India wacht in spanning wat China zal gaan doen HET WEER Nederlandse kustvaarder in nood bij Miami Produktschap bang voor zakken van vleesprijs Longkanker neemt toe "S A. H. Kloos wordt N V V -voorzitter Uitbreiding Schreiner verhuurt twee Friendships aan India Taxichauffeur meent Kameda gereden te hebben Britse betalingsbalans heeft record-tekort Vuurzee verwoest restaurant in Groningen TELEVISIE FEIJEN00RD REAL BERTUS PRUIS, Onbehagen Weinig verandering Het woord is aan Wapenembargo Gesloten ETNA iimiuiui 50e JAARGANG NUMMER 257 DINSDAG 7 S Er EMBER 1965 Kantoor: Lan^e Nieuwstraat 427, ITmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije AANVAL OP OOST-PAKISTAN Pakistaanse militairen leiden Indiase gevangenen weg, die aan elkaar zijn gebonden om ontvluchten te verhinderen. NEW DELHI, (Reuter, AP en AFP) - Bommenwerpers van de Indische lucht macht hebben aanvallen gedaan op Rawalpindi de Pakistaanse hoofdstad. Paki staanse berichten melden dat ook Karatsji de voornaamste zeehaven in West- Pakistan - en de steden Dacca en Chittagong in Oost-Pakistan zijn aangevallen. Volgens mededelingen van India deden Pakistaanse vliegtuigen tegenaanvallen op woonwijken in Amritsar, de grootste stad in de Poenjab en op de luchtmacht basis Kalaikoenda bij Calcutta. Verder zijn gisteravond ver achter de Indische linies in de staat Poentsjaab Pakistaanse para's neergelaten. De parachutisten landden nabij Patiala en Ambala 256 kilometer achter de Indische linies en bij Pathankot dichtbij Kasjmir. Na de mededeling van New Delhi dat de strijd is uitgebreid tot Oost-Pakistan kan van een algemene oorlogstoestand tussen Pakistan en India gesproken worden. De veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond met algemene stemmen India en Pakistan verzocht onmiddellijk een einde te maken aan de vijandelijkheden. Secretaris-generaal Oe Thant zal waarschijnlijk vanavond naar India en Pakistan gaan. Hij heeft de opdracht om „alle mogelijke maatregelen te treffen om aan de strijd een einde te maken". De Minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan Bhoetto heeft gisteravond een beroep gedaan op de Centrale Ver dragsorganisatie (CENVO) het voor malige Bagdad-pact dat voorziet in wederzijdse bijstand in geval van agres sie. „De toekomstige diplomatie, de vriendschap en de bondgenootschappen van Pakistan zullen afhangen van de houding die een aantal landen nu zullen innemen." zei Bhoetto. De opzet van de CENVO was de vorming van een front angs de zuidelijke grenzen van de Sovjet-Unie. Leden van het pakt zijn Groof-Brittannië, Iran en Turkije. De Verenigde Staten zijn er niet volledig lid van. De heer A. H. Kloos is door het verbonds- bestuur van het N.V.V. kandidaat ge steld als voorzitter. Het verbondsbe- stuur van het N.V.V. had zich gisteren op nieuw beziggehouden met de kandidaat stelling voor het voorzitterschap. De heer A. H. Kloos, tweede voorzitter, deelde het verbonds- bestuur toen desgevraagd mee dat hij onder de bestaande omstandigheden be reid was van zijn aanvankelijke weige ring tot aanvaarding van een kandidatuur terug te komen. De heer Kloos zal de heer D. Roemers opvolgen, die op 23 ok tober van dit jaar op een bijzonder con gres te Amsterdam afscheid neemt. De heer Kloos, die 43 jaar is, kwam in oktober '45 bij het N.V.V., waar hij via de boekhouding en de administratie van het T.B.C.-fonds zijn intrede deed op het wetenschappelijk bureau, waarvan op dat moment D. Roemers directeur was. Op 1 februari 1955 volgde zijn benoeming tot plaatsvervangend directeur van dit bureau. Op het congres van 1956 werd hij geko zen tot secretaris van het N.V.V. Zijn be noeming tot tweede voorzitter volgde in 1962. De heer Kloos is onder meer lid van de Sociaal-Economische Raad en heeft voor de P.v.d.A. zitting in de Eerste Ka mer. In de jaren 1957, 1959 en 1961 maakte hij deel uit van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties. Met een gevoel van onbehagen wordt in India gewacht op wat Peking zal gaan doen. Op 17 juli 1963 namelijk sloten Pa kistan en China na drie maanden van on derhandelingen een grensverdrag. Het ak koord had betrekking op de noordwest grens. Weer drie maanden later waar schuwde de Pakistaanse minister Bhutto in een parlementsrede India en het Wes ten dat „elke aanval op Pakistan ten ge volge zal hebben dat ook de grootste staat in Azië erin betrokken zal worden". Er is weinig fantasie voor nodig om voor „grootste staat" „China" te lezen. Het vermoeden bestaat dat in deze perio de een geheim verdrag tussen Pakistan en China werd gesloten. De „Neue Züricher Zeitung" meldde destijds dat niet alleen in Pakistan, maar ook in Nepal, Birma en Ceylon vrees bestaat voor agressie van New Delhi. Met name de westelijke wa penhulp aan India, door Bhutto „groot scheepse militaire steun" genoemd, wekte in deze Aziatische landen weinig vertrou- en. Het communistisch Chinese persbureau Nieuw China meldde gisteren dat presi dent Ajoeb Khan van Pakistan de nood toestand heeft afgekondigd in het land we gens „uitgelokte agressie" door India. Chi na heeft al eerder te kennen gegeven dat het in de kwestie-Kasjmir aan de zijde van Pakistan staat. W eerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Vit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Ferdinand 10, 14 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien en in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Spurgeon: Niets is goedkoop als men het niet nodig heeft. De Nederlandse kustvaarder „Sarah Elizabeth" (499 ton) drijft met elf man aan boord stuurloos rond in de Atlanti sche Oceaan voor de kust van Florida. Het schip bevindt zich in het stormgebied van de orkaan „Betsy", waarin windsnel heden van 220 km. per uur voorkomen. Volgens de Amerikaanse kustwacht is het roer van het schip onklaar geraakt. De positie van het schip is 240 km. ten oosten van Miami. De kustwacht heeft noodberichten uitgezonden naar alle sche pen in de buurt van de „Sarah Eliza beth" om het schip te hulp te komen. Er zijn volgens de kustwacht 17 schepen bin nen een straal van 150 zeemijlen (275 km) van het schip. De „Sarah Elizabeth" is eigendom van Dammers en Van der Heide's scheep vaart- en handelsonderneming n.v. in Rot terdam. Het heeft Willemstad op Curacao als thuishaven. ft Premier Wilson deed gisteren opnieuw een beroep op India en Pakistan onmid dellijk alle vijandelijkheden te staken. Amerikaanse en Britse bladen hebben gisteren gepleit voor een embargo op de wapenzendingen naar India en Pakistan. ,Als de VS, de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk erop zouden toezien dat er geen wapens, munitie of ander oorlogsma teriaal meer in handen van Pakistan en India komen, zal de mogelijkheid van de ze landen om te vechten merkbaar klei ner worden, ja zelfs volkomen verdwij nen", zo schrijft de „New York Herald Tribune". De Londense „Times", die in dit ver band ook wijst op de spanningen tussen hindoes en mohammedanen, wil niet ont kennen dat er verschillen in benadering van India en Pakistan zijn tussen de VS LONDEN (AP) Agha Hilaly. de hoge commissaris van Pakistan in Lon den, heeft gisteravond als zijn ver wachting uitgesproken dat andere Azi atische landen betrokken zullen wor den bij het conflict tussen Pakistan en India, hilaly voorspelde dat de strijd van zijn land tegen India zich zal uit breiden. „Als de Verenigde Naties in gebreke zouden blijven positieve maatregelen in het geschil te nemen, zal dit wat ons betreft het einde van de V.N. in ons gebied zijn", aldus Hilaly. en de Sovjet-Unie. „Maar die verschillen zijn niet zo groot, dat beide landen ze wellicht niet ondergeschikt zouden willen maken aan het streven om deze zinloze oorlog een halt toe te roepen" aldus de Times". In Moskou heeft het persbureau Tass in een bericht uit New Delhi gemeld dat volgens een mededeling in het parlement van India troepen Pakistan zijn binnen getrokken. Het bericht van zes regels werd gegeven zonder enig commentaar. Tass heeft nog geen berichten gegegeven uit Pakistan. Op de luchthaven van Karatsji zijn alle landingen bij nacht van passagiersvlieg tuigen verboden. De luchthaven is onder militair gezag geplaatst. New Delhi was gisteravond verduisterd als voorzorgs maatregel tegen eventuele luchtaanval len. De huiseigenaars werd aangeraden op de vensters papier te plakken om te voor komen dat ruiten door de luchtdruk ver brijzeld worden. De Indische regering heeft een brochure uitgegeven hoe men tijdens luchtaanvallen moet handelen. Hierin wordt de bevolking aangeraden om loopgraven en schuilkelders te gra ven. In Utrecht is maandagmorgen de najaarsbeurs geopend. De gehele vierde verdieping en een deel van de vijfde van het Jaarbeursgebouw aan het Vreeburg worden in beslag genomen door de groep speelgoede ren, feest- en kerstartikelen. De foto toont hoe inkopers van bedrijven hun bestellingen voor de komende feestdagen plaatsen. Het Nederlandse luchtvaartbedrijf Schreiner Airways heeft aan de Indian Airlines Corporation, die het interne luchtnet verzorgt, twee Fokker Friend ships met bemanning verhuurd. Indian Airlines heeft zelf tien Friendships. De twee vliegtuigen worden enkele maanden verhuurd. De directie van Fokker is in onderhandeling met Indian Airlines over de aankoop van nieuwe Friendships. Na de overal in Amsterdam aange- plakte oproep aan het publiek om inlich tingen over het verblijf in Amsterdam van Kameda, het slachtoffer van de „kof- fermoord", heeft een aantal caféhouders en taxichauffeurs de politie medegedeeld op 21 augustus waarschijnlijk met Kame da in contact te zijn geweest. Eén taxi chauffeur meent Kameda van het Dam rak naar de Binnenbantammerstraat ver voerd te hebben, waar een groot aantal Chinees-Indische restaurants gevestigd is. Het is niet onwaarschijnlijk dat Kameda in een daarvan een maaltijd gebruikt heeft. In zijn maag werd bij de sectie rijst aangetroffen. Met veel Amsterdammers kan Kameda echter niet in contact geweest zijn, want toen op 25 augustus de koffer met de lu gubere inhoud werd gevonden was, kon worden vastgesteld dat de moord zeker vier dagen tevoren gepleegd moest zijn. Kameda zou dus uiterlijk in de avond van zaterdag 21 augustus onder moorde naarshanden gevallen moeten zijn. De Amsterdamse politie houdt nog steeds rekening met de mogelijkheid dat de Brusselse vriend van Kameda, Okaga- ki, die zaterdagmiddag in Brussel met een vaart van 120 kilometer met zijn auto tegen de pijler van een spoorbrug reed, zelfmoord heeft gepleegd. Op de plaats van het ongeluk werden geen rem sporen gevonden. Okagaki was een van de weinigen die inlichtingen over Kame da kon verstrekken. Hij heeft zich zater dag aan een verhoor door twee Amster damse rechercheurs onttrokken. Hij zei niet te kunnen komen omdat zijn auto defect was. Bij Brusselse garagehouders wordt een onderzoek ingesteld of hij de auto heeft laten repareren. De Britse betalingsbalans over 1964 ver toonde een tekort van 756 miljoen pond, hetgeen, naar een woordvoerder van het ministerie van Financiën heeft gezegd waarschijnlijk het grootste tekort in de geschiedenis van het koninkrijk geweest, Hij zei dat in ieder geval vaststaat dat het het slechtste jaar sinds 1952 was ge weest, maar dat vergelijkingen met jaren voor 1952 moeilijk zijn vanwege een toen ingevoerd ander boekhoudingssysteem voor de betalingsbalans. In 1963 was het tekort slechts 57 miljoen pond. Het tekort op de handelsbalans was in 1964 412 pond tegen een overschot van 105 miljoen in 1963. Het tekort in het goede renverkeer bedroeg zelfs 534 miljoen maar hier stond een overschot van 122 miljoen in de dienstensector tegenover Het tekort in het kapitaalverkeer be droeg 344 miljoen zodat het totale tekort op de handelsbalans 756 miljoen beliep Over 1963 had het kapitaalverkeer een te kort van 162 miljoen vertoond. De invoer steeg het vorig jaar met bij na vijftien percent tot ruim vijf miljard pond, terwijl de uitvoer en heruitvoer slechts met vier percent stegen tot 4.471 miljoen. De minister van Economische Zaken George Brown heeft zondag in een rede voering voorspeld dat het tekort op de betalingsbalans dit jaar nog niet de helft van het tekort in 1964 zal zijn. Het produktschap voor vee en vlees wil voorkomen dat rundvlees dit najaar goed koper zal worden. Verwacht wordt dat de komende maanden misschien meer koei en dan normaal zullen worden geslacht in verband met het slechte weer. Lagere prijzen als gevolg hiervan zouden „ver storing van de markt" kunnen betekenen. De nota, waarin de commissie enkele suggesties doet, zal morgen in de openba re vergadering van het produktschap wor den behandeld. De commissie meent dat door de krap pe vleesconsumptie op de wereldmarkt een ernstige prijsverstoring niet moet worden verwacht. Bij prijsdaling dient het produktschap maatregelen te nemen, bijvoorbeeld door waar de omstandighe den daarvoor gunstig zijn de verkoop naar derde landen te subsidiëren. Het uit GENèVE (Reuter) De wereldgezond heidsorganisatie meldt in een rapport dat er in de periode 1952-1962 een „onrustba rende stijging" van het aantal sterftege- vallen door longkanker in Europa en Noord-Amerika is geconstateerd. Gemiddeld sterven zes maal zoveel mannen als vrouwen aan de ziekte, „Kanker schijnt", aldus het rapport, „meer verband te houden met het roken van sigaretten dan met luchtverontreini ging, althans volgens de nu ter beschik king staande aanwijzingen." In West-Berlijn zijn naar verhouding de meeste mannen aan longkanker gestor ven, namelijk 111 op 100.000. Schotland volgt met een verhouding van 95 op 100.000. In Oostenrijk is de verhouding 15Vz op 100.000 en in Tsjechoslovakije 61,3 per 100.000. Opmerkelijk is dat er in de V.S. 39,9 mannen op de honderddui zend aan longkanker zijn bezweken, het geen veel minder is dan in vele Europe se landen. De sterfte aan longkanker is het hoogst in de leeftijdsgroep van 65 tot 74 jaar. In Nederland stierven in ge noemde periode op iedere miljoen inwo ners 569 mannen 46 vrouwen aan long kanker. De sterfte van vrouwen aan longkanker is volgens het rapport aanzienlijk lager. de markt nemen en naar de lente ver schuiven van een deel van het aanbod en het overbrengen van de jonge niet slacht rijpe dieren van bedrijven waar men ge brek aan ruwvoeder heeft naar andere bedrijven, waar men wel voer heeft ziet men ook als mogelijkheid. Voor dit laat ste zouden dan premies moeten worden toegekend. Bij een zeer grote „uitstoot" zou men tot een invriesregeling kunnen komen, waarbij de voor invriezing te ma ken kosten, rente en gewichtsverlies en kwaliteitsvermindering in de vorm van premies worden gerestitueerd. In Groningen is gisteravond het res taurant „Indië", gevestigd in een 18de- eeuws huis in de Heerestraat, volkomen uitgebrand. Ook het aangrenzende hotel „Baulig" liep aanvankelijk gevaar te wor den aangetast door de vuurzee, maar het bleef bij lichte brandschade in het woon gedeelte van de eigenaar van het hotel. Ook het aan de andere zijde staande ge bouw, een lingeriewinkel met daarboven enkele flats, bleef gespaard. Wel liepen beide panden grote waterschade op. De portier van hotel „Frigge", dat aan de overkant van de straat staat, ontdek te de brand en waarschuwde de brand weer. Korte tijd later was het restaurant één vuurzee, welke met een groot aantal stralen uit vier motorspuiten werd be streden. Het restaurant was 's avonds om elf uur gesloten. Een kwartier later werd de brand ontdekt. De oorzaak is onbekend. Advertentie Advertentie MADRAS I. Cap.;antr. 3 13.000 kcal. Kleur: meerkleurig grisolith. Prijs: zonder thermostaat 355,-. Onvervangbare WARMTE vs KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN K-M TELEFOON 4643 WOENSDAGAVOND ARISTONA - ERRES PHILIPS Betaling te regelen. Kennemerlaan 76 - Telefoon 5726 1—1

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1