Twintig jaar Gaudeamus DANSSCHOOL T. GRIEK De Neöeo Mezen Rijksmuseum koopt topstukken van Rembrandt en Albert Cuyp Pauzetheater in Breda De AVRO-televisie in het nieuwe seizoen Orgelconcert Tropenmuseum krijgt een andere opzet Aanvechtbaar melodrama van Visconti kreeg de Gouden Leeuw van San Marco DINSDAG 7 SEPTEMBER 1965 7 Twee voorname aanwinsten Engels kerkkoor geeft een concert te Haarlem Eyck en Nicolas door Limburg onderscheiden Fischer-Dieskau gehuwd Plaquette van Herman Deinum J- ■A; Hoe een beer een leeuw ving Zijlweg 49 - Haarlem - Telef. 14441 Iedere dag geopend voor inschrijving nieuwe clublessen. De radio geeft woensdag T elevisiepro gramma Artiestensociëteit te Hilversum geopend H. J. Neuman chef KRO-documentaires HET RIJKSMUSEUM te Amsterdam heeft twee meesterwerken van de Hollandse 17e eeuwse schilderkunst Rembrandts „Heilige Familie bij avond (de wieg)" en Albert Cuyps „Groot Rivierlandschap met twee ruiters en vee" uit de Engelse kunsthandel kunnen kopen. Dit is mogelijk geworden dankzij belangrijke bijdragen van de Vereniging Rembrandt, het Prins Berhard Fonds en de fotocommissie van het Rijksmuseum. Sinds 1933 heeft het Rijksmuseum niet één aankoop van een dergelijke importantie gedaan. Deze twee aanwinsten zullen vanaf woensdag 15 september voor het publiek te bezichtigen zijn. Over de bedragen, die met deze twee aankopen gemoeid zijn kan, zoals bij het Rijks museum gebruikelijk is, niets worden medegedeeld, zo zei de hoofddirecteur van het museum, dr A. F. E. van Schendel. MET „DE HEILIGE FAMILIE bij Avond" verwerft het Rijksmuseum zijn veertiende schilderij van Rembrandt in eigendom, naast de acht die het van de stad Amsterdam en van anderen in bruik leen heeft. Het schilderij (paneel 60 bij 77 cm) moet, naar de stijl, omstreeks 1640 geschilderd zijn, in de tijd dat er in Rembrandts eigen huisgezin kleine kin deren waren. Bijbelse voorstellingen van Rembrandt zijn juist in de Nederlandse musea uiterst zeldzaam. Vier buitenland se musea, het Louvre te Parijs, de Er mitage te Leningrad, de National Galle ry te Londen en de National Gallery of Washington hebben meer werken van Rembrandt dan het Rijksmuseum. Het nu aangekochte doek is in ons land te zien geweest in de Rembrandttentoon- stelling van 1956. Het vertoont een hoog, eenvoudig vertrek, waar Maria bij het schijnsel van een licht voorleest aan haar moeder Anna, die ingedommeld is bij het wiegen van het kindje. Jozef is onder de trap aan het werk. De vier andere voor stellingen van de Heilige familie, dfe Rembrandt heeft geschilderd, bevinden zich in de musea van München, Parijs, Kassei en Leningrad. Reeds aan het begin van de 18e eeuw bevond het schilderij zich in de beroemde Parijse galerij van de neef van Lodewijk XIV, de regent Philippe, hertog van Or- léans, waar het tot de bekendste werken van de meester gerekend werd. Toen een deel van de Orléans verzameling na de Franse revolutie *in 1791 werd verkocht, kwam het schilderij in Engeland in de verzameling Payne Knight op Downton Castle. Tot voor kort bleef het in de fa milie van deze verzamelaar. VAN ALBERT CUYP heeft Nederland In de 18e en 19e eeuw vrijwel al het be langrijke werk naar het buitenland ver- De jaarlijkse muziekweek van de stich ting „Gaudeamus", van 10 tot en met 17 september a.s., heeft wegens het 20-ja- rig bestaan van de stichting een bijzon der uitgebreid programma, dat mede werd mogelijk gemaakt door de samen werkende omroepverenigingen. Er zullen acht concerten gegeven worden, verdeeld over de plaatsen Amsterdam, Utrecht, Hilversum, Zwolle en Laren.Een interna tionale jury, bestaande uit Ton de Leeuw, dr. Otto Tomek, prof. dr. Francis Tra vis en Iannis Xenakis, heeft uitgemaakt welke werken zij geschikt acht voor uit voering tijdens de muziekweek. De prijzen zijn duizend gulden voor het beste Ne derlandse werk, uitgeloofd door het Prins Bernhard-Fonds, duizend gulden voor het beste buitenlandse werk, beschikbaar ge stéld door de Fondation Européenne de la Culture en een prijs van vierhonderd gulden van de AVRO. Op 13 september zal Iannis Xenakis in N-9 (Neude-flat te Utrecht) een lezing houden over elektronische muziek, waar bij een aantal van zijn composities ten gehore worden gebracht. Medewerking in deze verleent de Studio Elektronische Muziek van de Rijksuniversiteit te Utrecht en het Contactorgaan Elektronische Mu ziek. De winnaar van het internationaal concours voor vertolkers van muziek van onze tijd 1965, de organist Charles de Wolff, zal een concert geven in de Gro te of St. Michaelskerk te Zwolle. Vier jon ge kunstenaars, namelijk Joep Straesser, Jos Kunst, Jan Vriend en Enrique Ra xach, hebben in opdracht van de organist composities geschreven voor dit concert, Het „Gaudeamus"-kwartet, de sopraan Louise Verheul en de pianist. Jan van der Meer geven op 15 september in de Concertzaal van het Singermuseum te Laren een concert met uitsluitend wer ken van Anton Weber, ter herdenking van de twintigste sterfdag van deze compo nist. In het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht zullen de cellist Siegfried Palm en de pianist Aloys Kom tarsky op 16 september een concert ge ven van werken van onder meer Stock- hausen en Ton de Kruyf. Op de 16e zal de Service de la Recherche van de Franse radio en televisie in het Stedelijk Mu seum van Amsterdam een programma verzorgen onder de titel „Elektronische muziek en experimentele films". Het Male Voice Choir van de Ealing Church, bestaande uit veertig predikan ten en ouderlingen, zal onder leiding van de dirigent Douglas Gray van 11 tot en met 15 september in een aantal Neder landse steden, waaronder Haarlem, con certen geven. De leider van het koor is dirigent van het London Crusader Choir en het London Male Voice Choir. Maandagavond heeft de commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr, dr. C. van Rooy, de ere-penning der pro vincie uitgereikt aan de kunstenaars Char les Eyck en Joep Nicolas. Dit gebeurde ln de salon van het provinciehuis te Maastricht in het bijzijn van enkele leden van het college van Gedeputeerde Staten •n familieleden van de kunstenaars. In een korte schets wees de commissa ris op het aandeel van deze twee kunste naars aan de verhoging van het artistie ke leven in Limburg. Joep Nicolas dank te, ook namens Charles Eyck, voor deze onderscheiding. kocht, voornamelijk naar Engeland. De tot dusver aangewende pogingen om een dergelijk stuk van Cuyp te bemachtigen bleven steeds zonder resultaat omdat de werkelijk belangrijke stukken bijna niet meer aan de markt kwamen of voor Ne derlandse musea onbetaalbaar waren. Dankzij de bijzondere financiële steun is het nu gelukt het „Groot Rivierlandschap met twee Ruiters en vee", dat afkomstig is uit de Engelse Rothschild-verzameling in Londen te kopen. Het doek (120 bij 222 cm groot) geeft de heuvelachtige oe ver van een rivier te zien in het warme licht van een zomerse middag. Vele ma len zijn de helderheid en de sfeer van dit landschap geprezen onder meer door Smith en Waagen in de 19e eeuw, die het betitelen als een van Cuyps beste werken uit zijn beste tijd. Aan het einde van de 18e eeuw werd het door de Franse handelaar Desenfans verkocht aan de Engelse verzamelaar J. Martin. Uit de collectie van diens erfge naam ging het later in het bezit van de familie De Rothschild over. Op de grote tentoonstelling van Hollandse Schilder kunst in de Royal Academy te Londen in 1952 hing het in de erezaal op het midden van de hoofdwand, aan'elke kant geflan keerd door drie Rembrandts. De Bredase wethouder voor Culturele Zaken, mr. K. A. M. Bastiaensen, heeft m de Stadsschouwburg in Breda het Pau zetheater geopend, een voor Nederland uniek informatiecentrum op cultureel ge bied. De bedoeling van het Pauzetheater de relatie tussen publiek en schouw burg te intensiveren door het geven van uitgebreide voorlichting over toneel, mu ziek, ballet en dergelijke. Het publiek kan overdag en 's avonds vrij terecht in het Pauzetheater, waar het onder het genot van een kopje koffie aan de leestafels bin nen- en buitenlandse bladen kan inzien of culturele tijdschriften en recensies van toneelstukken uit verschillende dagbladen kan lezen. De Duitse bariton Dietrich Fischer-Dies kau en de Duitse filmactrice Ruth Leuwe- rik zijn in het stadhuis van Zollikon (Zwit seriand) getrouwd. Het was voor beiden het tweede huwelijk. De zanger is 40, de actrice 39 jaar oud. De eerste vrouw van Fischer-Dieskau, de Duitse celliste Irm- gard Poppen, is drie jaar geleden gestor ven na de geboorte van hun derde kind, Het eerste huwelijk van Ruth Leuwerik met de Duitse acteur Herbert Fleisch- mann is door scheiding ontbonden. DROMMEDARIS-DIRECTEUR NU BIJ TELEAC De oprichter van het Studentencentrum „De Drommedaris", de heer J. J. Rijfkogel te Enkhuizen, heeft een functie aanvaard bij de stichting Televisie-Academie Teleac" te Delft. Hij zal daar werkzaam zijn als cursuscoördinator. Bij het opstellen van het AVRO-televi- sieprogramma voor het seizoen 1965-1966 minder schematisch te werk gegaan dan voorheen. Er zijn meer bijzondere programma-onderdelen ingevoerd. Nieuw is de rubriek „Interpellatie" waarin drie journalisten vragen zullen af vuren op iemand die in het nieuws op de voorgrond staat. De vragenstellers krij gen om de beurt het woord. De producer van „Interpellatie" is Pim Elfrich. Voor iedere uitzending zullen drie andere jour nalisten worden uitgenodigd. Twee maal per maand wordt in het nieuwe seizoen op woensdag en vrijdag een uitgebreide editie van AVRO's „Tele- vizier" gepresenteerd. Het eerste grote programma wordt uitgezonden op 15 sep tember, aan de vooravond van de verkie zingen voor de Bondsdag in West-Duits- land. Voor actualiteiten heeft de AVRO zich de medewerking verzekerd op basis van uitwisseling van rubrieken, van de B.B.C. en de Franse televisie. Nieuw is ook een aantal reportages over bestaande jonggrenparlementen in Nederland. „Man tegen Man" blijft, evenals „Economisch Bulletin" en „Sportpanorama". De filmdocumentaires worden uitgezon den onder de verzamelnaam „Confronta tie". Op stapel staan programma's over hart- en vaatziekten, over de snelle ont wikkeling van de provincie Drente na de oorlog en over het technisch groeiproces van de televisie. Het programma Heden daagse Politici komt eveneens op de beeldbuis. Ter nagedachtenis aan de verleden jaar overleden directeur van de Haarlemse Stadsschouwburg en het Gemeentelijk Concertgebouw, Herman Deinum, is door de beeldhouwster-portrettiste mevrouw B. Sturm-Van den Bergh een plaquette vervaardigd die in de Stadsschouwburg zal worden aangebracht. Geldelijke bijdragen van honderden to neelliefhebbers en toneelkunstenaars heb ben het tot-standkomen van dit posthume huldeblijk mogelijk gemaakt. De burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal de plaquette op woensdag 15 september, 's middags om 5 uur, in de Stadsschouwburg onthullen en namens de gemeente aanvaarden. In de Grote of St. Bavokerk zal donder dag 9 september, 's middags van 15-16 uur, de stadsorganist Albert de Klerk een con cert geven. Zijn programma vermeldt van Joh. Seb Bach (1685-1750) Praeludium et Fuga A Dur; van Mozart (1756-1791) Andante KV 616 für eine Walze in eine kleine Orgel van Johannes Brahms (1833-1897) Cho ralvorspiel und Fuge über „O Traurigkeit o Herzeleid"; van Andries de Braai (geb 1909) Ricercare over een psalm-melodie van Herman Strategier (geb. 1912) Five Inventions (Adagio, Allegro, Moderato, Mesto, Allegretto leggiero); en van Hen drik Andriessen (geb. 1892) Sonata da Chiesa en Tema con variazioni e Finale, Het Tropenmuseum, onderdeel van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, zal een permanente exposi tie worden van de sociale, culturele en economische ontwikkelingen in de tropen. Zo staat in het jaarverslag over 1964 van het Koninklijk Instituut. Deze ande re opzet is een gevolg van de nieuwe taak, die het instituut op zich heeft ge nomen: een uitbreiding van het werkter rein tot alle tropische en sub-tropische gebieden en de assistentie bij de hulp aan minder ontwikkelde landen. In het Koninklijk Instituut voor de Tro pen worden cursussen gegeven ten dien ste van allen die in de tropen gaan wer ken. (taal, gewoonten, tropische gewas sen, hygiëne en voeding). De voorlichting strekt zich verder uit tot het bedrijfsleven. Door een levend contact met de tropenlanden wil men de in het Instituut aanwezige tropenkennis in stand houden. Het contact met de tropen wordt voor het instituut een levensvoor waarde geacht. Daarvoor dient het te kunnen beschikken over deskundigen, die de tropische landen bezoeken om daar wetenschappelijke arbeid te verrichten en aan projecten deel te nemen. Ook de re- searcharbeid in het instituut vindt men hierbij een onmisbaar element. Een nau we samenwerking met de universiteiten is voor deze activiteiten eveneens nood zakelijk, aldus het verslag. v" -s V - K ER ZIJN HOOFDBREKENS voor nodig om tot het jaar terug te gaan dat niet een Italiaan de ereprijs in Venetië weghaalde. Dat de Italianen het goed met zichzelf menen is waar, maar daarbij moet toch ook worden bedacht dat de jury's internationaal zijn samengesteld; ook kan niet ontkend worden dat Italië op filmgebied momenteel de creatiefste filmnatie is. Toch blijft de bekroning van graaf Luchino Visconti's „Vage Steren van de Grote Beer" een zeer aan vechtbare. De film bezit teveel feilen om zonder meer te kunnen worden bijgezet in de reeks van onvergetelijke meesterwerken. Zoals zaterdag al geschreven werd sterft de film in theatrale schoonheid maar de diepere betekenis in het verhaal, zoal aanwezig, komt niet tot uiting door onvoldoende spelprestaties van Claudia Cardinale, Jean Sorel en Michael Craig, maar ook door te geringe dramatische argumentatie. Visconti heeft een Skakespeare willen zijn en heeft de damesblad roman in aflevering nauwelijks kunnen halen. ANNIE GIRARDOT is een enorme per soonlijkheid als actrice en de bekroning van haar rol in de Carné-film „Drie Ka mers in Manhattan" die door het pu bliek met laaiende geestdrift is ontvan gen, maar door de critiek is weggevaagd zal nergens tegenstand ontmoeten. De Japanse hoofdrolspeler in „Barbarossa" kreeg de prijs voor de beste acteur. De glorie van deze bekroning straalt na tuurlijk ook op de regisseur Kurosawa af. De jury noemde voorts met lof Bunuels film „Simon in de Woestijn" en „Ik ben Twintig" van de Rus Koetzief. Voor de lauwering van een eerste werk zag de jury het meest in de Russische film „Fidelta". De kleinere prijzen blijven hier onvermeld, daar er in de afgelopen Advertentie Clubs voor BEGINNERS en GEVORDERDEN Alle leeftijden. Speciale clubs voor SCHOLIEREN. Indeling naar leeftijd etc. Onze nieuwe studio is iedere dag ter bezichtiging GEOPEND Gaarne verstrekken wij u alle gewenste inlichtingen Er ligt tevens een prospectus voor u klaar 1 HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klassieke pianomuziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.40 Ra diokrant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8.15 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmuziek en praat je. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstan den. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klas siek pianospel (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Geestelijke liederen (opn.). 11.30 Lichte orkestmuziek (gr.). 11.50 Twaalf uurtje, cabaret. 12.00 Lichte en amuse mentsmuziek (gr.). 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Grammofoonmuziek eventueel ac tualiteiten. 12.50 Lichte orkestmuziek en trompet. 13.10 Klassieke grammofoonmu ziek. 13.30 Vocaal ensemble en instrumen taal kwartet (opn.). 14.00 Klassieke en moderne kamermuziek (opn.). 14.45 Klas siek pianospel (gr.). 15.10 Operamuziek (gr.). 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Hoorspel voor de jeugd. 17.15 Eurojazz. 17.50 Over heidsvoorlichting: De Politie nu. 18.00 Spektrum: Nieuws en nieuwtjes uit de protest.-christelijke organisaties. 18.10 Mannenkoor. 18.30 Radio Volks-Universi- teit; Muzikaal Spectrum, d. Klaas A. Posthuma. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van het Leger des Heils (gr.). 19.50 Wereldpano rama. 20.00 Marinierskapel der Konink lijke Marine (gr.): Beroemde Nederland se marsen. 20.15 Reportage voetbalwed strijd FeijenoordReal Madrid. (In de pauze: lichte musetteklanken (gr.). 20.00 Lichte orkestmuziek (gr.). 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Klassieke grammo foonmuziek. 23.15 Varen we wél in de welvaart lezing. 23.30 Lichte gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnas tiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.25 Van de voorpa gina. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek (vervolg). 9.00 Van alle markten thuis, praatje. 9.05 Modern pianoconcert (gr.). VPRO: 9.40 Momenten van menselijk be staan (IV), gesprek. VARA: 10.00 Ro mantische orkestwerken (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 RVU .Balletactualiteiten, door N. Sicken» de Wal. 12.10 Lichte grammofoonmuziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Voor het platteland. 12.35 Jazz muziek. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest (stereo). 13.45 Hun wereld ging voorbij, lezing. (5). 14.00 Radio-kamerorkest, omroepkamer- koor en solisten: moderne en klassieke muziek (opn.). 14.45 Kalender, praatje. 15.00 Voor de jeugd. (Om 16.00 Nieuws.) 16.50 Voor de zieken. 17.20 Country and Western Music. 17.45 Actualiteiten met o.a. reportage Wereldkampioenschappen Wielrennen in San Sebastian. 18.00 Nieuws. 18.15 Mededelingen of grammo foonmuziek. 18.20 Uitzending van de Ka tholieke Volkspartij: Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Dansorkest en solisten. 19.00 Lichte orgelspel. 19.20 Voor de jeugd. 19.30 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest en zangsoliste: amusementsmuziek. 20.35 Ontmoeting in de Herfst, hoorspel. (Her haling van 25 april 1962). 21.05 Disco festival: amusementsmuziek (gr.). 21.55 Litterair vraaggesprek. 22.25 Sport hal verwege. 22.30 Nieuws. 22.40 Sopraan, ba riton en piano: moderne liederen. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws en wereldkampioenschap pen amateurs op de baan te San Sebas tian. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbe richten, mededelingen en SOS-berichten. 12.45 Cadenza. 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws en weerberichten. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Lichte muziek. 14.50 Koor zang. 15.00 Nieuws. Tussen 15.00 en 18.30 Reportage wereldkampioenschappen amateurs en beroepsrenners op de baan te San Sebastian. 15.03 Gevarieerde mu ziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Lichte muziek. 16.45 Koorzang: oud Nederlandse volksliedjes. 16.55 Cadenza. 17.00 Nieuws, weerberichten en medede lingen. 17.15 Gevarieerde muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Le- kenmoraal en -filosofie. Tussen 18.50-19.00 Reportage wielrennen. 18.50 Sportkro niek. 18.54 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerberichten en radiokroniek. 19.40 Lich te muziek. 20.00 Openbaar kunstbezit. 20.15 Operettemuziek. 21.00 Kamermu ziek. 21.30 Folklorefestival. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Orkestmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Amusementsmuziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 Journaal voor ge hoorgestoorden. 19.33 Eva's herinnerin gen, TV-film. 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Volksliederenensemble. 20.40 AVRO's Te- levizier. 21.00 The Saint De noodkreet, TV-film. 21.50 Interpellatie: vraagge sprekken. NTS: 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Als de bloesem bloeitnatuurfilm. 20.25 De Bill Dana Show, TV-film (12e aflevering). KRO: 20.50 Film 65. 21.30 Pianorecital: semi-klassieke muziek. 21.45 Onze man in Parijs CVK/IKOR: 22.10- 22.35 Joden en Christenen in Israel (I), opinie-reportage. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I. NTS: 15.30-± 16.45 Wereldkampioen schappen Wielrennen in San Sebastian. NCRV: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 De Venetiaanse gondel liers, documentair filmpje. 19.23 Liefde per post, film. VARA: 19.35 Spaans-Ne derlandse ouverture bij Europa Cup-duel Feijenoord—Real Madrid. N.T.S.: 20.00 Journaal. 21.10 Voetbalwedstrijd: Feije' noordReal Madrid. VARA: 22.05 Hoge tonen in de regen, muzikaal programma. 22.25 In vertrouwde handen galste nen en hun behandeling. (Herhaling van 5 januari 1965 - Nederland II). SOC: 22.45 Uitzending Socutera. NTS: 22.50 22.55 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Elek tra, treurspel. 21.00 Litterair kijkschrift. NTS: 21.30 Drie maal negen, TV-film. NCRV: 21.55-22.10 Attentie. dagen in Venetië meer jury's dan festival bezoekers waren, zodat het moeilijk ge worden is een film aan te wijzen die niet op de een of andere manier in de hoogte wordt gestoken. HOE HET MOET met het instituut van de festivals is een moeilijke zaak. Be jaarde festivaliers schudden het hoofd Het was niet meer wat het was. Vroe ger liep heel Venetië uit voor grote bals, feesten, recepties met sterren en een ma gistraal vuurwerk. Dat dit er nu niet meer is, ligt niet zozeer aan de festivalleiding als aan het onvermogen van onze tijd tot een feestelijke stemming. Daarom is dit festival al gedoodverfd als het festival voor de critici. Daar hebben de toerist! sche organisaties bezwaar tegen en zij putten zich uit in acties, die Chiarini's aftreden kunnen bewerkstelligen. Er is een grote kans dat dit doel bereikt wordt temeer daar prof. Chiarini op de nomi natie staat een filmpost in Rome te gaan vervullen. DE VETE FELLINI—CHIARINI krijgt nog een staartje. De regisseur heeft een Venetiaanse advocaat opdracht gegeven een civiele en indien nodig een strafpro cedure te beginnen tegen de Mostra-di recteur die, door uitlatingen zaterdag avond gedaan, de goede naam van Fellini in discrediet zou hebben gebracht. Hij zou niet overtuigd geweest zijn van de goede trouw van de maker van „Giulietta degli Spiriti" en hem een goede publici teitsagent genoemd hebben. NA TWEE WEKEN probleemfilms kre gen de festivalgangers gisteren als „uit smijter" een luchtige amusementsfilm van Marco Vicario, die goed heeft begre pen waar het publiek naar verlangt. In „Zeven Gouden Mannen" wordt een bankkluis op zeer wetenschappelijke ma nier gekraakt. De inbrekers van „Rififi chez les Hommes" zullen er zich be schaamd bij voelen, zij zijn maar on handige prutsers. Het filmverhaal heeft van alles wat: het is op een Bond-achti- ge wijze in kleurenbeelden gevat, er is humor doorheen gestrooid, er is span ning en er is science fiction, enfin de film zal zijn weg naar Nederland wel vinden, wat van lang niet alle hier ver toonde werken met de hand op het hart kan worden beloofd. Twee stukken van Debussy (Suite pour le piano en Jardin sous la pluie) worden hedenavond voor de tv-camera vertolkt door Fania Chapiro. Deze Nederlandse pianiste had een Russische vader, groeide op in Indonesië en kreeg haar opleiding in Parijs. Werken van Bartók en Prokof- jeff, zowel als Chopin en Beethoven staan op het programma van diverse concerten, die zij het komend seizoen in ons land en voor de radio zal geven. In het Amster damse zaaltje „De Suite" treedt zij over enige maanden op met een recital van composities van Daniel Ruyneman en Arie Verhaar. De uitzending van hedenavond is op Nederland II (21.30-21.45 uur). In „Groot Kievietsdal" te Hilversum is de opening gevierd van de artiesten- sociëteit, waarvan aalmoezenier Theo Kloeg de oprichter en de spil is. 's Middags had burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum symbolisch de socië teit, die gevestigd is in een pand aan de Spieghellaan, geopend in aanwezigheid van deken H. A. Schluetken van Hilver sum, alsmede enkele predikanten en een vertegenwoordiger van het Humanitisch Verbond, dr. Theodorus van Dongen. De voorzitter van de Nationale Artiestenso ciëteit en tal van figuren uit de omroep, filmkringen, het toneel- en muziekleven woonden de opening bij. Het was aanvan kelijk de bedoeling dat kardinaal Al- frink de sociëteit zou openen. Maar hij was op het laatste ogenblik verhinderd aan zijn toezegging gevolg te geven. Met ingang van 1 oktober 1965 heeft de K.R.O. aangesteld als chef van de af deling TV-Documentaires, de heer H. J. Neuman, redacteur Buitenland bij de Tijd-Maasbode. De heer Neuman volgt in deze functie dr. C. S. I. J. Lagerberg op, die sedert 1 september j.l. als weten schappelijk hoofdambtenaar verbonden i» aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg. De heer Neuman deed in 1954 aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam het kandidaatsexamen in de politie ke en sociale wetenschappen. Sedert eind 1960 treedt hij regelmatig op als com mentator voor de KRO-televisie en sedert januari 1961 levert hij tevens bijdragen aan het radio-programma van de KRO, o.a. het buitenlands commentaar. Zowel door deze radio- en televisiemedewerking als door zijn dagbladpublikaties, verwierf de heer Neuman grote bekendheid. Hij blijft het buitenlands commentaar op de zondagmiddagen verzorgen. De heer Neu man is lid van de Buitenlandse Commis sie van de KVP. Koninklijke subsidie. Ook dit jaar kunnen Nederlandse schilders en schilderessen beneden de leeftijd van 30 jaar werk inzenden ter mededinging naar een ko ninklijke subsidie. De jury zal de inzen dingen in november beoordelen (voor waarden voor mededinging kunnen per briefkaart worden aangevraagd bij d® secretaris van de jury, de heer M. Kolt- hoff, Oranje Nassaulaan 6b te Amster dam). Jean Tinguely. De Zwitserse beeldhouwer Jean Tinguely is vrijdag op de Biennale van Sao Paulo een prijs toegekend voor experimenteel werk, maar hij heeft ge protesteerd tegen deze benaming. Niet temin aanvaardde hij de prijs. Tinguely, die vele voorwerpen en verschillende materialen in zijn stukken verwerkt, zei dat hij zijn werk niet als experimenteel beschouwde, maar als een middel voor persoonlijke expressie. Zeven werken van hem zijn tentoongesteld, waarin hij onderdelen van oude machines gebruikt die door een kleine elektrische motor worden bewogen. Het King's College Koor. Volgens nog voorlopige plannen zal het King's Col lege (jongen) Koor uit Cambridge op 19 september in de Engelse Kerk aan de Groenburgwal in Amsterdam, tijdens de te houden kerkdienst, zingen. Het King's College in Cambridge werd in 1441 ge sticht door Hendrik de zesde, maar de kapel werd pas in 1536 voltooid, onder de regering van Hendrik de Achtste. Het koor is in 1453 gesticht. Het man nenkoor bestaat nu uit 12 studenten van het college. Het aantal koorjongens is sinds de 15de eeuw onveranderd ge bleven: de door Hendrik VI in 1453 voorgeschreven sterkte van 16 koristen is nog steeds dezelfde. Israëlisch Museum. Het Israëlisch Museum in Jeruzalem, waaraan jhr. W. J. H. B. Sandberg, oud-directeur van het Ste delijk Museum in Amsterdam als ar tistiek raadsman is verbonden, is sinds zijn opening op 11 mei van dit jaar door meer dan een kwart miljoen personen bezocht. De nieuwste aanwinst zijn twe® paviljoens, die onder meer de grootst® collectie werken van de beroemde Brit se beeldhouwer en schilder sir Henry Moore bevatten. Er is verder ultra modern werk van Louise Nevelson en Lee Bontecou, beiden uit Amerika, en de Italiaanse kunstenaar Emilio Ven- dova. Tenslotte zijn er ruim 100 afgiet sels te zien van werken van sir Jacob Epstein, de bekende Engelse beeldhou wer, die in 1959 overleed. Deze laatst® collectie is een geschenk van lady Ep stein. „Lord Jim" voor P.B.F. De première van de film Lord Jim in Amsterdam in het City-Theater op donderdag 23 septem ber wordt een gala-voorstelling ten bat® van het Prins Bernhard Fonds dat vijf entwintig jaar bestaat. „Lord Jim" is gemaakt door Richard Brooks naar het gelijknamige boek van Joseph Conrad. De voornaamste rollen worden gespeeld door Peter O'Toole, James Mason, Curt Jurgens en Jack Hawkins. Advertentie allesskan metalsbism

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7