V Volgend jaar vangrails op alle drukke rijkswegen HET WEER China en Indonesië brandmerken India V.S. willen economische hulp aan Pakistan en India staken Paus Paulus naar de VN Horecabedrijf wil van de afronding op centen af Prinses Beatrix en Claus Haarlem begroet Minder winst voor EMS Minister Suurhoff onthult: Coaster „Heimkehr" met slagzij naar IJmuiden terug Oe Thant in Londen op doorreis naar Rawalpindi Bakkersbond wil duurder brood Scheepsramp opgehelderd in Vliegtuigongeluk in Brazilië W. A. VERWOERD en ZONEN Vevkiexingsstrijd in West-Duitsland pagina 7 Regen en wind Geen inmenging Strijdtoneel KOLEN Het woord is aan TONEELGROEP CENTRUM OPENBARE REPETITIE STADSSCHOUWBURG 50e JAARGANG NUMMER 258 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVER WIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mi je Chef van de redactie: H. Landré Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Nu het verboden is op autowegen zonder noodzaak stil te staan, zal worden gestreefd naar meer parkeerplaatsen langs deze wegen. Ook aan uitbreiding van het aantal autopleisterplaatsen voor het beroepsgoederenverkeer wordt ge werkt. De 210 kilometer vangrail, die dit jaar gereed moesten komen ter be veiliging van de middenbermen op auto snelwegen, zijn klaar. Volgend jaar zul len alle rijkswegen met een verkeer van 20.000 of meer auto's per jaar van een vangrail in de middenberm worden voorzien. Met deze laatste mededeling verklapte minister Suurhoff van Verkeer en Water staat gistermiddag in de Eerste Kamer een nieuwtje uit de komende rijksbegro ting voor 1966. De Kamer behandelde de begroting van het Rijkswegenfonds voor 1965, waarover de heren Kranenburg (CHU), Tjalma (ARP), Gooden (KVP), Delprat (VVD) en Meester (P.v.d.A.) en kele opmerkingen maakten. Minister Suurhoff zei in zijn antwoord onder meer, dat het kabinet in de eerste plaats voor de taak staat te zorgen voor een evenwichtige sociaal-economische ont wikkeling. In geval van overbesteding zou Vluchtelingen uit het Bagh-district in Kasjmir wachten gelaten hun lot af. Ze zijn het slachtoffer van de oorlog tussen India en Pakistan. Vanmorgen omstreeks tien uur is de reddingboot Neeltje Jacoba onder com mando van schipper 't Hart van IJmui den ter assistentie uitgevaren naar de ongeveer 300 ton metende Duitse kust vaarder Heimkehr. De Duitser had ijzer in de ruimen, welke lading te Amster dam was ingenomen. Kort nadat de Heimkehr IJmuiden had verlaten, is de lading gaan schuiven, ten gevolge waar van de coaster zware slagzij naar stuur boord maakte. De kustvaarder bevond zich nabij de Baloeran-boei, ongeveer drie mijl ten noordwesten van IJmuiden, toen de kapi tein zware slagzij meldde, waarop de kustwacht de Neeltje Jacoba alarmeerde. Toen de Neeltje Jacoba ter plaatse ar riveerde, liep de bemanning in zwemves ten op het dek. De bemanning van de Duitser is echter aan boord gebleven. Het schip is heel langzaam varende naar IJmuiden teruggekeerd, geheel op eigen kracht. De sleepboot Titan van Wijsmuller was de Heimkehr tegemoet gevaren en bleef met de Neeltje Jacoba in de buurt om eventueel onmiddellijk hulp te kunnen bieden. De Heimkehr is te circa elf uur in de bijleggershaven aangekomen. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6, 7 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 8 Kunst 8 Feuilleton 9 Ferdinand 10 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht regen, mor gen overdag opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en west. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. NEW DELHI, (Reuter, AP en AFP) De niet-verklaarde, maar wel complete oorlog tussen India en Pakistan verontrust de wereldopinie in hoge mate. Dit zijn enkele van de vele reacties: De Verenigde Staten hebben de militaire hulp aan Pakistan en India opge schort. Washington heeft, volgens geruchten, bovendien gedreigd de econo mische hulp te beëindigen. De Sovjet-Unie heeft bij beide landen op matiging aangedrongen. Premier Kosygin zei dat de Sovjet-Unie bereid is op welke wijze ook behulpzaam te zijn bij onderhandelingen. Turkije een van de CENVO-partners van Pakistan is bereid morele steun te geven. Maar niet meer dan dat. Dit is gisteren in Ankara bekendge maakt. Ook Groot-Brittannië heeft CENVO-hulp aan Pakistan geweigerd. West-Duitsland en Ethiopië hebben een beroep op India en Pakistan gedaan het wuen te staken. Canada heeft een bemiddelingsvoorstel gedaan dat door beide landen is verworpen. Noorwegen heeft de Verenigde Naties troepen aan geboden voor een vredesstrijdmacht in Kasjmir. China en Indonesië daarentegen heb- jen openlijk partij gekozen. In Peking werd gisteren gezegd: ,,De Indische aan val op Pakistan is een daad van pure agressie". President Soekarno verklaarde dat het Indonesische volk sympathiseert met en oidt voor Pakistan, „dat fel strijdt voor ïandhaving van zijn soevereiniteit en vrijheid." De leider van de invloedrijke Indonesische communistische partij, Aidit, was van mening dat „alles in het werk moet worden gesteld om Kasjmir te bevrijden en het verzet van Pakistan tegen de blinde aanvallen van India te steunen." De Indische minister van Onderwijs, Mohomethli Tsjagla, heeft gisteren in Lon den gezegd dat India geen inmenging van buitenaf in de oorlog tegen Pakistan wenst. Op een vraag of hij voorstander is van een vredesmacht van de Verenigde Na ties om in het omstreden gebied te pa trouilleren, antwoordde Tsjaglan: „we hebben al V.N.-waarnemers. Inmenging van buiten zou de agressie alleen meer verergeren". De Pakistaanse poging om hulp van de CENVO te krijgen noemde hij „als een in breker die de politie belt". India zou slechts aan besprekingen over een wa penstilstand of vrede deelnemen als Pa kistan al zijn troepen uit het gebied van India zou terugtrekken. De Indische minister reist naar New York waar hij de Veiligheidsraad zal toe spreken. Oe Thant, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft vandaag, op weg naar Pakistan en India, een tussenlan ding in Londen gemaakt. Hij had een on derhoud met de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Stewart. Verwacht wordt dat Thant eerst naar de Pakistaanse hoofdstad Rawalpindi zal gaan en daarna naar New Delhi. Een Pakistaanse regeringwoordvoerder heeft gisteren in Karatsji van dit bezoek VATICAANSTAD (AP) Een hoogge plaatste functionaris van het Vaticaan heeft verklaard dat paus Paulus VI heeft besloten een uitnodiging voor een bezoek aan de Verenigde Naties in New York, te aanvaarden. Deze functionaris zei dat een officiële bekendmaking hierover ophan den is. gezegd dat het „geen resultaten zal af werpen, als de secretaris-generaal zich zou beschouwen als een hoeder van de bestandslijn in Kasjmir". Hij voegde hier aan toe dat de Pakistaanse regering in de ze geest had geantwoord op een beroep van Oe Thant om herstel van de vrede en het betrachten van zelfbeheersing. India heeft in de afgelopen nacht val schermtroepen neergelaten boven het dis trict Lahore en omgeving. Pakistaanse vliegtuigen hebben vanmorgen vroeg een bombardement op New Delhi uitgevoerd. In Bombay en Calcutta werd luchtalarm gegeven, maar deze steden werden niet aangevallen. (Meer nieuws over de Indisch- Pakistaanse oorlog op pagina 3) het niet mogelijk zijn de wegenbouw van beperkende maatregelen uit te sluiten. Realisering van een doelmatig wegen bouwprogramma is echter niet alleen een kwestie van geld. Er moet overleg worden gepleegd met een groot aantal instanties. Ook de onteigeningsprocedures kunnen niet worden versneld zonder de door ons volk gehuldigde rechtsbeginse len aan te tasten. De minister was voor stander van continuiteit in de wegen bouw. Deze continuiteit is thans vooral in de knel gekomen door de slechte fi nanciële positie van provincies en ge meenten. De bewindsman was het niet eens met de hèer Gooden, die een personenauto park van 8 miljoen in het jaar 2000 voor zag. Bij eenzelfde gebruik als thans zou dit zeer grote offers van ons volk, ook aan landschaps- en stedeschoon, met zich meebrengen, zei de heer Suurhoff. Aanpassing van het wegennet aan de behoefte achtte minister Suurhoff zijn taak voor de eerstkomende jaren. Het gaat er niet om, deze behoeften passief te volgen, maar ook om prognoses te ma ken. „Er bestaat inderdaad een achter stand en men zou van een crisissituatie kunnen spreken." Het opheffen van de knelpunten, veroor zaakt door de snelle uitbreiding van het autopark, moet geleidelijk gebeuren. Het zal nooit mogelijk zijn alle „verkeerstop- pen" op te vangen. Wanneer men nu aan zienlijk meer aan wegenbouw zou gaan besteden dan thans reeds geschiedt en nog zal geschieden, zal men dit moeten ont trekken aan andere investeringen of aan de consumptie. „Wie zou hiertoe in Ne derland bereid zijn?" vroeg de minister. Zonder hoofdelijke stemming ging de Eerste Kamer akkoord met de begro ting. De katholieke vereniging van onderne mers in het bakkersbedrijf heeft een be roep gedaan op de bakkerijstichting om de uitkering ineens, die in twee keer aan de bakkers zal worden uitbetaald, door te mogen berekenen in de broodprijzen. De bakkerijstichting is verzocht de zaak opnieuw bij het ministerie van Economi sche Zaken onder de aandacht te brengen hoewel minister Den Uyl een eerdere po ging daartoe van de hand heeft gewezen De vereniging hoopt nu in een gesprek met de minister tot een compromis te ko men. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KF.NNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) O u i d a Oppervlakkige kennis is de vloek van onze tijd. STOCKHOLM (A.P. en Reuter) De Zweedse politie meent het raadsel van een vijftien jaar oude scheepsramp te hebben opgelost, ze heeft in verband hiermee vier mensen gearresteerd. Op 21 september 1950 verging het ruim duizend ton metende schip „Energi" in de ha ven van Aaland, nadat zich aan boord een ontploffing had voorgedaan. Het schip was onderweg van Lulea in Noord- Zweden naar Rotterdam. Tien zeelieden kwamen bij de ramp om. De „Energi" had een zware lading aan boord toen de ontploffing zich in het duis ter voordeed. De getuigenverklaringen van de geredden, die na tien uur werden opgepikt in een reddingssloep, gaven aanleiding tot twijfel over de oorzaak van de explosie. Een langdurig onderzoek le verde aanvankelijk echter geen aanwij zing op die in de richting van opzet wezen. Destijds werd aangenomen dat het schip óp een mijn was gelopen. Enige tijd geleden kwam de politie erachter dat het „ongeluk" opzettelijk was veroor zaakt. Onder de grootste geheimhouding werd een intensief onderzoek ingesteld dat heeft geleid tot de arrestaties. De bemanning van het gezonken schip, vijftien mannen en een vrouw, bestond uit Duitsers, Esten, een Fin en Zweden. Het wrak is nog niet gevonden. Het schip was voor ƒ800.000 verzekerd. Dit bedrag is uitbetaald aan de rederij die in Pana ma staat ingeschreven. De vier gearresteerden zijn Zweden. Enkelen van hen worden van medeplich tigheid verdacht. Twee gearresteerden waren lid van de bemanning. De Zweedse minister van Binnenlandse Zaken is van de kwestie op de hoogte gesteld. Advertentie Donderd. 9 en vrijd. 10 sept. - 8 uur generale van RECHT OP MOORD. Plaatsen f 1.75 aan de kassa Vele hotel-, restaurant- en cafébedrij ven zijn in grote moeilijkheden gebracht doordat minister Den Uyl bij zijn prijs maatregel voor de Horeca heeft bepaald dat beneden de gulden op een cent moet worden afgerond. Vele kassa's registre ren namelijk slechts in eenheden van vijf cent. Ook automaten kunnen niet anders dan op ronde prijzen worden afgesteld. Deze bezwaren zijn aangevoerd op de openbare bestuursvergadering van het Na Leeuwarden, Groningen en Assen gisteren te hebben bezocht hebben van daag prinses Beatrix en haar verloofde, de heer Claus von Amsberg als vierde provinciehoofdstad Haarlem een bezoek gebracht. Dreigende wolkenmassa's, wind en zelfs wat regen vermochten niet het enthousiasme te doven van de Haar lemmers en al degenen die uit Kenne- merland naar de Spaarnestad gekomen waren. Massaal be volkte men de trot toirs langs de route welke de hoge gas ten volgen. Op tal van plaatsen werd de politieafzetting door de geestdriftige menigte verbroken, toen de auto's in zicht kwamen. Om half elf arriveerde het gezelschap bij het Provinciehuis, waar de commis saris der koningin, mr. F. J. Kranenburg, de kroonprinses en haar verloofde ver welkomde. De negenjarige dochter Moniek van de gedeputeerde Merkx bood de prin ses een prachtig boeket gerbera's aan. In de vergaderzaal werd het paar voorgesteld aan gedeputeerden en echt genotes en de fractievoorzitters van de politieke partijen (uitgezonderd van C.P.N., P.S.P. en Vrije Burgers) en enkele andere genodigden. Mr. Kranenburg zette in een kernachtige en geestige toespraak de problematiek van de provincie Noord- Holland uiteen. Hij bood de prinses, die er in haar ko- renblauwe mantelpak, gecompleteerd met vlotte blauwe hoed en zwarte pumps van krokodilleer charmant uitzag, een grote afbeelding van het provinciehuis aan en de heer Von Amsberg een boekwerk over het provinciaal bestuur. De negenjarige Moniek hiedt prinses Beatrix een bloemenhulde aan. bedrijfschap Horeca, waar van alle kan ten tegen de als „grievend" aangemerkte stap van de minister werd geprotesteerd. Het bedrijfschap zal nu in elk geval trachten een andere afrondingsregeling te krijgen. Bovendien zal het alles in het werk stellen om zo snel mogelijk aan de prijsstop te ontsnappen. Bedrijfschapvoorzitter G. J. M. Mous- sault verklaarde dat het departement van Economische Zaken ondanks her haald verzoek niet aan de delegatie van het bedrijfschap heeft willen vertellen welke de aard en de omvang van gecon stateerde prijsopdrijvingen zijn. Tijdens drie besprekingen die aan de maatregel vooraf gingen, kwam de delegatie slechts te weten dat er door de Economische Controle Dienst in het land 350 gevallen van overtreding waren vastgesteld. De heer Moussault zei onder meer: „Het prijsbeleid is te krampachtig ge worden en gaat verstarrend werken. Er moet een nieuw beleid komen, zonder de spelregel van niet-doorberekening van loonkosten voor de dienstverlenende be drijfstakken. Zo dit niet wordt erkend, moeten wij andere middelen en wegen zoeken. Met uitsluitend protesteren ko men we er niet." Welke die andere tactiek zou kunnen zijn wenste hij op de openbare vergade ring niet te belichten. Wel werd daar nog bekend dat tot nu toe vijfentwintig van de 32.000 door de prijsmaatregel getrof fen bedrijven op grond van ongunstige bedrijfsresultaten ontheffing van de maat regel hebben gevraagd. De winst over 1964 van de E.M.S. heeft het peil van 1963 niet kunnen halen. Het batig saldo was 9,3 miljoen tegen bijna 10,5 miljoen in 1963, een daling van 11,5 pet. Uit het jaarverslag blijkt dat geld- schaarste en verkrapping van de marges in de horecasector de E.M.S. voor pro blemen hebben gesteld. We komen morgen op dit verslag terug. RIO DE JANEIRO (Reuter) In Ca- noas in Brazilië is dinsdag een Globe- master van de Braziliaanse luchtmacht op een huis gestort. Vijf mensen werden gedood.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1