen weer naar Brussel vertrokken. Zij be schikken nu over gegevens over Kameda, die de Amsterdamse politie verstrekt zijn door zijn voorganger in de Belgische hoofdstad, Kosuke Igushi, die nu direc teur is van de Nishisawa Trading Com pany in Osaka. Igushi heeft in Amster dam een uitgebreid overzicht gegeven van wat Kameda in Europa deed en wat hij voor een iemand was. Igushi zal in Amsterdam blijven tot het onderzoek naar de koffermoord is afgesloten. Daar na wil hij de as van Kameda naar Japan meenemen. In Amsterdam doet de politie op het ogenblik via een groot aantal kleine aan plakbiljetten een beroep op de bevolking. Op de biljetten staat een vrij duidelijk portret van de 32-jarige Kameda. Het pu bliek wordt verzocht alle inlichtingen die van belang kunnen zijn te melden aan het bureau Leidseplein. De biljetten zijn hoofdzakelijk in de binnenstad verspreid omdat het vaststaat, dat Kameda daar op 21 augustus om kwart over vijf ge zien is. Een vrouw heeft de politie ver klaard, dat hij haar bij het centraal sta tion de weg gevraagd heeft naar een reis bureau. Kameda droeg toen een blauw colbert en een donkergrijze pantalon. De ze kledingstukken worden uit Kameda's flat in Brussel vermist. Het is nog een raadsel waar Kameda na zijn ontmoeting met de vrouw geble ven is. Bij het reisbureau is hij wel aangekomen, maar dit is zaterdags na twee uur gesloten. Met Amsterdamse za kenlieden, van wie hij van zijn voorgan ger de adressen had gekregen heeft hij geen contakt opgenomen. In hotels waar deze bij een zakenbezoek aan Am sterdam gelogeerd heeft en waarvan ook hij de adressen kende, is hij niet geweest. Van de bagage die hij bij zich gehad moet hebben J een fototoestel, een akten- tas, een regenjas, monsters met stalen textiel en de aluminium koffer, waarin een deel van zijn stoffelijke resten werd ge vonden, ontbreekt ieder spoor. Kwam Kameda per trein, per auto of per vliegtuig? In verband met de laatste twee mogelijkheden zijn ook aanplakbil- ;etten waarop inlichtingen over hem ge vraagd worden op Schiphol en op enkele plaatsen langs de Belgische grens ver spreid. Voor een onderzoek naar de mo gelijkheid van een treinreis is de hulp in geroepen van de spoorwegrecherche De echtgenote van Kameda heeft in middels de kledingstukken, die in de kof fer werden aangetroffen, herkend als toe behorend aan haar man. In Osaka loopt het gerucht, dat de moordenaar van Ka meda een Brusselse arts zou zijn. Er zijn vijf Japanse journalisten in Amster dam om de Japanse krantenlezers verslag te doen over de moord op hun landge noot. Het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken overweegt een vertegen woordiger van de Japanse ambassade in Parijs naar Amsterdam te sturen, om het contakt tussen de hoofdstedelijke politie en haar Japanse collega's te vergemak kelijken. Tijdens het vissen op de Noordzee in de buurt van Terschellingerbank heeft de IJmuidense kotter IJM. 61 „Ronnie" een Engelse akoestische oefenmijn opgehaald. Na aankomst in IJmuiden in de nacht van vrijdag op zaterdag werd de mijn in de haringhaven door een opruimingsploeg van de Koninklijke Marine uit Den Hel der onschadelijk gemaakt en naar Den Helder overgebracht. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 - Amsterdam F Ook voor U het juiste adre* DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN dinsdag- en woensdagreklame GEHAKT half om half per 500 gram 1.40 GEHAKT SPECIAAL 500 gram 1.98 DIKKE BRAADKRABBEN 500 gram 89 Ct PAARDELAPPEN. botermals, 500 gram 2.ZO BIEFSTUK TARTAAR, panklaar 250 gram '-50 Panklaar SLAVINKEN HAMBURGERS. 3 st. 1 uu VARKENSLEVER. om te bakken 250 gram 'O Ct Jac. v. Heemskerkstraat 23 - Tel. 4039

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1