Strafschop - vlak voor het einde - kostte Telstar de overwinning op Elinkwijk Feijenoord trok ruim 52.000 kijkers spii i Problemen waren voor Stuy en De Bree opvallend talrijk Ajax in PSV in eerste helft uitstekende tegen vorm Real Madrid ging direct trainen r Twee knock outs op voetbalvelden „VOLGENS HET BOEKJE" oordeelde scheidsrechter Van der Beig, 1over fatale overtreding van Cor Brom FC Twente boekte duidelijke zege Kijken naar Feijenoord op televisie SPOR TIEF BEZIEN W1JNANDS VAN RENSEN J M AANDAG 6 SEPTEMBER 1965 ADO en Fortuna '54 tevreden met 1-1 MVV gaf voorsprong prijs Voetbal op zaterdagavond is „in" bij de Rotterdammers. Het competitieduel Feijenoord—Go Ahead, een dag ver vroegd in verband met de wedstrijd die de landskampioenen woensdag voor de Europese beker moeten spelen tegen Real Madrid, trok niet minder dan 52.000 toeschouwers. Erg verrukt waren zij na afloop niet hoewel niemand vier dagen voor FeijenoordReal een topduel ver wacht had. Toch amuseerde men zich over het algemeen wel, voornamelijk om de grollen van Frans Bouwmeester, die de kuip deze avond als zijn privé-speel- tuin beschouwde, briljante dingen deed, maar ook vaak hopeloos faalde. Hij ook zorgde voor het hoogtepunt van de doel puntloze wedstrijd door na ruim 20 minu ten vrijwel op de doellijn staande, hard tegen de verste paal te schieten. In het Feijenoord team speelde voorts Henny Weering, die zich in de rust we gens een lichte blessure liet vervangen, verdienstelijk. Zijn intelligente, van fran je gespeende spel, maakt hem tot een bijzonder nuttige rechtsbuiten. Piet Krui- ver excelleerde op het middenveld, even als Guus Haak. Bepaald zwak was daar entegen het spel van de beide backs. Cor Veldhoen had het zeer moeilijk tegen de uitstekend spelende invaller-rechtsbuiten Peter Resser en Romijn bleek eens te meer louter tot afbrekend werk in staat te zijn. Het gelijke spel was een juiste uitslag. Het spel van Feijenoord mocht dan iets artistieker zijn, Go Ahead compenseerde dit door zijn strijdlust. Doelman Van Zoghei van Go Ahead heeft de bal. Libregts kan er niet bij. Rechts Butter. (Van onze sportredactie) „Een strafschop volgens het hoekje', verklaarde internationale scheidsrechter Van der Berg na afloop van de wed strijd Elinkwijk—Telstar. Op het mo ment, dat hij zo besliste in de wedstrijd, twee minuten voor het einde met een 3-2 stand voor Telstar, maakte hij van elf Telstar-spelers wanhopige, vertwijfel de voetballers, die zich een overwinning zagen ontnomen. Een penalty, de twee de binnen acht dagen door de aanvoer der van Telstar. Brom, veroorzaakt, werd benut door Van Egdom. Het was het zesde doelpunt uit een reeks, die voornamelijk werd opgebouwd door hoogst ongelukkige momenten van de doelverdedigers De Bree (Elinkwijk) en Stuy (Telstar). De strafschop, die scheidsrechter Van der Berg zo overtuigend vond, ontstond doordat Brom rechtsbuiten Van Latum ten val bracht, zodanig, dat 10.000 toe schouwers merendeels verrast waren door de strenge beslissing van de heer Van der Berg. Elinkwijk kreeg zo overi gens rijkelijk laat wat het door enthou siaster voetbal al lang verdiend had: het gelijk spel. Nico de Bree was hoofdschuddend naar Heinz Stuy toegelopen na afloop van de eerste helft. De twee militairen zij be twisten elkaar de plaats in het Neder lands militaire team, een strijd, die tot dusver in het voordeel van Stuy eindig de hadden reden om elkaar hoofd schuddend van de gebeurtenissen op de hoogte te stellen. Hun moeilijkheden scholen voornamelijk in het gladde veld vrijdag stond het terrein nog blank en de daardoor gladde bal. Ze waren niet klemvast en lieten dat regelmatig blijken. Overigens was De Bree in de achttiende minuut op een an dere wijze begonnen onprettige geschie denis te maken. Een schuiver, die Alt hof van buiten het stafschopgebied in schoot, liet hij rustig over het gladde veld naar een hoek van zijn doel zoeven (0-1). Tien minuten later was hij mei verdedigers Sülzle en Gademans aanwe zig om een Telstar-aanval onschadelijk te maken, maar de uiteindelijke uitvoering van het werk lieten de Elinkwijk-herer aan elkaar over. Clement profiteerde, zo als een dankbare tegenstander betaarr (0-2). Stuy daarentegen schonk Elinkwijl hoop door vijf minuten voor rust de ba1 tijdens het stuiten voor een uittrap tf verspelen. En dat terwijl Brom hem vlak daarvoor al had geholpen door n: een schot van Van Egdom, dat Stuy niel direct bedwong, de bal in handen var: zijn keeper te spelen. Het trieste avon tuur van Stuy eindigde op dat momen" met een doelpunt van Voorn (1-2). Die linksbuiten was daarvoor en daarna ove rigens opmerkelijk goed in toom gehou den door Telstars derde rechtsback (na de geblesseerde Liptak en Van Egmond), Bakker. De eerste aanvallen in de tweede helft waren niet bepaald geruststellend voor hen, die de gedachte aan Telstar hoog hebben. Elinkwijk met de kleine jonge Tonny Nieuwenhuis als inspirator zocht en vond veel mogelijkheden om gevaar te stichten. Zonder tot groots voetbal te geraken, maar in een aan vaardbaar tempo, speelde de ploeg uit Utrecht gevaarlijk. Een pass van Van Eindelijk dan heeft Ajax zijn trouwe aanhangers 45 minuten gegeven, waarop ze dit prille seizoen hebben gewacht: fijn, spectaculair voetbal met goed aan- valsspel. Dat althans was in de eerste helft van de wedstrijd tegen FSV in de Watergraafsmeer het loon voor de 25.000 kijkers. De Amsterdammers hebben met 2-0 gewonnen. „Konden we nu direct maar Feijenoord aanpakken'' werd er onder de wegschuifelende lieden naar voren gebracht. Want dit is zeker voor de Amsterdammers: Ajax wordt dit jaar kampioen. De Ajacieden hebben in de eerste helft inderdaad voortreffelijk voetbal gespeeld. Vooral de voorhoede draaide goed en PSV had het slechts aan de oud-Kaisers- lautern-doelman Strich te danken, dat de uitslag binnen zeer redelijke perken bleef. Zo zagen Nuninga en Groot scho ten gekeerd, die normaal prachtige doel punten zouden geweest zijn. In het eerste kwartier was Ajax heer en meester, maar linksback Van Duiven- bode moest er vreemd genoeg aan te pas komen om de openingstreffer te la ten noteren. Dat gebeurde in de drieën twintigste minuut met een afstandsschot. PSV ging toen feller van zich afbijten en doelman Bals van Ajax had geluk toen een kopbal van Koens op de lat beland de en Van der Kuylen voor open doel vergat in te schieten. Het tweede doel punt van de Amsterdammers werd door Groot vanaf de witte stip gemaakt. Dat was de straf voor een overtreding van Van Wissen tegen Prins. In de tweede helft was PSV bepaald niet de mindere, maar het goede schot kwam maar niet uit de Eindhnvense vuurlinie. In de slotfase kregen Prins en Nuninga weer enkele beste kansen, maar Schrijvers en Strich stonden pal. Ajax was wel tevreden met de 2-0. ADO en Fortuna '54 hebben de punten in Den Haag gedeeld. De Hagenaars, die door Coenen in bedwang te houden prak tisch de gehele Limburgse voorhoede aan banden legden, namen na elf minu ten de leiding. Heijnen schoot uit een corner van Aarts direct in, 1-0. Dertien minuten voor het einde bracht Villerius Coenen ten val. hetgeen Beenen via een strafschop de kans bood de gelijkmaker te produceren, 1-1. Het eerste treffen om de Twentse voet balhegemonie tussen FC Twente en Hera cles is geëindigd in een duidelijke zege voor de nieuwe Enschedese formatie (4—1). Na een kwartier werd Veen door Pla- geman ten val gebracht. Hartjes mocht een strafschop nemen, 01. Toen Ter Beek na een half uur de stand iri even wicht had gebracht kreeg de wedstrijd een pittig karakter. De doelpunten van Ten Donkelaar, Roordink en Ter Mors na de rust waren weliswaar niet mooi, ze telden en toonden aan hoe kwetsbaar Heracles was. Nauwelijks was het gezelschap van Real Madrid in het Rotterdamse Hilton- hotel gearriveerd of trainer Miguel Munoz vroeg: „wanneer kunnen we trainen?" „Wanneer wilt u?", zei Feije- noord-bestuurslid Prins: „Morgenmid dag of morgenavond?" „Ik wil nu trai nen", antwoordde de Spaanse trainer glimlachend, „nog voor het eten De Feijenoord-bestuursleden Prins en Vis ser keken stomverbaasd. „Nu onmiddel lijk? Jullie zijn net hier Maar Miguel Munoz bleef vriendelijk glimlachen en 'met zijn hoofd knikken. Onmiddellijk ging een telefoontje naar het stadion. Terreinknecht Jaap Barendregt was thuis. „Nou ja, laat ze maar komen. Real Madrid kon komen. Trainer Mu noz, die zijn zesde seizoen bij Real in gaat, vond het echter niet nodig dat alle zestien meegekomen spelers, die drie uur tevoren op Schiphol waren geland, naar het Feijenoord-stadion gingen. „Kijk eens", zei de bijzonder hoffelijke trainer. „We hebben zaterdag gespeeld. We heb ben gewonnen, maar slecht gespeeld. Bar slecht zelfs. Dat is niet zo erg. Wel dat vijf van de zestien niet in het veld zijn geweest. En die vijf moeten trainen. Een profvoetballer kan het zich niet permit teren drie dagen stil te zitten". En dus gingen die vijf Real-spelers weer in de bus. Op naar het stadion. Bij die vijf was Puskas. Want Real had met Puskas het zelfde gedaan als Feijenoord met Mou- lijn. In het stadion wachtte het Realgroepje een verrassing. Bij het binnenkomen draaide Barendregt juist de televisie aan. En even later keken de Spanjaarden naar Feijenoord-Go Ahead. „Die schiet hard", mompelde Munoz, toen hij Bouwmeester een schot zag lossen. „Die moet ik in de gaten houden". In de gaten gehouden werden de Real- spelers tijdens hun training door hun vi ce-president Francisco Lusaretta, een man, die meer weg heeft van een joviale kastelein dan van een leider van een mil joenenbedrijf. Dezelfde Lusaretta. die chef d'equipe is omdat Bernabeu de Ame rikaanse trip van Real nog in de benen heeft, werd enkele uren tevoren op Schip hol door Feijenoord in de bloemen gezet. Secretaris Prins stond met roodwitte an jers klaar toen de Spanjaarden de vlieg tuigtrap afkwamen. Na de hartelijke begroeting gingen de Spanjaarden naar de zogenaamde Vip- room. En hier was het dat Puskas zei: „dit Real Madrid is te kloppen". De an- waarschijnlijkheid zeggen dat Puskas en Gento van de partij zijn. We kunnen ze echt nog niet missen. Santamaria en Amancio hebben we in Madrid moeten laten. Ze zijn niet fit. Maar we hebben echt wel goede vervangers. Wees daar maar niet bang voor. Overigens zal ik Feijenoord niet onderschatten. We herin neren ons Anderlecht nog te goed. Het zal ons nu niet gebeuren dat we, zoals in 1963, in de eerste ronde eruit werden gewipt. Real Madrid is in het land. Gister middag arriveerden de spelers op Schiphol. Ze logeren in het Hilton- hotel in Rotterdam. Straalen naar Nieuwenhuis leidde na twaalf minuten het verwachte doelpunt in. Brom was weg uit de verdediging voor een aanval en het ontstane gat was niet opgevuld. Nieuwenhuis stond daar door heel vrij, maar speelde de bal ver voor zich uit en schonk daarmee Stuy de kans op het voorkomen van een doelpunt. De bal stuitte echter af van Stuy's borst en toen faalde Nieuwenhuis, ondanks de aanwezigheid van Pirovano en Kort op de doellijn, niet meer (2-2). Dikstaal, Keel weinig aan de bal giste ren, werd de mogelijkheid geschonken na een mistrap van Van Tamelen om Tel star opnieuw voor te brengen, maar hij schoot tegen De Bree op en toen was de kans verkeken. Veel gevaarlijker waren schoten van Nieuwenhuis en van Van Egdom, die echter onvoldoende richting meekregen. Zij benadrukten de Elink- wijk-meerderheid, die toen nog niet be loond werd. Integendeel, de ijverige Car los schoot na een half uur via een Elink- wijk-verdediger uil ëen vrije trap van de tegenvallende Van der Kuil, langs De Bree (2-3). Aangezien Stuy daarna veel overtuigender optrad dan hij tot dan toe had gedaan, leek niets een Telstar-ove'r winning meer in de weg te staan. Kort mocht missen bij een doorbraak van Van Egdom, maar Stuy redde fraai. Tegen de strafschop van Van Egdom had Stuy evenwel geen verweer (3-3). VOETBAL. Een vriendschappelijke wedstrijd tussen de voetbalteams van Rusland en Joegoslavië, zaterdagmiddag in Moskou gespeeld, heeft een 00 gelijk spel opgeleverd. Advertentie AMSTERDAM - HAARLEM SPORTBEKERS MEDAILLES SPORTFIGUREN VAANTJES Insignes - Reclamespeldjes Graveerwerken Stempels - Naamplaten Adres Haarlem: Schoterweg 21 - Tel. 61431 In de eerste helft van de wedstrijd tegen DOS leek het erop alsof MVV een ge makkelijke eerste overwinning tegemoet ging. MVV, steunend op een goedspelende achterhoede, speelde bij vlagen uitste kend, waarvan doelpunten van Bergstein en Brokamp het gevolg waren. DOS kwam nauwelijks over de middellijn. In de twee de helft waren de rollen omgedraaid. Een handsgeval van Haenen benutte de hard- schietende Wery voor een tegendoelpunt, 21. Uit een" ware dóelworsteling ont stond tenslotte vijf minuten voor tijd de verdiende gelijkmaker van Van der Lin den, 22. {"v dere spelers van Real keken hem aan als of ze wilden zeggen: „Ferenc, je pleegt toch geen verraad?" Puskas zag de kwa de blikken en zei: „luister eens, ik wil niet zeggen, dat we geen sterk elftal heb ben en helemaal niet dat we woensdag verliezen. Maar wel dat we niet meer zo sterk zijn als vroeger. We zitten in een overgangsperiode. Over een jaar of drie is het elftal gerijpt. Dan zijn we niet meer te verslaan". „Speelt u mee?' vroeg een Feijenoorder. Puskas keek ver baasd. „Hoe moet ik dat weten, vraag dat maar aan onze trainer". Munoz keek zo mogelijk nog verbaasder. „Het is pas zondag", zei hij. „Dinsdagavond begin ik pas over het elftal te denken. Maar ik kan alvast met aan zekerheid grenzende Nieuwenhuis van Elinkwijk (l.) schiet de bal hard in, terwijl Stuy in geslagen positie toekijkt. Kort, op de voorgrond, wil het doelpunt ken nelijk niet zien maken. Hij keert het hoofd af. Het Nederlandse honkbalteam is in Ma drid opnieuw Europees kampioen gewor den. Dat is natuurlijk heel fijn. Maar iedereen begrijpt, dat er weinig voldoe ning in steekt om op deze manier kam pioen te worden. Nederland is veel te sterk geworden. Vraag is nu maar: wat nu? Om nog een reeks kampioenswedstrijden te spelen tegen Italië tot nu toe de groot, ste concurrent heeft geen zin meer. Ook de Italianen tellen in feite niet meer mee. Er zijn berichten, dat Rusland ook gaat honkballen. Dat is een interessant aspect, dat echter pas van practische aantrekke lijkheid wordt na vele jaren van oefening. Het Nederlands honkbalteam kan voorlo pig alleen nog maar echte krachtmetin gen hebben met ploegen buiten Europa. En dat wordt weer een kostbare affai re. Een andere vraag is of de Europese honkbal organisatie wel voldoende doet voor de propaganda van het honkbal in Europa. Ook daar zou wel eens iets aan gedaan kunnen worden. Een juist op tijd bedwongen rel hal verwege de wedstrijd De Graafschap- FC Zaanstreek in de tweede divisie A heeft het spel ongeveer 10 minuten op gehouden. Fred Jaski, de dit jaar van FC Zaanstreek overgekomen midvoor van De Graafschap, was de gehele wed strijd door het mikpunt van minder fraaie handelingen van de Zaankanters. Bij vrijwel elke poging werd Jaski, die twee jaar geleden bij Haarlem speelde, het spelen op ruwe wijze onmogelijk gemaakt. Het hoogtepunt van de „anti- Jaski-actie" was de manier, waarop de Joegoslaaf Popovic Jaski vlak bij het doel onderuit haalde. Jaski kon zich niet meer beheersen en sloeg de Joegoslaaf neer. Het gevolg was dat Jaski uit het veld werd gestuiXrd. Daarmee was een plaatselijke controleur het niet eens. Hij stormde het veld op, recht op Zaanstreekmidvoor Kees Groot, die zich tegenover Jaski ook al niet „on betuigd" had gelafen, af. Toen ook een tiental supporters over de afrastering klom greep de politie in. Op dat mo ment stond De Graafschap al met 2-0 voor. De Oostelijken zegevierden ten slotte met tien man met 3-0. Scheidsrechter Hïlbrants uit Gronin gen heeft de wedstrijd Noordster-WVV zondag in Oude Peïcela onder donde rend applaus van de 3000 toeschouwers uitgefloten. De oorzaak daarvan was niet, zoals voor de hand ligt, het feit dat de heer Hïlbrants zo goed gefloten had. Daarvoor applaudisseert het pu bliek nu eenmaal niet zo snel. Maar een dicht en opgezet rechteroog gaf wel duidelijk aan waarom men bewonde ring had voor de Groningse arbiter. Wat was er gebeurd? Tijdens de ont moeting, die een sportief verloop had. liep eigenlijk maar één speler rond die de spanning rond de eerste-derby- •inds-jaren (Noordster promoveerde dit jaar naar de eerste klasse en Oudr 'elcela ligt slechts vijf kilometer vai Vinschoten vandaan) niet kon verdra 3n. 't Was Noordster-linksbuiten Haan 'ie voor zijn onbeheerste spel dan ook 'l een officiële waarschuwing van de eferee had gekregen. Toén Haan kort daarna tien minuten voor tijd, de stand was 2-2 opnieuw buiten het Jaski eruit gestuurd. spelregelboekje ging was voor de heer Hïlbrandts de maat vol. Hij vond dat de Noordster-speler zich „maar beter kon gaan aankleden". Haan was het daar niet mee eens en sloeg de arbiter met een rechtse directe knock out. Deze enige disso nant van de derby zou het spel echter alleen even ophouden, het betekende geenszins het einde. Nadat Haan met enige moeite was verwijderd slaagde men er in de scheidsrechter weer bij te brengen. De K.O. had hem wel ge vloerd, maar niet verslagen. Met een dicht oog en waarschijnlijk met wat minder overzicht dan ervoor floot hij de laatste tien minuten naar behoren •dt. Vandaar dat applaus. De gevolgen bleken later ernstiger lan verwacht. De scheidsrechter moest iaar het Sint Lucas-ziekenhuis in Win- choten worden gebracht waar werd ■astgesteld dat hij een gebroken juk- een heeft opgelopen, waardoor opera- lef ingrijpen noodzakelijk is. Het is og niet bekend of het incident als po- tiezaak zal worden behandeld. Haan is onmiddellijk door het be tuur van Noordster geschorst. Men overweegt op de binnenkort te houden algemene ledenvergadering een voor stel in te dienen om hem te royeren.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9