Tekort Europese spoorwegen is 2364 miljoen gulden We moeten zelf een reactor bouwen, zegt RCN-directeur GOLD TUP HfHJSKT /«-I Nieuws uit de bedrijven Spaarcijfers RPS in augustus Inkomenstegenstelling onaanvaardbaar, zegt NVV Voor vrije vaart op Zuidamerikaanse routes Nieuwe Belgische staatslening „Gulden vorm" voor Duitse ontwerper Nederlanders na staking op Duitse fabriek ontslagen Belastingontvangsten van het rijk zeer groot Moeilijke tijd voor chocolade- en cacaoindustrie Kort economisch nieuws „M. j au em Resultaten Bensdorp bleven niet achter Kaas duurder Scheepvaartberichten m i WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 11 Van Nievelt Goudriaan neemt De Hoop over Investering in tien jaar 83 miljoen Deze blend met geïmporteerde Schotse Malt Whisky heeft drie jaar in het vat liggen rijpen, liggen wachten op kenners zoals u. Gisteren op het Damrak WALL STREET: Vaste stemming Fluor Corporation geeft Nederlandse dochter andere naam In de jaarverslagen van de Europese spoorwegondernemingen hebben ver schillende directies waaronder die van de Belgische en de Nederlandse spoorwe gen zich afgevraagd hoe hun financië le positie zou worden beïnvloed bij een normalisatie van hun boekhoudingen, dat wil zeggen, indien hun bedrijfsvoering werd gebaseerd op dezelfde principes als die van puur commerciële ondememin- gen. Het voorlichtingscentrum van de Euro pese spoorwegen deelt mee dat onderzoe kingen hebben uitgewezen dat een van de belangrijkste oorzaken van de toenemen de financiële tekorten bij de spoorwegen moet worden gezocht in het feit dat de regeringen van een aantal landen de spoorwegen in het algemeen belang ta ken hebben opgelegd, die voor de spoor wegondernemingen zelf zeer verliesge vend zijn. Een voorbeeld hiervan vorm den de „sociale vervoerstarieven" voor schoolkinderen en zakenlieden in België en Duitsland. De Europese conferentie van ministers van Verkeer heeft in 1957 al aanbevolen de verliezen die de spoorwegen door het verlenen van dergelijke diensten lijden te compenseren. De financiële positie van een groot aantal ondernemingen zou hierdoor aanzienlijk verbeteren. De geza menlijke „winst en verliesrekening" over 1963 vein de spoorwegen in zestien Euro pese landen (Duitsland, Oostenrijk, Bel- De nettobesparingen zijn bij de Rijks postspaarbank in augustus jl. belangrijk groter geweest dan in de augustusmaand van het vorig jaar, nl. 31,5 miljoen gul den tegen 20,7 miljoen in 1964. Deze gunstige ontwikkeling moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan het feit, dat de inleggingen een grotere stij ging vertoonden dan de opnemingen nl. resp. 19,6 percent en 11,6 percent. In to taal werd ingelegd 125,9 miljoen (in 1964: 105,3 miljoen) en opgenomen 94,4 miljoen (in 1964: 84,6 miljoen). Het inleggerstegoed bedroeg uit. augus tus 4045,4 miljoen (uit. augustus 1964 3706,6 miljoen). De omloopsnelheid van de spaargelden bij de RPS beliep in augustus jl. 0,275. Dit betekent, dat gemiddeld een gulden spaargeld 3,63 jaar bij de RPS blijft staan. Vorig jaar augustus was de omloopsnelheid iets lager t.w. 0,270. het geen overeenkomt met een gemiddeld verblijf van 3,70 jaar. Uit de door het centraal bureau voor de statstiek gepubliceerde voorlopige cij fers over de inkomensverdeling in 1962 concludeert het N.V.V., dat de scheve in komensverdeling nog onveranderd voort- bestaat (53 percent van de inkomens trekker kreeg gemiddeld 3150 gulden en 40,5 percent had een inkomen van tussen de 5600 en 14.000 gulden, terwijl voor 6,3 percent het gemiddeld inkomen op 26.500 gulden lag). Het N.V.V acht de inkomstentegenstel lingen in ons land onaanvaardbaar. Het meent daarom dat de vakbeweging haar plannen tot vermogensvorming bij de la ger betaalde werknemers met kracht moet doorzetten, ook al verdedigen de werkgevers de bestaande vermogensbe- zitters en stellen zij in hun rapport „we gen naar bezitsvorming", dat de inko mensverschillen een reële functie vervul len als prestatieprikkels en als beloning voor prestaties van uiteenlopende econo mische waarde. Reders uit negen Europese landen waaronder Nederland en België, hebben de vorming bekend gemaakt van een com missie om de strijd aan te binden „tegen de toenemende vormen van regeringsin terventie in de vrije scheepvaart op de Zuidamerikaanse routes." In een verklaring, uitgegeven na een bijeenkomst in de Engelse Kamer van Scheepvaart, wordt gezegd dat een aan tal Zuidamerikaans landen „verschillen de vormen van vlagdiscriminatie toepast, terwijl andere landen soortgelijke maat regelen overwegen die toezicht en beper kingen inhouden." Voorzitter van de nieuwe commissie is John Houlder, Engeland. Vice-voorzitters dr. R. H. Kersten, West-Duitsland, M. Kiest, Nederland en O. Henriksen, Noor wegen. Op 1 oktober wordt in België de in schrijving opengesteld voor een nieuwe staatslening van 10 miljard frank, 720 mil joen gulden. De looptijd bedraagt vijftien jaar met een rente van 6.25 percent voor de eerste zes en 6.50 percent voor de ove rige negen jaar. Terugbetaling geschiedt a pari na zes jaar en tegen 102 percent na het vijf tiende jaar. De uitgiftekoers zal waar schijnlijk worden bepaald op 99.75. De 64-jarige Duitse ontwerper Heinrich Löffelhardt is op de najaarsbeurs in Utrecht onderscheiden met de jaarlijkse trofee van de jaarbeurs. Hiermee werd het door hem ontworpen servies „Alaska" van de Porzellanfabrik Arzberg bekroond Dit servies was één van de tachtig in zendingen voor de wedstrijd die de stich ting „Gulden Vorm" dit jaar voor de der de keer heeft uitgeschreven onder jaar beursdeelnemers. ditmaal speciaal voor de exposanten van industriële voorwerpen voor huis- en eetkamergebruik gië, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Griekenland, Italië, Luxemburg, Noorwe gen, Nederland, Portugal, Zweden, Zwit serland, Turkije en Joegoslavië) vertoont een tekort van 2364 miljoen gulden. Vol gens het informatiecentrum zou er een ba tig saldo van 272 miljoen gulden zijn ge weest als hun bedrijfsvoering was „ge normaliseerd." In totaal zouden deze spoorwegondernemingen dus 2636 mil joen gulden compensatie moeten ontvan gen. In het bij Venlo gelegen Duitse plaats je Bracht is in een steenfabriek een sta king uitgebroken, waardoor acht Lim burgse pendelaars en 21 Duitse arbeiders op straat zijn komen te staan. Tot een wilde staking werd besloten na dat de directie de als voorman optreden de Nederlander W. Toonen, die al negen tien jaar in Duitsland woont, op staande voet had ontslagen. De heer Toonen zou zonder toestemming de fabriek hebben verlaten om elders te gaan pleiten voor een betere loonregeling. Toen de arbei ders van het ontslag van hun voorman hoorden, staakten zij onmiddellijk uit so lidariteit waarop uiteindelijk een collec tief ontslag volgde. Daarna vroegen de arbeiders op het arbeidsbureau in andere steenfabrieken te worden geplaatst doch dit werd hun geweigerd zodat de mannen thans werkloos zijn. Bij de mutaties welke voorkomen op de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 6 september is die van de schatkist het grootste geweest. Het saldo van het rijk vertoont een stijging met 194 mil joen tot 640 miljoen. Dit ondanks het feit dat zeker 100 miljoen moest worden be taald wegens rente op en aflossing van gevestigde en vlottende schuld. Hieruit volgt dat de ontvangsten uit hoofde van belastingbetalingen zeer groot zijn ge weest. Tegenover deze zware onttrekking aan de markt staat een krachtige terug keer van bankbiljetten na de ultimo-op- vragingen. De chartale circulatie geeft dan ook een vermindering te zien van 16 miljoen tot 7321 miljoen. De banken moesten tot een bedrag van ƒ36 miljoen aan deviezen financieren. De goud- en deviezenvoorraad daalde hierdoor tot 7315 miljoen, waarvan ongewijzigd 6326 miljoen aan goud. De Nederlandse cacao- en chocolade industrie gaat een moeilijke tijd tege moet. Verschillende factoren vormen een ernstige bedreiging voor met name de kleine en middelgrote bedrijven in deze sector. Een verdere samenbundeling en concentratie binnen de industrietak is dan ook dringend gewenst. Dit heeft de heer W. L. M. Bensdorp, lid van de raad van bestuur van Bensdorp Internationaal n.v., gezegd tijdens een persconferentie, die werd belegd ter gelegenheid van het 125- jarige bestaan van het concern. De heer Bensdorp wees op de reali sering van de gemeenschappelijke Euro pese markt, die een -verscherpte concur rentie met zich meebrengt, ook voor de Nederlandse caco- en chocolade-indu strie. In ons land is bovendien een voort schrijdende infiltratie merkbaar van gro te Amerikaanse en Engelse cacaoverwer- kende concerns, die zich bij Nederlandse bedrijven interesseren. De exporteurs van cacaopoeder en ca caoboter zullen in toenemende mate te maken krijgen met concurrentie van ca- caoboonverwerkende industrieën in de grondstoflanden zelf. Dit kan een groot ge vaar inhouden voor ons land met zijn tra ditioneel grote export van poeder en bo ter. Over de jaren 1958 tot en met 1963 vormde de Nederlandse uitvoer meer dan de helft van de totale wereldexport van deze produkten. Van Nievelt Goudriaan en Co's Stoom vaartmaatschappij n.v. in Rotterdam heeft het installatiebedrijf A. de Hoop overgenomen door alle aandelen van het bedrijf tegen contante betaling op te ko pen. Deze transactie moet worden gezien in het licht van een eerder door de di rectie van Nievelt gedane aankondiging dat het bedrijf, gezien de weinig roos kleurige situatie in de scheepvaart, bezig was met het creëren van activiteiten bui ten eigen terrein. AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.00—10.10; Canadese dollar Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.956.10. 3.31'/t3.36V*Amerikaanse dollar 3.57Vt3.6l7t; Belgische frank (100) 7.16*/*7.21V»; Franse frank (100) 73.2073.70; Zwitserse frank (100) 83.10 83.60; Duitse mark (100) 89.40—89.90, Zweedse kroon (100) 69.0070.00; Noorse kroon (100) 49.80— 50.80; Deense kroon (100) 51.3052.30; Oostenrijkse schilling (100) 13.92—14.02; Italiaanse lire (10.000) 57.0059.00; Portugese escudo (100) 12.45—12.60; Zwitserland heeft bekendgemaakt dat de in voer van peren in dit land tot en met 8 sep tember in beperkte mate zal zijn toegestaan en daarna verboden zal worden. Dit geldt niet voor peren ten behoeve van de comservenindustrie. Hiervan mag de invoer in Zwitserland voorlopig in beperkte mate plaatshebben. Voor Nederland is deze maatregel van geen betekenis, want uit ons land gaan de laatste tijd toch geen peren naar dit land. Als uitvloeisel van de wenselijkheid een on derzoek in te stellen naar de vooruitzichten op middellange termijn voor de volkshuishouding als geheel en voor verschillende sectoren afzon derlijk, heeft de minister van Economische Za ken twee werkcommissies ingesteld. Het betreft een werkcommissie voedingsmiddelenindustrie en een werkcommissie chemische nijverheid. Het is niet slechts gewenst dat we in Nederland zelfstandig een kernreactor ontwerpen en bouwen, we moeten dit doen willen we de ontwikkeling kunnen bijhouden. Het is niet zo moeilijk om in het buitenland te kijken hoe men het daar doet maar werkelijk leren doe je daar niets van. Leren doe je slechts door zelf proberen en doen. Wil de Nederland se industrie op de markt van de toekomst een rol spelen dan zal er nu iets gedaan moeten worden. Als er straks geavanceer de reactortypes aan de markt komen zal zij daar slechts iets aan kunnen doen als zij weet hoe de inmiddels conventioneel geworden reactoren te bouwen. In ongeveer dze bewoordingen heeft de technische directeur van het Reactor Centrum Nederland, prof. ir. J. Pelser, de nadruk gelegd op het belang van het Advertentie y, isv te üfc. 0 0 0 g^GOLD top WHISKY Co CeAïSOW/AMSl-EM* In de eerste acht maanden van 1965 zijn de bedrijfsresultaten van Bensdorp inter nationaal n.v. over het algemeen niet ach ter gebleven bij die van 1964. Het be stuur vertrouwt daarom dat het, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, mo gelijk zal zijn het dividend op zestien per cent te handhaven. De omzetten van de bedrijven in Am- sterdan, Bussum, Kleef en Wenen zijn naar hoeveelheid gemeten met negen per cent gestegen. De geldomzetten zijn daar entegen nauwelijks toegenomen. De sterk gedaalde cacaobonenprijzen resulteerden namelijk in lagere prijzen voor cacaoboter en cacaopoeder, aldus een bestuurs mededeling die tijdens een persconferen tie werd verstrekt. De kaasprijs is dezer dagen in vele win kels met één a twee cent per ons ver hoogd. Zuivelbedrijven schrijven deze verho ging toe aan stijging van de marktprijs per kilo met enkele centen per week in de afgelopen tijd, die nu aan de consu ment wordt doorberekend. De prijs zal verder dit jaar wel op het verhoogde peil blijven. Het produktschap voor zuivel zegt en van: „dit is een normaal seizoen verschijn sel dat voortvloeit uit een teruglopen van het melkaanbod". De prijs van eieren, die de laatste we ken in de winkels met een paar cent was gedaald, is nu in vele gevallen ook weer verhoogd. R.C.N.-project voor een scheepsreactor, dat nu in het stadium van verwezenlijking is gekomen. Op een bijeenkomst van het Nederlands atoomforum in Bergen, dus voor het front van de industrie, zette hij uiteen dat de bouw van een prototype van deze „Proteus"-reactor voor de in dustrie van zeer grote waarde zal kun nen zijn. Het wachten is thans op de ver eiste goedkeuringen. Prof. Pelser taxeer de dat de bouw in 1968 en 1969 zal kun nen geschieden. De bijeenkomst van het atoomforum in Bergen, gecombineerd met een excursie naar het centrum in Petten, was gewijd aan het tienjarig bestaan van het R.C.N Sprekers waren dan ook de voorzitter van het bestuur, dr. E. L. Kramer, en de drie directeuren: drs. W. Reysiger (finan cieel en administratief directeur), prof. dr J. A. Goedkoop (wetenschappelijk direc teur) en prof. ir. Pelser. Drs. Reysiger zei, dat het R.C.N. thans voor 83 miljoen gulden heeft geïnvesteerd en in totaal aan exploitatiekosten 110 mil joen gulden heeft uitgegeven. Voor inves teringen is nog 25 miljoen gulden be schikbaar. Prof. Goedkoop beschreef een drietal on derzoekingen die momenteel gaande zijn Hij legde er de nadruk op dat deze wel iswaar momenteel van fundamenteel-we- tenschappelijk belang zijn, doch dat de in dustrie er straks niettemin praktisch mee te maken zal krijgen. Het belangwekkend ste van de drie voorbeelden was de be straling van muizen met dodelijke doses. Een deel daarvan was tevoren behandeld met beenmerg en een antibioticum, een ander deel niet. Gebleken is dat de be handelde muizen het langer uithielden dan de niet behandelde. Dit kan voor de praktijk van de stralingsbescherming straks van nut blijken te zijn. Dr. Kramer legde er de nadruk op dat er voor de industrie grote financiële belangen gemoeid zijn met de kernener gie. In 1980 zal een op kernenergie ge baseerd vermogen in elektrische centrales moeten zijn geïnstalleerd van 40.000 me gawatt, en in 2000 zal dit opgelopen zijn tot 370.000 megawatt. Dit betekent dat er voor enige honderden miljarden gul dens zal moeten worden gebouwd in en kele tientallen jaren. Aegis 7 v. Izmir n. Oran. Alblasserdijk 8 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alhena 6 v. Buenos Aires n. Santos. Amsteldiep 8 te Dairen verw. Amsteldijk 7 v. Rotterdam n. Bremen. Amstelmeer 7 te Shanghai. Averdijk 7 v. Antwerpen n. Amsterdam. Bali 8 te Colombo verw. Balong 7 v. Liverno n. Abidjan. Banda 7 v. Hongkong n. Cristobal. Barendrecht 8 te Durban verw. Batu 7 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Billiton 7 v. Immingham n. Rotterdam. Bovenkerk 7 te Rotterdam. Breda 7 te Antwerpen. Caltex Arnhem 8 te Kopenhagen verw. Caltex Delzijl 7 v. Brunsbuettelkoog n. Kopen hagen. Caltex Napels 7 v. Lorenco Marques n. Beira Ceres 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. Cirrus 7 v. Rotterdam n. Atlantische Oceaan. Congokust 8 v. Lagos n. Port Harcourt. Dahomeykust pass. 8 Finisterre n. Amsterdam Dinteldijk 6 te Victoria. Esso Amsterdam pass. 7 Bone n. Le Havre. Fina Nederland 8 v. Napels n. Genua. Gaasterland 8 te Rio Grande verw. Gooiland 7 rede Paranagua. Guineekust 7 v. Luanda n. Abidjan. Gulf Hansa 7 dw. Rasal Hadd n. Suez. Gulf Hollander 7 v. Guayanilla n. La Salina. Gulf Swede 7 te Rastanura verw. Hathor pass. 7 Finisterre n. Lissabon. Hercules 7 te Trois Rivers. Hollands Burcht 7 v. Rotterdam n. Pascagoula Hoogkerk 7 v. Marseille n. Cadiz. Houtman 7 te Hongkong. James Benedict 7 v. Buchanan n. Philadelphia Kabylia 7 te Penang verw. Kalydon 8 v. Tees n. Thameshaven. Keizerswaard 8 te Curasao verw. Kennemerland 7 te Salvador. Korenia 8 te Pulo Bukom verw. Korovina 8 te Rotterdam. Krebsia 8 te Surabaja verw. Kylix 7 v. Le Havre n. Rotterdam. Liberiakust 7 v. Rotterdam n. Amsterdam. Loosdrecht 8 rede Das Eiland. Maasdam 7 v. New York n. Boston. Maas Lloyd 8 te Lourenzo Marques verw. Memnon 7 v. Porto la Cruz n. Port of Spain. Moerdijk 7 v. Hamburg n. Bremen. Musi Lloyd pass. 7 Kreta n. Beyrouth. Neder Eems 8 te Suez verw. Nestor 7 te Hamburg. Oostkerk 8 te Durban verw. Ouwerkerk 7 te Kaapstad verw. Poeldijk 7 v. Rotterdam n. Mexico. P. G. Thulin 10 te San Nicolas verw. Rotterdam 7 v. Rotterdam n. New York. Schie Lloyd 7 te Hamburg verw. Serooskerk 7 te Lorenco Marques verw. Servaaskerk 7 te Rotterdam. Sinoutskerk 8 te Genua. Stad Amsterdam 7 v. Genua n. Sagunto. Stad Den Haag 7 v. Ceuta n. Ryeka Stad Zwolle 7 v. Conakry n. Nordenham. Steven 7 v. Pointe Noire n. Dakar. Straat Madura 10 te Melbourne verw. Telamon 7 te La Guaira. Tjikampek 7 v. Dar es Salaam n. Beira. Tjiliwong 7 v. Sydney n. Brisbane. Ulysses 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. Van Riebeeck 7 te Beira. Wonogiri 7 rede Chancay. 'Zuiderkerk 7 v. Port Said n. Genua MWH Het is op het Damrak uitzonderlijk stil geweest in de hoeken van de internatio nale waarden. Mede hierdoor bleven de koersfluctuaties op de dag gedurende de gehele beursduur binnen zeer nauwe grenzen. Ten opzichte van het voor gaande slotniveau waren de hoofdfondsen gemakkelijker, waarvan Philips aan ie zwakke kant. De prijs van dit fonds liep terug van 119,10 tot 118,40. Dit betekende een gulden koersverlies vergeleken met de slotkoers van maandag. AKU moest van de maandag behaalde koerswinst ad zes punten circa vier punten prijsgeven op 447. Hoogovens werd een punt Jioger geadviseerd op 510. Unilever gaf een hal ve gulden prijs tot 135,40, Koninkl. Olie slechts twintig cent lager op 139,20. Voor KLM werd 200 als advieskoers opgege ven. Maandag behaalde KLM op 201 als officiële koers het hoogste niveau al ler tijden. Dat het gisteren kalm zou zijn lag in de lijn der verwachtingen. Dit om dat Amsterdam verstoken bleef van de slotkoersen in Wall Street, omdat de beurs daar wegens Labourday gesloten bleef. Hierbij kwam nog de toegenomen spanning tussen Pakistan en India. In de scheepvaartsector vonden winst nemingen op kleine schaal plaats. Paket- vaart was ca drie punten lager op 219. De leidende cultures gaven, evenals de staatsfondsen weinig verandering te zien, AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens 138.60 Kon. Olie Philips118.60 Unilever 135 K.L.M208 VERHANDELDE FONDSEN 6 sept. 7 sept Totaal414 418 Hoger 173 (41.8°/o) 135 (32,4"/») Lager 128(30,9%) 170 (40,6%) Gelijk 113(27.3%) 113(27,0%) Stemming kalm. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U 447 Hoogovens Kon. Olie 138.10 138.00 Philips 119.10 119.00 134.60 134.70 K.L.M 205 203.00 Slot koersen 7 sept. Slot koersen A.K.U Hoogovens Philips Unilever Kon. Petroleum Amsterd. Rubber H.V.A Deli-Mij Holl.-Am. Lijn K.N.S.M. Van Ommeren Ned. Sch. Unie 3% Invest, cert. 3V2% Staff ell. '47 5%% Ned. 1964 II Alg. Bank Ned. Amro Bank Holl. Bank Unie Nat.-Nederl. R.V.S Robeco Interunie Unitas Albert Heijn Van Berkel Billiton II Bredero Brocades-Stheem. Bührm.-Tetterode Bijenkorf Centr. Suiker Mij. Curag. Handel Mij. Ford Van Gelder Zn. Gist- en Spir.fabr. Hatema Heineken Holee 447 510 118.50 135.35 139.40 105"/» 135 112.90 129 V* 127"/» 227% 151% 96% 80 gl. 9718 279% 57.50 613 625 224 191 437 645 234 414 506 845 659% 598 407 180 970 130% 367% 200 gb. 479 282 7 sept. Holl. Beton 355 Internatio 299% Kon. Ned. Papier 269"/» Kon. Zout-Ketjen 851 Lindeteves-J acob 159 gb. MeNeBa 400 Müller Co. 346 Naarden 545 Ned. Kabelfab. 347 Ned. Scheepsb.Mij 96 gb. Nijverdal-ten Cate 134% Ogem 89.50 Rotterd. Droogdok 233 Scholten Foxhol 487 Stokvis Zonen 194 Texoprint 147 Thomassen en Dr. 455 Ver. Machinefabr. 148'/» Vredestein Rubber 194 Wilton-Fijenoord 174 Wyers 530'/» gb. Zwanenberg-Org. 178.50 Aluminium Ltd. 28% American Motors 9% Anaconda 64'A Bethlehem Steel 39% Cities Service 80 General Motors 100'/» Kennecott Copper 111% Republic Steel 45 Shell Oil 66'/» U.S. Steel 51% Boeke Huidek. 217 Figée 170 Spaarnestad 587 v. Waveren Gr.h. 100 Nefo 99.50 Dordtse Petr. 648"/» 3 sept. 7 sept. 3 sept. 7 sept. Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent N.Y Centr. Pennsylvania South Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. 33'/» 34% 62% 53 60% 48 V. 39% 41% 50"» 54% 83'/. 54% 67 41'/» 64'/» 38'A 84'/» 49"/» 59% 45'/» 51"/» 235% 96% 107% 49' r's 33% 34% 62'/» 53 59% 48% 40 41% 50 54'/» 83% 54% 67'A '40% 64'/» 37 85"/» 50'A 60'A 45'/» 51% 237'/» 97% 107'/» 101"/» 48% Amer. Motors Int. Harvester Int. Nickel Int. T. and T. Kennecott Mont. Ward Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Oil N.J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M. 9'/» 35'/, 88 55 111% 34'/» 38% 43'/» 38'/» 67'A 66% 87'/» 80'/, 74'/, 18'/» 78'/» 82'/» 8% 24 62% 51'/» 55'/, 28 53% 62% 9% 35'A 88% 55 111% 34'/» 38% 42'/» 38'A 67% 66% 86'/» 80"/» 73% 18% 78'/» 81% 8% 23"/» 62s/» 50% 55% 27% 54'/» 61% De beurs in New York sloot gisteren on regelmatig hoger ondanks verliezen bij de staalfondsen. De staalfondsen zakten om dat de beurs nog in het ongewisse ver keerde over de kosten van de regeling van het staalconflict. Jones and Laughlin wa ren twee punten gezakt, U.S. Steel één. Auto's toonden een stijging, met General De directie van de Fluor Corporation Ltd, Los Angeles, deelt mee, dat de naam van haar Nederlandse dochteron derneming in Haarlem is gewijzigd in Fluor Nederland N.V. De Nederlandse dochter van dit inter nationale ingenieursbureau voor de aard- olie-, chemischeen petrochemische in dustrieën is in 1959 ontstaan uit een fusie tussen de in 1945 te Haarlem opgerichte N.V. Schuytvlot en de in 1890 gestichte Fluor Corporation. Uit de combinatie van Amerikaanse know-how en wereldomvattende ervarin gen met de Nederlandse kennis van de Europese bouwcodes en gebruiken is een organisatie gegroeid, die evenals de Ame rikaanse moedermaatschappij opdrach ten uitvoert tot het bouwen van installa ties of complete fabrieken voor de hy dro-carbon verwerkende industrieën, zo deelt de directie mee. Sinds 1959 heeft de gemengd Ameri kaans-Nederlandse staf diverse projecten Voltooid, zoals een destillatie-inrichting voor een Rotterdamse raffinaderij, een petrochemisch complex in Terneuzen, een polyethyleenfabriek in Sardinië, een fabriek voor oplosmiddelen in België, een molybdeenfabriek en een nylon polymeer complex bij Rotterdam. Fluor Nederland N.V. is sinds vorig Motors als gangmaker meer dan een punt omhoog en Chrysler één. Du Pont ging een punt vooruit, Union Carbide eveneens. De omzet was 5.84 miljoen shares tegen vrij dag 6.02 miljoen. Van de 1391 verhandelde fondsen gingen er 659 vooruit en 481 ach teruit. Dow Jones cijfers: industrie 910.11 (+2.14), spoorwegen 217.25 0.50), nuts bedrijven 318.54 (+0.58). Tot president-commissaris werd be noemd prof. mr. F. J. F. M. Duynstee uit Nijmegen. Dedirecteur, de heer H. H. A. Leyendeckers, heeft per 1 oktober als zodanig ontslag genomen. Hij zal de heer E. van Oppen opvolgen als adviseur van de vennootschap en zal tevens toetre den als lid van de raad van commissa rissen. De raad van commissarissen is thans als volgt samengesteld: prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, president commis saris, jhr. R. M. J. F. L. van Groten huis, commissaris, de heer W. J. G. Buers, commissaris en de heer H. H. A. Leyendeckers, commissaris. jaar een volledige dochter van de Ameri kaanse moedermaatschappij. De oorspron kelijke deelname van Fluor Corporation bedroeg 75 percent. De heer J. R. Fluor, president van de moedermaatschappij, verklaarde ten aan zien van de naamsverandering, dat de nieuwe naam meer nauwkeurig de geo grafische basis van de werkzaamheden weergeeft. Eigenaren, beleid, karakter en beheer van Fluor Nederland N.V. blijven onveranderd, aldus de heer J. R. Fluor.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11