Op de 1271 najaarsbeurs exposeren firma's uit 21 landen Expositieruimte in Utrecht beslaat ruim 25.000 m2 extra Nederland is bereid te praten over kredieten aan Cuba „Porceleyne Fles" maakt studie van samenwerking KNSM neemt deel in ferrydienst Nederland - Engeland - Zweden Nog deze maand internationale monetaire besprekingen Ford Amsterdam assembleert Mustang' Gunstig resultaat in Frankfort Ambassadeur Van der Gaag: Kleermakers zien het niet somber Internationaal congres voor kwaliteitszorg Alfred Mozer wil een harde politiek tegen de Franse eisen Nieuws uit de bedrijven Lof voor Caransa Ons Orgaan" SCHEEPVAARTBERICHTEN Meer handel met de DDR Nieuwe motor bij Rootes Daggeld verhoogd Gelijk briefporto in EEG-landen komt dichterbij 11 in 7*% SEPTEMBER 1965 zm. TJ* Gisteren op het Damrak De heer Vilhjalmffon uit IJsland, groot handelaar in „Van alles" zoals hij zelf meedeelde, wat gisteren de eerste buiten landse bezoeker, die zich bij de najaars beurs in Utrecht meldde. Even later ar riveerden ook de ambassadeur van de Sovjet-Unie, de heer I. L Toegarinov en zijn echtgenote voor een particulier be zoek aan de beurs. De U.S.S.R. expo seert overigens niet op deze najaars beurs, maar zal wel acte de présence ge ven op de voorjaarsbeurs 1966. De beurs de 85ste sinds de oprich ting van de vereniging tot het houden van jaarbeurzen duurt tot en met vol gende week dinsdag. Er nemen 1271 fir ma's aan deel uit 21 landen waarvan behalve Nederland met 734 exposanten West-Duitsland, Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten, Italië en Zwitserland het sterkst vertegenwoordigd zijn. Zoals bekend is beperkt de najaars beurs zich in tegenstelling tot de voor jaarsbeurs waarop ook kapitaalgoederen worden getoond, tot gebruiksgoederen. De beurs beslaat (in de Vredenburggebou- wen) een netto-expositieoppervlakte van bijna 25.000 vierkante meter, terwijl de vakbeurs „interdecor" (woningtextiel) die tegelijkertijd in de Julianahal op het Croeselaanterrein wordt gehouden, ruim 5000 vierkante meter in beslag neemt. De bezetting van de Vredenburggebou- wen geeft het bekende beeld te zien van goederen voor huishoudelijk gebruik, zij het dan ook dat vooral in de sectoren glas, aardewerk en porselein het aanbod aanmerkelijk in geïnternationaliseerd. Verder is sinds de afgelopen voorjaars beurs de hergroepering van de groep „kunstnijverheidsartikelen" verder door gevoerd. Op de parterre van de Beatrixhal expo seren de firma's met kantoor- schrijf-, tekenbenodigdheden en papierwaren. Deze afdeling is dit jaar aanzienlijk uitgebreid. De groep kinderwagens, baby- en kleu terartikelen is verdwenen omdat er sinds dit voorjaar een aparte vakbeurs „Het kind" bestaat. Van 27 tot en met 30 sep tember aanstaande zal deze vakbeurs in de Julianahal opnieuw worden gehouden. Het kind" telt dan bijna 150 deelne mers op een expositieoppervlakte van 6000 vierkante meter. Op deze najaarsbeurs zijn weer vitri nes ingericht met de produkten die in het kader van de wedstrijd op het gebied van vormgeving, doelmatigheid en deugde lijkheid zijn bekroond met de „Gulden vorm"-jaarbeurstrofee of het certificaat Gulden vorm". Ditmaal was de wed- Advertentie .7» ÏV De Nederlandse Fordfabriek in Amster dam-noord gaat voor de Europese markt Fords nieuwe personenauto „Mustang" assembleren. De eerste wagen zal nog deze maand worden afgeleverd. In Europa beslaat de „Mustang" al zestig percent van de to tale verkoop van Ford-wagens. Dit jaar zullen er 5500 worden verkocht, waarvan driehonderd in Nederland. Aan de verwachtingen die de exposan ten zich van de najaarsbeurs in Frank fort (31/8 tot en met 2/9) hadden gesteld is op zijn minst voldaan. Het resultaat van de najaarsbeurs van vorig jaar is be reikt of overtroffen. Dit geldt ook voor het aantal bezoekers, dat met acht per cent toenam. Door de wijze van verkopen van toegangskaarten ging het in hoofd zaak om inkopers die met een specifiek doel voor ogen naar de beurs kwamen en volgens nauwkeurig omlijnde plannen te werk gingen. Het aandeel van de buiten landse bezoekers uit 69 landen steeg tot bijna vijftien percent. strijd georganiseerd voor exposanten van industriële voorwerpen voor huis- en eet- kamergebruik, vervaardigd van aarde werk, porselein, glas, kristal, zilver, roestvrij staal, tin en koper. De stichting „Gulden vorm" is twee jaar geleden op gericht om jaarbeursexposanten te stimu leren tot het fabriceren en verkopen van goede produkten. In de Vredenburggebouwen exposeren verder de groepen parfumerieën, cosmeti ca en toiletartikelen, winkelinrichting, sou venir- en toegiftartikelen, speelgoed, sport artikelen, feest- en kerstartikelen, glas, kristal, aardewerk, porselein, couvertar tikelen, luxe en huishoudelijke artikelen, goud, zilver en uurwerken, bijouterieën en luxe hout- en metaalwaren, koffers en lederwaren. De deelnemers aan „Inter-decor" tonen hun nieuwste collecties op het gebied van gordijnstoffen, vitrages, plastic- en textiel- wandbekleding, behang,meubelbekledings- stoffen, tapijten, linoleum, viltzeil, kussens, dekens, matrassen, huishoudtextiel, enzo voorts. Er zijn inzendingen te zien uit elf landen. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Cuba, de heer J. van der Gaag, meent dat zijn land ernstig wil overwegen lang lopende kredieten aan Cuba te verlenen. Hij zei op Aruba dat het regime van Fidel Castro niet officieel om deze kre dieten had gevraagd maar hij sloot de mogelijkheid niet uit dat in de toekomst over deze kwestie besprekingen zullen worden gevoerd. Hij zei dat een Neder landse beslissing slechts beïnvloed zou worden door de „Cubaanse economische kracht". De heer Van der Gaag is voor een be zoek van drie dagen op Aruba alvorens naar zijn nieuwe standplaats door te rei zen. Hij zei dat zijn taak op Cuba zou zijn „de volstrekte neutraliteit van Ne derland daar te handhaven". Hij merkte op dat de betrekkingen tussen beide lan den nu goed zijn. Hij zei dat er op het ogenblik geen plannen zijn om te onder handelen over compensatie voor genatio naliseerde Nederlandse eigendommen, zoals de aanspraken van de B.P.M. Als voorbeeld van de goede handelsbe trekkingen tussen beide landen noemde de heer Van der Gaag, dat Nederland tabak uit Cuba invoert en vetten uitvoert. Hij zei dat Den Haag zich er niet in zou mengen indien de Nederlandse Antillen Op het jubileumcongres dat de 25-jarige bond van kleermakerspatroons in Neder land gedurende twee dagen in Arnhem houdt, heeft de voorzitter de heer A. de Zeeuw uit Rotterdam gezegd dat de toe komst er voor de kleermakers niet som ber uitziet. Dit geldt zowel voor het een mansbedrijf, het specifieke maatkledings- bedrijf als voor de bedrijven die naast confectie herenmode-artikelen verkopen. Hij pleitte overigens voor samenwerking tussen de bedrijven, de instelling van een centrale werkplaats en van een ad ministratief kantoor voor de kleermake rij en uitbreiding van de discussie-zaken- clubs. De staatssecretaris van het ministerie van Economische Zaken, drs. J. A. Bak ker, heeft gisteren de opening verricht van het negende internationale congres over kwaliteitszorg, dat tot en met 9 sep tember in het Hilton-liotel te Rotterdam wordt gehouden en waaraan een kleine 250 vertegenwoordigers van 23 landen deelnemen. In zijn openingsrede zei drs. Bakker dat de bevordering van de kwaliteitscontrole van essentieel belang is voor de econo mie van alle landen. Hij wees op het nuttige werk in Nederland van de consu mentenorganisaties en herinnerde eraan dat de Nederlandse regering enkele ja ren geleden besloot tot de ontwikkeling van een gerichte consumentenpolitiek ten einde de consument bij het onderscheiden van de kwaliteiten der artikelen, die hij in zo grote hoeveelheden voor zich ziet, te helpen. In het bouwcentrum is de tentoonstel ling geopend van het daar gevestigde in ternationale kwaliteitscentrum, waarop een inzicht wordt gegeven van de plan ning en fabricage van verscheidene in dustriële produkten waarbij kwaliteits zorg op de voorgrond staat. een regionale economische associatie in het Caraibische gebied willen bevorderen. Een gunstige evolutie van de onderont wikkelde landen wordt actief door de Nederlandse regering bevorderd en heeft de krachtige steun van de Nederlandse openbare mening". „Een harde politiek is de enige juiste tegenover de tegenwoordige Franse eisen". Dit heeft de heer Alfred Mozer, kabinet-chef van de vice-voorzitter van de Europese commissie van de EEG, dr S. L. Mansholt, gezegd tijdens de tweede Europese voorlichtingsbijeenkomst voor studenten uit het hoger landbouwonder wijs in de EEG. De heer Mozer sprak over feiten en vooruitzichten van de EEG. „Men mag echter deze harde politiek niet zien als een actie tegen Frankrijk of tegen de persoon van president De Gaulle. Het gaat hier om het bestrijden van een nationalistisch gerichte gedach tengang die de tot dusverre bereikte re sultaten bedreigt. Lijriréêht tégenover het huidige inzicht van Frankrijk immers staan de concepties van Robert Schu- man, de schepper van de Europese Ko len- en Staalgemeenschap." Men moet er ook voor waken, aldus de heer Mozer, dat de stellingname tegen de huidige Franse politiek niet ontaardt in een neo-nationalisme van de andere lan den van de EEG. De heer Mozer ging in op de dure historische lessen, die een ge balkaniseerd Europa heeft moeten leren na twee „burgeroorlogen". De integratie wordt een der mogelijkheden om uit de impasse van een afhankelijk en ver deeld Europa te geraken. Het samengaan in de EEG van zes van deze landen is nog niet de verwezenlijking van deze integratie. ADVIESKOF.RSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.00—10.10: Canadese dollar 3.323.37; Amerikaanse dollar 3.583.62; Belgi sche frank (100) 7.17—7.22; Franse frank (100) 73.2573.75; Zwitserse frank (100) 83.1583.65; Duitse mark (100) 91.30—92.30; Zweedse kroon (100) 69.0070.00; Noorse kroon (100) 49.8050.80 Oostenrijkse schilling (100) 13.92—14.02; Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00; Portugese escudo (100) 12.4512.60; Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.95— 6.10. Op een buitengewone aandeelhouders vergadering van de n.v. Delftsch aarde werkfabriek „De Porceleyne Fles" is, naar aanleiding van een voorstel tot wij ziging van de statuten, gesproken over een eventuele fusie of een andere vorm van samenwerking. In de plaatsing van 400.000 aan aandelen bij de n.v. gebr. Nagtegaal plateelfabriek in Gouda meen de een aandeelhouder een voorbode te zien van een fusie. In die mening werd hij nog versterkt door de nieuwe statuten, die bepalen dat de uitgifte van aandelen niet meer behoeft te geschieden tegen contante betaling. In een toelichting op dit voorstel zei de voorzitter dat contante betaling in voor komende gevallen een belemmering kan zijn bij het zoeken naar samenwerking. Met de nieuwe statuten kan de directie een slagvaardig beleid voeren, wanneer de noodzaak tot samenwerken zich voor doet. Meer wilde hij hierover niet zeggen maar wel maakte hij de aandeelhouders erop attent dat samenwerking in verband met de Euromarkt steeds veelvuldiger voorkomt. Hij deelde mee dat ook bij de plaatsing van aandelen bij de n.v. Nagtegaal ten volle rekening is gehouden met het be lang van de Porceleyne Fles en van de bestaande aandeelhouders: „dat zal later ongetwijfeld blijken." Er is een commis sie van deskundigen benoemd, aldus de voorzitter, om te onderzoeken of op deze weg moet worden voortgegaan. De plaat sing van de aandelen bij Nagtegaal i: geschied om verdere onderhandelingen mogelijk te maken. Het voorstel tot wij ziging der statuten werd hierna met al gemene stemmen aanvaard. De directie van de N.V. Palthe's Tex- tielveredelingsbedrijven heeft meegedeeld dat „het afstoten van het belang bij de N.V. Ribby in België door verkoop van het resterende pand te Antwerpen op be vredigende wijze is afgerond. De nettoresultaten van het concern over het eerste halfjaar zijn overeenkomstig de uitgesproken verwachtingen tevreden stellend positief geweest. Onder voorbehoud van onvoorziene te genslag meent de directie ook voor het tweede halfjaar de resultaten met vertrou wen tegemoet te mogen zien. In de jaarvergadering van Tricobest n.v. heeft de voorzitter, prof. mr. W. C. L. van der Grinten, onder het nodige voorbehoud medegedeeld dat de gang van zaken thans* zodanig is dat op basis van de huidige winstcapaciteit een voordelig jaarresul taat is te berekenen van twee a drie ton In de komende jaren zullen verdere in vesteringen (dit jaar acht ton) noodzake lijk blijven om in de kousenbranche mee te kunnen blijven doen. De efficiency is inmiddels zodanig verbeterd dat Tricot best nu ook de strijd in de sector der goedkope kousen met succes kan voe ren. De N.V. Hoogenstraaten conserveren heeft haar voorraden thans praktisch op geruimd. De export bewoog zich evenals vorige jaren om de 25 percent van de produktie, zo is in de jaarvergadering medegedeeld. De toekomstverwachtingen mogen gun stiger genoemd worden. Over '64-'65 werd f 30.400 geïnvesteerd en 67.900 afgeschre ven. Voor het komende jaar kunnen iets hogere investeringen worden verwacht. De directie van de n.v. cultuur maat schappij „Ngombezi" deelt mede, dat de sisalproduktie van haar in Tanzania gele gen ondernemingen gedurende de maand augustus 1965 670 ton heeft bedragen (vo rig jaar 650 ton). De produktie geduren de de maanden januari t.m. augustus 1965 was 4.058 ton, voor de overeenkomstige periode van 1964 was dit cijfer 3.884 ton 77' Naar aanleiding van de sluiting van ca fé Marcel (vroeger Rutecks en nog eer der Heek) aan het Amsterdamse Rem- brandtsplein schrijft „Ons Orgaan" van de Nederlandse bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel, dat het een geste van de heer Caransa bijzonder op prijs stelt. Het gaat hier om een extra uitke ring aan werknemers die langer dan vijf jaar in dienst van het bedrijf zijn geweest, van vijftig gulden per dienstjaar met een maximum van 650 gulden. Naar schatting is hiermee een bedrag van veertien- a vijftienduizend gulden aan extra schade loosstelling gemoeid. De bond waardeert dit gebaar temeer, daar de werknemers, nadat de heer Zwolsman het bedrijf aan de heer Ca ransa had verkocht, maar tien maanden bij deze laatste in dienst zijn geweest. De heer Caransa heeft hiermee meer good will, gekweekt dan hij misschien vermoedt aldus het blad. PHILIPS GEVRAAGD De stemming voor de internationale waarden op de eerste dag van de nieuwe beursweek is licht verdeeld geweest. Hierbij kon Philips de vaste tendentie van vrijdag verder voortzetten. De prijs van 119.10 lag 1.20 boven het voorgaande slot- niveau. De vraag in deze hoek kwam hoofdzakelijk van lokale zijden. Ameri kaans aanbod bleef praktisch achterwege. AKU was verder in herstel op 449 (445). Unilever en Koninklijke Olie moesten een kleinigheid prijsgeven op resp. 136.20 en 139.40. Hoogovens was nauwelijks prijs houdend op 505 als advieskoers. KLM kreeg een drie gulden hogere advieskoers op 200. De affaire was kalm. Men wilde afwachten hoe Wall Street zou reageren op het akkoord in de staalindustrie. In de scheepvaartsector ging nog het meest om. Voor de aandelen Scheepvaart- Unie bestond opnieuw grote belangstel ling. Na een opening op 151 steeg de koers tot 152% tegen vrijdag als slotkoers 15074. De leidende cultures waren prijshoudend zonder meer. In de staatsfondsenmarkt viel weinig De koersafwijkingen waren te beleven, gering. AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. 139.30-139.50 117.30gb-118.20 136—136.50 VERHANDELDE FONDSEN 2 sept. 6 sept. Totaal 403 414 Hoger 103 (25.6%) 173 (41.8°/#) Lager 192 (47.6%) 128 (30,9"/o) Gelijk 108 (36-8%) 113 (27.3%) VOORBEURS VAN HEDEN lste tljdv. 2de tijd 7. 449 A.K.U Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M 139.10 118.80 135.30 139.10 118.70 135.60 Slotr koersen 6 sept. Slot- koersen 6 sept. A.K.U 450% Hoogovens 509 Philips 119.40 Unilever 135.00 Kon. Petroleum 139.45 Amsterd. Rubber 104'/» H.V.A. 135 Deli-Mij 113 Holl.-Am. Lijn 1287/> K.N.S.M. 129 Van Ommeren 22874 Ned. Sch. Unie 152% 3% Invest, cert. 965% 31/2% Staff ell. '47 80 gl. 5'/4% Ned. 1964 II 977/s gl. Alg. Bank Ned. 278 Amro Bank 57.20 Holl. Bank Unie 227% Nat.-Nederl. 612 R.V.S 626 224 191 437 Albert Heijn 645 Van Berkel 2347s Billiton II 415 Bredero 510 Brocades-Stheem. 847 Bührm.-Tetterode '654 Bijenkorf 598Vi Centr. Suiker Mij. 410 Curag. Handel Mij. 180 Ford 970 Van Gelder Zn- 13074 Gist- en Spir.fabr. 365 Hatema Heineken 4797s Holec 282 Holl. Beton Intematio Kon. Ned. Papier Kon. Zout-Ketjen Lindeteves-J acob MeNeBa. Muller Co Naarden Ned. Kabelfab. Ned. Scheepsb.Mij Nijverdal-ten Cate Ogem Rotterd. Droogdok Scholten Foxhol Stokvis Zonen Texoprint Thomassen en Dr. Ver. Machinefabr. Vredestein Rubber Wilton-Fijenoord Wyers Zwanenberg-Org. Aluminium Ltd. American Motors Anaconda Bethlehem Steel Cities Service Genêral Motors Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U-S. Steel Boeke Huidek. Figée Spaarnestad v. Waveren Gr.h. Nefo Dordtse Petr. 355 298 271 851 160 402 350 555 347 967s 135 90 232 448 191 14674 456 147 195 17374 525 gb 178.50 287» 9% 64'®/e 397s 80 10074 1117« 447/s 66V« 5174 217 17074 590 100 99.50 94874 Tezamen met Rex Shipping Company te Stockholm, Transoil Shipping Compa ny en Bratt-Gotha Shipping Company, beide te Gotenburg, neemt de KNSM deel in een nieuwe scheepvaartonderneming, die onder de naam „Tor Line" ferry diensten gaat onderhouden, gebaseerd op het moderne „rijdt-op-rijdt-af" systeem tussen Amsterdam, Immingham (Enge land) en Gotenburg (Zweden). De Tor Line heeft voor dit project op dracht gegeven tot het bouwen van twee schepen voor ladingvervoer en ruime passagiersaccommodatie. De dienst zal in maart 1966 met één schip worden ge opend. Het tweede schip hoopt men begin 1967 in de vaart te brengen. Deze zusterschepen, waarvan de bouw is aanbesteed bij de Lubecker Flender Achilles 5 v. Paita n. Balboa. Acila 6 v. Rotterdam n. Stanlow. Acmaea 6 te Stanlow. Acteon 7 te Malta verw. Agamemnon (i v. St. Maarten n, Ponce. Algol 7 v. Aden n. Genua. Alkmaar 6 v. Port au Prince n. Kinastar. Almdijk 6 te Napels. Alnitak pass. 6 Quessant n. Las Palmas. Aludra 7 v. Las Palmas n. Antwerpen. Ameland 6 v. Point Fortin n. St. Vincent. Argos 7 te Izmir verw. Aristoteles 6 te Port of Spain verw. Avedrecht pass. 6 Kaap Finisterre n. Ras Tanura. Banggai 6 Gibraltar gepass. n. Tripoli. Bennekom 8 te Amsterdam verw. Bovenkerk 7 v. Antwerpen n. Rotterdam. Breda 7 v. Rotterdam n. Antwerpen. Caltex The Hague 7 te Singapore verw. Camitia 6 te Liverpool. Camphuys 7 te Bahrein verw. Castor 6 v. Hamburg n. Amsterdam. Daphnls 6 te Santander verw. Echo 7 v. Rotterdam n. Dublin. Elizabeth Broere 6 dw. Guernsey n. Huil. Esso Amsterdam 6 v. Laskhirra n. Le Havre. Esso Den Haag 8 dw. Burllngs n. Rotterdam. Forest Hill 6 dw. Lissabon n. Turku. Friesland 5 v. San Francisco n. Hongkong. Gaasterland 6 v. Santos n. Porto Alegre. Ganymedes 7 te Antwerpen. Garoet 6 v. Bombay n. Karachi. Gabonkust 6 te Monrovia. Grootekerk 7 ten anker Bombay. Guineekust 6 v. Porto Alexandre n. Ruanda. Gulf Italian 6 v. Port Said n. Landsend. Hermes 7 te Antwerpen. Holendrecht 5 v Bahia Blanca n. Durban. Ivoorkust 6 v. Monrovia n. Lagos. Japara 6 v. Suez n. Port Said. Jason 6 v. Turks Eiland n. Newport News. Karimun 6 te Londen. Kennemerland 5 v. Rio de Janeiro n Salvador. Kerkedijk 6 t.h.v. Wight n. New York. Kermia 6 te Porta Cardon verw. Koningswaard 6 v. Porto Miranda n. Hamburg. Korendijk 7 te Rotterdam. Korovina 6 Kielerkanaal n. Rotterdam. Kossmatella 7 te Sydney verw. Koudekerk 7 te Bremen verw. Laarderkerk 6 v. Genua n. Port Said. Langkoeas 6 v. Manilla n. Bangkok. Madison Lloyd 8 te Kobe verw. Marne Lloyd 7 te Lissabon verw. Meerdrecht 6 v. Norfolk n. Zeebrugge. Mentor 6 te Port Andres. Musi Lloyd 6 v. Malta n. Beyrouth. Neder Ebro 7 te Portland. Nestor 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Nista 6 te Calcutta verw. Oldekerk 7 te Antwerpen verw. Oostkerk 7 te East London verw. Overijsel 7 v. Bangkok n. Hongkong. Palamedes 6 te Georgetown. Pieter S. 7 v. Rotterdam n. Swansea. Pres. William V. S. Tubman 6 v. Buchanan n. Baltimore. Prinses Margriet 6 te New York. Radja 6 v. Belra n. Zanzibar. Randfontein 6 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Riouw 6 te Suez verw. Roebiah 6 v. Bremen n. Salangsverkt. Ruys 6 v. Singapore n. Hongkong. Rijndam pass. 5 Straat Belle Isle n. Quebec. Sarpedon 7 te Fort Liberté. Schouten 5 te Palembang. Skadi 7 te Liverpool verw. Slamat pass. 6 Kaap Finisterre n. Rotterdam Straat Bali 6 v. Yawata n. Hongkong. Straat Clarence 6 dw. Timor n. Brisbane. Straat Clement 7 te Zanzibar verw. Straat Cumberland 6 v. Lourenco Marques. 7 te Durban verw. Straat Futami 6 v. Mauritius n. Lourenco Mar ques. Straat Van Diemen 7 te Melbourne. Theron 7 te Smalkalden verw. Tjitjalengka 3 v Rio de Janeiro n. Kaapstad. Towa 6 v. Karachi n. Djibouti. Triton 7 te Fort de France verw. Ulysses 7 te Rotterdam. Utrecht 6 rede Biak. Van der Hagen 7 te Mombasa verw. Waardrecht 7 te Churchill verw. Willemstad 7 te Madeira verw. Zaanland 6 v. Rio Grande do Sul n. Santos. Zeeland 7 te Kuwait. De Oostduitse onderminister voor han del, Gerhard Beil, heeft op een perscon ferentie ter gelegenheid van de Leipziger Messe verklaard dat in het eerste half jaar van 1965 de handel van zijn land met België met zestig en met Nederland met vijfendertig percent is toegenomen. De grootste stijging (tachtig percent) had plaats in het handelsverkeer met Frank rijk. De Rootes-groep, één van de vijf grote Britse autofabrikanten, heeft een nieuwe motor voor 1966 onthuld, welke zal wor den ingebouwd in vier van de modellen die op het ogenblik in produktie zijn (Sunbeam Alpine, Sunbeam Rapier. Hill- man Minx en Super Minx). Ook de nieuwe Super Minx-stationcar zal worden uitgerust met de nieuwe vier cilinder motor van 1725 cc. Werke te Lubeck (West-Duitsland), zullen plaats bieden aan 980 passagiers, ver deeld over hutten en comfortabele slaap stoelen. Ten behoeve van de passagiers zijn speciale autodekken geconstrueerd. Bij aankomst in een der havens kunnen de passagiers onmiddellijk over hun auto beschikken. Beide schepen bieden voorts plaats aan vele tientallen beladen trucks, waardoor het „huis tot huis-vervoer" ook overzee mogelijk wordt. Ook containers etc. kunnen op deze schepen worden ge transporteerd. De nieuwe eenheden hebben een bruto tonnage van 7.500 ton en een lengte van 137 meter. Vier dieselmotoren zullen de schepen een maximum snelheid geven van ruim 42 km. per uur, waardoor de vaartijd tussen Gotenburg en Immingham en die tussen Amsterdam en Gotenburg slechts circa 24 uur en de afstand Im- mingham-Amsterdam slechts 13 uur zal bedragen. De passagiers zal onder meer de volgende accommodatie ter beschik king staan: eetsalon en zelfbedienings restaurant, twee bars, rooksalon-dancing, crèche, tax-free shops, schoonheidssalon en kapsalons. De Tor-ferries hebben de meest moderne navigatiemiddelen aan boord en beschikken over airconditioning, stabilizers en een speciale boegschroef om het manoeuvreren te vergemakkelij ken. Het tarief voor daggeld (call money) is ingaande heden, met een half percent verhoogd tot drie percent. Dit als gevolg van de krapte op de geldmarkt door be lastingbetalingen. Op 30 augustus werd het tarief verhoogd van twee tot 2% per cent. (Van onze correspondent) UTRECHT De Nederlandse en de Italiaanse P.T.T. zijn het eens geworden over de vaststelling van een verlaagd ta rief voor brieven en briefkaarten, waar door een gemeenschappelijk en gelijk briefporto van de zes E.E.G.-landen in het verschiet komt. Binnenkort zal daar door niet alleen op brieven in het bin nenlands verkeer, maar ook op die bin nen het gebied van de E.E.G. een post zegel dienen te worden geplakt van 20 cent. Voor briefkaarten wordt het porto vijftien cent. Er moet nog een akkoord worden ge sloten tussen Nederland en Frankrijk waarbij de gelijkstelling van binnenland se portokosten in de E.E.G. wordt afge sproken. Er bestaan namelijk al afspra ken over een dergelijke gelijkstelling tus sen Italië en Frankrijk; Luxemburg maakt op 1 januari 1966 beide tarieven gelijk. België heeft dat al gedaan en in West-Duitsland komt een dergelijke maat regel spoedig. Voor brieven uit Nederland naar België en Luxemburg geldt al het binnenlands tarief, voor brieven naar West-Duitsland het tarief van 20 cent, dat binnenkort ook in Nederland zelf zal gelden. Het akkoord met Italië is de op een na laatste stap naar een E.E.G.-porto. Alleen met Frank rijk moet nog een akkoord worden geslo ten. Men mag aannemen dat deze onderhan delingen niet zullen stagneren door de cri sis binnen de Europese Economische Ge meenschap. De Amerikaanse minister van Finan ciën, H. Fnwler, heeft in Brussel ver klaard dat „zowel in België als elders" het nut wordt ingezien van op alle even tualiteiten voorbereide plannen ter dek king van de toekomstige behoeften van het internationale monetaire stelsel. Op een persconferentie na zijn bespre kingen met zijn Belgische collega, prof. G. Eyskens, en de (Franse) vice-voorzit- ter van de Europese commissie, R. Mar- jolin, zei Fowler dat er echter verschil lende zienswijzen kunnen bestaan over de uitvoering van deze plannen. Met. zijn Belgische gesprekspartners zei hij van mening te zijn dat met de eerste besprekingen van de plannen tot verbetering van het internationale mone taire stelsel nog deze maand zou kunnen worden begonnen in de „groep van tien" (de rijke landen) tijdens de jaarvergade ring, die eind van deze maand in Wash ington wordt gehouden. Minister Fowler sprak als zijn overtui ging uit dat het evenwicht in de Ameri kaanse betalingsbalans zal worden her steld. De tekorten op deze balans heb ben er in de jaren van 1958 tot 1964 voor 75 percent in bijgedragen, dat in de westelijke landen buiten de V.S. goud- en deviezenreserves konden worden gevormd tot een bedrag van 17 miljard dollar. Indien de Amerikaanse betalingsbalans weer in evenwicht is gebracht zal het. wenselijk worden over andere liquidi teitsbronnen te beschikken om de snel groeiende wereldeconomie te financieren. Fowler zei in antwoord op vele vragen dat de V.S. „onder geen omstandigheid" denken aan een wijziging van de goud prijs. Vanmorgen is hij uit Brussel naar Den Haag vertrokken. Hij is reeds in Parijs, Rome, Bonn en Stockholm op bezoek ge weest.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11